LUCHTVAART UIT DE OMGEVING <JIT DE RIJNSTREK UIT DE PERS LAND- EN TUINBOUW VRIJDAG 9 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 HET ITALIAANSCHE VLIEG- ESKADER. Vijf leden dor bemanning orrgekomen. De telegrammen, die aanvankelijk bin nenkwamen beueAende den tooht van het ltaiiaansche vheg-eskader over den At- lantiscnen Uceaan tusschon' Bolania en Port Natal maakten wel melding van het acnteibiyven en dalen van twee der vlieg tuigen op liet water, maar daaibij werd moncge^eelu dat de bemanning ongedeerd bleet en de machines licht beschadigd door een aldaar gestationneerden oorlogsbodem op s.eeptouw waren genomen. In tegenstel ling met die lezing brengt thans een H. N.- teiograin uit Rome het volgende opzienba rend bericht: „Bij de Oceaanvlucht van het Italiaan- sohe eskader hebben zich naar thans eerst bekend is geworden, twee ernstige onge lukken voorgedaan, waarbij 5 man van het eskader om het leven zijn gekomen. Bij het vertrek van de Afrikaansche kust moest een vliegtuig terstond na den start, toen het eersi een hoogte van 50 M. had beieikt, weer op het water daien. Het zwaar geladen vliegtuig kwam daarbij met zoon harden slag op het water terecht, dat een der vlotters ernstig werd bescha digd en een monteur gedood werd. De overige leden der bemanning bleven ongedeerd. Een tweede vliegtuig moest eveneens spoedig na het vei trek dalen, waai bij het in brand geraakte Van dit vliegtuig kwa men de beide bestuurders, de monteur en de marconist om het leven. De oorzaak van de beide ongelukken is waarschijnlijk ge egen in de zware belas ting der beide vliegtuigen, welke belasting bij een vlucht over den Oceaan niet te vermijden was. Blijkens hei officieele bericht zijn niet alleen de vliegtuigen van het eskader van de Afrikaansche kust gestart, doch ook de beide reservevliegtuigen, die oorspronkelijk het eskader slechts tot de Afrikaansche kust zouden begeleiden." Rapport aan Mussolini. Mussolini heeft uit Port Natal in Brazi lië een rapport ontvangen betreffende den tocht der Italiaansche vliegtuigen over den Atlantischen Oceaan. Omtrent het vertrek deeit Calbo daarin mede, dat hij met het oog op weersomstandigheden be sloten had, 's nacbis bij volle maan te starten. Alles, wat niet "beslist noodzake lijk was voor den tocht, werd achtergela ten. De medegenomen benzine was vol doende voor meer dan twintig uur vlie- gens. Alle deelnemers aan den tocht had den hun zwarte hemden aangetrokken, als symbool van den fascisiischen wil, in dezen slag te overwinnen Op het laatste moment zwichtte Balbo voor het dringend verzoek der commandanten van de beide vliegtui gen met onderdee'en om hen aan den tocht te Uiten deelnemen. Vervolgens had overeenkomstig de ge troffen regeling de start plaats. Het eer ste escadrille dat door Balbo werd aange voerd, kon niet zien, op welke wijze het vertrek der anderen plaats had. Valle, die moeite had om op te stijgen, koerste naar de kust, liet daar de benzine, welke hij boven de voorgeschreven hoeveelheid had geladen wegvloeien en startte anderhalf uur later dan de anderen, die hij bij de Brazi iaansehe kust inhaalde. Tijdens het begin van den tocht heersch- te absolute duisternis, zoodat uitsluitend op de navigatie-inst.rumenten moest worden afgegaan. Bij het eerste gloren van den morgen hield Balbo appèl, waarop zich tien vliegtuigen meldden. Per draadlooze vernam hij, dat twee vliegtuigen te Bola- ma waren achtergebleven. Het is met deze vliegtuigen, dat. zich de reeds gemelde on- gevaJfen hebben voorgedaan, waarbij vijf persoren het leven verloren. In de morgenuren werd in breeder for matie gevlogen. Men poogde boven de dich te regenwolken te komen, die dp toestellen zeer vaak omhulden en het onmogelijk maakten, den zeespiegel te zien. Nadat 'er negen uur gevlogen was, ont ving Balbo een S. O. S.-sein van kapitein Baistrochhi. die door een defect aan den radiator gedwongen was te dalen. Op 600 K. M.afstand van Fernando de Noronha trof het toestel van majoor Donadelli het zelfde lot. Tijdens de laatste drie uren van den tocht nam de Zuid-Westenwind aanmerke lijk toe aan kracht, doch eindelijk kregen de vliegtuigen na een tocht van 15 uur, het eiland Fernando de Noronha» en drie uur later de Braziliaansche kust in het gezicht. Ook Donadelli's vliegtuig aangekomen. Majoor Donadelli, die zooals bekend we gens een motordefect op zee moest dalen, heeft later de vlucht van Fernando de No ronha voortgezet en zich gevoegd bij de rest van het eskader te Port Natal. W0U3RUGGE. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1931 bedroeg hei aantal ingezetenen dezer ge meente 2322Gevestigd 193 personen en vertrokken 209. Geboren 67 en overleden 22 personen. In 1930 vermeerderd met 30 personen. Polder Vierarr.bacht. In de gehouden vergadering van inge'anden van den pol der vierambacht is met- algemeene stem men besloten niet accoord te gaan met hel besluit van Ged. Staten omtrent de over gave van den weg in genoemde polder van de provincie. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Er komt, nu de feestdagen voorbij zijn, iets meer aanvoer. Mogelijk ook als gevolg dat men toch eens wil gaan ruimen. Vooral van uien schijnt men te wil len gaan afleveren. De prijzen van dit pro duct lokken nog niet uit. Beter gaat het met de fijne peen, waarvan de groote mas sa hier weg is. Zooals gewoonlijk, is het in alle opzichten nu een stillen tijd. Vandaar dat er in de velden weinig te doen is. De bollen liggen ongeveer ailen onder het win- terclek en werk in het open veld is er mo menteel weinig. Indien het geen winter weer wordt zal de bedrijvigheid echter spoedig genoeg aanbreken. Personalia. De heer D. P. W. v. d. Heuven, ontvanger der Directe Belastin gen en Accijnzen, is bij beschikking van den Minister van Financiën van hier ver plaatst naar het kantoor te Zalt-Bommel. Ondiepten in den Rijn. Een motorlog- ger van de reederij den Duik te Katwijk aan Zee was Donderdagmiddag in de vaart naar het P. H. Kanaal om gedurende de wintermaanden al-aar te worden gerepa reerd, geverfd, enz. Een en ander ging ech ter nog met moeilijkheden gepaard, voor namelijk door de ondiepten in den Rijn. Vanaf de Turfmarktbrug tot aan den hoek van het Additioneele kanaal ia het schip door de aldaar aanwezigen endipten vier maal aan den grond geloopen. Spcedig zal echter het uitbaggeren aan den Rijn door B. en W. worden aanbesteed, waarna dit euvel ongetwijfeld vr 1 en zal zijn en naar we vernemen meerdere schepen naar Katwiik r-n Zee zullen op- stoomen. LEIDSCHENDAM. Vorbotermg weg naar Zoetermeer. Naar aanleiding van een door den A. N. W. B. en de K. N. A C. aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoi- land gericht verzoek tot verbetering van het in zeer slechten staat verkeerende weg gedeelte tusschen Zoetoirceer en Leid- schendam deelt dat college mede, dat smds ecnigen tijd onderhandelingen gaan de zijn om den Kostverloren- en Wibcms- veenschen weg in beteien onderhoudstoe- stand te b.engen en den tol op te heffen, zcodat verbe ering van dit weggedeelte, een onderdeel van de eemge verbinding van Den Haag naar Gouda mogelijk spoe dig is tegemoet 'e zien. Weihnachts-Oratorium. Zondag 4 en Dinsoag 6 Januari 1931 werd in het Pa- tronaatagebouw het bekende Weihnachts- Oratorium uitgevoerd door het St. Aioy- sius-Polrunaat uiet welwihemle nie.;e werking van het R. K. Mannenkoor onder leiding van den heer G. v. Hagen en het Meisjespatronaat onder leiding van niej. de Groot. Medewerking verleenden verder de heer L. v. Hagen Jr., pianist, de heer Heijdt, le viool. mej. C. van Ha-gen, 2e viool, L. v. Hagen Sr., orgel, Arn. Hooij- mans, cello en L. Hoijomans, fluit, ter wijl de tenoisolo's werden gezongen door de heeren J. Haazebroek uit den Haag en H. J. Nieuwland. De Patronaatsdirecteur, kap. Pronk, opende om pl.m. 8 uur de avonden met een kort woord, waarbij hij allen ver zocht de grootst mogelijke stilte te bewa ren, opdat allen ten volle van de schit terende muziek en zang zouden kunnen genieten en de zang en muziek tot haar volle recht zouden komen; hij wenschte allen een aangenamen avond Wij kunnen met on* verslag verder ge voegelijk nee. lu.rt zijn, daar wij moetin getuigen, dat èn muziek èn zang in één woord af waaren en op werkelijk keurige en schitterende wijze werden uitgevoerd en ieders bewondering hadden; vooral ook de solo's werden subliem gezongen. Uok de tableaux waren schitterend en de oostumes en do aankleeding van het tooneel waaren in één woord keurig; wij zijn verzekerd, dat allen overvoldaan huiswaarts keerden. Het dankwoord, dat kap. Pronk op het einde tot alle medewerkers en medewerk sters richtte, was dan ook ten volle ver diend en het bijzondere compliment dat mevr. de Groot en de heer G. v. Hagen en de solo-zangers en musici kregen, was ten zeerste op zijn plaats. Mevr. de Groot en enkele heeren had den als blijk van waareering en hoogach ting nog mooie bloemstukken, enz. in ontvangst te nemen. Het waren e~n paar avonden, zooala wij nog zelden in het Patronaat meemaakten en wij hebben van de mooie zang ?u keurige muziek volop genoten. De Patronaatscommissie kan met trots en genoegen op een en ander terugzien. Biijart-séance. - -.al te uur zal Prof. Fokkie de kampioen-biljarter van België, een biljart-séance geven in het Pa tronaat voor de St. Jozefgezellenvereeni- ging. De Prof. zal een partij spelen van 500 caramboles tegen een der Gezellen met 350 voorgift. Hierna zal de Prof. verschillende kunst en fantasiestooten, enz. uitvoeren. Het geheel waarborgt een gezellige en leerzame avond. ST0MPWIJK. Arrestatie. Door de politie zijn gear resteerd B. de R., P. K., wonende aan den Broekweg en E. v. B., wonende aan den Achterweg verdacht van door middel van inklimming in een perceel aan den Broek- weg Zondagavond omstreeks 6 uur een muntgasmeter te hebben geledigd. P. K. is later door de politie weer voor- loopig vrijgelaten, omdat hij bij den dief stal niet tegenwoordig was en slechts 1.20 van de opbrengst had ontvangen. Deze zal dus worden vervolgd wegens heling. De diefstal heeft plaats gehad terwijl de bewoners afwezig waren, waarbij B. de R. op den uitkijk heeft gestaan, terwijl E. van B. het raam is ingeklommen na dit te heb ben opengeschoven. RIJNSATERWOUDE. Nieuwjaarscollecte. Sinds jaren be staat alhier de goede gewoonte een nieuwjaarscollecte te houden ten bate der minder gesitueerden dezer gemeente, welke dan op nieuwjaarsdag een gave ontvangen. Dit jaar, heeft deze collecte de som opgebracht van 95. Een woord van dank aan de milde gevers en aan de collectanten is hier zeker op zijn plaats, hopende dat deze goede instelling nog jaren mag voortbestaan. Vleeschkeuring. Ingevolge de vleesoh- keuringswet werd over de maand De cember alhier ter secretarie aangegeven: 1 bedrijfsslaohtmg varken; 7 varkens ben. 50 K.G.; bedrijfsslaohtingen, huisslach tingen 5 varkens. Noodslachtingen: 1 koe, 1 schaap, 1 varken tot 50 K.G. en 4 big gen, alles afgekeurd. Ingevoerd werd 100 K.G. rundvleesch en 20 KG. varkens- vleesoh. Aan keurloon werd ontvangen 35.—. Geboren: Berdina Johanna d. van M. van den Hoek en K. Wolvers Lam mert z. van R. Donker en J. Slager Hendrika Cornelia d. van G. van Bek- kum en D. Tussenbroek. Gevestigd: E. Blaazer van Haar lemmermeer H. Schellingei'hout van Voorschoten M. Duivenvoorde van. N oor d w ij kerb out. Vertrokken: W. M. de Koning naar Lcimuiden A. Reunierman naai Alphen a d. Rijn B. C. J. VeiUnan naar Kameiik A. Barendregt naar Haarlemmermeer A. van der Zn an naar Haarlem A. van den Uever naar Bloemendaal C. de Wagenaar naar N.-Amstel. TER AAR. R. K. Leesbibliotheek. Met genoegen kunnen we terugzien over het atgelocpen kwartaal van enze Bibliotheek, wat zeker wel een groot deel te danken is aan haar reorganisatie, die zoo hard en hard noodig was. Voorheen had de bibliotheek wel altijd getrouwe lezets, maar toch verder kwam het niet. Nu is zij gekomen midden in ons R. K. leven, wat blijkt uit het groot aan tal lezers. Het is werkelijk Zondags de moeite waard, urn eens een kijkje te ne men aan de Bibliotheek. Men staat ver stomd van de groote schare, die lederen Zondag komen om nieuwe leesstof op te zoeken, want cr is plenjy. Voor elck wat wils. 'lelkenmale ziet men nieuwe gezich ten, die zich in laten schrijven als lezer van de Bibliotheek. Klein of groot, jon gens of meisjes, ouders, velen ziet men daar, want daar is goede R. K. lectuur. Dank zij de Voorzitter, de weleerw. heer kapelaan, die zoo'n juiste keuze heeft ge daan om boeken te koopen, die bij velen in den smaak vallen. Bij elkaar zien we, dat we met onze lan ge winteravonden niet in de war hebben te zitten, er is leeswerk genoeg ie krijgen, en voor luttele prijzen. Aan allerlei pam- tletten, vieze blaadjes die langs de deur gebracht worden, daaraan moest een eind gemaakt worden. Wanneer men lezen wil, kan men terecht bij uw eigen bibliotheek, dat zoo'n pracht instituut is in dezen tijd, aarzel niet langer, kom eens een bezoek brengen, en van dien tijd af aan, wordt men lezer van de bibliotheek. De abonnementen zijn met Januari ver vallen en kunnen weer opnieuw aangegaan worden voor drie maanden. VOORSCHOTEN. Ontslag aan de Zilverfabriek. Bij de yN.V. Zilverfabriek te Voorscho ten is wagens stapte tegen a.s. Woensdag aan 50 man van het personeel ontslag aan gezegd. ^WASSENAAR. Personalia. Tot concierge aan de open bare scholen voor L.O. en U.L.O. is be noemd de heer H. van Beelen alhier. Schoorsteenbrand. Door de brandweer is met den ramonneur een schoorsteen brand gebluscht ten huize van den heer H. aan den Groot Haesebroekschenweg. Een fel gestookte kachel en een vuile schoorsteen zijn de oorzaken van dit brandje, dat ge lukkig in den aanvang kon worden gestuit. Tuinbouwvereeniging. ^dagavond hield de Tuinbouwvereeniging Wassenaar en Omstreken eene ledenvergadering. Door den Voorziter. de heer A. G. van Tol werd deze zeer druk bezochte verga dering met een harielijk welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder het eerste dameslid Mej. Nijland geopend. Niet minder dan 11 candidaat-leden ston den op de nominatie en deze werden onder luid applaus na gehouden stemming aange nomen. Tot Jury om het ingezondene te keuren worden benoemd de heeren N. van den Heuvel, H. A. N. Janse en A. Bergman. Hierop werd overgegaan tot het vaststel len van het prijsvragenprogram, voor het jaar 1931. De betreffende Commissie heeft een schema opgesteld hetwelk door den heer Sjouke wordt voorgelezen waarna wordt overgegaan prijsvraag na prijsvraag te be spreken en werd waar noodig hier en daar veranderd of aangevuld. Dit prijsvragenpro gram zal zoo spoedig mogelijk in druk ver schijnen en aan alle leden worden gezon den. Het program i3 bij vorig jaar verge leken belangrijk uitgebreid, hiervan noe men we slechts enkele der belangrijkste, t.w. tuinteekeningen, voor tuinknechts, in Maart a.s.; prijsvraag voor Orchideeën over het geheele jaar, de mooiste collectie ap pels en peren in October enz. Dit zijn er slechts enkele uil een prijsvragenreeks van meer dan 50 welke voor 1931 werden uit geschreven. Na de vaststelling van dit program brengt de Jury bij monde van den heer Bergman verslag uit van de gehouden keu ring. Voor de prijsvraag 3 potten bloeiende bolgewassen, verwier! de heer J. vv d. Kroft een le prijs. Voor het puntenstelsel de heer P. Zeg waard met 1 cyclamen Rococo 10 punten met lof, 1 cyclamen Weise Dame 10 pun ten met lof; de heer C. Fillius met 1 Adian- tum greeum bicolor 10 p. met lof; 1 idem glorianum Lemtresië 10 p. met lof; 1 pan- da-nus Vuschi 10 p. met lof; 1 Aralia Ele- gantissima 10 punten met lof. Hierna wordt eene bespreking gehouden over de eventueel te houden excursies. De heer van den Berg brengt de besproken voorstellen in de Bestuursvergadering naar voren. Daarbij worden genoemd omgeving Nijmegen, omgeving Harmclen, Westland enz. Na gehouden bespreking wordt besloten in elk geval eene excuisie ie houden naar de Leidsche Hortus en later de tweede ex cursie te bepalen. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Jansen om een excursie naar En geland te maken wordt deze uitgenoodigd hiervoor gegevens te verzamelen en een kostenberekening te maken en deze op de volgende vergadering ter tafel te brengen. Nadat- nog diverse belangrijke vereem- gingszaken bij de rondvraag waren behan deld, werd deze geanimeerde vergadering onder het uitspreken van een woord van dank aan allen voor de trouwe opkomst door den Voorzitter gesloten. BODEGRAVEN. Hanze. Dinsdagavond hield de Hanze haar jaarvergadering in het Patronaats gebouw. De voorzitter opende de vergade ring met den Christel ijken groet, weuschle allen bij de jaarwisseling een Zalig Nieuw jaar. Hij heette allen welkom, bijzonder den heer Jan Mol, propagandist van het Centraal Hanzebuieau, die een lezing zal houden met het onderwerp: „Principiee'.e Organisatie Spr. memoi eerde de Philips étalage-verlichting en do adviezen door deze firma gratis verstrekt. De gekozen afgevaardigde naar de Centrale Raad, de heer H. limp, was verhinderd geweest, waarom de heer P. Zwaan in zijn plaats is getreden. Ook was de heer H. Timp in de bestuursvergadering gekozen als tweede voorzitter. De notulen werden door don secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Jan Mol hield daarna zijn in leiding. 8pr. sohetste het recht om te ver- cenigen. Ook door de economische crisis hebben velen zich weder bij hun vereeni- ging aangesloten, zoodat de Haailemsohe Hanze weder 7000 leden telt. Spreker kan vele voordeelcn opnoemen voor de le a der Hanze, o.a. de O. as verzekering, Brand verzekering, Middenstands Onderlinge enz.; doch hij wil zich meer bepalen tot het principieels godeelle. Zeer uitvoerig bepleit hij het zedelijk godsdienstige in de vereniging. Het is de wensch van alle Bis schoppen zich in de kat-h. verecnigingen aan te sluiten. Alléén daar kunnen de ka bh. beginselen tot hun volle recht ko men. Spreker spoort cie leden aan, deze ge dachte te propageeien, en zoodoende niet- leden tot de kath. vereeniging te brongen. De voorzitter dankt den spieker voor zijn leerzame ïede, waarna, de secretaris het jaarverslag uitbrengt. Aan dit verslag ontleenen wij dat hei le dental van 48 en 2 donateurs stationnair is gebleven. In het af geloop en jaar werden 8 bestuurs- en 4 ledenvergaderingen ge houden, plus een leestvergadering, waar de zeereerw. heer Rector Bots de feestrede hield en ook mr. Bach tegenwoordig was. Als secretaris was afgetreden de heer H. J. v. d. Poll, en in zijn plaats gekozen de heer P. van Niekerk. Op initiatief van de Hanze heeft alhier een auto-zegening plaats gehad. Ook is in samenwerking met de neutr. ver. een waarschuwingslijst aan de leden gezonden, en heeft een Philips demonstra tie plaats gehad, met als resultaat, dat vele étalage-verlichtingen zijn veranderd en ook verbeterd. Twee maal heeft de San tos-oor uissie bloemetjes deen verkoopen. Mc' en wensch dat de handel in 1931 we der moge opleven, sluit de secretaris zijn keurig uitgebreid verslag. Na oord van den voorzitter aan den secretaris krijgf de penningmees ter het woord tot het doen van zijn ver slag. Het saldo bedroeg 1 Jan. 1928 188.32, ontvangen 418.G0, hiervan van contribu tie 343.en donateurs 5.Uitgaven 601.85, blijft batig saldo 5.07. Van de uitgaven waren 279.75 contributie Cen traal Bureau o<: "da 10.H. Missen 13.zaalhuur 1929 12.50 en 1930 15.Nadat de boeken waren na gezien en accoord bevonden, werd hem met dank décharge verleend. De begroot ing voor 1931 werd vastge steld op 341.aan ontvangsten en uit gaven. Vervolgens bracht de heer P. Zwaan zeer in 't kort verslag uit van de Centrale Raad s v e rgad e r i n g. Bij de daarna volgende bestuursverkie zing werd de heer A. v. d. Heijden herko zen met 14 tegen 2 stemmen, evenzoo her kozen als voorzitter. Op verzoek van den burgemeester waar schuwt de voorzitter de leden om geen han delingen te verrichten, die strijdig zijn met de loterijwet, daar anders zal worden ingegrepen. Voorge'ezen wordt de circulaire tot op wekking deel te nemen aan de reis naar Rome van 820 Mei. Bij de rondvraag werd voorgesteld de vergaderingen te houden in een zaal van een der leden. De voorzitter zeide toe dit punt de volgende vergadering op de agen da te zullen plaatsen. De bespreking weder een feestavond te geven werd met gelijke stemmen verwor pen. De voorzitter dankt allen voor hun aan wezigheid en sluit met den Chr. groet de vergadering. DE WERKEL00ZENRELLETJES. Zijn de dames en heeren te teer gebouwd? Onder den titel „Waar blijven de leiders als er harde klappen vallen?" schrijft Het Volk over de houding der communistische leiders in de werkeloozcnngitatie: Het heeft de aandacht getrokken, dat de leiding van deze tot geen enkel re sultaat leidende werkeloozen „actie" zoo er al van „leiding" kan worden ge sproken berust bij enkele lieden die in het Werkeloozen Agitatie-comité een ondergeschikten rol vervullen en hun op drachten blijken te ontvangen, zoowel van de plaatselijke als van de landelijke besturen der communistische partij. Waar het echter aankomt op de uit voering van die opdrachten, welke zoo als in de laatste dagen wel gebleken is, voor de „demonstranten" niet zonder risico is. houden die „arbeidersleiders" zich afzijdig. Wij hebben althans den heer David Wijnkoop, die weer tot De Communistische Partij toetrad, omdat hij daar „de massa" wist te bereiken, nog niet aan het hoofd van een groep tegen de politie optrekkenden werkeloozen ge zien. En evenmin zagen wij den secreta ris van het partijbestuur, SchaMter, het communistische gemeenteraads'id Seo- gers, of den communistisohen advocaat mr. S. de Jong, als aanvoerder nan den kop van een werkeloozenoptocht hun „massa" aanvoeren. Durven deze helden niet? Is hun body misschien te fijn gebouwd voor de sabels en gummistok'-cn der politie en laten zij die hecte kastanjes liever door een stel arme drommels uit het vuur halen? O zeker, het is veel eenvoudiger on veel minder gevaarlek cm in een «■eslcten zaal ala woordvoerder voor werke'cozen op te treden, zooals mr. De Jong Maandag avond en dan nog uiet in Ams'ordam maar in Haarlem deed of zooals de hee ren Sohalker en Secers gisteravond in het lokaal ..Waterloo". Wij ste len hierbij vast, dat laatstge noemden teen de vergadering uitliep en een paar honderd man tegen het verbod der politie in naar den Dam wilden trek ken o-m te demonstreeren, dinrbij niet van de oartij waren en reeds bij het eer ste treffen met de politie nabij de Oude Hoogstraat, in geen velden of wegen te bekennen waren. De heer Wijnkoop, die in Kamer en gemeenteraad aangaande de werkelooeenaetie a'lerlei onzin staat uit te brullen, heeft zich de laatste da gen hee'emaal nergens laten zien. Het ziin wel je helden die communisti sche leiders En dat. terwijl deze lieden den euve len moed hebben avond aan avond in „De Tribune" aan fo zetten tot het bren gen van de grootst moge'ijke onrust in de stad en t-ot verzet fegen de politie Maar zij ze'f blijven buiten schot ALLERLEI. De B'oemenhandel. In de Nieuwjaars- week was er nog een mooie aanvoer op de bloemenveilingen, vooral van tulpen zagen wij een flinke voorraad, zoowel van Cap- land's als van de verschillende ducsoor- ten. Ook hyacinihen worden aangeboden. De bloemenhandel is vrij levendig, terwijl er zeer voel vraag blijft vooral naar eer ste kwaliteit. Het fustvraagstuk. De houten kist of de z.g. bak heeft het mandenwerk in do laatste jaren op do veilingen geheel ver- vajigen. Thans worden in het Westland dui zenden kisten aangemaakt en verschillen den nog bruikbaren gerepareerd. De zaak van het eenmalig fust is eveneons urgent, deze kisten voor de verzending an toma ten en druiven werden reed., her vorig jaar voor gebruik verplichtend gestold. Deze kisten worden maar éénmaal gebruikt, dus zijn immer nieuw, iets, dat het product ~ccr ten goede komt. De Uien-handel. Deze week kwamen nog mooie partijtjes uien aan de vei'ingen. welke nog vrij sterk bleken t zijn voor zoover dit thans kan worden gezeed. Het goed is nu eenmaal dezen winter giet voor bewaren geschikt. De noteeringen blijven evenwel enorm laag, men maakt niet meer dan een halve gulden per 1/2 H.L. De nieuwe ra lijs. Onder de ihans nog z.g. nieuwe groenten, welke in den winter in den handel worden gebracht, neemt ra dijs een eerste plaats in en wij zien het goed in werkelijk niet onbeduidende kwan turns aan de veilingen. De vraa er naar is gced, waardoor de prijzen mooi kunnen worden genoemd, o.a. bracht de radijs te Honselersdijk het zelfs tot ov de f 7.— per 100 bos. Het standgewas is op tal van tuinen lang niet slecht, zoodat ook over de gemaakte beschotten niet wordt geklaagd. De weersgesteldheid. Voor den hando in wintcrproducten wordt nu nog koel, droog en strenger weer verlangd. Deze .vin ter vooral toonde de groentenmarkt zich heel gevoelig voor de vorst. Vooral sprui ten, andijvie en keukengroert-'»- z"n gevoe lig voor scherp winterweer. Het eerstge noemd product is thans ze'fs door he* zachte weer hier en daar vettig geworden, waardoor dit voornaam winterproduct vee' aan handelswaarde veriest. Jonge spinazie. De thans in den han del komende spinazie, welke over het al gemeen lang niet op eerste k aliteit aan spraak mag maken, wordt nu geprijsd op de veilingen van 8 tot 10 ct. per kilo. Het mestvraags.uk. De stalmestprij zen blijven in weerwil van het meerdere gebruik laag. Men koopt goede mest tegen f3. per ton. Paardenmest blijft goed e prijs.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11