UIT DE OMGEVING DONDERDAG 8 JANUARI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 HET s.s. „TAWALIS" gebouwd door de Stoomvaart Mij. „Nederland"' vertrok. Woensdagmorgen negen uur van IJmuiden voor een proeftocht DE MENSCH JOFFRE Het is wonderlijk, hoe Joffre nauwelijks gestorven reeds onmiddellijk een plaats krijgt in de rij van bijna legendarische per sonen. Joffre heeft altijd geweigerd zijn „Memoires" te schrijven of zich te mengen in min of meer politiek getinte polomie- ken. Eenvoudig en teruggetrokken leefde hij op zijn appartement te Parijs of zijn bui ten te Louveciennes en voor het volk bleef hij den bijnaam behouden van „Grootvader", hem gegeven door zijn kinderen, zijn sol daten uit den oorlog. In dat woord \an „Grootvader" ligt het heele karakter van Joffre besloten, zijn eenvoud, zijn goedmoe digheid, maar ook zijn zorg voor anderen, zijn diepe overtuiging, dat hij als hoofd van het gezin leiding moest geven en ver trouwen. Voor alles wilde hij eerlijk zijn. Geen oogenblik aarzelde hij in te grijpen, indien hij meende, dat het belang van zijn land, zijn Frankrijk er mede gemoeid was. Door de nationalistische pers was hij in 1911. toen hij tot chef van den generalen staf werd benoemd, als generaal van de linker zijde uitgescholden, omdat velen van zijn vrienden tot' de vooruitstrevende partijen behoorden. Doch na de slag aan de Marne bleek wel, dat Joffre buitengewoon weinig gaf om politieke konkelarjjen en intrigues. Zonder uitzondering vie'en in ongenade zijn onderbevelhebbers, die niet voor hun taak waren opgewassen, of ze katholiek waren of vrijmetselaars. Sarrail, wiens po litieke relaties en anti-religieuze gevoelens algemeen bekend waren, werd weggezon den van het front en de strei" Katho'ieke generaal de Castelnau tot de moeilijkste posten geroepen. En waarom? Omdat Jof fre zich niet sloorde aan politieke of con- fessioneelc beweegredenen, doch alleen in hem zag den soldaat, den bevelhebber, die faalde of slagen zou. In dat opzicht is Joffre werkelijk be wonderenswaardig geweesttwee leger aanvoerders. verschillende bevelhebbers van legerkorpsen, een groot aantal divisie- en brigade-generaals werden door hem weggezonden. Velen van hen waren zijn kameraden uit zijn studietijd, zijn intiem ste vrienden, anderen konden rekenen op belangrijken steun uit politieke kringen, maar niets hield Joffre tegen. Zonder aar zelen zond hij ze weg van het front om zo door bekwameren te vervangen. En dit is het wonderlijke: al degenen, die door Jof fre, hetzij tijdens de terugtocht naar de Marne, hetzij in de vol'e actie van den aanval werden geroepen, bleken uitstekend te zijn. In al die tien- en tientallen muta ties heeft hij zich geen een keer vergist. Pétain, simpele kolonel, commandant van een brigade, was eenige maanden later op geklommen tot aanvoerder van een leger corps, Franchet d' Esperey, Mangin, Hum- bert, zij allen zijn door Joffre's nooit falen de blik uitgekozen om mede te werken aan de victorie, aan de glorie. En dan niet te vergeten den grootste van allen. Foch, op het juiste moment weggeroepen van zijn legercorps in Lotharingen en benoemd op de juiste plaats, het centrum van den Fran- sche.n tegenstand, dat de Duitschers op het punt stonden door te breken <?n waarin zij zonder Foch geslaagd zouden zun, een ne derlaag, die de victorie van de Marne auto matisch in een ramp had doen keeren. Ten slotte Wcygand, rechterarm van Foch, toekomstig generalissimus van het Fran- sche leger, ook gekozen door Joffre en niet door Foch zooals nog dikwijls ten onrech te gemeend wordt. Gedurende de twee jaren, die Joffre na den slag aan de Marne aan het hoofd stond der Fransche legers, was zijn popu lariteit haast onbeschrijfelijk. De fourier, die belast was met de post aan den gene ralissimus gericht, liep dagelijks letterlijk gebukt onder de doozen, de pakken en de brieven, die hem door onbekenden onder betuiging van de geestdrifrigste bewonde ring werden toegezonden. Heele kisten met bonbons, afgezonden door de bekendste confiseurs van de geheele wereM. ankers champagne en fijne wijnen, fruit, wild, kunst- of gebruiksvoorwerpen, kleeren, rookartikelen inktpotten, pre&se-papier, in bijna krankzinnige hoeveelheden werd het bezorgd aan het hoofdkwartier van Chant illy. Elke streek zond zijn e igen specialiteit. De schi'der zijn portret, de beeldhouwer zijn borstbeeld, de goede oude grootmoeder een wollen das of warme sok ken, de herder een pijp, grog-gesneden met zijn mes. Alle fabrikanten van de wereld, die in oorlog waren met Duitschland, zon den hem hun voortbrengselen: uit Havana sigaren, uit Portugal oude belegen port. Een kapper had het eigenaardige idee zijn portret samen te stellen met de haren van zijn vrouw en kinderen, een caligraaf zond hem zijn beeltenis ge-schreven in duizen den woordjes schoonschrift, die alle zijn lof bezongen. Brieven waren er in alle handschifton, uit alle streken, in alle dia lecten, brieven met teere. dankbare woor den, uitdrukkingen van hoogste vereering, van aanbidding bijna. Hij werd er in ge noemd: redder van de wereld, vader des vaderlands, uitvoerder van Gods werken, weldoener van de mensehheidEn dit niet alleen door Franschen. maar ook door Amerikanen, Argentijnen. Australiërs, etc. etc. Duizenden kinderen hadden stilletjes een pen gegrepen en schreven hem hun aanhankelijkheid: den naam, dien zij hem gaven, was gewoonlijk Vader. Voor al die kleine naieve harten was Joffre als Sint George den draak vellend, voor hen in carneerde hij de overwinning van hel goe de over het kwade, van het licht over de duisternis. De simpelen van geest keerden zich tot hem als tot de verpersoonlijking van de rede. Een bewoner van Sydney smeekte den generaal hem te komen verlossen van vijanden, die hem achtervolgden; een an der, een Nieuw-Zeelander, enkele soldaten te sturen naar een buurman, die hem nog lien pond sterling schudig was. Ontelbare jonge meisjes overwonnen haar natuurlijke schuchterheid en vroegen hem dienst te mogen nemen buiten mede weten van haar familie, anderen verlang den slechts hem persoonlijk te mogen die- Met welbehagen snoof Joffre al die wie rook op, ofschoon er nooit een spoor van te merken viel op zijn onbewogen gelaat. Maar wanneer zijn bezigheden het hem toe stonden, dan kon hij uren besteden aan het doorlezen van die brieven en het bewonde ren van de geschenken. En zijn officieren hadden dagelijks heel wat overwerk te ver richten met het beantwoorden van die correspondentie, want op eiken brief moest een antwoord volgen. Joffre was buitengewoon eigenzinnig. Mis schien is het woord te sterk, geeft „auto ritair" beter zijn karakter weer. Bijna des potisch voor zijn ondergeschikten was het uiterst moeilijk" met hem om te gaan. Voortdurend klaagde hij er over, dat hij slecht ingelicht en slecht bediend werd. In sommige politieke kringen heeft men wel eens beweerd, dat Joffre door zijn omge ving gedomineerd werd. Men hoeft slechts de aanteekeningen van zijn stafofficieren te lezen om van het tegendeel overtuigd te worden. Ontegenzeggelijk was hij de mees ter en slechts zeer weinigen waren er, die niet voor hem beefden. Aan tafel kon hij niet velen, dat zijn tafelgenooten enkele minuten te laat kwamen en het was dan ook algemeen bekend, dat vijf minuten voor het diner al zijn stafofficieren hals over kop hun bezigheden in den steek lieten om naar de eetzaal te stormen. En wee den- gene, die een oogenblik te laat was: een vernietigende blik en geen woord geduren de het geheele diner! Wanneer hij meende, dat men iets voor hem verborgen hield, dan had hij de ge woonte met zijn hand over het voorhoofd te strijken en op klagenden toon te zeggen „Pauvre Joffre!" Datzelfde gebeurde ook, wanneer hij iets niet wilde toestaan. En als hij dan nog zijn rug den vrager toekeer de, dan was het onnoodig nog eens op de zaak terug te komen: alles was dan afge daan. Joffre was uiterst gevoelig voor den eer sten indruk, die iemand op hem maakte en slechts hoogst zelden kwam hij hierop-te rug. Mensehen, die te veel of te luid spra ken of met al te veel overtuiging, kon hij niet uitstaan; hij hield er van, dat men in zijn tegenwoordigheid bescheiden was. Maar van den anderen kant i°oest men ook niet bij hem broddelen of al te verlegen zijn. Iemand, die op een advocatent>n hem fracntte te overtuigen had het onmid dellijk bij hem verkorven; te au'.'ritair wa« hij om niet gestooten te worden door iemand, die hem al te openlijk van opinie wilde doen veranderen. De eenvoud van Joffre gaat alle be schrijving te buiten. Op zekeren dag was de hertog van Connaught te Chantiily aan gekomen om aan sommige officieren deco raties uit te reiken. Een van de stafofficie ren van den generalissimus vroeg hem of men den hertog te dejeuneeren moest vra gen. „Denkt U, dat hem dat genoegen zal doen?" vroeg Jofre. En toen voegde hij erbij: „Is het dejeuner goed genoeg?" En pas nadat hij den kok had laten komen en persoonlijk van hem de verzekering had ontvangen, dat in alles voorzien was, stem de hij in de uit nood iging toe. Op het oogenblik, dat Joffre zich met zijn gasten aan tafel zou zetten, keerde hij zich tot den hertog en zeide hem met de grootste jovi aliteit: „Monseigneur, gaat IT maar zitten, waar U wilt." Joffre poseerde graag voor de fotogra fen. Als hij het soms vervelend vond, dan zeide men in zijn omgeving, dat het noodig was voor zijn populariteit en dat was hem niet onwelgevallig. Op zekeren dag was de fotograaf van een groot tijdschrift geko men om hem in zijn bureau te fotografee ren, dat groote, kale bureau met een schrijf tafel zonder papieren, waaraan hij zich al leen zette om stukken te teekenen. Plotse ling bemerkte men, dat er geen kaarten aan den muur hingen en volgens he-F idee van het volk bestaat er geen generaal zon der kaarten. TJib alle kamers werden tot groot genoegen van Jofjfre kaarten bijeen gesleept en de muien er mee behangen om de foto maar „mooi" te maken. Niettegenstaande zijn smaak voor popu lariteit. hield Joffre niet van reclame. Uit voorzichtigheid misschien, want hij wist, hoe spoedig de civiele machthebbers, de heeren uit Kamer en Senaat, zich beang stigden om de populariteit van een mili tair. Hij had de ingeboren flair van een politicus; Tardieu heeft eens van hem be weerd, dat hij een geboren kamerlid was en- dat hij perfect zou kunnen manoeu vreeren in de wandelgangen van de Kamer. Maar nooit heeft hij hiervan gebruik ge maakt. Toen sommige politici een campagne tegen hem op touw zetten, wist hij zijn mannetje te staan. Altijd op zijn „qui-vive tegen mogelijk verraad, was hij volkomen op de hoogte van hetgeen er gebeurde. Barsch, zwijgzaam, bleef hij een gesloten vesting. Nooit gaf hij zich geheel aan zijn medewerkers. Meer nog, als zij in hun „ver hem op het dreigende gevaar opmerkzaam maakten, veinsde hij ze niet te gelooven, doch was steeds op zijn hoede. In werke lijkheid arbeidde hij alleen, sloeg alle ge konkel stuk door zijn stilzwijgendheid, door zijn koppig weigeren zonder aanha len van motieven, maar ook zonder kwaad heid geformuleerd. En de handigste onder handelaar ging tegenover zoo'n rots wan hopig heen. „De voornaamste eigenschap, die een groot veldheer maakt," heeft Napoleon eens tegen Las Cases gezegd, „is het vol komen evenwicht tusschen vc stand en karakter." En in een geometrische formu le dat woord nog eens samenvattend, voeg de hij er bij: „een groot veldheer moet vier kant zijn aan de basis en vierkant in de hoogte." Die definitie past wonder wel op Maarschalk Joffre: evenwicht, bezadigd heid. Anderen hebben misschien meer on stuimigheid, meer stoutmoedigheid ge toond. Bij geen een zoo volkomen meester schap over zich zëfaen, hardnekkigheid, kracht om tegen hef ongeluk op te werken, zoo'n on verwoest 'jaar vertrouwen, dat de hardste s'agen opvangt zonder ooit te wij ken ofte falen. En juist om die eigenschappen, dat vol- komen-menseh zijn zal Joffre's naam mis schien langer leven in de geschiedenis, dan die van vele anderen, zal hij zeer zeker blijven een der grootste figuren uit de mo derne geschiedenis. J. W. KOLKMAN. Parijs, Januari 1931. HOOGMADE. Jongetje verdronken. Het G-jarig zoontje van den heer Th. Baak, dat volgens gewoonte nog al eens bij de buren op bezoek ging, is op een nog onbekende wijze achter den tuin in de sloot geraakt en daar later door zijn moeder ge vonden. Dr Loth, die juist, in die omge ving was, heeft nog verschillende midde'cn aangewend, maar het mocht hem niet ge lukken de levensgeesten op te wekken. Harwonie-Vereeniging. De Harmonie- Ve.eeniging zal op Zondag 11 Januari a.s. haar 2de uitvoering geven voor de eere leden, donateurs en werkende leden en ook tegen entree, in de zaal van den heer Op dam. Opgevoerd zal worden „Het hoogste Goed". „St. Deus Dedit". Op Dinsdag 6 Jan. hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. De Voorz. opende de ver gadering met den Chr. groet, heette de le den en vooral de nieuwe leden hartelijk welkom en hoopte dat de nieuwe leden gcede propagandisten voor den bond mo gen zijn. Tevens wcnschte de voorz. allen een zalig nieuwjaar, en verzocht den secr. de notulen voor te lezen. Deze werden on veranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den-secretaris werd uitgesteld tot de volgende vergadering. De penningm. bracht rekening en verantwoording uit, waarvoor hem door den voorzitter dank werd ge bracht. Uitgekeerd was dit jaar aan de werkloozen uit de kas 292.40. De Geeste lijk Adviseur dankte het bestuur van St. Deus Dedit voor hun opoffering, feliciteer de de nieuwe leden met hun toetreden en hoopte dat zij goede leden van den Bond zullen wezen. Daarna had plaats verkiezing van het bestuur en tevens uitbreiding van het Be stuur met 2 leden. Eerst werd er gestemd voor voorz. De heer L. Lieverse werd met 16 van de 18 uitgebrachte stemmen geko zen als voorzitter. Verder zijn gekozen G. van Gcczen le secr., H. Th. Elstgeest 2e secr., J. Borst Junior le penningm., C. Lie verse 2c penningm. De voorz. feliciteerde het nieuwe bestuur cn hoopte nog ve'.e jaren met hein in het belang van den Bond te werken. Daarna verkiezing contro'e-commissie; C. H. v. d. Berg, P. Zoetemelk en C. Lieverse werden met meermalen herstemming als zoodanig gekozen. De beschrijvingsbrief werd breed voerig besproken. Van de rondvraag werd veel gebruik gemaakt, en alle vragen wer den door den voorzitter gced beantwoord. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter daarna de vergadering met ge bed. WARMOND. Lustrumfeest „Hanze". Op waarlijk buitengewone wijze heeft de afdeeling wannend van de R. K. Middenstandsver- cenir.-ging „de Hanze" haar 15-jarig be staan gevierd. Te rrim acht uur vereenig- den zich de leden met genoodigden in de feestelijk aangekleecle zaal van Hotel „De Stc^ Rcme waar buiten het bestuur ook aanwezig was de geestelijk adviseur der e.eeniging Pastoor A. J. Gudejans. Ai ters'.ond werden de aanwezigen vergast door een pittig stukje muziek van het War- mondsch Muz.ek-ensemble, dat voor deze gelegenheid zijn diensten aan de jubilee- rende vereeniging gaarne had aangebeden. Toen reeds bleek dat allen waren opgeko men met een ware feeststemming in zich. Hierna nam de voorzitter der vereeni ging. de keer F. Slager, het woord en sprak als volgt: Dames en Hee.en. Het is mij een bui'en ge a oen genoegen te zien, dat ~oo velen zijn opgekomen om het vijftienjarig be staan onzer vereer. „Ing op een waardige wijze te vicien en ik heet U dan ook allen hartelijk we.i.' a. Een, bijzonder woord van welkom rc-p ik toe aan onzen adviseur, aan den gemeente-secretaris en aan den heer F. Sohr ciders, meer bekend als Trou badour, die bereid gevonden werd dezen avond ons te vergasten op een causerie: U-den en Satyren. Ook een woord van wel- k;m en dan! t en aan het Warmondsche strijkje, dat zoo bereidwillig medewerkt dezen avond zoo gezellig mogelijk te dóen rijn. Rest mij nog een woord van bijzonde ren dank en hulde te brengen aan de feest commissie die geen zorgen en mceiten heeft gespaard, dezen avond te doen sla- ge. en niemar zal er meer aan twijfelen of deze avond zal slagen. Het zou mij te ver voeien, aldus spreker, wanneer ik het lief en leed onzer vereeniging m de afge- icopen 15 jaar zou moeten gaan beschrijven doch ik acht het mij een plicht vanaf deze plaats een woord van warmen dank te brengen aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, aan wien te danken is dat deze vereeniging thans nog bestaat, want het zijn zijn bezielende woorden geweest op 28 Januari 1923, toen de nog restee;ende 7 le den de veree. jging wilden opheffen,-waar tegen zich echter het Bestuur met kracht vet zette, die toen de zaak m stand hebben gehouden. Een woord van hartelijken 'dank breng aan den adviseur enzer ver eeniging, die tien jaar als zoodanig onze vereeniging heeft medegemaakt en gedu rende dien tijd steeds getoond heeft zeer veel sympathie voor onze vereeniging te gevoelen. Hiervoor breng ik hem dank na mens het Bestuur, waarbij het Bestuur ge meend heeft het niet bij woorden te moe ten laten doch opk een klem stoffelijk be wijs te moeten aanbieden, (applaus). Dan hebben wij nog een tweetal jubilarissen onder onze leden, waarvan een onder het Bestuur, nl. de heei C. Zwetsloot, die van de oprichting af in het Bestuur heeft geze ten. Wij allen, aldus spreker, bennen den heer Zwetsloot als een organisatieman bij uitstek, welnu zijn verdiensten als zoodanig zijn te overbekend om hierover nog te moeten uitweiden. Het Bestuur, aldus spre ker heeft deze gelegenheid benut om te doen getuigen van hare warme sympathie voor u als Bestuurslid onzer vereeniging en U dit klein aandenken te moeten aanbie den (prachtig inktstel) krachtig applaus. De tweede jubilaris is de heer G. de Win ter, die vijftien jaren als bode onze ver eeniging trouw heeft gediend en wien ik ook van deze plaats een woord van bijzon- deren dank breng voor zijn toewijding. Ook hem werd een geschenk in den vorm van een kistje sigaren aangebeden. En hiermede verklaar ik deze feest-vergadering geopend en geef ik het woord aan den Pastoor als Geestelijk adviseur onzer ver eeniging. De Pastoor, het woord nemend, bracht in de allereerste plaats een woord van dank aan het Bestuur voor het hem ge schonken cadeau. Dan breng ik mijn ge- lukwenschen bij het 15-jarig bestaan der vereeniging, waarbij hij een bijzonJere felicitatie voegde voor den heer Zwetsloot die medejubileert. Het moet hem voorze ker een voldoening geven te zien dat de ve.eeniging gedurende zijn bestaan zoo is uitgegroeid, hetgeen voor een groot deel aan zijn activiteit te danken is. Ook een woord van dank en hulde aan den eminen- ten voorzitter, die deze vereeniging sterk en groot gemaakt heeft. Het was van he: Eestuur zeer zeker goed gezien eens een feestavond te erganiseeren in dezen tijd waarin ieder het heeft over malaise en crisis, en de een den ander tot pessimist maakt. Zet voor vanavond nu maar eens alle zorgen op zij en maak nu maar eens pret opdat ook hierin geen malaise komt. Verder dank ik een ieder, die heeft mee gewerkt dezen avond te doen slagen maai een woord van hartelijken dank breng ik aan den heer Sohneiders die zoo bereid wiidig was ons te komen vergasten op zijn op prijs gestelde caiiserie over zijn Ode, en Satyren. In een humoristisch speechje gaf spreker een verklaring van den naa.i. Troubadour en zeide er niet aan te twijfe len of Troubadour zal in staat zijn ons ee. uurtje gezellig bezig te houden. De heer Zwetsloot thans het woord vei krijgende, zegt zeer gevoelig te zijn vooi de tot hem gesproken woorden en niet het minst voor het hem aangeboden ge schenk hetwelk hij ten zeerste appreeieeri Spreker biengt dank aan zijn medebe stuursleden voor de piettige samenwer king, en wil vanai deze plaats nog even herdenken den thans ontslapen heei Heemskerk, die zoo veel heelt bijgedra gen ueze vereeniging te doen groeien en bloeien. Hiermede was het officieele ge dee.te afgeioopen en werd overgegaan toi afwerking van het keurig verzorgde pro gramma vol afwisseling en verrassingen Allereerst trad voor het voetlicht Trou badour met zijn Oden cn Satyren. Mocht het Bestuur een oogenblik gemeend heb ben dat het wel eens zou kunnen gebeuren dat. dit genie van vermaakt, niet op prijs zou worden gesteld, dan zullen zij nu niervan wel teruggekomen zijn Het was een uur van fijn kunstgenot en op de hem eigen wijze heeit Troubadour een uur lang de geheele zaal in stemming gehouden met zijn heerlijke en frissche humor neergelegd in zijn verzen. Dit zouden wij alleen willen zeggen: „Troubadour, kom nog eens een keer'want zulke gezonde en vroolijke hu mor wordt ons niet eiken dag gegeven. Dat was werkelijk iets apaits. Vooral zijn „Gde aan de vuilnisbak „Hoog bezoek „De Groote man", oogststen zeer veel bij val cu op zekei oogenblik was zoowat de halve zaal aan hel dichten. Een woord van hulde ook aan het Duo Helleman en Laman, een duo dat er wezen mag, en dat ons geen minuut van haar op treden-verveeld heelt en dat wil heel wat zeggen in dit genie. De voordrachten wa ren doorspekt van geestigheid en werden op waarlijk bijzondere wijze voorgedragen. Gok dit Duo hopen wij niet voor het laatst gezien te hebben. Rest ons nog te vermel den de groote tombola mer de vele fraaie prijzen. In een woord .het was een avond van waar genoegen en pleizier, een avond zooals w ij in langen tijd in Warmond niet gekeild hebben en er rest dan ook een woord van bijzondere hulde aan de heeren Leenen, .Schavenmaker, Van .Stijn en de Vet.en, die door hun krachtig werken als feestcommissie dezen avond op luisterrij ke wijze hebben doen slagen, want tot in de kleinste bijzonderheden was deze avond verzorgd op elk gebied. In een woord het wa.s een feest, de Hanze waardig. KATWIJK AAN DEN RIJN Kiesvereeniging. De leden der R. K. Kiesvereeniging zij er op atttent ge maakt, dat de stemming voor de defini- teive lijst der oandidaten voor de Prov. Staten zal plaats hebben voor no. l op a.s. Zondag na de V roegmis en na de Hoogmis in de R. K. school. Ongeval. Een der arbeiders, A. van Rijn, weikzaam aan de onlangs aangeva ren „Rooversbrug" aan den Nou dwijker- w eg kreeg bij die werkzaamheden te? der te verwerken balken legen het lichaam, waardoor hij van de enkele meteis hooge stelling in een schuit viel. Doordat hij op zijn hoofd te.eclit kwam was- het geval noga] ernstig. Hij i3 naar den nabu.igen bewoner, P. gebracht, waar dr. H. geneeskundige hulp verleende. SASSENHEIM. Ver. vcor Ziekenhuisvcrpleg.'ng. Gisteravond kw-am bovenstaande ver eeniging in ALgemeene Vergadering bijeen onder voorzitte.scnap van den heer de Jong in de School met den Bijbel. Na opening en voorlezing van de notulen volgde be spreking van het jaarverslag, terwijl den kassier dank gebracht, werd vcor zijn accu raat beheer. Tot bestuursleden verden ge kozen de heeren G. Hogervorst Jr. en G. van der Lip. VOORSCHOTEN. Verloren. Een bankbiljet gouden dameshorloge gouden armband broche met- gouden rand. Gevonden. Een gordijn twee man den. Geboren: Maria Johanna d. van J. C. Zoetemelk en P. M. M. C. Langelaar Harold Jan z. van D. J. B. Allaart en G. A. Scheurer PetronelLa Johanna Wilhel mina d. van A. van Wetten en P. J. Am mrelaan Johanna Albertina d. van A. Graafland en J. Post. Overleden: A. M. Pen geb. Brou wer 43 j. M. C. Douwcs geb. Kadé, 86 j Gevestigd: A. in 't Veld en gezin van Emmen A. Helder van idem H. Noordervliet en gezin van Wassenaar Wed. J. A. van der Krogt van idem P. J. Dceswijk van West-Afrika A. A. Tous- sant en gezin van Leiden I. J. VermeTj en gezin van Leiden. Vertrokken: J. van der Marei naar Hillegom Ch. M. A. Insje naar Leiden G. Kils naar Wassenaar A. van Mui jen naar Nieuwer-Amstel D. Jonkers naar Rijswijk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8