ZATERDAG 10 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE III. In de kringen der Keulsche Gezellen- vereeniging meende men stellig te mogen aannemen, dat de keuze op niemand an ders zou vallen, dan op den sedert jaren onder Kolping staanden Vice-Praeses Vi- kar Flücken, die bij de gezellen zeer ge zien was. In den Presidentsloozen tijd hadden dezen hem zelfs in uitbundige geestdrift als toekomstigen Gez.-Pracses door de zaal gedragen. Maar de Voorzienigheid beschikte het anders. Flücken heeft misschien den Raad van Eestuur niet aangestaan. In elk geval meende men ook naar andere candidaten te moeten uitzien. En zoo kwam het dat 't oog viel op den diocesaan Praeses Seb. Schaffer te Trier, die aldaar op een mid delbare school godsdienstleeraar was. Met Vader Kolping had Schaffer in nauwe be trekking gestaan en na diens dood had hij in het Trieres Paulinusblatt een serie ar tikelen over Kolping en diens werk gepu bliceerd. Deze artikelen getuigden van zijn scherpe geest en karakteriseerde tref fend Kolpings persoonlijkheid en diens werk. Zoo werd Schaffer tenslotte eerste en eenige candidaat. Vice-Praeses Flücken bezat voldoende zelfbeheersching om Schaffer een bezoek te brengen en hem te vragen of hij indien op hem de keus viel, deze zou willen aanvaarden. Na lang aarzelen gaf Schaffer toe. Do keus viel dan ook eenstemmig op hem. In het begin van 18G6 aanvaardde hii zijn ambt. Door de meeste gezellen werd Schaffer met eenige achterdocht in de Keulsche Gez. Ver. ontvangen, wat overicens geen verwondering behoeft te verwekken, daar men een geheel andere uitslag van de verkiezing verwacht had. En zooals van zelf spreekt begon men al spoedig vergelij kingen te treffen tusschen hem en zijn grooten voorganger. Vandaar kan het •Schaffer niet euvel geduid worden, dat zijn taak hem in den beginne zwaar viel. Zoo vertelde hem o.a. een Keulsche geestelijke uit een gesprek dat hij met een gezel aan geknoopt had, dat deze de vraag: ,,Nu, hoe staat het er mee, zijt ge me den nieuwen Prases nogal tevreden", hem ronduit ge zegd had: „Een Kolping is het niet". Maar ook in andere vereeniyingen wist men niet goed wat men aan Schaffer had. De nieuwe Gen.-Praeses had in het lsle door hem verzorgde nummer van de „Mit- terlungen" van de aanvaarding van zijn ambt kennis gegeven en aan z'n medebroe ders zijn doel, dat geen ander dan dat van Kolping was. uiteengezet. In hetzelfde schrijven verzocht hij tevens in hartelijke bewoordingen om welwillende medewer king. Maar dit verzoek schiint bij de toon aangevende personen te weinig bekend ge weest te zijn. Bovendien ontbrak de gele eenheid zich persoonlijk aan hem voor te stellen. Immers kort na Schaffer's benoe ming brak de oorlog uit tusschen Prui sen eenerzrds en de Zuid-Duitsche Staten en Oostenrijk anderzijds. Studieclub S. Peter Canlsius. Te c.a half negen opent de 2e voorzit ter deze bijzondere vergadering waarop als inleiding zal optreden de weleerw. pater Bayer met het onderwerp ..St. Franciscus persoonlijkheid verdedigd tegen de mo derne opvattingen." Vervolgens heet de voorzitter ook de leden van den Raad van Bestuur hartelijk welkom. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Het woord is nu aan den eerw. inleider. St. Franciscus, aldus spreker, is heden ten dagen genoegzaam bekend, zoodat wij vlug over zijn eerste jaren kunnen heen gaan. Maar is het de moeite waard om eens te zien, hoe deze groot e heilige in deze dagen de aandacht trekt van men- schen van allerlei gezindten. Ook van socialisten en vrijdenkers, van Anglicanen en Protestanten, ja zelfs vege tariërs en Heilsoldaten. En allen zien in hem een van hun verre voorbeelden. En dus niet geheel ten onrecht schreef de niet kath. biograaf Tode: „Franciscus is de heilige der geheele wereld." Wellicht zult gij U afvragen wat is hiervan de re den. Geen andere als dat elkeen iets in St. Franc, terug meent te vinden van wat met zijn ideeën en denkbeelden overeenkomt. Maar wij daarentegen kunnen St. Fran ciscus als man van God steeds er op be dacht Christus' voetstappen zoo waardig mogelijk te volgen. Allen zien in deze heilige een echt men- schenkind eenvoudig bij de eenvoudigen maar die zich tevens thuis voelde bij de groot en van zijn *"d. WaB hij, als 1 der natuur, in ver rukking over v. en bloemen hij zag te gelijkertijd do wijze doelmatigheid hunner samenleving. Doch wij, Krth, zien in hem daarenbo ven een echt Godskind, een minnaar der Schepper. Men heeft St. Franciscus de Heilige der vreugde genoemd, want in het bewustzijn van een kind van God tewezen trok hij rond zingend, als een troubadour, God lof ge vende voor de heerlijkbeden der schepping. Daarom haatte hij droefgeestigheid en wist slechts voor de sombere verschijning van een zi:ner broeders deze verklaring te geven: „Mogelijk heeft hij gezondigd". Voor anderen steeds een verontschuldiging gereed, zich zelf niet waard door God be mind te worden. Zachtmoedig was ook deze groote heili ge, maar ook onwrikbaar en ontoegeeflijk wanneer hii zag, hoe eenige zijner broeders zün wijze lessen over het ontvluchten van alle roem in don wind slaan. Zoo staat, dan deze «groote wonderdoener voor ons omgeven met aurool zijner deug den met zijne onstuimige ijver voor het verkondigen van het H. Evangelie. Een dankbaar applaus en eeniee gevoel volle woorden van den 2en voorzitter ge tuigden, dat allen aanwezigen hebben ge noten van het beeld dat den eerw. spre ker ons voor den geest riep Na rondvraag sloot de 2e voorz. deze goedgeslaagde avond met gebed. Wn. Secretaris der Studieclub. Ziekenfonds. Met 1 Januari van dit jaar is ingegaan de reorganisatie van ons ziekenfonds. Slechts voor een kleine groep van oudere leden .blijft de oude regeling van kracht. Deze behouden dus de oude plichten en de oude rechten. Deze maatregel is genomen als een tege moetkoming aan hen, die reeds zoovele jaren tot, ons ziekenfonds hebben behoord en nu niet meer van de nieuwe regeling kunnen profit eeren. Tmmers volgens de nieuwe regeling kun nen tot ons ziekenfonds alleen behooren de werknemers in den zin van de Ziekte wet. Voor hen bedraagt de premie 20 cents per week, welke op de gebruikelijke wijze zal worden geïnd. Deze leden zullen recht hebben: a. bij ziekte in den zin van de Ziekte wet: op een uitkeering -van 100 pet. van hun loon gedurende de twee wachtdagen en een aanvulling van 20 pet. gedurende 13 weken. b. hij ongeval in den zin van de Onge vallenwet: op een aanvulling van 20 pet. gedurende 13 weken. Bij werkloosheid zal dc uitkeering slechts geschieden, wanneer de ziekte is aange vangen binnen een maand na de intrede vaD de werkloosheid Na deze termijn hou den de rechten op, maar dan tevens ook de plichten. Wie dus langer dan een maand werkloos is, is vrijgesteld van de Zieken fonds contributie. GEEN (Van onzen Russischen medewerker). 25 December 1930 was voor Moscou en voor geheel Rusland een heel gewone dag, de vierde dag van de nieuwe Bolsjewistische week. Met haastigen tred gingen de men- schen naar hun werk, waar de draaibanken snorden, de spinmachines en electroraotoren op volle kracht werkten. Het was een ge wone dag. Alleen de „Reformisten-' vierden hun Kerstfeest stil en bescheiden. Om aan de verlangens van deze menschen tegemoet te komen hadden de Pastoors van de Ortho doxe kathedraal van den Allerheiligsten Ver- Icsser en van de eenige Roomsch Katholieke Kerk in Moscou zich bereid verklaard om voor hunne geloovigen op 25 December een stille H. Mi6 op te dragen, die geheel zonder incidenten verloopen was. In de Kathedraal \an den Allerheiligsten Verlosser waren 500 geloovigen en in de Katholieke Kerk onge veer 300 menschen aanwezig. De overige kerken waren leeg, daar de groote meerderheid der bevolking besloten heeft om Kerstmis volgens oud gebruik te vieren, dus op 7 Januari. Wie echter niet stil zaten, dat waren de godloochenaars. Reeds lang te voren hadden zii hun maatregelen getroffen en Moscou en geheel Rusland stond vier weken lang in het teeken van een felle anti-godsdienstige cam pagne En aan die propaganda was veel meer zorg besteed dan vorige jaren, zij werd veel krachtiger gevoerd, ze was meer op een z.g. „wetenschappelijke basis" geschoeid. Ongeveer 100 professoren van de Academie voor Kunsten en Wetenschappen waren op geroepen om in de stad overal voordrachten te houden over den „schadelijken invloed van den godsdienst". Van wetenschappelijk standpunt hebben zij getracht om te bewijzen dat „de christelijke mystiek een ongunstigen invloed uitoefent op de hersens en het ze nuwgestel van den mensch". Reeds een maand lang werden er in alle bioscopen slechts anti godsdienstige films vertoond, terwijl in de schouwburgen alleen tooneelslukken met een felle anli-godsdienstige strekking werden gegeven, 't Hing vol met anti-godsdienstige aanplakbiljetten. Er waren talrijke anti-gods dienstige tentoonstellingen georganiseerd. Trouwens, dat soort van musea dat in hun soort niet slecht georganiseerd is, rijzen als paddestoelen uit den grond. Zelfs op de kleinste dorpen worden der gelijke tenloonstelingen gehouden. Ook de Radio is dienstbaar gemaakt om den gods dienst te bestrijden. In een woord, het ge- loovige volk wordt onder kruisvuur geno men, zonder dat het tijd heeft om tot bezin ning te komen. Evenals vorige jaren werd ook dit jaar met Kerstmis het zwaartepunt van heel de camnagne geleed op de massa-vergaderingen en demonstraties waar de godsdienst der ge loovigen in 't belachelijke werd getrokken. Alleen werden er dit jaar geen bravourstuk- ies uitgehaald: de actie was veel kalmer en doelmatiger. Weliswaar stond heel de cam pagne oo geen hoog peil, maar toch had men een andere methode gevolgd, dan 't vorig jaar, toen alles meer op een carnavalsoptocht geleek. Men heeft intusschen wel geleerd, dat Door deze reorganisatie van ons Zieken fonds verzekeren zich alzoo de leden bij ziekte of ongeval ten alle tijde in som- moge gevallen slechts uitgezonderd de dag van het ziek melden de volle 100 pet. van hun loon. Het plan is over eenige weken alle le den een nieuw reglement, dat dan tevens een bewijs van lidmaatschap is, toe te zen den. Maandvergadering Afd. Gezellen. Dinsdag a.s. heeft de gebruikelijke maandvergadering voor de afd. Gezellen plaats De aanvang is als altijd te kwartier voor negen. Ook hei verloop en de duur is als altijd. Het bijzondere ditmaal is sleci.ts, dat de inleiding zal worden gehou den door den Praeses van Liebaard Pa ter Biesta OP en wel over „De Liebaard en het GezellenwerkWij vertrouwen, dat ook ditmaal wederom de opkomst grooter is dan de voorafgaande maand. IN RUSLAND een dergelijke laag bij de grondsche propa ganda weinig resultaat oplevert. De Rus heeft wel een beschouwende natuur, maar hij haat alles wat onwaar en overdreven is. Daarom hadden de circus-clowns dit jaar op dracht gekregen om de priesters der Kerk niet voor te stellen als drinkebroers, maar de geestelijkheid moest worden afgebeeld als felle tegenstanders van de industrieele en collectivistische ontwikeling der bedrijven, Dit jaar heeft men ingezien, dat het niet door te voereD is, om tegen die oer-oude leerstellingen van den godsdienst te vechten. Maar men heeft de uitwendige organisatie der Russische kerk fel bestreden, die zich bij zijn tijd niet heeft weten aan te passen. Ook op dit gebied is er echter een merkbare veran dering te bespeuren. De scheuring, die de godloochenaars in de kerk hebben weten te bewerken, wordt overbrugd, en deze over brugging bevordert het genezingsproces dat op den duur zal eindigen in een opleving die het resultaat zal zijn van een uitwendige hervorming der Russische kerk. Er is op dit gebied reeds heel wat gebeurd, wat echter niet alleen aan het Bolsjewisme te danken is. Daarom wordt de kerk nog des te gemeener bestreden en deze strijd wordt op de eerste plaats gevoerd door de Russische jeugd. Want zij is tot de bevinding gekomen, dat alleen hij de menschen voor zich wint, die de ziel van het volk weet te veroveren, en zij is er ook van overtuigd, dat deze verove ringstocht alleen gevoerd kan worden op den grondslag van de overtuigende waarheid. De Russische jeugd van heden gaat nuchter en doelbewust haar eigen weg, die echter zwaar en moeilijk te begaan is: zij staat niet schou derophalend of weifelend tegenover de groote vraagstukken van onzen tijd, neen zij wil een einde maken aan dien verwarden toestand. De Russische kerk heeft dat begrepen; zij is er van overtuigd dat de beslissing deze keer in het Oosten valt, omdat hel Westen niet in staat gebleken is onj de revolutie te keeren. Doch in dezen strijd staat zij niet alleen. De laatste redevoering van den H. Vader is voor hen een machtige steun. Wat op het oogenblik in Rusland ge schiedt. is geheel verward. De krachten van de godloochenaars zijn versplinterd en het volk is godsdienstig ondanks terreur en ver volging. Het volk laat zich zijn feesten en zijn traditioneel geloof riet ontnemen. Kerstmis was hiervoor weer een duidelijk bewijs, en dat zal nog meer blijken op 7 Ja nuari, wanneer hel Russische volk stil en zonder opzien te baren voor het altaar zal knielen, zonder klokkengelui of feestelijke plechiigheden, zooals eeuwen geleden de christelijke martelaren in het oude Rome hun Heiland gehuldigd hebben. De roode propa- ganda-vloed zal over hunne zielen vloeien zonder de kern te hebben aangetast, want die overoude waarheden van den godsdienst kun nen zelfs in een zee van bloed niet verdron ken en verstikt worden. De laatste stormloop van de godlooche naars tegen 7 Januari is begonnen. Zij werd ingezet metv een radio-veldtochl vanuit Mos cou, Leningrad, Nischni-Novgorod, Charkoff Minsk, Tifles en Tabric en dan zal de strijd der geesten losbreken. Jó, pas op, 'n smeris. vond hij toch nog den tijd zich met de na tuurwetenschappen bezig te hoeden en in bet Pennsylvaniscb Dagblad en in zijn laarhjksche Almanak verschenen vele artikelen over dit onderwerp van zijn hand. Vooral de studie der electriciteil had zijn belangstelling en on der andere dankt men de uitvinding van de bliksemafleider aan Benjamin Franklin. Maar niet alleen als natuur- en letterkundige, ook als staatsman verdient Franklin een eervolle plaats onder de beroemde mannen van de 18e eeuw Een groot deel van zijn leven heelt hij in diploraatieken dienst doorge bracht. In 1730 werd hij chef van de poste rijen van alle Engelsche koloniën in Noord- Amerika. Hij werkte steeds ijverig mede aan alles, wat de Engelsche koloniën tot meer dere welvaart en zelfstandigheid kon brengen, b.v, op het gebied van bestrating, brand weer, politie en miliLie. Ook legde hij den grondslag voor een openbare bibliotheek en de Universiteit van Pennsylvania. Toen de Amerikanen de Engelsche onderdrukking moe waren, schaarde Franklin zich terstond aan de Amerikaansche zijde. Van 17571761 en later van 17661775 vertegenwoordigde hij Pennsylvania .en andere kolonies in Engeland. Deze diplomatieke zendingen waren een groot succes voor Franklin, daar de zegelwet door het parlement werd ingetrokken. Ook de bij de Amerikanen zoo gehate „taxation without representation' werd door Franklin bestreden echter zonder gevolg. Door zijn vrijmoedig optreden werd Franklin door het Hof uit zijn ambt als postmeester ontzet en zelfs liep hij gevaar in hechtenis te worden genomen. In 1775 keerde hij naar Philadel phia terug, waar het congres, dat de militie der kolonies zou regelen, was vergaderd en werkte hierin krachtdadig mede aan de be vrijding van zijn vaderland. Het volgend jaar was hij een der vijf mannen, die de „Decla ration of Independence" opstelden en in Sep tember van dat jaar (1776) werd hij met nog twee anderen naar Frankrijk uitgezonden, om aldaar en tevens in geheel Europa de sym pathie voor de jonge republiek in te roepen. Aanvankelijk werden de onderhandelingen in Frankrijk in het geheim gevoerd, doch toen Lodewijk XVI in 1778 de onafhankelijkheid der dertien Vereenigde Staten van Noord- Amerika had erkend, werd Franklin als ge volmachtigd minister van zijn land aan het Hof te Versailles officieel ontvangen en ont ving hij een suosidie van 26 millioen francs. Op 20 Januari 1783 teekende hij met de En gelsche gevolmachtigden te Parijs den vrede, welke aan zijn vaderland een onafhankelijke zelfstandigheid verzekerde en keerde daarna □aar Philadelohia terug. Ondanks zijn boo- gen leeftijd (Franklin was toen 79 jaar oud) was de lijd tot rusten voor hem nog niet aangebroken. Nauwelijks weer in Amerika aangekomen, werd hij voorzitter van den Stedclijken Raad van Philadelphia en kort daarop gouverneur van Pennsylvania en lid van de conventie van Mei 1787, wier taak het was een grondwet te ontwerpen. Voorts was hij een heflig bestrijder van de slavernij. In zijn particulier leven was Franklin een hoogst eenvoudig man. die nooit zijn geringe afkomst verloochende, terwijl hij zicb in al zijn func ties een superieur mensch toonde. Bij zijn tijdgenooten drong hij voortdurend aan op een sober en arbeidzaam leven. Spotters noemden hem daarom wel eens den „candle and saving philosopher". Benjamin Franklin overleed te Philadelphia op 17 April 1790. Op voorstel van Mirabeau nam de nationale vergadering in Frankrijk een rouw van drie dagen over hem aan. In zijn nalatenschap vond men een grafschrift, die hij reeds eenige jaren voor zijn dood had opgesteld. Het luid de als volgt: „Hier ligt hel lichaam van den Boekdrukker Benjamin Franklin (gelijk de band van een oud boek, waaruit de bladen zijn gescheurd) tot voedsel voor de wormen; doch het werk zelf zal niet verloren gaan, maar eens. gelijk hij vertrouwde, weder ver schijnen io een nieuwe en schoonere uit gave, overgezien en verbeterd door den auteur". In Juni j.l. werd te Philadelphia de fundamenten gelegd voor den bouw van een museum ter herinnering aan Benjamin Frank lin. In dit gebouw zullen verschillende herin neringen aan de grootheid van Franklin wor den geplaatst, terwijl er verder in zullen wor den opgenomen machines, e,d. welke een beeld geven van den vooruitgang der natie op 't gebied van den werktuigbouwkunde en de toegepaste natuurwetenschappen. Voor dat doel is aan giften 4 millioen dollar bijeenge bracht. terwijl het terrein op de voordee- ligste condities door <le stad is afgestaan. genoemdo 12 dagen. De officier van justi tie vordert derhalve van de rechtbank, dat ueze na verhoor onze gevangenneming zal gelasten en dit geschiedt voor den tijd van uiterlijk 30 dagen. Wij zitten alzoo vast tot aan het tijd. stip waarop ons rechtsgeding is afgelooj en en wij veroordeeld zijn tot gevangenisstraf. De termijn van 30 dagen kan telkens met 30 dagen worden verlengd. Natuurlijk protesteeren wij eens een keertje tegen onze gevangenhouding, om dat er o.i. totaal geen reden toe is, doch de rechtbank heeft ons verzoek, na ons ge hoord te hebben, afgewezen Wij kunnen van deze beschikking van de rechtbank nog in hooger beroep gaan bij het Hof, docb dit zal ook wel geen termen aanwezig, ach ten om ons op vrije voeten te stellen zoo dat wij derhalve voorloopig in het Huis van Bewaring blijven zitten. Wij hebben dus reeds vast gezeten: 6 uur voor het eerste verhoor; 2 dagen in verzekering op bevel van bijv. den commissaris van politie; zijn daarna overgeleverd aan de justitie en hebben 6 dagen in bewaring gezeten op bevel van rechter-commissaris; en zijn daarna 30 dagen gevangen ge houden op bevel van de rechtbank; (alles eens of meermalen verlengbaar). Het vóór-onderzoek. Als voorbereiding op ons a.s. strafpro ces zijn wij bij het voor-onderzoek aan ver schillende verhooren onderworpen. Wij willen ons zoo goed en kwaad als dat gaal 'verde iigen tegen de wrekende arm der ge rechtigheid en daarom laten wij ons bij staan door een rechtsgeleerden raadsman. Deze kunnen wij zelf kiezen of wij kunnen om een toegevoegden raadsman verzoeken. Tevens letten wij speciaal op art. 29, waar in staat, dat in alle gevallen, waarin iemand als verdachte wordt gehoord, de verhoo rende rechter of ambtenaar zich van alle6 heeft te onthouden, wat de strekking heeft een verklaring te verkrijgen, waarvan n»ei gezegd kan worden, dat hij in vrijheid is afgelegd. Sinds de beruchte moordzaak van Giessen-Nieuwkerk is op dit artikel nog al de aandacht gevallen. Indien nu de rechter-commissaris oor deelt dat het gerechtelijk voor-onderzi.ek is voltooid, wordt dit voor-öoderzoek ee sloten en doet hij van deze beschikking me- dedeeling aan den officier van Justitie, die alsnu tot verdere vervolging overgaat. Rij dagvaart den verdachte ter terechtzitting. Ter terechtzitting. Hiermede wordt de zaak ter terechtzit ting aanhangig gemaakt. Getuigen en even tueel deskundigen worden eveneens gedag vaard of schriftelijk opgeroepen, terwijl de verdachte op zijn beurt bevoegd is om getuigen k décharge te doen dagvaarden. Nu kan aan het strafproces worden be gonnen en wel met het eerste gedeelte: bet onderzoek. De rechter, die als rechter commissaris eenig onderzoek in de zaak heeft verricht, neemt, op straffe van nie tigheid, aan het onderzoek op de terecht- ztting geen deel. De terechtzitting is als regel openbaar doch personen beneden de 18 jaar worden niet toegelaten. De rechtbank kaD evenwel in bijzondere gevallen de deuren doen sluiten. Bij dit onderzoek heeft de voorzitter de leiding en hij behoort zorg te dragen, iat ook hier al te suggestieve vragen warden vermeden. Hoe zoo'n verhoor in z'n werk gaat, zal ieder wel eens hebben gelezen. De zaak wordt uitgeruepen en gevraagd wordt naar naam, woonplaats, leeftijd enz. enz. De nietigheid van de dagvaarding of de onbevoegufceid van de rechtbank kan, indien daar aanleiding toe is, direct wor den opgeworpen, waarna over deze kwestie direct beslist wordt. De officier van Jiistitie draagt dan de zaak voor én legt zijn wa-schlijstje van ge tuigen over. Deze worden dan zorgvuldig weggeleid, behalve no. 1, die direct met zijp getuigenis van wal mag steken. De ge- tuigen moeten hun verklaringen afleggen onder eede (of belofte), dat zij de gehee.e waarheid en niets dan de waarheid zullen zeggen, indien een getuige zonder wetti gen grond weigert op de hem gestelde vra gen te antwoorden, of wel den eed of de belofte af te leggen, beveelt de rechtbank indien dit in het belang van het onder zoek dringend nooJzakelijk is, dat hij in gijzeling zal worden gesteld, tot een maxi mum van 30 dagen. Nadat alle getuigen en deskundigen zijn gehoord, wordt de verdachte door den voor zitter ondervraag.1, daarna door de andere rechters, den raadsman en de officier van Justitie. Noch de voorzitter, noch een der rech- ters geeft op de terechtzitting blijk van eenige overtuiging omtrent schuld of on schuld van den verdachte, zegt are. 302. Wat nog al eens moeilijk is. Requisitoir. Na do ondervraging van de verdachte houdt de officier van Justitie zijn requi sitoir, waarop de verdachte kan antwoor den .hetzij zelf, hetzij door middel van zijn raadsman. De raadsman wordt zoo'n beetie vereenzelvigd met den verdachte, want e'ke bovoegdheid, welke den verdachte wordt toegekend, komt ook aan diens raadsman toe. Van de verhoren wordt een proces-ver baal opgemaakt en onderteekend en daar- me .e is het onderzoek uit. Dat dit proces verbaal van invloed kan zijn, heeft de moordzaak-Lans bewezen. Een fout in lit proces-verbaal was oorzaak, dat de H^c.ge Raad het geheele proces verwees naar het Gerechtshof te den Bosch. De uitspraak. De uitspraak van de Rechtbank volgt dan öf terstond öf na een bepaalde term-in, waarvan door den voorzitter mondeling mededeeling wordt gedaan. Gewoonl'jk wordt de uitspraak bepaald over 14 dagen. Dan heeft de rechtbank tijd om zich te beraden of het wettig en overtuigend be wijs van de schuld van verdachte wel ge leverd is. Het bewijs moet wettig zijn „en" over tuigend. De rechtbank kan overtuigd zijn van de schuld van verdachte, doch het door de wet vereischte bewijs kan ontbieke-i. verdachte kan dan niet veroordeeld worden. Aan den anderen kant kunnen de bewijzin zich nog zoo torenhoog opstapelen, de rechtbank behoeft verd. niet te veroordee- len, als zij er niet door overtuigd is gewor den. Acht de rechtbank het te laste gelegde feit bewezen, het te zijn een strafbaar feit (de lezers vergeven mij deze stijl, het is wetsstijl) en den verdachte deswege straf baar, dan legt zij de straf op, op het feit gesteld. Acht de rechtbank niet bewezen dat de verdachte het hem telaste gelegde feit heeft begaan, dan spreekt zij hem vrij Acht de rechtbank het feit bewezen, doch dit niet te zijn een strafbaar feit of den verdachte deswege niet strafbaar, dan ontslaat zij hem van alle rechtsvervolging te dier zake. Zoo'n ontslag van rechtsvervolging ig we. prettig, maar vrijspraak is eervoller. Slot. Wij hebben hiermede den gewonen gang van zaken bij de rechtbank achter den rug; afwijkingen hebben wij vermeden, alsmede alle mogelijke complicaties. Daar een strafzaak voor de rechtbank het interessantste is, kunnen wij de be rechting van overtredingen door den Kan tonrechter en die van andere misdrijven door den Politierechter en Kinderrechte, gevoegelijk buiben bespreking laten. O ver het hooger beroep hebben wij reeds ge sproken, hier valt er weinig nieuws meer over te zeggen. Onze wandeling door het Recht is hier mede geëindigd. Mr. H. F. A. G.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6