3)e £eicbelre (Eou/fccwt 22ste Jaargang VRIJDAG 2 JANUARI 1931 No. 6785 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2-60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Een fout van 1922 Er is in 1922 een fout gemaakt bij de sa menstelling van het Ministerie, toen men Landbouw afscheidde van Handel en N ij v e r h e i d, en in tweeën splitste, wat één geheel had moeten blij- Deze fout wreekt zich nu op geduchte wijze, constateerde de „Msb." Woensdag avond. „En" zoo vervolgt dan het blad „anderzijds wreekt zich hier de sinds ja ren toegepaste averechtsche zuinigheid, waardoor zoowel de afdeelixug Landbouw als de afdeeling Handel en Nijverheid zoo slecht geoutilleerd zijn, dat degelijke, des kundige en goed-doordaehte arbeid er on mogelijk van verwacht kan worden. Men heeft aldus wellicht eenige tiendui zenden guldens uitgespaard voor de schat kist; daardoor echter zijn voor het Ne- derlandsche volk millioenen guldens ver loren gegaan". Wat er nu gebeuren moet? „Herstel van de in 1922 begane fout. Wij moeten weer terug krijgen een Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid, op dat de economische zaken en de handels politiek weer in een hand komen. Een krachtige hand moet het zijn, om een ein de te maken aan'het ambtelijk gemier tus- sohen de afdeelingen Landbouw eenerzijds en Handel en Nijverheid anderzijds. En dan moet dit Departement goed be zet en deugdelijk geoutilleerd zijn." Maar waarom zou dat niet al lang ge beurd zijn? De Minister var. Financiën krijgt hiervan de schuld: „De Minister van Financiën moet lee- ren begrijpen, dat de beste zorg voor de schatkist is de doelmatige zorg voor het economisch leven van ons volk. Wij achten dit een zoodanig groot lands belang, dat wij daar wel een crisis aan Financiën voor over zouden hebben. En dan kan het getreuzel met allerlei min of meer deskundige commissies uit stekend gemist worden." Wij hebben steeds gemeend, dat de Minister-President, die Binnenland en Landbouw onder zich heeft, zelf niet zoo de noodzakelijkheid inzag, van wat nu door de „Msb." wordt bepleit. Maar de schrijver van het „Msb."-artikel is goed ingelicht minister Buys is nu zeker va-n meening veranderd, en alleen minister De Geer schijnt nog niet voor een dergelijke wijziging in de samenstelling van het Mi nisterie te gevoelen. Het gewenschte en noodzakelijke daar van is nu toch ook wel, in dezen tijd en onder de huidige omstandigheden, zonne klaar. Personen, met landbouw-toestanden op de hoogte, hebben al zoo lang er op aan gedrongen, dat 't in 1921 genomen besluit inzake Landbouw radicaal zou worden in getrokken. Herhaaldelijk is dit bepleit bijv. op vergaderingen van de R. K. Ka mer Centrale Leiden. Lat het nu dan ook eens gebeure! De „Msbd." zegt het èrg sterk, namelijk door verkeerde zuinigheid „zijn voor het Nederlandsche volk millioenen gulden ver loren gegaan". Misschien is dat tè sterk gezegd. Maar in ieder geval, 't landsbelang eischt. dat op het besluit van 1922 wordt teruggekomen 1 DUITSCHLAND HET NOODJAAR 1930. Een terugblik van Brüning. In verband met het einde des jaars heeft Rijkskanselier dr. Brüning een lange bood schap gerioht tot de bevolking. Hij zeide daarin o.a., dat millioenen Duitschers de verzuchting zullen geslaakt hebben: „Gelukkig dat het om is!" Want PRINSES JULIANA bracht 1 Januari de. Nieuwjaars- visite aan H. M. de Koningin in haar paleis te Den Haag. H. K. H. verlaat na het bezoek het paleis. 1930 is voor Duitschland een zwaar jaar geweest, waarin eenige millioenen Duit schers werkeloos zijn geworden en ver scheidene Duitsche Staten en gemeenten in financieele en economische moeilijkheden zijn geraakt. Slechts met den blik op de toekomst en door eendrachtige samenwerking tusschen alle burgers zal men de huidige moeilijk heden te boven kunnen komen. DE FRANSCH—DUITSCHE TOENADERING. Een artikel van Herriot. In het nieuwjaarsnummer van de „Vossi- sche Zeitung" publiceert de vroegere Fran- sche ministerpresident, Herriot een artikel, waarin hij .a. zegt: Nog steeds huldig ik de opvatting, die ik steeds verdedigd heb, d.w.z. den wensch, dat er een innige en ernstige samenwerking moge bestaan tusschen Duitschland en Frankrijk. Het doet mij genoegen, mij thans na ver loop van zes jaar te kunnen herinneren, dat ik de eerste was, die met de Duit> schers de grondslagen voor een verdrag moest bespreken. Ik ben niet van meening, dat het jaar 1930 gunstig geweest is voor een toenade ring tusschen beide volken. Het jaar 1931 zal van zeer groote, zoo niet beslissende beteekenis zijn. De desillusies verminderen echter onze koelbloedigheid en volharding niet. Ik zie heel goed in. dat Duitschland gebukt gaal onder ernstige economische lasten en de Fransche democraten zouden zeker allen bereid zijn, Duitschland te helpen, als hun een middel aan de hand werd gedaan. Ook zie ik in, dat er gewichtige politieke vraagstukken tusschen ons bestaan, maar meer dan ooit geloof ik, dat een loyale sa menwerking ze -al k' en oplossen. FRANKRIJK. JOFFRE'S DOODSTRIJD. Weer een ongunstige keer. Maarschalk Joffre heeft van 31 Decem ber op 1 Januari een rustigen nacht gehad hij was voortdurend bij volle bewustzijn. Gisterochtend echter trad opnieuw een ongunstige wending in. Des middags half vijf werd door den Staf het volgende bul letin uitgegeven: Maarschalk Joffre is sedert gistermorgen 11 uur buiten kennis, ademhaling 35, pols 140. (w.g.) prof. Ler-iche, dr. Fauer, Labbé, Boulin en Fontaine. Om halfacht 's avonds deelden de doc toren mede, dat de maarschalk nog steeds ademde, doch dat het wel vast stond, dat het einde niet lang meer zou uitblijven. Sedert gistermorgen verkeerde de zieke in een toestand van coma; doch het krach tig gestel blijft zich tot het uiterste te gen den dood verzetten. Caillaux over de economische crisis. De oud-minister van Financiën, Caillaux, heeft op Oudepaarsavond een rede gehou den over de economis e .eld""iris Caillaux verklaarde dat de crisis hoofd zakelijk het gevolg is" van de economische stoornissen, die door den oorlog zijn ont staan. In den tijd. voor den oorlog zijn in Europa talrijke fouten gemaakt en deze zijn door den oorlog nog verscherpt. Zoo is het bijvoorbeeld een foul "cveest. Caillaux, Europa zonder rekening te hou den met de ecunomir e vr n 1 talrijke staten te verdeelen. Een tweede ernsiige lout is het geweest, u. -■*»»»a nic terstond het probleem der nerstelbctalin gen en het vraagstuk der oorlogsschulden definitief heeft geregeld. Caillaux verklaarde voorts, dat het on juist is geweest van Duitschland zooveel te eischen en hij zeide ten slotte, dat er slechts één middel bestaat om aan den hui- digen toestand een einde te maken, n.l. door een economische en politieke vereeni- ging van Europa BRITSCH-INDIE DE ONRUST IN INDIE. Omsingelde rebellen. 't Verzet der opstandelingen in Burma duurt voort. Niettegenstaande zij door de Engelsche troepen omsingeld zijn, is het den rebellen toch nog gelukt, den spoor wegbrug van Inyna te bombardeereu, zoo dat het verkeer over deze brug des nachts gestaakt moest worden. De verdediging der opstandelingen is zeer goed georganiseerd, waaruit blijkt, dac de leider van de opstandelingen over wiens persoon men nog steeds in het onzekere verkeert een goede militaire opleiding moet hebben genoten. Hij heeft een offi cierencorps en een staf georganiseerd en voorts een uitstekend werkend waarne- mings- en seinsysteem ingevoerd, zooals dat ook in den wereldoorlog bestond. Ernstige onlusten te Bombay. In den nacht op Donderdag is het te Bombay tot ernstige onlusten gekomen. 175 personen werden gewond. CHINA MGR. CONSTANTINI OVER CHINA. Eigen cultuur en nieuwe ideeën. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": Aan het uitvoerig verslag, dat mgr. Con- stantini, de pauselijke deelgaat in China, over den toestand aldaar gaf, ontleenen wij de volgende bizonderheden: De Chineezen willen hun eigen cultuur opnieuw beleven, aldus de prelaat. In de scholen van het Westen hebben de jonge Chineezen echter de wetenschappelijke re sultaten der oude wereld leeren kennen en willen dezen thans ook in hun eigen vader land verwezenlijken. Ook de democratische gedachten van het Westen willen zij aan hun eigen politieke leven ten grondslag leggen. Natuurlijk kan deze „inenting" van nieu we ideeën op de eeuwenoude Chineeschc civilisatie niet zonder omwentelingen plaats grijpen. De eerste acte van dit vreeselijke drama had achttien jaar geleden plaats toen de dynastie Tziug van den troon gestooten werd. Daarop volgde een tijd van anarchie, het geheele land zuchtte onder den druk van het militarisme, totdat de partij der Koeomintsjang er in slaagde, althans for meel de macht in handen te krijgen en een nieuwe regeering in Nanking te stichten. Deze regeering werd ook door de buiten- landsohe mogendheden erkend. Zij zou het land den zoo vurig gewensch- tei vrede brengen en de orde herstellen. De regeering begreep, dat de passieve massa van het C'hineesche volk dit alles van haar verwachtte en legde ten aanzien van ge heel de wereld verklaringen af van vér strekkende. beteekenis. Ook de "bekeering van president Tsjang- Kai-Shek tot het Christendom is een nieuw bewijs van het ernstig streven der regee ring om haar beloften ten uitvoer te bren gen en het bolsjewisme met man en mao'it te bestrijden. Het Chineesche volk heeft een goed ka rakter en is ook moreel gezond. De pauselijke delegaat is van meening, dat de Chineezen het vreedzaamste volk ter wereld zijn. Het volk is arbeidzaam en heeft geen andere verlangens dan in vrede te kunnen werken; het interesseert zich weinig of niet voor de politieke en demo cratische ideeën, die slechts een kleine intellectueele minderheid bezig houden. Niettemin hebben de wanorde na de oor logen, die in China gevoerd werden de hon gersnood en andere rampen in China den bodem wel voorbereid voor revolutionnaire ideeën en vooral voor het banditisme. China is echter een land van enorme uitgestrekt heid. Vandaar dat in tal van provincies volkomen vrede heerscht, terwijl andeie provincies door burgeroorlogen worden ge teisterd. Zooals vanzelf spreekt heeft de missie in China door deze oorlogen veel geleden. Tal van missionarissen werden gevangen genomen; velen stierven den marteldood. Ondanks deze zware verliezen bloeit het Katholicisme in China. Het lijden der missionarissen geeft alie hoop, dat, wanneer de stormen eenmaal voorbij zijn, de heerlijke vruchten van den marteldood van zoovele geloofsverkondi gers zullen worden geoogst. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Maarschalk Joffre's doodstrijd. Mgr. Constantini over China. Miss Amy Johnson maakt weer een solo vlucht naar Peking. (Luchtv., 3de blad). BINNENLAND. Een Comité tot bestrijding van de ge volgen der werkloosheid te Haarlem, waar van Mgr. Aengenent voorzitter is. (2de blad). Overleden is de zeereerw. heer H. Ver- degaal, pastoor te Diemen. (Kerknieuws, lste blad). Ernstige auto-ongelukken op Nieuwjaar te Lisse en Sassenheim. (Omgeving, 2de blad). PASTOOR VERDEGAAL. t Gisteravond is in het Maria Pavilloen te Amsterdam na een kortstondige ongesteld heid overleden de zeereerw. heer H. Ver- degaal, pastoor te Diemen. De overledene, die 59 jaar oud was, is in 1895 priester gewijd en was sedert 1917 pa-stoor te Diemen bij Amsterdam. AFSCHEID J. A. VERHOOG. Woensdagmiddag heeft in het bureau van Gemeentewerken aan de Breestraat- het afscheid plaats gehad van den heer J. A. Verhoog, hoofdopzichter van Ge meentewerken. Behalve de directeur waren hierbij aJle opzichters- van hei bureau en overig per soneel aanwezig. De adj.-directeur was wegens uitstedigheid verhinderd tegen woordig te zijn. De directeur van Gemeentewerken, ir. A. M. de Blauw, wees er den heer Ver hoog op, dat eindelijk dus het oogenblik was aangebroken, dat de heer Verhoog, na een 30-jarige ambtsvervulling, den dienst der gemeente ging verlaten. Spr. wees er op, dat de scheidende hoofdopzichter zijn taak steeds in hooge bescheidenheid had vervuld, dat hij een man was van trouwe plichtsbetrachting en met een hooge opvatting van zijn taak, vol ijver voor de aan zijn zorgen toevertrouw de belangen, dat hij was een man, on kreukbaar en met een practischen kijk op de zaken. Jarenlang was hij de rechter hand van den directeur, diens adviseur en vraagbaak, die de stad kende tot in alle hoeken als geen ander. Zijn advies bleek steeds goed te zijn overdacht en wel overwogen, blijk gevend, dat de heer Ver hoog goed van zijn taak op de hoogte was. In latere jaren kwamen er hoogere ambtenaren tusschen den directeur en den heer Verhoog en dit heeft den thans schei denden hoofdopzichter wel eens verdro ten, maar toch is de heer Verhoog zeker do goede Mnkerhand van den directeur gebleven eneen directeur kan twee handen heel goed gebruiken. Spr. memoreert vervoleens de waardee ring der gemeente voor het werk van den heer Verhoog door de toekenning enkele iaren geleden van een persoonlijke toe lage. Als chef van Gemeentewerken bracht spr. den heer Verhoog vervolgens dank voor de aan de gemeente bewezen dien- - Het huis, Hooigracht 31 te Leiden, waarin de afdeeling van de Gral zal worden ge vestigd en de Vrouwen van Nazareth haar verblijf zullen houden, om het jeugdwerk onder de katholieke meisjes uit te oefenen. Zeer spoedig zal de officieele opening plaats hebben. sten, terwijl hij hem als aandenken van het- gezamenlijk personeel een rijwiel aan bood met den wensch, dat hij er nog vele jaren gebruik van zou moz°n maken. Ten slotte zeide de heer de Blauw, dat het- bureau van Gemeentewerken voor den heer Verhoog bleef openstaan on uitte hij den wensch, dat hij hem vee' daar terug zon mogen zien, want ziin advies zou nog wel eens worden gevraagd. Bii het geschenk was een Unaie oor- tonde gevoegd, vermeldende de namen dpreenen. die aan hef geschenk hadden biirredragèn. De heer Verhoog sprak vervol trens een woord van dank, waarin hij deed uitko men het besef van te^^rfVorp'n^n in de '-e*-v"lliner van ziin tank. Spr. wees pr op, dat bii dez°n dag juist 30 imr 7"— t k ha'1 vervuld, een taak. dip zi«h ste« >--'t. breidde, naar gelang de stad groeide. In het korf gaf sor. een opsomming van de versehil^nde werken, die steeds onder zijn leidiner stonden en vraagt zich af waar die 30 jaar zijn gebleven, denkend aan het lied: Uren. da een. maanden, jaren Vlieden als een schaduw heeat Sor. vraagt dan vc-zeving voor de te kortkomineen en voor hetzeen hii verkeerd gedaan heeft en zegt. dat hij inderdaad in opstand kwam bii de invoering der re- orzanisatie van Gemeentewerken. Hij voelt inderdaad ongeluk gehad te hebben, want hij weet nu, dat hij al dat werk niet had kunnen volbrengen. Spr. hoopt, dat 't de directeur met. zijn staf van ambtenaren gegeven moge zijn nog lange jaren voort te arbeiden aan den opbouw en oobloei van de stad. Hierna richt spr. zich noz persoonlijk tot den heer de Goederen, die zijn taak zal moeren overnemen, tot den heer Ba- rendse, den heer Snlinter e. a., waarna ten slc-tte de heer Pc-errin opn kort per soonlijk woord tot den heex Verhoog richtte.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1