UITVERKOOP DE EERSTE SENSATIE IN 1931 spotprijzen moeten ruimen. ¥f fSBRUÜ LIFFÏEftSf EX STADSNIEUWS Agenda VRIJDAG 9 JANUARI 1S31 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE B' 'O PAG. 2 pr. J Koopmans Jr., 3e pr. A. Berger. Ie pr. A. M. v. Staveren. KI. 2*25 Exchequer le •r. A. J. Schuurman. -KI. 228 Rode Island Reds 2e pr. P. v. 't Wout. Afd. Krielhoen- lers: KI. 237 sabelpoot kriel rbnt. le pr. R. le Groot. KI. 238. 2e nr. id. KI. 239 le pr. E. B. Vis 2e pr. R. de Groot. KI. 240 le pr. R. le Groot. KI. 243 id.blb., 2e pr. id. KI. 301 Tava-Lrie'en 2e pr. id. KI. 302 id, 2e pr. id., le pr. P Verkade Dzn. KI. 303 id 2e pr. id., le pr. id., 3e pr. R. de Kroot. KI. 304 id. 2e m. en 3e pr. id., le pr. D. de Groot. KI. 331 Wyandottes wit, le pr. R. de Groot. KI '55 Cochin le pr. id. KI. 309 sabelpoot kriel bnt. trio's, 2e pd. R. de Groot, 3e pr. E. B. 'is, KI. 375 Java krielen le pr. P. Verkade >zn. KI 3Sri Krielen trio's le pr. G. v. d. 'aart. Afd. Watervogels. KI. 405 Cambell e pr. A. v. d. Panne, 2e nr. A. Roest. Kb '05 id, 2e pr. Joh H. v. Vliet. KI. 409 Kuif- oenden le pr. id. KI. 410 Fluweel eenden 2e pr. D. de Vries. KI. 414 Krombekeenden le nr. id. Joh. H. v. Vliet. KI. 410 Kaansche Muskuseend le pr S. Gorree. KI. 419 Knob belganzen le pr. G. v. d. Vaart. KI. 425 Kal koenen le pr. W v. Zwieten. KI. 324 2e en 3e pr. id. KI. 420 Pauwen le pr. G. v. d Vaart.' Afd. Koni nen." KI. 452 Vlaamsche reuzen haaskl. 2e pr. L. v Klaveren. KI. 453 id. 2e pr. W. de La nee, 3e pr. H. Schijf. KI. 454 id. 2e pr. N. M. 39 A. de Wit. 3e pr. L v. Klaveren le id. KI. 457 id. ÏJzergrauw. le pr. L. v. Klaveren KI. 450 oud 2e pr. Abr. Weeber. KI. 400 Vlaamsche reuzen wit, 3e pr. D. v. Straal en, 3e pr. A. d. Wit, le pr. W. van Schie KI. 402 2e pr. J. Opoelaar. Ie pr. I. van 't Wout, 3e pr. W. v. Streale". KI. 474 Lotbarinsrer Beuzen. le pr. A. J. Boskeljon. KI 48*2 Fr. hangoor le pr. P v. d. Lijn, 2e en 3e pr. Joh. v. Vliet KI. 492 Weener °e pr. J. de Jeu, KI. 194 le nr. id. KI. 490 Havana's 2e pr. H Schüf. KI 497 id. 2e pr W Muts. 3e pr. W. J. den He-tos C.A.zn. KI. 499 Thurinoprs le pr. Joh H. v. Vliet KI. 519 Cchinchilla's le nr. W. J. den Hertog C.A zn., 2o pr. W. Wille. KI. 520 id. le pr. Jno. J. Bonte. 2o pr. H. Dornekamp. KI. 521 id Jac. J Bonte 2e nr. KI 524 Alas ka le pr. L. v. Klaveren. KI. 524. Engelsche hangoor le pr. P. v. d. Lijn. KI 527 Holl. konijn zw. 2e pr. Joh H. van Vliet, KI. 534 Holl. konijn blauw. 3e pr. H. v. Beek. KI. 575 Russ. brandn. le pr. L. van Klaveren. KI. 579 Pool. es. 2e pr. C J. v. Vliet, 3e pr. C. J. v. Vliet, le pr. J. H. van Vliet. KI. 580 Pooltjes le pr. C. J. van Vliet, 2e pr. K. v. Leeuwen, 3e nr. Pop Lam. KI. 581 id. le pr. C. J. van Vliet. 2e pr. Joh H. van Vliet. KI. 582 id 3e pr. C. J. van Vliet, ?c pr. .Toh. H. van Vliet, le pr. id KI. 585 Klein Chin chilla's. le pr. P. Bervoets. KI 586 Alaska le pr. H. Schijf. Vlaamsche Reus wit. KI. 587 3e pr. G, v. d. Vaart. KI. 587. Griis id. 2e pr. id. KI. 588 Chincilla's le pr. P. Ber voets. K'. 588. Russ. brandn. le pr. D. van Dolder. KI. 588. Pooltjes 2e pr. C. J. van Vliet le pr. A. de Wit in '1. 585 bi. reus. KI 590 Havana le pr. G. v. Eijkk Kv. 591 Mar motten Cavia's le nr. G. v. d Vaart, le pr. S. Overes, le pr. M. Stapper Hzn. Afd. Sierduiven KI. 081 Nonduiven zw. le pr. C. P. de Jong KI. 683 Nonduiven le pr. id. KI. 683 2e pr. id. KI. 091 Oost-Tnd. Lach- duiven. le pr. D. Hoogebrua. Afd. Postdui ven KI 714 Vliegkl. 450 K AL en hooier bl. blkr. en zw kr. le nr. P. G. Borgers. KI. 715 2e pr. C. Slapper KI. 816 le pr. G. Stapocr. KI. 717 le jr G. Sipper, le pr. P. G. Bor gers. KI. 719 3e pr. H Bauer. 2e nr. G. St-an- per, le pr. J v. d. IJssel. KI. 720 le pr. G. Stapper. KI 721 id. le pr. P. G. Buroe-s. KI. 724 le pr. H. Bauer. KI. 720 le pr. H. Bauer. KI. 727 2e pr. id KI. 729 2e pr. C. Stapper. KI. 730 le pr. G. Stapper. KI. 731 le pr. id KI. 736 le pr. G. Stanper. KI. 739 3e pr. P. G. Borgers. KI. 740 G. Stapper. Bijzondere prijzen. Bovendien werd een medaille aangebo den door de Postduivenver. „De Gevleugel de Vrienden'' voor den mooisten doffer en id. voor de mooiste duivin toegekend aan P. G. Borcers en H. Bauer. Een wisselbe ker aangeboden door de Alphen Schrijfka mer voor het mooiste nummer der tentoon stel!ing( waarvan voor 1930 bonder C. J. v. Vliet) aan P. Verkade Dzn. Een medaille aangeboden door de gemeente Alphen aan den Rijn voor hel mooiste nummer water vogels aan D. de Vries. Een tinnen beker aangeboden door den heer B. v. Wijk Jr., dierenarts, voor het mooiste nummer Bar nevelders aan G. Soeteman. Een medaille aangeboden door het L. Dagblad, R. de Groot. Een wisselbeker voer het mooiste konijn (houder 1930 de heer C. J. v. Vliet), I. van 't. Wout. Beker voor de mooiste in de groote ras sen aan I. van 't Wout. Beker voor de mooiste in de middenklassen H. Doorne kamp. Lauwertak voor het mooiste in de kleine rassen C J. v. Vliet. Lauwerkrans voer op een na het mooiste in de groote rassen, uitgeloofd door de A. P. K. aan L. v. Klaveien. Een lauwerkrans, aangeboden door de Pluimvee- en Konijnenfokveever. te Aarlanderveen voor de mooiste Vlaam sche Reus haaskleurig, ram of voedster oud of jong aan A. de Wit. Een beker aangebo den door id. voor het mooiste nummer kl. rassen aan C. J. v. Vliet. Benevens ruim 240 andere alle niet weer te geven eere-prijzen. Reeds den eersten dt)g mocht de tentoonstel ling zic'o in een druk bezoek verheugen, terwijl ons eindelijk nog ^re3t te vermelden, dat tusschen 2024 Januari as. alhier door de bekende N.V. P- SInijs Pluimvee- en vo- gelvoederfabrieken de film zal worden ver toond over de werkzaamheden voor de pulimveehouders bij het begin van 1931. Winkelstand. Het van ouds bekende magazijn van uurwerken, goud en zilver, van de firma Jonkergouw in de Bruggestraat. heeft een aanzienlijke verfraaiing onder gaan. Zich aanpassende aan de eischen van dezen tijd heeft de firma haar magazijn ge heel laten moderniseeren. In den winkel is een fraaie glazen vitrine aangebracht, waarin de rijke keuzo artikelen ongetwij feld beter tot hun leeht komen. Een twee tal keurige uitschuifbare stofvrije etala ges geven bovendien aan het magazijn een aantrekkelijk aanzien. De betimmering werd aangebracht door Gebf. Vrisekoop, terwijl de fraaie beschil wordt W. L.'s welke Zaterdagochtend on 10 uur begi. Door het zachte weder hebben wij veel Winter- goederen overgehouden, welke wij nu voor Prijzen zullen wij hier niet noemen, doch wij raden U met klem, reeds vanaf hedenavond onze 3 etalages te bezichtigen en onze magazijnen te bezoeken. Wij stellen U nu in de gelegenheid "r.csi'jss te lianen, het is aan U hiervan te profiteeren. Rotterdamech Engroshiagazijn v/h. HanrlemniersiFasi IO-SSJ - Le.slen dering werd verricht door J. Gee.Imar., een en ander onder architectuur van len heer W. B. Kroon, alhier. Volkstuintjes. Belanghebbenden ma ken wij er op opmerkzaam, dat gegauig 'e.i voor de huur van een volkstuintje zich ter gemeente-secretarie kamer nr. 4 rn eten opgeven voor 15 Januari a.s. In de knel. De gezagvoerder van at' motorboot zeke-e li. W. uit Drulen, ko mende uit de richting 's Molenaars, m^st gisterenmidJag omslreeks 12 uur de Al- phensche brug passeeren, doch daar uit tegenovergestelde richting een bo«.; dei Mij „de Volharding'" de brug naderde, werd H. W. door het uitsteken der roode vlag door den brugwachter beduidt re stoppen. Hij gaf hieraan geen gevolg en kwam .dientengevolge binnen de brug au-i „De Volharding'' in de knel. Eeist na circa een uur gelukte het aan enkele motorboo ten, de beide vaartuigen uit hunne om knelling te bevrijden. Het geval trok zeer groote belangstelling, daar juist m het. midJaguur de passage in de Brugstraat zeer druk is. om nog nie'. te spreken van de lange file auto s, welker bestuurders geduldig het uur hunner be vrijding alwachtte. Tegen H. W. zal pr-. ces*-veibaal worden opgemaakt. Z0ETERW0UDE. Rectificatie. Dooi* een fout ter zetterij zijn van het verslag der gemeentelijke aan besteding eenige regels weggeva len. Be halve de reeds genoem. e sch.even in: N. Overdevest, Zceterwoude perc. 1 f 6572, perc. 2 f 2696; Chr. J. Kluiteis, Zoe- terwoude, perc. 2 f 2078, ZEVENHOVEN. Het ponïveer. - Het pont veer aan de Siuiskade is voor alle vervoer afgekeurd. Dit beleekent voor den niewuen eigenaar een zeer groote scliadepcst, aangezien dit particu ier eigendom is. Een schade van eenige duizenden gul dens. Geboren: Marinus Anthonius, z. van G. van Trigt en W. Leliveld. Leendert, z. van L. Schellingerhout en J. Angenent. Wilhe'.mina, d. van A. Nag en H. Niesing. Ondertrouwd: Pieter Simon van der Bijl, jm. 30 j. en Teuntje Verburg jd., 22 j. Uit de Landbouwwere'd Nadruk verboden. De Mol. Over de mol, zijn beteekems voor land- en tuinbouw, wordt nog zeer verschillend gedacht. In 't kort kunnen wij h*t nut en de schade, die hij doet, aldus samenvatten. De mol eet uitsluitend dier lijk voedsel, en is als verdelger van in den grond levende schadelijke dieren van groot □ut voor al onze cultures. Dat hij ook regenwormen eet, die voor de vruchtbaai- making van de bouwaarde groote beteeke- nis hebben, doet bet nut van den mol geenszins in schade omslaan, dewijl toch de voortplanting der regenwormen zóó sterk is, dat hun voortbestaan op eiken hun passenden budem gewaarborgd is. En zonder regenwormen te eten, zou de mol op de meeste gronden niet kunnen blijven bestaan, omdat het aantal insectenlarven daar niet ieder jaar voldoende is om een matig getal m dien tot voedsel te ver strekken. üp weiden en grasland, in 't al gemeen ook op bouwlanden, doet de mol ook door zijn woelen geen schade aan t gewas; in kweekerijen en in boomgaarden evenminop vlasland, in groenten- en bloe mentuinen en vooral in broeibakken, doet. hij in dit opzicht wel nadeel, en daar is het noodig, hem te bestrijden. Door het opwerpen van molshoopen is hij in weiden niet nadeelig, op bouwland en grasland kunnen de molshoopen last veroorzaken bij het maaien. In dijken en nabij dijken ka:i men hem niet dulden. Uit bovenstaaude volgt, dat een bescher ming van den mol overal en ten allen tijde niet gewenscht zou zijn. VVarmoezeniers. vooral groentenkweekers onder glas, zullen altijd vrijheid moeten hebben, mollen te dooden. Zoo ook de wa* ''"-esturen en pc' '«vj mei bet oog op de bescherming der dijken. En ook de landbou- wets moeten in sommige gevallen die vrij heid kunnen veikujgen. Gelukkig echtii. dat aan de noodlottige mollenvungst int wins!bejag 'n einde is gemaakt, daar door een wet, niet het vangen, maar wel het vervoeren, verkooj.eu, te koop aanbieden en het tot verkoop in voorraad hebben van mclien en niollenhuiden, is verboden en strafbaar gesteld. Hierdoor wordt dc stelselmatige uitroeiing van den mol te gengegaan. Onkruid in den tuin. Men hoort zeer dikwijls vragen: wat ui„et ik toch doen of laten, om wat minder onkruid in den moes tuin te hebben 1 Gewoonlijk ligt dc oorzaak in onvoldoende beweridng van den grond gedurende de grueii eriode en aan 't ge bruik van verschen mest. In 't bijzonder is versclie paaidenmest geschikt om een tuin volop in 't onki uid te zeiten, omdat er zi.ch een massa onverteeide gras- en ha verza den in bevinden, beuevens de onkruidza den, waarmee de haver is verontreinigd. We hebben meermalen gezien dat 't hooi voel de paarden wordt uitgeschud voor het ve:- voedeieu, en dat de haver wordt gezeefd. Het. afval wordt dan op de mestvaalt ge worpen. Wordt deze mest hu spoedig naar ueu tuin gebracht, Man komen al de zaden i. 't voorjaar en .deD zomer tot ontwikke ling. en berderven den tuin. Het is daarom noodig slechtB verleerden mest te gebrui ken, bijv. die, welke in den herfst uit do broeibakken komt, of men moet koemest nemen, 't Is wel waar, dat koemest ook veel onkiuidzaad bevat, maar in elk geval lang niet zooveel als paardenmest. Verder moet men op geregelde tijden hakken, *n daardoor de ontwikkeling van het onkruid reeds bij zijn ontstaan verhinderen Wie zijn tuin in den winter ieeds mest, of as pergebedden er mee dekt, -nag aan een en ander wel de noodige aandacht schenken. Klaverhooi als kippenvoader. In het dis trict Usnabrück werden proeven genomen om kippen met klaverhooi te voedeern. Deze proeven leverden een goed resultaat op. Volgens den uitslag van de gedurende eenige maanden volgehouden proeven kan klaverhooi een deel van het korrel voeder vervangen, en werkt dit voedemiiddel ook uit een oogpunt van gezondheid gunstig op de hoenders. Het klaverhooi werd bij t weekvoeder, korrel voeder, kool, inangel- wortelen enz. gegeven. Dit klaverhooi be vatte maar weinig gras, en was zeer gc.ed en droog binnengehaald. Het toebereiden en voederen had op de volgende wijze plaats: het klaverhooi werd zeer kort ge hakt, en dan in een emmer warm water geschud. Veel water mocht niet gegeven worden, zoodat de massa niet waterachtig was, maar meer op dikke brij geleek. Dit uaksclbrij werd dan matig warm aan de kippen gegeven, of ook wel onder het week voeder gemengd. Zoowel onvermengd als met het weekvoeder samen, aten de hoen ders het graag. Het mesten van konijnen. De volgende voedermethode kan op grond der ervaring worden aanbevolen, 's Morgens gekookte aardappels, gestampt en vermengd met een of andere meelsoortaan dit mengsel wordt eenig zout toegevoegd. Dit weekvoeder geve men lauwwarm, 's Middags een hand vol grauwe erwten, vooraf geweekt met een kleine hoeveelheid aromatische krui den. Later op den dag een schoteltje zoete melk, waarin oudbakken brood geweekt, 's Avonds wortels met best hooi en geuri ge kruiden. Nu en dan een handjevol van de toppen van de gewone hei (zoo moge lijk) en ook de bladeren van den braam, werken gunstig op de spijsvertering, en dus ook op de vetwording. Verliest zulk een gevoed konijn soms plotseling den eet- ust, dan geve men peterselie, en ook bla deren en stengels van cje bcschbes. Zoo ge voed en verzorgd, gaven konijnen na 14 a 21 dagen een uitnemend vleesch; langer dure het mesten dan ook niet. Het bewaren van zaad. Goed bewaren van zaad heeft een grooten invloed op den duur van het kiemvermogen. Op een vol komen droge, niet te warme en 's winters onverwarmde plaats zijn de zaden gced geborgen; daar zal zelfs de strengste kou de geen invlced op de kiemkracht ui'oefe nen. Zoodra echter de kiem door vocht en warmte geprikkeld is, sc8~- 't wel droogte als groote k'\.u m-:u z 1 langer bewaren dan tot den eerstvolgen- den zaaitijd, dan berge men het in droge bussen of zakken en beware ze in droge, onverwarmde ruimten. Musschen voederen. Op verschillende plaatsen ziet men in dezen tijd voer uit werpen voor de rondvliegende vcgels. Dat is zeer mooi en prijzenswaardig, als het werkelijk noodig is 't Zijn vooral de mus schen die hiervan profiteeren, doch beter is het, om het voe'eren na te laten, als er geen i.'s of sneeuw is. De vogels kunnen dan best hun kostje scharrelen, en ze doen er ons nut mee. Wie bij open weer de vogels voe'ert, berokkent zich zelf en anderen di rect nadeel. Al'©én bij vorst en sneeuw mag men zich geroepen achten, onze geve derde vrienden door den winter te helpen. Wie kippen in 't g:*oot wil houden, doet beter te beginnen met een 50-tal, dan met 10C0. De laatste me nier is wel vlugger, maar ook gevaarlijker, omdat daardoor ziekten binnengeloodst worden, die men noujt weer kwijt raakt. Zorg overal, in huis en op den akker, vcor de grootste orde! Stop h:t daklek, dat drupt, ande s wordt de drup een straal. Wie zijn tijd begrijpt, kent cok zi:n taak. Wie met een slappe hand werkt wordt arm. N^oit heeft 't iemand hier zoo klaar, Of 't hapert nogal hier of daar. B-r. ACADE "IEMEUWS LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen geneeskunde de hce ren F. G. Ecfters (Leiden), (J. G. J. van Alphen (R dam). Lentebloemen en Kloris en Roosje. De Schouwburg was gisteravond gezellig vol. Vooral de R.-K. Vrouwenbond was sterk vertegenwoordigd en geen wonder, want be. koortje van mej. J Kortmann zou de aardige Sproke: Lentebloemen opvoe ren, welke sproke gevolgd zou worden door „De Bruiloft van Kloris en Roosje", alles ten bate van het Eigen gebouw-fonds van den R.-K. Dioc. Vrouwenbond, aid. Lei den. Het verhaal van het Lentebloemen sprookje zal velen bekend zijn, doch het is zoon eenvoudig en juist daarom zoo'n lief sprookje dat wij het toch even vertellen. Als het scherm opgaat slapen in het rond alle mogelijke kleine bloempjes, die hun kopjes laten hangen. Ondanks den wek roep van de Len'.ekoningin kunnen zij maar nie; wakker worden, omdat de zonne schijn ontbreekt. Prins Zonneschijn wordi gevangen gehouden door koning Winter en het witte Flui'ëfcruid s'elt voor koning Wil'.er te gaan opzoeken. Vergezeld van andere bloempjes komt zij in het ijspaleis van den witten koning en weet den bevro ren prins wakker en mee te krijgen. Dan komt er zonneschijn in bet land en alle bloempjes bloeien. Cafcharina van Rennes maakte er een prachtig kinderzanzspel van, dat niet te inrewikkeld; is en toch gelegenheid te over biedt voor charmante effecten. Onder leiding van mej. J. Kortmann heb ben de kinderen zulk aardig spel gegeven en zoo fraai gezongen, dat er maar één roep over was Speciaal het zingen in koor door de kleintjes klonk heel goed. In de pauze kwamen de bloemjes zich tusschen het publiek mengen om bonbons en chocolade te verkoopen. Na de pauze „ging" De bruiloft van Klo ris en Roosje, het bekende oud-Hollandsche kluchtspel met zang en dans, bewerkt door Joh. Coenen, J. Martin en S. Ileukenroth, en uitgevoerd door eenice Leidsche Da mes en Heeren, zooals bescheidenlijk in hel programma vermeld stond. Het was pre cies het octaaf van Nieuwjaar zoodat de Nieuwjaarswensch van Thomasvaer en Pie ternel nog juist van pas kwam. Natuurlijk gold deze wensch op de voornaamste plaats den Vrouwenbond en het toekomstige Eigen Huis en ook de presidente van de afd Leiden, wie de tot stand koming van het Eigen Huis zoo na aan het hart ligt Maar ook do stad Leiden werd in de gees tige samenspraak van Thomas en Pieternel niet vergetenzcl.'s het toekomstige stad huis en de lage belastingen kregen een beurt. Voordat bet stadhuis uit z'n asch zal zijn henezen, zal je nog menig ingezonden stukje lezen, zei Thomasvaer terecht tot Pieternel. Gelijk heeft ie. De in het snel voorkomende dansen, zoo als Menuet, Kettingdans, Zevensprong e.a.. werden heel aardig uitgevoerd, waarbij vooral de kleine bruidsjonker, zijn uiterste best deed. Hij wa« danig op dreef tot groet vermaak van het publick. Bravo, kleine baas. Ook Krelis en Elsje voldeden uitste kend. De regie van een dergelijk genoegelijk spel is uiterst las ig en mej. Kortmann had in haar hokie het aangeboden glas wijn. waarmede Thomasvaer haar vereerde, wel verdiend. Na afloop liet mevr. Manders, presidente van den Vrouwenbond, mej. Kortmann uit haar hok-e komen, dankte haar namens den Vrouwenbond en bood haar een bouquet seringen aan. Ook mej Jo Manders. die de zang had ingestudeerd, kreeg bloemen, evenals mej. To. van Ulden, die aan den vleugel den geheelen avond had begeleid. Ten slotte werd mevr. Manders namens het bestuur van den Vrouwenbond nog verrast met een bloemetje, haar overhan digd door mej. v. d. Meer voor haar ijveren voor het Eigen Huis en kreeg mej. J. Kort mann nog een fraaie bloempot als dank voor haar regie. De pauzes werden opgeluisterd door de van een jazz band, die lang niet '"lijk speelde. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den biengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. do N.V, Boek- en Steendrukkerij Eduard IJ lo en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een boek- en steendrukkerij in het perceel Hooglandsche Kerkgracht No. 4; b. J. W. Vreeswijk en rechtverkrijgenden tot het orichten van een steenhouwerij in het i>er- ccel Heerengracht No. 69; c. de f'r:na Herfst en Helderen rechtverkri genden tnt het oprichten van een verffabriek in het perceel Hoogewoerd Nis. fi en 10; d. J. M. Jansen en rechtverkrijgenden tot hei- uitbreiden van de boekbinderij in het per ceel Oude Rijn No. 90, Sectie H, No. 3422. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdaq, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zo'tida^ 11 Jan a.s. waargeno men door de apotheken: G. H Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. van Driessum. Mare 76." tel. 406. LOOP DER BEVOLKING. Vermeerdering 450 personen. De loop der bevolking dezer gemeenre over het jaar 1930 geeft de volgende cijfers: Eevolkiag op 1 Januari 1930; het eind cijfer was: 34.137 mannen, 36.215 vrouwen, totaal 70.35*2. Vermeerdering door geboorte: 689 nar.- nen, 711 vrouwen, totaal 1400; idem vesii- ging: 1788 mannen, 2251 vrouwen, totaal 4039. Vermeerdering totaal 2477 mannen. 2962 vrouwen, samen 5439. Vermindering door overlijden: 292 man nen, 304 vrouwen, totaal 596; idem vertrek 2024 mannen, 2359 vrouwen, totaal 43°3. Vermindering totaal 2316 mannen, 2GCo vrouwen, samen 4979. Verschil tusschen de geheele vermeer dering en de geheele vermindering 161 mannen *299 vrouwen, totaal 460. Bevolking op 31 December 1930: 34.29S mannen, 36.514 vrouwen, totaal 70.81*2. Vi ST. ANTONIUSPATRONAAT. iering van het 12^-jarig bestaan. Zooals wij destijds reeds hebban gemeld, was het 15 December 1930 12y, jaar gele den, dat het St. Antoniuspatronaat dooi den weleerwaarden Pater A. J. van Lu- beek werd gesticht. Om kerkelijke redenen is de viering /f.n dit feest uitgesteld geworden en zal nu a.s. Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond plaats hebban in de groote zaal van het St. An toniuspatronaat. Drie feestavonden zullen er worden ge geven, waarvoor een keurig programma is samengesteld. De'hoofdschot el is de opvoe ring van een aardig blijspel, waaromheen een smakelijk bij-programma is gegroe peerd. Bovendien zullen de drie feestavonden worden opgeluisterd door de aanwezigheid van den stichter van het St. Ant on: uspa- tronaat, den we.eerw. Pater A. J. van 'iii- beek, thans Kapelaan te Nijmegen. Zondagen Maandag vangt de leestavond aan om kwart voor acht uur precies, Dins dagavond te half acht. DE MOORDAANSLAG TE BL0EMEN- DAAL. De dader gearresteerd. Over den moordaanslag te Bloemendaal me.di men ons nader, dat de vrouw even over twaalf uur door haar echtgenoot bij het eindpunt, der tram „Rusthoek', opge wacht werd. Zij kwam van Haarlem, waar zij eenige boodschappen gedaan had, en begaf zich van de tram naar de familie G., waar zij tijdelijk vei bleef, en wel als hulp, daar de vrouw des huizes ongesteld was. Aldaar was zij ook vroeger reeds meermalen ge weest, evenals haar man. Deze was voor ongeveer vier dagen nog bij de familie G. geweest. De lieer G., die zich nog niet ter ruste begeven had. daar hij de thuiskomst van mevr. C. wilde afwachten, hoorde om streeks twaalf uur geschreeuw voor zijn woning en herkende de stem van een be kende. Toen hij zich naar beneden begeven had, om te zien, wat voorviel, kwam mevr. C? reeds naar de deur, uitroepend^' „Ik ben doodgestoken," waarna zij zich naar boven begaf en op een stoel neerviel. De heer G., die hevig geschrokken was, riep onmiddellijk doktershulp in. Het slacht offer, dat van haar echtgenoot eenige mes steken in den rug gekregen had. werd naar het Diaconessenhuis te Haarlem overge bracht. De dader die zich direct uit de voeten gemaakt heeft, is hedennacht ten zijnen huize door de Leidsche politie .^earres'eerd. Hij is naar Bloemendaal overgebracht. De verhouding tusschen beide echte'ie- den, die ©enige kinderen hebben en onge veer twintig jaar getrouwd zijn, was dik wijls niet de gunstigste. De dader had eenigen tijcl geleden ver klaard, echtscheiding te zullen aanvragen, doch nog veertien dagen ge1 eden had hij verteld van dit idee te zijn teruggekomen, zoodat dus de echtscheiding niet zou door gaan. Wat- nu de eigenlijke reden is van den plcrselingen aans'ag van den r*"n op zijn I vrouw, is niet bekend. Hiervan zou alleen de man nadere verklaringen kunnen geven.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2