22ste Jaargang MAANDAG 29 DECEMBER 1930 No. 6782 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e Êeicbelve (Bou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 J)it nummer bestaat uit twee bladen De ramp der werkloosheid De politiek, nationaal en internationaal, im Rijk, provincie en gemeente, heeft als voornaamste taak in onze dagen de bestrij ding en afweer van de ramp der werkloos heid, in haar bestaan, voorzoover mogelijk, en in haar gevolgen. Dat is de voornaamste taak van de po litiek. Dat is ook een voorname taak van alle charitatieve vereenigingen. Dat is ook een voorname taak van alle vereenigingen, alle corporaties, alle parti culieren, die de naastenliefde willen en moeten beoefenen, omdat zij zich christe lijk noemen en christelijk willen zijn. En laat nu niemand zich verzetten met de bewering, dat bij ons toch het geeste lijke moet voorop staan. Zulk 'n mensch zou zich bedroevend kortzichtig toonen in het zien van de werkelijkheid, dat de werk loosheid en de gevolgen daarvan ook voor het geestelijk leven heel nadeelig kunnen zijn. Zulk 'n mensch zou voor die werke lijkheid alleen blind kunnen zijn, waar schijnlijk omdat hij zelf geen nood kent en geen gebrek heeft geleden.... Het bovenstaande stellen wij voorop. Maar laten wij nu óók bedenken, dat de werkloosheid niet.met 'n handomdraai kan worden uit de wereld geholpen. De werkloosheid is een wereld-ramp. En Na derland lijdt daaronder niet het hevigst. En in Nederland is Leiden niet de gemeen te, welke er het ergst door getroffen is. Toch is ook in ons land en is ook in onze stad de ramp der werkloosheid voor velen een zwaar kruis. Dat kruis verlichten door werkverschaffing, zoo mogelijk, of door steunverleening, is plicht, maar, zooals wij zeiden, die ramp en de gevolgen daarvan opheffen of wegnemen dat is onmoge lijk, zeker plaatselijk. Onmogelijk. 't Is allerduidelijkst voor een ieder, dat zulks' in een gemeente als Leiden ook niet door het voortreffelijkste gemeentebestuur zou kunnen worden be reikt. En toch toch voert de S. D. A. P. in Leiden een politieke actie, waaruit velen den indruk moeten krijgen, alsof het gemeentebestuur dat wèl zou kunnen, alsof althans het gemeentebestuur veel meer zou kunnen doen voor werkverschaffing, veel meer zou kunnen doen voor steun verleening. En, hoewel ook in deze bet menschen- werk onvolmaakt is en naar verbeteringen moet worden gestreefd waarop ook zeer bijzonder de aandacht en activiteit van de Katholieke Raadsfractie moet gericht zijn de indruk, dien de S. D. A. P. met haar actie, met haar agitatie, wekt is i n s t r ij d met de feiten, en is daarom demago gisch, misleidend. In de lijn dézer politieke actie ligt ook de spoedeischende Raadsvergadering, die hedenmiddag om half vijf op verzoek der S. D. A. P. wordt gehouden ter bespreking van het werkloosheidsvraagstuk Met bijzonderen nadruk moet er op worden gewezen, dat er, wat ook de Overheid moge doen, voor de parti culieren een zeer belangrijke taak over blijft, zoowel door werkverschaffing al» door steunverleening. Dat in deze van de S. D. A. P. geen enkele a^tie uitgaat, moet worden be treurd In deze hebben de R. K. Volksbond, de R. K. Metaalbewerkersbond e. a. een beter voorbeeld gegeven, dan de z. g. „mo derne" organisaties. Eerst-bedoelden hebben daden gesteld, waarvan de werkloozen practisoh en direct profiteeren. En daden worden er in de- zijn tijd geëisohtl FRANKRIJK. MAARSCHALK JOFFRE ERNSTIG ZIEK. Zijn rechterbeen geamputeerd. Maarschalk Joffre is reeds eenigen tijd lijdende aan een- aderontsteking. Dezer dagen is zijn toestand zoozeer verergerd, dat na een spoed-consult van vijf genees- heeren over is gegaan tot amputatie van het rechterbeen. Zaterdag trad een lichte verbetering in, zoodat de gene ?sheeren aan generaal Wey- gand, lid van den oppersten oorlogsraad, en aan senator Millerand toestonden den zieke een kort bezoek te brengen. Zondag verergerde de toestand evenwel en alle bezoek werd verboden. Bij het verlaten der kliniek, waar Joffre wordt verpleegd, verklaarde dr. Boulin, dat de toestand van den zieke zorgwek kend blijft. Bovendien werdden bloedverwanten van Joffre medegedeeld, dat de maar schalk zijn spraakvermogen begon te ver liezen. Na het bekend worden van het ernstige nieuws zijn sympathiebetuigingen uit alle deelen van Frankrijk en uit de geheele we reld binnengestroomd en de laatste paar uur kwam een voortdurende stroom bezoe kers naar het ziekenhuis in Rue Oudinet, om inlichtingen in te winnen over den toestand van den patiënt. Onder de vele bezoekers bevonden zich talrijke buiten- landsche gezanten benevens Briand, Poin- caré, generaal Gouraud, kardinaal Ver- dier, de bisschop van Parijs en de voorzit ter van den Parijschen gemeenteraad. Pre sident Doumergue staat in voortdurende verbinding met het ziekenhuis. DE WERKLOOSHEID. 10.000. Het „Journal" meldt dat de minister van Arbeid, Grinda, heeft verklaard, dat de op een bijeenkomst van den ministerraad ook het vraagstuk der werkloosheid behan deld is. Volgens de statistieken zijn er op het oogenblik in Frankrijk 10.000 werkloo zen. Dit aantal is zeer gering vergeleken met dat van andere groote landen, waar eenige millioenen werkloozen zijn. De regeering heeft besloten al het mo gelijke te doen om een verdere toeneming van het werkloozencijfer te voorkomen. RUSLAND MASSA-ARRESTATIES VAN AMBTENAREN. De Gepoe heeft te Nowossibirsk 45 finan- cieele staats-ambtenaren gevangen geno men, die tot de rechtsche oppositie be- hooren en die er van beschuldigd worden rijke boeren te hebben ondersteund, waar door de Staat voor milioenen moet zijn be nadeeld. Alle gearresteerden hebben be kend. Het onderzoek is in vollen gang. Twee arrestanten hebben een eind aan hun leven gemaakt. TURKIJE OPSTANDIGE BEWEGING. Te Menemen bij Smyrna is een reactio naire beweging gaande, welke men aan vankelijk niet van ernstigen aard achtte, doch thans groote bezorgdheid wekt. De reactionairen zouden in verscheiden steden aanhangers hebben. Te Stamboel en in de provincie zijn et telijke arrestaties verricht. Ook voorname leden der liberale partij zouden bij de beweging betrokken zijn. BRITSCH-INDIE DE TOEKOMST VAN INDIE. Rede van den onderkoning. Aan het jaarlijks door de European As sociation te Calcutta aangerichte feestmaal heeft Lord Irwin, de onderkoning, in een rede gewaagd van den kostbaren steun, welke hij gedurende de in politiek opzicht zoo moeilijke jaren van de zijde der Euro peanen in Indië heeft genoten. Sprekende over de critiek, waaraan hij en zijn regeering - herhaaldelijk hebben blootgestaan, zeide de onderkoning dat ve len, die telkens weer aandringen op een „sterke regeering", nooit duidelijk zeggen wat zij daaronder precies verstaan. Gedu rende de Laatste maanden heeft zijn regee- ring week aan week ten nauwste samen gewerkt met de regeering in het moeder land eenerzijds, en met de locale besturen anderzijds om den toestand te bestudeeren en de noodige maatregelen te treffen. En niet eenmaal heeft, zicb meanings verschil tusschen de betrokken partijen voorge daan. Hij deelt het standpunt niet dat een regeeringsactie, hoe drastisch ook, even doeltreffend kan zijn voor het oplossen der moeilijkheden als de toenemende kracht der openbare meening, die immers vroeg of laat het feit duidelijk moet maken hoe verkeerd de koers is, welke het land thans uitgenoodigd wordt om te volgen. Met betrekking tot de Ronde-tafel-con ferentie en de toekomst van Indië, ver klaarde Lord Irwin dat hij gaarne zou zien een Indië, hetwelk zijn binnenlandsche moeilijkheden zelf oplost, en een Groot- Brittannië dat vrijwillig zijn vertrouwen uitstrekt tot de Indische vorsten, staats lieden en het volk. die daarvoor in de plaats, eveneens vrijwillig, Groot-ïlrittan- nië alle grondwettelijke waarborgen zullen bieden, welke het vertrouwen versterken en dit stevig plaatsen op den grondslag van wederzijdschen eerbied en begrijpen. Het land blijft onrustig. Uit Rangoon wordt gemeld: De wan ordelijkheden in het district. Tharawaddy duren voort. De rebellen omsingelden het rustoord Kmaseve. staken het. in brand, waarbij een Britsch officier werd gedood en een ander gewond. Een compagnie van het. regiment der „Buffs" is naar Thara waddy gezonden. Uit New Delhi wordt gemeld da/t bij een bomontploffing in het Centraal Station een persoon werd gedood en twee personen werden gewond. Een beambte versjouwde reizigersbagage toen een cigaret.tenkoker uit een jas viel. ontplofte, ten gevolge waarvan een liftjonsen werd gedood. Het N. T. A. meldt nog dat volgens de berichten uit Birma de ongeregeldheden welke waren ontstaan door de weigering der inlanders om in erband met de ma laise in den rijsthaudel' belastingen te be talen, zich uitbreiden. Een Britsch ambte naar in een klein dorp werd vermoord toen hij zich op een inspectiereis bevond. Daar bij kwam het tusschen de opstandelingen en de politie tot een botsing, waarbij een Britsch politieambtenaar zwaar gewond werd. CHINA MGR. COSTANTINI OVER CHINA. Heldhaftige missionarissen. Men schrijft, uit Rome aan de „Msb.": Den 22sten December j.l. is te Rome de apostolische delegaat in China, mgr. Celso Costantini, aangekomen. De Kerstdagen bracht mgr. Costantini door bij zijn broer, den bisschop van Spezia, mgr. Giovanni Costantini. In Januari van het volgend jaar zal de pauselijke delegaat deelnemen aan de mis- sieweek, die door den missiebond der Ita- liaansche geestelijkheid georganiseerd wordt. Mgr. Costantini verklaarde, dat alle ge ruchten over hem, als zou hij China gaan verlaten, of door den H. Vader tot een an dere hooge kerkelijke waardigheid worden verheven, absoluut onwaar zijn. Mgr. Co stantini zal zijn vacantie in zijn vaderland doorbrengen en tevens een kuur maken, daar hij lijdt aan rheuraatiek. Mgr. Costantini deelde ook enkele zeer interessante bijzonderheden mede over den toestand in China. Het buitenland, zeide hij. meent ten onrechte, dat de voortdurende opstanden en in het algemeen het optreden der Chi- neesche rooversbende karakteristiek zijn voor het geheele Chineesche volk. Het is waar, dat de nationalistische ge voelens in het geheele Chineesche volk steeds meer en meeT oplaaien, maar de opstanden en onlusten zijn slechts plaat selijk en beperkt tot enkele gebieden. Doordat China zoo ontzaglijk uitgestrekt is en zoo'n reusachtig aantal inwoners heeft, is het mogelijk, dat in de eene streek volkomen vrede heerscht en dat elders de felste burgeroorlogen gevoerd worden. Dit echter vindt tevens een verklaring in het feit, dat de verkeersmogelijkheden en de verbindingen in China nog zeer veel te wenschen overlaten. Merkwaardig is echter, dat zich het post wezen steeds meer en meer ontwikkelt zoo dat er ook in China thans geen dag meer voorbijgaat zonder post. De missionarissen in China, zeide mgr. Costantini zijn ware helden, die allen lof verdienen. Ondanks alle moeilijkheden en vervolgingen, zijn de missionarissen er in het af gel oo pen jaar in geslaagd, veertig vijftig duizendbekeerlingen meer te ma ken dan in het jaar daarvoor. Ook de H. Vader, zeide mgr. Costan tini, heeft in een particuliere audiëntie, die hij mij verleende, het werk der Katholieke missionarissen in China zeer geprezen. MISSIONARISSEN IN VRIJHEID GESTELD. Reuter seint uit Peking: Blijkens mede» deeling van den apostolischen delegaat zijn vier buitenlandsche priesters en vijf zusters, die den 4den October te Kiangsu door de roodèn werden gevangen genomen, thans in vrijheid gesteld. MUITERIJ ONDER CHINEESCHE MILITAIREN. Meer dan honderd muiters terechtgesteld. Volgens berichten in de Chineesche bla den is in Futschau een brigade aan het muiten geslagen. De insurgenten hebben getracht de stad te bezetten. Het is den regeeringtroepen evenwel gelukt de op standelingen te omsingelen en na hevige straatgevechten te ontwapenen. Meer dan 100 muiters zijn terecht ge steld. Intusschen is de orde hersteld. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN KIESKRING LEIDEN. Advies van het Bestuur voor den R. K. Statenkieskring Leiden voor nummer één en nummer twee. In de j.l. gehouden bestuursvergadering van den R. K. Statenkieskring „Leiden" heeft het bestuur besloten, voor de stem mingen, welke in de kiesvereenigingen wor den gehouden over de candidaten, voorko mende op de groslijst voor die verkiezing van haar reglementaire bevoegdheid ge bruik te maken en adviseert zij den heer H. Bader te Sassenheim voor nuimmer één en den heer mr. E. J. M. H. B o 1 s i u s te Leiden voor nummer twee. (De twee ge noemde candidaten zijn de beide zittende leden). RIJKSCOMMISSIE WERK VERRUIMING. Het voorbeeld der Bisschop pen. Exportcredietgarantie. Dezer dagen vergaderde onder presidium van den voorzitter, prof. W. H. Nolens, de Rijkscommissie Werkverruiming. Do commissie nam er met groote instem ming kennis van, dat de R.-K. Kerkelijke overheden opwekkingen hebben gepubli ceerd, waarin de onder hen staande perso nen en instellingen worden aangespoord zoo weinig mogelijk arbeiders te ontslaan en daarentegen zoo mogelijk meerdere personen te werk te stellen, door opspo ring van nieuwe werkgelegenheid, door het vervroegen van werk en door in deze buitengewone omstandigheden de voorkeur te geven bij het verstrekken van orders aan het Nederlandsch fabrikaat. In aansluiting hieraan werd besloten een schrijven te richten tot den voorzitter van den Raad van Ministers, waarin deze ver zocht wordt te willen bevorderen, dat evenals enkele jaren terug, de provincie-, gemeente- en waterschapsbesturen wor den opgewekt thans zooveel mogelijk werk gelegenheid te openen en bij het verstrek ken van orders de voorkeur te geven aan Nederlandsch fabrikaat. Mocht men het voornemen hebben een order zoo te plaatsen, dat ze ten voor- deele van het buitenland komt, hiertoe dan niet over te gaan vóór het advies te heb ben ingewonnen van de commissie Besloten werd den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te advsieeren de tot standkoming van een expovtcrediet-gaun tie te bevorderen op de wijze als in een nota door het secretariaat was ontwor pen. Besloten werd in het communiqué de aandacht er op te vestigen, dat de com missie, dank zij hun langdurige ervaring, •••t^at is. inlichtingen te verstrekken. - f en in welke mate bepaalde industrieele producten hier te lande worden voortge bracht. Ook is de commissie meer dan eens in staat geweest te bevorderen, dat de voortbrenging van producten is ter hand genomen, welke tot dusverre uitsluitend uit het buitenland werden betrokken. Ten slotte werd mededeeling gedaan van eenige tientallen aanvragen om bemidde ling der commissie, teneinde bepaalde op drachten, welke naar het buitenland dreig den te gaan, voor onze nijverheid te be houden. Zij hebben dikwijls tot het ge- wenschte resultaat geleid. DE RUZIE IN DE A. V. R. 0. De beschuldigingen tegen den heer Vogt. Naar aanleiding van de beschuldigingen door het blad de „Gelderlander" tegen den heer Vogt, directeur van e'e A. V. R. O. ingebracht, heeft deze dr. J. Th. de Visser verzocht een commissie tot onderzoek sa^ VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Maarschalk Joffre ernstig ziek. Lord Irwin over de toekomst van Britsch-lndië. De Merapi tot rust gekomen. (Ned. Oost Indië, 2de blad). Benoeming van dr. F. J. M. de Waelc als buitengewoon hoogleeraar aan de R.K. Universiteit (1ste blad). BINNENLAND. Twee kinderen verbrand. (Gem. Ber., 2de blad). Woonhuis afgebrand te Hervea - Zes kinderen met moeite gered. (Gem. Ber. 2de blad). Sensatie-geruchten over „ontvoering" van een zevental Bossche meisjes. (Gem. Ber., 2de blad). Vechtpartij met doodelijken afloop te Onstw'edderholte. (Gem. Ber., 2de blad). men te stellen. Dr. de Visser heeft zich daartoe bereid verklaard, onder voorwaar de dat hij zelf in die commissie geen zit ting zal nemen met het oog op zijn functie als voorzitter van den Radio-raad. Hij heeft drie personen bereid gevon den in deze commissie van onderzoek zit ting te nemen, n.l. de heeren mr. B. de Gaay Fortman, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, mr. C. P. M. Romme, advocaat en lid van den ge meenteraad, en prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Hoe Vogt reageert. Men schrijft ons: De heer V. Vogt heeft in de nieuw ver schenen „Radiobode" zich niet geschaamd om met betrekking tot ondergeteekenden te schrijven: „Nu de A.V.R.O. aan het eind van het jaar 1930 een millioen op de bank heeft als bezit, zijn er kapers op de kust, die probeeren de macht in deze welgestelde vereeniging le veroveren." Ondergeteekende hebben met verbijste ring kennis genomen van deze verregaande insinuatie van den schrijver en hebben, daarover diep verontwaardigd, slechts deze kwalificatie: beneden elk fatsoenspeil. Hoogachtend, Mr. J. H. van Doorne. Dr. Max Ju da. Dr. F. Westerling. RETRAITE IN DE SCHEVENINGSCHE GEVANGENIS. Men schrijft ons: In deze dagen, waarin wij gedenken de Geboorte van onzen Verlosser, Die op aar de kwam om te redden, wat verloren was, heeft de Haagsche R. K. Reclasseering ge toond, dat zij naast haar moeizaam sociaal- charitatief werk, toch vooral ook een open oog heeft voor de geestelijke belangen der gevangenen. Deze vereeniging heeft in dezen tijd, nu geheel de Christenheid de geboorte te Bethlehem heeft gevierd van onzen Vrede vorst, ook onze gevallen broeders zooveel mogelijk deelachtig gemaakt aan de ware Keis:stemming en door een retraite in de Scheveningsche gevangenis wederom ge werkt voor een van haar idealen n.l. de afgedwaalden terug te brengen tot Hem, Die het hoogste Ideaal der menschheid is. Op verzoek dan van de Haagsche R. K. Reclasseering zijn door den Hooggeleer den Pater prof. mr. dr. W. Duyns'ee C.ss.R. van onze Keizer Karei Universi teit geestelijke oefeningen in genoemde gevangenis gehouden. Vorige week Zon dagmiddag is deze rêtraite begonnen, Maandag, Dinsdag en Woensdag hadden de predicaties plaats onder de H. Mis en 's middags onder het Lof. In diepe stilte hebben die genummerde menschen, zonder naam, de predicaties van den eminenten priester gevolgd en, opgesloten in met gaas afgesloten cellen^ amphitheaters-gewijze boven elkaar, zal ongetwijfeld voor hen ook hier duidelijk zijn geworden, dat onze Godsdienst niet vraagt naar liefhebben met woord of tong, doch naar daad en waarheid. Vooral de sluiting der retraite op den Kerstmorgen was indrukwekkend. Op waar dige wijze opgeluisterd door het door den aalmoezenier, Kapelaan F. A. M. Hermans, gevormde zangkoor, droeg Pater Duynstee te half negen de plechtige Hoogmis op aan het met groen en bloemen versierde all aai,

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1