WAALS WAALS IEDEREEN WEET NIET IEDEREEN WEET Sfoffesi 25 ct. 29 ct. 8.45p.paar 5.50 1.75 7*00 69 ct. 21.40 9.90 2.80 38' ct. 82 ct. 39.75 67 ct. HAARL.STRAAT 130-132-134-136 RECHTZAKEN SPORT VRAGENBUS STADSNIEUWS Agenda DINSDAG 13 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Tegen den romp van het monster is zelfs een laddertje geplaatst. Dit booneel moet een afbeelding zijn van een der vele oude volksverhalen omtrent aangespoelde vis- scken, welke wel walvissehen geweest zul len zijn. De schilder maakte er echter de zooveelste vergrooting van een bot van Met vrij groote zekerheid kan men aan- j.-euien, dat de schilderij door een schilder uit de omgeving van den Utrechtschen kun stenaar Jan van Scorel is vervaardigd. Aan het Italiaansch cachet van diens werk en diens weergave van Jeruzalem herinnert het. paneel in sterke mate. Men heeft zelfs al een bepaalden meester op het oog n.l. een zekeren Eerst- van Schaijck. Doch deze kan nog niet met eenige zekerheid als de maker worden aangewezen. In ieder geval dateert het werk uit pl.m. 1530. Vermelden wij nog, dat de zwarte lijst door het schorv naken herschapen werd in een omlijsting van goud en blauw. De schilderij hangt op het oogenblik in de pastorie der paters Dominicanen. HEUT' SPIELT DER STRAUSS! De vrouw van Johann Straus vertelt Ca-ty Verbeek schrijft in „De Tijd": Stampvol was het in de groote zaal van het Carlton" hotel, dien eersten midag, dat Johann Strauss en de zijnen de echt Ween- sche muziek zouden brengen Mevrouw Strauss en ik zaten wat achter af en konden zoo ongestoord babbelen. Geen oogenblik had ik het gevoel van thee te drinken met een vrouw, die ik niet alleen pas had leeren kennen, maar van wier bestaan ik tot nu toe geen idee had. Wat hebben we samen gepraat! Over Jo hann, over hun kinderen, bun reizen, ja waar eigenlijk niet over? Zoo in-gezellig kan ze vertellen, deze charmante Wcen- 6che. We zijn al 36 jaar getrouwd, maar ik trouwde geen musicus, doch een ambtenaar van hei Ministerie van Kunsten en Weten schappen. Nadat we zes jaar getrouwd wa ren kon mijn man den drang naar het kunstenaarsschap niet langer weerstaan; hij verwisselde het bureauleven voor dat in de concertzaal! Lang a] h*» 1 hij zich in stilte voorbereid tot- deze taak; bovendoen bespeelde hij sinds zijn prile jeugd al verschillende in strumenten; het liefst, viool en plano. Deze verandering van carrière stond me niets aan, ik was er zeer boos om. Ons leven werd uu heel anders, we moes ten veel op reis en dat was voor mij, gebo ren huismoeder, een zwaar offer. Wat geniet ik als we Js zomers in ons buitenhuisje in Beieren zijm en ik zelf kan koken en het huishouden regelen! We hebben drie kinderen; onze oudste is ingenieur en woont te Berlijn. Mijn zoon tje van 7 jaar is een buitengewoon muzi kaal kind en het zou kunnen, dat hij de traditie der familie Strauss zal voortzetten. Nu we wat ouder worden ondanks haar grijze haren ziet ze er nog jong uit, met haar sprekende blauwe oongen, haar fris- sehe teint en het jeugdig élan, waarmede ze zich beweegt is het reizen we-1 wat vermoeiend. Toch iaat ik mijn man zoo weinig mogelijk alleen gaan, hij heeft mijn hulp zoo noodig. Niets zou hij weten te vinden, slecht zou hij weten te pakken, hij zou zich doodongelukkig voelen. Het was mij opgevallen, hoe Strauss, als hij voor applaus dankte, dat altijd in eenigs- zins militaire houding deed. Mevrouw Strauss vertelde me, dat dit waarschijnlijk een overblijfsel was uit* den tijd, dat hij op de hofbals speelde. Een heerlijke tijd was dat vóór 1914. En wat een feesten werden er gegevenAan het Oostenrijksche hof heerschte 'n streng Spaansch ceremoneel. Dit bepaalde ook, dat mijn man altijd op te voren vastgestel de tijden ieder muzieknummer moest doen eindigen. Dat gaf wèl eens aanleiding tot moeilijkheden, ofwel men moest een stuk bekorten, omdat het te lang was, ofwel in herhaling treden om het langer te maken. Alleen als zich een prinses onder de dan senden bevond en deze niet kenbaar maak te, den dans te willen beëindigen, moest- er doorgespeeld worden. Kortelings waren we in Londen voor een groot weldadigheidsbai. De prins van Wa les had zich biizonder op dit concert ver heugd, daar hij een groot liefhebber van onze Ween'sche muziek is en dol op walsen Tengevolge van den dood van de zuster zijns vaders kon hij het feest niet bijwo nen. Hij Het mijn man verzoeken bij hem te komen spelen en ruim twee uur luisterde hij naar zijn geliefde Weenscbe muziek. Mijn man is verrukt over den eenvoud van den prins. Zich excuseerend over zijn slecht Encelsch, kreeg mijn man tot ant woord; ..We varen in of7oUe s-chuitje, ik spreek afschuwelijk Duitsch." Ondertusschen was het pauze ceworden en St-raass kwam even aan ons tafeltje uit blazen en zich verfrisschen met een glas ijs- water. Een band lier in dien tijd jazz-muziek hooren en juist toen dit -'"«Hreerde om den nazaat van den grooten walskoning te vragen hoe hij over jazz-muziek dacht- zag ik hem zichtbaar nerveus worden en liet hij zich ongeduldig uit over deze muziek, die zon geheel anders is dan die Weenen ons brengt. Hij onderschat de waarde van jazz niet. hij '"-ui e<- adeen niet va-n houden. Toen Strauss mijn Oostenrh'Vsehe deco ratie zag werd hij enthousiast en sprak vol lof nver alles, wat Nederland gedurende en na den oorlog voor zijn arm land gedaan had. Te snoecb'g was de pauze om. ofschoon., liet toch ook wel weer heerliik was. dat- de wals-melo'iieën 'c zaal weer vulden; de frissohe pittige .Weenp-'^ ™"ziek ons allen ^NIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen geneeskunde de heer L. A. Hoefnagels (Rotterdam); Taalkundig candidaats-examen Indolo gie de heer J. Ph. Gonggrijp (den Haag). lllllHllllllllllllllllltllllllllHIIIIIHHHIHinnnininniHHnnmnMnin MininnmiHHiMiiii' dat goedkoope prijzen thans „troef" is, dat WAALS alle troeven heeft en dus „het beste geeft voor de Laagste Prijs" Graslinnen 10/4 breed 26 ct. p. el Geel Katoen 10/j breed 25 ct. per el Badhanddoeken met gekl. streepen flinke maat Graslinnen Sloopen goede kwaliteit m. overslag Pluchette Overgordijnen mooie randen Extra reclame Divans zeer goede uit voering vanaf Dames Jasschort Prima Zcphir Ruim model Velvet Tatelkleeden Beperkte voorraad pracht dessins Behangpapier restanten 810 rol vanaf Bouclé Karpetten Origineel Wol- Böuclé 200 x 300 Engeische Ledikanten met prima ver zinkten matras Gebakstellen groote schaal met 12 schotels Ontbijtlakens gekleurde randen flinke maat Mystères met kant en entre-deux Eiken Linnenkasten Facetruitjes in koper gevat Kolenkitten fraai gelakt, flinke maat Koopt bij WAALS, hef is Uw voordeel! kliiimimiiimmiiimmimiiiiiiiiituiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimmiiiiiiim! DE BANKOVERVAL TE EIJSDEN. Zes jaar tegen een der daders gecischt. Voor de rechtbank te Maastricht ston den gister terecht Th. J. H. D. en J. P. de G. terzake van den bekenden roofoverval op het bijkantoor der Rotterdamsche Bank- vereeniging te Eysden op 28 November j.l. Zij maakten daarbij ongeveer f 5000 en 20.000 Belgische francs buit. Enkele uren la ter werden zij in de bosschen bij St. Geer- truid gearresteerd. Beiden hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Mr. Kneepkens, substituut officier van justitie eisc-hte tegen D., die zeer ongunstig bekend staat, en reeds meermalen met den strafreehter in aanraking is geweest, zes jaar gevangenisstraf en tegen de Gr. 2 jaar en 6 maanden. De verdediger van D., mr. Onland uit Heerlen, vroeg 'voor zijn cliënt ter beschik kingstelling van de regeering subs, clemen tie. Mr. v. Ossendorp pleitte clementie voor do G. Uitspraak 26 Januari. SCHAKEN De competitie van den Schaakbond voor Leiden en Omstreken. Gisteravond is in Café Neuf alhier we derom een competitiewedstrijd gespeeld, thans tusschen Philidor I en Leiderdorp I. Beide clubs waren nog ongeslagen. Phili dor met twee, Leiderdorp met één gewon nen wedstrijd. De volledige uitslag is de volgende A. v. Klaveren (Ld.)H. deNie(Ph.) yy H. v. d. PoelW. F. Snieder 01 S. P. OuwerkerkE. W. v. d. Burgh 10 B. G. Corts—P. J. v. <1. Zeeuw yy G. de Koning J.M.zn.J. de Boer y2 y E. v. d. Valk—J. E. Stol 01 G. de Koning A.zn.G. Pels* 01 M. SplinterJ. J. Abspoel 01 K KranenburgC. J. Koreman 10 P. v. d. HoevenA. J. J. Nicaise yy2 Totaal 4—6 Zoodat- Philidor zijn derde overwinning behaalde. De stand in deze groep is thans de vol gende gesp.gw.gel.vrl. v.—t. p. Philidor I 3322 —8 6 L. Sch.gen. II-III 2 1 i ioy 9y 3 Voorschoten I 2 1 1 11 ySJ-* 3 Leiderdorp I 2 1 1 9y10 y 2 Wassenaar I 3 1 2 13 —17 1 Boskoop II 22 3y—lQy 0 Vraag: Mijn zuster was getrouwd en is nu overleden. Er zijn geen kinderen. Hebben nu haar zuster en broer recht op de nalatenschap. Antwoord: Indien er geen testament is, is de langstlevende echtgenoot de eenige erfgenaam, indien het althans een eerste huwelijk betreft. Hieruit volgt vanzelf, dat de echtgenoot het recht heeft, het in het verder onvermeld gelaten gedeelte der vraag genoemde familielid, van wie de vrouw geld te vorderen had, gerechtelijk te vervolgen. Vraag omtrent de soliditeit van ziekte- verzekerings-maatschappijen Antwoord: Om principieele redenen geven wij op dergelijke vragen nimmer in lichtingen. Vraag: Mijn moeder had een boven huis verhuurd voor 3 jaar, met 3 optiejaren op ongezegeld papier. Nu is mijn moeder overleden en heb ik dat huis gekocht. Ver valt nu dit contract, daar ik nieuwe eige naar ben? Kan ik den huurder nu direct opzeggen, of staat daar een termijn toe? Is een contract op ongezcgeld papier gel- digj Kan de huurder iets aan het huis laten repareeren, voor mijnrekening, zonder mijn toestemming Antwoord: Uw eerste vraag is spoe dig beantwoord: koop breekt geen huur. Het huurcontract blijft intact; u kunt den huurder tegen de bepalingen van het con tract niet opzeggen. Een contract op onge zegeld papier is in 't algemeen geldig hier ook. Zonder uw toestemming kan de huurder niets voor uw rekening laten repareeren, tenzij na aanmaning nalatig zijt geble ven om iets te laten repareeren, waartoe u verplicht was. Vraag: omtrent rekening van een autotocht naar den Haag. Antwoord: Wanneer u van te vo ren overeen gekomen zijt om de auto te huren voor f 13.20, behoeft u niet meer te betalen. Maar de prijs zal wel vastge steld zijn op den basis van het aantal K.M.'s en dan zult u den vastgestelden prijs- per K.M. moeten betalen. Overigens raoen wij u aan, u niet in moeilijkheden te steken voor zulk een gering prijsver schil. Vraag: Ik heb van iemand iets te vorderen, maar weet al.een zijn naam en dat hij in den Haag woont. Kan ik nu zijn adres precies te weten komen op het bureau van den Burgerlijken Stand? Antwoord: Het bureaau van den burgerlijken stand.te den Haag is geves tigd op de Groenmarkt (Sfca-dhuie). Infor maties waarschijnlijk kosteloos. Vraag: Ik woon in een huurhuis, de eigenares zelf gehaald. Nu wil zij, dat ik de de huur zelf gehaald. Nu wil zij, dat ik de huur wekelijks per giro zend, ben ik ver plicht de girokosten te betalen of mag ik die er afhouden. Antwoord: In het algemeen is de schuldeisober (in dit geval de verhuurster) niet verplicht zijn geld te komen halen en komen de kosten op de betaling vallende ten laste van den schuldenaar. V an den an deren kant wordt er ook tegen gewaakt, dat een schuldenaar tijdens den loop van het contract geen zwaardore lasten krijgt, dan bij den aanvang was afgesproken. Het komt ons dus voor, dat u niet verplicht kunt worden de giro-kósten telkens te be talen, nu de eigenares begonnen is met- de huren zelf op te halen. Tracht met de eige nares tot een schikking te komen. Vraag: Is Westelijk Noordwest een hooge windstreek of wordt dat een lage of beneden windstreek genoemd. Antwoord Voorzoover wij weten wordt het Noordelijk gedeelte van de kom pasroos het gebied dei hooge windstreken genoemd, zoodat W. N. W. daaronder valt Doch misschien is er onder onze lezers iemand, die in dit opzicht meer deskun dig is. V0LKSB0NDNIEUWS. Een mooie gift. Van een onbekenden gever is bij den penningmeester van den Ned. R.K. Volks- bond afd. Leiden, binnen gekomen een bedrag groot honderd Gulden, bestemd voor do werklooze leden. 2 Hartelijk dank aan dezen milden gever. De aangekondigde vergadering op Don derdag a.s. voor de werklooze leden van den R. K. Volksbond zal tevens staan in het teeken van een ontspanningsavond. Onze stadgenoot, de heer J. Gordijn zal dien avond geheel belangloos muzikaal opluisteren. Het belooft dus een mooie a-vond te worden en het Volksbondbest.uur ver wacht dan ook alle R. K. werkloozen. Aan het Bondsgebouw zijn voor het Kinderfeest van Donderdagavond nog een beperkt aantal kaarten te verkrijgen. UITVOERING ST. ANT0NIUS-PATR0NAAT. Gisteravond werd voor een tot in alle hoeken gevulde zaal de tweede uitvoering gegeven ter gelegenheid van het 12)^-ja rig beslaan. De weleerw. pater-direc- teur opende deze avond wederom met een kort woord. De klucht „Meneer Klaproos" werd over het geheel nog beter gespeeld dan den eersten a-vond. De aanwezigen heb ben gegierd om de verwikkelingen, waar in meneer Klaproos zich gestoken had. Aan het slot van den avond dankte de eerw. directeur allen die hadden mede gewerkt om ook dezen avond te doen sla gen, en vertrouwde steeds op den steun van de donateurs te kunnen blijven reke nen. Het muzikale gedeelte werd, evenals den vorigen avond verzorgd door mevr. Heijdeman, pia-no en den heer Jac. Kroon viool. In het verslag van gisterenavond is abusievelijk weggelaten dat onder de aan wezigen ook was de Rector van de Kloos terkerk Haag-weg, terwijl de deken de hoogeerw. heer A. Homulle bericht van verhindering had gezonden. „KUNST NA ARBEID". De reeds 37 jaar bestaande Mannen- zangvereeniging „Kunst na Arbeid" heeft Zaterdag j.l. haar jaarfeest gevierd in de concertzaal „Concordia". Toen om circa half 9 de voorzitter, de heer de Groot, de tot in alle hoeken, ge vulde zaal toesprak, memoreerde hij in korte trekken hetgeen in het afgeloopen jaar is geschied. De voorzitter heette al len welkom en het bleek al spoedig, dat- de goede geest tot feestvieren aanwezig was. Een strijkje onder leiding van den heer Mazurel zorgde voor uitstekende mu ziek, waarna het- koor onder de eminente leiding van den directeur, den heer Iloog- zaa-d enkele nummers ten gehoore bracht. Alweer bleek hier, dat de heer Hoogzaad de juiste man op de juiste plaats is. Daarna trad de 'heer Spaanderman op als èuimorist en met een serieus gekozen programma, hetgeen voor ieder oor ge schikt is, had hij spoedig den juisten geest er in. De clou van den avond was de revue, vervaardigd door den heer O. W. ter Haar, „Zeg het nou zelf" waarvan de me lodieën waren gecomponeerd door den heer W. v. Velzen, beide leden der ver een iging. We kunnen dan ook melden, dat de re vue volkomen geslaagd is. en het spel de aanwezigen wist te boeien. Er kwamen meermalen morrenten in voor, dat het spel moest worden onderbroken door het applaus. Het- is niet mogeliik het geheele verloop in details te behandelen, nrar ge noemd mogen worden o.a. de hulde aan de redders der zee waarin een declamatie op schitterende wijze werd vertolkt "door mej. Clai'ijs. Ook verdient vermelding een insecten- dans, door een aantal dames uitgevoerd, waarvoor de costuums waren vervaardigd door de dames Hoogzaad en Clarijs. Een keurig st-uk werk door deze da-mes ver richt. De hoofdpersonen waren mej. v. Klave ren en de heeren de Groot en ter Haa-r. Het geheel verliep vlot en zeer zeker is hier een woord van hulde aan makers en spelers op z'n plaats. LEIDSCHE PLUIMVEE-VEREENIGING. Eeri tentoonstelling voor de leden. In afwijking met andere ja-ren heeft het Bestuur der L.P.V. thans het plan opgevat- een tentoonstelling te houden van pluimvee- hoenders groot en klein, duiven, konijnen en watervogels, uitsluitend het eigendom van de leden. De tentoonsteling zal plaats hebben be- i gin Februari a.s. in de zalen van het Café- Restaurant „Zr te Leiden. De L.P. j V. tentoonstelling is de hekkensluiter van het seizoen. Exemplaren die op deze ten toonstelling te bezichtigen zijn, hebben meestal gedurende het- seizoen reeds ver scheidene prijzen gewonnen zooda-t wij ge rust kunnen zeggen dat de strijd om de hoogste bekroning in Leiden steeds zwaar is. Deze tentoonstelling zal in alle opziehen de moeite waa-rd zijn om te gaan bezichti gen, temeer waar „Zomerzorg" ook uit de omgeving zoo gemakkelijk is te bereiken. Gisteravond te kwart voor elf is in de Zuid R understeeg uit de straat uitstroo mend gas in brand geraakt. Door omwonen den werd het vuur met een natte doek ge- bluscht. Vanwege de gasfabriek werden la ter voorzieningen getroffen. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag. R.-K. Rijtuig- en Wagcnma- kerspatroonsver. „St. Joseph", Con certzaal Concordia, 5 uur. Donderdag, R. K. Vrouwenbond, leden vergadering, Kleine St-adszaal te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag IS Jan. a.s. waargeno men door apotheek C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. UITVERKOOP BALAIS PRIJZEN zooals U NERGENS VINDT o.m. Toile de soie 100 c.M. lir. CO Cl. Zijden Bengolinen -go „a 90 c.M. br. vu Cl. Mooie Fantasie Zijde 24 ct. Wollen Fant. Serge ca nx 100 c.M. breed J 01. enz. enz. alles uitsluitend beste mooie kwaliteiten Géén rommel. Haarl.str. hoek Donkersteeg 2-4-6 De boekbinderij in onzen tijd. Voor de Vereeniging tot Bevordering van de Kennis in de Grafische Vakken heeft gisteravond de heer F. L. de Bom uit- Am sterdam, voorzitter van de Nederlandscho Boekbinderspatroonsvereeniging een lezing gehouden over: „De Boekbinderij in onzen tijd'-'. Na een welkomstwoord van den voorzitter,.den heer du Croix, ving de heer de Bom zijn lezing aan met in 't kort de geschiedenis van de boekbinderij na te gaan. Reeds vele eeuwen geleden vindt men de poging om het geschrevene te be waren terug. Spr. herinnert aan de vasta feitjes, de papyrusrol, hel perkament en staat clan eenige oogenblikken stil bij den Middeleeuwschen tijd, toen in de kloosters de bindkust zich zeer goed ontwikkeld heeft. De uitvinding van de boejedrukkunst gaf aan de bindkunst een groote uitbrei ding. In de geschiedenis gaan, wat dit be treft, Italië en Frankrijk vooraan, maar ook Holland heeft goede binders gehad, zooals b.v. de gebrs. Magnus. De uitvinding van het linnen bracht een groote omkèering in de boekbinderij te weeg, waarbij voorol de Leidsche fa. Sijt- hoff baanbrekend werk heeft verricht. Toch was de laatste eeuw niet de beste voor het sierlijke boek, hoewel daarin door gebrs. Jan Mensing te Amsterdam en dooi den Leidenaar Loeber naast vele anderen groote verbeteringen is gebracht. Het boek is als boek voor den binder hoofdzaak. Spr. gaat hiei-bij na de opval- ting van het werk. de ter'-miek, keuze van het materiaal en versiering. In de na-oorlossche j is een stre^ee scheiding ontstaan tusschen kantoor-, par tij- en particuliere binderij. De laatste gaat tot de uitzonderingen behooren. Spr. gaa-t vervolgens na verschillend werk van de partijbinderij, waarbij het vooral aankomt op de maat en het onder scheidingsvermogen van den patroon bij verschillende soorten van werk. Komende aan de techniek behandelt spr. het vouwen, vergaren, naaien, hechten, in hangen, snijden en in bancl zetten, bij elk onderdeel de voordeelen van de nieuwste machines aanwijzende, terwijl hjj er op wees van hoe groote beteekenis de keuze van het materiaal en een goed inzicht in de aard van het werk is. Spr. besloot zijn rede met behandeling van de kwestie van cle keuze van het per soneel. Bij de bespreking, die op i^e lezing volgde kreeg spr. nog gelegenheid in 't- bij zonder het opleidingsvraagstuk te bèhan delen. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een dankwoord aan den spreker voor zijn •interessante lezing. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen namens B. en W. aanbesteed het maken van 36 M. walmuur aan het Utrecht-sche Veer en 50 M. walmuur aan cle Oude Vest. Er waren 18 biljetten ingele verd, waarop als volgt was ingeschreven J. A. Hilversum en E. A. H. Holferhout, Voorburg 14.106J. Hoogebrug, Rotter dam 14.052; C. J. v. Dordt 12.700; Van der Velde en De Jong, Oegstgeest 12.100 J. H. Sanders, Delft 12.555 G. H. Ivo ning, Voorschoten 11.800; fa. Sijmen, Rot terdam 11.770; gebrs. v. cl. Haven, Rot terdam f 11.700Houtgraaf en Bolsen- broek, Bloenrendaal 11.11Warnaar en Hoogstraten 10.989; C. J. Kiebert-, Sas- senheim 10.890; Bax en Steenkist, Haar lem 10.777 Marcelis en Heemskerk 10.739fa. Sanders en Co. Gouda 10.377 M. S. v. d. Voort, Aarlanderveen /'.9.990: Th. L. J. Zitman 9.660; wed. H. van Driel, Koudekerk f 9.550 De Later en Meyers 9.200. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. De gunning is aangehouden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2