LIDO JAHUARI-VERKOOP DEftK Eit AAN!! 3 pcnd's pet Jam 735 Chocolaterie „LI O O" if ZBET ONZE ETALAGES BUITENL. BERICHTEN VRIJDAG 9 J/NUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 EEN OVERROMPELING TE MUNSTERGELEEN. Neutraliteitsschennis. In onzen legenwoordigen veelbewogen tijd zijn aanranding en berooving aan de orde van den dag, zoodat we het heelemaal niet ooodig vinden deze rubriek met een nieuw voorval aan te vullen. Doch ons landelijk Munsiergeleen is in rep en roer gebracht, aldus het „L. D.", door een geval van dien aard, dat o.i. zooveel van de ge wone tactiek der aanranders afwijkt, dat we 't waard achten vernield te worden. Het merkwaardige van 't geval is, dat hier hei „zwakke" geslacht tot don aanval overging en o schande, de verdediging van de z.g. „sterke" partij was nog minder dan slap, lamlendig. Verbeeld u lezer: een donkere avond, zwarte regenwolken jagen door ;t luchtruim 't maantje krijgt slechts af en toe de kans om een enkelen blik door een gat van dat wolLengordijn heen te werpen. De wind built en klaagt door de ontbladerdo boo- men. Echt spoken weer, nietwaar? Drie eenzame reizigers zijn op weg van Munstergeleen naar Wintraak, waar de schutterij een feestavond zal geven Dus een heerlijk vooruitzicht, al is 't stikdon ker. En om al vast in feeststemming te ge raken en ook tegen het koude en natte weer en wellicht ook omdat ie goed smaak te, had men reeds menig glaasje geledigd alvorens op pad te gaan. Booze tongen be weren zelfs, dat onze drie vrienden „in de olie" waren, maar dat is natuurlijk niet waar Welnu, heel gemütlich sjokten onze feestgangers over een eenzamen veldweg. Plotseling springt daar van achter een heg een individu te voorschijn, grijpt den voor ste der drie vrienden in zijn kraag, schudt hem door elkaar en stoot onder al deze be drijven een geluid uit. dat iets lijkt op den krijgsgezang der negers in circus Schnei der, u allen welbekend. Onze drie helden staan verstomd, tril lend op bun beenen. De overrompeling ging ook zoo snel. En het couragewater, dat ze geconsumeerd hebben, werkt blijk baar ook al niet. Eindelijk daar schiet de maan van achter de wolken te voorschijn. De vage omtrekken van den aanrander ne men vaste vormen aan. De drie arme slachtoffers voelen hun beneveld brein eenigszins verlicht. Ze begrijpen, dat het geluid, wat ze eerst voor een krijgsge schreeuw hielden, niets anders is dan een stortvloed van scheldwoorden die..,, aan een verkeerd adres aanlanden. De situatie wordt aldus opgelost: Een zeker iemand uit ons dorp had precies dien dag uitgeko zen om een bezoek te brengen aan diverse bierwinkels. Die visites, 's morgens begon nen, namen den geheelen dag in beslag en des avonds was menheer nog niet thuis. Zijn dierbare wederhelft meende te weten, dat hij spoedig voorbij een bepaalde plaats zou komen afzakken. Daarom had ze zich verdekt opgesteld en was van plan om va derlief op een stormachtige manier te ver welkomen. Ongelukkig echter vergiste ze zich in den persoon en deed zoodoende een aanval op een neutrale mogendheid, wat zeer zeker afkeurenswaardig is in een tijd, dat wij allen de vredesgedachte moeten propageeren. Gelukkig voor de aanvallende partij, dat de tegenstander door samenloop van om8tandigehden, u lezer reeds bekend, niet in staat was zijn strijdkrachten direct te mobiliseeren. Daardoor bleef 't slechts bij een spiegelgevecht. SALOMON LIEBERMANN. Terugkeer in Holland verboden. Het „Algemeen Politieblad" bevat thans de volgende medeeeling: De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam bericht, dat bij Kon. Be sluit van 24 December 1930 no. 43 aan Sa lomon Liebermann kwijtschelding is ver leend van het nog onvervuld gedeelte der gevangenisstraf van 2 jaren (met aftrek van preventieve hechtenis), waartoe hij bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam d.d. 28 Februari 1930 is veroordeeld, onder de voorwaarden, dat deze kwijtschelding zal ingaan, nadat zal zijn komen vast te staan, dat hij Nederland kan verlaten; dat zijn invrijheidstelling eerst zal plaats hebben uiterlijk 24 uur vóórdat hij Nederland zal verlaten en dat hij daarin niet zal terug- keeren. Liebermann is op 30 December 1930 on der toezicht naar België vertrokken. Handige oplichterstruc. Dezer dagen vervoegde zich bij een ga ragehouder te Kampen een heer, die voor gaf oud-officier der artilerie te zijn en die zich noemde jhr. v. d. Benten. Hij zeide, dat het voornemen bestond een motortocht door Rusland te maken, waarvoor het Rijk een groot geldelijk bedrag had beschik baar gesteld. Het doel van dezen tocht was een film uit Sovjet-Rusland te ver vaardigen. Nu vroeg de man den garage houder een geldelijke bijdrage, dan zou zijn adres als reclame op de film vermeld wor den. De garagehouder, niet afkeerig van reclame, gaf de man een bedrag van f 50 Van jhr. v. d. B. heeft men niets meer gehoord, zoodat men waarschijnlijk hier te doen heeft met een slimme oplichterstruc. De bestolen oude dame. Men herinnert zich het bericht over de drie-en-lach tig jarige dame te Haarlem, die aangifte deed van een diefstal in haar woning, waarbij 5000 aan spaarduitjes verdwenen. Zij was gewoon het geld in zak jes op haar lichaam te dragen, maar op zekeren dag had zij het in de bedstede verstopt, waar zij en evenmin de uitgezon den rechercheurs het konden terugvinden. Intusschen gaat men betwijfelen, of hier diefstal in het spel is, de oude dame blijkt aan geheugenzwakte te lijden en meent 'zich zeer vaag te herinneren, dat zij het geld ook eiders kon hebben verstopt. Maar waar? VANAF ZATERDAG 20 JANUARI TOT 24 JANUARI 1930 1931 pond 50 ct. Eonbons de Luxe V2 pond 33 ct. '/2 pond 39 ct Noga-Carré V2 pond 29 ct. '/2 pond 42 Ct. IJs-Chccolade i/2 pond 31 ct. 3 ons 37V2 ct Koek-assorti 3 ons 25 ct. 2 ons 34 ct Banket-asscrti 2 ons 25 ct 40 stuks 70 ct. Pakken-Chocolade 40 stuks 59 ct. 3 pond 97 ct. 3 pond 79 ct. 16 stuks 25 ct. Pakken-Cl.ocolade 16 stuks 22 ct. 1/2 pond 37'/2 ct. Amandeibocnen i/2 pond 25 ct. 2 stuks 10 ct. Macronen 3 stuks 10 ct. 2 stuks 10 Ct. Cocoskransen 3 stuks 10 ct. 1533 en 1931 HAARLEMMERSTRAAT 82 LElDEK j BW VISt.W LI DE TE UTRïdHl OPGEGRAVEN SCHUIT Hoe rroet men haa- bewaren? Nu de onder aan de van Hoornekade te Utrecht opgegraven schuit naar het Cen traal Museum is overgebracht, staat men voor de moeilijkheid, hye het hout van dit eeuwen lang in de vochtige aarde verbor gen vaartuig zoodanig te conserveereit dai in het museum noch koude noch hjli.e daar op nadeelige uitwerking kan uitoiJenen Daar men over de geheele -.vereld slechts op een drietal plaatsen een dergelijk vaar tuig aan het daglicht heel- gebracht, is de rou.ine ten dezen uiterst gering. De direc teur van het museum dr. Scbuilcnhurg. heeft zich thans naar Noorwegen gewend waar ook 'n dergelijke schuit is blootge legd. Vandaar ve-wamit men thans advie zen ten dezen. Ho! conserveorcn zal, vol gens deskundigen, zeker een paar jaren vergen. Thans woidt. hel vaartuig in den museumkelder zoo rat mogelijk bewaard, doch dit brongc weer ungewenichte schim mel mede. Nu is mon bezig deze te verwij deren en wacht verder donkundige advie zen af. ONGELUKKEN Ernstig ongeluk met brandende petroleum, lamp. Bij Altenmedingen in Hannover heeft gisteren bij het vullen van een bran lende petroleumlamp een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen een vrouw de petroleum wil de bijgieten sloeg de vlam in de flesch, waardoor de vrouw en haar drie kinderen plotseling in vlammen werden gehuld. Zij moesten allen, met ernstige brandwonden overdekt, naar het ziekenhuis worden over gebracht, waar inmiddels een der kinde ren is bezweken. Het lawine-ongeluk in de Fransche Alpen Na een uiterst moeilijken speurtocht en zwaren arbeid, is een hulp-brigade van honderd Fransche Alpenjagers erin go slaagd, de lijken van de zes door een lawi ne bedolven bransche toeristen in de Alpen bij Briancon te vinden. Onder hen bevin den zich een vader met twee kinderen. De zes toeristen waren Zaterdagmorgen bij een poging om een 2400 meter koogei bergtop te bestijgen door een lawine vor- rast en bedolven. Het zoeken naar de nog steeds verdwe nen vier toeristen en naar de studenten uit Parijs heeft tot nog toe geen resul taat opgeleverd. Waarschijnlijk zal het wel duren tot liet smelten van de sneeuw in het voorjaar, voordat men hun lijken zal kunnen vinden. EEN VLOEDGOLF AAN DE KUST VAN NIEUW-GUINEA. Een ontzaglijke vloedgolf heeft de Noor delijke kust van Nieuw-Guinea over een breedte van 40 mijl geteisterd. Het water sloeg driehonderd meter ver over land en de vloedgolf had een hoogte van ruim 8 M. De missie-huizen te Sapora en de han delskolonie te Madang zijn verwoest. Men telt zes dooden, een vermiste en drie ge wonden. Aardverschuivingen In Griekenland. Tengevolge van de voortdurende aard schokken, hebben bij het Kanaal, door de landengte van Connthe loopend, op ver schillende plaatsen aardverschui ingen plaats gehad, waardoor het Kanaal voor de geheele scheepvaart is versperd. Dagbladbureau door brand verwoest- In de bureaux van het communistische blad „Noirskeiisllumnian'' te Lulea (Zwe den) ontstond gisteren een brand, die Zoo suel om zich greep, dal binnen korten tijd het geheele gebouw in de asch was gelegd. Het blusschingswerk was bijna onmoge'ijk. De schade bedraagt ca. eon half milli joh kronen. Drie personen werden bij het blus schingswerk gewond. Groote brand op Martinique. Te Pointe-a-Pitre op het eiland Maili- nique is gistermorgen oun brand uitgebro ken, die zich met ongewone snelheid vor een geneele 3tauswijk uitbreidde. Niettegenstaande alle brandweerbriga des van de stad uit alle macht het vuur bestreden, bleef het echter voortwoeden. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten, werden er 40 huizen in de asch ge legd. Of er menschenlevens te betreuren zijn, is nog niet bekend. De gouverneur van het eiland heeft zich naar _de plaats van de ramp begeven. RAMP TE ALSD0RF VEROORZAAKT DOOR MIJNGASEXPLOSIE? Conclusie der enquête-commissie. De ongevallencommis8io voor het mijn- distr.ct Bonn heelt gisteren een bezoek ge bracht aan de miju Anna li te Alsdoif. Ue benzol-locomotief, welke, naar men zich zal herinneren, de mijnramp veroorzaakt heet te te hebben, is thans nauwkeurig onder zocht. Als resultaat hieivan is üe commis sie tot de conclusie gekomen, dat de loco motief de catastrophe niet veroorzaakt kan hebben. De commissie is voorts de mee ning toegedaan, dat in verband met de uitgestrektheid der mijn zich daarin geen groote hoeveelheid kolenstof kunnen op hoopen. Üok kan geen ontploffing van ben- zolgassen in het voorste gedeelte van de mijn hebben plaats gehad. Bij een analyse van het uit de miju afgevoerde water werd daarin geen beuzolgehalte aangetroffen L»t, meeruerheid der commissie is van oor deel, dat de mijnramp veroorzaakt is door een mijngasontpioffing in de mijn zelf, waar bij het kolenstof heelt meegewerkt. Deze ontploffing heeft daarop bovengronds in het mijngebouw eon hevige koleust jfont ploffing ten gevolge gehad. Naar den om vang der aangerichte verwoestingen te oot- deelen, moet zich ondergronds een groote hoeveelheid mijngas hebben opgehoopt De oorzaak en de haard der explosie konden echter nog niet definitief worden vastge steld. Automobiliste vermoord. Op een eenzame plek in Northumber land, bij Otterburn aan den weg naar New castle, heeft een onbekende man Dinsdag avond een vrouw aangevallen in de auto, waarin zij hem op zijn verzoek had laten meerijden. Hij wierp haar, terwijl zij in half- verdoofden toestand verkeerde, op de ach terbank en stak vervolgens de auto in brand. De vrouw, de 27-jar;ge doc.iier van een garagehouder uit Otterburn, werd drie uur later in deerniswekkenden toestand dij de verbrande auto gevonden. Zij leefde nog en kwam bij tusschenpoozen tot bewustzijn, zoodat zij eenige mecleJeelingen kon doen. Den volgenden morgen stierf zij. Duiken naar kunstschatten in Athene's haven. Do volgende week zal door duikers wor den gezoebt naar kunstschatten, die zich op den bodem van de haven van Athene kunnen bevinden. Reeds in het begin de/.ei eeuw werden waardevolle antieke tempel zuilen gevonden en eenigen tijd geleden werden 300 marmeren beelden nanr bover. gebracht, zoodat men met groote belang stelling bet resultaat van het onderzoek tegemoetziet. Mislukte roofoverval. Op de spaarbank te Sandenburg in Lauenberg is een mislukte roofoverval ge pleegd. Gisteienavond kwam voor hst ge bouw van de spaarbank een auto met inzittenden aangereden, die stopte. En kele mannen stapten uit en gingen het ge bouw van de bank binnen. In verband met de talrijke overvallen to spaarbanken in den laatsten tijd, oerenen de gendarmerie en politie verscherpt toe. zicht uit, wat ook hier het geval was en kwam direct met eenige collega's toege schoten. De mannen, die nog in den auto zn.ten namen daarop de vlucht, doch de 3 ove rige konden worden gearresteerd, nadat eerst nog van de revolvers was gebruik gemaakt. Niemand werd echter door de schoten ge deerd. Brutale entvoering en berooving. Een buitengewoon brutale ontvoering heeft te New-York plaats gehad. Toen de vroegere bokskampioen Carpon- tier met een dame na afloop van een thea tervoorstelling in een auto plaats nam, drongen eenige mannen den auto binnen. Een hunner stuurde den wagen m volle vaart buiten de stad, terwijl de andere man nen het paar met hun revolvers in bedwang hielden en het dwong al het geld, dat zij bij zich hadden en ook alle juweeien, ter waarde van ongeveer 25.000 dollar over te geven. Vervolgens werden Carpentier en zijn begeleidster ver buiten de stad uit den auto gezet, zoodat zij te voet moesten le- rugkeeren. Eerst tegen den morgen slaagde het paar er in, New-York te bereiken. In het gedrang bij het uitgaan van den schouwburg was de ontvoering geheel on opgemerkt gebleven. Krankzinnig tegen wil en dank. In een Fransch krankzinnigengesticht is Woensdag door een misverstand een per- soon, wien niets mankeerde, geïnterneerd. Deze had een krankzinnig familielid naar het gesticht geleid. De krankzinnige t -m echter de vlucht en werd gedurende langen tijd achtervolgd. In dien tusschentijd kwamen andere op passers, die den gezonden man beetuakien. j Daar deze zich als een razende verweer- i de, meende men dat hij een aanval van i woede had, zoodat hij in een dwangbuis werd gestoken en hem een koude douche j werd tuege liend en hij ter slotte in eeu ge- blindeerde cel werd opgesloten. Eerst later, toen men den werkelijken krankzinnige had gevat en terugvoerde, werd het misverstand ontdekt. Voor 10 ir.illioen opgegeten. Dezer dagen was een zwerm termieten (groote witte mieren), doorgedrongen in een bankgebouw te Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen. Het gebeurde 's avonds toen er niemand in het bankgebouw aan wezig was. De mieren zochten hun toevlucht in een ledige brandkast, waarvan de deur wegens de vochtigheid niet gesloten was. 's Anderendaags werden in de brandkast enkele stapels bankbiljetten gelegd -*n toen werd de brandkast natuurlijk gesloten. Een dag later had men het geld noodig; de gepantserde deur werd geopend, maar van de bankbiljetten was niets meer te vinden. Men zag wel een aantal witte mie ren, die zich verdrongen om een grijsach tig hoopje dat uit een brijachtige massa scheen te bestaan. Dat was alles wat deze veelvraten van het bankpapier hadden over- gelaten. Wellicht zullen mieren in zoo'n korten tijd nog nooit zooveel schade aangericht hebben. Alle brandkasten van 'iet bankiers kantoor zijn thans met blauwzuur sch ïon- gomaakl en de beambte die de ledige brarxi- ka-st met 'n goede bedoeling had laten open staan, werd op staanden voet ontsiagen, maar daarmee had men de 10 millioen niet terug. Glazen woonhuizen. Dezer dagen werd in Chicago een ver gadering gehouden, waar ingenieur Frank Lloyd Whité een geheel nieuwe gedachte ontwikkelde omtrent een hervorming van don modernen bouwstijl. Hij ging uit van het idee. dat niet meer, zooals tot nu toe de huizen uit metselwerk zouden opge trokken worden, maar uit glas. De toe komst moest, volgens zijn opinie geheel met de verouderde bouwmethoden der Middeleeuwen breken; de steden der toe komst moeten met licht doorstroomd worden en dit is alleen mogelijk, wanneer men de buizen bouwde niet meer, zooals gedurende eeuwen uit steenen, die het licht tegenhielden, maar van doorzichtig glas. Zoo'n huis zou slechts uit vensterrai- 1 ten bestaan, die in smalle koperen lijsten gevat waren. Ieder venster moet geopend kunnen worden, zoodat licht en lucht 1 vrijen toegang hebben Evenals het uit wendig gedeelte van de huizen moet ook het binnenwerk van glas zijn. Als middelpunt van het huis heeft hij zich een groot hal voorgesteld, die reikt tot aan de tweede verdieping. Geen enkeie étage mag meer dan 4 kamers hebben, die in het belang van den vrijen toevoer van licht zoo weinig mogelijk meubels en an dere voorwerpen moet bevatten. De slaap kamers worden op plafondhoogte van de hal aangebracht jn wel zóór, dat zij als balkons boven de hal uitsteken. Iedere kamer heeft een vrij uitzicht, zoodat licht en lucht in dit huis der toekomst vrij kun nen binnenstroomen. AUeen om de felste zonnestralen builen te houden zijn speciale inrichtingen a-ange bracht bij ieder venster apart, terwijl het glas zóó geslepen is, dat hel inwendige van hel huis beveiligd is voor alle nieuws gierige blikken van buiten, zoodat men dus in een glazen huis zit zonder zelf ge zien te worden. De vroegere bondgenooten. Aan den hoofdingang der Parijsohe Beurs hangt een scheurkalender, dje op iedei blad eeu historische gedenkdag ver meldt. Op het bla-d van 24 October stond de opmerking: „1ÜJ7, Nederlaag der Italia nen bij Capoietto". Een Italiaansch Beurs- cor.espondent schieet met inkt ondei deze opmerking: „1918. Overwinning der Italia nen bij Vittoria Voneto". Teen hij enkele uien later weer voorbij kwam, zag hij tot zijn groote verwonde ring dat zijn locgcveegde notitie met een dikke pennestieek doorgehaald was. De woedende Italiaan rukte het blad af, en stuurde het naar een itahaansche cou rant, die het ais een bewijs van Fransche lafhartigheid in haar kolommen opnam. Arr.erikaansche wetten. In Amerika bestaan er een massa zon derlinge wellen. De vreemdste dingen on dervindt men echter wel met het fooien- stelsel in de verschillende Stalen. In Pen- sylvenië geldt het geven van fooion als een misdaad, die met hooge geldboeten be straft wordt. De eene helft daarvan ont- vangt de Staat, de anclere helft de aan- klager In Californië on Illinois is het neg curieuser:- fooion op zichze.f ziju geoor loofd, maar het is streng verboden om ze te verdeelen tusschen werkgever en werk nemer. In Arkansas en Tenessee werden tot nu toe allen bestraft, die focien gaven en ook allen, die ze aannamen. Thans zijn ech ter alle wetten die beschikking hebben op het fooienstelsel in beide Staten opgehe ven, omdat zij practisch toch niet waren te controleeren. Vlootparade in Japan. Dezer dagen werd voor Kobe, de groot ste ha vei. stad van Japan, de grootste vlootparade gehouden," d.e Japan ooit be leefd heeft. Er namen totaal 165 oorlogs schepen aan deel met een gezamenlijke tonneninhoud vaan meer dan 700.000 ton, benevens 72 ooriogs- en uiann e- v i i eg o ia ge n, die op het oogenblik der parade in ge vochte of rma tie boven de vloot viogen. De Japanscue keizer was persoonlijk bij de paia-de tegenwoordig, aan boord van den kruiser „Kirisherina Ontelbare kanonschoten, die de heele stad deden sidderen, kondigden de komst van den keizer aan. Bijna alle Japan scue Ministers, gouverueuis van de ver schillende provinciën, en hoogwaa.dig- heidsbekleedeis waren naar Kobe gevaren om de paraue bij te wonen. Van andere Japanscue sleden en uit de omgeving wa ren meer dan een millioen msnsohen naar Kobe gekomen. Vooral uit Osaka, de grootste scad van Azië met 2.5 millioen inwoneis stroomden mussa s menscuen naar Kobe. Op de bergruggen, die ach ter de stad oprijzen, werueu zitplaatsen voor de toesciiuuweis verhuurd een ge deelte voor 15 per M2. voor den dag der parade. In Kobe had tegelijkertijd een groote marine-tentoonstelling plaats. Alle etrar ten waren ïeea^eiiju ve.sie.u mee gefleurde lampions en bouen 's nachts een verruk kelijk schouwspel. Kr is geen volk, dat er zoo van houdt en het ook zoo unsiekeud kan om festi viteiten te arraugeeien. Van den eenvou digs ten koelie tot uen maclitigsten waar- digneiusbekioeuer is op zoo n ïeestaag do heele bevolking van het hoogste nationale enthousiasme vervuld. Alle publieke gebou wen en vele particuliere huizen vooral de groote zaken, waien reestelijk verlicht. Ken berg, die honderden Meters hoog is, had men geïllumineerd. Er stond een reusach tig anker en het stadswapen van Kobe op aiget.eekend, beide gevormd door duizenden electrische lampen. Op een anderen heuvel was een houton linieschip op ware grootte gebouwd en des avonds feèenek verlicht. Do tramwagens waren overdag met een schat van bloemen en 's avonds met lallooze eiectrische lamp jes versierd. Beualve de eigenlijke vlootpa rade, die in den voormiduag van den 2üen October gehouden werd, vormden de beide feestverlichtingen der geheele vloot op -25 en 26 October 's avonds twee hoogtepunten van onvergetelijke pracht. De omtrekken en de constructielijnen van alle schepen wa ren door tallooze electrische lampjes ge markeerd. Daarenboven gaven nog honder den reuzen-schijnwerpers der linieschepen, kruisers en moederschepen van vliegtuigen eeii grandiose gala-voorstelling voor Je millioenen toeschouwers. Tezamen met «ie prachtige illuminatie der geheele stad bood deze vlootbelichting een sprookjesachtig en onvergetelijk beeld vóór lederen toeschou wer. Hé Muller, breng meteen wat spijl; tjes mee, als je weer naar boven komt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10