DONDERDAG 8 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE ÖLAD - PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vier auto's in botsing door de gladheid van den weg. Op den nieuwen Rijksweg naar Delft kwamen gistermorgen door de gladheid van den weg een viertal auto's met elkan der in botsing. Een boom werd omgereden, terwijl de auto, die met den boom in bot sing kwam, zoodanig werd beschadigd, dat hij per kraanwagen moest worden wegge sleept. Een andere auto, waarin 5 personen za ten, sloeg over den kop. De inzittenden daarvan kwamen met den schrik en eenige ontvellingen vrij. Een jongen gedood. Gistermiddag reed het achtjarig zoon tje van den heer T. Thies te Assen in de Groningerstraat op een oude fiets. De jon gen raakte het stuur kwijt en kwam te val len juist vlak voor het voorwiel van een passeerenden woonwagen. Het wiel ging den joncen over het hoofd waardoor hij oogenblikkelijk gedood werd. Overreden en gedood. Te Vught is gisteren het vierjarig zoon tje van den spoorwegarbeider v. E. op den Helvoirtschen weg onder een vrachtauto geraakt. Het kind werd op slag gedood. Door een auto aangereden. Op den Zwolschen weg reed gisteren de heer Verheus, notaris Ie Epe, met zijn auto in de richting Apeldoorn, toen te Wenum de wielrijder Hendriks plotseling den weg overstak, zonder een teeken te geven. De man kwam onder den auto terecht en be kwam een beenbreuk benevens ernstige hoofdwonden. Tn het ziekenhuis opgeno men, geraakte H. weer tot bewustzijn. Auto van een dijk gevallen. De chauffeur door de ruiten in een kamer terecht gekomen. Dinsdagmiddag is op den Waaldijk bij Yzendorn een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een familie uit Kesteren had uit Tiel eon auto ontboden, ;<vseinde eenige familieleden naar Tiel over te brengen ter bijwoning van een familiefeest. Toen de chauffeur op weg naar Kesteren op den hoogen Waaldijk bij Yzendoorn reed, slipte de auto en stortte van den dijk. De wagen kwam met een zwaren slag tegen een wo ning aan en bleef daarbij ernstig gehavend liggen. De chauffeur werd door de voor ruit van de auto en door het venster van de woning geworpen en kwam in de voor kamer terecht. Het toeval wilde, dat hier juist een lijk stond opgebaard. Door den schob viel de baar om, zoodat de veronge lukte chauffeur en het lijk tezamen over den grond rolden. Men zal zich 's mans ont zetting bunnen voorstellen, toen hij tot be zinning kwam en bemerkte, dat hij naast een lijk lag Met een gebroken pols en in overspan nen toestand werd de autobestuurder naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. KIND VERGIFTIGD TE GELEEN? De kleine overleden. Het 4-jarig zoontje der familie B op den Rijksweg klaagde Zondag over pijn in het lijf en deed niets dan braken. De dokter, die ontboden werd, achtte overbrenging naar het hospitaal noodzakelijk. Hier is de kleine overleden. Men meent, aldus het „L. D.", dat de kleine vergiftigd is. Bij een paar buurkinderen nam men dezelfde ver schijnselen waar maar van minder ernsti- gen aard. Kind verbrand. Dinsdag heeft te Rijsoord ten huize van H. Smit het 2 1/2-jarige dochtertje een ke tel kokend water van de kachel over zich heen getrokken, waardoor zij deerlijk werd verbrand. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis ver voerd. Men vreest voor het leven. Onder een boom verpletterd. Te Mill (N. Br.) is de 70-jarige onge huwde landbouwer Van Kempen bij het rooien van een kerseboom op zijn erf on der 'n vallenden boom geraakt en dood op genomen. Verdronken. Gisternacht is in de haven te Hendrik Ido Ambacht, vermoedelijk ten gevolge van de gladheid van het dek; de ongeveer vijftig-jarige echtgenoote van den schipper Z. de Snoo, aldaar te water geraakt en verdronken. Het lijk is gistermorgen op gehaald. Twee slachtoffers der diphterie. Te Esbeek (N.B.) zijn twee kinderen uit een gezin (10 en '6 jaren oud) aan diphterie overleden. BRANDEN Boerderij afgebrand. Te Eexter-Zandvoort nabij Gieten ont stond Woensdagmiddag brand in de boer- lerij, bewoond door R. Pepping. Zeven roeien kwamen in de vlammen om, bene ens eenige varkens. Een groote hoeveel- eid stroo en hooi, voorts landbouwgereed nappen, werden door het vuur vernield, et vee was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand te Amsterdam. Te ongeveer 3 uur gistermiddag is door het omvallen van een brandende petroleum kachel to Amsterdam brand uitgebroken in de voorkamer op de eerste étage van per ceel Nieuwe Prinsengracht 74, welke étage bewoond wordt door de familie N. Koker noot. Het vuur greep zeer snel om zich heen en sloeg weldra naar buiten. Toen de brandweer, die spoedig gealarmeerd was, arriveerde, hadden de vlammen zich reeds een weg gezocht naar de tweede étage, be woond door den musicus M van Oosten Ook daar grepen de vlamen snel om zich heen Aanvankelijk werd met twee stralen van een motorspuit, onder leiding van den adjunct, hoofdbrandmeester Schuitemaker, water gegeven dit aantal werd tot vier versterkt, toen kort daarop bij het tweede alarm versterking kwam aanrukken. Er waren toen twee motorspuiten, de perso nen-, de gereedschappen- en de ladderwa gen. Te halfvier was de brand beslist en kon worden vastgesteld, dat op de eerste éta ge de voorkamer, een tusschenkamer ge heel en de achterkamer gedeeltelijk waren uitgebrand. Tweehoog bleek vóór een tus schenkamer te zijn uitgebrand; de achter kamer bleef daar gespaard. Woning en schuur verbrand. Te Heel wijk (N B.) zijn woning en schuur van A. v. B afgebrand. Eenig vee vond in het vuur den dood. Schoenwinkel afgebrand. Gistermorgen omstreeks half vijf be merkten surveilleerende agenten van poli tie te Iverkrade, dat er brand was uitge broken in den schoenwinkel van den heer Lahaye aan de Hoofdstraat Het duurde vrij langen tijd, voor de po litie de bewoners kon wekken, die zich in al lerl ijl in nachtgewaad in veiligheid moesten breng-en. Dc agenten konden met groote moeite de rolluiken omhoog trekken en sloegen ver volgens de ruiten in. Toen de brandweer, die weldra ter plaatse was, verscheen laai den de vlammen reeds hoog op. Eén ver stikkende rook hing in de omgeving. Na korten tijd slaagde men er echter in, den brand te blusschen. Zeer velen sloegen het blusschingswerk op een afstand gade. De schade, die zeer groot is, wordt door ver zekering gedekt. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat de oorzaak van den brand aan kortsluiting te wijten is. E?n der bui tenmuren stond geheel onder electrischen stroom. DE WERKLOOZENRELLETJES. Te Amsterdam. Het is gisteren vrij rustig geweest in Amsterdam Tot botsingen als Dinsdag is het gelukkig niet gekomen. Dat er niettemin onder de betoogers ge vaarlijke elementen schuilen, is gistermid dag tegen halfvijf op den Dam bewezen, schrijft de „Tel.". Het groote plein was vrijwel geheel ledig; slechts de in de laat ste dagen gebruikelijke belangstelling op de trottoirs was aanwezig. Ter hoogte van de Nieuwe Kerk liepen een brigadier en een agent naast elkaar. De agent begaf zich alleen en zonder be paalde bedoeling in de richting van her hoofdpostkantoor, toen plotseling een troep van omstreeks twintig kwaadwilligen fe voorschijn sprongen en op den politieman toeliepen. Een hunner, die volgens verkla ringen van anderen een mes in de hand hield, sprong den agent op den rug. Deze was op dat oogenblik machteloos en het zou hem zeker slecht vergaan zijn, indien niet de brigandier het gebeurde had ont dekt. Hij trok onmiddellijk zijn sabel en terwijl hij daarmede links en rechts vrii baan maakte, slaagde hij er in den aan gevallene te ontzetten. Terwijl dit incident gebeurde kwamen van alle kanten personen toeloopen. Daar er op dat oogenblik zeer weinig agenten in de buur waren, ging een derde politie man naar het posthuis Molsteeg om daar versterking te vragen en naar het hoofd bureau te telefoneeren Hij werd gevolgd aoor een tierende menigte. Men riep, dat de agent vermoord moest worden en dat men de ruiten van het posthuis moest in werpen. Ook deze politieman kwam danig in de knel. Hij trok zijn revolver en de aanblik van dit wapen was voldoende om zijn aanranders op de vlucht te jagen. Ge schoten behoefde er niet te worden Daar de agenten op den Dam de aanval Iers met de sabels voor zich uitdreven en de op de vlucht geslagenen nabij het post- huis-Molsteeg de richting van den Dam opliepen, ontmoetten beide groepen vooit- rennenden elkaar Zij botsten tegen elkaai in en in dat pêle-mêle diende de politie rake klappen uit Een gedeelte van de be toogers snelde uit angst het hoofdpostkan toor binnen en zelden hebben de tour niquetdeuren zoo snel gedraaid. De politie heeft op verzoek van de post, de vluchte lingen verwijderd. Op dit punt heerschte een half uur lang een ernstige herrie, zeer ten spijt van de veel trani[)assagiers. die op den vluchtheu vel stonden te wachten. De auto met re serves van het hoofdbureau verscheen en ook ruiters. Rake tikken werden hier g-- geven: de ruiters galoppeerden met de blanke sabels over de trottoirs. Het ver keer geraakte vast en toen het weer hei- vat werd, plaatsten relletjesmakers zich voor de auto's om dezen het oprijden le beletten. Tot zes uur bleef het zeer vol op den Dam en in de omgeving en eetrge malen werd van de wapenen gebruik ge maakt. In den avond. In de omgeving van de Bloemgracht is het gisteravond nogal onrustig geweest wijl velen zich daar verzamelden in de na bijheid van een cafétje, waar de werke- loozen (er waren er 17!) vergaderden. Vooral het jeugdige e'ement was present: kinderen van beiderlei kunne, zoo tusschen de acht en vijftien jaar, hokten, inplaats van in bed te liggen, in groepen in de stra ten bijeen en bespraken onder elkander de kans op een relletje met de politie, ais straks de vergadering zou uiteengaan. Natuurlijk waren ook vele ouderen, voor het meei endeel opgeschoten jongens en mei den op de been, die zoo'n beetje been en weer slenterend, wachtten op de dingen, die komen zouden. Omstreeks 10 uur was de werkloozcn- bijeenkomst geëindigd en hadden de verga derden, 17 in getal, zoo ongeveer een voor een het café verlaten om elk zijns weegs te gaan. Blijkbaar viel dit tamme einde bij vele ..buitenstaanders''" niet erg in Jen smaak, hoe het ook zij, er begonnen zich groepen te voimen, die hun misnoegen over aanwezigheid van de politie op luid ruchtige wijze kenbaar maakten. Op order van den inspecteur traden de agenten daarop meer actief op en zoo wor den enkele charges, uitgevoerd, waarbij rake klappen en schoppen werden uitgedeeld Toen een tweetal politieruiters de verschil lende straten begon schoon te vegen vooral de Nieuwe Leliestraat was in deze oogenblikken het tooneel van vrij groote beroering werden tal van ramen open geschoven en werd daaruit met dikke woorden gescholden, hetgeen de agenten beantwoordden met de sommatie oninid- delijk de vensters te sluiten, wat dan ook met. bekwamen spoed geschiedde! „Dat is het tuig, dat de herrie uitlokt en ons de klappen bezorgthoorden we een boom van een kerel zeggen, terwijl hij op een groepje kwajongens wees. En met een „vooruit naar bed''! een dezer belha mels een oorvijg toedienend, trok hij zich in zijn woning terug. Een demonstrant te Haarlem gearresteerd. Gistermorgen hebben op de Grooie Markt te Haarlem wederom eenige werk- loozen-relle'jes plaats gevonden. De politie verbood samenscholingen, waaraan een demonstrant niet voldeed Hij werd naar het politiebureau overgebracht. De Dinsdag gearresteerde onwillige werklooze is ter beschikking der Justitie gesteld. Een kerkdief betrapt. "De polite Ie Den Haag kreeg den kaat sten tijd geregeld aancifte van diefstallen in de Ït.-K. kerken aldaar. Tijdens den dienst werd nu eens in deze, dan weer in die kerk een tasehje gestolen, van vromen, die er bidden kwamen. Toen bleek, dat er systeem in dc dief stallen zat, heeft de politie rechercheurs in de kerken geplaatst om een oogje in het zeil te houden. Een rechercheur heeft gistermorgen den dader on heeterdaad betrapt in de kerk aan de Elandstraat. De man legde, 2ijn hoed op het tasehje van een dame en nam even later met den hoed ook het tasehje mee. Zijn dag zou goed geweest zijn, want er zat tien gulden in het tasehje Maar nu had hij een slechten dag. De auto kwam voor en hij ging mee naar het hoofdbureau, waar hij bleek te zijn de 20-jarige chauf feur G. E. De man was werkeloos. Willig bekende hij ook de andere dief stallen. Daarom wordt er slecht gebouwd. In een artikel in „Van Bouwen en Sie ren'5 over het doorregenen van muren wordt o.a. gezegd: Het is niet zoo eenvou dig een muur te metselen, die een woning volkomen beveiligt tegen van buiten door dringend vocht. Inderdaad is het ook niet zoo eenvoudig. Een bekwaam metselaar, be zield met liefde voor zijn vak, zou met gebruik van goede materialen nog wel in staat zijn een aan redelijke eischen beant- woordenden eensteens of. anderhalfsteens muur te metselen. Bekwame vaklieden, in het bijzonder bekwame bouwvakarbeiders zijn echter zeer schaarsch, men vindt ze alleen nog onder de oudere generatie en men dient dus voorop te stellen, dat het behoorlijk metselen van muren nog slechts bij uitzondering geschiedt. SCH00RSTEENEN DIE NIET TREKKEN. Onder Gemengde Berichten zijn den laat- slen tijd weer verscheidene gevallen ver meld van vergiftiging door kolendamp niet doodelijken afloop. De oorzaak van het dringen van kolendamp in onze woningen is in 99 van de 100 gevallen een slecht trek kende schoorsteen. Als we zoo eens rond kijken uit een hoog geleren verdieping over een stadswijk, zien we op tal van schoorsteenen z.g. gekken, zuigkappen. T- stukken en ander bochten, kortom tal van lingen die bewijzen dat he1 met den trek der schoorsteen-en lang niet overal in orde is. In veel gevallen ziet men dan ook, na dat smid, noch schoorsteenveger en rook verdrijver. noch metselaar raad wisten in arrenmoede den haard of de kachel ver vangen door een verwarming niet gas of petroleum. Noodig is het niet, want in verreweg de meeste gevallen, laten we zeg den: in alle normale gevallen, gevallen dus, waarin een huis niet direct naast een buitengewoon hoog gebouw staat, is een schoorsteen zoo te maken, dat hij goed trekt. De mate van trek van een schoorsteen is afhankelijk van de temperatuur der ver- warmingsgassen in den schoorsteen. Hoe hooger deze is. des te sterker is de trek. Lage schoorsieentcmperaturen kunnen vier oorzaken hebben. De eerste, dat de gassen op te lage tempartuur den vuurhaard verlaten, zullen we hier uitschakelen. De tweede oorzaak is gelegen in het feit. dat de verwarniingscasscn warmte afgeven aan de buitenlucht door de kanalen en wanden der schoorsteenen. Dit warmteverlies is grootcr naarmate hel warmteceleideid vermogen der schoorsteenen grooter en dc UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Vrijdag 9 Januari. Huizen, 298 M. Algemeen Programma. 8.00—8.15 .Schriftlezing. 8 15—9.30 Gram of ooii pl. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. H. Hermann (viool), A. v. d. Star (altviool), H. v. d. Horst Jr. (Cello), Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.003.15 Gramofoonpl. 3.15—4.45 Concert. J. Vink (hobo d'amore en hobo), P. v. d. Hurk (fluit), L. Weiner (viola di gamba) en J. Monissen (piano). 5.00 -5.30 Cursus Handenarbeid. 5.30--G.30 Orgelconcert door Jac. Bonset. M. m. v. L. C. Keeieweer (cello). 7.007.30 Cursus Engelsch voor begin- nesr. 7.30—8.00 A. J. Herwig: „De Humus-vor ming in tien grond". 800—10.45 Concert. Chr. Radio-orkest o. 1. v. G. Stam. Dr. G. P. Marang: „Wij gaan op naar Jeruzalem'. Ca. 10.00 Vaz Dia-s. 10.4511.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Jo .Sternheim. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Tijdsein A VR O-Klok. 12.302.00 Concert. Omroeporkest. 2.052.30 Schooluitze.nding. 2.303.00 Gramofoonpl. 3.00—4.00 Concert. A VRO-Kwintet. 4.00 Orgelspel door Joh. Jong. 4.45 Concert. VARA. 5.15 Concert. VARA-Orkest. 6.15 Accordeonmuziek door Jo Kolvers. 6.45 Concert. VARA-Orkest. 7.05 Actueele mededeelihgen door het N.V.V. 7.20 W. H. Vliegen: Oorsprong geschie denis en liedendaagschen stand der socia listische beweging. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein. 8.01 Lezing VPRO. 8.30 Concert. VPRO. 9.00 Dr. J. A. de Koning: Walter Ra- thenau. 9.30 Vervolg concert 10.00 Persber. 10.03 Vaz Dias. 10.15 Willem Pijper: Psychologie en mu ziek. 10.45 Vervolg concer. 11.00 Gramofoonpl. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Concert. M. Wilson (viool). H. Bronkhurst (piano). 12.50 Orgelspel door L. H. Warner, T. Purvis (tenor). 1.502.50 Gra-mofoonpl. 4.20 ürkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nicuwsber. temperatuur der buitenlucht lager is. Wor den dus de verwaraiingsgassen door middel van ijzeren pijpen geleid door koude gan gen of 'vertrekken, dan treedt aanzienlijk warmteverlies op. De teer- en waterdam pen, die de gassen bevatten, condenseeren en lekken als bruin kwalijk riekend vocht uit de pijpen, de gassen komen op te lage temperatuur in de kanalen en de trek is slecht. Staan schoorsteenen aan buitenmu ren of worden ze door hooge zolders of niet verwarmde verdiepingen heen tot bo ven het dak gebracht, dan ontstaat weer warmteverlies en zal ook de trek onvol doende kunnen zijn. In al deze gevallen kan men door isolatie het euvel verhelpen. Het is daarom zeer aan te bevelen de schoor steenen die aan buitenmuren gelegen zijn, van de buitentemperatuur te isoleeren door het metselen van een schouw tusschen eigenlijke rookkanaal en buitenmuur. Het plaatsen van zuigkappen op verlengstuk ken kan in zulke gevallen het gebrek niet opheffen, daar het grondeuvel de te lage temperatuur er niet mede wordt opgehe ven. Een andere oorzaak van te lage schoor- steentemperaturen zijn natte schoorstee nen. Is het euvel niet door sterk stoken te verhelpen, dan moet de oorzaak door droog leggen van het natte metselwerk worden opgeheven. Behalve de temperatuur der rookgassen is voor den trek eveneens van belang de hoogte van den schoorsteen. Met deze hoogte neemt ook de kracht van den trek toe. Lage schoorsteenen (vooral op de bo venverdiepingen van huizen met platte daken merkt nien dit vaak) trekken nie zoo hard als hooge schoorsteenen. Als hoogte van een schoorsteen geldt die, ge meten van den rooster in de kachel af. De hoogte van 1 M. boven het dak, zooals veel bouwverordeningen voorschrijven, zal voor den schoorsteen van de hoogste verdiepin gen in huizen met platte daken, in den re gel te laag zijn. Om zich hiervan te over tuigen, moet men maar eens lei ten op het woud van ijzeren buizen en kappen, die men bij zulke huizenblokken boven de plat te daken ziet verrijzen en die vaak niet weinig bijdragen tot ontsiering van net stadsbeeld. Ook het isoleeren, althans te gen vocht, van de boven de platte daken uitstekende schoorsteenen, ls aan te beve len. Een derde oorzaak van slecht trekken is ondichtheid van den schoorsteen of het feit. dat meer kachels op een enkel schoor steer.kanaal zijn aangesloten. Deze doen z.g. valsche lucht daarin treden. Deze val sc')c lucht koelt de rookgassen af en ver- 7.00 Pianospel door F. Dawson. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. M. Hinnenberg-Lefebre (so praan). Orkest. 10.50 Concert. Instrum. Kwintet. 11.20—1.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 4.50 Causerie ni. m. v. solisten. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concer. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 10.00—10.15 Gramofoonpl. 10.20—12.10 Gramofoonpl. 12.251.50 UiKes-tconteit. 4.205.20 Concert, öchrammel-trio en zang. 7.05 Concert. 8.05 Kamermuziek. Daarna Berichten en tot 11.20: Dansmuziek. Kaiundburg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert. 2.204.20 Urüesicuncert en voordracht. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.208.35 Concert. Orkest en solisten. Toespraken. 8.50—9.05 Liederen. 9.0511.20 Uitzeuding van een klankfilm. Liederen-voordracht. Orkestconcert. Daar na: Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Concert. Omroeptrio. 6.00 Vervolg concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Opera-seteccie. Hierna Berichten. 8.35 (Golflengte 338,2 M.) Concert dooi de SAKOV. Z e e s e n, 1G35 M. 5.4011.20 Berichten, lessen, voordrach ten. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 V oordracthen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.506.55 Voordrachten. 6.55 Vocaal Concert Richard Strauss. So listen, koor en orkest o. 1. v. Rich. Strausz. 7.40 Dansmuziek. 8.30 Radio-opera: „Hans Kuckuck" in 2 acten, van .Karl. Bleyle. 9.50 Mandoliue-orkest-concert. RADIOSTATIONS IN DE HEDJAS. In het koninkrijk Hedjas zullen radio stations worden opgericht. Behalve vaste stations, heeft 'le koning Ibn Saud, ook een viertal installaties be steld, die op automobielen zullen worden geplaatst, zoodat de koning op zijn reizen steeds in verbinding zal blijven met de verschillet de deelen van het rijk. Deze stations zullen door Engeische firma's worden geleverd. ITet station te Mekka zal echter door mohammedaansche ingenieurs worden gebouwd, dn ar de nei- lige stad door ongeloovigen nie^ betreden ma.g worden. meerdert met vergroot ing van de rookgas- senhoeveelheid, den wrijvingsweerstand en vermindert daarmede de kracht van den trek. De kwaadste storingen in den trek zijn het gevolg van windinvloeden nabij den mond van den schoorsteen. Als de wind vrij daarover heen strijkt, werkt hij zui gend. Hoe harder het waait, hoe sterker lus de trek. Steekt echter boven den schoorsteen- mond een hooger verticaal of schuin ge deelte uit, dan wordt 'n gedeelte v. d. wind daartegen geworpen en bij de kacheldeu ren in de kamer gestuwd (valwinden). Het eenige afdoende middel, om in zulke gevallen van den rookplaag te worden ver lost, is het zoo hoog optrekken van de schoorsteenen, dat ze niet meer onder den invloed staan van valwinden. Allo mogelijke soorten van schoorsteen kappen, die als verlossend middel worden aangeboden, zullen in zulke gevallen niet baten. De meeste dezer zijn wel zoo gecon- stureerd. dat ze de zuigkracht van den wind bevorderen, doch dit is niet hetgeen noodig is. Voor valwinden beschermen ze een schoorsteen niet. Het beste voldoet een schoorsteen, die •envoudig glad open eindigt en waarvan hel bovenvlak niet al te hellend is ge maakt. Ook is het goed, door een pot buis den schoorsteen boven de afdekking iets te verhoogen. Wenscht men om aestheti- sche redenen of ook wel practische (inrege nen) den schoorsteen af te dekken, dan dient men er op te letten, dat de zijwaart- sche openingen voldoende hoogte hebben en ten minste zoo breed zijn als de door snede van het rookkanaal Toen ik zoo oud was als jij had ik nog nooit gelogen. Wanneer bent u er dan mee begon nen, tante?

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6