BINNENLAND ONDERWIJS LAND- EN TUINBOUV STADSNIEUWS ZATERDAG 10 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DE VREDESPOLITIEK. Resolutie van de int. samenwerkende Katholieke politieke partijen. De Partijen, aangesloten bij het Secré- tariat International des Partis démocrati- ques d'inspiration chrétienne, vertegen woordigd op de bijeenkomst van het Comité Exécutief van genoemd Secretariaat, ge houden op 5 Januari 1931 te Parijs, heb ben de volgende resolutie aangenomen: Onder den indruk van het wederopleven van een onverzettelijk nationalisme in ver schillende landen, van den sfeer van ma laise op politiek gebied, welke nog wordt versterkt door het gemis aan economische organisatie van Europa en door de moei lijkheden van den wereldcrisis, geven de partijen opnieuw uitdrukking aan haar on wankelbare gehechtheid aan de zaak van de doelmatige organisatie van den vrede en van de toenadering tusschen de volke ren. Zij veroordeelen en verwerpen elk ge bruik van geweld tot eigenrichting als een misdaad en een dwaasheid, en bevestigen haar onverzettelijken wil om alle pogin gen in het werk te stellen, zoowel in het kader der binnenlandsche politiek van hun respectieve landen als op internationaal terrein, om elke extremistische actie tegen te gaan. om de publieke opinie te leiden in de richting van de samenwerking der vol ken, zoowel economisch als poliliek, en van de organisatie van den vrede, en om de vredespolitiek in Europa en in de geheele wereld, volgens de methoden en middelen in het werk gesteld door den Volkenbond, voort te zei ten en verder te ontwikkelen. Voor de Franscbe Democratische Volks partij: A. Chamnetier de Ribes. Voor de Duitsche Centrumpartij: J. Stocky. Voor het Belgische Christen-Werkersver- bondO. Behogne. Voor de Partij der Rechterzijde in Luxemburg: J. Origer. Voor de Poolsche Christen-Democrati sche Partij: Waclaw Bitner. Voor de Christen Democratische Partij in Lithauen: Pr. Dielininkaitis. Voor de Italiaansche Volkspartij: F. L. Ferrari. Voor de R. K. Staatspartij in Nederland (onder voorbehoud van goedkeuring der bevoegde partijorganen): O. Goseling. HET ZENDER-VRAAGSTUK. Voor alle radio luisteraars is het nu klaar als de dag, dat de ver\anging van den Hilversumschen zender door een per fecten zender voor de 298 M.-golf beslist noodig is. En men zal het ons niet e .vel duiden, dat wij nu mede met kracht onze stem verheffen, opdat de Regeering einde lijk ingrijpe. Krachtens het ministerieels zendtijdbe- sluit immers, zullen K. R. O en N. C. R. V. het begonnen kwartaal gebruik moe ten maken van de slechte golf. En al konden wij dezer dagen melden dat het Hilversumsche zendinstrument, door een nieuwe montage der antenne, haar uitzen dingen iets verder kan doen doordringen, de toestand blijft onhoudbaar. Bij het zendtijdbesluit hebben wij reeds met eenige reserve blijk geceven van onze vrees voor de voorgeschreven ruiling van golven. Thans staan wij inderdaad voor de onhoudbare situat'e, d?t de Katholieke Ra dio-Omroep technisch in de onmogelijk heid gebracht is, Brabant, Limburg en de Vlaanderen's te bereiken. De N. C. R. V. is voor een groot deel harer getrouwen op de Zeeuwsche eilanden niet te volgen. En dit treft vereenigingen, die samen in dertijd hun eigen, uit3'okenden zendei bouwden. Dit is een onhoudbaien toestand; in dien het de bedoeling wave de rechtsche omroep te knakten, zon men werkelijk geen beter middel kunen vinden. Wij we ten wel, dat ook de inkvhe omroepen^ ge- tcbd hebben, maar deze hadden geen eigen zender en hun be'anjre.i liggen zeker niet in die mate beneden de groote rivieren als dit in het bijzonder met. den K. R. O. het geval is. Vjpi wordt dan ook hoog tijd, dat de re gering z^ei spoediz een beslissing neemt en conceit verlee it. voor den bouw van één goeden zender i.er vervanging van het onb uikbare apparaat van Hilversum. Het xil ons \torkomen. J.» de concessie moet werden vor'eend aan vier omroepen, o* U hun gezatjon*® insjianning den bojw fci- gehjk maakt van ecu uilsteken- der .'e -Jei. die. zo s mr. n,eulings rn- •ang* id de Kamer uiteenzei ♦"O, noodie is aW mer de concureirie met het- buiten- lauj wi- volhouden. '„«krr wij welen *0-, dat do „Avro" zich tegen deze oplossing verzet. Nog dezer da gen hebben de heeren Vogt en Molhuysen verzekerd, dat de „Avro" slechts twee richtlijnen heeft, n.l. „den eigen zender de gehele week en geen samenwerking met de andere omroepvereenigingen op de basis van het zendtijdbesluit van 15 Mei." Minister Reymer, die op een vergade ring te Rotterdam weer belachelijk werd gemaakt door den heer Vogt, kan niet wachten tot de eereraad gereed is met zijn oordeel over den „Avro"-Koning en zijn mede-regen ten. Als deze heeren, die legen over de drie andere omroepvereenigingen een minderheid vormen, blijven volharden in hun aanmatigende dwarsdrijverij, dient de Minister te doen wat in zijn hand ligt en des ïegeerders is: aan deze minderheid, welke den baas wil spelen, de zendvergun ning te ontnemen. Men zal eens zien. hoe spoedig er dan een nieuwe wind waait in het „Avro"-paleis. De inwilliging van den eisch van de „Avro" brengt den bouw van vijf zenders mee en een totaal uitgave van twee en half milhoen gulden. Het ergerlijke van deze geldverspilling wordt pas duidelijk EEN NACHT IJS. Er waren Vrijdag waaghalzen, die probeerden of het ijs langs de slootjes reeds sterk genoeg was, om ,,'n baantje" te maken. Doch meestal had de vorst van één nacht het nog niet zoo ver gebracht als men bedenkt, dat drie kwart van deze apparaten voortdurend ongebruikt zouden moeten staan vanwege de zendtijd-verdee ling. Dat deze verdeeling veranderd kan worden dr. de Visser heeft dit verleden jaar met ons onmiddellijk aan dr. Slote- maker de Bruine toegegeven is ondenk baar. Er is geen meerderheid voor in de Ka mer en elke Minister, die zijn leven lief heeft, zal het dus wel laten een krachttoer te beproeven, welken ook dr. de Visser niet zonder ongelukken te volbrengen achtte. Van „Vara"-zijde is aan Minister Rey mer verzocht een conferentie bijeen te roe pen tereinde den vier algemeenen omroe pen gelegenheid te geven tot overeenstem ming te komen inzake den zenderbouw. Wij gelooven, dat een conferentie doelloos is: Katholieken, Protestanten en Socialisten zijn het eens wat de zaak zelf betreft. Aan de „Avro" dient beduid, dat zij in het alge meen belang met de meerderheid heeft mee te werken. Aan deze vereeniging wordt niets ontnomen; zij krijgt wat anderen krijgen. Maar zij zal afstand moeten doen van den waan alleenzaligmakend op radio- terrein te wezen. Zij mag zelf gelooven, dat zij dit is maar zij moet niet probee- ren, dit denkbeeld aan andere omroepver eenigingen op te dringen. Heel het Ziuden kan niet bij toerbeurt van zijn eigen omroep worden afgesneden wegens de stijfhoofdigheid van de Avro-lei ders. Daarom verwachten we, dat Minister Reymer spoedig het besluit neemt, dat ge makkelijker is dan het zendtijdbesluit en heel wat minder beroering zal verwekken. „Msbd." RIJKSBIJDRAGEN VOOR WERK- L00ZENSTEUN. Tegemoetkoming aan de gemeente. Door het Tweede Kamerlid van den Tem pel is gisteren een tweetal vragen gericht tot minister Ruys de Beerenbrouck, waar in hij vroeg of de regeering voornemens is, ter bevordering van een bevredigende voor ziening in de behoeften der werklooze ar beiders in dezen crisistijd, een regeling van bijdragen van Rijkswege in de kosten van gemeentelijke steunregelingen tot stand te brengen en zich, in verband daarmede, met de gemeentebesturen, voor zooveel noodig, oyer het invoeren van doelmatige steunre gelingen of het verbeteren van onvoldoen de steunregelingen te verstaan. De minis.er antwoordt hierop, dat hij reeds op 7 dezer een steunregeling voor de crisiswerkloozen heeft vastgesleld. Om trent de uitvoering van de regeling, waar onder begrepen toekenning van bijdragen in de kosten, is uiteraard overleg noodig met elk betrokken gemeentebestuur, welk overleg, naarmate hem verzoeken bereiken, zooveel mogelijk zal worden bespoedigd. De nieuwe steunregeling stemt in hoofd zaak overeen, met die, welke laatstelijk voor de crisiswerkloozen gegolden heeft. RIJTUIGPARK NED. SPOORWEGEN. Twee en tachtig nieuwe rijtuigen. Het rijtuigpark der Noderl. Spoorwegen zal binnenkort verrijkt worden met twintig rijtuigen derde klasse, met twaalf coupé's overeenkomende met de thans reeds loo- pende rijtuigen, twaalf doorgangsrijtuigen eerste en tweede klasse en vijftig wagens. De uitkeeringsduur der werkloosheids* kassen verlengd? Naar „Het Volk" uit 's-Gravenhage ver neemt, zal er heden in de rijkscomm. voor advies van de Rijkswerkloosheidsverzeke ring een voorstel van den minister van Ar beid tot verlenging van den duur der kas- uitkeeringen worden behandeld. Blijkens heden officieel verstrekte ge gevens, bedroeg de bevolking van N ij m e g e n op 31 Dec. 1929 80.126 en op 1 Jan. van dit jaar 81.686. De Kerst collecte welke in verschil lende bioscopen in Nederland ten bate van het Biovacantieoord, de stichting van het Nederlandsch Film- en Bioscoopbe drijf, is gehouden, heeft ruim 35.500 opge bracht. HET ONDERWIJS AAN WINKEL* BEDIENDEN. Het standpunt R. K. Middenstandshond en Ned. R. K. Bond van H.-, K.- en Winkelbedienden. In verband met de uitvoering van hei rapport der Commissie ter bestudeering van het handelsonderwijs voor winkelbe dienden, zijn de besturen van den Ned. R. K. Middenstandsbond en den Ned. R K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van A9sisië" in ove;leg getieden ten aanzien van het on derwijs aan R. K. winkelbedienden. De genoemde organisaties besloten voor de katholieke winkelbedienden naar eigen opleidingsinstituten te streven, overal waar een voldoend aantal leerlingen aanwezig is om een R. K. cursus levensvatbaar te doen zijn. R. K. Montessori-school te Roerrr.ond. Te Roermond zal door de eerw. zusters van Liefde, Kloosterwandstraat, na de Paaschvacantie de eerste Montessorischool worden ingericht. Westlandsche Tuinbouw. De gezamenlijke omzet van de groenten- en vrucktenveilingeu Poeldijk, Naaldwijk. Westerlee, Wateringen, 's-Gravezande, Monster, Kwintsheul, Maasland, Wouteis- weg en Sammersbrug heeft in het afge- loopen jaar bedragen 17.27 millioen, tegen 16.12 millioen in 't jaar daarvoor. Deze stijging niet 7 pet., ondanks de lagere prij zen, moet worden toegeschreven aan de sterke uitbreiding der cultuur, speciaal van het stookbedrijf. Regeeringssteun aan de bietenverbouwers. Naar de „Hgsch. Crt." verneemt is bij de Regeering een wetsontwerp in behandeling, beoogende het toekennen van een teelt- premie aan suiker bietenverbouwers, op voorwaarde, dat de bietaanplantingen in ons land met 10 pCt. zullen worden inge krompen. Deze premie zal het Rijk ongeveer acht millioen gulden kosten en zal worden ver leend volgens de z.g.n. „silding scale in verband met de wereldsuikermarktprijzen. Naar het blad nader van bevoegde zijde verneemt-, wordt verwacht, dat deze teell- p rem ie niet noodig zal blijken, wanneer het Charbourne-plan, zooals dit op de jongste uikerconferentie te Brussel werd vastge legd, doorgaat. In suikerkringen neemt men aan, dat de besprekingen, welke de heer Charbourne thans te Berlijn met de D-'it- sche bietenproducenten voert, tot een gunstig resultaat zullen leiden. Luchtvervoer van bloemen. Het vorig jaar werd met medewerking van den Bond Wsstland en de Centr. West landsche Snijbloemenveiling te Honselers- dijk door de K. L. M. een vrachtdienst in gesteld op het Westland, ten einde de producten, bestemd voor het luchtvervoer, zoo snel mogelijk naar het vliegveld Waal haven te brengen. Thans heeft de Bond Westland zich van deze bijdrage teruggetrokken, waarna het bestuur der C. W. S. een bespreking heeft gehad met de K. L. M. Als gevolg hiervan is thans besloten, dat de K. L. M. voor hen, die lid van ge noemde snijbloemenveiling zijn, de bloe men gratis naar Waalhaven zal vervoeren. Aalsmeersche veilingen. De twee Aalsmeersche veilingen (Bloe- mcnlust en Centrale) hebben in 't afgelo»»- pen jaar omgezet voor een bedrag van ruim 6y3 millioen, dat is ruim ƒ200.000 of 3 pet. méér dan in het jaar 1929. Alleen per vliegmachine werden docr de K. L. M. vervoerd pl.ni. 350 ton snij bloemen WINTER IDYLLE IN BEfEREN. torsen een zwaren last. het landschap. De boomen Voeten dik ligt de sneeuw over DE NIEUWE L0URDESFILM. Op 20 Januari a.s. zal in de Stadsge hoorzaal alhier de vertooning plaats vin den van de nieuwste Lourdesfilm, opge nomen bij de 37ste pelgrimstocht, door hot Comité tot samenstellin0 van Nederland- sche bedevaarten verleden jaar naar Lour- des en Lisieux ondernomen. Deze prachtige, documentaire film, die in den Haag en enkele andere groote ste den reeds verschillende malen onder zeer veel belangstelling werd vertoond de eerste vertooning had in December 1930 in hoel „De Twee Steden" te den Haag plaats geeft een getrouw beeld van de in Juli j.l. door het Comité voor Samen stelling van Nederlandsche Bedevaarten gehouden pelgrimstocht. De film vertoont het vertrek van do 4 treinende Or mje- brein, de Roode-trein, de Blauwe-trein en de Witte-trein, de laatste als Zieden-trein. Alle belangrijke punten van beide ge nadeoorden worden op duidelijke wijze ge projecteerd, zoodat de toeschouwer zich een goede voorstelling kan maken van het geen er gebeurt. Eveneens is groote aan dacht geschonken aan de schitterende om geving van Lourdes, o.a. ook de Pyre neeën. Met groote instemming is deze film door de geheele pers ontvangen. De Haagsche correspondent van „De Maasbode" schreef o.m. Degenen, die Lourdes kennen hebben er hun liefde verpand. Talloos velen zijn ar die in lezingen en spreekbeurten den roem van dit genadeoord hebben verkondigd en die in de laatste decenniën de kracht van hun woord onderstreepten door lantaarn plaatjes. Ook de filmman schonk zijn aandacht aan de bedevaartplaats. Vele malen ontmoetten wij in filmjournaal"» op namen van deze of gene bedevaart, maar zij vermochten geen dieper indruk te ma ken dan de bovenbedoelde lantaarnplaat jes. Daarnaast scharen zich de speelfilms, waar het Fransche genadeoord als dank bare factor werd benut en welke wij des tijds naar waarde hebben geschat. Maar hoe zit nu zoo'n bedevaart zelf in elkaar? Het comité voor Nederlandsche bedevaarten heeft bij zijn dezen zomer docr de Rotala Neerlandica georganiseerde be devaart een bekwaam filmman medegeno men, die de pilgrimage op den smallen band heeft vastgelegd en die blijkens het resul taat volkomen voor zijn taak berekend mag worden genoemd. De eerste afdeeling der film behandelt de heenreis, via Lisieux en wij krijgen af en toe inderdaad karakteristieke trekjes van den Nederlander in den vreemde te zien. De drie volgende afdeelingén hand len over Lourdes zelf met een paar momen ten uit dc onmiddellijke omgeving, niet verdor dan de gewone pilgrimage gaat. Het ziekenvervoer is aangrijpend in zijn nuchte re werkelijkheid. De Zegen met het Aller heiligste van eiken zieke, treft den toe schouwer in het diepst van zijn gemoed. De processie, de kruisweg, het bidden nij de grot, het zijn alle hooge momenten, in drukwekkend door hun wezen. Door haar louter en alleen door het de vote oog van den toegewijden pelgrim te zien tieft deze film door haar zuivere sfeer. Men kan natuurlijk niet verlangen, dat het gebeuren van tien dagen wordt samengevat tot een beeldenreeks, die nog geen tien kwartier in beslag neemt bo vendien was men van het weer afhanne- lijk maar de groote verdienste van deze opname is, dat van hetgeen in Lourdes plaats grijpt zij de voornaamste punten in documentaire en daarom treffende juirt- heid en waarachtigheid weergeeft. De opbrengst van de film, welke loer de Rotala Neerlandica wordt geëxploiteerd komt ten bate van minvermogende zieken, die Lourdes willen bezoeken. En de „Residentiebode" eindigde tiaar verslag aldus: Voor wie nooit in Lourdes mocht zijn geweest, vormen de indicaties tusschen de opnamen en leiddraad, die niet «can worden gemist, hoe instructief de beel den zelf ook al zijn, gedrenkt in dat pure, absorbeerende en abstraheerende zui- derlicht. Hoe goed is het ook, dat vele op namen hier z.g. tegenlichten zijn. Tegen het zonlicht in staat alles in een aureool We zien de bedevaartskerk, de grot, waar alle plechtigheden plaats vinden; de bron, aardige levensbeeldjes, zooals dat van het oude kaartenverkoopstertje breken de stemming niet, we wonen het opdragen van de H. Mis in de kapel van Bernadotte bij, den dienst op de Esplanade, het aan- eh afstroomen der menigte langs de trap pen van de kerk dat tafereel, hetwelk Toorop zoo hevig inspireerde de dag van de groote processie, het verlangen om den zegen met het Allerheiligste te mogen ontvangen, de zegening, en dan, plots, zien we het uitstrekken van ean paar handen, die smeeken'en we denken weer even aan Toorop's handen Deze film is als documentaire film be doeld. Ze heeft geen pretentie iets anders te zijn. Maar och, natuurlijk, voor wie haai met een oog naar binnen weet te zien, is zij veel meer. Ook voor Leiden zal dus de vertooning van deze Lourdesfilm een evenement van beteekenis worden en wij zijn overtuigd, dat geen katholiek Leidenaar spijt zal heb ben, dit prachtige filmwerk, dat een vcl- led'igen en machtigen indruk geeft van deze verheven pelgrimage en al wat daar toe behoort, te hebben aanschouwd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9