ZATERDAG 10 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 HET GOUD EN ZIJN GEVAAR Stervende kolen en stervend goud. Bankbiljetten en hun dekking. De goudproductie faalt. De „gouddelegatie" van den Vclkenbond. De voor stellen om 'n crisis te vermij den. De herstelbetalingen. Men zal zich herinneern, dat van tijd tot tyd in de kranten wordt geschreven over het gevaar dat de kolenvoorraden in de wereld oprakenEn bij die gelegenhe den wordt ons dan naarstig voorgerekend hoe lang de tegenwoordig-geëxploiteerde mijnen nog productief zouden kunnen blij ven en niet zonder bezorgdheid heeft men zich dan afgevraagd, wat er wel gebeuren zal wanneer de voorraad eenmaal zal zijn uitgeput. Men zong het lied van „de ster vende kolen" en men vergat daarbij heele- maal dat ons 'n nog veel grooter gevaar bedreigt, n.l. het „goud-gevaar"Hoe zit dat? Als we 'n winkel binnenstappen om wat Ie koopen, dan betalen we dikwijls met 'n bankbiljet. Dat bankbiljet heeft natuur lijk geen waarde in zioh, als bedrukt stukje l»apier, 't krijgt pas waarde doordat do Staat er zijn stempel op heeft gezet. De Staat, die de bankbiljetten uitgeeft, en in zijn plaats de Nederlandsche Bank, de staatsbank, garandeert, aan elk, die met zoo'n papiertje betaalt, de waarde, die er in cijfers op vermeld staat. Zij kunnen zulk 'n garantie alleen maar dan geven, als 'n deel der waarde van alle bankbiljetten, zich in de kelders van de Nederlandsche bank bevindt. Op elke banknoot kan men de verzekering lezen dat de Staat of de staatsbank dan, aan elk, die 't biljet wil gewisseld hebben, z'n volle waarde in goud zal uitbetalenNu houdt de Staat geen rekening met de mogelijkheid, dat alle be zitters van bankbiljetten allemaal tegel ijk op denzelfden dag wel 'ns zouden kunnen komen vragen, om hun papiertjes ingewis seld te krijgen. Daarom neemt hij maar aan, dat de in omloop-zijnde bankbiljetten voldoende zijn gedekt, wanneer 'n derde of hoogstens veertig procent in goud aan wezig is. Men weet-, dat volgens dit systeem 't gelu wezen van de voornaamste landen is opgebouwd. Overal betaalt men met geld, waarvan slechts 'n gedeelte door goud go- dekt wordt. En tot voor kort heeft men nog nimmer 'n zwaar hoofd gehad in de toe passing van dit systeem. Want, al nam ook jaarlijks 't aantal menschen toe en ook de hoeveelheid in gebruik zijnd geld, gelijke tred hiermee hield de voorraad goud.Er was steeds evenwicht. Maar dat is nu in de laatste jaren anders geworden. Wel zgn er meer menschen op de wereld gekomen en ook zijn daardoor de economische ver houdingen srterk uitgebreid, maar niet ge lijk hiermee steeg de goudproductie. Daar nu 't goud ook 'n handelsartikel is en 't dus eveneens onderworpen is aan de wet van vraag en aanbod, kan men dezen toe stand ook met andere woorden formulee ren: de vraag naar goud is gestegen, 't goud is duur geworden, 'n gevolg van deze prijsvermeerdering van 't goud en dus ook van het geld is: 't dalen der prijzen van allerlei artikelen, met name die der zoo genaamde „grondstoffen". Deze ontwikkelingsgang heeft de Vol kenbond te Genève reeds 'n jaar of wat ge leden voorzien en daarum was in Decem ber van 1928 'n „Goud-delegatie" ingesteld, waarin deskundigen zitting hadden, wel ke moesten bestudeeren: „De oorzaken van de schommelingen in de koopkracht van 't goud en hun invloed op 't economisch leven der volkeren". Ze zijn heel wat keeren in Genève bij elkaar geweest en zij hebben heel nauwkeurig onderzoek gedaan naar de mogelijkheden der goudwinning voor de eerstvolgende jaren. En ben slotte hebbon ze, ten dienste van den Volkenbond, 'n lang en uitvoerig rapport samengesteld, dat zioh laat lezen als.... 'n spannende roman. lil dit rapport staat zonder veel omhaal van woorden de ernstige waarheid geschreven, dat we Btaan voor 'n gevaar van 'n sterke goud vermindering, 't geen trouwens, zij 't in geringe mate, tegenwoor dig ook al te merken is, en dat dit 'n ern stig probleem, zeker wel 'fc dringendste en urgentste is voor den wereldhandel. De ramingen van de „Goud-delegatie" berusten op officieele en semi-officieele gegevens over de goud-productie. Daar valt uit te concludeeren, dat de goudproductie in den loop der volgende tien jaar zal ver minderen met minstens tien, misschien zelfs wel met twintig procent. Nu is er niet alleen goud noodig voor aanmunting en tot dekking van bankbiljetten, maar ook de goudsmeden gebruiken 't en 'n groot ge deelte verhuist naar Azië, met name naar Indië, in handen der Nabobs,... Men neemt aan, dat jaarlijks voor ongeveer 80 90 millioen dollar aan goud naar Indiö stroomt. En dat is dan allemaal verloren voor aanmunting en voor dekking. In totaal worden over 't algemeen jaarlijks 180 k 120 millioen dollar aan goud gebruikt voor andere doeleinden dan de zooeven ge noemde. Nu heeft de „Gouddelegatie" te Genève voor de berekening van de vraag naar goud, voor zoover 't werd gebruikt voor aanmunting en dekking, twee ver schillende mogelijkheden gekozen. Zoo heeft zij b.v. aangenomen, dat 't wettelijk minimum der gedekte bankbiljetten 33 pet. der waarde is en dat de wereldhandel jaar- lijs met twee procent toeneemt, zoodat de vraag naar aangemunt goud eveneens jaar lijks met twee procent stijgt. Dit geval is "t allergunstigste, want 't veronderstelt 'n zoo-géring-mogelijke dekking en de klein ste toename van de vraag naar goud. En toch: in dit geval zal reeds in 1937 de jaav- lijksche goudproductie niet meer voldoen aan de behoefte naar goud voor aanmun ting en dekking. Dan houdt de delegatie nog rekening met de veronderstelling, dat de bankbiljetten voor 40 pet. zouden moeten zijn gedekt en dat de ontwikkeling van den wereldhandel jaarlijks met drie procent vooruit gaat. Deze mogelijkheid is natuurlijk heel wat ongunstiger dan de eerste en inderdaad I leverden de becijferingen 't resultaat, dat nog in 't afgeloopen jaar, in 1930 alzoo, 'n tekort van 80 millioen dollar in de wereld goud-productie is ontstaan en dat dit te kort in 1931 nog voortdurend zal toenemen zoodat 't reeds in 1940 de geweldige som van 240 millioen dollar zal zijn gewor den. Nu is 't wel zeker, dat bij de huidige slechte economische toestanden de wereld handel niet met drie procent jaarlijks zal vooruit gaan, maar daartegenover kan men aannemen, dat 33 pet. dekking van de in omloop zijnde banknoten tamelijk laag is genomen. Daarom doet men verstandig ook nog 'n derde geval te veronderstellen: dat 40 pet. der bankbiljetben gedekt is on dat de ontwikkeling van den wereldhandel jaarlijks met twee procent stijgt. Aan de hand van deze suppositie kan men alweer 'n blik in de toekomst wagen te slaan en concludeeren, dat er reeds in 1934 'n be duidende klove zal zijn ontstaan tusschon goud-productie en de vraag naar goud. We geven toe: noch 't een, nóch 't ander geeft 'n plezierig vooruitzicht. De „Goud delegatie" geeft echter 't middel aan, om de crisis nog wat te verschuiven: ze geoft den raad, om zooveel mogelijk 't goud, dat als munt in omloop is, in te trekken, om dat 't „spaarzamer" is, om daar in de plaats bankbiljetten voor in omloop te brengen, en die slechts voor 40 pet. te dek ken. Ze gaat zelfs nog verder, door aan te raden de dekking gedeeltelijk te doen gesohieden met vreemde bankbiljetten, zoo als dat trouwens in Duitschland en eenige andere landen reeds 't geval is. Maar zullen deze middelen op den duur wat uithalen? Zal niet de teruggang der goudproductio zich sterker doen gevoelen, wanneer ook deze middelen zijn uitgewerkt? Voor Duitschland zit er nog iets anders aan vast: Duitschland heeft in Den Haag de verplichting op zich genomen, twee ge neraties lang jaarlijks 'n bepaalde som le betalen aan z'n voormalige tegenstanders. En als de voorspellingen van de „Goud delegatie" waarheid bevatten, dan zal de goudprijs meer en meer gaan stijgen, en dat beteekent, dat men voor de bedragon, die Duitschland te betalen heeft, meer zal kunnen koopen. 'n Feitelijke verhooging dus van Duitschlands betalingen en om die te kunnen volhouden, zal 't steeds meer moeten produceeren en verkoopen. Met recht kan men dus voor Duitschland al thans spreken van 't „gevaar van 'fc goud" DE 0CEAANT0CHT VAN DE DO X. Interview met kapitein Christiansen. Op 11 Januari a.s. zullen Christiansen van de Do X en zijn piloot Merzen, die de zer dagen met het s.s. „Antonio Delfino" uit Hamburg zijn vertrokken, te Lissabon aankomen, en het zal dan nog slechts en kele dagen duren of het machtige vliegschip verheft zich van het watervlak om zijn tocht over den Atlantischen Oceaan aan te vangen. Het repareeren van den verbran den vleugel is, onder leiding van ingenieurs der Dornier-fabrieken, reeds gereedgeko men en men is thans er mede bezig, de laatste hand te leggen aan de voorberei dingen voor de groote vlucht. Vóór zijn vertrek uit Hamburg werd ka^ pitein Christiansen nog even geinterviewd. „Ons geluk", zoo zeide hij lachend, „dat ons in weerwil van dat beetje brand ver gezeld heeft, zal ons ook wel verder trouw blijven; wij vliegen in elk geval. Wij weten, dat men na het onvoorziene oponthoud te Lissabon onze plannen een beetje sceptisch beoordeelt. Maar niemand heeft grooter vertrouwen in het welslagen dan de beman ning, die haar vliegtuig door en door kent. Het is overigens niet onze bedoeling, een recordvlucht te maken. Onze tocht heeft in de eerste plaats ten doel na te gaan, of met groote veiligheid voor schip en la ding dergelijke tochten over den Oceaan zonder risico mogelijk zijn. Het is hierbij volstrekt niet zaak, te trachten, een zoo groot mogelijke Bnelheid te ontwikkelen. Wij beschouwen ons zelf als pioniers, die koelbloedig elke mogelijkheid van een nut- brengende verbinding tusschen beide we- relddeelen hebben na te gaan en wij zijn er niet op uit, dank zij een gelukje te slagen. Bij mijn aankomst te Lissabon, ging Christiansen voort, zal het vliegschip ge reed zijn om te starten en reeds den 14dcn of 15den Januari hoop ik zoover te zijn, dat een begin kan worden gemaakt- met de proeftochten. De eerste proeven zullen thans, met het oog op het bekende onge val, natuurlijk de stabiliteit gelden. Dit al les zal wellicht een week misschien ook iets langer duren. Vervolgens zal het vlieg schip aan zwaardere proeven worden on derworpen, tot dat geconstateerd zal zijn, dat alles onberispelijk funotionneert. Behalve onze bemanning, zullen maar weinig passagiers aan den tocht over den Oceaan deelnemen; waarschijnlijk zullen zij slechts twee of drie in aantal zijn. De lading zal voornamelijk bestaan uit post. Hiervan bevindt zich reeds een groote hoe veelheid aan boord. De eerste etappe gaat tot de Kaapver- dische eilanden. Uiterlijk 1 Februari zal het vertrek daarheen plaats hebben. Wij zul len de eilanden dan nog op denzelfden dag bereiken. Of wij dezen tocht overdag of 's nachts zullen maken, staat nog niet vast. De eigenlijke groote reis begint trouwens pas bij de Kaapverdische eilanden; dan toch volgt het langste traject, waarover veertien of vijftien uur &al worden gevlo gen." Op de vraag, hoe lang de Do X bij on gunstig weer in de lucht kan blijven, ant woordde kapitein Christiansen, dat het vliegschip voor achttien uur benzine aan boord neemt. „In dien tjjd moeten wij over zijn," zoide hij. „Ons eerste punt aan de Braziliaansche kust is het eiland Fernan do de Nnronha, waar zich een stei'e rots, de „Vinger Gods" genaamd, verheft. Van daar vliegen wij door naar Natal, aan het GEMEENTERAAD VAN SASSEN HEIM De Raad dezer gemeente kwam gistermid dag te 2.30 uur in openbare vergadering bij- een. Afwezig de heeren v. Zonneveld en Bis- schops. De kosten van het Raadhuis. De voorzitter opende de vergadering met een nieuwjaarswensch en sprak de hoop uit, dat de eendracht en de prettige samenwer king in den Raad bestendigd moge blijven. Spr. wees in dit verband op den bouw van het nieuwe Raadhuis, dat in het afgeloopen jaar in gebruik werd genomen en dat aan de practlsche eisohen en aan de verlangens der burgerij voldoet. De gezamelijke geschen ken, door de burgerij geschonken, maken een bedrag uit van 7000. De totale stichtings- kosten van 't Raadhuis bedroegen 175.126.66, terwijl de verschillende grond nog een waarde vertegenwoordigd van 13.000. Spr. besloot met alle ingezetenen succes in zaken en geluk in hun gezinnen toe te wen tellen. De heer Speelman dankte namens den Raad voor de vriendelijke woorden en bracht wederkeerig de beste wenscheu uit voor den burgemeester en zijn gezin. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de bevolking op 31 Dec. 1930 bedroeg 5258, hetgeen een ver meerdering beteekent van 154 over het afge loopen jaar. Aan den beer G. Kuilenburg ambtenaar bij de bedrijven, werd voor het behalen van een diploma, een salaris-verhoogiDg toegekend. Aan raej. W. A. Meulebrugge werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwij zeres in de Nuttige Handwerken aan de O. L, School. De bestrating van de Zandslootkade. B. en W. deelen mede, besloten te hebben de Zandslootkade te bestraten met vlamoven klinkers; de kosten bedragen ruim 11.000. Zooveel doenlijk zullen ingezetenen dezer ge meente te werk worden gesteld. Verschil lende firma's hebben een aanbieding gedaan, doch B. en W. meenden, dat dit werk voor aanbesteding moeilijk in aanmerking kwam Wethouder Warnaar lichtte toe, dat de uit voerders zich voorstellen dit weggedeelte te leggen als een reclame voor klinkerbestra ting. De lieer Verkley merkte op, dat er reke ning mee dient te worden gehouden, dat de weg niet wordt verhoogd; de nieuwe toestand in de Tijloosstraat i9 niet goed De heer Schrama vroeg, of B en W. garan tie op dezen weg hebben. Nu er geen vaste conditie is. betwijfelt spr. of er van de te werkstelling van werkloozen veel terecht komt. Spr. bepleitte, dat in de bestekken der gemeente gunstjge arbeidsvoorwaarden wor den bepaald; de gemeente moet hierin het goede voorbeeld geven. De voorz. zeide. dat dit werk maar een wèrk-je is; de kosten zijn hoofdzakelijk ma teriaal-kosten. Veel werk voor ongeschoolde krachten is er niet bij. Doch B. en W. hebben de zekerheid, dat zooveel mogelijk ingezete nen te werk zullen worden gesteld. Medegedeeld werd, dat de schuurtjes achter Amerika zijn vernieuwd, waarvan de kosten bedragen 2700; de huren der huizen zijn verhoogd tot 2.50. Gebleken is, dat de levering van water aan den „Zuidhoek" over de afgeloopen 4 maan den een tekort op heeft geleverd van 203.75. Doch het meest te betreuren is, dat verschillenden, die voor aansluiting in aan merking komen, niet hebben aangesloten. Het jaar 1931 zal een vermoedelijk tekort opleve ren van 1300. Over deze „teleurstelling" werd nog even nageboomd. Ingekomen was een request om salaris- verhooging door den badmeester, waar de Raad niet op inging. De winkelsluiting op Zondag. Voorts een adres van enkele winkeliers, waarin verzocht werd op Zondag op verschil lende uren de winkels geopend te mogen houden. Dit adres was gesteld op gezegeld papier, doch de lijst van onderteekenaars was eraan geplakt. De voorz. zeide, dat B. en W. ontheffing verleenen in den voormiddag; spr, stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Speelman wilde echter dit adres In de volgende vergadering behandelen. De heer Schrama steunde dit voorstel. Weth. Warnaar stelde voor dit adres ter zijde te leggen, omdat het niet beantwoordt aan billijke wettelijke eiscben, voor een adres te stellen. Hiertoe werd besloten. Tot onderwijzeres in de Nuttige Handwer ken werd benoemd mej. Visser te Leiden. Op wensch van Gedep. Staten werd het besluit tot vaststelling van minimum grond prijzen langs de Beukenlaan gewijzigd. Van het bestuur der De Visser-school was een verzoek ingekomen het speelplein in eigendom af te staan, waartegenover het schoolbestuur bereid is verschillende strooken grond af te staan, tevens verzoekt het be stuur gelden beschikbaar te stellen voor een hekwerk. B. en W. stellen voor op dit adres gunstig te beschikken, waartoe werd besloten. De werkloozen-regeling. Voorgesteld werd een wijziging te brengen in de gemeenschappelijke regeling voor het te werk stellen van werkloozen. Deze wijzi ging is reeds goedgekeurd in I.isse en Hille- gora. De heer Schrama merkte op, dat volgens deze regeling de gemeente verplicht is op de chr. erkende feestdagen aan de werkloozen uit te betalen. De gemeente is volgens deze bepaling in gebreke gebleven op de Kerst dagen. De voorz. zeide. dat het in overleg met de vertegenwoordigers der werkloozen geregeld is, zooals thans is toegepast. Er is de geheele week gewerkt. Welh. Warnaar zeide, dat bij deze regeling de werkloozen meer hebben ontvangen, dan wanneer volgens de regeling was gewerkt. De heer Schrama meende, dat de bepaling in het reglement doorgeschrapt kan worden. De voorz. zeide, dal in de gemeente alle werkloozen tegelijk te werk kunnen worden gestéld. Wanneer dit niet het geval was en dus verschillende werkloozen door de Kerst dagen gedupeerd zouden zijn, zou de bepa ling toegepast kunnen worden Doch in deze gemeente heeft dat geen zin. Wanneer B. en W. de puntjes op de i gingen zetten volgens deze regeling, zouden er heel wat werkloozen afvallen. De heer Schrama zeide, na deze toelichting zich bij de regeling te kunnen neerleggen. De voorgestelde wijziging werd goedge keurd. De regeling van een school-artsen-dieüst werd vastgesteld. De heer A. Warnaar zag gaarne, dat de Raad medezeggenschap had in de vaststelling van de instructie van den schoolarts. De voorz. antwoordde dat dit bezwaarlijk gaat; wenschen kunnen echter aan de com missie kenbaar worden gemaakt. Weth. Warnaar zeide, dat de instructie met de hoofden der scholen en de schoolbesturen zal worden besproken. Van de R.K. Geitenfokvereenlging was een verzoek ingekomen om een extra-subsidie. De vereeniging is geliquideerd; er is een te kort van 55. B. en W. voelen er weinig voor om dit tekort te dekken. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Verzoek om electrificatie Warmonderdam. Verzoek-Van Zoen om electrificatie van den Warmonderdam. Er is een begrooting ge maakt, de kosten bedragen f 1210; het jaar lij ksch tekort zou ongeveer 34 bedragen. Het gasbedrijf heeft voor korte jaren in die huizen een gasverlichtings-installatie aange bracht, welke weer zou verdwijnen. Boven dien bestaat er kans, dat de oude boerderij van den Hollander zal worden afgebroken. Daarom adviseeren B. en W. op dat verzoek niet in te gaan. De heer Schrama meent, dat met overleg veel te bereiken is, zonder hooge kosten. De voornaamste aanvrager wil het graafwerk en de herbestrating zelf verrichten; bovendien is hij bereid een bijslag te geven in het tekort. Het geldt hier een nijver man. De heer Verkley merkte op. dat wanneer de oude boerderij wordt afgebroken, en zeker nieuwe huizen zullen verrijzen. De heer van Zoen is bereid een extra-stroomprijs te betalen. Het electriciteilsbedrijf gaat goed; waarom wordt klein-zielig gepeuteurd om dit laatste stukje der gemeente niet te electri- ficeeren. De voorz. zegt, dat korten tijd geleden een kabel gelegd is naar de huizen van Heynes, enz., waarvoor de bewoners een garantie hebben moeten geven. B. en W kunnen in hel thans onderhavige geval van dit standpunt niet afwijken. De heer Speelman is ook bang voor de consequenties van inwilliging van dit verzoek; de heer Verkley stelt het veel te gemakke lijk voor. Hel verzoek werd niet ingewilligd. B. en W. vroegen machtiging voor de vuil- ophaling een auto te koopen, die „kiepbaar" is. Het afladen van het vuil gaat te bezwaar lijk. De machtiging werd na uitgebreide discus sie verleend. Wat de beerophaling betreft, dachten B. en W. het ledigen van de beerputten te laten betalen. Tot heden toe waren daaraan geen kosten verbonden. Tenslotte werd besloten, dat B. en W. een proef zullen nemen om een hali jaar de beer ophaling te doen geschieden door een per soon, door hen aan te wijzen. Een ontwerp tot het heffen van vergoedingen zal nader aan den Raad worden voorgelegd. Hierna sluiting, oostelijk uiteinde van het vasteland van Zuid-Amerika. Vervolgens gaat de tocht naar Pernambuco, totdat ten slotte het einddoel Rio de Janeiro bereikt aal zijn. Van Rio vliegt de Do X met korte tra jecten terug naar Natal en van Natal naar de West-Indische eilanden tot. Haiti is de afstand niet zoo heel groot. Maar voorloo- pig zij-n wij nog niet zoo ver; wij hebben tijd in overvloed." De verslaggever vroeg Christiansen, hoe hij zich de toekomst van het luchverkeer over den Oceaan voorstelde, en weer daar bij op het plan van Fritz von Opel om met een vuurpijl vliegtuig in drie uur tijds Ame rika te bereiken. „Met dergelijke fantasieën," zoo ant woordde Christiansen, „heeft onze onder neming niets uitstaande. Ik acht dergelij ke dingen overigens niét uitgesloten. Mor gen kan er een uitvinding komen, die al onze ervaringen waardeloos maakt. Wan neer wij ons echter aan de werkelijkheid houden en dat is ons plan dan zullen deze vliegtochten, die met zooveel kosten en moeite georganiseerd zijn, in de eerste plaats ertoe dienen, snel verbindingen voor de post in het leven te roepen. Dat zal ons eerste oogmerk zijn. Het passagiers- en vrachtverkeer ligt naar mijn meening nog in een verre toekomst; men zal dan eerst de moei'ijkheden moeten overwinnen, waar voor wij thans nog gesteld zijn. Bij ons streven naar een reeelmntige vliegtnigver- binding met Amerika zijn wij thans nog slechts aan het begin van een langen weg. Doch het einddoel zal, naar ik hoop, ten slotte bereikt worden." Vliegongeluk in Florida. Op het vliegveld van Miami in Floroda vond gisteren een ernstig ongeluk plaats. Van een vliegtuig, waarin vier personen waren gezeten, weigerde op 400 M. hoogte de motor, zoodat de piloot in glijvlucht moest dalen. Bij de landing kwam de machine terecht in de bovengrondsche lei ding van het hoogspanningsnet met het gevolg dat het toestel neerstortte. Drie personen werden gedood, terwijl de vierde zwaar werd gewend. De Oceaantocht van de „Trade Wind". Mrs. Beryl Hart en luitenant MacLaren, die in den eendekker „Trade Wind" in 6 uur en 55 minuten van Hampton Road in Virginia naar do Bermuda-eilanden vlo gen, hebben de voortzetting van den tocht via de Azoren naar Parijs eenige dagen uitgesteld. De olie-leiding, die onregel matig werkte, moet worden gerepareerd. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT Een kousenring. Een kousenring is een handig artikel voor de slaapkamer van iedere vrouw, en dikwijls ook 'n heel aardig cadeautje, dat men gemakkelijk zelf kan maken. De ring zal meestal wel gekocht moeten worden, want in de meeste huishou dens is niets te vinden, wat hiervoor te gebruiken is. Alleen, wanneer men in het bezit is van een handwerkring, waarvan de eene helft stuk is, zou do overgebleven heele ring dienst kunnen doen. Zoo'n ring behoeft niet veel te kosten, daar het ge woon hout is, en is in iederen handwerk winkel verkrijgbaar. Voor het maken van den kousenring gebruikt men restjes lint of bandfluweel, die men gewoon om den ring draait of bij breeder lint er omheen rimpelt. In het midden van den onderkant naait men daarin een eind lint vast, dat men daarna aan het midden van den bo venkant bevestigd, waar men dan meteen een lus maakt om den ring aan op te han gen. Hierdoor zijn dus twee vakken ont staan: een voor de schoone kousen en een voor de kousen, die den volgenden dag gedragen moeten worden. Heeft men geen overschotjes lint, dan kan men den ring ook omhangen met wol of zijde. Een katr.ferkuur voor verkouden men schen. Kamfer in haar verschillende vormen, is als middel tegen verkoudheid in het hoofd zeer aan te bevelen. In een Zwitsersc.h medisch tijdschrift vinden wij de volgende behandelingen uiteengezet. Men vult een pot half met kokend water, waarin een theelepeltje kaplèr-pulver is opgelost. Een glad stukje papier dient om dön rand van don pot af te dekken en in dit papiertje maakt men een kleine ope ning. Nu hale men, door den neus boven het open plekje in het papier te houden, den stoom, welke uit het kokende water opstijgt gedurende een kwartier goed in. Men doe dit eenige malen met tusschenpoo- zen van vier of vijf uur. Als de patiënt zich hieraan houdt kan hij, hot onplezieri ge van de kuur ten spijt, er van verzekerd zijn, dat drie,of vier herhalingen voldoende zijn, om de gevatte koude absoluut kwijt te raken. Houdt de schoenen van het vuur. Men heeft dikwijls behoefte vooral als het weer koud is des avonds de boenen eens gemakkelijk uit te strekken en do voeten bij het vuur te houden. Nu dit is voor de beenen niet erg, maar voor de schoenen wel, die er spoedig zeer droog en hard door worden en vanzelf gauw barsten. Daarom zij men er op bedacht, de schoe nen des avonds 'uit te doen en ze verder goed te onderhouden, door hen van tijd tot tijd vochtig te maken en ook zoo na en dan eens met ca ster-olie fce besmee- ren. Dit zal het loopen vergemakkelijken, daar de oorzaak van pijnlijke voeten niet zelden aan te droge schoenen te wijten is. Brood en beschuit. Brood bewaren in trommels met kleine openingen, beschuit in goed gesloten bussen. Oud brood kan gebruikt worden voor wentelteefjes, croft- tons voor schoteltjes en puddingen. Broodkorstjes kunnen in den oven ge droogd worden, en fijngestampt dienst doen als paneermeel, evenals beschuit, kruim, het in busjes of trommels te bewaren. Vetvlekken op het fcrnuls. - Wanneer men op een fornuis kookt, zal het wel eens gebeuren, dat er vetvlekken op komen. Om deze te verwijderen doet men op eén thee schoteltje wat azijn en maakt hierin do poetedoeken vochtig, voordat het kachel- potlood er op gedaan wordt. Om uien of haringlucht te verdrijven. Uien- of haringlucht. kunt u aan messen wegmaken met boter, zout of asch. Vor ken en lepels met een bijzondere lucht, na het wasschen poetsen met een weinig krijt en spiritus, of ze met boter nf slaolie in wrijven en nawrijven met droog krijt, ze daarna afwasschen in warmzeepwater. Duf geworden houten lepels of ander houtwerk met kokenden azijn afwasschen of daarmee uitkoken. Hé kerel, sta eens recht op je beenen. Mijn beenen staan recht genoeg, ser geant, maar die broek wil niet.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10