fLINKE 1 Prima Verkoopster. TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Advertentiën. MANUFACTUREN (manufacturen. Bedden, Tapijten, Vitrages. LISSE J. WASSENAAR ZATERDAG 10 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Januari 1931, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste baromeierst.: 774.4 te Valencia. Laagste barometerst.: 747.4 te Ingö. Verwachting tot den avond van 11 Jan.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind. Nevelig tot gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur meest om het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR: 1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnam. 4.36 uur tot Zondag morgen 7.39 uur en van Zondagavond 4.37 uur tot Maandagmorgen 7.38 uur. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. In de gisteravond in het Nuts gebouw te Leiden gehouden maandelijkscbe verga dering van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde is prof. dr. J. J. L. Duij- vendak, hoogleeraar in het Chineesch aan de Leidsche Universiteit, als spreker opge treden met het onderwerp: „Het gezantschap naar China van Tit- singh en van Van Braam Houckgeest". Dit gezantschap 1794'95 is, aldus spr., het laatste dat de Nederlanders naar China hebben gezonden voor de nieuwe tijd be gint. en 't is een van de laatste daden van do O. I. C. wier dagen waren geteld. Vo rige gezantschappen, onder Pieter de Goyer en Jacob de Keyzer (1655), beschre ven door Nieuhoff, door Pieter van Hoorn (1666) beschreven door Dapper, en door Paats en de Keyzer (1685), wier hoofddoel was het verkrijgen van 'vrijen handel, wa ren daarin niet geslaagd. De Ohipeezen beschouwden deze gezantschappen als tri- buutbrengende, want hun staatsopvatting kende alleen den keizer als heer der we reld en verwierp het denkbeeld van ver keer met andere volken op voet van gelijk heid. Deze werden steeds aangeduid als ..barbaren". De gezantschappen beschouw den zichzelf als te zijn gezonden door de O. I. C.i de Chineezén begrepen deze con: structio echter niet en waren ondèr den in druk, dat de „koning v'lh Holland" ze uit zond. Spr. bespreekt dan de vraag, in hoever re het juist moet worden geacht, dat de Hollandsehe gezanten zich in alles voeg den naar het Chineesche ceremonieel en ook voor den keizer driemaal neerknielen den. Hij bestrijdt de opvatting, alsof men zich vernederde door deze handeling, die eveneens werd verricht door de hoogste Chineesche mandarijnén. Wel echter wer den er door Ohiheezen ongewenschte ge volgtrekkingen uit gemaakt. Spr. meent., dat het in de gegeven omstandigheden beter zou zijn geweest in het geheel geen gezantschappen te zenden. Komende tot zijn eigenlijke onderwerp zet spr. de aanleiding uiteen van dit laat ste gezantschap: de viering van het zes tigjarig regeerings-jubileum van den- kei zer. Van Braam Houckgeest, hoofd van de faktorij in Canton, was de drijvende kracht achter het zenden van het gezant schap en werd benoemd tot tweede ge zant, terwijl Titsingh, voormalig hoofd van de Hollandsehe faktory op Desjima, als eerste gezant uit Batavia arriveerde. Aan de hand van een op de bibliotheek berustend Chineesch handschrift van den brief van het gezantschap aan een Can- tonneeschen onderkoning, doet spr. zien hoe bij de Chineezen verkeerde en ver wande voorstellingen werden opgewekt. De reis van het gezantschap naar Peking ging gedurende 18 dagen te water, door binnenland van Kwantoeng en Kiangsi, daarna echter over land, indraagstoelen en te paard, gedurende een maand in ge forceerde' marschen. daar de keizer heeft be volen, dat 't gezantschap voor Chin, nieuw jaar in Peking moet zijn. Er wordt ernstig ongemak geleden door slechte organisatie, en omdat voor Europeanen het reizen in den winter in China nu eenmaal uiterst ongeriefelijk is. In Peking worden zij herhaalde malen door den keizer ontvangen op zijn vroege ochtend-audiëties, (vier of vijf uur), waar men van kou verkleumt. Herhaalde malen knielen zij met het voorhoofd ter aarde, voor den keizer en voor de door hem gezon den geschenken. Aan de beide gezanten wordt toegestaan het zomerpaleis te be zichtigen overigens hebben zij zeer wei nig bewegingsvrijheid. 15 Februari ver trekken de gezanten weer uit Peking, dit maal langs een anderen weg, zoodat ©en grooter stük te water kan worden afge legd en minder ongerief wordt geleden. 9 Mei is men weer behouden in Canton. De beschrijving door Van Braam Houckgeest van de streken, die hij ziet, is zeer interes sant en belangrijk. Zijn boek is oorspronke lijk uitgegeven in het Fransch in Philadel phia, waarheen de schrijver zich na zijn Chineesche reis begaf. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn bestemd mr. H. B. R. Frieling en mr. W. Beun, al hier, beiden als rech'erlijk ambtenaar. Prof. jhr. van Eysinga. Mefc ingang van 1 Januari is aan prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga in ver band met zijn benoeming tot lid van het Per. manent Hof van Internationale Justitie op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het College voor de Visscherijen. Volksbond-Nieuws. De reeds aangekondigde bestuursraad- vergadering zal niet plaats hebben op Woensdag 14 Januari, maar op Woensdag 21 Januari e.k.;spreker van dien avond is de heer A. Angenent, Distnetbestuurder. Het jaarfeest van den Ned. R. K. Volks bond zal gegeven worden op twee avonden, n.l. op Zondag 18 Januari en op Maandag 19 Januari a.s, Beide avonden worden ge geven in de zaal van Concordia. Op Maandag 12 Januari a.s., is er van 4 tot 7 uur gelegenheid kaarten te beko men voor het Kinderfeest, Bondsgebouw Steenschuur 15. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 321. De Eerste Leid sche Hulpbank. Leiden, Oude Rijn 104, voorschotbank. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handels, thans: N.V. Eerste Leidsche Hulpbank. 2385. Gebrs. Lafeber. Leiden, Oude Vest 79. Kuiperij-fusthandel. Vest. Fil. Katwijk aan Zee, Voorstraat 12, Luchroom Café „De Branding". Vest. Fil. Katwijk aan Zee, Voorstri a 12, Slijterij „De Korenaer". 2227. Wed. P. J. Planjer. Leiden, Nieuwe Rijn 77. Stoombootonderneming. Overl. E.: Wed. M. Planjer-Heemskerk, Leiden, d.d. 3 Jan. 1931. 161. L. v. d. Meer Jr. Noordwijk aan Zee, Hoofdstraat 25, kapper, Uittr. E.: L. v, d. Meer Jr., Noordwijk aan Zee. d.d. 18 Dec. 1930. Wijz, handelsn. thans: A. Timan. 3543. Wed. Fischer Co. Leiden, Steen- schuur 10, handel in minerale wateren. Bo vengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1931 omaezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: Wed. Fischer Co. (B.P.) Venn.: J. Kranen burg, Leiden en G. Kranenburg, Leiden. 1379. A. Bernard. Leiden, Garenmarkt 21, het uitoefenen van het loodgietersbedrijf in den meest uitgebreiden zin. Bovenge noemde handelszaak is met ingang van 1 Jan. 1931 omvezet in oer Vennootschap on der firma onder den naam: A. Bernard en Zoon. (B.P.) Venn.: A. Bernard Sr., Oegst- geest en A. Bernard Jr., Leiden. 3413. Firma Piët-Mevrouw J. M. Serné. Leic'en, Hooaewerd 20, damesk"'persbe drijf en handel in parfemeriën. Uittr. E.: Mevrouw J. M. Hulsman-Serné. Leiden. Nieuwe inschrijving. „Den Ol der en Zinn". (B.P.). SaBSenheim, Rijks straatweg 16, het uitoefenen van den bloem bollen- en daarmede aanverwanten handel, alsmede de export van deze handelsartike len, alles in Vn meest uitgebreiden zin. Venn.: L. N. den Older Jr., Sassenheim en G. K. F. Zin, Sassenheim. Feestavond Ned. Reisvereeniging. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft gisteravond ter viering van haar 20-jarig bestaan een zeer geslaagde feestavond ge geven in de Stadsgehoorzaal. De zaal was met vlaggen van alle landen in feestge waad gestoken en een goed-geluimde me nigte liet geen stoel onbezet. Eerst werden de gebruikelijke speeches afgestoken: dóór den voorzitter van de feestcommissie, den heer Waasdorp, door den penningmeester van het hoofdbestuur, den heer Dijkman en door den voorzitter der afdeeling, den heer Iiardeweg. De eerste spreker huldigde den afdeelings- voorzitter met een lauwerkrans; de voor zitter, op zijn beurt, huldigde den commis saris, den heer Vlieland, met een gouden medaille. Na deze woordenstroom werd een ca baret-avond gegeven, verzorgd door het bureau Max van Gelder. Alex de Haas zong aardige liedjes, waarvan vooral „O Moedertaal" bij de toehoorders insloeg, Annie Prins zong ook eenige liedjes mot welluidende stem, ©en goochelaar, genaamd Larette, vertoonde wonderbaarlijke kunst jes, maar het. meest geslaagde nummer van dit programma was Neke Hillebrandt, die in boerinne-costuum Hollandsehe hoeren liedjes zong. Om 12 uur verkondigden klokslagen het begin van een nieuw lustrum voor de N. R. V., waarna stoelen en tafels aan kant werden gezet en het feest besloten werd met een gezelligen dan». Men maakt ons erop attent, dat ons ver slag van de Schouwburguitvoering van de „Sproke: Lentebloemen" en „De bruiloft van Kloris en Roosje" den indruk wekt, alsof tnej. Kortmann slechts de regie heeft ge voerd. Dat is onjuist. Mej. Kortmann had de geheele leiding, terwijl mej. Manders haar assisteerde. De heer S. Theelen zal op 13 Januari aan vangen- met zijn cursus voor opleiding tot koorzangers. De heer Theelen verzoekt ons mede te deelen, dat ook voor deelnemers buiten de stad gelegenheid tot aansluiting bestaat. Men zie de desbetreffende annonce in dit blad. T00NEEL. De rechte lijn. Tooneelspel door Jan Fabricius. Jan Fabricius heeft de kust om een pakkend tooneelspel te schrijven wel ver staan. „De rechte lijn" is een spel, d3t het doet. De figuur van Wilko de Han, den vroegeren smidsjongen, die het tot direc teur van een tramweg-mij. in Indic ge bracht heeft, een kerel uit één stuk, een man van de rechte lijn, recht door zee zoo'n figuur is echt een man naar het hart van het volk. Hij zegt wat hij meent, en neetat geen blad voor z'n mond. De Tooneelvereeniging „Pieter Nieuw- land" van Amsterdam -heeft gisteravond in den tooneelwedstrijd- van „Litteris Sa- orum" pleizier van deze figuur beleefd De heer Feiko Boeisma: was er voor ge knipt met z'n vierkanten kop en z'n roo- den pruik. Dank zij zijn spel wordt „Pieter Nieuwland" een ernstige concurrent naar den eere-prijs. Hij werd zeer goed gesecondeerd door den heer André Leverington, als mr. Har- diu«, directeur van Nationale Bank, en door mevr. Fredd Leverington-Cohen, als Dolly zijn vtouw, een meisje uit het volk, dat niet bij machte is de record-vlucht omhoog van haar man te volgen. Ook de dames Tine Möhlmann—Schipper en An nie Raaymakers—-v. Gelder gaven resp. als Dieuwke en Mary los en vlot spel te zien: terwijl de overigen zioh t-ot een sluitend geheel bij hen aansloten. Is de rechte lijn de zekerste weg naar het doel? Het oordeel is aan de jury Hedenavond wordt de vertooning herhaald en naar wij hopen zonder „incidenten". Want gisteravond ontstond na do pauze gedurende het laatste bedrijf een klein incidentje, doordat opeens „brand" werd geroepen en verschillende menschen naar de uitgangen snelden. Het licht ging aan en het bleek, dat een stopcontact van den grooten schijnwerper warm was gewor den, waardoor de gummislang was gaan ruiken. De voorstelling werd na dit inci dentje kalm beëindigd. BIOSCOPEN. Luxor. Do directie van het Luxor Theater brengt deze week het nieuwste filmwerk van Du- pont: „Zwei Welten",( Cen film die zeer goede kwaliteiten bezit, maar op zekore punten inzinkingen heeft, die teleurstellen. Dupont's „Zwei Weiten" verbeeldt en verklankt het tragisch conflict tusschen twee werelden, twee wereldbeschouwingen liever gezegd: de Christelijke en de Jood- sche. Deze wereldbeschouwingen worden respectievelijk vertegenwoordigd door een Oostenrijkschen officier uit de oorlogsjaren en een joodschen klokkenmaker en zijn dochter, die hem uit de handen van zijn achtervolgers redden. Het begint met een progrom in een Rus sisch stadje, dat 1 >or do Oostenrijkers vermeesterd is. Soldaten snellen te hulp om de orde te herstellen en de zoon van den klokkenmaker wordt neergeschoten. Voor al dit deel van de film is prachtig Van rhythme. Geen enkel détail wordt te lang gerekt, hoewel de tragische teonée'cn, die zich bij het lijk van den gevallen zoon af spelen daartoe ónge'wiifeld aanleiding had den kunnen geven. Zuiver zijn de accenten hier tegen elkaar nfcewogen en bijzonder aangrijpend is het spel van Herman Val- lenntin. die zich als de vader 'n nrachtiven kop heeft gegrimeerd en van Helene Sie- burg, als de dochter, dit in tegenstelling met haar Amerikaansche Zusters in de film kunst een ongekunsteld-eenvoudig, aaar desniettemin hoogstannA gpel te genieten geeft. Dupont is erin geslaagd om met'eenvou dige middelen de uiterst somber-e gestreng heid van de Joodsche levenswijze tot uiting te brengen, maar van de Christebike le vensopvatting weer hij weinig. Althans in deze film laat hij daarvan niet veel blij ken. Het slot van de film 'bi? beter kunnen weglaten, om haar te eind-'op het punt waar de bijna van smart braukzinig geworden vader zijn zielbetogende dochter •binnendraagt. Vöor vo1 «.senett. Voor de pauze gaat als hoofdnummer een renbaan-tragedie, die velen in spanning zal houden. Trianon. Nu de zingende en musiceerende films zich eenmaal op het eerste plan hebben geplaatst, komen er steeds meer operettefilms, die door hun apart genre bij uitnemendheid geschikt zijn om als zingende en musiceerende film te Worden opgenomen. Zoo is het ook met „De roode schaduw" (The sedert song), waarin een zoon van Franschen generaal een dubbel leven leidt door niet alleen als Fransch soidaat, maai gelijk als de roode schaduw der woestijn op te treden. Het geheel speelt zich af midden in de woestijn, waarvan men zeer mooie opnamen te zien krijgt. Van tijd tot tijd zingen de roode schaduw en Margot, het Fransche meisje, aardige liefdesliederen, terwijl het ook aan spanning niet ontbreekt, als Margot tijdens de huwelijksplechtigheden door de roode schaduw wordt geroofd. Zeer interessant is de andere film „S.O.S", die in een summum van spanning reeds begint met een groot schipbreuk. Men ziet dit kluwens van menschen, die vechten om ding. Men ziet de stortzeeën over het schip slaan, en langzaam het schip verzinken. Het uitzetten der reddingsbooten en de ontzetten de verwarring der reizigers. Dit is slechts de inleiding tot het dr tisch conflict, dat zich verder voortzet in de Sahara, waar de majoor, die zijn vrouw dood waant, strijdt tegen de opstandelingen e tal van wederwaardigheden en intriges zijn vrouw terugvindt. Het is een film vol s ning en vooral de opnamen der schipbreuk achten wij beter dan de opnamen op zich, die de film „Atlantic" gaf. Met een gevarieerd voomrogramma ee teressant en aangenaam geheel. BIOSCOPEN. City: Niet afgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianonj Goedgekeurd voor volwassenen. Brand in een schoenfabriek. Hedenmorgen te 11 uur brak brand uit in de schoenfabriek der firma Troost aan den Materschen Veldweg te Nijmegen. De brandweer rukte oogenblikkelijk uit met jroot materiaal en het gelukte haar den jrand te beperken tot de schoen smeeraf- deeling, waar de eigen schoensmeer wordt aardigd. Deze afdeeling brandde to taal uit. De oorzaak is te zoeken in het overkoken van e«n pot met was. Verzeke ring dekt de schade. LAATSTE BERICHT€N De Postvluchten naar Indië. Het zesde postvliegtuig heeft heden zijn retourvlucht naar Holland aangevangen De Beersche Overlaat werkt niet meer. Hedennacht heeft de Beersche Overlaat opgehouden te werken. De Elftweg bij Grave stond hedenmorgen nog 20 c.M. on der water. Het autoverkeer kon normaal plaats vinden. Men verwacht dat de weg morgen droog is. BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. BRUSSEL, 10 Januari. (V. D.). Heden nacht omstreeks 2 uur is een Belgisch vlieg tuig van den nacht-lucbtpostdienst op Lon den bij Gent neergestort. Het toestel is ge heel vernield. De bestuurder en de mecani cien zijn gedood. De publicatie der nieuwe encycliek. ROME 10 Januari. (V.D.) De „Osserva- tore Romano' van gisteravond heeft de aangekondigde pauselijke encycliek over het christelijk huwelijk in de Italiaansche tekst gepubliceerd. De Engelsche tekst was eveneens reeds Donderdag gereed. De Vaticaansche correspondent van de „Messagero", wiens nauwe betrekkingen tot het Vaticaan algemeen bekend zijn, deelt mede, dat de Engelsche tekst Don derdag tusscken 10 en 13 uur naar Amerika is overgeseind. Het telegraafkantoor van het Vaticaan heeft den Engelschen tekst van meer dan 20.000 woorden geseind, welk telegram ruim 50.000 lire heeft gekost. De Duitsche tekst zal binnen ©enige da- gen gereed komen. Donderdagmiddag nadat de Engelsche tekst reeds lang in handen der Engelsche en Amerikaansche persbu- reaux was, werd den vertegenwoordiger der Duitsche pers een kort uittreksel van den inhoud der encycliek in het Duitsch verstrekt. In Duitsche kringen heeft dit «enige ontstemming gewekt, omdat men oen ge lijke behandeling van alle groot© landen verwachtte en niet begreep, waarom de Duitsche katholieken eerst later den let terlijken tekst van deze encycliek* zouden zien dan hun Amerikaansche geloofsgc- nooten. Het Italiaansche vliegeskader. NEiW-YORK, 10 Januari. (V. D.). - Uit Rio de Janeiro wordt gemeldr dat het es kader van Italiaansche watervliegtuigen onder bevel van gerteraal Balbo van Port Natal de vlucht zal voortzetten naar Bahia. WlööELNUlh.KK I NtiEN (AMSTERDAM' (Niet officieel). Berlijn 69.09 Londen 12.06 New York 2.481 Farijs 9.7411 Brusse 34.65 Zwitserland 48.13»/2 Milaan 13.01 Mad.ir 26.40 Oêlo 66.401/2 Kopenhagen 66.381/2 •Stockholm 66.491 We»ne? 34.97 ^raa; -7.371/4 BoedapestM De markt gaf heden van een groote veer kracht blijk. De verbeterde tendenz voor Philips maakte een goeden indrukhet fonds was bepaald vast, evenals Ned. Ford- aandcelen. De Industrieele fondsen waren overigens goed prijshoudend, evenals Rub- beraandeelen en Suikerwaarden. Tabak ken waren iets lager. Scheepvaartaandee- len en Mijnwaarden waren lusteloos. Ko- ninkl. Olie iets hooger. Amerikaansche fondsen weinig veranderd; Spoorwegshares vast, Wabash willig. LEIDEN, 9 Jan. GroenteDveiiing Aandij- vie 4—7, roode kool 815, savoye kool 510, groene kool 26, pieterselie 5 7, prei 36, selderie 24, kroten 6—8, kroten gek. 912, witloof f 2530, worte len 913, spruiten I 1016, spruiten II J 28. aardappelen 45. 10 Jan. Turf. Geen aanvoer lange turf Pr. 8—8 50. 10 Jan. Boter. Prima fabrieksboter 1.70 prima boerenboter 1.701.80. Aanvoer 31/8 an 12/16, wegende 785 K.G. Handel vlug. 10 Jan. Eierenveiling L.E.V. Aanvoer kipeieren 5.857, eendeieren 6.306.50. WOUBRUGGE, 9 Jan Vrije veiling. Aan voer 1678 eieren. Kipeieren 5.406.20, eendeieren 6.30. obler 1.421.70 per K.G. AARLANDERVEEN, 9 Jan. Eierenveiling. Aanvoer 4198 stuks. Kipeieren ƒ4.907.30, eendeieren ƒ6.20. STOMPWIJK, 9 Jan. Eierenveiling. Aan voer 2091. Prijzen: henneneieren 66.10, kipeieren 6.107.55. eendeieren 7.05 ALPHEN AAN DEN RIJN, 9 Jan. Vrije veiling. Peren Winterj. 2? per 100 K.G. Knolrapen 1.501.70, Spruitkool 1 8.30 9.10, uien 2.703. Per 100 bos: Seldery ƒ2.403, knolseld. ƒ4 406, preij 4.70 5.10, boerenkool 2—3.40, Per 100 stuks: Sa- voyekool 7.407.80, roodekool 66.20, Gr. kool 1.20—3, 9 Jan. Melkveüing. Aanvoer 5000 L. Mid- denprijs 8 per 100 L. 9 Jan. Eeierenveiiing. Aanvoer 6612 at, Kipeieren 5.506.70, eendeieren 6.10-6.70 Nog treurende over het verlies van onzen Desten Vader, vervul len wij den treungen plioht u mede te dee- len dat thans onze in nig geliefde Moeder, Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster én Tan te, Mej. MARIA BERNARDA BEI JERSBERGEN Wede. van MA RIN US VAN LEEUWEN, a een smartelijk dooh geduldig lijden en na voorzien te zijn van de H.H. Sa emmenten der Stervenden, m den ouderdom van bijna 51 laren is overleden. TH, OPDAM. A. OPDAM VAN LEEUWEN en Kinderen TH. TETTEKO. A. TETTEKO— VAN LEEUWEN en Kinderen W. VAN LEEUWEN A. VAN LEEUWEN' en Verloofde L. VAN LEEUWEN en Verloofde B. VAN LEEUWEN en Verloofde M. VAN LEEUWEN L. VAN LEEUWEN Wassenaar, 9 Jan. '31. Ammonslaan 8. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Maandag 12 Januari in de St. Josephkerk om 9 uur, waarna de begrafenis op het R. K. kerkhof „St. Willi- brordus" te Wasse- Gevraagd met 15 Februari of 1 Maart, een Brieven bureau van dit blad onder no. 163. Groote Meubelzaak vraagt voor het schoonhouden der Meubelen nette Brieven met ópgaaf van inlichtingen Bureau van dit blad onder no. 431. GEVRAAGD met 1 Maart, een Brieven Bureau van dit Blad onder No. 163. GEVRAAGD: li' goed bekend met bovenge noemde vakken. Brieven met opgaaf van leeftijd en laatste betrekking bureau van dit blad onder no. 431. Abonnementen en Ad vertentiën worden aan genomen door

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3