STADSNIEUWS KERKNIEUWS UIT DE RADIO-WERELP De Man van Nergenshuizen WOENSDAG 14 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDF BLAD - PAG. 5 RAADSOVERZICHT. De eerste vergadering in het jaar 1931 begon, zooals gebruikelijk is, met een Nieuwjaarsrede van den burgemeester, w-elke rede meer trof door hetgeen er niet dan door hetgeen er wel in werd aange roerd. Gelukkig kon de rede van den bur gemeester uiterst sober zijn bij het memo- reeren van schokkende gebeurtenissen, wel ke zich in het afgeloopen jaar hebben voor gedaan. Eenige verdienstelijke medebur gers zijn van ons heeugegaan, doch overi gens is de stad door geen groote rampen getrotfen. Dat is het eerste treffende gemis, een gelukkig gemis. Vervolgens zal de burge rij vergeefs gezicht hebben naar eenige aanduiding van de richtlijnen voor het ko mende jaar. Het is waar, een Nieuwjaars rede is vaak niets anders dan een terug blik een blik in de toekomst is hachelijk en onzeker. De burgemeester is evenwel zeer voorzichtig geweest in zijn uitingen omtrent den Stadhuisbouw en deszelfs plannen is met geen woord gesproken. Slechts op twee punten heeft hij over de toekomst gesproken en wel in de eerste plaats wat betreft de a.s. begrootingsde- batten, wier lengte zijn geestesoog reeds ziet groeien in verband met de verkiezin gen van dezen zomer en in de tweede plaats wat betreft de verbetering der wo ningtoestanden. Niet ten onrechte waar schuwde de burgemeester tegen het al te zeer uithollen van de binnenstad door te snelle aanbouw in de buitenwijken, een proces, dat zich ook in andere steden voordoet. Na beantwoording door wethouder Splin ter, op wien door de afwezigheid van een drietal raadsledeu, ouder in zittingsduur dan hij, deze taak rustte, kwamen B. en W. met een spoed voorst el, om de verorde ningen op de hefiing en de invordering van de opcenten op de gemeentefondsbe lasting vervroegd goed te beuren. Dat is een praejudicieeren op de besluiten van de begrooting, doch B. en W. waren er toe ge dwongen door Ged. Stalen, die waarschuw den, dat er spoed gemaakt moest worden, wilden deze noodzakelijke verordeningen de noodige goedkeuring krijgen vóór 1 Mei, den dag, waarop de nieuwe financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten in werking treedt. De leider der sociaal-de mocraten, de heer v. Eek, maakte begrij- pelijker wijze bezwaar, daar hij onmiddel lijk inzag, dat een dergelijk besluit zeer remmend zou werken op de serie voorstel len, welke ongetwijfeld ook dit jaar van de zijde der sociaal-democraten zal los ko men. Pas toen wethouder Goslinga hem fair play toezegde en verzekerde, dat de goedkeuring van deze verordeningen door B en VV. niet als wapen zou worden gebruikt, om voorstellen, waaraan financieele gevol gen verbonden zouden zijn, af te wijzen, kon de heer v. Eek zich er bij neerleggen. Bovendien was het aantal opcenten toch reeds vastgesteld op 60. Onder de agendapunten, welke zonder discussie werden goedgekeurd was opmer kelijk een voorstel tot opheffing van twee openbare lagere scholen, aan de Duiven- bodestraat en de Vrouweruerksteeg. Uitvoerig is er gesproken over een ver ordening betreffende het verleenen van ontslag aan de vrouwelijke leerkrachten verbonden aan het gymnasium, de beide H. B. S.'sen, de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, de bewaarscholen ea. inrichtingen van openbaar onderwijs, voor wie zulk een bepaling tot nog toe niet gold. Deze maatregel beteekent niets an ders dan de doortrekking van een reeds jaren gevolgde en beproefde gedragslijn voor andere huwende onderwijzeressen en ambtenaressen, welke maatregel door wet houder Tepe uitsluitend verdedigd werd op grond van de overweging, dat een on derwijzeres, die in het huwelijk treedt, als regel niet de volle 100 pet. van haar werk kracht aan het onderwijs zal kunnen blij ven geven. Stellingen als: gelijkheid voor man en vrouw, en: recht op arbeid, alsme de vergelijkingen met den arbeid van vrouwen bij particuliere werkgevers, de Onder leiding van Arohitect Frankevort te Tilburg is HET GEBOORTEHUISJE VAN DEN EERBIEDWAARDIGEN PETRUS DONDERS opnieuw opgebouwd. He den heeft de plechtige opening plaats. Hierboven het exterieur, dat een getrouwe copie is van het origineel. den niets ter zake. Dit laatste beroep op de vrije maatschappij was van de zijde dei S.D.A P. al zeer zonderling, daar in an dere zaken steeds verkondigd wordt, dat de gemeente het goede vooibeeld dient te geven. De verordening werd ten slotte goedgekeurd met de stemmen der sociaal democraten tegen, bij wie de heer Zitman zich aansloot. Daarna werd nog goedgekeurd een voor stel om 6000 subsidie te geven voor den tijd van 5 jaar aan de N.V. Leidsche Auto- boxen-garage ten behoeve van den localen autobus-dienst Stadsverkeer" De heer Bosman had het genoegen, dat een groot deel van zijn amendement dor B. en W. werd overgenomen. Zijn aanvankele mee ning, dat ƒ4000 subsidie voldoende zou zijn, moest hij prijsgeven. Het denkbeeld werd echter weer opgevat door de heeren Es en Coster, die bezwaar maakten te gen subsidieering van do buslijn Station— Oegstgeest, omdat deze buslijn de eenige was, die de onderneming winst opleverde. Toen zij echter later hun amendement zoo wijzigden, dat de grootte der subsidie toch op 6000 gehandhaafd bleef, was het to taal nutteloos geworden. Het amendement verwierf dan ook slechts de stemmen der twee voorstellers. Tijdens de rondvraag werd nog een lans gebroken voor een beter*onderdalr voor de journalisten tijdens geheime zittingen. Ge lukkig komt een geheime zitting, welke de behandeling der agenda onderbreekt, zelden voor, maar als het voorkomt zijn de jour nalisten gedwongen te wachten in de kou de gang. Zullen wij moeten wachten totdat het nieuwe Stadhuis gereed zal zijn? Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw, heer Oh. Th. J. Kars op diens verzoek om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend als pas toor te Etten en heeft benoemd tot pas toor aldaar den zeereerw. heer Deken A. B. A. Derksen, tot pastoor te Terborg den weleerw. heer E. Th. J. Hol en tot pas toor te Zuidhorn den weleerw. heer G. W. M. Wiegerink, die kapelaan was te Groningen (H. Mart.). Eerbiedw. Petrus Donders Geboortehuisje Heden om half elf is te Tilburg het ge boortehuisje van den Eerbiedw. Petrus Donders geopend. Onder leiding van den architect H. Frankefort is het huisje door de aannemere C. Laro en M van Tongeren uit Tilburg in den oorspronke- lijken stijl opgetrokken. Vanmorgen om negen uur werd in de parochiekerk een plechtige gezongen H. Mis opgedragen, terwijl een plechtig Lof met feesfcpredicatie den feestdag zal be sluiten. DENK AAN DE INTERNATIONALE GEBEDSACTIE! Zou ik nog moeten waarschuwen? Ik vermoed van niet. Maar het kan geen kwaad. Alle parochies en kloosters en af- deelingen van den R.-K. Vrouwenbond zijn allang aangeschreven. Eigenlijk hadden wij det de Bonden van R. K. Mannen en Jon gelingen ook moeten doen. Die zuilen het echter wel thuis hooren ofg in de kerk. Van den 18en tot den 25en Januari wordt weer de jaarlijksche Internationale Bidweek gehouden om van L-rod te verkrij gen de eenheid van het menschdom in Christus. De Internationale Ge bedsactie, gedurende acht dagen, waaraan Christenen over de geheele aarde, Protestant en Katholiek en schismatiek, deelnemen, met voor oogen het hoogepries- terlijk eebed van Christus zelf: „Dat allen één z ij n In de voorgaande jaren is de deelne mi'ng in ons vaderland groot geweest. Maar dit jaar moeten er nog meer mee doen. Hoe meer bidders, hoe machtiger ons gebed. Lastig? Heelemaal niet! Acht dagen lang een eenvoudig gebedje bidden! Voeg het bij Uw morgen- of avondgebed of loop even extra een kerk binnen;.... En ga voor dat mooie doel een keer .ter Com munie Denk er dus aanVan 18 tot 26 Januari Gebedsformulier met intentie voor iede- ren dag van het Octaaf zijn te bekomen in het bes elhuis van het Apostoiaat des Ge- beds, Hertogstraat 47, Nijmegen. WILLEM KEA S.J. Loj'ola, Vught. Progromma's voor Donderdag 15 Jan. Huizen, 298 M. 8.009.15 Platenconcert. 11.4012.00 Godsd. Halfuurtje L. Per- quin. 10.0010.30 Zang NCR V-Dameskoor. 10.3011.00 Ziekendienst NCRV. 12.001.30 Concert KRO-Trio. I.302.00 Gramofoonpl. 2.002.15 Gramofoonpl. 2.15—3.15 Handwerkcursu8. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Concert. NCR V-Klein Orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk. 6.30—6.50 Vaz Dias. 6.406.45 Gramofoonpl. 6.45—7.00 Knipcursus. 7.007.30 Causerie. 7.30S.00 Cursus Maleisch. 8.0010.30 Necierl. Jongelings Verbond. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uizending. 8.009.00 G ra-mof oonpL 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert A VR O-kwintet o. 1. v. Fr. LupgenB. 12.302.00 Tuschinsky-orkest o. 1. v. Max Tak. 2.002.30 Vrouwenhalfuurtje. 3.004.00 Naaicursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.006.30 Sportpraatje H. Hollander. 6.307.30 Radio Volks-Universiteit. 8.008.5U Concert Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. 8.50—9.40 Concert Utr. Vrouwenkoor o. 1. v. Karin Kwant-Törngren. 9.4010.20 Aansl. Concertgeb. uit Am sterdam. 10.20 Vaz Dias. 10.30—11.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. II.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1551,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgeispel door R. Fort. 1.20 Concert. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. 5.05 Orkestconcert. .5.35 Kind er uurtje. 6.20 Lezing en Berichten 7.00 Concert. 7.20 Lezingen. 8.05 Con; t. Koor en orkest. 8.50 „Out of Patience" of „Bunthorne avenged". Tooneelspel van-St. John Han- kin. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Diversions XII. Orkest. The Cere mony of the Keys vanuit de Tower te Lon den. Militair Orkest. 10.5012.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. L a n g e n b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 10.4011.20 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 7.20 „Die Vestalin". Opera van G. Spon- tini. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. K a I u n d b o r g, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert. Voordracht. 7.209.20 Orkestconcert en zang. 9.3511.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Her-uitzending van een concert uit Amsterdam. Z e e s e n. 1635 M. 5.40—11.20 Voordrachten en lessen. 11.20-^12.15 Gramofoonpl. 12.15—1.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Voordrachten. 3.504.50 Concert. 4.507.50 Voordrachten en lezingen, 7.50 Opera „Ein Kurzes Leben", M. de Falla, Bewerk. Helmut. Grohe. 9.05 Böcklin Concert. 9.35 Berichten, daarna Dansmuziek tot 11.50. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. 9.05 Gramofoonpl. 9.50 Concert. Solisten. EERSTE TELEVISIE-UITZENDING IN NEDERLAND. „De Radiogids", het orgaan van de V. A. R. A., van deze week bevat het bericht, dat in het eind van Januari de eerste televisie uitzending in Nederland zal plaats vinden. Het blad deelt mede, dat in Amsterdam een televisie-zender zal zijn opgesteld, dio door middel van een muziokkabel zal zijn verbonden met den gewonen telefonie-zen- der. De uitzending zal plaats vinden op de 1875 meter golf. Voorafgaande aan deze uitzending zal onder auspiciën van de V.A.R.A. dr. Noack, een der meest vooraanstaande deskundigen op televisiegebied in Duitschland, een we tenschappelijke voordracht met demonstra tie houden voor autoriteiten, vertegen woordigers van de groote en radio-pers en anderen. Deze uitzending vindt plaats, deelt het blad mede, geheel onder verantwoordelijk heid van de V.A.R.A., maakt deel uit van het programma van den arbeidersomroep en wordt geheel door dezen gefinancierd. Dit is de eerste televisie uitzending, die in Nederland plaats vindt. Het gebrek aan priesters. Het aantal parochies in Frankrijk waar geen priester meer aanwezig is werd tot nu toe op 10.000 geschat, maar dat dit cijfer eerder te laag dan te hoog geraamd is mo ge wel blijken uit een statistiek in het offi cieel orgaan van het aartsbiscdom Besan <;on over het gebrek aan priesters in dit diocees. We ontleenen aan deze statistiek de vol gende bijzonderheden. Het bisdom Besan «jon heeft 619.476 zielen, verdeeld over 132' parochies. In deze parochies mogen inge volge de bepalingen van de leekenwet 884 parochiekerken zijn waaraan een pastoor verbonden is. Destijds hadden ook al deze kerken een eigen pastoor. Op het oogen blik zijn er 297 parochies, dus meer dan een derde zonder priester. Het bisdom telt duf in totaal slechts 587 pastoors die door 74 kapelaans bij het uitoefenen van de ziel zorg worden ter zijde géstaan (vroeger be droeg het aantal kapelaans ruim 200). Eeredoctoraat voor Pater Gillet. Op zijn visitatiereis door de Ver. Sta ten van Amerika viel den Hoogw. Pater M. Gillet, generaal der Dominicanen Or de, de hooge onderscheiding te beurt, twee eeredootoraten te mogen ontvangen, n.l. van de Katholieke Universiteit te Washington en van de Universiteit te Detroit. H<barscAuw'\tt$! Wybert-tabletten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen i 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 77) Gordon nam een kop thee aan, die Mercia hem aanbood. „Met vijftig duizend pond inkomen, ge loof ik", zei hij slepend. „Er is ongetwij feld veel meer hier of daar, als wij het kun nen vinden." Wij staarden hem allen met ongeveinsde verbazing aan. Glimlachend keek hij ons van onder zijn eigenaardige zware oogleden beurtelings aan. „U schijnt zich onbewust vrienden van den onrechtvaardigen Mammon gemaakt te hebben dat is alles. Die papieren, waar mede die bewonderenswaardige Milford ons verrastte die, welke aan mijnheer Horsfall geadresseerd waren bevatten een bekentenis en tevens een laatste wils beschikking. Northcote heeft U alles ver maakt." Ik sprong van mijn stoel. „Goede hemelriep ik. „U schertst toch zeker Gordon schudde zijn hoofd. „Ik scherts nooit buiten het Lager H uis". „Maar waaromV* begon „Zoover ik het kan nagaan", onderbrak de advocaat mij, werkte de geest van onzen overleden vriend zoo: Hel was waarlijk meer dan mogelijk, natuurlijk, dat U, vooi de drie weken verloopen zouden zijn, ver moord zou zijn, in welk geval al de land goederen, welke zijn eigendom waren en welke hij niet had kunnen verkoopen, aan Maurice in eigendom zouden overgaan, als zijnde de naaste bloedverwant. Dit nu, was hij besloten te voorkomen,, want het schijnt toen hij hem vastgestaan te hebben, da-t Furnivall hem verraden had. Hij schreef een volledige verklaring, hoe de zaak stond en zond het document aan Horsfall, met een brief er bij, dat het slechts ge opend mocht worden, in geval van zijn over lijden. Aangezien deze verklaring bewees, dat hij nog in leven was, hetgeen als con ditie gesteld was, zou het voldoende zijn het document te laten rusten, tot hij het veilig zou vinden zelf wederom op te dui ken, of indien noodig, met de justitie te onderhandelen." „Maar zijn laatste wilsbeschikking V' viel ik in. „O," zei Gordon. „Zooals vele ruwe schur ken denk ik, dat Prado een soort fatalist wa6. Ofschoon hij op behendige wijze ver dwenen was, geloof ik, dat hij een soort voorgevoel had, dat zijn dagen geteld wa ren. Hij zinspeelt er feitelijk op in zijn laatste wilsbeschikking, welke, zooals hij Horsfall mededeelt, hij had opgesteld, in geval al zijn voorzorgen zouden blijken nut teloos te zijn. Het is een zeer eenvoudig document. Hij vermaakt U alles, in het on waarsohijnlijke geval, zooals hij het uit drukt, dat U hem overleeft. Indien, dat niet gebeurt, vervallen de eigendommen aan liefdadige instellingen." „En krijgt Maurice niets?" „Geen kruimel antwoordde Gordon vriendelijk. ,.Als hij in geldverlegenheid komt, raadt de erflater hem aan, zich in verbinding te stellen met San Luca. Ik vermoed, dat dit de eenige grap is, welke Prado ooit gemaakt heeft." „Maar zal het rechtsgeldig zijn?" vroeg ik. Gordon haalde zijn schouders op. „Ik denk het wel", zeide hij. „Het is eenigszins onregelmatig, natuurlijk, maar er is niemand om het te betwisten, behal ve Furnivall en als hij niet krankzinnig is, zal hij zich duiveisch stil houden. Ik heb genoeg bewijsmateriaal, om een bevel tot inhechtenisneming wegens samenzwering voor moordaanslag te Woodford te eischen O, ja, dat herinnert er mij aan U zult er waarschijnlijk niet op gesteld zijn verder met uw Zuid- Amerikaansche vrienden ge confronteerd te worden. Zij zijn vanmorgen met de „New York City" uitgevaren. Ik kan hen natuurlijk bij aankomst in Amerika laten arresteeeren, als het noodig is, maar voor alles vond ik het beter, hen maar te laten gaan." Ik knikte toestemmend. „Wij zullen hen wel missen, vindt je niet. Billy? Zelfs de beste vrienden moeten scheiden." „Dat is zoo", stqmde Gordon toe, terwijl hij zijn horloge uit zijn zak haalde. „Ik moet om kwart voor zessen in het Lager huis spreken en het is al vijf minuten la ter. Komt U morgen om half elf op mijn bureau, dan zullen wij de zaken afhande len', zei hij, terwijl hij ons allen de hand schudde. Hij nam zijn hoed en handschoe nen en ging haastig naar de deur. „Tol ziens dus", hij knipoogde, „en haal geen on deugende streken meer uit." „Vijftig duizend pond", schreeuwde Bil ly, toen Gordon weg was. „Allemachtig, geef mij nog wat thee, ik voel me beslist duizelig." Mercia schonk hem nog een kop in, die hij zwijgend ledigde. „Vijftig duizend", herhaalde ik langzaam. „Het is een bescheiden sommetje, vindt je niet „Bescheidenhijge Billv. „Het is't is. Hij kon geen woord meer uitbren gen. „Kom nu maar mee", zei ik van mijn stoel opspringend. „Laten wij naai Park- Lan teruggaan en zien wat aaar is gebeurd terwijl wij weg waren. Wij hebben nog een boel te doen voor het diner." „Een boel te doen?" echo'de Billy beris pend. „Beste Jack, je vergeet je zelfje bent nu een van die rijke nietsdoeners." „Niet geheel en al, Billy", zei ik, „er moet nog een massa stof afgeklopt wordea Wij zullen beginnen met de thee te beta len." Ik schelde, waarna ik betaalde en den kellner een fooi gaf, die hem de haren ten berge deed rijzen. Het deed mij een genoe gen in staat te zijn, mijn eigen emoties eenigszins af te leiden. Toen wij in de hall kwamen, haastte zich de portier, onzen trouwen chauffeur te waarschuwen, die zich in de bar zat te ver- frisschen. Eenige oogenblikken later kwam de Rolls-Royce voorrijden. „Park-Lane, het huis van Lord L&m- mersfield", beval ik den chauffeur. Billy zette zich in de weelderige kus sens tegenover mij. „Verbeeld je toch, dat wij tien dagen ga leden bij Parelli dineerden!" „Vanavond zullen wij met z'n drieën in Park-Lane dineeren. Wat zeg jij er van, Mercia Mercia knikte ernstig. Sedert de open baringen van Gordon was zij opmerkelijk stil geworden. „Ten minste", zei ik, „als er iemand in het huis is. Het is meer dan waarschijnlijk, dat de twee dienstboden weggeloopen zijn, en de hemel mag weten, wat er met Mil ford is gebeurd." „Nu, wij zullen het spoedig weten", zei Billy troostend. „In ieder geval kan je Harrod opbellen en hem zeggen, dat hij een diner bezorgt. Dat is altijd gemakkelijk als je millionnair bent; je bestelt maar, wat, je wilt." Mercia legde haar hand op mijn mouw. „Ik moet de familie Tregattock laten weten, dat ik goed bezorgd ben', sprak zij. „Zij zullen ongerust zijn. Vergeet niet, dat ik al vanaf het ontbijt weg ben." „Wij konden beter een telegram zenden", stelde ik voor, „en melden, dat je om tien uur thuis komt. Wij kunnen wel telefonee- ren, maar dan moeten wij gaan uitleggen en daar is de geschiedenis te dol-roman- tisch voor." Wij gleden om den hoek van Piccadilly heen Park-Lane in en toen wij nog geen honderd meter verder waren, stopte de auto geruischioos voor mijn huis lk was op dat oogenblik gebeci vergeten, dat ik momen teel do merkwaardigste man van Engeland was. Dit gebrek aan memorie leidde bijna tot een betreurenswaardig incident, want toen ik uit de auto sprong, om de deur voor Mercia open te houden, schoot plotse ling een jongmensch in blauwe jas op ons toe. Met een waarschuwenden uitroep naar Billy, had ik mijn vuist reeds opgeheven, om toe te slaan. De vreemdeling sprong echter onmiddellijk buiten mijn bereik. (Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5