WIJZIGING VAN DE WONINGWET WOENSDAG 14 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BINNENLAND R. K. STATEN-CENTRALE „LEIDEN" t EINDUITSLAG DER STEMMING VOOR No. 1. Einduitslag voor No. 1 van de öandida- tenlijst voor de Provinciale Staten, gehou den op 11 Januari 1031 in de R, K. Kies- vereeniging. Bader H. te Sassenheim 2864 Bolsius Mr. E. J. M. H. te Leiden 154 Bruin de J. P. te Zoeterwoude 5 Delft van H. L. te Warmond 193 Groene wegen J. te Zoetermeer 10 Haase F. G. M. te Lisse 12 Heemskerk P. te Leiden 40 Klaver P. te Hillegom 22 Leeuwen van G. te Wassenaar 81 Lierop van F. C. te Hillegom 16 Loerakker B. N. te Hillegom 516 Meskers J. B. te Hillegom 9 Paardekooper O. P. J. te Üegst- geest 14 Ruijter de W. te Noordwijk CO Veelenturf P. F. te Hazerswoude 10 Van onwaarde 44 Totaal 4050 Zoodat gekozen is als no. 1 op de candi- datenlijst der R. K. Staatspartij de heer H. Bader te Sassenheim. GEVAARLIJKE PSYCHOPATEN. Men schrijft ons: Maandagavond werden de draadlooze luistervinken verrast met een „extra poli tiebericht", inhoudende: dat weer eens twee psychopaten waren ontvlucht, ditmaal uit het St. Paulus-gesticht te Heiloo (N.-H.). „Beiden zijn gevaarlijk" werd er kalmweg aan toegevoegd. Erg pleizierig voor de bewoners te en rond Heiloo en voor wie elders deze heeren mocht ontmoeten. De vluchtelingen loopnn zonder een cent op zak, moeten toch eten en slapen, zijn bovendien niet heelemaal toerekenbaar en gevaarlijk op den koop toe redenen te over voor buitenlieden, om ramen en deuren goed te sluiten en te ho pen, voor een ontmoeting met zulke lieden gevrijwaard te blijven. Vergissen we ons niet, dan is een dier vluchtelingen al meermalen voor eenzelfde feit gesygnaleerd, gepleegd zoowel te Lei den als te Heiloo. Zou 't geen tijd worden, ten minste dien meneer veilig op te ber gen? EEN TREURENDE GEMEENTE. Men schrijft ons uit Avereest: Blijkens een interview met den burge meester onzer gemeente, voorkomende in de „Zw. Crt.", zit men er hier danig over in de put, dat het Rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht" dreigt te verdwijnen. „U moet weten, zei de burgervader, dat Balkbrug waar 't gesticht staat een derde deel van de gemeente uitmaakt en bijna geheel van het gesticht leeft. Daar wonen ongeveer 100 ambtenaren met hun gezinnen. Er mag gevoegelijk op gerekend worden, dat 550 menschen, ouders en kin deern, de gemeente zullen verlaten. Dit. beteekent een directe derving aan ink. be lasting van ongeveer 10.000; van de over blijvende 115.000 is dit bedrag nagenoeg 10 pet. We zullen ook 65 opcenten op de personeele belasting dier ambtenaren moe ten missen". Bovendien verminderen de zaken, die door de opheffing aan inkom sten inboeten, aan draagkracht. Enz. Eerlijk gezegd: 't is niet zonder eenig leedvermaak, dat de Balkbrugsche ambte naren deze klachten lezen. Immers: de ge meente Avereest, die nu zoo treurt, heeft zich nooit iets aan deze buurt gelegen la ten liggen. Pas sinds eenige jaren is er elecfcrische verlichting, maar niet verder dan tot 't. R. U. G.; daar voorbij heerschen nog.... de olielantaarns, voor zoover zij er zijn. Men is daar trouwens spoedig aan de grens van Ommen, welke gemeente zich zoo mogelijk nog minder aantrekt van de ambtenaren, waarvan er ook meerdere op haar gebied wonen. Die electrische verlichting daargelaten, aangelegd in gansch de gemeente, zoodat Balkbrug er moeilijk van verstoken kon i blijven, is er verder van gemeentewege niets gebeurd* Terwijl b.v. het dorp De- 1 demsvaart, waar het Avereester Raadhuis staat, zich de weelde veroorloofde van den aanleg door slootdemping van een breede straat met plantsoen, hoewel het verkeer zulks geenszins vereischte, kon Balkbrug niet eens een trottoir bekomen om over hot modderige tramweg-emplace ment droogvoets het hulppostkantoor te kunnen bereiken. Langs den hoofdweg, m onderhoud bij de provincie, liggen nog al tijd kuilen, waarin het regenwater zich mag verzamelen. Gasten moet men altijd waarschuwen voor deze 's avonds onzicht bare gevaarlijkheden. De burgemeester de huidige dignita ris is hier nog slechts een paar jaar en dus onschuldig aan de achterstelling van Balk brug uitte de hoop, dat de gebouwen en terreinen van het R. O. G. eventueel zou den benut worden voor een* Krankzinnigen gesticht of een psychopatenasyl. 't Een of ander ia voor Avereerst te hopen, terwijl het ook zonde en jammer zou wezen, bel kostelijke R. G.-bezit renteloos te laten iggen. Maar dan mag de gemeente wel bij ivereenkomst verplicht worden, haar lak- che houding, tot dusverre jegens de winst- evende „Balk" aangenomen, te laten ren. Verschenen is het Verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de Woningwet (o.b. 18 Maart 1930). Het wetsontwerp werd 9 Mei 1930 in de afdeelingen onderzocht. Een verslag van de gemaakte opmerkingen werd op 30 Juni d.a.v. aan de Regeering gezonden. Den 4 November 1930 werd daarop van de Re- I geering een schriftelijk antwoord ontvan- I gen met een nota van wijzigingen. Op 17 De cember had een mondeling overleg plaats met den minister van Arbeid, H. en N. Naar aanleiding daarvan zijn in het wets ontwerp nog eenige wijzigingen aaage- bracht. I Het eigendomsrecht. Sommige leden betoogden, dat aan ver sterking van de positie van de gemeenten meer behoefte bestaat dan aan versteikiug van die der grondeigenaren. Thans zijn do gemeentebesturen vaak verplicht-, tot aller lei min wenschelijke maatregelen hun toe vlucht te nemen, juist omdat de wet niet voldoende middelen geeft om het beoogde doel te bereiken. De overheid moet ten aanzien van den grondeigendom zoodanige wettelijke maatregelen treffen, dat dsar- van zoo weinig mogelijk misbruik ten na- deele van de gemeenschap kan worden ge maakt. Andere leden kwamen tegen deze be- schouwingen op. De Regeering antwoordt dat het wets ontwerp is gebaseerd op de erkenning van het private eigendomsrecht, dat den mensch niet is gegeven voor uitsluitend persoonlijk doel, maar opdat hij het gebruike tot nut van de gemeenschap, waarvan ook hij zelf lid is. Dit beteekent voor de strekking van het wetsontwerp, dat in beginsel de grond eigenaar bestemming aan zijn eigendom mag geven, maar dat hij daarbij rekening heeft te houden met de belangen van de gemeenschap, welker behartiging ton deze is opgedragen aan de gemeentelijke over heid. Gemeentelijke bevoegdheid. Eenige leden betoogden, dat de Rijkswet gever bij dit wetsontwerp veel aan zich trekt, wat feitelijk gemeentelijk is en be ter gemeentelijk kan blijven. Volgens de Regeering echter heeft de Rijkswetgever zich te bemoeien met de rechtsvragen, die de volkshuisvesting en de stedebouw opleveren; hij heeft daarbij te waken voor rechtszekerheid en rechtsge'ijk- heid. De Rijkswetgever mag b.v. niet aan plaatselijk inzicht overlaten, in hoever een eigenaar, wiens eigendom door een speciale rooilijn wordt getroffen, gewaarschuwd zal worden. Voor het uitbreidinsplan, voor de onteigening, om bij deze vooroeelden te blijven, zijn formaliteiten door den Rijks wetgever voorgeschreven. Dure woningen uit oorlogstijd. Eenige leden herinnerden aan de moei lijkheden, waarin onderscheidene gemeen ten verkeeren, doordat zij nog in het bezit zijn van te dure woningen, welke in den oorlogstijd zijn gebouwd. Zij vroegen, hoe het staat met den arbeid der daarvoor in gestelde commissie-Vliegen. De hierbedoelde moeilijkheden zijn aldus antwoordt de Regeering van fi- nancieelen aard en liggen buiten het be stek van de voorgestelde wetswijziging. De commissie-Vliegen heeft een onderzoek in gesteld naar den bestaanden toestand-. Dat onderzoek is welhaast afgeloopen. Rooilijnen. Verscheidene leden meenden dat de voor gestelde regeling betreffende de rooilijnen weinig overzichtelijk is. Volgen» de Regeering is het niet moge lijk, alle bepalingen betreffende rooilijnen in één artikel samen te brengen In overeenstemming met hec gevoelen van sommige leden, dat omtrenr. het ver schil tusschen algemeene en bijzondere rooilijnvoorschriften niet veel is te vinden, heeft de Regeering de algemeene voor schriften uit de artt. 6a, 7 en 92 geschrapt. Vaststelling van rooilijnen bij een uit breidingsplan is mogelijk en ook reeds voor gekomen. Het zou niet raadzaam zijn, de gemeenten daartoe te verplichten. Bouwverbod. Enkele leden betreurden, dat het bouw verbod uit de wet zal worden geschrapt. De Regeering verklaart dat het bouw verbod meer en meer door de rooilijn is vervangen, vermoedelijk doordat deze min der aan formaliteiten gebonden is. Aange zien echter tegen het bouwverbod op zich zelf geen bezwaar bestaat is het bij nadere overweging hersteld, evenwel in eenigszms anderen vorm dan het thans in de wet heeft. Uitbreidingsplan. Naar aanleiding van verschillende opmer kingen in zake het uitbreidingsplan merkt de Regeering op dat stilstaande of achter uitgaande plattelandsgemeenten aan een uitbreidingsplan geen behoefte hebben. Groeiende gemeenten daarentegen krijgen daaraan wel behoefte; voor deze zijn Je bepalingen van wet en ontwerp even bruik baar als voor steden. Er zijn 39 gemeenten, die in strijd met de wet nog geen uitbreidingsplan hebben; daaronder zijn: Amsterdam, Utrecrtt, Maastricht, Leeuwarden. Er zijn 15 go- meenten, die nog geen volledig plan heb ben, maar volstaan met partieele plannen; daaronder zijn Rotterdam, '»-Gravenhage, Arnhem, Tilburg, Eindhoven, 's-Hertogen- boseh, Zwolle. Van 13 gemeenten had liet plan reeds lang herzien moeten zijn. De geconstateerde leemte bestaat inderdaad en voorziening daarin is noodig. Voorziening in de materie (art. 31a) is noodig omdat het lot van grondeigenaren niet zonder meer kan worden overgelaten aan het inzicht van gemeentebesturen. Ten einde evenwel het gemeen overleg zooveel mogelijk te bevorderen is een andere oplos sing gevonden: Ged. Staten zullen bevoegd zijn, aanwijzing van de bestemming in on derdeden te gelasten voor gronden, waar voor die aanwijzing nog niet heeft plaats gehad. Schadevergoeding. Verscheidene leden hadden overwegond bezwaar tegen de voorgestelde wijziging van art-. 92 der Onteigeningswet in zake de bepaling van het bedrag der schadevergoe ding in geval van onteigening in het belang der volkshuisvesting. Naar aanleiding van de daarover gehou den beschouwingen verklaart de Regee- ring dat de leden die in het voorgestelde art. 92 meer een bevordering van winstma kerij door den grondspeculant dan een maatregel in het belang der volkshuisves ting zagen, het artikel niet juist gewaar deerd hebben Ook is het niet juist, als norm voor toetsing van rechtvaardigheid te nemen het belang van de volkshuisves ting. De rechtvaardigheid eischt, dat, wan neer onteigend wordt, de eigenaar terug ontvangt wat zijn eigendom waard is onaf hankelijk van de bestemming, die de over heid daaraan meent te moeten geven. Invoering van een omslagstelsel zou, in dien het bij nadere bestudeering deugdelijk en uitvoerbaar werd bevonden, niet bij deze wetswijziging kunnen plaats vinden. Zij zou ingrijpen in den grondslag van de Ont eigeningswet. In een nieuw art. 92a is alsnog vastge legd, dat bij de bepaling van de waarde van grond moet worden gerekend met ter plaatse geldende regelen nopens afstand van grond voor openbaar verkeer en met kosten van hetgeen volgens plaatselijke voorschriften noodig is om grond bouwrijp te maken. Voor een algemeene regeling voor de schadevergoeding in verband met rooilijnen of uitbreidingsplannen i» in dit wetsont werp geen plaats. Dit vraagstuk moet in zijn algemeen karakter bezien \vorden; blijkt een bevredigende regeling mogelijk, dan behoort die niet in de Woningwet of in de Onteigeningswet thuis. Streekplannen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de voorgestelde bepalingen betreffende streekplannen overbodig zijn geworden door de voorgestelde wijziging van de Ge meentewet betreffende samenwerking van gemeenten. Volgens de Regeering echter zijn de voorgestelde bepalingen betreffende streek plannen .niet overbodig geworden. Volgens de bepalingen tot wijziging van de Ge meentewet wordt, indien dwang wordt toe gepast, de regeling opgelegd bij Koninklijk besluit. De Woningwet heeft ten aanzien van uitbreidingsplannen aan Gedep. Sta ten reeds dezelfde bevoegdheden toege kend als zij ten aanzien van streekplannen volgens het wetsontwerp zullen verkrijgen. Het zou onjuist zijn, de bevoegdheden van die colleges te wijzigen ten aanzien van streekplannen een grootend eels gelijk soortige materie als uitbreidingsplannen, die daarmede steeds nauw verwant is. Aangezien voor het zeer bijzondere on derwerp, dat de streekplannen vormen, een regeeling noodig ».s, die analoog is aan Je regeling noodig is, die analoog is aan de nauw verwante onderwerp, dat de uitbrei dingsplannen vormen, kan de regeering aan den wenk, de ten deze voorgestelde bepa lingen terug te nemen, niet voldoen. Kassenbouw. Verscheidene leden betoogden, dat de belangen van den tuinbouw geenszins ver- eischen, dat ten behoeve van den kassen bouw het geheele uitbreidingsplan, de rocu- lijnvoorschriften, de voorschriften volgens art. 31b en de bouw verboden op zijde wor den gezet. Naar hun meening is het vol doende aan B. en W. de bevoegdheid toe te kennen tot verleening van een bouwver gunning voor die gebouwen in afwijking van art. 5. Op gTond hiervan heeft de Regeering het artikel gewijzigd. In het twee Je lid is aan B. en W. de keuze gegeven tusschen verwijderen van de gebouwen of het bren gen van die gebouwen in overeenstemming met de voorschriften waarvan is afgewe ken. Door het laatste kan wellicht zonder schade roor het algemeen belang ernstige bedrijfsschade "voorkomen worden. Verbinding met tie Zuld-Hollandsche eilanden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een onteigenings-ontwerp voor den aanlag van een weg van Botterdam naar Hoogvliet, in de gemeenten Rotterdam, Rhoon, Poortu- gaal en Hoogvliet. De weg zal beginnen bij den Schulpweg te Rotterdam en de trambaan van de Rot- terdamsehe Tram weg-Ma at schappij aan den Zuidkant volgen tot den toegangsweg naar de brug over de Onde Maas te Hoogvliet. Auteursrecht. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee wetsontwerpen: tot goedkeuring van de in 1928 te Rome gesloten herziene Ber- ner conventie ter bescherming van letter kundige- en kunstwerken en tot wijziging van de Auteurswet 1912 naar aanleiding van de herziene Berner Conventie. Blijkens de toelichting tot het wetsont werp is het de bedoeling dat de toetre ding van Nederland tot de nieuwe con ventie evenals ten aanzien van de be staande zal gelden ook voor Ned. Indië, *n- iname en Curasao. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN PAARD OP HOL. Achtjarig meisje overreden en ernstig ge kwetst. In de Hofstraat te Eindhoven stond on beheerd een met paard bespannen bakkers kar. Bij het uitgaan van een school werd het paard schichtig en sloeg op hol. Het achtjarig meisje B. M. geraakte on der de wielen van den wagen. Tengevolge hiervan werden het kind drie ribben gebro ken. In zorgwekkenden toestand werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. DE VERGIFTIGING TE B0RGERC0M- PASCUUM. Ook het tweede kind over'eden. Men bericht ons nader, dat ook het an dere kind van J. Tieben te Bargercompas- cuum aan de gevolgen van vergiftiging door z.g. wormdruppels is gestorven. Verdronken. Nabij het Spanjaardsgat te Breda is te water geraakt en verdronken zekere J. v. Z., een bekend straattype, afkomstig uit Roosendaal. Uit de BergervaarL nabij het abattoir te Alkmaar, is opgehaald het lijk van de sinds begin November vermiste 30-jarige mej. G. aldaar. Door een stier op de horens genomen. De landbouwer J. B. te Roggel werd gis teren aangevallen door een losgekomen stier, die hem op zijn horens nam en eeni ge meters in de hoogte slingerde, zoodafc hij terecht kwam op het dak van den stal. Toen B. van het dak afviel en de woeden de stier hem weer wilde aanvallen, werd het beest door B.'s broer vastgegrepen en naar den stal gedreven. Teneinde meer on gelukken te voorkomen, werd de stier af gemaakt. B. kwam er met eenige schrammen aan handen en beenen af. Vermist. Te Jubbega (Friesland) wordt sedert Don derdagavond een 18-jarig meisje vermist, dat naar Heerenveen was gegaan om een dienst te zoeken. WEER EEN BLOEDBAD TE GRONINGEN. Poging tot moord en zelfmoord. Indertijd heeft de recherche te Gronin gen gezocht naar den 33-jarigen gehuwden R. W. K., wonende in de Bilitonstraat al daar-, die moest worden aangehouden we gens verduistering. De recherche was er tot nu toe niet in geslaagd hem te arresteeren. Gisteren had men er de lucht van gekregen, dat hij bij zijn woning was geweest. Bij aankomst daar ter plaatse was de vogel echter weer ge vlogen. Gisteravond om half twaalf is hij blijk baar plotseling weer thuisgekomen en heeft hij zich rechts! reeks begeven naar de slaap kamer, waar zijn 7rouw en twee kinderen te bed lagen. Hij nam uit een lade een scheermes en bracht zijn echtgenoote daar mede een diepe wond toe aan de rechter- achterzijde van den hals. De kinderen begonnen moord te roepen. De vrouw had nog het besef de straat op te vluchten, waar zij echter wegens bloedver lies in elkaar zakte. De man had zich zelf in tusschen met hetzelfde scheermes een snede aan de voor zijde van den hals toegebracht* Ook hij zakte in elkaar. De recherche was spoedig ter plaatse. Onder leiding van den commissaris van Po litie S. Molenaar werd een onderzoek in gesteld, waarna de slachtoffers per politie- brancard naar het Academisch Ziekenhuis werden overgebracht. De toestand van den man is redelijk. Die van de vrouw is hoogst zorgelijk. Beide hinderen zijn bij een broer van de vrouw ondergebracht. EEN PROCES GEFORCEERD. Notaris beschudlgd een cliënt voor f 38.000 te hebben benadeeld. Naar „Het Volk" verneemt zal binnen kort voor de Vierde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank een zaak van smaadschrift worden behandeld tegen den Amsterdam- schen koopman A. P., op grond van een klacht van mr. L. A. M., notaris te Amster dam. Door A. P. is namelijk onlangs een pam flet verspreid, waarin hij bedoelden nota-ris beschuldigt zich aan verduistering van een aanzienlijk bedrag te hebben schuldig ge maakt* In dit geschrift worden als feiten gesteld, dat een der cliënten van dezen notaris hem in het jaar 1923 zou hebben ter hand ge steld een bedrag in geld van f 38.000 om dat te beheeren, te administrateeren en rentegevend te beleggen. Voorts dat deze cliënt, toen hij eenige jaren later daarvan rekening en verantwoording vroeg, zulks niet van den notaris heeft kunnen verkrij- gen. Bedoelde cliënt is tot de verspreiding van het door den notaris als smaadschrift ge- qualificeerde pamflet overgegaan, nadat hij te voren door zijn advocaat, mr. E. G. S. Bourlier te 's-Gravenhage, meermalen had laten vragen om overlegging der rekening en verantwoording, hetgeen door notaris M. ook zou zijn toegezegd, doch welke toe zegging niet gestand zon zijn gedaan. Daarna heeft de cliënt van den notaris zich wederom door bemiddeling ran zijD rechtkundigen raadsman gewend tot den president der rechtbank te Amsterdam om hulp en bijstand "terwijl hij vervolgens den notaris op korten termijn heeft doen dag vaarden, welke procedure nog steeds han gende is. Intusschen heeft de zich benadeeld ach tende cliënt zich ten slotte ook met een klacht ter zake verduistering tot den of ficier van Justitie te Amsterdam gewend, aan welke klacht tot nu toe echter geen gevolg is gegeven. Waar niets heeft mogen baten, om den cliënt ran den notaris 't recht te verschaf- fne, waarop hij aanspraak meent te kun nen maken en de betrokkene, naar mr. Bourlier ons mecleedeelde, thans in zijn on derhoud moet voorzien door den verkoop van tasschen en kantoorbehoeften, is hij tot het verspreiden van bedoeld pamflet over gegaan met het kennelijk doel, een klacht wegens smaadschrift uit te lokken, ten ein de langs dien weg zijn zaak voor de recht bank ter sprake te kunnen berengen. Verdachte P. zal door mr. Bom-her wor den verdedigd. NA DE RAMP TE ALSD0RF. Een gift van f 4600 te Heerlen. In de gemeente Heerlen is ongeveer f 4600 bijeengebracht voor de achtergeble ven familieleden van de mijnramp te Als- do rf. Een smokkelaar doodgeschoten. In het grensd-orpje Barlo bij Aalten is gisterochtend de 21-jarige arbeider Hove- stedfc, toen hij met zeven andere personen goederen uit Nederland naar Pruisen wilde smokkelen en aan den haal ging toen kom- miezen hem wilden aanhouden, door een schot van een kommies gedood. Het was de eerste maal, dat hij aan een smokkeltocht deelnam. Boerderij een prooi der vlammen. Gisternacht brak brand uit in de boerde rij, bewoond door L. Helfrich te Arum (Fr.) Huis en schuur werden door het vuur ver nield, terwij] het vee bijtijds in veiligheid werd gebracht. Eenige omliggende perceelen kregen brandschade. De „Cyrille Danneels" vlot gekomen. Gisteravond is bij gunstig getij opnieuw een poging ondernomen om de Maandag morgen bij Castricum ongeveer honderd meter uit de kust gestrande Engelsohe stoomschip „Cyriile Danneels", dat. met een lading kolen op weg. was naar Amsterdam, vlot te berengen. Vier sleepbooten, de „Drenthe", „Groningen", „Friesland" en „Utrecht" hebben de „Cyrille Danneels" om kwart na elven vlot gebracht. Het schip werd daarop naar IJmuiden gesleept, om vervolgens naar Amsterdam te worden opgetrokken om daar te worden gelost en gerepareerd. Zooals men zich her innert was het roer van de „Cyrille Dan neels" weggeslagen. Een liefhebber van antiquiteiten. Uit Groningen bericht men aan „de Tijd": J. S., acht en dertig jaar, reiziger in Mar garine alhier, heeft in zijn vrijen tijd lief hebberij voor antiquiteiten. Hij was er op uit om oude dingen voor geringen prijs te krijgen. Maar hij bediende zich dezer dagen daarbij van een truc, die naar het oordeel van de recherche niet door den beugel kon, waarom hij nu aan het politiebureau ver blijf houdt. Hij kwam in het gezin van een paar be jaarde menschen. Een paar oudjes, die met behulp van staatspensioen en de hulp van Openbare Armenzorg door de wereld trach ten te komen. Toen S. daar op bezoek kwam zag hij een oud kastje in een hoek staan. Hij zei, dat hij de broer was van een ar menbezoeker en dat hij wel kon zorgen, dat de oudjes een paaar centen meer kre gen van het Armbestuur. Dat stond hun natuurlijk wel aan en toen die meneer vroeg of ze dat kastje ook wilden verkoopen durf den ze niet nee te zeggen en toen hij den prijs vroeg zeiden ze, dat meneer dat zelf maar moest weten. Zoo werd het oude kast je, misschien het eenige stukje weelde dat de arme oudjes nog in huis hadden, door S. weggehaald voor een paar guldens, die ook nog niet eens direct betaald werden. Nu was het een leugen, dat S. een broer was van een armenbezoeker. Dit kwam uit en de oudjes kregen ook in de gaten dat ze bedrogen waren. S. wilde, toen hij bemerk te, dat hij gesnapt was, de zaak ongedaan maken door hun het kastje terug te geven. Maar de recherche, die al vaker met dezeu S. in aanraking was geweest, oordeelde het beter dat de Justitie op de hoogte werd ge steld van zijn praktijken. Weer nieuwe vorstkansen? De weerkundige medewerker van „Het Vaderland" schrijft Het zal goede opmerkers hier wel opge- valen zijn, dat de sterke Zuid-Westelijke wind, welke in den loop van Zondag door kwam, lang niet zulk zoel weer bracht, als wij b.v. in de vorige maand bij wind uit dezen hoek hadden. Voor den metereoloog was dat een aanwijzing, dat deze Z.-W. wind niet va.n een ver Zuidwaartschen oor sprong was, hetgeen ook al niet kon met het oog op de ontwikkeling van hoogen druk in het Westen. Het is dan ook geble ken, dat deze luchtstroom over Engeland een Westelijke richting had en waarschijn lijk gevoed werd althans ten deele uit een kouden luchtstroom, die over den Oostelijken Atlanrischen Oceaan uit het Noorden is doorgekomen en sedert Zondag over het uiterste Westen van Europa een belangrijke afkoeling heeft gebracht, Met de verdere vooruitzichten voor het weer moeten wij dan ook rekening houden met twee omstandigheden: ten eerste, dat in Centraal- en Oost-Europa de vorst van meer beteekenis is geworden, en dat zich een gebied van hoogen druk ontwikkelt, dat van Groenland tot het Iberisch Schiereiland reikt en waarschijnlijk zich achter de naar het Oesten aftrekkende depressie langzaam over West-Europa zal uitbreiden en dat vergezeld zal gaan van een kouden Noor denwind, waardoor de toevoer van warme Oceaan-lucht zal worden afgesloten. Men zou dus kunnen zeggen: op dit oogenblik is de geheele woertoestand nog onzeker, hij •kan zich in de richting van een nieuwe vorstperiode ontwikJêeVn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6