22ste Jaargang DINSDAG 30 DECEMBER 1930 No. 6783 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e fteidóohz 6ou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet - f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonoé's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij v uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 p GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Een roeping in onze dagen Gisteren heeft de gemeenteraad van Leiden twee uur vergaderd om over den werkloozen-steun te praten te praten, zonder eenig resultaat. Te voorzien was, dat geen resultaat be reikt kon worden, tengevolge van de wijze, waarop de door de S. D. A. P. aan de orde gestelde voorstellen door deze partij in haar politieke actie waren verwikkeld ge worden. Niemand kan ontkomen aan den indruk, dat de socialistische Raads fractie in Leiden den laatsten tijd buigt en draait onder de vrees voor communisti- schen invloed onder de arbeiders, op wier steun zij bij de stembus zoo graag rekent. De verga-dering van den Leidsohen ge meenteraad kon gisteren niets anders zijn, dan een agitatie, opgezet door de S. D. A. P.! Wij herhalen wat wij gisteren schreven, nl. dat het werkloosheids vraagstuk wel haast het meest van alle vraagstukken de toegewijde activiteit vraagt van allen. Ook zeer in 't bijzonder van de burger lijke Overheid, van Kijk, Provincie en Ge meente. Maar men moet niet alléén naar dien kant kijken. Daarop hebben wij ook reeds gisteren gewezen. Kijk, Provincie en Gemeente zullen onmogelijk zooveel kunren doen, dat geen particulier initiatief gewenschfc en noodzakelijk is. Dat is duidelijk. Dat is duidelijk wat betreft werk verschaffing. Dat is ook duidelijk ten aan zien van de steunverleening. Het particulier initiatief heeft hier een taak te verrichten, welke niet- kan wor den overgenomen. Deze taak, welke aan de zijde der S. D. A. P. wordt verwaarloosd moet door ons krachtig worden ter hand genomen. En nu kunnen wij niet de gedachte on derdrukken, dat. het zoo jammer is, dat in Leiden de katholieke charitatieve vereeni- gingen niet gecentraliseerd zijn. Men kan over den omvang van den arbeid, welke zulk een centralisatie zou hebben te ver richten, verschillend oordeelen wij ge ven dit onmiddellijk toe maar dat heelemaal geen centralisa tie een toestand is, welke moet blijven voortbestaan, zal toch niemand in ernst kunnen volhouden. Als er zulk een centralisatie bestond, zou vandaar uit bijv. initiatief kunnen uitgaan voor een buitengewone actie in dezen buitgenwonen tijd. Deze actie zou waarschijnlijk doeltreffender kunnen zijn, dan een pogen van een of andere organi satie op zichzelf. Nu zulk een centralisatie echter niet be staat neme een onzer charitatieve orga nisaties zulk een actie ter hand een actie om veel geld in te zamelen, tenein de veel te kunnen geven in dezen tijd, waarin velen zoo veel noodig hebben 1 De Gemeente doe zoo veel als mogelijk ie ter leniging van den heerschenden nood. En daarnaast sta krachtdadig het parti culier initiatief. In deze hebben de Katholieken een roe ping te vervullen! De katholieke charitas heeft door alle tijden heen voor bijzondere nooden bijzondere middelen weten te vinden. In onze dagen van groote armoede moge zij ook vooraan staan ter leniging van dezen nood l R.-K. KIESVEREENIGINGEN. Wij herinneren er nogmaals aan, dat wie volgend jaar als lid der Kiesv. invloed op candidaatstelling enz. wil uitoefenen, op 1 Januari lid moet zijn. Die geen lid zijn moeten zich dus nog heden of morgen opgeven. Deze bepaling geldt voor alle Katholieke Kiesvereenigingen. FRANKRIJK. JOFFRES NADEREND EINDE. Om half zes gisteravond is bij maar schalk Joffre de bewusteloosheid ingetre den, die aan den dood voorafgaat. Twee uren van te voren werd door de geneesheeren het tweede bulletin van de zen dag gepubliceerd, waarin word-t ge zegd, dat de toestand buitengewoon ern stig is, terwijl de verzwakking de uiterste grens heeft bereikt. Te 9 uur we d uit Parijs gemeld, dat de doodsstrijd nog steeds voortduurde. Slechts de familieleden en de geneesheeren wor den bij het bed van den zieke toegelaten. Het officieele bulletin van 9.45 gister avond zegt dat Joffre uiterst zwak is en dat er zich thans ademhalingsmoeilijkhe den voordoen. Gisteravond om half twaalf is een d-oor prof. Leriche onderteekend communiqué gepubliceerd met betrekking tot den toe stand van maarschalk Joffre. Naar dit communiqué mededeelt, is de maarschalk 's avonds elf uur uit zijn bewusteloozen toestand ontwaakt. Hij heeft eenig voed sel tot zich genomen en enkele woorden gesproken. De toestand van den patiënt blijft niettemin hoogst ernstig. TURKIJE GROOT COMPLOT IN TURKIJE. Meer dan 1000 arrestaties. Volgens een bericht uit Constantinope! heeft de Turksche politie een groot com plot ontdekt, dat zich ten doel stelde, de tegenwoordige, regeering omver te werpen. De samenzweerders stonden in verbinding met de leiders van den opstand in de pro vincie Smyrna. De beweging moet zich over een groot gedeelte van Turkije hebben uitgebreid. Onder de samenzweerders bevinden zich ook verscheidene hooggeplaatste ambte naren. In het geheel zijn in verschillende ste den meer dan 1000 personen gearresteerd, onder wie zich ook talrijke Vrouwen be vonden. Een infanterie-regiment aan welks be trouwbaarheid getwijfeld werd, is ontwa pend terwijl de officieren gearresteerd zijn. Kemal Pasha had een langdurige confe rentie met de leden van het kabinet, dden chef van den generalen staf en verschil lende afgevaardigden. Naar verluidt, moet daarbij beraad slaagd zijn over het eyentueele afkondigen van den staat van beleg in de provincie Smyrna. Ook moet het voornemen bestaan, het parlement bijeen te roepen dat buitenge wone maatregelen ter onderdrukking van den opstand zou moeten goedkeuren. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend, dat bijzondere maatregelen tegen de aanstokers van reactionaire bewegingen inhoudt. Uit verscheidene plaatsen worden nieu we arrestaties gemeld. Na een onderzoek door den minister van binnenlandsche zaken ter plaatse gehou den, zijn de gouverneurs vaai Smyrna en Mani&s afgezet. BRITSCH-INDIE EEN HEVIG GEVECHT IN BURMA. De opstandelingen omsingeld. Tussc-hen de regeeringstroepen en de op standelingen in Burma is thans, naa-r uit Rangoon gemeld wordt, in het Tharrawad- dy-distriot een hevig gevecht aan den gang. Tot dusverre hebben de opstandelingen zich in hun stellingen weten te handhaven, hoewel zij met artillerievuur beschoten worden. Hun verliezen zouden zeer groot zijn. De sterke rook van een in brand ge raakt dorp verhindert het verdere opruk ken der Britsch-Indische troepen. Het ka nongebulder is op vele kilometers afstands hoorbaar. De Engelsche troepen hebben de inboorlingen in een grooten boog omsin geld, zoodat dezen niets anders overblijft dan een doorbraak te probeeren of hun stollingen tot het laatste toe te verdedi gen. Naar de Times" uit Rangoon verneemt, is thans gebleken, dat achter den op stand in het Tharrawaddy-district geen diepgaande politieke' strooming steekt. De rebellen, die ongeveer 500 man sterk zijn, houden zich op in een woeste bergstreek, waar zij zich een versterking hebben ge bouwd, welke zij onneembaar achten. De leider noêmt zichzelf „Gouden Kraai" en heeft zich tot koning van Tharrawaddy uitgeroepen. Hij hoopt echter de kroon van Burma te veroveren, en dat is dan ook het doe.l dezer beweging. Gevangen genomen rebellen zeggen, hun leider nooit gezien te hebben en niet te weten, waar hij vandaan komt. Hij schijnt evenwel een stamhoofd der Shans te zijn. Er bevindt zich onder de rebellen klaar blijkelijk een aantal geoefende soldaten. Zij hebben ten minste bewezen gediscipli neerde flankbewegingen te kunnen uitvoe ren en beschikken bovendien over een goed georganiseer den spionnagedienst. Zij zijn stoken in een blauwe uniform en elk hunner draagt op de mouw de afbeelding va-n een sperwer, terwijl zij voorts een amulet om den hals dragen ter bescher ming tegen kogels. Nog meer troebelen. In verband met ontevredenheid onder landbouwers hebben in den Britsch-Indi- sohen staat Berar- wanordelijkheden plaats gehad, waardoor groote schade is aange richt. Verscheiden liuizen zijn door de woedende menigte geplunderd en in brand gestoken. Tal van personen zijn gearres teerd. De rust is thans hersteld. Nieuwe ongeregeldheden te Bombay. Terwijl de twee groepen van de leiders der congrespartij elkaar onderling hevig bestrijden, waardoor de leiding der partij in het algemeen sterk werd verzwakt, heb ben er heden toch weer nieuwe ongere geldheden plaats gehad. De „oorlogsraad" van de congres-partij te Bombay trachtte ondanks het verbod der regeering een vlagdemionstratie te houden op de breede esplanade der stad, waar de politie zich reeds vroeg in den ochtend had gepos teerd. Kort na acht uur werden vijf leden van den „oorlogsraad", o.w. zich twee vrou wen bevonden, die probeerden de nationa listische vlag te hijschen, gearresteerd. Nadat zij in hechtenis waren genomen, weigerde de groote TStnigte, die zich had verzameld, uiteen te gaan en de aankomst van een kleinen optocht van vrouwen met vlaggetjes verhoogde de opwinding. Eerst om .negen uur kon de esplanade worden ontruimd, doch niet dan na talrijke char ges der politie. Toen deze zich terug be gon te trekken, liet de menigte een regen van steenen op haar neerdalen. Hierdoor werden nieuwe charges noodig, waarbij ongeveer 20 politie-agenten door steenwor pen werden gewond en ongeveer 250 der demonstranten eveneens verwondingen opliepen. EERSTE KAMER Ingekomen is o.a. een bericht van ver hindering van den heer Oudegeest wegens ziekte. De voorzitter deelt mee, dat de Centrale afdeeling heeft besloten morgen, onmiddellijk na de openbare vergadering, in de afdeelingen te doen onderzoeken hel wetsontwerp-Tarwewet. De heer v. Embden (V.D.) vestigt er de aandacht op, dat het ontwerp-Pachtwet reeds 12 Nov. door de Tweede Kamer is aangenomen en nog steeds niet in de afdee lingen is behandeld. Spr. vraagt waarom dit ontwerp zoo lang uitblijft. Voorts merkt spr. aangaande de Tarwe- wet op, dat het raadplegen der Handelin gen van de Tweede Kamer niet mogeiijk is, daar zij door de feestdagen nog mee volledig verschenen zijn. Kennisneming daarvan is noodzakelijk om de den Minis ter gestelde vragen en de antwoorden daarop te kennen. Spr. verzoekt de behan deling te bepalen op 7 Januari. De voorzitter deelt mee wat onge veer de plannen zijn. De volgende week zal de Rijksbegrooting in de afdeelingen wor den behandeld, ongeveer veertien dagen daarna zullen de Gemeentewet en andere wetsontwerpen van belangrijken aard in openbare vergadering worden behandeld en, vóór de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting, zal in de afdeelingen de Pachtwet worden behandeld. Spr. stelt zich voor, dat aldus ongeveer het verloop van zaken zal zijn; er kunnen intusschen echter omstandigheden zijn, die het moei lijk maken zich daaraan te houden. Wat betreft de Tarwewet deelt spr. mee, dat de moeilijkheid, dat de leden niet meer kennis zouden kunnen nemen van de Han delingen der Tweede Kamer, is ondervan gen door deze niet naar hun woonplaatsen te zenden doch ze hier te houden ter uit reiking aan de leden. Spr. stelt er prij3 op, dat het besluit van de centrale afdee ling wordt gehandhaafd. De heer v.Embden repliceert. De Kamer vereenigt zich met het besluit der centrale afdeeling. De vergadering wordt verdaagd tot Dins- 11 uur. JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM. Jeugdleiderscursus voor de Jongenspatronaten. Het bestuur van het Juvenaat had Za terdag en Zondag een jeugdleiderscursus georganiseerd, die gehouden werd voor een honderdtwintig deelnemers uit alle deeien van het Diocees in de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. De bedoeling van dezen cursus was niet alleen een theoretische uiteenzetting te ge ven van vele wetenswaardigheden, maar veel meer de scholing van den jeugdleider op den voorgrond te stellen; hoe hij zelf op het godsdienstig leven van den jongeren invloed kan uitoefenen; hoe hij het maat schappelijk leven en vraagstukken daarom trent begrijpelijk kan voorstellen; hoe hij in verschillende omstandigheden (sport, spel, reizen) kan omgaan. Zaterdag. De cursus werd Zaterdagmiddag ge opend met een Lof in de kapel der school, waarbij door den voorzitter van het Juve naat, Deken J. M. Lucassen, een korte toe spraak werd gehouden, waarin werd uiteen gezet het hoogere doel van het katholieke Jeugdwerk. Daarna hield Rector B. de Groot, voor zitter van het centraal comité een boeiende en zeer interessante inleiding over de bij zondere methodiek van het patronaats-werk volgens het nieuwe werkprogram, waarbij de volgende stellingen werden ontwikkeld. 1. Om in de vrije jeugdvorming massa- organisatie naast kernvorming te verwe zenlijken, zijn een systematische indeeling en practische werkmethode noodzakelijk. Deze beiden vinden haar oplossing lil een verplichte groepindeeling en vrij club systeem. In de nieuwere vormen van jeugdwerk wordt deze methode zoo goed als ovCral gevolgd, zij het dan op'eigen wijze en aan gepast aan den aard van eigen werk. 2. De vrije clubvorming is er op berekend in vrij verband de jeugdigen bijeen te bren gen naar aanleg, uitgesproken vaardigheid of liefhebberij en door de georganiseerde en goed geleide ontwikkeling daarvan te vens belangstelling en waardeering voor het eigen milieu der vrije jeugdvereeniging bij de jongeren te wekken. 3. De verplichte groepindeeling heeft een meer direct algemeen vormend karakter Zij is de kern van het werk der vrije jeugd vorming, waarbij door persoonlijk contact en individueele leiding de leider(ster) de jongeren ten goede moet beïnvloeden. 1. Gezond prikkelende zelfwerkzaamheid en een gematigde vorm van zelfbestuur zijn krachtige middelen ter zelfopvoeding door de jeugdvereeniging en te gelijk van ge wicht om belangstelling voor en trouw aan de jeugdvereeniging bij de jongeren te trekekn. 2. Ook de inrichting van het eigen milieu en het scheppen van een eigen sfeer in de jeugdvereeniging, waarbij naast orde en tucht en regelmaat ook frissche en jeugdi ge levendigheid haar plaats vinden, ver- hoogen de aantrekkelijkheid-van de jeugd vereeniging. 3. Daarenboven zullen vlag en lied, aan kleeding, herdenking van eigen hoogtijda gen, en waardige viering van officieele ge beurtenissen in eigen kring den band tus- schen jeugdigen en jeugdvereeniging doen hechter worden. 4. Doch bovenal is noodig, een eigen levensprogram, een pakkend ideaal, dat in concreten vorm den jeugdigen wordt voor gehouden, in hen voortdurend bewust voort leeft en daardoor hun tot practischen gids wordt in him leven. Des avonds was het woord aan den Zeereerw. heer J. Th. v. Galen, centraal praeses der St. Josephs Gezellen-Vereeni- ging, die speciaal de godsdienstige vorming van den leider en zijn invloed daardoor op den jongen besprak en de volgende stel lingen ontwikkelde. 1. De taak van den leider ia opvoeden. Opvoeden is doen-groeien. Behalve het le vende wezen zelf is Gods bijstand de al leen-onmiddellijke oorzaak van het leven en den groei. De leider is slechts een der uiterlijke factoren van den groei. 2. Daar de jeugdleider slechts is aan vulling, zoo moet hij zich ook storen aan alle wetten en wetmatigheden van het le ven en den groei. Ontwikkelingshulpleer opvoedingsleer veronderstelt levensleer, mo raal, wereldleerdogma en groeileer, asce- tiek. 3. Uit de kennis dezer leer volgt de prac- tijk. Deze practijk ia de vrucht van eigéu godsdienstige vorming-zelfheiliging. 4. De godsdienstig gevormde leider wer- ke negatief en positief op den jongere. Zijn persoonlijkheid is beslissend. De heer J. Dekker, directeur van het Gem. Sportpark te Hilversum gaf enkele wenken ter behartiging bij het spel, dat een integreerend deel vormt van het jougd- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het einde van maarschalk Joffre aan staande. Groot complot in Turkije. De balans van de Merapi-ramp. (Ned. O.-Indië, 2de blad). BINNENLAND. Priesterjubilea in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Het rapport van de Oommissie-Rutgers. (lste blad). OMGEVING. De burgemeester van Lisse zal op 15 Maart a. s. als zoodanig aftreden (2de blad). Zondag. De Zondag werd begonnen met een H. Mis waaronder pater J. Ligthart S.J. ecu korte voorbereiding tot de H. Communie hield. Na de plechtige Hoogmis was wederom het woord aan den heer J. Dekker, die nu aan de hand van enkele spelen sprak over de practijk der spelleiding. Zijn interessan te inleiding viel zeer in den smaak. In de middagbijeenkomst werd het woord gevoerd door pater A. C. Went S.C.J. over: de directeur in contact met den jeugdlei der, waarbij Z.Eerw. duidelijk bewees, hoe noodzakelijk dit contact is. De heer M. H. Eeckelaar toonde na een korte inleiding practisch aan, hoe het con tact moet zijn tusschen den jeugdleider en den jongen. Toespraak mgr. Aengenent. Te half vijf.werd door Z. D. H. mgr. J. D. J. Aengenent in de kapel een Pontificaal Lof gecelebreerd, waarna Mgr. in een har telijke toespraak zijn vreugde uitte over het welslagen van dezen goeden opzet en dankbaarheid tegenover de deelnemers, wier deelname zoo groot was, dat zelfs 70 leiders moesten worden afgewezen. Twee zaken waardeerde Mgr. in het mo derne katholieke jeugdwerk: de godsdiens tige vorming der jeugd en vervolgens de jeugd te leiden in nieuwe banen. Mgr. uitte nogmaals zijn uitdrukkelijken wensch, dat er eenheid zou komen in het jeugdwerk. Na een krachtige aansporing werd deze goedgeslaagde cursus door Mgr. gesloten. „Tijd". DE ACCIJNS-VERHOOGING. De borrel wordt niet duurder. Minister De Geer heeft bij de behande ling van het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd gezegd, dat, naar hij meende, de verhooging niet tot gevolg zou hebben, dat de borrel duurder wordt. Naar wij thans uit de kringen van res tauranthouders en slijters vernemen, laat het zich aanzien, dat die verwachting inder daad in vervulling zal gaan. De vorkoopers willen in dezen tijd van malaise hun arti kel niet duurder maken. Zeer groot is voor hen het verschil trou wens ook niet. De verhooging van den ac cijns bedraagt 20 per hectoliter of 20 cent per L. Daar uit een liter gemiddeld 25 borrels gaan, beteekent de verhooging nog geen oent per borrel. Dat is inderdaad moeilijk op de klanten te verhalen. Wellicht zullen sommige slijters, als zij nieuwe glaasjes aanschaffen, iets kleinere nemen, zoodat de oent verschil wordt ge dekt. Maar overigens zal het borrelend pu bliek er weinig van merken. „Hbld." DE SPOORWEGONTVANGSTEN. November 1930 minder gunstig clan November 1929. De onzuivere ontvangsten der Nederland- sche Spoorwegen over de maand November 1930 resp. 1929 bedroegen (de laatste zijn tusschen haakjes geplaatst): Reizigers ƒ5.855.500 (5.951.410); bagage 97.200 (105.600); brief- en pakketpost ƒ340.000 (325.000); goederen 6.174.000 7.314.00); levende dieren en lijken 124.010 (174.890); diversen ƒ321.020 (327.070); totaal 12.911.730 (14.197.970). Totaal ontvangst van af 1 Januari 161.050.829 (166.171.305). Gem. aantal K.M. in exploitatie 3701 (3702). Ontvangst per dag-Iv.M. in 1930 on zuiver 130.27. in 1929 zuiver 135.17.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1