Het Zilveren jubileum van den beer H. G. de Eoer als schoolhoofd WAARSCHUWING, SPOOR'S rcSOSTERO. De Man van Nergensfiuizen DONDERDAG 8 JANUARI 1S31 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDF BLAD - PAG. 5 Een massale huldiging door tal van corporaties. buiselijken kring zich aan zijn lievelings studies te mogen wijden. Namens de afd. Leiden sprak de heer C. P. Paardekooper, uit Oegstgeest, die er op wees, dat eigenlijk niemand beter dan de eigen leden kunnen beoordeelen welke voorzitterseigenschappen een voorzitter heeft. Spr. zeide heel veel respect te heb ben voor den heer de Boer om zijn vele> !ei wetenschap, want hij heeft heel wat in zijn mars en heel veel kijk op de sch-oolprac- tijk Groote verdiensten heeft hij zich ver worven om zijn tact en groote collegialiteit, die zich vooral wel kenmerkt door het feit. dat de heer de Boer ook niet-leden der vereeniging gaarne helpt en zelfs zijn Zon dagmiddagen voor hen opoffert. De heer A. van Breukelen uit Amster dam, voerde het woord als vice-voorzitter der St. Augustih us-vereeniging en wilde getuigenis afleggen voor de wijze leiding van den jubilaris, omdat ondanks alle nvr-e- ningsverschillen de onderlinge vriendschap nimme rwerd verstoord. Voor de groote offers aan de D V. gebracht, zegde spr. hartelijk dank, ook aan zijn echtgenoote. De heer Willem Wiltschut, wederom het woord verkrijgend, thans a's vice-voorzitter der Federatie, wilde op de eerste plaats deze begroeiing stellen in het teekèn van de 25-jarige ambtsvervulling. 25 Jaar zijn in het leven van een rrtensch toch we! iets; 25 jaar schoolhoofd te zijn zegt nog meer. En clan te bedenken," dat het hier zuiver en alleen ging om - het principe: het ka tholiek onderwijs te willen dienen. God weet hoeveel financieele offers hij zich heeft getroost! Spr. wijst op de groote vriendschap, die de jubilaris- mag ondervinden aller were en hoe hij overal een gevierd man is, ondanks zijn eenvoud. Dat getuigt toch wel van leunde en bennis. Als voorzitter van de Federatie nobmt spr. hem een voorzitter in alle volmaakt heid, noemt hij hem die markante Hgiiur, die-de St. Willibrordus Federatie heeft ge bracht op de voorname plaats, die zij thans inneemt. En vooral, zegt spr., sieio het hem, dat hij is een persoonlijkheid, die ziin wil weet te geven aan een meerderheid. \a gewezen te hebben op de offers, die zijn taak ook ten dezen opzichte heeft ver zwaard, uit spr. de beste wenschen voor jubilaris de Boer als hoofd der school en dat de Federatie hem nog lange jaien a!s voorzitter in haar midedn moge hebben Na een korte pauze bracht het dames- en heeren-zajigkoor van onderwijskrachten uit de afdeeling Leiden enkele muzieknum mers ten gehoore onder de bekwame leiding van den heer M. Lakeman, welke zeer i:i den smaak vielen. Volgende spieker was de hoogeerw. heer deken Borsboom, die er zijn vreugde ove. uitte, dat de heer de Boer thans de vlag eens heeft moeten strijken en niet heeft kunnen weeistaan aan de krachten, buiten en misschien ook wel in zijn gezin op hem uitgeoefend, om zich deze hulde te laten welgevallen.» 25 Jaar werken is opzichzelf al een prestatie. In den gewonen sleur van het dagelijksche leven is het echter niet zoo veel bijzon..ers, maar -hoeveel te meer dan wanneer het1 geschiedt op dé wijze, a!s. door den heer de Boer gedaan, en meer nog, indien daarnaast nog zoo onnoeme lijk veel werk gedaan wordt, waarvan hier een maar al te juist beeld wordt gegeven. Spr. herinnert eraan, dat de heer de Boer bij zijn komst in Noord wijk voor een moeilijke taak stond, maar dank zij de lei ding van clen heer de Boer is de school te Noordwijk weei op de plaats gekomen, die. zij behoort in te nemen. Na hierover verder uitgeweid te heb ben, eindigt spr., met cle lofprijzing, dat het den jubilaris tot eer strekt liet karakter van zijn school ook in zijn eigen privaat leven tot uiting te brengen, waarmede hij allen ten voorbeeld is. De inspecteur bij hei L. O. in de inspec tie Leiden, de heer J. Baak, noem le den heer de Boer een édelste?*) met vele facet ten en hij brengt den heer de Boer hulde als leider van cle klasse, want, zoo de lei der is, zoo zal ook de school zijn. Hel feit, dat de heer de Boer zoover successen heeft bereikt, meent spr. te vin den in de wetenschap, dat hij het den apos tel heeft nagezegd: „wat baat het den Daar enkele concurrente fabrikanten onza stoplbsschen, met mosterd gevuld in den handel brengen, geelt onze naam in den bodera tEr flesch GEEN voldoende GARANTIE voor kwaliteit. ALLEEN nevenstaand Handelsmerk, op hot etiket, waarborgt de bekende mensch, zoo hij de gave der profetie heeft; als hij cle liefde mist, zou zijn werk geen nut hebben"'. Dat is het geheim van de Beer: liefde tot Hem, die alles en allen omvat, liefde voor zijn taak, liefde, groote liefde voor den eveninensch, getuige zijn vele vereenigingswerk, De jubilaris moge vele teleurstellingen hebben ondervonden, zijn pa-d is toch onge twijfeld ook meerdere malen verlicht, want veel zegeningen moet hij hebben genoten. Spr. hoopt, dat hem nog vele jaren ge geven mogen zijn voor zijn school en vcor zijn vereenigingen en geeft hem de volgen de les mede: „Achterwaarts de herinne ring, voorwaarts het streven, omhoog cle dank!" Namens de Ver. van Hoofden van Scho len sprak cle heer Wittenberg uit Leiden, oud-onderwijzer t.e Delft, die er op wees, dat de heer de Boer wel niet in het bestuur zi. van deze vereeniging, maar dat er toch bijna geen vergadering voorbijgaat, of hij Leemt deel aan dc discussies. Spr. bewon dert het geduld van den heer de Boer op de vergaderingen van Federatie en D. V en hij wijst er tenslotte op, dat de pae- dagogie den heer de Boer te Noordwijk zeer wel van pas komt. In een zeer luimige speech bejubelde de heer Frans Wisse, redacteur-secretaiis van het Katholiek Schoolblad, clen heer de Boer vervolgens als vriend. Hij herinnert aan den ouden tijd van Zierikzec en zijn vertrek naar Noordwijk, hij schetst zijn ar beid als redacteur van het K. S., roemt zijn kwaliteiten als commandant van den vrij- willigen Landstorm op Schouwen en Dui vel and (in den mobilisatie-tijd), enz. Als vertegenwoordiger van het personeel der school huldigt de heer C. Verwey uit Noordwijk cle verdiensten van den jubilaris. Heel kalm, met tact en zonder eenig ge- rucht heeft de heer de Boer de Noordwijk- sche moeilijkhe. en aangepakt en overwon nen. Spr. roemde de aangename wijze van samenwerken met clen heer de Boer. on der wiens leiding zich nimmer schokken of botsingen voordoen, althans niet van zijn kant en hij prees hem niet alleen als hoofd, maar ook als leider en als vriend, die met zijn personeel meeleefde, ook bui ten de school, daarin op voortreffelijke wij- je door zijn echtgenoote bijgestaan. Nadat spr. erop had gewezen, dat nie mand hem gaarne wilde missen, eindigt hij met een vooitreffelijk staaltje van zijn plichtsgel rouwheid te releveeren. De zeereerw. pater drs. B. de Goede ge tuigde van deal eerbied, dien hij jegens den heer c!e Boer heeft opgevat in clen kor ten tijd, dat hij hem kent, in welken tijd bij hem heeft leeren kennen en waardeeien als een onderwijzer, waarin werkelijk dat heilige vuur brandt voor het katholiek ideaal, dat hij zich ten deel stelt. Spr. heeft hem bewonderd om zijn ijver voor de tot standkoming van den R. Iv. Hoofdacte-cur- sus, waarvan hij een der meest geziene en meest gewilde leeraren is. Dan kwam rector Nolet aan het woord, die heel in het kort, maar met een tref fend voorbeeld aantoonde hoe de Boer, zelf een uitstekend leider, ook leiding weet te volgen en wel die van het Doorluchtig Epis copaat. Spr. herinnert aan een polemiek- enkele jaren geleden, waarvan de Aaris- bisschop voortzetting verbood en de heer de Boer zweeg. Een dagblad, tot wien dat vérbod blijkbaar nog niet was doorgedron gen, kwam enkele dagen later met een se rie van vijf artikelen, waarin niets clan on aangenaamheden aan het adres van dec heer dc Boer werden geuit, maar. cle heer de Boer zweeg! Rector de Jong zag achter cle schraalheid en schuchterheid, waarmede hij dezer da gen zoo juist getypeerd is, een onverzette- lijken wil en een ongebroken doorzettings vermogen, die zich uiten in de groote liefde voor de school en voor het kind. Mevr. van Oerle-Nipper schetste de groo te verdiensten van den heer de Boer voor het nijverheidsonderwijs, waarin zijn les sen over paeclagogie en opvoedkunde ten zeerste gewaardeerd worden, omdat hij deze van neutraal op katholiek standpunt heeft overgeplaatst. Pastoor Schiphorst haalde enkele her inneringen op uit den tijd van Zierikzee, waar hij als kapelaan den heer de Boer heeft leeren kennen. Als een van do oude garde voerde bur gemeester G. Bulten het woord en herin nerde aan de geschillen der twee organisa ties van katholieke onderwijzers, aan het werk van dèn heer de Boer als drankbe strijder en aan zijn werk tot ontwikkeling aan den arbeidsstand. eerst in het alge meen, later in het onderwijs. Ook de heer A. Brugman uit Heemstede herinnerde aan de R. O. O. B. en wees op de verdiensten van den heer cle Boei voor de R. K. openbare onder wijzeis, 'dié tenslotte in de D. V. een plaats vonden. Hij s-chelste hem als een kerel zonder we derga en uit den wensch, dat God hem moge zegenen in zijn school, in zijn huisge zin, in zijn K. S. en in de vele andere func ties, die hij vervult. De heer W. M. de Boer, de broer van den jubilaris, dankte namens hun 80-jari- ge moeder voor de vele bewijzen van be langstelling, zijn broeder bewezen en zeide, dat zijn moeder hem had opgedragen te zeggen, dat zij bevreesd was, dat hij teveel zou doen in zijn velerlei taak, ten nadeele van zijn gezondheid, waarop de heer Vree burg hem cle verzekering gaf, dat er ook in onderwijzeiskringen vrienden zijn, die hem reeds tot matiging hebben aange maand. Het dankwoord van den heer de Boer. Nadat tenslotte nog een van do oud leerlingen van den heer de Boer, niej. A. Holty uit Leiden, den dank der oiicl-leer- lingen had vertolkt, kwam de heer de Boer tot zijn dankwoord. Spr. begon met een woord van dank aan haar, die heeft gezorgd, dat hij met een minimum zorg voor zijn gezin was belast geweest, aan zijn echtgenoote, die hem in alles zoozeer terzijde had gestaan. Als hem geluk gegeven was veel te werken, dan dankt hij dit aan liet voorbeeld van zijn vader zjiliger, die hem in de harde school van den arbeid heeft geleerd. Tot allen, die iets willen worden, zegt spr. dat zij hun tijd dan moeten benutten. Uiterst dankbaar zegt spr. te zijn voor de zoovele blijken van belangstelling, hem in cle laatste dagen betoond, niet in liet minst door Mgr. clen Bisschop, den Minis ter van Onderwijs en degenen, die hier thans tegenwoordig waren. Hij dankt net schoolbestuur van Noordwijk, het perso neel, weidt verder uit over den hoofdacte- cursus en het nijverheidsonderwijs, welke beide hem zeer lief zijn evenals het werk voor do organisaties en wijst erop, dat de oude;en veel werk hebben gedaan welis waar, maar dat de jongeren zich hun taak moeien bewust zijn, want men wil de mnal schappij aantasten. En dit mag en zal niet gebeuren, als men katholiek onderwijs geeft, want clan zal van dit onderwijs ze gen uitgaan voor onze maatschappij, voor onze Katholieken in het, algemeen en voor cle leerlingen in het bijzond Hiermede was deze feestve.gaaering, die begrijpelijkerwijs zeer druk bezocht was, te 11 uur ten einde. Door de besturen der Federatie van Al- gemeene Diocesane Veieenigingen van R. K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland, der Sint Augustinus-Yereeniging van R. K Bijz. Onderwijzers in het bisdom Haarlem en cle afdeeling Leiden dezer laatste ver eeniging werd gisteravond in cle Burchtzaal van Hotel „Den Burcht" alhier de aange kondigde feeslvergadering gehouden tot huldiging van den voorzitter dier besturen clen heer H. G. cle Boer, uit Noordwijk, ter gelegenheid van cliens 25-jarig jubileum als schoolhoofd. Deze vergadering is wel een zeer bijzon dere geworden en de wijze, waarop den al gemeen geachten en in onderwijskringen zoo gewaardeerde!) leider de Boer hier dcor tal van vereenigingen hulde is gebrachr, laat zich in een betrekkelijk, beknopt cou ranten-verslag niet zoo gemakkelijk uit drukken. De aanwezigen. Dat het een hooggestemde vergadering is geworden, blijkt wel reeds voldoende hiei- uit, dat toen de jubilaris met zijn echtge noote en kindeien alsmede, zijn broer, de lieer \V. M. de Boer uit Heemstede, de zaa! binnentraden, daar o.m. aanwezig waren de hoogeerw. heer J. H. \V. Borsboom, deken en pastoor van Noordwijk en als zoodanig tevens voorzitter van het R. K. Schoolbe stuur aldaar, de zeereerw. heer J. Nolet, inspecteur van het Onderwijs in het Bis dom Haarlem, de zeeieerw. heer W. R. Je Jong uit Amsterfoort, inspecteur van "het on derwijs in het aartsbisdom Utrecht, de zeeieerw. heer P. J. M. Heskes, professor te Warmond en adviseur van de afd. Lei den der St. Augustinusver., 'de zeereerw heer J. C. H. M. Schiphorst, pastoor te Katwijk aan den Rijn, de zeeieerw. patci drs B. De Goedé, O.F.M., directeur van de R. K. H.B.S. voor jongens te Leiden en directeur van de R. K. Hoofdact e-cui sus te Leiden, de heer J. Baak Jzn., inspected bij het L. O. in de inspectie Leiclen. bur gemeester G. Bulten uit Voorhout, voorts de hoofdbestuurders van de organiseeren de organisaties, van de St. Lebuinu,s-ver eeniging en van de Ver. van Hoofden van Scholen, de directrice van de R. Iv. Vak school voor Meisjes, mevr. van Oerle-Nip- per en voorts tal van collega's, leerlingen van den Roofdacte-cursus en zelfs oud-leer lingen, die nu hetzelfde ambt bekleeden. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Veisen. 72) Het schijnt, dat Mercia om half tien ui/ het huis was gegaan. Wilton, die opdrae van Gordon had, haar onder geen bed), uit het oog te verliezen, volgde haar to aan het huis van Sangatte op Belgrave- Square. Zij kwam daar ongeveer kwfii voor tienen aan en bleef ongeveer een half uur voor het huis schilderen. Toen zag hi, plotseling den auto van Sangatte voorrij den en Sangatte zelf kwam met Mercia het huis uit, waarna zij in den auto stap ten. Er was geen taxistandplaats in den omtrek en voor hij er een had gevonden, was cle auto buiten gezicht. Hij dacht, dat Sangatte v\ el licht de jonge dame thuis zou brengen en daarom ging Wilton weei terug om dat te onderzoeken. Billy hield even op, terwijl de Rolls Royce, gehoorzaam aan den bekwamen chauffeur, als het ware als een slang dooi de menschenzee van Mansion House-street kroop. Met een beklemd hart en bezield door een hevigen toorn, wachtte ik, tot hij zijn verhaal zou vervolgen. „Ik giste iets van heigeen er was voor gevallen", ^begon hij, toen de auto in do richting van Aldgate draaide. Ik wist, dat Openingswoord. De vergadering werd geleid door den heer N. B. M. Vreeburg, secretaris van j de afd. Leiden der St. Augustinusvereeni ging, die alle bovengenoemde aanwezigen een hartelijk welkom toe.iep, om er ver volgens aan te herinneren, dat het eenige jaren geleden was, dat cle heer de Boer zijn 25-jarig onderwijzersschap in alle stil te heeft laten voorbijgaan. Hij wees er daarbij op, clat cle heer de Boer is een mensch, die voor zijn persoon alle uiterlijk vertoon het liefst terzijde j stelt. Aan degenen, die van het feit afwis ten, deelcle de heer de Boer zeer beslist j mede, clat hij van geen herdenking iets wilde weten, doch nu heeft men cle gele genheid aangegrepen om hem bij zijn Lj- j l jarig hoofdschap de hem toekomende hulde te brengen. Niet, dat het noodig is de verdiensten j van voorzitter de Beer in het publiek te formuleeren! lmmeis, hij, die op onder wijsgebied in Nederland en ook daarbuiten eemge bekendheid heeft, weet. wat de heer de Boer presteert, maar cleze bijeenkomst is beiegd, om van dankbaarheid te getui gen. Die plicht van dankbaarheid wordt cles te. vrijmoediger vervuld, omdat anderen hierin zijn voorgegaan. Dezer dagen mocht de heer do Boer n.l. van Mgr. Aengenent. I bisschop van Haarlem, een eigenhandig j schrijven ontvangen, waarin Mgr. zijn dank uitte voor al hetgeen de heer de Boer in al die jaren heeft tot stand gebracht. Bij dien dank sluiten allen zich heel gaarne aan en zij uiten clen wensen, dat cleze fees telijke vergadering een kleine voldoening moge zijn voor den reuzen arbeid, door den jubilaris verricht èn in de school, èn in do organisatie, èn in de sehoolpers. Spr. uit er dan zijn vreugde over, dat de heer de Boer niet alleen zijn vrouw, maar ook zijn kinderen heeft willen medebren gen, omdat hij voor zoo tallooze vergaderin- I gen zich de vreugde van het gezin en den huiselijken kring heeft willen ontzeggen. Spr. zegt heel gced te beseffen wat dat beteekent, maar ook; dat er vrouwen zijn, die de actie van een man heel vaak rem men. En zoo dankt spr. met den voorzitter ook zijn echtgenoote, die getoond heelt voor de idealen van haar man mede te kunnen offeren. De afd. Leiden huldigde haar daai- om met bloemen. Hierna heette spr. alle autoriteiten hai telijk welkom en verzocht daarop allen bet door „Sylvanus" gedichte buldelied te wol len zingen. Nadat zulks geschied was, deecl de vooizitter mededeeling van de ingeko men telegrammen van gelukwensch, w.o. van den burgemeester van .Noordwijk, de lieer van cle Mortel en van den heer Wues tink, inspecteur in cle inspectie Haarlem. Een rij van achttien sprekers. Na deze mededeelingen werden de slui zen der welsprekendheid geopend en werd door niet minder dan achttien personen het woord gevoerd. Men vergeve het ons, wanneer wij hier niet alles ïeleveeren van hetgeen gezegd is en men vergenoege zich met de voornaamste bijzonderheden. Eerste spreker was de heer Willem Wilt schut uit Arnhem, voorzitter der St. Le buinusvereeniging in het Bisdom Utrecht en viee-voorzitter der Federatie. Deze hul digde den heer cle Boer voor de wijze, waar op hij de belangen der drie vereenigingen steeds met hart en ziel heeft willen en weten te dienen en uitte zijn groote waar deering voor de wijze, waarop hij dit steeds heeft gedaan, terwijl hij hem als blijvend aandenken een fraaie staande schemerlamp aanbood, er den wensch aan toevoegend dat het hem gegeven moge zijn in hel licht van deze lamp veel aangename uren in den Mercia clen naam van Sangatte nad hoo ren noemen in de rechtzaal, als een van de voornaamste getuigen van de politie, en het was, alsof- het mij werd ingegeven, dat hij waarschijnlijk van deze omstandig heid gebruik had gemaakt, om haar bij zich te laten komen. Niets, behalve de gedach te jou van dienst te kunnen zijn, zou in staal geweest zijn, haar le doen besluiten, bij hem aan huis te komen daar was ik vast van- overtuigd. Het was echter zaak, te weten te komen, welk duivelsch spel hij trachtte te spelen. Ik peinsde er eenige oogenblikken over en toen kwam het mij het beste voor, naar zijn huis te gaan en uit te visschen, wanneer Sangatte terug verwacht werd Wilton was het met mij eens en onmiddellijk sprongen wij in een taxi en reden naar Belgrave-Square. Zijn huisknecht opende de deur 'n ongunstige typezoo'n bleeke gluiperd. Toen ik Sa n gatte te spreken vroeg, zei hij, dat mijnheer de stad uit was. In het begin wilde hij niets meer zeggen hij verklaarde, dat hij niet wist, waar zijn heer heen was of wan neer hij terug zou komen: en toen ik een beetje aandrong, kreeg hij neiging tot bru- talieit. Ik begreep, dat cle eenige weg was, hem om te koopen. Den kerel was het aan te zien, dat hij in staat was, zijn moe der te verkoopen, daarom zei ik hem op den man af, dat het mij wel tien pond waard zou zijn, als ik Lord Sangatte voor den avond kon spreken. Toen begon de schob bejak te marchandeeren. Ik veronderstel, dat hij vermoedde, dat ik Mercia zocht en dat hij overtuigd was, dat ik Sangatte toch niet meer zou kunnen achterhalen. Hoe dit ook zij, hij- ging niet lager dan vijf en twintig pond en natuurlijk stemde ik er in toe. Toen vernam ik dc waarheid ten minste, dat denk ik. Sangaite was voor drie of vier dagen uit gegaan met zijn jacht en mijn eenige kans om hem nog te treffen was, naar Burnham on Crouch te gaan, waar zijn boot lag." „Billyonderbrak ik hem, „zou je den ken, dat Mercia met -dien bruut aan boord Billy legde zijn hand op mijn arm. „Zi; zijn ons slechts twee uur voor, Jack", sprak hij kalm „bovendien eischt het eenigen tijd, om een boot van eenig belang reis vaardig te maken."' „Maar wat zou dat alles beteekenen" riep ik, „welk duivelsch plan zou hij heb ben, om Mercia naar Burnham te voeren Zij weet „Ik ben overtuigd" viel Billy mij in cle rede, „dat zij er geen vermoeden van had. dat de auto daarheen reecl. Misschien lokte hij haar naar zijn huis, onder voorwendsel berichten over jou te kunnen geven en bood haar daarna aan, haar .naar de rechtszaal te rijden. Het is maar. verouder stelling natuurlijk, maai- het past geheel in het kader van Sangatte en het klopt met de feilen. Eenmaal in den auto, kon zi| er niel uit, voor zij in Burnham zouden zijn en wat zou een meisje clan nog tegen twee of drie man. Reken er maar op, dat Sangatte op zijn scheepsbemanning vertrou wen kan." „Als je gelijk hebt", zei ik zacht, „is "het voor Sangaite tc hopen, dat ik hem niet achterhaal."' Er ontstond een korte stilte, terwijl d" auto door de onzindelijke achterbuurten van Stratford snorde. De vaart, waarmede onze chauffeur goedvond te rijden, scheen niet den bijval der bevolking weg te dra gen, hetgeen bloei; rit de verontwaardigde blikI en èn clen stortvloed van verwen sohingen, die wij achter ons lieten. „Ga. door, Billy", zei ik, terwijl ik voor mij uitstaarde, „praat tegen mij, zeg maar, wat je wilt, maar praat in Godsnaam, an ders word ik krankzinnig. Vertel mij, hoe je aan die auto gekomen bent." „Gehuurd", zei Billy. „Ik begreep on middellijk, dat indien die schobbejak van een huisknecht de waarheid had gesproken, er niets anders op zat, dan een tocht naar Burnham te maken. Eerst dacht ik aan jouw wagen, maar ik overwoog, dat het misschien eenige moeilijkheid zou kunnen opleveren, hem te krijgen en daarom reed ik direct naar de Garettgarage in Bond- street, waar ik een Molls Royce bestelde. Hel duurde een minuut of tien, voor zij er mede gereed waren inmiddels had ik Wil ton in een taxi er op uitgezonden, om zich te overtuigen, dat Mercia niet thuis geko men was. Daarna zijn wij linea recta naar Bowstreet gereden, om jou te zeggen, hoe de zaken stonden, alvorens wij naar Burn ham zouden rennen." Hij hield even op, om een sigaret aan te steken. „Ik had natuurlijk nooit kunnen droo- men. Jat hel bevel tot inhechtenisneming ingetrokken was. Vertel mij er eens iels van, oude jongen dat is beter dan te zit ten kniezen. Je weet, clat wij allemaal ons best doen voor je Ik was blij, dat hij mij tot spreken bracht. Alles was beter, dan le piekeren over Mercia en Sangatte. Ik begon dus onmiddellijk de geschiedenis van het plot seling vorsehimen van Milford in de recht zaal te vertellen. Met groote snelheid reed de auto door Romford en Brentwood. De chauffeur, die éenigsxins op cle honkte was van het hoogst s-'oecleisehende geval, gaf den machtigen motor zooveel gas, als zijn verantwoorde lijkheid maar eenigszins toeliet. Eenmaal buiten laatstgenoemde stad draaiden wij in oostelijke richting af en nu wij buiten het menschengewoel waren, vlogen wij in steeds sneller vaart door het vlakke bouw land van Essex, dat ons nog van Tiei "r>ei onzer tocht scheidde. Ik herhaalde voor Billy de gehcelc ge schiedenis van Milford, zoover ik het mij kon herinneren, heigeen uithoofde van zijn herhaalde onderbrekingen en het onder vragen vrij lang duurde. Ik was dan ook nog niet geheel aan het einde van mijn ver haal, toen wij de bochtige, in- en uitsprin gende monding van de „Crouch" bereikten en de grijze toren van cle Burnhamsche kerk zich op betrekkelijk korten afstand vertoonde. Ik zal nooit cle koorlsnchlige woede en het ongeduld vergeten, die mijn hart schenen te doen bersten, toen do chauffeur na een kromming in clen weg er recht op aan stuurde. Elke minuut van deze drie kilometers maakte mijn foltering ondraaglijker. Ik be merkte, dat Billy dezelfde gewaarwording onderging als ik.. Zijn mond stond zoo her metisch gesloten, dal een kikvorsch in zijn winterslaap het hem niet had kunnen ver beteren; en zoo za'"ii wij zwijgend naast elkaar, strak starend met cle j-rtige blik ken van vurige oogen naar het steeds dichler naderende groote doel. Eindelijk waren wij in het dorp. Bijna zonder onze vaart noemenswaardig te ver minderen, reden wij de hoofdstraat met haar onooglijk grijze huizen door en sloe gen toen rechts den hoek om, de kade op. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5