NED. OOST-INDIE KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING MAANDAG 5 JANUARI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VREESEUJKE ROOFMOORD. Een ontzettende moord is Vrijdagoch- tend in een klein dorp nabij Bar-le-Due ontdekt. In een afgelegen huis woonden sinds ja ren een spoorwegbeambte met- zijn vrouw en drie kinderen, van wie het oudste tien jaar is. De beambte was Vrijdagochtend naar gewoonte tegen vijf uur in den och tend naar zijn werk gegaan Toen in de ochtenduren de luiken voor de vensters van het huis gesloten bleven, heeft een bekende zich toegang tot het huis verschaft, om de oorzaak daarvan na te gaan. Tn de slaapkamer deed hij een vreeselijke ontdekking. Iu het bed lag de vrouw met ingeslagen schedel, het kussen was vol bloed. Naast haar lag het vierjarig kind, eveneens met ingeslagen schedel. Uit de andere kamer hoorde de man de andere kinderen zacht om hulp roepen. De kinderen verklaarden, dat kortentijd na het vertrek van hun vader een man door het achtervenster naar binnen was geko men. Daarna hadden de kinderen een gro lawaai gehoord. Uit het onderzoek der politie is geble ken, dat de dader goed op de hoogte van de omstandigheden en gewoonten in het huis van den spoorwegbeambte moet zijn geweest. Uit een kast werd een bedrag van tweeduizend francs vermist. Snelle was van den Moezel. De waterstand van den Moezel bereikte Zondag te Trier een peil van 5.30 M. Van de Sauer wordt het naderen gemeld van sneeuwwater, zoodat men een verdere stijging van den Moezel met 4 a 5 c.M. per "uur verwacht. Van den Boven-Moezel wordt thans nog geen hoog water gemeld, doch ook hier vreest men, dat de watermassa's, welke van de Vogezen komen, een sterke stijging zullen teweeg brengen. De hoog- waterpompen te Trier zijn in werking ge steld.' Waar de meeste regen valt. De K.W.P. meldt uit Chiling (Assam-In- dië): In de laatste jaren slceg het kleine stadje Teherrapun, 50 K.M. ten Zuiden van Chilong, steeds het record, wat zijn kwan tum regen en neerslag betreft. Misschien dat het dit jaar zijn eerste plaats zal moeten afstaan, omdat het zoo'n droog jaar geweest is. Het heeft echter in November nog kans gezien iets van zijn te kort in te halen. Toen viel n.l. 9 meter en 6 c.M. neerslag. Om dit cijfer eenigszins te begrijpen moet men bedenken, dat er in Parijs gemiddeld 537 millimeter neerslag per jaar valt. DE RAMP VAN DEN MERAPI IN MIDDEN-JAVA. Nieuwe overstroomingen in Midden-Java. Aneta seint uit Batavia: Als gevolg van de uitbarsting van den Merapi wordt Mid- den-Java thans geteisterd door overstroo- mingen van de rivieren, waardoor dorpen en ook de waterleidingwerken van Jogja karta werden verwoest. Te Jogja zit men thans zonder water. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. De overstroomingen met de daarmede gepaard gaande vernielingen 'zijn het ge volg van de opvulling van de beddingen der op den Merapi ontspringende rivieren door de in de ravijnen neerstortende eruptiepro ducten en het lavagesteente en puin der ingestooten vulkaanprop, een proces dat door den in dezen tijd rail het jaar op Java heerschcuden westmoeson verogerd wordt. MGR. ERAS BIJ Z. H. DEN PAUS. De belangstelling van Z. H. voor het Ned. College te Rome. Liefdewerk der stille armen. Het werk van prof. Schmutzer en pater ten Ber ge S.J. Mgr. Eras is Woensdag door den H. Va der in particuliere audiëntie ontvangen. De „Msbd." is in staat eenige bijzonderhe den omtrent deze audiëntie mede te dee- len, welke mogelijk meerderen zullen inte resseeren. De H. Va-der informeerde met heel veel belangstelling naar den bouw van hel Ne- derlandsehe College, naar den datum, waarop het betrokken zal worden enz. Z.H. waarschuwde er voor het nieuwe gebouw al te vlug te gaan bewonen, wat schadelijk zou kunnen zijn voor de gezondheid der be woners. „Het College is toch voor eeuwen gebouwd" zeide Z. H. „of men het nu een maand vroeger of later betrekt maakt niet veel uit." Mgr. Eras had gedurende de audiëntie ook gelegenheid den H. Va-der het werk van Prof. Dr. J. Schmutzer en Pater ten Berge S.J. aan te bieden waarin de eer ste' het onderwerp „Javaansche christelijke kunst" behandelt en de tweede het onder werp „de inlandsche christelijke kunst". Nadat Z. H. de opdracht, versierd met prachtige gekleurde penteekeningen zeer bewonderd had, doorbladerde Hij met groo- te belangstelling, telkens de illustraties nauwkeurig beschouwende, het geheele werk. „Ieder volk heeft zijn eigen kunst- opvattingen" zei de H. Vader, „de Vlaam- sche, de Hollandsche madonna's verschil len ook van de Italiaanschewaarom zou den de andere volkeren ook hunne eigene voorstellingen niet hebben. Alvorens afscheid van den H. Vader te nemen, vroeg mgr. Eras Z. H. een specia- len zegen voor het liefdewerk van den stil len arme, dat zoo pas in Nijmegen is op gericht. De heeren oprichters hadden om den zegen van Z. H. over hun werk gebe den. Z. H. antwoordde: „zeer gaarne eeef iTc mijn zegen aan deze. „opera fiorita di cari- taaa.n dit uitgezochte werk van weldadig heid. Ik herinner mij een vers van Dante dat hier zoo mooi van toepassing is. Ik wil het even opzoeken wijl ik het mij niet let terlijk meer herinner. Ik heb behalve de H. Schrift hier op mijn schrijftafel altijd Dante en Mazoni staan. Zij zeggen zooveel behartigenswaardigs." Het. kostte den H. Vader maar een kort oogenblikje om den gezochten tekst te vinden. ..Ziehier hoe het verst juist luidt", zeide Z. H. dan, noteer het maar, gij hebt wel een Hollandsche vertaling van Dante". Z. H. dicteeerde uit het opengeslagen boek: Ncssum maggior' dolore (1) Ote ricordarsi del tempo felice Nella miseria, le zang vers 121. Die stille armen hebben ook betere tijden gekend en voelen daarom zeker meer nog dan andere armen hunne armoede. Gaarne zegen ik dus het schoone werk van hen die hun hulp bieden." Met de beste wenschen en zegeningen voor den bloei van het Nederlandsche priester-college besloot de H. Vader deze particuliere audiëntie, die de laatste was welke Z. H. in 1930 verleende. (1) Geen grooter smart dan zich den ge lukkigen tijd te herinneren in de ellende. In memoriam pastoor H. Verdegaal. Men schrijft aan de „Tijd": Diepe verslagenheid heerscht in Die-men en Tuindorp Watergraafsmeer, nu de zoo algemeen beminde herder, na een kort ver blijf in het Maria-paviljoen te Amsterdam, is overleden. Zelden zal een geestelijk leider van een parochie zóó bemind zijn geweest, zóó alge meen diep en waarachtig betreurd. Pas toor Verdegaal verstond als geen ander de moeilijke kunst, alles in zijn parochie te overzien, te leiden, tot een gelukkige oplos sing te brengen, zonder ook maar iemand af ie stooten of te kwetsen. Buitengewoon groot kindervriend kon hij dagelijks gerui- nien tijd bij zijn scholiertjes doorbrengen. Zijn scholen, ze waren met rechts zijn trots. Met grooten weemoed herdenkt zijn treu rende parochie alles, wat pastoor Verde gaal in den loop der jaren voor de zich steeds uitbreidende parochie heeft gedaan. Zijn gemoedelijk, van hart tot hart spre kend woord; zijn eenvoud, die sprak uit zijn geheele persoonlijkheid, zijn vriendelijk heid, die iederen nieuwen parochiaan zich vanaf het eerste oogenblik thuis deed ge voelen. Moge de goede God, Die dezen zeldza- men mensch opriep, Hem beloonen met de eeuwige gelukzaligheid. Gladiolen-tentoonstelling. Begin Augustus zal de Ned. Gladiolus Ver. ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan een driedaagsche internationale ten toonstelling houden in het Ivrelagehuis te Haarlem. HILLEGOM. Interpellatie J. 0. Vermeer. Het Raadslid J. O. Vermeer heeft aan B. en W. d.d. 2 dezer geschreven, dat hij het op hoo- gen prijs zou stellen, wanneer B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering inlich tingen wilden verstrekken omtrent het on derstaande Door het Raadslid P. H. Fiima is in een® openbare vergadering medegedeeld: 1. dat destijds, bij het. leveren van stee- nen voor den Stationsweg door den leve rancier onregelmatigheden .zijn gepleegd en deze niettegenstaande dat een dou ceurtje van ƒ500 heeft ontvangen; 2. dat het gunnen van den bouw van het abattoir niet op de juiste wijze is ge schied, maar vriendendiensten in het spel waren en waarschijnlijk hierdoor genoemde bouw niet 50.000 maar G0.000 beeft ge kost. Daar de heer Fijma in de plaatselijke bladen van 27 Dec. j.l. meedeelt, voor die beweringen bewijzen in handen te hebben, moet ondergeteekende aannemen, dat ze juist zijn. Waar het hier echter in hoofdzaak de eer van overledenen betreft, n.l. wijlen bur gemeester Wentholt en wethouder Balvers, verzoekt ondergeteekende mede te deelen, welke motieven tot 't plegen van die onre gelmatigheden hebben geleid. Al is het college van B. en W. sindsdien geheel gewijzigd, toch zal het wel niet moeilijk vallen uit notulen en andere gege vens helderheid te verkrijgen. Burgerlijk Armbestuur. De heer J. C. Groot is door B. en W. benoemd tot voor zitter van bet Burgerlijk Armbestuur. De Hillenommerbrug. De Oostzijde van de Hillegommerbrug is thans zoover gevordei'd. dat de tramrails gelegd zijn en er aan de leuning wordt gewerkt. De schut ting zal binnen enkele dagen verdwijnen, terwijl dan aan de Westzijde het pand voorheen J. Breibach, wordt gesloopt. O n d e rtrouwd: J. F. J. Berkhout en A. D. van Maris. Getrouwd: P. H. Leuven en C. M. A. Duindam. A. Hoogkamer en M. D. C. Karei. Geboren: d. van J. Reyneveld en Op 't Land. z. van D. G. Redeker en Hoo- gervorst. z. van C. J. Brouwer en Spie lings. d. van C. W. de Groot en van Maris. z. van A. J. Schuit en Veer. d. van H. C. Zonneveld en den Hollander. z. van W. Hoogervorst en van der Meer. Overleden: M. O. Suijkerland en van Cassel vr. 60 j. D. C. van Egmond m. 64 j. C. van der Meij m. 72 j. C. Scholten m. S7 j. J. J. Zwaneveld vr. 17 mnd. H00GMADE. Landstorm-avond. Woensdagavond om 7 uur zal in de zaal van N. Opdam de jaar- lijksche Landstormavond worden gehou den, waarop als spreker zal optreden de heer Schaepman, lid van de Tweede Ka mer, met het onderwerp„De toestand van heden en welke gevolgen daaruit kunnen voortkomen". Tevens zal dien avond worden aange vuld met eenige vermake'iikheden en rad van avontuur. Daar de leiding, is aan den ons allen bekenden sergeant de Goede, zal het dezen avond niet aan belangstelling ontbreken. Programma's en toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij H. J. Hoogenboom. KATWIJK. Officieele opening van den schoolartsen- dienst. Onder groote belangstelling is Zater dagmiddag in het gebouw van de Ohr. Jon- gelingsvereeniging te Katwijk aa.i deu itijn de schoolartsendienst geopend, bij welken dienst zijn aangesloten de gemeenten Kat wijk, Oegstgeest, Stompwijk, Veur en Voor schoten. Onder de aanwezigen waren o.m. de hee ren A. C. G'rena de Jongh en H. J. Borg- hols leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heer J. A. Putto, inspec teur van de Volksgezondheid, dr. A. Feis- ser, directeur van het consultatiebureau.' voor zuigelingen, de heer J. Baak inspec teur van het l.o. benevens de burgemees ters, wethouders, raadsleden der aange sloten gemeenten alsmede tal van artsen, hoofden van scholen, commissies van toe zicht, dr. A. in 't Veld, die tot schoolarrs voor deze gemeenten is benoemd. Nadat allen zich verzameld hadden, nam mr. dr. J. Schokking, burgemeester vin Katwijk, het woord, die op de groote be- teekenis van dit nieuwe instituut, den schoolartsendienst, wees. Spr. sprak zijn groote erkentelijkheid uit voor den steun van Gedeputeerde Staten ondervonden, ter wijl het rijk in gebreke bleef. Het onder zoek der schoolkinderen zal niet geschie den zonder de toestemming en de mede werking van de ouders der kinderen; men wil ouders bij de taak, die op hen rust, te hulp komen. Spr. huldigde hierna den burgemeester van Voorschoten, die den eersten stoot tot de oprichting van den nieuwen dienst heeft gegeven en dr. Feisser, die zeer veel tot do oprichting van den dienst heeft bijge dragen. Met de hoop op een goede samen werking tusschen gemeenten, onderwijzers enz. verklaarde spr. den dienst voor ge opend. Hierna bracht de heer Borghols, lid van Gedeputeerde Staten zijn gelukwenschcn met de oprichting van den nieuwen dienst uit. In September j.l. werd de kring Lek en IJssel geopend, thans deze en die van Noordwijk en omgeving is aanstaande. Ook spr. huldigde dr. Feisser. Hoewel niet het eerste geopend, was dit het eerste district, dat pogingen heeft aangewend om tot een schoolartsendienst te komen. Spr. gaf ten slotte een overzicht van de wijze, waarop de subsidie van Gedep. Staten tot stand is gekomen. De heeren Baak, inspecteur van het l.o., Putto, inspecteur van de Volksgezondheid, In 't Veld, schoolarts en dr. Feissel heb ben daarna gesproken. LISSE. De St. Agatha-parochie. De St. Aga- tha-paroehie telde op 31 December j.l. 1329 zielen waaronder 837 kinderen beneden 7 jaar en 3396 boven 7 jaar en bovendien 96 R.-K. kostgangers. Er zijn 765 Katholieke huisgezinnen. Er werden 157 doopelingeu, waai onder 3 volwassenen, in het doopboek ingeschreven terwijl er 25 personen zijn ge storven. 32 paren zijn kerkelijk getrouwd. Kath. wijkgebouw. Met de stichting van een R.-K. wijkgebouw gaat het mee- nens worden. Ten huize van dr. Haase had een bijeenkomst plaats van eenige ingeze tenen. Op deze bijeenkomst wordt een com missie van bijstand gevormd om het be stuur der R.-K. Wijkverpleging bij te staan bij de stichting van het wijkgebouw. Deze commissie bestaat uit de heeren M. Bee- len, A. Belle, P. v. Berkel, J. W. Lefebev Jr., P. Warmerdam Czn., C. Schrama, P. Romijn, J. Ransdorp, J. Smakman, dr. Blok en dr. de Graaf. Een plan de campagte werd ontworpen en een financieele com missie gevormd welke bestaat uit de hee ren M. Beelen, A. Belle, P. Romijn, P. van Berkel en P. Wnrmrdam Czn. De stichting van een R.-K. Wijkgebouw is alzoo nog slechts een kwestie van tijd OEGSTGEEST. Wonder boven wonder. Gisteravond, omstreeks 6 uur reed de heer P. uit Sas- senheim met een buitengewoon snelle vaart door het Pr. Hendrikpark. Ter hoogte van de villa van den heer Dfos, sloeg de wagen over den kop en de inzittenden werden eruit geworpen. Wonder boven wonder bekwa men zij geen lichamelijk letsel. Ook do auto werd slechts weinig beschadigd. Uit rijdende tram gestapt. Zaterdag avond begaf de heer P. uit de Musschen- broekstraat te Leiden zich per tram naar Oegstgeest. Even voor de halte van Ende geest, meenende aan de halte te zijn, stap te de heer P. uit de rijdende tram. Hij werd bewusteloos opgenomen, door dr. Hu- genholtz verbonden, en per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Na hier ne- handeld te zijn, kon hij nog denzelfden dag naar huis terugkeeren. SASSENHEIM. Retraite St. Willibrord. Vrijdag ver gaderde in het K. S. A.-gebouw de onder- afdeeling van den 11. K. Volksbond, de retraiteclub St. Willibrord. Onder matige belangstelling opende de voorzitter, de heer J. Hoogenstraten, deze bijeenkomst en wensckte alle leden een Zalig Nieuwjaar, en sprak de hoop uit dat dit ook voor onze zoo schoone vereeniging een goed jaar mo ge zijn. Voorts deelde spr. mede, dat de Geest. Adviseur verhinderd was to ko men, waarna de notulen der vorige ver gadering werden gelezen en na een kleine opmerking goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit over de financiën, welke klopten met een batig saldo van 1.05. Alsnu volgde bespreking over de te hou den retraite. Besloten werd, met het oog op de H. Missie, deze week tc houden in de kerk en den vergevorderden tijd, dit jaar geen deel te nemen. Het geld word' ge plaatst op de R. K. Volksbank tot volgend jaar, om dan in grooten getale aan de re traite deel te nemen. De reeds nu aange vraagde retraite komt dan voor deze streek beter uit en zal plaats hebben in Januari 1932. De uitloting geschiedde echter wel en de kaarten vielen ten deel aan P. Lief- ring, A. v. Veelen, L. Ammerlaan, J. v. Diest en J. v. d. Meer, die dus volgend jaar recht hebben op een rëtraitekaart. Bij de rondvraag werd besproken propa ganda te maken, vooral bij jongelui. Voorts om donateurs te verkrijgen. Een geldelijke steun verkreeg de vereeniging 'door het storten van de leden van een vrijwillige bijdrage a 1.20 per jaar. Hierna sluiting. TER AAR. Tuindersvergadering. Vrijdagavond half acht uur nad de heer Post, directeur van de eilingvereanjging te Ter Aar, een vergadering van tuinders bijeengeroepen, daartoe aangezocht door enkele tuinders hier ter plaatse. Ook waren uitgenoodigd en vertegenwoordigd het bestuur van den L. T. B. afdeeling Kwakel „St. Amandus en de Commissie, welke vorig jaar in 't leven geroepen was, om bier een veiling te stichten. Nadat de heer Post eerst een onderiioua had gehad mot voornoemde Commissie en bestuur, opende hij de vergadering. In zijn openingswoord merkte spreker op, dat hij deze vergadering niet bijeengeroepen had, als hij eerder geweten had., wat de piaat- s-elijke afdeeling van den L. T. B. gedaan had. Voorzitter en secretaris van deze af deeling gaven daarom (op yérzoek) ver slag van wat zij wisten in zake credietver- leening aan tuinders. De heer Post sprak zijn groote tevreden heid uit over de activiteit van het bestuur. Nict-leden kunnen dus hier niet zeggen, dat „onze L. T. B. niets doet". De heer Post zag zich genoodzaakt met de besprekingen te eindigen, evenwel niet zonder de wensch uit te spreken en dit is dan nog 't eenige nut van deze vergadering dat alle niet-leden zich spontaan opge ven als lid der afdeeling de Kwakel van den L. T. B„ zulks met het oog op de meer zekere credietverleening. De heer G. Voorn vond nu nog een gun stige gelegenheid cursisten aan te werven voor den cursus zelfboekhouding, waarover de volgende week een spreker komt, die met eenige leiding de cursus zal openen. Hierna sluiting. VOORHOUT. Werkloosheid. Bij den plaatselijken correspondent der - - i u, er- werkloosheidsverzekering staan 27 werk zoekende landarbeiders ingeschreven. Geboren: Jacobus Geravdus z. van W. Borst en E. van Winsen. Theodorus Johannes zoon van E. Bakker en J. van Steijn. Petrus Martinus Hubertus z. van C. P. Tetteroo en E. Straver. Francisca Theodora dochter van H. J. Mosseveld en J. C. Touw. Ondertrouwd: Cornells Bervoets 33 j. en Christina Adriana van den Berg 29 j. Anthonius Bernard us Vèenhof 25 j. en Elisabeth Maria Augevaare 21 j. Gevestigd: A. M. A. Aarden uit Steenbergen. G. A. Compier uit Noord- wijk. J. van der Voorn en gezin uit Noordwijkerhout. A. van der Wijngaard uit eiden. N. Cornelisse uil Ri nsburg. C. Cornelisse uit. Leiden. S. V. Cornelis se uit Lissc. -- C. de Groot uit Amerika. P. M. de Bruin en gezin uit Lisse. N. Hoogervorst "it Lisse. M. M. van Rooien uil Lisse. J. M. A. Alkemade uit Leiderdorp. W. C. van der Horst uit Leiderdorp. H. Beks uit Helmond Chr. G. M. de Jong uit Alkemade H. J. ven der .Wiel uit Noordwijk. M. Rooij- akers uit Lisse. F. Jonker en gezin uil Vertrokken: E. J. Stroom naar Zoetevmeer. P. J. Bot naar Et ten en Leur. De buurman: Ik kom u dc geleende tuingereedschappen teruggeven. De zomer is nu toch voorbij. W0UBRUGGE. De scheepvaart. In het afgeloopen jaar zijn alhier gepasseerd 15700 schepen, stooru- en motorvaartuigen, 8290 naar het zuiden, er. 7410 naar het noorden, daarvan passeer den des nachts 2295 vaartuigen, waarvoor tevens de brug moest worden gewipt, bo vendien nog 46 houtvlotten en 41 zeesche pen. Ons dorp raag zich dan ook in een aan- genainen veelvuldigen scheepvaart verheu gen. Geboren: Cornelis, z. van D. Hubert en M. Griffioen. Overleden: J. L. Otte 29 j. Gevestigd: D. J. Kooiman van Ter Aar. A. J. Wolvers van Koudekerk. A. J. Lieverse, van Wassenaar. J. A. Schoo van Alkemade. M. Griffioen van Alphen aan den Rijn. D. Hubert van Uit hoorn. M. J. Droog van Ter Aar. A. Hoogteijling van Alphen aan den Rijn. J. Verkade van Alphen aan den Rijn. A. Heezik van IJssglsteijn. Vertrokken: H. G. Pijnacker naar Zoeterwoude. Th. Hobbe naar Venlo. A. W. Kruize naar Wedde. J. C. Schijf naar Alphen aan den Rijn. T. G. de Bruijn naar Alphen aan den Rijn. P. Kinkel naar Alphen aan dem Rijn. A. T. van der Eng naar Leiden. A. C. Kleijn naar Te- Aar. W. M. van der Haak naar Alkemade. D. J. Schijf naar Zwammer- dam. J. Slingerland naar Leiderdorp. INGEZONDEN STUKKEN Revolutionair? Wachtplaats: luifel firma Hosuian, bloe menmagazijn, Brccstraat. Een Zuid-Ameri kaan, die daar wacht op een tram zegt te gen een Leidscheu vriend: „Staat die oude rommel er nog al Bij ons zouden wij dat al lang afgebroken heloben...." Een stu dent zegt lachende: „Wij moesten hier doen als de Amst. Studs met de z g. muur van Oostmeier in A'danj, die ramden ze daar in eene nacht omver". Een jongen vraagt Meheir, zou je der geen vroolijke keuken van kenne maken, dan doen we allemaal mee V' Ziehier een paar oneerbiedige op merkingen over wat eens een eerbiedwaar dig Stadhuis was. Maar het gaat dan ook menigeen de keel uithangenEr zit geen schot in, en dat bij de tegenwoordige werk loosheid. Ziedaar, wat de trampassagiers al wachtende vertellen. Kan er nu alvast niet een apart admi nistratiegebouw gemaakt wordon, wat in dit jaar kan klaar komen. Al die tijdelijke gebouwen kosten veel geld én de diensten groeien er zoo lekker in vast dat zij er zeer noode uit zullen gaan. Ieder heeft nu zoo zijn eigen departement Maar, a-1 s nu Amicitia aan den kooper moet geleverd warden, a 1 s het huis der fam. Driessen eens gaat verkocht worden, a 1 s enz. dan moeten weder andere ge bouwen worden opgezocht en natuurlijk te gen steeds stijgende prijzen. Waarom niet direct aangevangen, een eenvoudig doch hoogst practisch administratiegebouw te maken op b.v. Rapenburg, Nieuwstraat bij den Burcht of, nog mooier, Nieuwe Rijn hoek Burchtsteeg, waar reeds veel terrein in handen der gemeente is Laneebrug of Pieterskerkgracht enz enz. Voorzien van een moderne telephooninstallatie met eigen lijnen, kan dit geen bezwaar heer hebben. Het nieuwe gemeentehuis kan men dan op hetzelfde terrein bouwen behoudens een paar uitbreidingen aan de Vischmai'kt. Indien daar een aardig oud-Hollandsch Stadhuis kan komen met inspringenden trap aan Breestraat en een aantrekkelijk torengedeelte aan de Vischmarkt kan dat weder een bezienswaardigheid voor vreem delingen worden. Geen moderne lijnenrebiis, waarvan men moet raden of liet een pak huis, warenhuis, fabriek of kerk is. Zou men nu maar ook niet eens gaan be rekenen of de verandering en restauratie van den ouden gevel niet veel en veel meer zou kosten, dan iets dergelijks nieuw. Wij hebben de mensehen nu lang genoeg laten zien, dat er weinig goeds meer van over is. O ja alleen de gouden letters van het vers der burgertranen komen nog mooi uit tus schen de steunbalken en stut tem Dus in 1931 een nieuw administratiege bouw en dan verder. J. v. L. „Ruim Baan." Nog even kom ik u aller aandacht vra gen voor een verheugend feit. Vandaag heb ik kunnen afdragen aan de penning- meesteresse van het R. K. Huisvestings comité de somma van 225.25, zijnde het batig saldo van onze uitvoering op 30 Dec. jl. U zult natuurlijk even verbaasd zijn als de voorzitter en de verdere bestuursleden van bovengenoemd comité. Want iedereen weet, welke groote onkosten er aan een uitvoering in den Schouwburg verbonden zijn, en, als u dan nog denkt, dat er 93 cos- tuums geleverd zijn, dan is u nog meer verbaasd. En onze leidster, Marie van der Vijver, en wij, bestuursleden van „Ruim Baan", zijn blij. dat ons werken beloond is met zulke schitterende resultaten. Ik moet dan ook iedereen, die met ons me dewerkten, onzen hartelijker! dank over brengen, vooral ook aan de „Leidsche Cou rant", die altijd zoo vriendelijk was om de stukjes te plaatsen. We gaan met nieuwen moed verder, steeds hooger opDat onze uitvoering tevens een reuze reclame voor „Ruim Baan" was, merk ik aan de vele nieuwe leden, die zich opgaven. Als 't zoo door gaat, denken we er hard over. het kinderkoor in twee afdeelingen te split sen. De repetities beginnen weer op Di sdag 20 Januari, 's avonds half 7 in ons repetitie-lokaal eterskerkchoorstecg 15. Nieuwe leden kunnen zich ook daar nog opgeven. Ik ben zelf ook gaarne bereid, bij mij thuis alle inlichtingen te geven. No-gniaals, ieder onzen harteüjken dank! S. VAN DEENE, Breestr. 12.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6