22ste Jaargang ZATERDAG 10 JANUARI 1931 No. 6792 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DL ABUNNfcMLNISPKIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12 60 pei kwartaal Franco pei post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de AbonnCs ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pei kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met (Jpilliistrpprd Zondagsblad 1 eenj TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Jeine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waariD Metrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. MOTIE VAN EUROPA'S GROOTE KATH. PARTIJEN. De groote Katholieke partijen van Europa n.I. die van Duitschland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Luxemburg, Polen en Litauen, hcben door bemiddeling van het internationale secretariaat der Katholieke partijen, een motie tengunste van een po litiek van wereldvrede aangenomen. De motie betreurt hei weder ontwaken van onverzoenlijk nationalisme in verschil lende landen, dat zijn oorzaak vindt in den toestand van politieke ontstemming, de ge brekkige economische organisatie van Europa en de algemeene wereldcrisis. De mol ie spoort aan tot een krachtdadi ge organisatie van den vrede en tot toena dering onder de volken. Ieder oproep om geweld toe te passen wordt, aldus verklaart de mötie, door de Katholieke partijen veroordeeld. De mo'.ie getuigt voorts van den on wrikbaren wil der partijen, om, zoowel op het gebied van de binnenlandsche politiek als op internatio naal gebied alles in het werk te stellen, om aan extremistische bewegingen den weg te versperren. De Katholieke partijen willen de Euro peesche en de algemeene wereldvredepoli tiek verder bevorderen en ontwikkelen vol gens de door den volkenbond aangegeven methoden. INTERN. VOLKSSTEMMING OVER ONTWAPENING. Een plan van de „Köln. Ztg.". De „Kölnische Zeitung" geeft in overwe ging om in alle landen volksstemmingen over de ontwapening te doen houden. Het blad dringt er op aan, dat Duitsoh land in den raad van den Volkenbond in overweging zal geven, om dergelijke volks stemmingen internationaal voor te berei den. Aan de eerstvolgende plenaire vergade ring van den Volkenbond zou den e6n nauwkeurig plan kunnen worden voorde'--•1 Indien in alle landen dergelijke volki- stemmingen worden gehouden, zal de n slag daarvan de besle grondslag vopr de ontwapeningsconferentie zijn. De regeeringen der verschillende landen zullen dan zoowel den wil van haar eigen volk als die van andere volken leeren ken nen. DUITSCHLAND DE SOCIALE STRIJD. Noodverordening inzake arbitrage door Hindenburg onderteekend. Rijkspresident von Hindenburg heeft gis termorgen, na op het rijksministerie van arbeid de betrokken partijen te hebben gehoord, een nood verordening ondertee kend waarmede in de tot nog toe geldende arbeidsbemiddelingsprocedure wijzigingen worden aangebracht. De noodverordening bepaalt, dat als een scheidsrechterlijke uitsnraak niet tot stand kan komen door een besluit der meerder heid van de betrokken partijen, de bemid delaar twee onpartijdige scheidsrechters kan benoemen, die dan met hem uitspraak zullen doen, welke uitspraak door den mi nister van arbeid bindend kan worden ver klaard. De nieuwe verordening wordt terstond van kracht, zoodat zij ook toegepast kan worden bij de onderhandelingen tot rege ling va nhet conflict in den Roermijn bouw. De wilde Roer-staking geëindigd. De wilde staking in het Roergebied is geëindigd. Gistermiddag staakten in het heel op twee mijnen nog slechts 153 man, zoodat de staking als geëindigd kan wui- den beschouwd. Naar wordt medegedeeld, is de staking in de Opper-Silezische kolenindustrie zoo goed als geëindigd. Nog slechts op drie mijnen wordt gestaakt door tien k vijftien procent van de arbeiders. FRANKRIJK. HET NIEUWSTE SCHANDAAL. Corruptie op Martinique. Geen week gaat er meer voorbij of er worden in Frankrijk belangrijke finan- cieele schandalen, fraudes en verduisterin gen ontdekt, gevolgd door de areslatie van finaneieele persoonlijkheden en politici. Het heet dat al deze schandalen een uitvloeisel zijn van de zaak-Uustric, of er althans ver band mee gouden. Reeds werd gemeld dat tegen het socia lis.ische oud-Kamerlid Lagrosillière een be vel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd naar aanleiding van fraude, onidekt bij de toewijzing van openbare werken op Marti nique. Reeds zijn gearresteerd een voorma lig socialistisch candidaat bij de laatste verkiezingen, Séjourné, voorts twee inge nieurs, de Bussière en Girandon, deze laat ste gedelegeerd-commissaris eener door de Banque Oustric gecontroleerde onderne ming. De Etablissements Giraudon, zijn gein teresseerd in de S. G. D. M. (Société Gé nérale pour de développement de la Mar tinique), die in April 1929 met een kapitaal van 500.C00 francs was gesticht door Sé journé, „industrieel", voormalig vliegoffi cier en drager van het Legioen van Eer. Deze heette groot belang te stellen in de economische ontwikkeling van Martinique. In September 1929 keurde de algemeen» raad van Martinique mei 17 tegen 14 stem men (de socialisten stemden vóór) een cre- diet van 200 millioen goed voor het door de Etablissements Girandon opgesteld plan inzake den aanleg van een haven, wegen en elect riciteitswerken. Er werd een leening aangegaan om het geld spoedig te krijgen. Doch toen de socialisten er zich van be wust werden dat de leening autometis^h een controle van het ministerie van kolo niën met zich zou brengen, besloten zij in Mei van dit jaar de stemming van Decem ber ongedaan te maken en te beslissen dat de 200 millioen bij jaarlijksche tranches op het gewone budget zouden worden uit getrokken en de werken uitsluitend onder de controle van Martinique zouden geschie den. Toen de gouverneur der kolonie van dit voornemen kennis kreeg, verlengde hij het reces van den algemeeren raad, doch het mocht niet ba'en: onverwijld na het reces werd het voorstel goedgekeurd en de uitvoering der werken aan de S. G. D. M. opgedragen. Uit verscheidene brieven is nu gebleken, dat aan Séjourné vijf percent commissie op de uit voering der werken waren toege zegd, en dat er bovendien nog allerlei duis tere afspraken tusschen Girandon en Sé journé bestonden, waaraan beide heeren dik verdienden! Het oud-Kamerlid La grosillière vertoeft op het oogenblik op Martinique, waar hij voor Girandon en Séjourné werkt. Hij is een zeer rumoerige persoonlijkheid, die herhaalde malen in po liiieke twisten was verwikkeld, waarbij hij zich niet ontzag geweld te gebruiken. DE VRIJMETSELARIJ IN FRANKRIJK. De Katholieke Fransche bladen bevatten den laatsten tijd bijna dagelijks berichten over de tyrannie van de vrijmetselarij in Frankrijk. In de „Voix d'Alsace" vestigt Oscar Fe- renzy er de aandacht op, dat 30.000 vrijmet selaars een land van 40 millioen menschen beheerschen. Dat is slechts te verklaren, zegt 't blad, als men weet, dat de loge het heeft weten klaar te spelen, de leidinggevende politici in zijn netten te vangen en den logebroe- ders een positie te geven in de politieke leiding. Daardoor is het parlement en het geheele staatsbestuur van de loge afhanke lijk. Een vrijmetselaars-orgaan als de „Ere Nouvelle" erkende openlijk onlangs, dat het minisierie-Tardieu ten val gebracht is, om dat van eenige leden van het kabinet alge meen bekend was, dat ze prakliseerend ka- tholiek waren, die niet wilden erkennen, dat de grondwet van de republiek onaan tastbaar zou zijn. Na den val van dit kabinet schreef Gustaaf Hervé in de „Victoire". Er is nie mand in heel Frankrijk, die met eenise aandacht de parlementaire debatten op den politieken strijd gevolgd heeft, die thans niet duidelijk inziet, dat wij onder de heer schappij staan van de vrijmetselaars-repu bliek. ENGELAND DE STAKINGEN IN ENGELAND. De onderhandelingen in Zuid-Wales Uit Cardiff wordt gemeld: De onderhan delingen in de mijn-industrie zijn mislukt. De dreigende textiel-uitsluiting. De katoenfabrikanten hebben bes'oten, den plaatselijken vereenigingen te advisee- ren, om den 17en Januari a.s. een algemee ne uitsluiting af te kondigen in de weverij en, indien het conflict op dien datum nog niet is opgelost. De nationale federatie van de eigenaren van katoenspinnerijen heeft een soortgelijk sluit genomen. Een moderne Daniël. Naar de bladen uit Glasgow melden is de afgevaardigde van de Labourpartij in het Lagerhuis John Clarke gisteren twee maal een kooi met twee leeuwen en twee tijgers binne* gegaan. De dieren lieten wel de tanden zien, doch lieten hem ongemoeid. Het optreden van Clarke houdt verband met een bij het Lagerhuis ingediende wet, die het onmogelijk zou maken, dat circus sen nog blijven bestaan en waardoor hon derden artisten werkloos zouden worden. Hij wil nu een collectie foto's laten maken, waarin hij omringd wordt door dieren en wil zich verder geheel on de b - e stellen van het africhten der dieren, om wél-besla gen den strijd tegen de wet te kunnen aan binden. SPANJE. Het Spaansche vliegercorps ontbonden. Het Spaansche vliegercorp® is volgens 'n bericht uit Madrid bij Kon. besl. ontbonden. De vliegerofficicren wurden bij andere wa pens, waar zij vroeger gediend hebben, overgeplaatst. Na de reurganisatie van het j corps zullen zij weer als vliegerofficieren i dienst doen. De vliegeiuniform wordt af schaft. CHINA HET BLOEDBAD IN KANSOE. Massa-moord op 30.000 menschen bevestigd. Van officieele zijde en uit verschillende particuliere bronnen wordt thans beves tigd, dat in Zuid-Kansoe 30.000 menschen zijn vermoord door bandieten, onder een Mohammedaansfchen leider, genaamd Ma Tinghsing. Negen maanden lang nadat -ie garnizoenen het land verlaten hadden om deel te nemen aan de jongsten burgeroorlog hebben de bandieten in het land gewoed-. Bovendien hebben zij 20.000 vrouwen ge vangengenomen en minstens 30.000 men schen zijn verder nog den hongerdood ge storven in dit volkomen geplunderde en verwoeste gebied. De bandieten hebben de stad Libsien in brand gestoken en de ge heele bevolking vermoord, met uitzonde ring van de gevangenen, die vrijgelaten en bij de bandietenbenden ingelijfd werden De regeering te Nanking heeft zooals wij onlangs reeds konden melden een straf expeditie tegen de bandieten uitgezonden. TWEEDE KAMER Handelsovereenkomst van Gonève met 67—4 stemmen aangenomen. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer kwam in behandeling bet wetsontwerp tot goedkeuring van de han delsovereenkomst van Genève. De heer Boon (V.D.) kan de gedachte niet van zich afzetten, dat de traineeiing met dit voorstel te wijten is aan de de partementen zelf. Wat de overeenkomst zelve betreft, moet erkend, dat slechte zeer weinig is bereikt. Het verdrag b.cdt weinig zekerheid, maar toch is het van be lang, dat het aanvaard wordt. Dit verdng kan een eerste stap zijn in de richting van betere economische verhoudingen. De heer Vliegen (S.D.A.P.) verklaart, dat zijn fractie vóór het ontwerp zal stem men. Spr. beschouwt het verdrag in hoofd zaak als van principieelen aard omdat hot de erkenning inhoudt, dat douanerechten geen dingen zijn, waarmee andere landen niets te maken hebben. Ratificatie «loot Nederland kan die door andere landen bevorderen. De heer v. D ij k (A.R.) meent, dat ner gens eenig enthousiasme bestaat voor deze overeenkomst. Tocli biedt deze handels overeenkomst voordee.eu. Er kan een sti mulans van uitgaan in de joeed rictLmg. In ieder geval is voor onzen uitvoer de positie met dit verdrag gunstiger dan met volkomen vrijheid. Uok uit een oogpunt an Nederlandseh belang verdient aanneming van dit ontwerp aanbeveling. De heer Nolens (R.K.) is niet voldaan over de uiteenzetting van den minister be treffende de late indiening van dit ont werp, die ten gevolge heeft gehad 'n over haaste behanueling in de afdeelingen. Wat de zaak zelf betreft, dient vooropgesteld, dat het uiteist moeilijk is op internationaai terrein iets concreets te bereiken. D?t is vooral het geval op economisch terrein, waarop egoïsme en nationalisme een rol spelen. Men mag dus al tevreden zijn als er uit een dergelijke overeenkomst geen naaeelen voortvloeien. Daarbij komen oor ons eenige voordeeien Spr. vraagt echter ^.d toezegging, dat bekrachtiging door Ne derland- zal worden afhankelijk gesteld van die door andere landen. De heer Schokking (C.H.) meent, dat Nederland in aeze kwestie no. 1 móet staan, evenals op liet terrein der mter- nat-iunale ontwapening. Er is echter geen reden dit ontwerp, product van internationaal overelg, af te wijzen, zelfs al zou het eenig nationaal naueel brengen. De heer De Visser (C.P.) gevoelt liet den genngsten lust, vóór dit ontwerp te stemmen. Minister Boelaerts van Blok land acht de ontstemming der Kamer over de late indiening verklaarbaar. Spr. spreekt over die lange uitblijving nogmials zijn leedwezen uit. Door niemand wordt ontkend, dat deze handelsconvehtie een teleurstelling is. Met betiekking tot het economisch werk van den Volkenbond niuet men een anti-climax constateenen sinds 1927. Kleineeren is gemakkelijk, maar men moet bedenken, dat de tariefaangelegen heden vroeger werden beschouwd als een interne aangelegenheid en dat men i<-or deze conventie het internationaal kaïax- ter erkent. Niet-ratificatie kan aan de zaak zeive schade toebiengen. Den heer Nolens zegt spr. toe, dat toet.eding van Nederland afnankelijk zal worden gesteld van toe- tieding van België, Engeland, Duitschlo,nd en Frankrijk. Hef ontwerp wordt aangenomen met <"i tegen 4 stemmen. Tegen: Communisten en de heeren van Voorst tot Voorst (R.K./ en v. Poll (R.K.). Zondag beraadslaging of stemming wutat voorts aangenomen het ontwerp tot wijzi ging der motor- en rijwielwat. De vergadering wordt verdaagd WAT DR. C0LIJN WIL. Herstel der coalitie bepleit. De economische crisis en de loonen. Provinciale steun aan den landbouw. De leider der anti-revolutionairen, dr. Colijn, maakt deze dagen een tournée door Friesland en Groningen, welke Donderdag middag werd geopend met een spreek beurt te Balk. De „Stand." geeft van Je/e belangwekeknde rede een uitvoerig ver slag, waaraan wij het voornaamste ontlee- nen. Spr. wees erop, dat de huidige crisis geen nieuwe is, doch slechts de voortzetting van die van 1922, welke voor enkele jaren is ondei broken. Wat in 1922 begonnen is, is nu zijn eind periode ingetreden, n.I. de ineenstorting van het wrakke getimmerte, opgezet in de eerste na-oorlogsjaren. In die jaien was er "een onverzadelijke honger naar goede ren. Alle voorraden waren opgebruikt. F.r was een honger naar goederen, om den ach terstand aan te vullen; daarom kwam niet aan het licht, dat het productie-apparaat grooter was geworden, dan met het nor maal verbruik overeenkwam. Onmiddellijk na den oorlog werd het productie-apparaat nog vergroot. Het gevolg is, dat, nu de leege gaten gestopt zijn, er 25 pet. meer wordt voortgebracht, dan in 1913, terwijl de bevolking der aarde slechts met 10 pet. is toegenomen. Dat is een van de eerste oorzaken van de verstoring van het evenwicht tusschen voortbrenging en het normale verbruik. Spr. ging dan na de oorzaken en den omvang van de verwarring, die alom op maatschappelijk gebied heerscht en die ook op het politieke leven haar inwerking heeft. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een motie van Europa's groote katho lieke partijen tengunste van een politiek van wereldvrede. Het bloedbad in Kansoe bevestigd. BINNENLAND. Pastoor G. Groothuis te Enschede over leden. (Kerkn. 4de blad). Het aantal H. Communiën in het Bis dom Haarlem sinds 1900 net twintig mil lioen gestegen. (Kerkn. 4de blad). Nabij Udenhout is gistermorgen een auto door een trein versplinterd. (Gem. Ber. 4de blad). Te Haren is een bakkerszoon met paard en wagen te water gereden en verdronken. (Gem. Ber., 4de blad). De Tweede Kamer heeft de handelsover eenkomst van Genève goedgekeurd. (Binn., lste blad). Het schijnt dat het oude bezig is, weg te sterven, maar tevergeefs ziet men naar het nieuwe ter vervanging uit. Wanneer ieder vooi zich de hand op het hart legt en zich indenkt, dat de wereld wanke.t en het gevaar van algemeene in storting is niet denkbeeldig is er dan waarlijk recntvaaidiging voor, dat de Pro- testantsche groep in ons land in vier par tijen uiteenvalt, terwijl we vereenigd een machtiging invloed kouden oefenen? Juist de geestelijke verslapping, het go- miB aan aiopte in het leven is oorzaak, dat we de waarachtig groute dingen uit het oog verliezen en gebonden worden aan hot stof, aan wat vlak voor de voeten ligt. Daarvan moeten we los. En ais we het niet zelf doen zal God het ons wel leeren. Spr. vraagt nu: wat moet onze roeping zijn als A. R. tegenover die onzekerheid en verwarring. Het eerst wat spr. dan stelt is, dat wij streven moeten naar wat vereenigt ten aan zien van allen, die met ons uit hetzelfde gionabeginsel leven. En ten twëeae, dat wij dan tegelijkertijd moeten zoeken naar dc uiogelijiiiieid, uat de samenwerking met hen, die niet in den engsten zin onze geest verwanten zijn, maar met wie wij vele ja ren vruchtbaar' heben samengewerkt, wordt hersteld. Van de Regeering wordt verlangd, dat ze waarborgen trelfe, dat zij haar gezag onder alle omstanuigheden zal kunnen handhaven en dat ze het ook zal handha ven. De economische crisis zal niet alleen hevig, maar ook van langen duur zijn, om dat er nu eenmaal een volkomen verbro ken evenwicht tusschen voortbrenging en veibruik is. Dat is de oorzaak van pt ijsval. Men kan nu trachten, de prijzen te bren gen op het oude niveau, of men kan de prij zen laten op het huidig peil en de kusten van voortbrenging d.i. de loonen, pachten en andeie kosten, verlagen. De aangenaamste weg zou ongetwijfeld zijn, dat men de arbeidsdoonen liet, wat ze zijn en de prijzen omhoog bracht. De vraag is echter, of dat kan en of dat onder alle omstandigheden mogelijk is. Invoerrechten tot steun van den landbouw achtte spr. niet mogelijk. Het is noodig, dat men met de oentrali- 1 satie-gedachte breekt en een systeem gaat toepassen, waarbij de verschillende provin- ciale besturen worden ingeschakeld, ten einde in localen zin te beoordeelen, wat gedaan moet worden voor de hulpverlee ning, die dan moet toegepast worden, daar waar ze noodig is, om den ondergang van een onzer voornaamste bronnen van be- staan te voorkomen. De hulp zelf mag niet j worden een bron van welvaart, maar moet alleen dienen om nood te voorkomen. Voor de hulp is geld noodig. Hier is een j tweede punt, waarop spr. zich niet vereeni- gen kan met het tot dusver door de Re geering gevolgde beleid. Wat spr. wenschelijk wil voorkomen ia, dat, evenals in den oorlog, een crisisfunds met eigen middelen wordt gesticht, waar- uit de steun, die in overleg met do pro- j vinciale organen wordt veileend, wordt bo- kostigd. Alleen op die wijze is een bevre- I digende oplossing mogelijk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1