SPORT FAILLISSEMENTEN VRIJDAG 16 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 voetbal LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. Het wedstrijdprogramma voer morgen luidt als volgt: A. R. C. 1—A. R. C. 2; F. Pacta 1—S. L. F. 1; Terleede 1—Eijnsb. Boys 1; S. L. F. 2—R. R. C. 3; D. V. E.—S. C. O. 2; Rijns- burgsehe Boys 3F. Parta 2; Quick B. 3 Rijnsb. Boys 2; S. C. O. 3Terleede 2. Alle wedstrijden vangen te 3 uur aan. zwemmen de nederlandsche zwemsters in zuid-afrika. Reuters bijzondere dienst meldt uit Pretoria: Noord-Transvaal heeft een nieuw Zuid- Afrikaansoh record voor estafettezwemmen gevestigd door Nederland te slaan in 2 min. en 2 sec. Mej. Braun won de 100 yards gemakke lijk, doch verbeterde geen record. Mej. Oversloot was tweede in dezen wedstrijd. De Zuid-Afrikaansche zwemster Jennie Maakal derde. de europeesche zwemrecords. Versohenen is de Europeesche record- lijst, opgemaakt door Dr. Leo Donath, al gemeen secretaris der internationale fede ratie. Daaruit blijkt, dat in 1931 in totaal 32 Europeesche records gehomologeerd werden, waarvan 14 records tevens wereld record zijn. Hiervan staan 8 Europeesche records (waarvan 3 ook wereldrecord zijn) op naam van Zus Braun. Door dit record aantal staat Nederland op de totaallijst zelfs aan de spits, want Engeland en Duitschland volgen met 7 Europeesche re cords, dan Zweden 5, Frankrijk 3 en Bel gië en Hongarije elk met 1 record. We laten thans de officieele lijst volgen, waarbij de Europeesche records, die tevens wereldrecord zijn, met vermeld zijn: Heeren: 100 M. vrije slag: Dr. Barany, Hong., 58.6. 200 M. vrije slag: Jean Taris, Fr., 2.14.2. 300 M. vrije slag: Arne Borg, Zwed., 3.28.1. 400 M. vrije slag: dezelfde 4.50.3*. 500 M. vrije slag: dezelfde, 6.08.4*. 800 M. vrije slag: Jean Taris, Fr., 10.19.6*. 1000 M. vrije slag: Arne Borg, Zwed. 13.02*. 1500 M. vrije slag. dezelfde, 19.07.2*. 100 M. borstRademacher, Dlnd., 1.15. 200 M. borst: dezelfde 2.48. 400 M. borst: dezelfde 5.50.2*. 500 M. borst. Van Parijs, Belg., 7.37.8*. 100 M. rug: Küppers, Dlnd., 1.08.8. 200 M. rug: dezelfde, 2.40.7. 400 M. rug: Faye, ïr., 5.51.4. Dames 100 M. vrije slag: Braun ,Ned., 1.11.8. 200 M. vrije slag: Braun, Ned., 2.42.8. 220 yards vrije slag: Cooper, Eng., 2.46.2. 300 yards vrije slag: Cooper, Eng., 3.57.6. 300 M. vrije slag: Braun, Ned. 4.17.4. 400 M. vrije slag: Braun, Ned., 5.46. 500 M. vrije slag: Braun, Ned. 7.18*. 500 yards vrije slag: James, Eng., 6.57.6. 1000 M. vrije slag: Mayne, Eng., 24.00.2. 100 M. borst: Mühe, Dlnd., 1.26.3*. 200 M. borst: dezelfde, 3.11.2*. 400 M. borst: Wolstenholme, Eng. 6.41.4*. 500 M. borst: dezelfde, 8.35.2*. 100 M. rug: Braun, Ned., 1.21. 200 M. rug: Braun, Ned. 2.59.2*. 400 M. rug: Braun, Ned., 6.16.8*. wielrennen DE iESDAAGSCHE TE DORTMUND. Het koppel PijnenburgSohön heeft gisternacht de eerste plaats bij de Zes- daagsche niet kunen handhaven, tenge volge van het uitloopen van GöbelDinale die een ronde wisten te winnen en aan de spits kwamen, onmiddellijk gevolgd door PijnenburgSchön. Van Kempen gaf dien nacht op, daar zijn partner Stübecke zoo uitgeput was, dat er geen kans meer voor het koppel bestond. Pijnenburg—Schön winnen. De laatste dag van de zesde Dortmund- sche Zesdaagsche is buitengewoon span nend geweest. De winnaars PijnenburgSchön, die bij na gedurende den geheelen wedstrijd met uitzondering van enkele uren de leiding hadden, wisten zich te handhaven. Op het laatst reed Pijnenburg als eeu bezetene, zoodat het duidelijk was, dat hij niet meer wilde wijken. Gedurende den geheelen wedstrijd heeft de Til burgenaar een uitstekend figuur gemaakt. De laatste spurt werd vanavond door hem gewonnen. Overigens werden bijna alle, spurts door Linari gewonnen. Het zou ongetwijteld interessant zijn ge worden indien ook van Kempen op de baan was geweest daar deze er altijd een eer in stelde op den laatsten avond de spurts te winnen.. Preuss en Manthey hebben opgegeven, waarna hun partners Resiger en Maczins- ky een nieuw koppel vormden. Overigens was het merkwaardigste van dezen avond, dat BroccardoMarcillac niet minder dan 5 ronden wisten op te ha len, zoodat zij op de derde plaats kwa men. De Westfaalsc-he Halle was uitverkocht en het publiek was zeer geestdriftig. Pij nenburg werd langdurig toegejuicht. Afgelegd zijn in het geheel 3487.6 K.M. De wedstrijd eindigde aldus: 1. Pijnen burgSchön 248 punten; op 1 ronde: 2. GöbelDinale 321 punten; 3, Broccardo Marcillac 68 punten; op 2 ronden: 4. RauschHürtgen 133 punten; op 4 ron den: 5 LinariGuerra 287 punten; 6. KrügerFunda 177 punten; 7. Maczinsky —Resiger 144 punten. RauschHürtgen trachtten in het laat- le uur voortdurend nog op te halen, dooh uadden geen kans, hoewel ze buitengewoon reden. automobilisme UIT DE OMGEVING DE EEN-EN-TWINTIGSTE R. A. I. Groote belangstelling. Op 23 Jan. a.s. zal het bekende R. A. I.- gebouw te Amsterdam, zijn poorten weder openen, om toegang te geven tot de 21ste tentoonstelling van Automobielen, Vraeht- automobielen, Autobussen, Motorrijwielen, Banden. Toebehooren, Onderdeelen enz enz., georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel Industrie" en gedurende tien dagen zal het bekende tentoonstellingsgebouw (het eenige gebouw in den lande, dat met zijn zaaloppervlak van niet minder dan 15.000 M2. in staat is een dergelijke groote ten toonstelling „onder dak" te brengen) we der het verzamelpunt zijn van alles en allen, die met automobielen, motorrijwie len e. a. te maken hebben of daarvoor be langstelling koesteren. Merkwaardig is ongetwijfeld, dat voor deze tentoonstelling de belangstelling grooter is dan ooit te voren het geval is geweest. Steeds heeft het Tentoonstellings comité, om alle aanvragers plaatsruimte te kunnen geven, de aanvragen moeten reduceeren, doch geen enkele maal heeft het getal gevraagde vierkante meters het beschikbare en stellig niet geringe aantal zoo overtroffen als ditmaal. Het gevolg is dan ook geweest, dat met de beschikbare ruimte letterlijk gewoe kerd moest worden, zoodat zelfs het or- chest podium aan den standplaatshonger ten offer moest vallen. Dit verschijnsel is geheel in overeen stemming met hetgeen de vooraf gehouden buitenlandsohe tentoonstelling Parijs, Lon den en Brussel hebben geleerd. Ieder dezer tentoonstellingen vertoonde tegen over haar voorgangster een vooruitgang in belangstelling en volgens het goede en langzamerhand vaste gebruik sluit de R. A. I.-tentoonstelling de serie, zonder de stijgende lijn te verbreken. Ook wat betreft de belangrijkheid, d. w. z. de volledigheid, staat de Nederland sche tentoonstelling aan het hoofd. Het aantal te exposeeren merken be draagt was de personen-auto's betreft 72. terwijl 39 merken bedrijfsautomobielen ten toongesteld zullen worden. De motorrij wielen zullen in een belangrijke afdeeling, met 40 merken vertegenwoordigd zijn, ter wijl tenslotte de wandstands weder alle mogelijke toebehooren en aanverwanten zullen bevatten. biljarten LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. IHollandia I voor de le kl. L. B. B. luidt J. C. v. d. Berg (Holl.) 1.50 18 39 8.33 A. Verstraaten (D.O.S.) 34 17 13 4.94 P. M. v. d. Berg 150 32 22 4.68 Th. Roest 136 31 17 4.38 B. van Beelen H. Slewe 52 22 9 2.36 150 22 29 6.81 J. Remmerswaal 121 33 23 3.66 A. Offenberg 150 33 20 4.54 D. O. S. E. 1 en Hollandia 1 punt. De uitslag van den wedstrijd Hollandia IID. O. S. TTT voor de 3e kl. L. B. B. luidt: P. Schouten (D.O.S.) 100 26 21 3.84 W. Haasnoot (Holl.) 71 25 8 2.84 L. de Koning 66 29 6 2.27 G. Guyt 100 29 12 3.44 W. Swaak 74 36 10 2.05 D. Kleen 100 36 26 2.77 B. Peter 100 42 9 2.33 S. B. 76 41 9 1.85 Hollandia 1 en D. O. S. 1 punt. ken TIde Kroon II voor de 4e kl. comp. L. B. B. luidt: N. N. (de Kr.) 49 32 11 1.53 F. Franken ('t Gr. L.) 75 33 12 2.27 C. v. d. Wiel 75 33 9 2.27 C. Crama, res. 37 22 5 1.15 C. Guyt 41 44 7 0.93 M. Binnendijk 75 44 13 1.70 C. van Reijs 75 37 8 2.02 P. Lagas 44 36 7 1.22 't Gr. Laken 1 en de Kroon 1 punt. De uitslag van den wedstrijd D. O. B. 't Gr. Laken TT voor de 4e klasse comp. L. B. B. luidt: T. Franken ('t Gr. L.) 36 40 4 0.90 Jac. Blom (D. O. B.) 75 40 9 1.87 J. de la Rie Witteman. re M. Binnendijk J. v. d Star 1.92 1.15 75 46 10 1.63 66 45 6 1.46 PP. Lagas 68 56 5 1.21 P. Zoetemelk 75 57 7 1.29 D. O. B. 1 en 't Gr. Laken 1 punt. Vraag: Ik heb enkele jaren een huis alleen bewoond en toen moest ik 15.— personeele belasting betalen en nu wordt het door twee huisgezinnen bewoond on der hetzelfde nummer en nu betaal ik nog 15.en mijn mede-bewoner betaalt 19.Wij zijn beiden huurders. Is dat juist? Antwoord Vermoedelijk is dat niet juist. Hebt u op uw belastingbiljet de ver andering wel aangegeven? U kunt ook re- olameeren bij den inspecteur der belastin gen, zooals op uw belastingbiljet staat aangegeven. HILLEG0M. Kindervoeding. De St. Vincentiusver eeniging heeft haar Liefdewerk der Kin dervoeding weder aangevangen. Wie door giften in natura of anderszins wil steunen, wordt met open armen ontvangen. Aanbesteding. Door den Architect W. Kuitems alhier is onderhands aanbe steed het bouwen van een bloembollen- schuur, kantoorlokalen, pakplaa-ts en bij- behoorende werken aan do Weeresteintraat. Het werk is aan de laagste inschrijvers, de aannemers De Vries en Couzijn alhier op- Propaganda. Als gevolg van het nieu we reglement der R.K. Kies vereeniging en de gevoerde krachtige actie der propagan- daclub, werden alhier voor 1 Januari 197 nieuwe leden in het register der R.K. Kies vereeniging ingeschreven. roelofarendsveen. Centrale kiesvereeniging. Woensdagavond had in het café vann heer J. C. van der Geest alhier een verga dering plaats van de Centrale Kiesvereeni ging „Alkemade" fier bespreking van de Ga-ndidaat stelling voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De Voorzitter de heer C. Bontje Gz. opende de vergadering met den Christelijken Groet en heette al len, en im het bijzonder den WelEerw. Heer Kapelaan H. van Kan, van harte welkom. Vervolgens gaf hij een overzicht van den stand van zaken betreffende het aanhangi ge onderwerp. Hij verdeelde zijn mededee- lingen in drie gedeelten en wel: lo. de voorbereidende werkzaamheden; 2o. de candidaaistelling en 3o. de stemming over de groslijst. Hij deelde dan allereerst mede, dat onder leiding van de Kiesvereeiging van Hoogmade een bespreking heeft plaats gehad met de afgevaardigden van een zestal kiesvereenigingen uit den omtrek ten einde de mogelijkheid te overwegen om gezamen lijk streek-candidaten naar voren te bren gen. Op deze bijeenkomst was men bot de overeensteming gekomen en is besloten om de candidatuur van de volgende 4 heeren te pro pageeren, n.l. le. Jonkheer Von Fisen en kon dus niet worden aangenomen. De arendsveen3e. de eer P. F. Veelenturf te Hazerswoude en 4e. de heer J. C. van Veen te Zevenhoven. Voorts deelde de Voor- ziter mede, dat op de vergadering van de Centrale Gouda het voorstel is aangeno men om niet meer dan 6 candidate n te stemmen. Het adres van Alkemade om de stemming in 2 gedeelten te doen geschie den kwam volgens het Bestuur der Centra le Goude niet met het Reglement overeen en kon dus niet worde aangenomen. Dè Voorzitter zeide voorts nog, dat men al gemeen van gevoelen was met de vier ge noemde heeren'een alleszins veelzijdige can- didatenlijst te hebbèn samengesteld. Ten aanzien van het derde punt deelde de Voorziter mede, dat op Zondag 25 Janu ari a.s. de stemming voor de groslijst zal plaats hebben. Hieraan zal zooveel moge lijk bekendheid worden gegeven, terwijl voorts de gelegenheid om aan de stemming deet te nemen een beroep op alle aanwezi gen om ieder in zijn eigen kring iedereen aan te sporen aan de stemming van 25 Ja nuari deel te nemen en om dan in ieder geval de vier heeren, die hierboven zijn ge noemd aan te wijzen. Omtrent de twee ove rigen, die moeten worden aangewezen werd volledige vrijheid gelaten. Slechts indien allen trouw opkomen en zich aan de aan wijzingen van het bestuur houden bestaat de mogelijkheid om de gewensohte candida ten een goede plaats op de> officieele lijst te verschaffen. Bij de rondvraag besprak de heer J. J. de Koning de reclame, die z.i. voor de 4 ge noemde heeren in wijden kring moet wor den gemaakt. Hij achtte het wel zeer be- tireureniswaarig, dat door de schuld van de Centrale te Gouda zoo weinig gelegenheid tot intensieve propaganda wa-s oveige- bleven. Omtrent de te voeren propaganda ont spon zich een uitvoerig debat. Ten slotte werd besloten om het bestuur te machtigen onverwijld de noodige stap pen te doen, waarbij samenwerking met de streek-kiesvereenigingen op den voorgrond werd gesteld Naar aanleiding van een door den heer C. Huigsloot gestelde vraag ombatond een uitvoerige bespreking over het contact, van de kiezers met de afgevaardigden voor deze streek in de Tweede Kamer, hetgeen naar veler gevoelen veel te wenschen overliet en toch zeker gewenscht werd geacht. Ook werd in de vergadering de aanwending van de gelden, welke de Regeering voor Steun voor ontginning van gronden voor nieuwe tuinbouwgebieden besehikbaer gesteld wer den, becritiseerd, terwijl ook naar veler ge voelen de voorlichtingsdienst in handen van personen is, die krachtens hun functie, niet geaoht kunen worden daarvoor de juiste personen te zijn. Als voorbeeld we-rd aan gehaald de uitbreiding van den tuinbouw in Drenthe, waar de tuinders reeds voor dit jaar de contracten met de Conserven fabrikanten hebben afgesloten voor de le vering van doperwten tegen een prijs van 2 et. per K.G. lager da.n over 1930 Waar nu in de Voorlichtingsdienst personen zitting he bloem, die in nauw verband staan met de Conserven-fabrikamten ligt het voor de hand, dat op deze manier de Conserven-fa- brikanten van den steun profiteeren, terwijl de betrokken tuinders omogelijk een loo- nende uitkomst in hun bedrijf kunnen ver werven. Bovendien voelt men ook in de ge vestigde t-uinibouw-streken. zooals hier in Roelofarendsveen de gevolgen. Besloten werd om een onderhoud aan te vragen met zitend Kamerlid voor deze streek, den heer Kampschoër, ten einde de mogelijkheid te bespreken, in dezen toestand verbetering j te brengen. Hierna werd de vergadering met den Christelijken Groet gesloten. Feestavond. De IJsclub „Ijsvermaak is ons ge<noegein" gaf Dinsdagavond in het café van den heer v. d. Geest de jaariijksche feestavond. Na een openingswoord van den Voorzitter, dde alle aanwezigen 'n recht ge- noegelijken avond wenschte werd traditie getrouw met krpisjassen begonnen, waar voor door 't bestuur aardige prijzen ter be schikking waren gesteld. Er werd door 70 leden aan den wedstrijd deelgenomen. De uitslag was le prijs P. de Koning en G. Turk, 2e prijs L. Turk en 0. van Ruiten, 3e prijs N. Koek en W. Klink, 4e prijs P. van Amsterdam en C. Wesselman, 5e prijs P. Deter® en J. de Koning en 6e prijs C. de Bruij.n <jn J- van der Geest. De troostprijzen vielen ten deel aan de heeren J. van 't Hart, J Klein, P. Verdel, L. van der Meer, J. van der Meer en T. Kennis. De prijzen werden onder een toepasselijk woord door den Voor zitter uitgereikt en allen keerden voldaan huiswaarts. Sociëteit Eensgezindheid. Woensdag avond had in Hotel de Vier Heemskinderen de jaarvergadering van genoemde sociëteit plaats. De Voorzitter de heer Van Dooren opende de vergadering, waarna de notulen door den secretaris werden gelezen en on veranderd vastgesteld. De penningmeester bracht finantieel verslag uit. Er was een nadeelig saldo van f 8.doch de contribu tie der leden moest nog geind worden. In bespreking kwam de te houden feestavond. Besloten werd deze te huuden op 28 Janu ari e.k. en wel uitsluitend voor de led-en. Het bestuur zegde toe voor de noodige at tractie te zullen zorgen. De contributie werd voor het volgend jaar gebracht van f 1.50 op f 2.50. Na een dankwoord werd de ver gadering gesloten. SASSENHEIM. Vrouwenbond. Dinsdagavond hield bo vengenoemde afdeeling hare jaarvergade ring in het K.S.A.-gebouw. De presidente, mevr. v. ReisenVreeburg, opende met den chr. groet en tevens een gelukkig nieuwjaar. De opkomst was deze keer niet zoo schitterend te noemen, wat zeker wel hierin zijn oorzaak vindt, dat de leden m de H. Missie zeer dikwijls zijn uit huis geroepen. Desondanks waren nog ongeveer 100 leden aanwezig. Als eerste agendapunt volgden de notulen, welke onveranderd goedgekeurd werden. Volgt een keurig jaar verslag, waaruit blijkt, dat de R.-K. Vrou wenbond met haar onderafdeeling dit jaar vruchtbaar werk geleverd hebben, maar het ledental op twijfelachtig peil staat. Uit het verslag der kraamverpleging bleek, dat 58 patiënten dit afgeloopen jaar zijn verpleegd, waarvan 38 met vergoeding, 20 zonder vergoeding. In toaal werden 951 bezoeken door de verpleegster afgelegd. Ra tig saldo dezer afdeeling bedroeg op 1 Jan. 1930 181.81. Tevens werd medege deeld, dat wegens huwelijk van Zuster Strack v. Schijndel eeu vacature is ont staan naar informatie van het bestuur is deze vacature aangevuld door de gedi plomeerde Zuster A. v. d. .Wiel. Verslag Kraamverzorging vermeldt, dat dit jaar aan 30 zieken versterkende middelen zijn uitgereikt en met Kerstmis aan 18 gezin nen een extra nitdeeling van vleesch. Van de 300 boekt deze afdeeling een batig saldo van 31.68. Alsnu volgt een opgave van de St. Eli- sabeth-naaiver. Door de goede zorg van de dames zijn 600 kleedingstuken vervaardigd om uit te deelen, welke resp. aan 76 ge zinnen werden verdeeld. Ten slotte werd door de secretaresse van de retraiteclub verslag uitgebracht; de club bestaat uit 173 leden en 36 donatrices. De inkomsten bedrogen 203.40 en donatie 45.50. Dit jaar zijn 34 kaarten verloot. Na deze uitslagen van de onderafdeelin- gen volgde het verslag der penningmeeste- resse- van den bond, die aan inkomsten boekte 650.24 en uitgaven 365.60, zoo dat het batig saldo op 1 Jan. 1931 bedroeg 284.64. Door twee dames werden de boe ken gecontroleerd en in goede orde bevon den. Hierna werd als bewijs van waardeering aan twee dames der kraamverplegigg een bloemstuk aangeboden. Dit uit naar van alle gezinnen, die haar goede zorg geno ten. Tevens werd een woord van dank aan de anderen niet onthouden. Als volgende agendapunt volgde rede geest, adv., die in leerzame woorden verschillende vrouwen deugden naar voren bracht. Na een keuri ge uiteenzetting van een drietal particu liere deugden o.a. ingetogenheid, grootmoe digheid, moederliefde en moedertrouw, volgden drie sociale deugden n.l. eenvoud spaarzaamheid en huiselijkheid. Vol aan dacht is er geluisterd naar die goede voor beelden. Gedurende de vergadering werden de le den er aan herinnerd, dat ook voor alle huisgenooten van IS tot 25 Jan. de jaar iijksche Internationale bidweek plaats heeft waarvoor weer formulieren werden uitgereikt. Hierna volgde een geanimeerde verloting, welke geheel gratis was en me nige buismoeder met een aardigheidje ver- rastte. Na de rondvraag, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt, werd de vergadering gesloten. WASSENAAR. Aanbesteding arbeiderswoningen. Door het bestuur van de Wassenaarsche Bouw- vereeniging werd gisteren aanbesteed het bouwen van 94 arbeiderswoningen met schuren en 4 garages op terreinen in het Oostdorp en aan het Kerkehout. Aantal inschrijvers 38. Het laagst werd ingeschre ven door de firma van der Wal en Klop penburg voor het plan Oostdorp met 173900 en het plan Kerkehout met 96G00, in massa voor 269.500. De gunning werd aangehouden. Huldiging. Zaterdagmiddag zal de ond.-commandant van de brandweer, de ïeer G. J. van der Mark, in het W en van \Vassenaar door een commissie 1 d de in gezetenen worden gehuldigd. De heer van der Mark was gedurende 35 jaren aan de brandweer verbonden. VOORBURG. Candidaatstelling Prov. Staten. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering der R.-K. Kiesvereeniging te Voorburg zijn vor den kieskring Gouda candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten, de heeren: H. C. J. L. v. d. Plas, secretaris van genoemde Kiesvereenigingen E. A. Meyer, lid van den gemeenteraad te V oorburg. Uitgesproken: M. H. Vuurens van Es, houthandelaar. W oerden. Cnr.J. M. A. Paling, Utrecht. DE UITVINDER VAN DE AUTOMOBIEL. Eenigen tijd geleden werd in Chicago een prijsvraag uitgeschreven, welke unit- vinding der moderne techniek den groot sten invloed op ons culturleven heeft uit geoefend. Het resultaat hiervan was, dat men aan de automobiel den voorrang gaf boven de radio, de vliegmachine en den klankfilin. Bij deze prijsvraag stelde men en dit is wel teekenend voor het snelle leven van onzen tijd voor het eerst de vraag naar den uitvinder van de automo biel. Men stelde zoowel in Amerika als in Europa een uitgebreid onderzoek in en kwam ten slotte tot de ontdekking dat Siegfried Marcus een mecanicien uit Wee- nen als uitvinder van de automobiel kon beschouwd worden. Nu heeft men een co mité tot oprichting van een gedenkteeken voor den uitvinder, die zoo lang onbekend bleef, samengesteld en het feit, dat behal ve officieele persoonlijkheden uit Oosten rijk ook de Amerikaansche ambasade en Ford tot het comité toegetreden zijn, waar borgt wel de echtheid wat betreft den per soon van den uitvinder. Men is het er ook al over eens hoe het gedenkteeken er uit zal ziende monumentale gestalte van den jongeling die een snel draaiend wiel be schermt, zal de voorbeeldlooze ontwikke ling van de gewichtigste aller technische uitvindingen symboliseeren. De voet wordt gevormd door een machtigen grijsblauwen granietblok, waarop een buste van Mar cus en de afbeeldingen van zijn beide eer ste automobieltypen aangebracht worden. De automobiel was echter niet zijn eenige uitvinding, met zijn andere, kleinere uit vindingen behaalde hij zelfs materieele voordeelen. In het geheel vroeg hij, om zoo te zeggen een ongelukkige voorlooper van Edison, patent op niet minder dan 38 uit vindingen; maar een groot getal van deze patentrechten verviel, omdat hij de kosten niet betalen kon. In het jaar 1865 noodigde Marcus den later zoo bekenden rijwielfabrikant Curjel uit, om naar zijn „voertuig zonder paard" te komen kijken. Men besloot om het ex periment te doen, wanneer de schemering ingevallen was, want men wilde geen op zien verwekken en koos het exercitieveld Schmelz, als plaats waa-r de demonstratie gehouden zou worden. Een der medehei pers trok het vehikel een voertuig van een explosie-motor voorzien, naar het ter rein. Marcus en Crujeel namen plaats in den wagen, die door Marcus aan den gang gemaakt werd en werkelijk enkele honder den meters aflegde. Toen bleef de wagen staan en er was geen beweging meer in te krijgen, waarop hij door den monteur weer naar huis gesleept werd. Marcus werkte voortdurend verder om er verbeteringen in aan te brengen, maar er verliepen onge veer tien jaa-r, toen hij er weer mee voor den dag kwam en per auto de reis Wee- nen—Klostemeuburg (een afstand van on geveer 8 K.M.) makte. Het gehikte en hij bereikte zonder ongeval zijn doel. Doch de machine maakte zoo'n helsch lawaaien bracht zooveel volk op de been, dat de politie zich genoodzaakt, zag in te grijpen. Men verbood het verder gebruik van een dergelijk voertuig en de uitvinder, die door deze moeilijkheden zeer ontstemd was en bovendien aan chronische neuralgie leed, legde zich op andere werkzaamheden tee. Evenals zoo dikwijls in de geschiedenis der menschheid had een onbeteekenend voor val groote gevolgen: Tijdens de proefrit naar Klostemeuburg schrok een paard heftig, toen het de machine ontmoette en een politieagent snauwde Marcus de vol gende gedenkwaardige woorden toe: „Met zoo'n ding jaagt u immers alle paarden va-n de straat." Wat een profetisch woord van den eenvoudigen politieman, die na tuurlijk niet vermoedde, dat dit vreemd voertuig de vader van de wonder-machine was, die werkelijk binnen korten tijd, „alle paarden van alle straten zou verdrijven." Evenals het leven van den uitvinder, die den 11-en Juni 1898 in de grootste armoede stierf zijn ook de lotgevallen van deze loeide eerste automobiel typen vol afwisse ling geweest. Het eerste is geheel verdwe nen en zal ook hoogstwaarschijnlijk niet meer te vinden zijn, het tweede type staat echter momenteel in het Technisch Muse um van Weenen, die het van de Oosten- rijksche automobielclub in bruikleen ge kregen heeft, nadat men jaren lang niet wist, waar het zich bevond. In hetzelfde uur dat Marcus stierf, werd op de Ween- sohe jubileumexpositie van 1898 zijn twee de model aan Keizer Frans Joseph, die de tentoonstelling opende, verklaard, Een groot plakkaat verkondigde de bezoekers: „Deze eerste benzine-auto is door den Weenschen mecanicien Marcus geconstru eerd." Marcus werd op het kerkhof van Hiitteldirf heel eenvoudig begraven. Mei Allerzielen van dit jaar heeft een onbeken de een vierkant stuk karton op den slecht onderhouden grafsteen gehangen. Me blauw potlood stond er op geschreven „Siegfried Marcus, uitvinder van de auto mobiel Nu heeft men eindelijk een begin ge maakt met het oprichten van een gedenk steen voor Marcus.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11