NIEUWJAARS- ADVERTENTIËN Z2ste Jaargang WOENSDAG 24 DECEMBER 1930 No. 6780 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Vrede en Vreugde. BUITENLAND RECHTZAKEN 3)e £eidóchz (Eou/fca/nt DE A60NNEMEN1SPR1JS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze AgenteD 20 cent per week Franco per post 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent I TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van Mededeelrngen wordt het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, kóóp en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen „Vrede en vreugde" ziedaar twee woordjes, die rondkijken als twee kinde ren, die verdwaald zijn geraakt, en nu met wijd geopende, betraande oogen hulpeloos rondstaren in een wereld, waarin zij den weg niet meer kunnen vinden. De men- 6chen gaan haastig voorbij en slaan geen acht op hen. En al ziet hen ook al eens iemand, dan blijft die staan en kijkt hen dom en brutaal aan „Vrede en vreugde" wanneer zou men daarvan kunnen spreken als het niet met Kerstmis was?. En toch hoort men er slechts zelden over spreken, want men is bevreesd, de menschen boos te maken. En toch: zou het mogelijk zijn, dat deze béiden ergens langs den kant van den weg zouden moeten sterven en ten ondergaan? Ik ben overtuigd van niet. Mijn hart staat al stil, alleen reeds wanneer ik daaraan denkWant en dat is het feit, waar aan de hoop zich vastklampt, in den mensch leeft een eeuwig verlangen naar vrede en vreugde. Op de eerste plaats misschien naar vreug de. Men weet alleen somtijds niet, hoe eng die vreugde met den vrede verbonden is en dat de eene absoluut niet zonder de andere kan bestaan. Daarom zoekt men de vreugde nog alleen en doet als een jongen, die appels wil plukken van een sleedoornstruik. Men doet juist, alsof men zich volop vreugde kan verschaffen en koo- pen. Jawel koopenEr zijn huizen en win kels genoeg, die zich voorraadschuren van allerlei genoegens noemen- Warenhuizen der „vreugde" voor klein en grootspeelgoedwinkels en bazars, cine ma's en tingeltangels, café's en schouw burgen kortom, een echte heksensabbat van louter zoogenaamde „vreugdebronnen''. Daar kan men koopen. Maar ook alleen koopen! En men koopt: nu eens hier en dan eens daar, men gaat van het een naar het ander, evenals bij sigarenwinkels. En het gaat altijd contant en, wanneer de beurs niet goed gevuld is. komt er van heel dezen handel niets. Dus zorgt men, dat de portemonnaie goed gevuld is, tenminste daarvoor! Later bemerkt men wel, dat men bedrogen uitkomt, en, dat plezier iets is, wat met vreugde niets heeft uit te staan. En om zich zelf te voldoen, maakt men de „portie" drie, viermaal zoo groot! Tenslotte echter moet een van beiden den wedloop verliezen: de portemonnaie of de mensch. Eu dan? Dan gaat de mensch inwendig ten gronde. Zijn werk lijdt er onder. Hij is als een ballon zonder gas. Hij heeft geen energie en geen levensmoed. Hij is een lastpost ook voor zijn medemen- schen. Hij is mopperig en verdrietig, omdat hij z.ich bedrogen meent, terwijl toch nie mand anders hem bedroog dan hij zelf. Beklagenswaardige mensch! Wie zou hem toch op het rechte spoor kunnen bren gen Het is 7.00 moeilijk hem te helpen,"om dat alles, wat men hem zegt., vreemd is zijn ooren klinkt, als een boodschap uit een wereld, die er in erns-t niet bestaat, als een weldaad, die in doornen gewikkeld is. Zou her echter werkelijk zoo moeilijk voor hem zijn, uit eigen ervaring te be kennen, dat ware vreugde nooit van buiten kan komen? Komt zij echter niet van bui ten, dan moet zij, er bestaat geen an dere mogelijkheid van binnen komen. En inderdaad, daa-r binnen moet iets lachen en vroolijk zijn, dan is het pas in orde. Lacht het van binnen, dan heeft al het uiterlijke zijn absolute waarde verlo ren en dan kan ook het geringste tot blij moedigheid stemmen. Het lacht echter pas daarbinnen, wanneer men de vreugde ge vonden heeft. Hij is de voorwaarde der ware vreugde. Maar om dit te bereiken bestaat- er geen anderen weg, dan dat ik weer kind word, d.w.z. een eenvoudig mensch, die eenvoudig alles van zich afschudt, wat de wereld hem aan valschen pathos, aan leugenachtige waardigheden, aan verwaandheden van allerlei aard, aan blinde vleierijen en aan overbodige eischen en behoeften voorge- predikt en onmisbaar gemaakt heeft. De mensch, die dat over zich heeft kun nen verkrijgen hij moet zich voelen als een lastdier-, die men van zijn pakkage ont heft is innerlijk vrij geworden; vrij ook om toegang te verleenen aan de vreugde. Er gaat een wereld voor hem open, waar van hij tot nu toe het bestaan niet eens kende. Nu hij inwendig alles in orde heeft gebracht, ziet hij ook plotseling het in wendige geheel anders. Waar hij tevoren alles vuil en bezoedeld zag, ziet hij nu eensklaps een spiegel vol zonnige blijmoe digheid. Waar hij vroeger een hut der ar moede zag, ontdekt hij nu een paleis van tevredenheid. Een bedelaar, die lastig was, beschouwt hij nu als een bode van God. Een bloem, die hij andere niet eens zag, I is nu plotseling een wonder, dat hij met de grootste vreugde verbaasd aanschouwt. Zon, maan en 6terren, woud, wind en gol ven zijn plotseling voor hem een bron van veel intenser geluk geworden dan al les. wat achter glazen uitstalkasten lok kend lacht. Een wandeling doet hem nu duizendvoudige nooit geziene schoonheden ontdekken en een kinderspel vindt hij nu niet flauw meer, maar 'n ding van onschul dig genot dat hij met vreugde gadeslaat. Het was alsof de scbellen van zijn oogen vielen,'voor dit en nog heel veel meer. En nu heeft hij weer. evenals een kind, den moed tot naïeve vreugde, welker ge mis hij ofschfKjn vol van heimwee nooit voor zich zeiven wilde bekennen. Hij is. evenals een kind weer ontvankelijk voor de vreugde en hij geniet er van met volle teugen, omdat zijn geweten nu in orde is en deze vreugde geen bitteren nasmaak heeft. Hij geniet thans van de vreugde, omdat a-lle wantrouwen verdwenen is. Wan neer hij zich verheugt in het genot van een vreugde, dan verlangt hij niet tegelijk, naar een andere, angstig bezorgd, dat zij zal uitblijven, want hij weet- nu uit onder vinding, dat de ware vreugdebron onuit puttelijk is. Om de zelfde reden bereidt hij zich te voren niet allerlei genoegens meer, omdat hij nie-t weet, waar dit voor noodig zou zijn. Evenals een kind, maakt hij nu ook zijn werk tot een genot. En zelfs in alle droef heden ziet hij nog een licht. Vooral ech ter, omdat hij een onbevangen blik heeft, die niet alleen op een bepaald punt gericht is en zoo ziet hij veel meer bronnen van vreugde. Ik weet het ofschoon deze boodschap een Blijde Boodschap is, zal zij toch me nigeen bitter schijinen. Kinderachtigheid, zal hij geërgerd zeggen. Het is een kinder achtigheid in dezelfde beteekenis, als het leven van een H. Franciscus, een H. Elisa beth, een H. Philippus Nerius en duizenden andere. Waarom had dan de H. Franciscus, de blijmoedigste aller heiligen, de kribbe zoo lief? Dat moet toch in betrekking ge staan heben met zijn eigen welzijn? Maar deze betrekking ook voor zich zeiven be grijpen en die zoeken, dat is een tèêken, dat men Kerstmis verstaat en dat men vre-'e en vreugde zal vinden. En zoolang wij die niet opnieuw bezit ten, zijn wij nog niet gezondnoch als individu, noch als volk Ffiedrich Mückermann S. J. DUITSCHLAND KERSTMIS TE BERLIJN. Versterkte politiemacht. In Berlijn wordt heden, den vooravond van Kerstmis, een versterkte politiemacht op de been gebracht, daar de communisten van plan zijn, z.g. „Kerstwandeltochteu" door de straten te organiseerén. Daar voor Berlijn nog steeds het door den politie president uitgevaardigde demon stratieverbod bestaat, zal de politie op alle plaatsen, waar het tot samenscholingen of opstootjes komt, krachtig optreden, om rustverstoring te vermijden. Op alle hoofdpunten van de stad wordt politie gestation neerd. FRANKRIJK. POINCARé'S TOESTAND. Gistermorgen heeft ten huize van Poin- carë opnieuw een consult plaats gehad, na afloop waarvan het volgende bulletin werd gepubliceerd: De beterschap blijft op nor male wijze aanhouden; zij heeft in de afge- loopen twee dagen een wijle stilgestaan in verband met een lichten bloedaandrang in de longen, die thans weer genezen is. Vol komen rust blijft nog noodzakelijk. Eerst over eenige dagen zal weer een commu niqué worden uitgegeven. STEEG PROFITEERT VAN DE GELEGENHEID. Minister-president Steeg heeft een aan vang gemaakt met de wisseling van amb tenaren, die hooge posities bekleeden. Gisteren heeft hij den chef der afaee- ling van de politieke politie in het ministe rie van binuenlandsche zaken, een der in tiemste medewerkers van Tardieu, van zijn post ontheven. Men verwacht, dat ook de prefect van politie te Parijs van zijn ambt ontheven zal worden. DE PRINS VAN MONACO. Incidenten bij zijn aankomst te Monte Carlo. Toen prins Louis van Monaco Maandag van Parijs te Monte Carlo arriveerde, uitsluitend bij vooruit- betaling vajiAf heden tot en ié.t 28 december as., is yde gelegenheid openge- steld: aan ons bureau. bezorgers in de stad, en buhjnze agenten, om in het ihwmer van 31 de- cember\den gebruike- lijken nieuwjaarsgroet te plaatsen: 4>e prijzen dezer adverteren zijn 1— 4 regels0.50 S— 9-12 1^ 1316 2— de administratie stormde buiten het station plotseling een groote menigte op hem af. De politie char geerde en arresteerde een dertigtal per sonen. De prins reed zoo snel mogelijk naar zijn paleis. Naar verluidt, zal È&t verzoek tot hem worden gericht om ten behoeve van zijn kleinzoon af te treden. Of de prins er ooren naar zal hebben? SPANJE. FRANCO SPREEKT. Koning Alfonso weer den dans ontsprongen. Een bijzondere correspondent van de „Daily Express", mr. H. J. Greenwall, had een zeer belangwekkend interview met ma joor Franco, die vorige week Maandagmor gen van plan was, liet koninklijk paleis f.e Madrid te bombardeeren. Aan dit interview, dat aan de Spaansche en Portugeesche censuur ontsnapte, ont-lee- nen wij het volgende: „Hoe slaagde u er in", vroeg mr. Green wall het eerst, „uit de gevangenis te Ma drid te ontvluchten?" „Wel", zei majoor Franco glimlachend, „ik had zes verschillende plannen uitge dacht en ten slotte heb ik, om zoo te zeg gen, eenvoudig den grendel opgelicht en ben naar buiten gewandeld. Dat was nu juist niet zoo buitengewoon moeilijk. Na mijn ontvluchting heb ik Madrid echter geen oogenblik verlaten, maar ik hield mij verborgen bij vrienden. Het Spaansche republikeinsche comité had den coup d'état tot in de kleinste bi- zonderheden voorbereid". „Waarom trachtte u een revolutie te ver wekken?", vroeg mr. Greenwall daarop. „De koning moet heengaan", antwoordde majoor Franco. „Wij moeten Spanje bevrij den uit de banden der tyrannie en het ma ken tot een Europeesche natie. Thans is het niets meer dan een Marokkaansche natie. Wanneer de republiek zal worden ge- stioht, zal de koning verhoord worden door een nationale vergadering en dan zal h:j verantwoording hebben af te leggen 'oor wat hij op economisch en politiek gebied gedaan heeft. Indien de poging, om een republiek te stichten, reeds ditmaal geslaagd was, ware Alcala Zomora president geweest; nu ech ter is hij in de gevangenis". „Waar haalde u het geld vandaan, om de voorbereidende maatregelen te nemen?" vroeg mr. Greenwall. „Het antwoord op deze vraag", zeide majoor Franco is heel eenvoudig: „wij hadden geen geld. Ieder van ons gaf, wat hij geven kon. Onze revolutiepoging in Ma drid kostte ons ongeveer twee duizend pond, niet meer". „En wat speelde u persoonlijk voor rol in de revolutie?" ging mr. Greenwall voort. „Mijn taak was, het paleis te bombardee- ren", antwoordde majoor Franco, ;jen ik was reeds op het punt, de bommen uit te werpen, toen ik een aantal kleine kinderen zag spelen op de Plaza del armas, in de nabijheid van het koninklijk paleis. Indien deze kinderen hier niet gespeeld hadden, had ik het paleis totaal vernield. Ik keek naar beneden en mijn hand raak te de handle reeds aan, om een bom uit te werpen, toen ik tot mij zelf zei: „Neen, zoo iets kan ik niet doen. Waarom zouden al deze onschuldige levens moeten worden opgeofferd? En ik trok mijn hand van de handle terug. Ik heb zelf helaas wel geen kinderen, voegde hij er aan toe, maar mijn broers hebben er en waarschijnlijk heb ik onbe wust aan hen gedacht. Ik bleef daarop doorvliegen boven de stad; en het teekèn, dat een golf van repu blicanisme over Spanje zou hebben doen uitstroomen, werd niet gegeven. De revo lutie was van dat oogenblik af mislukt, want het bombardement van het koninklijk pa leis zou het teeken zijn voor deu opstand in Madrid. Mijn mede-officieren en ik hebben beslo ten, ging Franco verder, Portugal te ver laten en verdere plannen uit te werkeu. Ik zelf ga voor korten tijd naar Parijs en mijn mede-officieren naar België erx Duitschland. Maar dat alles is natuurlijk tijdelijk. Wij zullen niet stil zitten. Denk niet. dat de republikeinsche gevoelens in Spanje dood zijn!" PALESTINA EEN INCIDENT TE BETHLEHEM. De „K.W.P." meldt uit Jeruzalem: De Engelsche gouverneur van Jeruzalem zou dezer dagen met een sterke politie macht en een groep arbeiders naar Bethle hem gegaan zijn naar de grot van dé Ge boorte des Heeren en daar order gegeven hebben om te beginnen met de -restauratie werkzaamheden. Ondanks het protest van den Pater Franciscaan, die met de bewaking van deze heilige plaats belast is, hebben de arbei ders toch de voorbereidende maatregelen getroffen, om een aanvang te maken met de restauratie. In katholieke kringen te Jeruzalem be schouwt men dit incident als een doorvoe ring vao het systeem der mandaat-regee ring, die op allerlei manieren den Latiin- schen invloed in 't H. Land tracht te ver minderen. CHINA WANDADEN VAN CHINEESCHE COMMUNISTEN. Katholiek geestelijke doodgefolterd. De katholieke geestelijke Marcus, die eenige weken geleden door communisten werd gevangen genomen op den missie post in Zuidoost Hoepeh, is door de mis handelingen, die de bandieten hem hebben aangedaan, bezweken. Deze hebben zijn lichaam vrijwel geradbraakt, hem het ge zicht ontnomen, langzaam geworgd en ten slott6 den geestelijke zelfs geen eerlijke begrafenis waardig gekeurd, doch het lijk in den grond gestopt. Op lsten en 2den Kerstdag zal „De Leidsche Courant" niet verschijnen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Majoor Franco over zijn mislukte revo lutie-poging. Katholieke actie in Mexico. De Merapi nog altijd in werking. (Ned. O.-Indië). BINNENLAND. Het tarwe-wetje is door de Tweede Ka mer aangenomen, (lste blad). OMGEVING. Uitvaart en begrafenis van den zeereerw heer Th. Sarter, te Noordwijk. (lste blad). MEXICO. KATHOLIEKE ACTIE IN MEXICO. Grondslagen der reorganisatie. De „Osservatore" deelt enkele interes santé gegevens mede over de ontwikkeling der katholieke actie in Mexico. Hoewel de godsdienstvrijheid der Mexi caansche Katholieken nog vrij beperkt is, hebben zij toch met vereende krachten de handen aan het werk geslagen, om de Ka tholieke actie tot bloei te brengen. Allo gods dienstige en sociale grondslagen die door de kerkvervolging verwoest zijn, moeten thans vernieuwd worden. Bij de reorganisatie der Katholieke actie volgt men in Mexico nauwkeurig de raadgevingen en verordeningen van den H. Vader op. Algemeen voorzitter in de aartsbisschop van de stad Mexico, mgr. Diaz, die, in sa menwerking met het overige episcopaat, dc statuten der Katholieke actie opstelde. De geheele organisatie is ondergeschil;I aan het kerkelijk gezag, zooals dit door den H. Stoel werd bepaald. Z. H. Pius xi be paalde immers in Zijn schrijven van Febr. 1920, dat het werk der Katholieke actie streng gedisciplineerd moet zijn, om waar lijk goede vruchten te kunnen afwerpen. In artikel 1 van de statuten der Katho lieke actie in Mexico wordt don ook ge zegd, dat" de Katholieke actie een samen werkende organisatie is, waarin de leekeii op velerlei manieren aan het apostolaat der kerkelijke hiërarchie kunnen medewet* ken. Volgens deze statuten moeten ook alle diocesane en paroehieele vereenieingen deel uitmaken van de Katholieke aclie. De nieuwe organisatie iu Mexico stelt zich bijzonder ten doel, alle sociale stan den onder de Katholieken, oud en jong. mannen en vrouwen, arm en rijk. voor haar idealen te winnen. Door Mgr. Diaz werden alle Katholieken in Mexico ingedeeld in vier groote groe pen: io. de groep, waartoe alle gehuwde mannen en de ongehuwde tot 35 jaar be hooren; 2o. de mannelijke jeugdvereenigin gen, waartoe de meisjes van 15 tot 25 jaar behooren3o. de Katholieke vrouwenbon den en 4o. de vrouwelijke jeugdvereenigin gen, waaróte de meisjes van 15 tot 25 jaai behooren. Iedere Mexicaansche parochie is dus in ^ier groepen ingedeeld. Alle groepen teza men vormen de diocesane groepen en deze vormen op haar beurt het fundament dei geheele Katholieke actie. Zijn aardappelschillen afvalstoffen? Voor de Haagsche rechtbank heeft gis teren in hooger beroep terecht gestaan G. C. S., melkhandelaar te Leiden, die door den Le-idschen kantonrechter wegens het op zijn met melk beladen wagen tege lijkertijd vervoeren vau aardappelschillen, waardoor hij het op de Warenwet berus tende Melkbesluit zou hebben overtreden, wa? veroordeeld tot een geldboete van drie gulden. Zooals destijds reeds is uiteenge zet, is deze kwestie voor de melkverkoo- pers daarom van belang, omdat zij door deze schillen, welke zij van hun klanten ontvangen, jaarlijks een belangrijk bedrag aan veevoeder uitsparen. Als getuige werd ook nu gehoord de keurmeester-verbalisant West, op verzoek van den verdediger ditmaal tevens als des kundige. De officier van Justitie, mr. Blok, requi- reerde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. L. Weijl, schetste allereerst het belang, dat deze zaak voor de medehandelaren en melkveehouders

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1