DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Financiën en Economie RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN SPORT Geen benauwdheid! Geen gebrek aan lucht! """■Abdijsiroop De Man van Nergenshuizen ZATERDAG 10 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Vliegeskader. Ziezoo, de groot ste gebeurtenis op het gebied van de lucht vaart in 1931 hebben we alweer gehad. Grooter evenement staat ons niet meer ie wachten. Tenminste volgens de Italianen. Zij hebben reeds in de maand December de toen nog aanstaande Oceaan vlucht van lot luchteskader van generaal Balbo „het" groote evenement van 1931 genoemd. J)e wereld is daar in de afgeloopen week ge tuige van geweest en heeft het Italiaan- sche wonder zonder veel bewondering of verwondering gadegeslagen. Aan Oceaan- vluchten zijn wij gewend en vooral een tocht van het uiterste puntje van Afrika'» oost kust naar het uiterste Westelijke puntje van het Zuid-Amerikaansche continent is nimmer als iets buitengewoons beschouwd. Het buitengewone zat 'm ditmaal hierin, dat er 12 vliegmachines tegelijk overvlo gen. Tien van deze vliegtuigen kwamen be houden aan, maar twee bleven achtei. waarvan later weer één is nagekomen; de ander verongelukte. Aanvankelijk werd het voorgesteld alsof het slechts een paar lichte ongevalletjes betrof, maar al spoedig bleek, dat er niet minder dan vijf dooden bij gevallen waren. Niettemin juichen de Italianen met groote geestdrift. Werkloosheid. In ieder geval heeft Mussolini gelijk, dat hij z'n manne tjes aan het werk houdt; er is toch al werkloosheid genoeg in de wereld. Dezer dagen heeft het Internationaal Ar beidssecretariaat te Genève eenige cijfers gepubliceerd over den stand der werkloos heid over nagenoeg de geheele wereld. Je wordt er koud van; het gaat in de mil- lioenen. En dan zijn Sovjet Rusland en Amerika nog niet eens meegerekend. De jongste officieele ramingen stellen het aantal werkloozen in de Vereenigdo Staten tusschen de vier en vijf mill)oen. In welingelichte, maar niet officieele krin gen, zegt Reuter, schat men hun getal zelfs op tusschen de zes en zeven millioen. Tb Engeland, heeft hun aantal op 29 Decem ber, de laatste opgaaf, de 2.643.127 bereikt, d.i. het hoogste cijfer sedert in 1921 begon nen is met het openbaar maken van de we- kelijksche opgaven met betrekking tot de verzekering tegen werkloosheid. De eenige troost dien men weet te geven, is dat in dezen tijd van het jaar het getal der tij delijk van werk beroofden altijd het maxi mum bereikt. De vermeerdering, heeft dan ook in de laatste week van het jaar ruim 63.000 bedragen. Het vorige jaar achtt3 men in Engeland het bereiken van het cij fer van 2 millioen de somberste mogelijk heid voor dezen winter, nu gaat het ech ter naar de 3 millioen toe. Het conflict bij de Britsche kolenmijnen opent een nieuw driegend vooruitzicht, want andermaal heeft (Jook, de secretaris van den Brit9chen mijnwerkersbond, gewaarschuwd dat het tot een stilstand in alle kolenmijnen kan komen, als niet spoedig een duurzime re geling te bei eiken is. Schieten de kolen te kort, dan zullen vele fabrieken niet meer kunnen werken en moet de werkloosheid nog veel grooter worden. Het is daarom te hopen dat de verwachting, dat de eige naars en mijnwerkers in Zuid-Wales het eens zullen worden, vervuld wordt. Duitschland heeft eveneens zijn con flict in de steenkoolnijverheid zoowel in het Roergebied a-ls in Opper-Silezië. Aan de Roer is wel een wilde, door communisten aangestookte staking aan het verloopen, maar er sluimert nog steeds een groot con flict, omdat de georganiseerde mijnwerkers van de door de eigenaars voorgesteido loonsverlaging niet gediend blijken. De po ging tot bemiddeling van Stegervsaid, den rijksminister van arbeid, die 6 pet. loonsver laging in overweging heeft gegeven, heeft niets uitgewerkt. De mijnwerkers willen ook niet weten van een onzijdig scheidsge recht met blanco volmachten, welks uit spraak voor beide partijen verbindend zou moeten zijn. In Duitschland had- het aantal werkloo zen, volgens de laatste opgaaf van Decern bev, de 1 millioen overschreden. Ronde tafeL De Indische Ronde Tafel-conferentie is nu vanaf 12 November te Londen bijeen en zal waarschijnlijk in den loop van Januari met haar werkzaam heden gereed komen. De resultaten van deze conferentie zijn, in tegenstelling met de resultaten der Euro- peesche conferentie, niet kwaad. Men is het er over eens geworden, dat een Al-Indische Federatie, omvattende zoowel de Britsch-Indische provincies als de door vorsten geregeerde staten moet worden gevormd, en dat Burma (Achter- Indië} van dezp federatie geen deel moet uitmaken. En in beginsel is men ook tot een accoord gekomen (maar dit moet a«>g eenige stadia doorloopen) over de uitbrei ding van het kiesrecht. Van grooter belang is echter het accoord, dat wel spoedig tot stand zal komen tus schen de Hindoes en Mohammedanen no pens hun onderlinge verhouding in de wet gevende lichamen. Twee kwesties waren lierbij op te lossen, schrijft de „Tel.": de vertegenwoordiging van het totaal der Mohammedanen in de Federale Wetgeven de Vergadering, en de vertegenwoordiging der Hindoes in die provincies, waar de Mo hammedanen de meerderheid vormen. Eei- de partijen begonnen met overvragen. De Mohammedanen, in Britsch-lndië 60 mil lioen sterk tegenover 165 millioen Hindoes en 25 millioen anderen, wilden het percen tage aan vertegenwoordigers gegarandeerd hebben, dat hiermee overeenkomt (24 pet.), en zij wilden baas zijn in „hun" provinciën (Bengalea en de Poendjab, waar zij 55 pet. der bevolking uitmaken, en eventueel later de N.W. grensprovincie, waar zij meer dan 90 pet. hebben). De Hindoes daaren tegen wenschten evenredige vertegenwoor diging in de Mohammedaansche provincies en een minderhedenrógime voor de Mo hammedanen voor zoover het 't geheel be trof, naar Europeesch model. Door wederzijdsche concessies zijn de twee partijen elkaar thans genaderd en wel in dien zin, dat beide de evenredige vertegenwoordiging zullen krijgen, zooals zij die voor zichzelf hebben gewenscht; de Mohammedanen dus voor geheel Indië, de Hindoes in de Mohammedaansche provin cies. In de staten der vorsten hebben vrij wel nooit moeilijkheden bestaan: het M >- hammedaansche Kasjmit heeft een Hindoe- heerscher, de Hindoe-staat Hyderabad heeft een Mohammedaan tot Nizam. Nu komt het er maar op aan, hoe de In diërs op deze regeling zullen reageeren. Revolutie. Het was onvermijde lijk. In heel Zuid-Amerika heeft revolutie gewoed. Panama kon en mocht niet ach terblijven en heeft derhalve ook revolutie gemaakt. De president Arosemena is afgezet en vervangen door een ander. Heel belangrijk is deze revolutie uiefc. De republiek Panama i3 bevolkt d >or een zielental dat door vele groote steden overtroffen wordt, namelijk door ongeveer 450.000 menschen, van wie slechts goed 50.000 blank zijn, 270.000 mestiezen en de overigen negers en Indianen. Maar het ka naal van Panama is de verbinding tusschen de twee vroeger gescheiden deelen van de wereld en in Ie havens aan dit kanaal heerscht druk verkeer. Geen land Iiee't begrijpelijkerwijs grooter belangen bij den politieken toestand dan de Vereenigde Sta ten, die het recht tot bezetting van de ?a- naalstrook hebben en deze tot een jCe- serveerd militair gebied onder gezag va i het departement van oorlog hebben ge maakt. De Amerikaansche regeering heeft zich natuurlijk v,ok het recht verzekerd, om bot handhaving van orde en rust in Panama tusschenbeide te komen. In hei tractaat van 1926 dat de betrekkingen re gelt, staat: „Panama stemt erin toe, op alle mogelijke wijzen met de Vereenigde Staten tot bescherming en verdediging van het kanaal samen te werken. Bijgevolg zal Panama zichzelf in staat van oorlog be vinden in geval van eiken oorlog waarin de Vereenigde Staten oorlogvoerende >ar- tij zouden zijn, en ten einde de verdediging van het kanaal doeltreffender te makei. zal het (Panama), indien dit naar de mee ning van de Amerikaansche regeering aoo- dig is, aan de Vereenigde Staten in het geheele gebied van de republiek Panama, tijdens de periode van werkelijke of drei gende vijandelijkheden, ket beheer en do bediening overdragen van draadlooze en radio-verbinding, luchtschepen, vliegtuigen, vliegoentra en luchtvaarten zullen de Vereenigde Staten de leiding en macht over alle krijgsverrichtingen in elk deel v«*n het gebied van Panama hebben". Ver der zal Amerika in geval van ernstigen burgerstrijd op verzoek van den president van Panama tusschenbeide komen. Als de afgezette president Arosemena zulk een beroep metterdaad nog gedaar mocht hebben, is het wel een veelzeggend antwoord geweest van de Amerikaansche overheid in de Kanaalzone om te verhin deren dat er politie-versterkingen naar oe hoofdstad vertrokken. Arosemena heeft blijkbaar voorgoed afgedaan en in zijn plaats heeft- het revolutionaire be wind dr. Ricardo Josquin Alfaro tot pre sident uitgeroepen. Men mag aannemen, dat deze voor Washington persona gra ta is, want hij bekleedt er sedert 1922 den post van gezant van de republiek Panama. Hij is ook de aangewezen opvolger van Aro semena, omdat hij in 1928 tot eersten vice- president van de republiek voor de periode 19281930 (vroeger kende de Panamaan- sche grondwet het instituut van een vice- president niet) gekozen is. Alfaro is voi der lid van het permanente hof van arbi trage te 's Gravenhage en in 1928 voorzitter van de Panamaansche delegatie op de P?/r- Amerikaansche conferentie te Havana ge weest. ZUID-HOLLANDSCHE BIER BROUWERIJ. Binnenlandsche bieromzet gestegen. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: De bieromzet is niettegenstaande den kouden en natten zomer in het binnenland aanmerkelijk gestegen, terwijl de export daalde in verband met de slechte econo mische toestanden als gevolg van de bcer- schende wereldcrisis, het oprichten van tolmuren enz. De resultaten van de dror de vennootschap geëxploiteerde hotels en café-restaurants waren minder gunstig dan die van het vorige boekjaar, hetgeen voor een groot deel eveneens zijn oorzaak viudt in den minder gunstigen zomer en den slechten economischen toestand. Op de gewone aandeelen wordt een divi dend uitgekeerd van 10 pCt. (als v.j.) on op de 6 pCt. cum. pref. winstdeelendo aan deelen 6.4 pCt. (als v.j.). De bedrijfswinst bedraagt 1.205.375 1.279.793) en de beschikbare winst ƒ235.699 (v. j. 238.040). 1 NA DE RELLETJES TE HAARLEM. „Rood frontl" Voor den politierechter te Haarlem heeft terechtgestaan de 55-jarige sohildei J. A. C. H., die verleden week tijdens de relletjes op de Groote Markt geweigerd had te voldoen aan het bevel van den in specteur van politie om door te loopen, waarbij hij eenige klappen met de blanke sabel had gekregen. Het O. M. eischte tegen H., die reeds va ker wegens weerspannigheid tegen de po litie is veroordeeld, een gevangenisstraf van zes weken. De politierechter veroordeelde hem tot twee weken gevangenisstraf. Deze uitspraak werd door de stampvollo tribune, die groobendeels met werkloozen was bezet, met den uitroep „Rood Front" beantwoord. Uitgesproken: J. H. Pierre, koopman te Leiden, Morschstraat 9. Curator mr. L. H. Rambon- net, te Leiden. VOETBAL Overzicht R» K. FEDERATIE. We leven op het ooge-nblik, dat we dit schrijven, wel erg in de onzekerheid wat de komende Zondag den voetballers zal brengen. Of koning Winter zich zal uiten in vorst dan wel m sneeuw, is moeilijk te zeggen, maar in ieder geval ziet het er voor de voetballers weinig hoopvol uit, weshalve we ons in onze voorbeschouwin gen dan ook maar zooveel mogeliik witten beperken. De eerste klassen der Federatie heb ben voor een groot deel rust, maar in de Westelijke afdeeling komen alle clubs in de touwen. Nu de spanning door verlies- punten van T. Y. B. B. en D. H. L. weer vermeerderd is, zullen de voetballers vol belangstelling uitzien naar hetgeen deze wedstrijddag zal brengen. Of H. B. C. thans ook weer Leonidae een verrassing zal kunnen bezorgen is een moeilijke vraag, die we zonder meer niet met ja durven beantwoorden, maar onmogelijk is het niet. D. H. L. krijgt weer een moeilijken strijd in Loosduinen tegen G. D. A. en het zal den Hollandsohen Leeuw blijken, dat de weg naar het kampioenschap niet over rozen alleen gaat. T. Y. B. B. zal wel terugkomen op den goeden weg en D. E. M. op eigen grond weten te slaan. De wedstrijd tussohen Graaf Willem en Lisse is van veel belang voor de bezetting van de onderste plaats, zelfs ongeacht het resultaat, dat D. E. M. morgen zal weten te boeken. S. J. O. tenslotte krijgt opnieuw een lastigen wedstrijd, nu tegen D. O. N. K., dat thuis niet gemakkelijk te overwinnen is. R. K. Sportvereeniging „Leiden^. Leiden I krijgt de sympathieke vereeni- ging Teijlingen op bezoek. Moeten wij in Teijlingen onze meerdere erkennen. Wij hopen toch, dat de onzen een kans heb ben. In ieder geval als de wedstrijd door gaat, is er een mooie wedstrijd te zien. En wij kunnen de supporters aanraden naar hel „Leiden"-veld op te trekken. Leiden II heeft rust. Leiden III krijgt S. N. A. II thuis, een club, die naar wij meenen nog niet versla gen is. Dus jongens, jullie weten wat jullie te doen staat. De tanden op elkaar en doorzetten tot het einde. De Leiden-junioren gaan naar de O. V. V.-junioren; een wedstrijd, die de moeite waard is. Dus zooals we zien krijgen alle drie de elftallen een zware tegenpartij. Deze week zijn er drie bestuursleden en de aanvoerder van het eerste naar Utrecht gegaan voor besprekingen over den wed strijd Excelsior—Leiden. Voorloopig kunnen wij mededeelen, dat de technische commissie van de Federa tie een heronderzoek zal instellen naar het betreffende geval. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. GrevenbichtCaesar; ChévremontR. K. V. V. L.; V. V. H.—Valkenburg; R. K. O. N. S.Kimbria; MarsanaHelios; O. V. C.Sitt. Boys. Eerste klassee D. V. V. Z.—Wilskracht; V. I. C.—R. K. A. V. Eerste klasse E. H. B. C.—Leonidas; G. D. A.—D. H. L. D. E. M.—T. Y. B. B.; Graaf Willem— Lisse; D. O. N. K.—S. J. C. Tweede klasse O. SpartaanExcelsior; Lenig en Snel Graaf Floris; LeidenTeijlingen; Dui venBlauw Zwart. Geen hoestaanvallen, die IJ martelen en U den adem afsnijden. Dit alles kunt Ge voorkomen. Neem tijdig Abdijsiroop, die door haarwonderlijk slijmoplossende wer king de slijm met ziektekiemen san ver wijderen. Uw ademhaling verruimen en dien scherpen hoest kan stillen. Neem eens een proef met Abdijsiroop als Ge vannacht weer wilt slapen als een roos. Voor jong en oud onschadelijk en be proefd bi): Hoest, Bronchitis, Asthma. ..Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Het eerste elftal speelt te Loosduinen tegen G. D. A. II en wel om 12 uur. Het zal voor het eerste elftal een zware wed strijd worden, daar G. D. A. op eigen ter rein niet gemakkelijk te overwinnen is. Wij vertrouwen eohter, dat alle A. V. V.'ers hun uitersten best zullen doen om tooh een puntje te bemachtigen, wat met een weinig goeden wil toch wel mogelijk is. Play up, le elftallers! Het 2e elftal ontvangt te 2 uur op eigen terrein Velo I uit Wateringen. Het 2e elf tal behaalde tot nu toe nog geen enkel puntje en wij rekenen er nu daarom op, dat allen nu eens hun best zullen doen om het eerste puntje binnen te halen; wij houden het nu maar eens op een gelijk spel. Het 3e elftal speelt eveneens thuis en wel te 12 uur tegen Velo IJl. Voor het 3e elftal zijn wij niet bevreesd en wij zijp er van overtuigd, dat zij oo'k nu, mits de tegenstander niet wordt onderschat en er goed wordt samengespeeld, beide punten wel zullen thuis houden. A. V. V. a speelt om 2 uur te Voorburg tegen Wilhelmus a en A. V. V. b om 12.30 uur te Wassenaar tegen BI. Zwart b. Wij vertrouwen, dat de Junioren hun best zullen doen de A. V. V.-kleuren hoog te houden en enkele punten zullen meebren gen naar den Dam. R. K. Sportvereen. „St. Bernardus". Wijl vorigen Zondag de te spelen wed strijden voor onze elftallen allen moesten worden afgelast wegens afkeuring der ter reinen, zullen we hopen dat de vastge stelde wedstrijden morgen doorgang mo gen hebben. Voor de beide Jun. elftallen zijn dezelfde wedstrijden wederom vast gesteld en wel als volgt: Jun. V. V. B. I S. J. C. I op eigen terrein te 12.30 uur. V. V. B. II speelt eveneens te 12.30 uur tegen Meerburg I. Voor het eerste elftal was volgens de S. I. een uitwedstrijd vastgesteld tegen Lenig en Snel II, maar op verzoek van laatstgenoemd elftal, daar zij geen terrein tot haar beschikking heeft, komen zij een bezoek brengen bij „St. Bernardus'. Deze wedstrijd neemt te 2 uur een aanvang. Voor het tweede elftal is geen wedstrijd vastgesteld. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 74) Hei kleine bootje doorkliefde het midden dei- riviermonding en ter weerszijden van den boeg spoten twee witte waterstralen boogvormig weg. Ver voor ons uit, lag een wonder mooi tafereel: de „Seagull" voort stevenend naar zee, in den onbewolkten namiddag-zonneschijn. Ik zat in gebogen houding voor in de boot en staarde zwij gend over de grijsgroene massa, die tus schen de twee vaartuigen lag, doch die el ke minuut kleiner werd. Billy, die in een gereedschapskist aaD het scharrelen was, welke Cumming hem had aangewezen, kroop op zijn knieën voor uit, terwijl hij een zware stalen staaf om hoog hield. „Kijk eens, Jack", zei hij. „Hier moet jij het maar mee doen; ik heb een revolver bij mij." „Ik nam het korte eindje staal van hem aan en stak het in mijn binnenzak. Ik voel de dat mijn vuisten in goede conditie wa ren. „Billy, als wij samen aan boord komen, laat Sangatte dan aan mij over", zei ik. Hij knikte, „t Is je best toevertrouwd, oor", antwoordde hij. „Ik zal genoeg werk met de bemannig hnebben, dus kan .'e hem geheel voor jouw rekening nemen." Toen zweeg hij even en keek naar de achterste ven van de „Seagull", die nu niet meer dan een halve kilometer verwijderd was. „Zou je niet denken, Jack", vervolgde hij, „dat het beter was, dat je nu in de kajuit ging, voor het geval, Sangatte op den uitkijk staat. Als hij jou zou ontdekken, zou hij natuurlijk achterdocht krijgen en zouden wij niet zoo gemakkelijk aan boord kunnen springen. Zoodra wij langszij komen, kan je uit de kajuit Bpringen, als een poppetje uit een tooverdoosje." Het voorstel van Billy was zoo verstan dig, dat ik, alhoewel ik ongaarne het dek verliet, er onmiddellijk gehoor aan gaf. Sangatte mocht mij niet zien, en aangezien de „Seagull" veel hooger uit het water lag, dan onze boot, was onze eenige aangewe zen weg, de bemanning te overrompelen. Ik ging dus naar de kajuit, waar ik den onverstoorbaren Wilton vond. Hij lag lang uit op een zitbank en hij scheen de geheele ouderneming als een doodgewoon dage- lijksch karreweitje te beschouwen. Hij ging overeind zitten, toen ik naar binnen bukte, doch behalve een paar op merkingen over ons aanvankelijk succes, deden wij geen van beiden pogingen, om de conversatie gaande te houden. Ik was te veel in spanning om een praatje te ma ken en Wilton, geloof ik, was van nature een spaarzame prater, zelfs voor een de tective. Hoe het ook zij, wij zaten daar zwijgend naar het stooten van den motor te luiste ren en het onafgebroken ruischen van het water dat langs de boot zoog. Hoe lang" ons wachten duurde, kan ik niet zeggen, doch het werd eindelijk afge broken door het verschijnen van Billy's hoofd in de deuropening. „Wij zijn nu juist langszij gekomen", zij hij op een toon van innerlijke voldoening. „Er zijn drie man op 'fc dek, maar zij schij nen geen erg in ons te hebben." „SangatteV' vroeg ik begeerig. Hij schudde zijn hoofd. „Noch van hem, noch van Mercia is iets te bekennen." Ik stond op en Wilton deed insgelijks. „Wij drieën moeten den eersten aanval doen", zei hij vervolgens. „Cumming zal ons bootje met een plotselinge roerwen ding langzij laten schieten en dan moeten wij ons direct met één sprong aan het hek werk vastklampen en dan er over heen. Vanaf het kajuitdakje zal het net gaan." „En dan?" vroeg ik, want ik begreep, dat Billy het plan goed had voorbereid. Hij tikte tegen den zak, waar zijn revol ver was geborgen. „Dan zal het mijn plicht zijn, op het dek de orde te bewaren, terwijl jij en Wilton naar beneden gaan, om Mercia te bevrij den. De chauffeur blijft in de boot; hij wilde graag mede, doch er moet iemand zijn, om Cumming te helpen." Hij sprong uit het kajuitportaaltje op dek en wij volgden hem op den voet. Wij voe ren nu gelijk met de „Seagull" op een af stand van ongeveer vijf en twintig meter. De drie mannen op het dek namen niet veel notitie van ons. Een van hen 6tunrde, de andere twee waren met een hoop touw werk bezig. Cumming zat aan het roer met een sigaret tusschen zijn lippen en hield zijn oogen onschuldig op het water voor hem gevestigd. Zonder van houding of blik te veranderen, gaf hij het teeken, door een kort zacht uitgestooten gefluit. Billy en ik liepen naar het kajuitdakje en op het zelfde oogenblik maakte ons bootje een zwenking binnenwaarts, zooals een wezel op een konijn aanvalt. Ik hoorde een kreet van ongenoegen en verrassing van den man, die aan het stuur- ra-d stond, toen hij het omdraaide, tenein de een botsing te voorkomen. Op het juis te moment echter toen een aanvaring niet te vermijden scheen, zwenkte ons bootje, gehoorzaam aan de meesterhand van Cum ming, weer om en sprongen wij alle drie naar het hekwerk van de „Seagull" op. Ik greep mis met mijn linkerhand en mijn andere arm scheen bijna uit het lid ge schokt te worden. Ik kwam er echter toch over heen en kroop nat en half verblind door het spattende water op het dek. Een enkele blik toonde mij, dat Billy en Wil ton ook aanwezig waren. Schijnbaar ver lamd, door het plotselinge van onzen woes- ten aanval, deden zij geen pogingen, om ons tegen te houden, voor wij goed en wel aan boord waren. Doch toen ik naar de kajuit liep, sprongen zij op mij toe en wil den mij vloekend en razend den weg ver sperren. Een van hen echter achterhaalde mij, doch ik gaf hem een vuistslag op zijn kaak, voor zijn moeite, zoodat hij kermend tegen het hekwerk viel. Op hetzelfde oogenblik klonk de stem van Billy drei gend en bevelend, waarschijnlijk onder ver toon van zijn revolver, hetgeen tengevolge had, dat de anderen van verweer afzagen en hun handen omhoog staken. Zonder verdere evolutiën af te wachten, sprong ik met één sprong de kajuitstrap af. Vlak voor mij bevond zich oen deur, een witte kajuitdeur met geel koperen hand grepen. Met een ruk smeet ik de deur open, juist toen Wilton achter mij de trap afkwam. Bleek van schrik, vrees en woede, sprong Sangatte bij mijn binnenkomen op. Het was duidelijk, dat hij aan de tafel had zit ten rooken en drinken, wajit er stond een flesch brandy en een half ledige syphon voor hem en er hing een dikke tabaksrook in het salon. Dezelfde blik, die zijn verschrikte uit puilende oogen waarnam, vertoonde mij ook Mercia. Zij zat op de sofa aan het andere einde der hut, in half gebogen hou ding tegen de rugleuning aangedrongen, gelijk aan een of ander mooi, wanhopig dier, dat tot tegenweer op sprong ligt. Toen zij mij zag verhelderde een vreugdeglans, te mooi om onder woorden te brengen, haar gelaat en ook zij sprong op en met een stem waarin oplichting en vertrouwen klonk, riep zij mij bij mijn naam. Toen wierp ik mij, zonder een woord te spreken op Sangatte. Hij greep de flesch brandy bij den hals en sloeg in het wilde op mij Iob. Met mijn linkervuist gaf ik er een slag naar en de glasscherven en drank spatten op ons beiden neer. Het volgende oogenblik haden wij elkaar vast omklemd, wij zwaaiden van de tafel vandaan en smakten tegen den anderen wand van de hut. Hij was een sterke man, bijna even groot als ik en hij vocht met de woede der wanhoop, maar zijn kracht was niets te genover mijn dolle razernij. Me-t een wan- hopigen wrong maakte ik mijn rechterarm vrij en gaf hem met volle kracht een vuist slag midden op zijn gelaat. Ik voelde zijn beenderen en kraakbeenderen onde. mijn knokken vergruizen alsof zij van brosse beschuit gemaakt waren. Hij had mij bij mijn strot gegrepen, doch door oiijn slag liet zijn hand los en uitte een afschuwelijke gesmoorde kreet. Met de kracht van over spannen woede, lichtte ik hem op en smeet hem in zijn volle lengte op den vloer van de kajuit. (Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13