UIT DE OMGEVING UIT DE RUNS.REEK LAND- EN TUINBOUW DINSDAG 13 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT 1WEEDE BLAD PAG. 8 KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge ineente vergadert Donderdagnamiddag te 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. No tulen. 2. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim te Katwijk aan Zee en te Katwijk aan den Rijn. 4. Voorstellen tot verkoop van grond. 5. Voorstel tot ruiling van grond. <5. Voorstel tot verhuring van een gemeentewoning. 7. Voorstel tot ver huur van land. 8. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van havengeld. 9. Voorstel tot beschik baarstelling van gelden, krachtens art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. 10. Voorstel tot hei weder inhuren van de brugwach terswoning aan den Noordwijkerweg. 11 Voorstel tot vaststelling van een voorloo- pig plan tot onteigening van gronden in het Zuiderkwartier. 12. Voorloopige vast stelling van verschillende rekeningen. 13. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning, aanwijzende de stemlokalen in de ge meente. 14. Voorstel inzake regeling van het verkeer in de Nieuwsteeg en Louwe straat. 15. Rondvraag. LISSE. Hanze. Gisteravond hield de R. K. Middenstandsverecniging „De Hanze" haar 19de jaarvergadering in een der za len van het Patronaatsgebouw. De voor zitter opende met den Christelijken groet en heette allen welkom. Hij betreurde de geringe opkomst, waarna de notulen wer den gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken eD mededeelingen. Hieronder was een schrijven van het Centraal Hanzebu- reau met de notulen der laatst gehouden al gemeen e vergadering en enkele andere mededeelingen. Voorts een schrijven van, den heer J. Zandvliet, dat hij als lid be dankt. De voorzitter drukte hierover zijn spijt uit, omdat hij indertijd heel veel voor de Hanze heeft gedaan. Vervolgens een schrijven van den Raad van Toezicht van de jeugd-turnvereeniging om medewerking in de kosten van oprichting. De voorzitter lichtte dit punt toe en op diens voorstel werd besloten 10. hiervoor af te dragen. Voorts werd mede gedeeld dat de Federatie in beginsel be sloten heeft om op 15 Februari a.s. een propaganda-avond te houden. Dit wordt begonnen met een kort Lof met predica- tie waarna de vergadering in de „Nach tegaal". Vervolgens bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. Dit muntte uit door mooie stijl en zakelijkheid, terwijl de ver richte werkzaamheden de revue passeer den. De voorzitter dankte hem voor dit mooie verslag. Alsnu bracht den penning meester zijn finantieel jaarverslag uit. Hieruit bleek dat was ontvangen inclusief het saldo 1930, groot 135.38, een som van 754.36 tegen een uitgave van 652.68 1/2, zoodat een voordeelig saldo viel te boe ken. van 102.08 1/2. Poor de heeren H. Groenewegen. F. J. van Rooijen en G. Rosier, werden de beseheiden gecontro leerd en accoord bevonden, weshalve de penningmeester van alle verantwoording werd ontslagen. Hierna werd verslag uitgebracht van de onderafdeeling „Santos". Tot propagandis ten gaven zich op de heeren H. Groenewe gen en F. Zwetsloot. Tot bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herko zen de heeren G. J. Randsdorp en S. N. Berkhout. De behandeling der Begrooting 1931 werd voorgelezen en conform vastge steld. De winkelbeurs. Hiermee is aan de orde begrooting win kelbeurs 1931 van hef comité „Lisse Voor uit". De voorzitter lichtte, als voorzitter van Lisse Vooruit, dit punt toe. De Zuster vereniging heeft hare medewerking toe gezegd. Het bestuur van de H. G. B. heeft haar mi alengebouw reeds toegezegd, terwijl er tevens wederom een Bloemententoon stelling aan verbonden is. Nadat de voor zitter de details had uiteengezet werd be sloten dat ook de Hanze hare medewerking zal verleenen. De beurs zal worden ge houden van 12 tot 21 Februari met uit sluiting van den Zondag. Besloten werd voor de Bloemententoon stelling een medaille beschikbaar te stel len. Hierna sluiting. ROELOFARENDSVEEN. Bouwvakarbeidersbond. Maandag avond hield de Bouwvakarbeidersbond St. Joseph alhier haar jaarvergadering in ho tel de Vier Heemskinderen. Te 7.30 uur opende de heer Gortzak de vergadering. Spr. wenscht alle aanwezigen met hunne gezinnen van harte een zalig nieuwjaar toe en wanneer spr. een tèrugblik werpt op het afgeloopen jaar, dan kau spr. constateeren. dat het tot aller vreugde een buitegewoon gelukkig jaar is geweest voor onzen bond, maar niet minder voor onze afdeeling. De toename van het ledental was alleszins be vre ligend. terwijl verreweg het meeste door ons in het afgeloopen jaar verricht succesvol mag genoemd worden. Uok de financieele positie onzer vereeniging mag genoemd worden, want zij was gunstigci als ooit tevoren. Komende tot den geesel der werkloosheid, waarvan helaas velen onzer ook niet gespaard zijn, spoort spr. allen aan. eendra'chtig met de besturen en he; R.-K. Werkliedenverbond samen te werken, om deze crisis te bekorten en in zijn gevolgen te verzachten. Spoedig zullen ook velen hier tot de zoogenaamre uitge- trokkenen behooren. Spr. hoopt in samen werking met andere vakbonden de noodige stappen te kunnen doen bij het gemeente bestuur om te voorkomen dat velen broo deloos wor len. Hierna wordt besloten de ut talen aan te houden tot de volgende ver gadering, waarna het woord werd gegeven aan den penningmeester tot het uitbren gen van het financieel verslag. Alvorens tot het uitbrengen van het financieel ver slag over te gaan brengt de penningmees ter in herinnering, dat het de afgeloopen maand 10 jaar geleden was, dat de tegen woordige voorzitter toi penningmeester werd gekozen. Spr. brengt namens de af deeling dank aan den heer Gortzak voor het vele door hem in beide kwaliteiten in het belang van de arbeidersbeweging ge daan. Als stoffelijk blijk van waardeering overhandigde de penningmeester den voor zitter een fraaie vulpenhouder. Uit het fi nancieel verslag bleek dat er een batig saldo was van ruim 50. De voorzitter brengt allereerst dank aan den penning meester voor zijn waardeerende woorden en voor het geschenk en hoopt nog vele jaren met dezen penningmeester te mogen samenwerken tot heil der vereeniging, en stelt de vergadering voor den penning meester een kleine gratificatie toe te ken nen, welk voorstel luide bijval vindt. Als attractie had nog een gratis verloting plaats. Het bestuur had hiervoor zeer nut tige artikelen als prijzen beschikbaar ge steld. Aan ieder aanwezig lid viel een prijsje ten deel. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Na sluiting der vergadering bleven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl muziek en voor drachten zorgden voor een prettige afwis seling. Uitvoering. Maandagavond werd de reeks van vastenuitvoeringen geopend door het muziekgezelschap „Liefde voor Har monie in de Pancratiuszaal alhier. Na een kort openingswoord door den weleerw. heer N. Bijl, die er op wees dat de muziekver- eeniging onder den nieuwen directeur, den heer van Leeuwen uit Abbenes een geheele verandering had ondergaan hoopt spr. toch dat deze eerste uitvoering in dit seizoen aan hare verwachtingen zou beantwoor den. Met een vroolijke marsch „Souvenir" van J. Werkman ving het programma aan. Al dadelijk maakten de spelers den indruk van onder goede leiding te staan. De num mers werden vlot gespeeld en getuigden van deugdelijke studie. Speciale vermelding diende voor de pauze het nummer En fa milie een Petit Fantasie van J. Martin. Na de pauze werd door de leden van het mu ziekgezelschap een blijspel opgevoerd geti teld „Een huishoudster". Ook het tooneel- spel viel zeer in den smaak, en de spelers mochten luiden bijval oogsten. Na de pau ze kregen we wederom een 4-tal muziek nummers te kooren, die ook alle weder goed vertolkt werden. Nadat nog een blij spel was opgevoerd was 't programma be ëindigd. Het dankwoord aan den directeur aan het slot van den avond was zeer zeker op zijn plaats en we vertrouwen dat de mu ziekvereniging onder haar directeur in groei en bloei zal mogen toenemen. ST0MPWIJK. Telefoondienst. Het telegraaf-telefoon station Stompwijk 7al met ingang van 19 Januari a.s. op werkdagen zijn opgesteld van 815 en 1819 uur. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesver- eeniging vestigt de aandacht op de adver tentie in dit nummer voor de vergadering op Donderdag a.s. bij den heer J. van Esveld. TER-AAR. Geboren Richard, zoon van E. Werkhoven—Van Wijnen Sebo Homo. zoon van R. de RegtDailinga Alida, dochter van Joh. Versluisde Jeu Cor- nelis, zoon van C. SnijdersAltena. Getrouwd: C. J. van Klaveren en M. de Bleker. Vertrokken: J. A. van den Berg naar Leiden M. Hoogenes naar Alphen aan den Rijn. Gevestigd: A. L. van Gils van Al phen J. Ouwei sloot var. Valkenburg - "Th. J van der Ivleij van Nieuwkoop. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Tot klerk bij de Inspec- .fcie der dir. belastingen alhier Is benoemd de heer L. K. Kuil. Ruiten-vernielers. Bij de politie kwa men een tweetal klachten in van ruiten- vernieling, u.l. van enkele ruiten van de nieuwe huizen dei Lsr. gemeente en van den winkelier El. in de Julianasiraat. De politie stelt een onderzoek in. Jubileum. Onze plaatsgenoot G. Zwaan zal 1 Februari e.k. den dag her denken, dal hij 25 jaai als typograaf bij de firma N. Samson werkzaam was. B0SKC0P. Inenting. Wee .sJag 14 Jan. a.s. des namiddags om half drie (precies) zal de gelegenheid bestaan tot kosteiooze inen ting en herinenting m t gymnastieklokaal der O. L. School. De bloemententoonstelling 1934. Na dat in. Nov. 1930 op een'bijeenkomst in 't Raadhuis in principe reeds besloten w*s tot het houden van een Grouie Bloemen tentoonstelling in 1934, werden nadien nog 2 vergaderingen gehouden, waarin de tentoonstellingscommissie en de verschil lende sub-commissies werden gekozen. Deze tentoonstelling gaa; niet uit van een bc_ aide vereeniging. Wanneer alfie dee- len van Boskoop s bevolking samenwerken zal deze grootsche tentoonstelling in de toekomst zeei slagen. BODEGRAVEN. Bodegraven—Celeritas 4—2. Gok het toch lang niet zwakke Haagsche Celeritas vermocht Zondag j.l. de zegetocht der rood zwarte Boruffenaren niet te stuiten en keerde met een 42-nederlaag naar de Residentie terug. De thuisclub verscheen met een invaller voor haar rechtsbinnen, wiens plaats' werd ingenomen door Rietveld, hetgeen een aanmerkelijke verzwakking beteekende. Aanvankelijk wogen partijen aardig te gen elkander op. Het spel ging vliegens vlug op en neer, waarbij vooral het samen spel der gasten viel te loven. Nadat Boelen eerst hard tegen de paal had geschoten, moest ook Wolswijk 111 het Bodegraven-doel handelend optreden. Als Brouwer op de rechtsbuiten-plaats na ongeveer twintig minuten spelen het leder bemachtigt, plaatst hij den bal l'raai en hoog voor doel, waar Ten Brink zijn hoofd de rest doet en den doelman der gasten geen schijn van kans geeft (10). Direct daarop volgt een snelle Celeritas-aanval, doch ook ditmaal brengt de paal redding. Het spel E'ijft uiterst spannend en eerst na een half uur spelen geeft Boelen den bal fraai door aan Brouwer, die hard inschiet (2—0). Nog is het niet genoeg en vrij spoedig is het we derom Boelen, die snel doorbreekt en via een achterspeler der gasten het leder in de touwen jaagt (3—0). Geheel onverwacht en op vrij gelukkige wijze scoort Celeritas dan tegen, zoodat de rust met 31 ingaat. Na de hervatting k het spel nog slechts enkele minuten oud, als Vermolen op de grens van het strafschopgebied hands maakt, waarvoor de gasten een penalty krijgen toegewezen. De strafschop wordt genomen, Wolswijk stopt het harde 8.hot, doch is blijkbaar niet lang genoeg stil blij ven staan, althans de scheidsrechter laat Je penalty overnemen. Voor de tweede keer genomen, weet Wolswijk wederom het harde schot te houden, hetgeen hem een applaus van het publiek bezorgt. Dan ver plaatst Bodegraven het spel en als Brou wer hard in schiet, 6laat een der Cele- ritas-backs het leder met de hand uit het reeds door den keeper verlaten doel, waar door de thuisclub een zeker doelpu it ont gaat, doch waarvoor zij terecht een penalty krijgt toegewezen. Deze wordt door Boe len genomen cn met een hard schot ver dwijnt de bal in het doel. Ook thans schijnt een overtreding te zijn begaan, althans, ook deze penalty moet worden overgeno men. Voor Bodegraven blijkbaar geen be zwaar, althans ook de tweede maal vliegt bij deze door Boelen genomen strafschop het leder hoog in het net (41). Dan ver slapt van weerskanten het spel eenigszins en hoewel Bodegraven sterker blijft, weet Celeritas toch af en toe gevaarlijk VVols- wijk's heiligdom te naderen. Deze speelt echter een prachtpartij en verricht enkele schitterende safes. Toch bezorgt een fout van Wolswijk ten slotte den gasten nog een tweede doelpunt. Als bij een Celeritas- aanval Wolswijk ver is uitgeloopen en den bal heeft weggewerkt/ haast hij zich niet, om naar zijn doel terug te keeren en voor hij er erg in heeft, bemachtigt Celeritas den bal opnieuw eri scoort op houdbare wijze (42), Wolswijk had dezen bal moe ben houden, doch overigens was het ook de eenige fout, die we hem den geheelen wed strijd hebben zien maken, die geheel in het niet valt bij de keurige prestatie, om tot tweemaal toe een strafschop te keeren. Met deze overwinning kan Bodegraven zich er nog steeds op blijven beroemen, de eenige ongeslagen K. N. V. B. club uit hét Goudsche rayon te zijn. Paard verdronken. Op de Rijnkade geraakte door achteruit loopen, het paard en wagen van den landbouwer Vellering in de Rijn; het paard is verdronken. Het ca daver werd naar het a-bottoir vervoerd. NIEUWKOOP. Dienstplicht. Ingevolge de Dienst plichtwet zijn alhier voor den dienstplicht, lichting 1932, 37 personen ingeschreven. Vleeschkeuring. In het vierde kwar taal 1930 zijn alhier ter keuring aangege ven: 55 runderen, f 'graskalveren, 2 nuch tere kalveren, 212 varkens, 27 schapen, 2 geiten en 857 K.G. vleeseh. Afgekeurd wer den: 2 runderen, 4 graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 17 schapen, 7 varkens en 1 geit. Gevestigd: L. Roseboom en gezin uit Ede. J. Oedzes uit Opsterland. K. Luiten uit Middelburg. A. G. Rijnbeek uit kaïnerik. A. de Vries uit Grootcgast. A. Immerzeel uit Wilnis. C. J. van der Hoorn uit Alkemade. Ch. P. Dos- terom uit Utrecht. H. van Dam uit Njeuwveen. G. Veyweij uit Zwammerdam. A. Baas uit Zevenhoven. G. Adema uit Alphen a. d. Rijn. C. W. van Beek uit Delft. W. de Jong uit Nieuwei-Am- stel. F. J. J. Kuijpers uit Cauada. 11. W.'Achterberg uit Barwoutswaardcr. W. C'. Messing uit Apeldoorn. M. A. van Tngt uit Wilnis. A. C. Verdam uit Mijdrecht. J. C. Bos uil Nieuw ei-Aiustel. J. M. Teunisse uit Alphen a. d. Rijn. L. A. van der Zwet uit Canada. llies- ling uit Duitsciiland. VV. van Middelkoop uit Alphen a-. d. Rijn. N. W. de Wil uit Alphen a. d. Rijn. H. M. Verwaal uit Leiden. Th. van Leeuwen uit Wilnis. Vertrokken: R. Hiemstra naar Wymbritseradeel. VV. Hoogendoorn naar Wilnis. A. C. lokker naar Zevenhoven. T. Kroon naar Ter Aai. M. C. J. J van de Loo naar 's-Gravenhage. A. J. van Steevendaal naar Hengstdijk. J. A. van Steevendaal naar Utrecht. A. C. Burg graat naar Zegveld. - A. Knaap naar Lei- muiden. C. M. Roeleveld naar Kamerik. G. M. Weerdenburg naar Alphen a. d Rijn. M. van Rooijen naar Willeskop. C. van der Meer naar Boekel. J. van Buiten en gezin naar Amsterdam. A. van Middelkoop naar Nieuwer-Arnstel. C. M. Nieuwenhuizen naar Weesp. M. J. van Beek naar Alphen a. d. Rijn. - C. van Dam naar Kamerik. J. C. Baas naar Hillegom. N. Tijsterman en gezin naar Amsterdam. N. B. de Pater naar Driebergen. Th. H. Baars naar Wervers- hoef. C. M. üudsboven naar Kamerik. - VV. L. van Schaik naar Vinkeveen. P. H. van den IJssel naar Rotterdam. HAZERSW0UDE. Bij het overlijden van Pastoor Mes. Omtrent de levensloop van den overle den herder van de parochie 't Zwaantje, den zcereerw. heer J. J. Mes, kan nog wor den gemeld, dat de thans overledene, na priester gewijd te zijn in 1894, achtereen volgens benoemd werd tot kapelaan te Oude Tonge 15 September 1894, te Pijn- acker 19 Februari 1895, te Berkenrode 4 September 1897, te Hoek van Holland 28 Mei 1900, te Hoorn 2 September 1900, en te Alkmaar (H. Laurentius) 14 Februari 1903; voorts tot pastoor te Muiden 5 Fe bruari 1910; te Hillegom (H. Joseph) 26 Februari 1920 en ten slotte aan den Hoogen Rijndijk 18 Juni 1921. Woensdagavond om 7 uur zullen in de parochiekerk de Meiten worden gezongen, "Donderdagmorgen (en niet Woens dag, zooals gisteren abusievelijk vermeld) om 9 uur de Lauden. Daarna heeft de uit vaart en de begrafenis plaats. LEIDERDORP. Stemming. Bij gehouden stemming voor de candidaatstelling Prov. Staten zijn de stemmen uitgebracht als volgt: 30 voor Bader, 3 voor C. J. C. Paardekooper en 1 voor Velenturf. ZWAMMERDAM. Geboren: Johanna Maria, d. van J. P. van der Vis en J. van Staalduinen. Ondertrouwd: J. M. Spruit, 47 j., wedn. van M. W. de Wit te Haastrecht en H. Klever 42 j. INGEZONDEN STUKKEN Volkstelling 1930—1932 in Warmond. Geachte Redactie, Verleen mij s.v.p. een kleine plaatsruim te in uw geëerd blad. Zooals bekend is, is de volkstelling in vollen gang. In iedere gemeente is een hoofdpersoon aangesteld met 2 of 3 ambtenaren die be last zijn met het rondbrengen van telkaar- ten. Thans loopt te Warmond een jongen van 13 a 14 jaar de kaarten te bezorgen langs de huizen, en vraagt dan aan de in woners: krijgt u nog logé's of niet? Mij dunkt dat zoo'n kind toch niet in staat is, de menschen van antwoord te dienen. Mij dunkt, dat dit beter gedaan had kunnen worden door een 'van de werkloozen, dan hadden die menschen ook wat verdiend, daar er toch, zoo ik meen, vergoeding voor wordt gegeven. Het is te wenschen, dat in 1940 en 1941 hier beter het oog op gehouden zal wor den dat geen kinderen de telbaarten meer rond zullen brengen. Wij moeten toch ook allen belasting betalen. U beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Een werklooze te Warmond Vereeniging „Het Leidsche Dierenasyl". L. S. De op onze prijsvraag (voor een aardig plan van actie, dat behoorlijk geld in kas zal brengen) ingekomen antwoorden zijn in handen gesteld van een commissie, die zal onderzoeken welke voor uitvoering vatbaar zijn en dus in aanmerking komen voor den prijs of een gedeelte ervan. Dit neemt met de voorbereiding van de uit voering evenwel zooveel tijd in beslag, dat we er dit winterseizoen niet meer van kun nen profiteeren voor kasversterking. Het dierenasyl kan echter geen enkel jaar extra-inkomsten missen, zonder genood zaakt te zijn de werkzaamheden ten be- hoeve van de arme zwervers in te krimpen; het is daarom dat onze bazar-commissie besloten heeft van 2 tot 6 Februari het oude beproefde middel van ecu bazar nog maals aan te wenden. Deze bazar zal ge houden worden in den foyer van de Stads - zaal; velerlei attracties zijn in voorberei ding, waaronder weer geheel andere dan vorige jaren. Het uitgewerkte programma zal nog nader in advertenties worden ver meld; voor liet, ocgenblik is het meest noodige, dat aandachtig de onderstaan- de namen leest van de dames, die gaarne cadeaux en gitten voor den bazar in ont vangst nemen. Zij vertrouwen er op, dat U niet na zult laten haai mei eenige ge schenken voor het goede doel te verblij den en dat U den avond van Maandag 2 Februari en de drie daarop volgende da-, ge.i in uw agenda zult noteeren voor een bezoek aan den bazar. De adressen voor hel ontvangen ca deaux zijn: Mevr. Aalbersbeig. Juliaaa- laan b, Oegstgeest; Mevr. Blanken, Hoo- gewoerd 17] Leiden; Mevr. Borgerhoff Mulder, Geversstraat 36, Oegatgecst; Mevr van Eek, Pieterskerkgracht 4, Leiden; Mevr. Ionker, HoogewoeiJ 135, Leiden; Mevr. Jonkei. Apothekersdijk 15, Leiden; Mevr. Kasteleijn, Ka-gerstraat 4, Leiden; Mevr. Krant/. Oude Singel 118, Leiden; Mevr. Kroon, Stationsweg 25, Leiden; Mevr. Kuipers, v. Oldenbarneveltstraat 38, Leiden; Mevr. van Poelgeest, „Ouder zorg Leiderdorp; Mevr. Vosmaer, Ra penburg 83, Leiden; Mevr. de Vries, Thoi eikestraat 34, Leiden; Mevr. v. d. Wie., Wilhelminapark 16, Oegstgeest. Januari 1931. Namens de beide Besturen, J. C. VAN POELGEEST-BRAND Secretaresse. WINTERVOEDERING VAN VOGELS. Nu het tijdstip weer nadert, waarop vo- gelvoedering wenscheijk en bij het inval len van strenge koude zelfs noodzakelijk wordt, wekken de ondergeteekenden, na mens het Comité voor wintervoeding van vogels, allen, die er toe willen bijdragen een zoo uitgebreid mogelijken vogelstand gedurende het ongunstige jaargetijde in het leven te houden, op, hunne maatregelen daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de com mis sie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige winter voedering, die door ieder een uitvoerbaar is, te vinden zijn. De brochure is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij hei secretariaat der Neder landsche Vereeniging tot Be-scherming van Dieren, Prinses Ma-riestraat 40, 's Graven- hage, bij het secretariaat der Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Vo gels, Heerengracht 540, Amsterdam en bij het secretariaat van de Nederlandsche Na tuurhistorische Vereeniging, Westerlaan 7, Aerdenhout. Onderwijzers en jeugdleiders kunnen voor zoover de voorraad toereikend is een aan tal exemplaren bekomen ter verspreiding onder de door hem geleide jeugd. De Commissie zal ook gaarne gelden in ontvangst nemen van hen, die zich niet persoonlijk met voedering kunnen bezig houden, maar bereid zijn, een bijdrage voor het goede doel te verstrekken. De binnen komende gelden zullen volledig en op de meest practische wijze voor de wintervoe- dering aangewend worden. Zij, die bijdra gen hiervoor willen geven, worden verzocht deze zoo spoedig mogelijk te doen toekomen met de bijvoeging: voor de vogelwintervoe- dering: aan de Nederlandsche Vereeniging tot Beschermig van Dieren, Prinses Marie- straa-t 40, 's-Gravenhage, Postrekening Nr. 25685 of aan de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengracht 540, Amsterdam, Postrekening Nr. 29213. De Commissie: Ir. N. van Poeteren, in specteur, hoofd van den Plantenziektenkun- digen Dienst; Jhr. L. J. Quarles van Uf- ford, eere-voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren; J. Drijver, Secretaris van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels; Dr. Joh. J. van Burkom, Voorzitter van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeni ging. ALLERLEI. De boomgaarden. Nog maar hoogst zelden is de grond in de boomgaarden zoo doorweekt als in deze maand, iets, dat het wortelgestel niet ten goede komt. Ook is er veel onkruid aanwezig daar het schoon houden in het najaar met tal van moeilijk heden is gepaard gegaan! Het is dan ook niet te hopen, dat spoedig strenge vorst zal komen, daar alsdan vooral de bessen-boo- men ernstig zullen worden beschadigd. Ook heeft men met het snoeien der witte en zwarte bessen een aanvang gemaakt. Jonge groenten. Werd eenige dagen geleden bericht, dat in het Westland de eerste spinazie werd aangeboden, thans kan ook worden gemeld, da-t ka speen in den handel is gebracht en wel te Naaldwijk door Mej. de Wed. Dukker. Het nieuwe handelsseizoen is du-s begonnen. Nog maar steeds andijvie. Uit den aan voer van andijvie op de veilingen blijkt wel, dat het winterweer, zacht is en blijft. In den regel heetf men in de maand Januari geen andijvie meer, daar ook de z.g. opge- kuilde andijvie uit den handel verdwijnt. Thans gaat het product nog per kilo en per 100 struik, terwijl de kwaliteit nog heel goed is. Hoog zijn echter de noteeringen niet. Nog flinke aanvoer van spruiten. Op de veiling te Westerlee, de spruiten veiling in het Westland bij untnemendheid, komen nog flinke kwantums spruiten. Zoo werden deze week niet minder dan 1813 zakken op een dag aangeboden. De hoogste notee ring van f 3.50 per zak. Om fiinke prijzen voor dit product- te maken, moet- het -sterk gaan vriezen. Bodembewerking. Het vraagstuk der bodem be werking is wel aan de orde. Hoe wel de vochtigheid groot is, toch is men eiken dag aan het spitten. Zulk land is in he-t voorjaar doorvroren en is zeldzaam gemakkelijk te bewerken. Er zijn tuinders, die al hun open land reeds „om" hebben, daar het spitten steeds kan worden doorge zet. Lage prijzen der uien. Als een zeld zaamheid kan worden gemeld, dat goede uien den hamer passeeren tegen 25 a 30 ct. per kist van 20 kilo. Het vorig jaar was de late teelt ook meer dan slecht, doch dit spant wel de kroon. Tafelperen. Hier én daar komen nog mooie partijtjes tafel peren, doch het meesi worden deze nu per kilo verhandeld. Men besteedt voor nog aardig goed 30 tot 45 ct. per kilo. Tomatenzaad. Wij zijn thans in den tijd van het aan-koopen van torna ten iaden, een artikel van vertrouwen. Tal van nieu we soorten zullen dit jaar in cultuur worden gebracht, de meeste variëteiten zijn van de proeftuinen afkomstig. Kampioen en Graig worth komen thans het meest naar voren doch ook Brilliant zal veel worden geteeld. Over het algemeen hebben deze tomaten- zaden voldoende kiemreohit. De planten voor de vroege teelt zijn reeds uitgezet, voor de latere teelt wordt thans voor plant-win ning uitgezaaid., Lage grondprijzen. - Velschillende stuk ken land, dat het vorig jaar nog een pu blieke waarde hadden van 7 i 8 duizend gulden per H.A. gaat thans per publieke verkoopingen niet hooger dan vijf a vijf en half duizend guden. Deze week werd voor dien prijs zelfs land verkocht van een goede constructie en gunstig aan weg en water gelegen. Tuinboonen. Hoewel de teelt van tuin boonen in het afgeloopen jaar onguns-tig kan worden genoemd, wordt het goed thans ter voortkieming uitgezaaid én wel in flin ke hoeveelheden. De prijs der zaadbeotv is thans tamelijk hoog, doch het product is prima. Voor de vroege teelt ne*m& men het meest „de breede Witkiem" e«n goede kwaliteit, welke aan een enelleii groei e<n prachtige vruchtbaarheid paart.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8