BINNENLAND DINSDAG 13 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6' DE BELASTINGDRUK IN 1930—1931. Wat de statistieken uitwijzen. Aan liet door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde overzicht van den belastingdruk over het belastingjaar 19301931 ontleenen wij het volgende. De verlaging, die de Rijksbelastingdruk op het inkomen sinds 1 Mei 1927 heeft on dergaan, blijkt duidelijk uit dc volgende cijfers, die voor een gehuwde met twee kin deren dien druk aangeven bij inkomens van 1000—5000. Zuiver inkomen lt)27-'2S 1929-é30 1930-'31 1000 1.— 0.80 0.72 ..2000 25.— 20.80 18.— 3000 64.50 53.70 49.G8 4000 107.— 89.20 83.28 „5000 154.— 128.60 119.76 De provinciale belastingdruk op het in komen wordt uilsluitend gevormd door op centen op de hoofdsom der Rijksinkom stenbelasting tot een aantal, dat tot 1 Mei 1928 niet hooger mocht zijn dan 20, welk aantal tot 1 Mei 1931 verhoogd is tot 25. Voor elk der provinciën is het aan tal opcenlen, dat geheven wordt, voor een drietal jaren hieronder vermeld. 1920-'21 1929-'30 1930-'31 N.-Brabant 11 6 6 Gelderland 5 10 12 Z.-Holland 2 2 2 N.-Holland 12 5 5 Zeeland 20 20 20 Utrecht 9 3 3 Friesland 20 8 13 Overijsel S 12 13 Groningen 20 9 9 Drente 20 24 25 Limburg 12 14 14 Reeds bij het vluchtig door zien van de in aeze jjuimvaiiü iudiauuiliwi. «.jj.v,,- blijkt, dat de belastingdruk in de gemeen ten onderling belangrijk afwijkt. Voor een gehuwde met twee kinderen is de hoogste gemeentelijke belastingdruk voor inkomens van 10005000 hieronder vermeld. Zuiv. ink. 1920-'21 1929-'30 1030-'31 1000 63.27 *4 36.— 36.— 2000 162.97 153.68 Va 156.32 3000 294.03 285.28 3d 341.25 „4000 471.55 453.24 536.25 5000 718.16 635.64 731.25 De laa gste belastingdruk wordt uit den aara aei. zaan dmigcuuuLMu B- meenten, waarin over 1930-1931 geen enkele gemeentelijke heffing op het inkomen be staat. (Dit zijn de Limbürgsche gemeen ten Bruggenum, Sevenum, Montfort en Wessem). Telt men bij de cijfers van den gemeen telijken belastingdruk die van Rijk en provincie op, welke eveneens in het o 'er- zicht voorkomen, dan kan men een vergelij king maken tusschen den totalen belasting druk op het inkomen over de verschillende gemeenten. Hieronder zijn voor het belas tingjaar 1930—1931 deze cijfers vermeld voor Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht en voor de gemeenten met den laagsten en den hoogsten belastingdruk v. gehuwden met twee kinderen en inkomens van 2000 resp. 5000. Totale belastingdruk 2000 5000 Laagste druk 20.10*) 133.73*) Amsterdam 66.75 361.15 '■-Gravenhage 5, 46.32 270.71 Rotterdam i> 46.90 292.06 Utrecht 56.42 3 <8.72 Hoogste druk I76.12t) 826.99t) Verder komen in de inleiding eenige staaltjes voor betreffende de Rijksinkom sten- en Vermogensbelasting, waaruit on der meer blijkt, dat ruim 70 pet. v*n a. e aangeslagenen in eerstgenoemde belasting een inkomen hebben beneden 2000, die gezamenlijk slechts ruim 11 pet bijdragen in het totaalbedrag dezer belasting in hoofdsom. Daarentegen hebben ruim 5 pet. van alle aangeslagenen een inkomen van 5000 en hooger, welke categorie ruim 68 pet. bij draagt in het totaalbedrag der heasting. Vermogensbelasting. Wat de Vermogensbelasting c-angaat, kan worden verme'd, dat bijna 43 pel. van alle aangeslagenen een vermogen hebben beneden ƒ30.000, die te zamau vuiir. 7 pet. bijdragen in de t j aalopbrecust dezer be lasting, terwijl ruim 15 pet. van aile aange slagenen 100,000 of meer vermogen bezit ten en gezamenlijk bijua 65 pet- van het to taal der belasting betalen. Belastingopbrengst. Hot overzicht bevat ook enkele gegevens betreffende de opbrengst van alle belastin gen, die door het Riik, de provincie en de gemeenten zijn geheven van 13'«0 af, waar aan de volgende cijfers zijn ontleend be- ireffende de gemiddelde opbrengs' in de periode 1900 tot en met 1904. 1020 toi en met 1024 en het jaar 1928 1900-'04 1920-'24 1928 (Absolute cijfers in duizend tallen guldens). Hijksbel. 124.495 607 293 569.603 Prov. bel. 3.J28 2.1680 17.771 Gem. bel. 27.302 237.426 227.203 Met behulp van laatstgenoemde verhou- dingscijfers wordt verder in een grafiek duidelijk de groote stijging en de daarop gevolgde kleinere daling van de opbrengst der belastingen, alsmede de onderlinge ver houding tusschen de opbrengst der Rijks-, provinciale en gemeentebelastingen voor alle vergeleken periodes en jaren tot uit drukking gebracht. Tot. opbr. 155.124 868.408 814.582 (Per hoofd der gemidd. bevolk.) Rijksbel. 23.51 80.29 74.19 Prov. bol 0.63 3.36 2.31 Gem. bel. 5.15 33.74 29.59 Tot. opbr. 29.29 123.39 ƒ106.09 In de vier Limbürgsche gemeenten: Bruggenum, Sevenum, Montfort en Wes sem. t) In Bra kei (Gelderland). DE VERKOOP VAN GROND AAN DEN HOFWEG TE DEN HAAG. Geen paleis voor de Tweede Kamer doch winkelpaleizen. We maakten melding van eeu concept- overeenkomst tusschen het Rijk en de ge meente 's-Gravenhage, waarbij de Staats eigendommen langs den Hofweg en de Hof straat te 's-Gravenhage, tezamen groet 3S51 M.2, voor 1.783.700 aan de gemeente 's-Gravenhage worden verkocht. Deze gronden zullen dan door de gemeente 's-Gravenhage worden beurt 'OTr verbree ding van den Hofweg en van de Hofstraat, terwijl de resteerende tereinen voor bebou wing zullen worden uitgegeten. Wanneer deze transactie tusschen Rijk en gemeente 's-Gravenhage tot stand komt zal uitbreiding van het Tweede Kamerge bouw, zooals vroeger herhaaldelijk is over wogen, voor goed tot de onmogelijkheden gaan behooren. Naar wij vernemen, zijn ook de plannen voor uitbreiding van hei Tweede Kamerge bouw of tot stichting van een nieuw ge bouw ter plaatse geheel van de baan. Het standpunt der Regeering, dat thans geen nieuw of grooter gebouw «oor de Tweede Kamer zou noodig zijn, is gegrond op de overweging, dat bij de laatste Grondwets herziening het aantal Tweede Kamerleden in tegenstelling met de gedachte-moge lijkheid om het uit te breiden op 100 is gebleven en dat voorts het Kamergebouw zelf eenige jaren geleden inwendig zoo danig is verbouwd, dat het nu weer, met uitzondering van de tribunes, aan de be hoeften voldoet. De plannen, om aan de Tweede Kamer een nieuwe huisvesting te verschaffen, da teerden intusschen al van jaren terug. In 1863 werd reeds een wetje aangenomen om een nieuw gebouw voor de Tweede Kamer te stichten en sindsdien was- men, zij het ook met tusschenpoozen, steeds met bouw- of verbouwingsplannen bezig. Een 10-tal jaren geleden werd de zaak zelfs heel ernstig aangepakt. Er werd toen een prijsvraag voor een nieuw Kamerge bouw uitgeschreven, waaraan architecten als Limburg, Gratanxa en Roland Holst deelnamen. Plannen met een majestueuzen ingang aan de zijde van den Hofweg wer den door hen ontworpen. Maar toen brak een vóór de Rijksfinan ciën moeilijke tijd aan. Aan zoo'n grootsch opgezet ton bouw kon niet meer worden gedacht. Met inwendige verbouwingen zou men zich voorloopig tevreden moeten stel len. Doordat de Raad van State' eenige vertrekken aan de Tweede Kamer afstond en voorts in het gebouw zelf een doelmatige indeeling werd getroffen, werd er voor loopig weer voldoende ruimte voor de Ka merleden verkregen. En daar bovendien de Grondwetsherzie ning geen uitbreiding van het aantal Ka merleden bracht, hadden de graotsche bouwplannen van voorheen voor goed afge- daan. De grond, die aanvankelijk voor uitbrei ding van het Kamergebouw was bestemd, wordt thans aan de gen^eente 's-Graven hage verkocht. In plaats van een paleis voor de Volksvertegenwoordiging zullen er waarschijnlijk winkelpaleizen op verrijzen. Nieuwe C.A.O. in het boekbindersbedrijf. Door de vertegenwoordigers van den Bond van boekbinderspatroons zijn in den laatsten tijd besprekingen gehouden ter overweging van de mogelijkheid, de hui dige collectieve arbeidersovereenkomst, welke op 29 Maart 1930 voor den tijd van één jaar werd afgesloten, te verlengen. Naar wij vernemene werd voorgesteld, de groepsindeeling der gemeente-klassen weer te wijzigen, zooals in de vorige C.A.O. is aangegeven. Ten aanzien van de loonbe- paling was men van oordeel, dat deze op dezelfde basis moest worden vastgesteld als die in 't boekdrukkersbedrijf, gelijk on langs bij het compromis met den rijksbe middelaar overeengekomen. Over dit voor stel werd volledige overeenstemming be reikt en de wederzijdsche besturen en le den hebben hieraan hun goedkeuring ge hecht. De nieuwe C.A.O. zal worden aangegaan voor den tijd van ongeveer 3 jaar; de eer ste loonsverhooging zal geschieden over de week van 2 tot 7 Februari c.k., de tweede op 17 November 1932. LOU DE VISSER TE HEERLEN! Communistische arbeiders hadden een biljet verspreid inhoudende dc mededee- ling, dat de heer L. de Visser te Heerlen zou spreken voor en over de mijnwerkers, Tegen het aangekondigde uur waren daar vrij wat menschen op de been, echter niet het slag, dat de spreker blijkbaar wensch- tede jiolitie in burger, leden der bur gerwacht, nieuwsgierigen. Toen de heer De Visser met eenige geestverwanten op de Markt kwam, achtte bij dc omstandigheden waarschijnlijk niet geschikt om het woord tc voeren, althans hij is aanstonds weer te ruggegaan naar het station, waar hij in de wachtkamer vertoefd heeft tot er weer een trein vertrok. Ongeveer tien jaar geleden heeft de heer De Visser te Heerlen "een spreek J beurt vervuld, bij welke gelegenheid bij leelijkc klappen heeft opgeloopen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een meisje doodgereden. De chauffeur doorgereden, maar later aangehouden. Zaterdagavond is te Malden bij Nijme gen een ernstig ongeluk gebeurd. Met de tram van den Maasbuurtspoorweg, die on geveer half negen van Nijmegen vertrekt, was meegekomen de 18-jarige dienstbode Anna Oommers, wonende te Malden. Juist toen het meisje de tram verlaten had, pas seerde een personenauto uit Nijmegen. Het meisje werd door de auto, die een vaart van 60 a 70 K.M. had, gegrepen en een eind weegs meegesleurd. Vreeselijk ver minkt werd het ter zijde van den weg ge slingerd, waar het eenige oogenblikken la ter overleed. De autobestuurder reed door, doch werd in het dorp Malden aangehou den. Het bleek, dat door de kracht van de bot sing de bumpers en de radiator waren in gedrukt en een der lampen was verbrij zeld. De eigenaar van de auto verklaarde door de dikke rookwolken van de tram niets gezien te hebben. De machinist daar entegen verklaarde, dat de locomotief geen rook verspreidde en de tram bovendien be hoorlijk verlicht was. Het lijk van het slachtoffer, eenig kind van een weduwe, is overgebracht naar het lijkenhuisje. De auto bestuurder werd, nadat tegen hem proces verbaal was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. Oude man overreden en ge dood. Gistermiddag omstreeks half vier is de 85 jarige P. de B., verpleegde in de Diaco nieinrichting op de Zaadmarkt ie Alkmaar, gestruikeld en onder een voorbijrijdende vrachtauto terechtgekomen. Dc ongelukkige was onmiddelijk dood. Uit het politieonder zoek is niet- komen vast te staan, dat den chauffeur, P. de R. uit Heiloo eenige schuld treft. Auto in de vaart gereden. De inzittenden met veel moeite gered. Zondagochtend oms-treeks half negen werd op den Hoornschenweg nr.bij Delft de 15-jarige wielrijder Jan Schenkeveld, doordat hij plotseling van richting veran derde, aangereden door een auto uit Schip luiden. De chauffeur raakte het stuur kwijt en reed met de auto, waarin ook zijn twee dochters zaten, in de Vlaardingschc vaart. Met veel moeite werden zij gered. De wiel rijder, die verschillende verwondingen had bekomen aan hoofd cn handen, wer.l in het St. Hypolitusziekenhuis tc Delft ver bonden. De auto is later gelicht. Auto over den kop geslagen. Een gewonde. Gisterenmiddag verloor de 19-jarige bak ker H., die met zijn Fordauto op weg was naar Venlo op den weg HeldenKessel, tengevolge van het uitwijken voor een kar, het beheer over zijn stuur, waardoor de wa gen over den kop sloeg en geheel werd ver nield. De inzittende moeder van den chauf feur bekwam ernstige kwetsuren. Zij werd door den te hulp geroepen geneesheer per apto huiswaarts vervoerd. De chauffeur bleef ongedeerd. Een voet afgereden. Het 3-jarig zoontje van den lieer Everts, hotelhouder te Groolegast, dat met "zijn ouders te Zulte, gemeente Roden, op fa miliebezoek was, is bij het oversteken van den weg met zijn hak in de rails van de stoomtram Groningen—Drachten bekneld geraakt. Op hetzelfde oogenblik naderde een tram, waardoor van het knaapje een voet werd afgereden. Het is naar het R K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. Pontongeval te Katwijk—Mook. Op de pont tusschen KatwijkMook is Zaterdag weder een ongeluk gebeurd. De auto van de firma van C. uit Nijmegen wilde, toen het veer aan den wal kwam, de punt oprijden, toen plotseling de brug onder de auto wegdreef, zoodat de auto te water ging. Er zaten twee personen in de auto. De persoon, die naast den chauf feur zat, wist nog bijtijds van den wagen op de pont te springen, de chauffeur ge raakte te water, maar wist zich al spartelen de naar den oever te werken. De auto i zonk. Naar wij vernemen worden door Rijks politie en marechaussées ernstige onder- zoeken- ingesteld naar de bediening van j deze belangrijke pont. D~ klacht is inge- l diend, dat de technische bediening te wen- schen overlaat. DE GESTRANDE „CYRILLE DANNEELS". De positie van het gisteren ongeveer vier kilometer benoorden van Wijk-aan-Zee gestrande Engelsche stoomschip „Cyrille Danneels'' is niet al te gunstig. Het schip, dat met een lading kolen voor Amsterdam bestemd is, zit ongeveer 300 meter uit de kust op een bank, doch hoewel het schade aan het achterschip heeft, schijnt het nog geen water te maken, j De hedennacht ondernomen poging dc I „Cyrille Danneels" vlot te brengen, is mis lukt. Bij volgend getij zal opnieuw getrok ken worden, terwijl besloten is een gedeelte j van de lading te lossen. De zee is zeer ruw. Het schip heeft het roer verlnio Verdronken. Bij de Nieuwe Maasbrug werken tc Maas tricht is gistermiddag verdronken de der tigjarige arbeider J. v. Geer, wonende Stok roosstraat te Rotterdam. De ongelukkige laat een vrouw en vier kinderen na. Het lijk is overgebracht naar het zieken huis Calvariënberg. Gisteravond hebben twee agenten te Amsterdam met een reddingshaak uit het water van de Mauritskade bij de Spinoza- kliniek tegenover het Weesperpoorlstati- on een 25 jarige vrouw opgehaald. In be- wusteloozen toestand werd de drenkelinge naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overle den. Haar identiteit is nog niet bekend. Twee kinderen vergiftigd. Te Barger-corapascuum dronken twee kin dertjes van het echtpaar J. Tieben in een onbewaakt, oogenblik uit een fleschje met z.g. wormdruppels, met het droevige gevolg, dat een der kinderen is overleden en het andere in zorgwekkenden toestand ver keert. Man en vrouw bij een brand uit het raam gesprongen. Zondagnacht woedde een hevige brand in een winkelpand aan den Dijnselweg re Zeist. De kruidenier J. kon zijn beide kin deren nog naar buiten brengen doch moest zelf daarna met zijn vrouw uit een boven verdieping springen. De vrouw werd ern stig gewond en moest naar de kliniek te Utrecht worden vervoerd. Dc inboedel die niet verzekerd was, ging grootendeels verloren. Drie woonhuizen afgebrand te Schermerhorn. Gisternacht om een uur brak brand uit in de woning van den heer de Gr., kruide nier te Schermerhorn, terwijl spoedig de aangrenzende perceelcn bewoond door den heer de R. en den caféhouder C. v. d. O. ook in lichte laaie stonden. De motorspuit van Schermerhorn was niet bij machte de vuurzee afdoende te bestrijden, zoodat de hulp werd ingeroepen van de Beemster, vanwaar weldra twee spuiten arriveerden Niettemin brandden de drie woningen ge heel af. Enkel het café van den heer v. d. O. bleef gespaard. Alles was verzekerd. Een late Kerstboom en ge vaarlijke waskaarsjes. Zondagavond was bij de familie V. aan den Groesbeeksohenweg te Nijmegen voor het laatst dc Kerstboom ontstoken. Na af loop daarvan zou de boom worden opge ruimd. Deze opruiming ging eenigszins sneller in haar werk dan men zich had voorgesteld, want in een onbewaakt oogen blik stonden de boom en de omgeving in brand. In den boom werden de gebruike lijke waskaarsjes gebruikt, welke de aan leiding tot deze ontijdige >pruiming waren. Men trachtte met alle mogelijke midde len het vuur te blusschen, waarbij eenige van buiten toesnellende personen de behulp zame hand boden. Onder dezen was o.a. ook de opperbrandmeester uit Grave, die toe vallig passeerde. De inmiddels gearriveer de brandweer had een vrij gemakkelijke taak. De kamer is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Boerderij afgebrand. Gisteren ontdekte de heer P. de Boer te Sohagerbrug begin van brand in zijn kapi tale boerderij aan den Belkmerweg. Bij na der onderzoek bleek het vuur reeds het in de boerderij opgslagen hooi te hebben aan getast. De heer de B. wist nog zijn trommel met geld en geldswaardige papieren te be machtigen en zijn dochtertje, dat in bed lag, in veiligheid te brengen. Een knecht wist mei een buurman den heer v. d. O., de 34 koeien, die op stal ston den, te bevrijden. De motorspuit uit Schagerbrug vermocht niet den brand te blusschen. De boerderij brandde geheel af. Alles ging verloren o.a. de administratie en de kas van den polder, waarvan de heer de B. bestuurslid was. Een alleenstaand bijgebouw bleef gespaard. Verzekering dekt de schade, Tot laat in den avond was de brandweer bezig de twee brandende hooibergen uit te halen. Twee branden achter elkaar. Te Geffen is het huis van en bewoond door A. v. Lindenv. d. Zanden geheel af gebrand. Verzekering dekt de schade. Den volgenden morgen brandde dc wo ning van en bewoond door H. Timmers af. De inboedel, die verzekerd was, werd groo tendeels gered. Het huis was niet verze kerd. DE SMOKKELHANDEL LANGS DE DUITSCHE GRENS. Negenhonderd smokkelprocedures in een maand. De smokkelhandel langs de Hollandsch- Duitsche grens in de buurt van Aken, is het laatste half jaar geweldig toegenomen. De verhoogdeinvoerrechten en de steeds toenemende werkloosheid is hieraan niet vreemd. Voornamelijk is dc sluikhandel pet- auto toegenomen. Ter bestrijding van den smokkelhandel is sedert 1 Dec. j.l. het, aantal beambten met 180 uitgebreid, die bovendien de beschik king hebben over politiehonden. Aan dc Hollandsche grens zijn de toe gangswegen versperd. De meeste beambten doen dienst in bur- gerkleeding en zijn flink bewapend, en zijn gerechtigd alle auto's aan te houden en te visiteeren. Zelfs elegante limousine-auto's en lijkauto's worden voor smokkeldoelein den gebezigd. Alleen in de maand December werden bij de rechtbank te Aken 900 smokkelprocedu res aanhangig gemaakt. „De Tijd". EEN ONVOORZICHTIGE GRAP. Een jongen vergiftigd. Twee lood- en zinkwerkers van circa 20-ja- rige leeftijd hadden eenige werkzaamheden te verichten onder een woning aan de Vol tastraat te Wormerveer. Dc bewoonster van het huis gaf aan een der loodgieters een broodje met Rodent om dit onder het huis te werpen, wijl men last van ratten had. In plaats van dit te doen, riep hij zijn makker, die onder den vloer werkte toe, dat de juffrouw een broodje voor hem had. En deze, in den leeftijd, waarop men altijd honger heeft, at het bood, met Rodent be strooid, op. Eenigen tijd later vroeg de eerste lood gieter of zijn kameraad het brood voor de ratten had gestrooid. Op het antwoord, dat hij het opgegeten had, verklaarde de eer ste, bleek van schrik, dat het brood met arsenicum-houdend Rodent voor de ratten bestemd was. De ongelukkige spoedde zich onmiddellijk achtereenvolgens naar de woningen der drie Wormerveersche dokters, die echter allen op patiëntenbezoek waren. Ten slotte ging hij naar het gemeente-ziekenhuis, waar ge lukkig de operateur dr. Bakker uit Amster dam aanwezig was, die direct de maag van den patiënt leegpompte. Gelukkig had de patiënt na de verorbering van het broodje met Rodent niet gedronken. Nu wordt ge hoopt, dat hij geen nadeelige gevolgen van die onvoorzichtige grap zal ondervin den. MISLUKTE INBRAAK TE WIJCHEN. Een nachtelijke schietpartij. Zooals wij vorige week reeds meldden, is vorige week te Wijchen een mislukte po ging tot inbraak gedaan door een drietal individuen, waarbij t tot 'n hevige schiet partij kwam tusschen de daders, die op heeterdaad betrapt werden en de achter volgende veldwachters. Omstreeks 11 uur op den bewusten avond werd, naar „de Prov. Geld. Crt." meldt, de Wijchensche politie gewaarschuwd, dat zich bij de Coöperatieve boterfabriek Cunera een drietal verdachte individuen ophield. Aanstonds togen de veldwachters van Deur- sen en Colen op onderzoek uit. Zij bemerk ten aan do achterzijde der fabriek een drie tal personen, die bij de nadering der poli tiemannen op de vlucht sloegen en zich niet stoorden aan de sommaties om halt te houden. Een wilde achtervolging werd nu inge zet, dwars door heggen en bouwlanden en greppels. Schot op schot werd door de veldwachters uit hunne revolvers gelost, schijnbaar echter zonder resultaat. Einde lijk zat de veldwachter van Deursen een der vluchtenden zoo vlak op de hielen, dat hij binnen zijn bereik was. Plotseling keer de de in het nauw gebrachte zich om en richtte een revolver op den politieman, die hem wilde arresteeren. Deze greep den boef bij de keel, 't eenige dat hem overbleef, daar zij revolver was leeggeschoten. Tot groot geluk van den kranigen veldwachter ketste het wapen van zijn aanvaller, die nu, zij 't na heftigen tegenstand, spoedig overmeesterd was en werd ingesloten. De beide anderen ontkwamen in het nachtelijk duister. De gearresteerde, die bleek te zijn zekere B., uit Lent, werd nog denzelfden avond door den burgemeester van Wijohen, jhr. H. L. J. M. van Rijckevorsel in verhoor genomen. Aanvankelijk tastte men in 't duister om trent de identiteit van B.'s medeplichtigen. Het toeval wilde echter, dat op de plaats waar het drietal het eerst werd aangetrof fen, een stuk van een foto gevonden werd. Hierop kwam een meisjesfiguur voor, waar van echter het bovenstuk ontbrak. Toch zou dit oogenschijnlijk hopeloos gegeven een goecle aanwijzing blijken te zijn. Den volgenden morgen toog n.l. in opdracht van den burgemeester een der Wijchensche po litiemannen op weg om te probeeren in Nijmegen, bij een bepaalden fotograaf, van wien men vermoedde, dat hij de foto in dertijd gemaakt zou hebben, het origineel op te sporen. Inderdaad mocht men daarin slagen. Nu werd de Nijmeegsche recherche in den arm genomen, die al spoedig wist te vertellen waar net origineel, waarnaar de foto gemaakt was woonde, en ook wie de verloofde was van deze vrouw. Deze was nu al zoo goed als geknipt en inderdaad werd hij, zekere J. H., uit Nijmegen, Don derdag door een Nijmeegsch rechercheur en een Wijchensche veldwachter in de Ooij gepakt. Naar den derden medeplichtige wordt thans nog ijverig gezocht; hij is echter be kend, zoodat het wol niet lang meer duren zal of ook hij zit achter slot en grendel. Op den gearresteerden B. werden be halve de revolver nog gevonden een paar rubber handschoenen, een glassnijder, een boor, een dievenlantaarn met reserve-bat terij en een zwarte doek, vermoedelijk die nende om voor 't gezicht te worden gebon den. Nabij de fabriek trof men voorts nog een groote drilboor aan en een breekijzer van ruim 1 M. lang. De heeren bleken dus uitstekend voor hun inbraakpoging te zijn voorbereid en een woord van lof komt toe aan de Wijchensche politiemannen, die een tweetal beruchte individuen achter de tra lies wist te zetten. Klaarblijkelijk had het drietal het op de brandkast in de fabriek voorzien. Ook een paar maanden geleden is reeds dooi- inbrekers getracht deze open te breken. Men vermoedt dat die dezelfde waren als de drie, die nu betrapt werden, doch het thans niet verder wisten te brengen dan een beschadiging van de buitendeur. Twee psychopaten ontvlucht. Gisteravond zijn uit de psychopatenin- richtiing St. Paulus te Heiloo ontvlucht de 21-jarige H. Schollen en de 23-jarige A. G. Gestel. De voortvluchtige!! dragen ge- stichtskleeding. Onmiddellijk is een onder zoek ingesteld. De Officier van Justitie van Alkmaar heeft opsporing en aanhouding va® beide verpleegden verzocht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6