GEMEENTERAAD VAN LEIDEN UIT DE OMGEVING DINSDAG 23 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Vergoeding aan een Katholieke school voor buiten gewoon lager onderwijs; de S.D.A.P. tegen. Subsidie voor de Stads-Autobusdienst; de beraad slagingen onderbroken. De Kerstgave; er vallen meer personen onder dan vorige jaren. (Een nadere beschouwing over eenige der besproken voorstellen plaatsen wij mor- gen). What is in a name? 7. Voorstel tot het geven van een naam aan den weg loopende vanaf den ltijnsbur- gerweg bezuiden de trambaan der ïïaag- sche Tramweg-Maatschappij. Wethouder Goslinga is het met zijn collega's niet eens. Het voorstel is om den weg „Mariënpoelweg" te noemen, en wel uit historische overwegingen. Maar er be staat reeds een „Mariënpoelstraat", welke B. en W. dan weer willen verdoopen om verwarring te voorkomen. Spr. wil den weg liever „Wassenaarsche weg" noemen. De heer Groeneveld sluit zich aan bij de bezwaren van wethouder Goslinga, doch had den weg „Haagsche Schouw" willen noemen. Echter kan hij zich wel ver eenigen met den heer Goslinga. De heer v. E s voelt echter meer voor den naam Haagsche Sohouwweg en dient een voorstel daartoe -in. De heer de Re ede vraagt: waarom niet de oorspronkelijke naam, nL 'Begrafe nis weg? De heer Wilbrink is blij dat de heer de Reede daar geen voorstel tfan heeft ge maakt. Hem klinkt do na>m „Wassenaar- sche weg" vlotter in de oorem De heer Parmentier verklaart zich eveneens voor den naam Wassenaarsche weg, evenals de heer Schiiller. De heer Mand er s hecht aan de his torie. Het klooster Mariënpoel heeft niet gestaan aan de kant van de Mariënpoel straat. Thans is het nog de tijd om een historische fout te herstellen. Spr. ver klaart zich vóór het voorstel van B. en W. De voorz. meent, dat het z'n waarde heefCzick te houden aan de historie. Vroe ger meende men abusievelijk, dat het klooster aan den kant van de Mariënpoel straat heeft gestaan. De bewijzen, dat het echter aan den anderen kant heeft "ge staan, zijn eerst onlangs ontdekt. Van daar het voorstel om de straat anders te noemen en den onderhavigen weg naar het voormalige - klooster te noemen.. De gronden van den heer Goslinga, om te ko men tot Wassenaarsche weg zijn aller minst overtuigend. Niemand gaat langs dezen kant naar Wassenaar of de Haag sche Schouw, doch door het 'Noordeinde en den Haagweg. Wethouder Goslinga wijst nogmaals op de bron van verwarringen, welke ge schapen wordt door het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 21 tegen 9 stemmen. Het voorstel van den heer Goslinga (Wassenaarsche weg) wordt aangenomen met 24 tegen 6 stemmen. Doorwerking der pacificatie gedachte? 8. Voorstel tot het verleenen van een vergoeding aan het gestioht „dc Voorzie nigheid'' in de kosten van stichting en exploitatie van de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan den Zoeterwoudsehen Singel. De heer Groeneveld wenscht niet verder te gaan dan door de wet is voor geschreven. Wij hebben reeds een open bare schook voor buitengewoon onderwijs en nu is er weer een R. K, school gekomen. Straks komen andere richtingen ook. Spr. ziet geen reden om het onderwijs aan deze achterlijke kinderen te splitsen naar gods dienst of politieke richting. Het rijk heeft de subsidie voor dit- onderwijs niet spe ciaal geregeld op grond van den moeilijken financieelen toestand. De financiën van de gemeente Leiden zijn niet minder moeilijk. Wat den bouw betreft, heeft spr. -be merkt, dat bij de aanbesteding alleen R. K. georganiseerde aannemers in aan merking kwamen. Spr. ziet hierin een ge vaar, omdat niet op do voordeeligste wijze gebouwd wordt. Wanneer de vereeniging dat op haar kosten wil doen, moet zij dat zelf weten, maar spr. wil daartoe niet medewerken door vergoeding te verleenen, in de bouwkosten. De heer R o m ij n zal voor het voorstel stemmen, doch stemt niet volkomen in met- do motiveering. Spr. wenscht dit niet te zien als de principieels beslissing; hij zal uit practische overwegingen vóór stem men. Over de wenschelijkheid van de be perking der aannemers heeft spr. zijn eigen meening, doch dat kan geen motief zijn om de subsidie af te stemmen. De heer v. Es acht de splitsing van het onderwijs een voordeel en zal dan ook vóór-stemmen. Ook spr. meent, dat het moeilijk zal vallen thans nog terug te ko men op de aannemers-kwestie. Hij acht de motieven, die tot de gevolgde gedrags lijn hebben geleid, redelijk. Voor een Gereformeerde school behoeft de heer Groeneveld niet bang te zijn in de naaste toekomst. Wethouder T e p e zegt-, dat de heer Groeneveld een gelegenheid om te bewij zen, dat het hem ernst is met zijn goede gezindheid fc. o. v. de pacificatie voorbij heeft, laten gaan. Voortaan zal hij geen aanmerking kunnen maken, wanneer van andere zijde gezegd wordt: wij geven geen cent meer dan do wet eischt. De geest van de pacificatie is volkomen gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Spr. blijft zich op cjat standpunt stellen. Wanneer bijzonder onderwijs noodig is, :s het zeker noodig op het gebied van het 'uiitengewoon onderwijs. De Grondwet eeffc ook het buitengewoon onderwijs ge lijk gesteld, alleen ontbreekt de voorge schreven Alg. Maatregel van Bestuur. Doch dat kan voor ons geen motief zijn om den geest van de Grondwet niet door te voeren. Dat eerst gebouwd is en daarna subsidie is aangevraagd, is geen bezwaar. Dat er maar raak gebouwd zou zijn, kan absoluut niet worden gezegd. Wat de aannemers- kwestie betreft, merkt spr. op, dat dit meer voorkomt al is niet ieder schoolbe- stuur zoo eerlijk om het in het bestek op 1 te nemen. Bovendien is daar ook niets tegen. Er zijn ook bijzondere redenen om tot diergelijke maatregelen over te gaan. De heer Groeneveld: Noemt u z© eens. Wethouder Tepe: Een Katholieke aan nemer heeft meer begrip van hetgeen in een katholieke school noodig is. De heer Groeneveld houdt vol, dat er geen aanleiding is om bijzonder onder wijs aan deze kinderen te geven. Er is deze kinderen nauwelijks iets meer bij te brengen dan wat lezen en schrijven. Spr. handhaaft zijn bezwaren tegen de aanne mers-beperking en wil niet toegeven om dat het "schoolbestuur den raad eenvoudig voor een voldongen feit heeft gesteld. Spr. ziet niet in, waarom de gemeente zich op een ander standpunt moet stellen dan het rijk t. o. v. het buitengewoon onder wijs. Wij weten niet waar wij ophouden, het is hier een beginselkwestie. Nogmaals terugkomend op de aanne merskwestie meent spr., dat het geen gelijk stelling kan zijn, wanneer bij het bijzonder onderwijs overheidsgeld uitsluitend ten goede komt. aan bouwers van eigen rich ting, terwijl zulks bij openbare scholen nimmer het geval is. In de comm. v. on derwijs heeft de wethouder zich meer speciaal uitgelaten. Toen heeft hij gezegd, dat het voorkomt, dat met-katholieke aan nemers en hun personeel zich onbehoorlijk gedragen tegenover religieus onderwijs personeel. Dat kan wel eens gebeurd zijn, doch kan geen reden zijn om uitsluitend katholieke aannemers te nemen. De hèer Manders komt op tegen de bewering van den heer Groeneveld, dat het bijzonder onderwijs geen nut heeft voor achterlijke kinderen. Hij weet er niets van. De inspecteur van het L. O. heeft een ander geluid doen hooren. De heer Groeneveld meent, dat het niet zoo vaak voorkomt dat de beleefdheid niet in acht wordt genomen tegenover religieuzen, doch het komt inderdaad wel veel voor. Niet altijd woi-di eon R. K. aannemer aan gewezen, zooals bijv. het geval is geweest bij den bouw van de R. K. Vakschool aan ,4iet„Noordeinde. 1 De heer S c h 11 e r vraagt den wet houder de namen te noemen van die schoolbesturen, welke aannemers van eigen richting kiezen. Wethouder Tepe herinnert er aan, dat het schoolbestuur vrij was toen hel de school bouwde Sp» heeft geen bepaald schoolbestuur willen beschuldigen, doch heeft slechts willen zeggen, dat hier open lijk gezegd is, wat anderen doen maar niet altijd zeggen. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 19 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de S. D. A. P. en de heer Zitman. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het in orde biengen van het sporttorrein aan don Zoeterwoudsehen Singel en in zake regeling van de exploi tatie van dat terrein. De heer R o m ij n wenscht de schermen langs de hekken tijdens de wedstrijden af te schaffen. Daarna z. h. at. aangenomen. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de gedeeltelijke vernieuwing van de walmurén langs liet Utrechtsche Veer en de Oude Vest nabij de Turf mark tb rug. De heer Zitman vraagt of het malen dicht bij den wal niet verboden kan wor den. Zr h. st. aangenomen. .11. Prae-advies op het voorstel van den heer Manders, tot verplaatsing van hot standbeeld van Boerhaave naar het kop- einde van bet middengazon in de Oegst- geesterlaan en tot beschikbaarstelling van de daarvoor benoodigde gelden. De heer Koster wenscht rekening te houden met eventueele verkeersbelemme- ring. Hetgeen wordt- toegezegd. Daarna z. k. st. aangenomen. 12. Prae-advies op het voorstel van den lieer Zitman, in zake het leggen van dub bel tramspoor over de geheele lengte van dc Hoogewoerd. De heer Zitman werpt de kwestie op of het voorstel van de bestrating van de Hoogewoerd reeds is aangenomen. De heer Zitman ontkent het, wethouder Splinter meent van wel; slechts de uitvoering wacht op een beslissing inzake het tramspoor. De heer Wilbrink gaat met het voorstel van B en W. mee. omdat de ver betering der bestrating niet kan wachten op een beslissing van de Tramweg-Mij. De heer Zitman meent, dat zoowel de politie als de Tramweg Mij. eigenlijk vóór dubbel zijn, al zeggen zij het niet. De heer S c h 11 e r verdedigt het voorstel van B on W. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. De heer Zitman wil'geacht worden te heb ben tegengestemd. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten- behoeve van de bijtrekking van oen gedeelte plantsoen achter „Amicïtia" bij de bestaande veemarkt. Aangenomen. Autobussen-subsidie. 14. Voorstel tot toekenning van een jaar- lijk8che subsidie aan de N.V. Leidsche Auto-boxen-Garage, ten behoeve van den localen Autobusdienst „Stadsverkeer" en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat, dienst 1930. De heer Bosman ie het met B. en W. eens, dat de busdienst Stadsverkeer in een behoefte voorziet. De vraag is maar: be staat er gevaar dat deze dienst verdwijnen gaat en zoo ja, weegt het offer op tegen het behoud van den dienst. De dienst werkte eerst met gehuurde bussen, doch later heeft de ondernemer zich beter ma teriaal aangeschaft. Het ligt z.i. niet op den weg van de gemeente om den onder nemer te gemoet te komen in een tijd, dat hij zijn onderneming op een verkeerde leest had geschoeid. Rekening moet alleen worden gehouden met het laatste jaar, toen de exploitatie m orde was. Spr. oefent dan ook critiek op de winst- en verlies cijfers. De voorgestelde subsidie van 6000 is veel te veel; er blijft dan slechts een heel kleine risico voor den onderne mer over. Iai ieder geval onderzoeke de gemeente ook de balans van de garage onderneming. Spr beveelt aan de subsi die te bepalen op 1 ct. per afgelegde K.M. en niet gedurende 10 jaar maar gedurende 5 jaar. De heer Koster vTaagt of onder het verlies der Mij. ook begrepen is, het ver lies gemaakt door andere reizen, o-a. naar België. Verder verklaart spr. zich voor stander van het verleenen van subsidie over 5 jaar. De heer v. E s vindt in de voorwaarden niets opgenomen omtrent een tusschentijd- sche stopzetting van den dienst. De heer Donders meent, dat het een groot gemeentelijk belang is, als er goede transportverbindingen zijn. Deze onderne ming voldoet inderdaad aan een behoefte. Het materiaal ia goed. het optreden van het personeei'eveneens, de tarieven zijn re delijk en de dienst is geregeld. Deze on derneming heeft met niet onbelangrijk verlies gewerkt; gevaar voor stopzetting dreigt. Wordt de dienst opgeheven, dan zal er een aandrang komen om een nieu wen dienst op te richten, misschien we] een gemeentelijken dienst. Dat laatste zou spr. niet gaarne zien en als de gemeente gaat onderhandelen met een nieuwen par ticulieren ondernemer, heeft, zij nog af te wachten, wat er van komt. Thans weten we wat we hebben. Do heer Groeneveld wil nog verder gaan dan de heer Donders en meent, dat het eigenlijk de taak van de overheid is, om autobussen in eigen exploitatie te nemen. Wanneer de gemeente subsidie geeft, moet de gemeente eenige zeggenschap heb ben. Spr. wijst in dit verband op de loo- nen van het personeel en wenscht een be paling, dat het loon niet dalen mag onder een minimumgrens en dat de arbeidsvoor waarden in het algemeen aan de goedkeu ring van B. en W. zullen worden onder worpen. Het lijkt spr. niet goed, dat een dergelijke onderneming' werkt met perso neel uit andere plaatsen. De directeur heeft spr. verzekerd, dat. hij in het ver volg er rekening mee zou houden, dat zoo veel mogelijk Leidsche chauffeurs worden aangesteld. Verder wenscht spr. vrijbiljet- ten voor gemeenteraadsledende directeur had daar geen bezwaren tegen. Wethouder Goslinga: Dat moet je noodig met zoo iemand bespreken. Hij be looft van alles en nog wat. De heer Groeneveld dient een voor stel in om de arbeidsvoorwaarden van het personeel te onderwerpen aan de goedkeu ring van B. en W. De heer de Reede beperkt zich tot den financieelen kant van de kwestie. In den eersten tijd is er met verlies gewerkt, doch thans heeft reorganisatie plaats ge had. Dat. is een vaak voorkomend geval, een dienst moet zich eerst inwerken. Is de onderneming thans op normaal peil aangeland? Spr. meent, dat het verlies nog wel eenigen tijd zal aanhouden en spr. meent, dat de- voorgestelde subsidie ge rechtvaardigd is". De voorwaarden zijn zoo, dat er behoorlijke waarborgen gescha pen zijn. Zelfs al zou de onderneming tus- schentijds stop gezet worden, dan heeft, de gemeente althans gedaan wat zij kon. Voor een overheidsexploitatie is spr. niet. Het denkbeeld van vrij vervoer vat spr. meer op als een „aardigheidje". De heer Parmentier vindt, de aan de Mij. te stellen voorwaarden vrij opper vlakkig. Er zün termen in, welke vaag zijn. De heer Wilbrink gevoelt veel voor de opmerkingen van den heer Bosman. Z.i. moet de exploitatierekening van de garage mede in aanmerking worden genomen. Spr. rekent in de gauwigheid uit, dat het aan bod van den ondernemer om den raads-, leden een gratis abonnement te verstrek ken een cadeautje betcekent van 2000. Dat kan er dus blijkbaar nog wel af. De heer Bosman dient een voorstel in om de subsidie te bepalen op 1 ct. per afgelegde K.M en wel gedurende 5 jaar, terwijl in de voorwaarden dient te worden opgenomen het recht om de balans en winst en verliesrekening van de garage te - onderzoeken. Wethouder Goslinga meent, dat het voorstel eigenlijk niet bestreden is. Het gevaar is zeer groot, dat de dienst bij wei gering der subsidie wordt stopgezet. Dit offer van 6000 om dat gevaar te voor komen is z.i. niet te groot Spr. kan de gedachtengang van den heer Bosman niet volgen; z.i. is diens betoog niet zakelijk genoeg. De termijn van 10 jaar is geen contractueele verplichting, doch een gent- lemans agreement. In tegenstelling met den heer Koster meent spr. dat de tochten naar België wel niet met verlies worden ondernomen. Wanneer B. en W zou blijken, dat de winst op den bussendienst gedrukt zou worden door cle garage-exploitatie, zou iedere band met den ondernemer worden doorgesneden. De heer Parmentier vindt de voorwaar den oppervlakkig, doch spr wijst er op, hoe nauwkeurig elke mogelijkheid onder de oogen is gezien. Het voorstel van den heer Groeneveld inzake de arbeidsvoorwaarden en Leidsch personeel neemt spr. over. Spr. heeft geen bezwaar tegen het voor- stol-Bosman inzakf de administratie-con trole, doch weet niet of het wel doenlijk is, iemand een bepaalde administratie op te leggen. Wegens het vergevorderde uur worden de debatten over deze kwestie gesloten, oipdat er nog een punt op de agenda staat en verschillende raadsleden geen avondver gadering wenschen. De Kersttoeslag. 15. Prae-advies op het voorstel van den heer van Stralen, in zake verhooging en uitbreiding van den Kersttoeslag aan werk- loozen. De heer v. Stralen drukt zijn spijt er over uit, dat er geen avondzitting is. Dit punt komt nu in het gedrang. Spr. is teleurgesteld over het afwijzend prae- advies. Hij heeft het voorstel tot verhoo ging gedaan omdat thans de Kerstdagen midden in de week vallen en de werkloo- zen als het ware recht hebben op eenige lichtpunten in hun donker bestaan. Temeer daar het ^liet gaat om groote bedragen. Spr. levert critiek op de cijfers van B. en W. en de door het college aangehaalde voorbeelden. Het is altijd eigenaardig, wanneer B. en W. met cijfers komen om aannemelijk te maken, dat. de toestand nog niet zoo erg is, spr. heeft altijd heel an dere cijfiers. Voor sommige bedrijven is de toestand in vergelijking met 1925 niet ongunstig, doch in 't algemeen is de werk loosheid in 1925 niet langduriger geweest dan thans. Spr. heeft gelezen, dat de R. K. werkloozen bij hun fractie hebben aange drongen op aanneming van spr.'s voorstel. Dat vindt spr. verheugend. Spr. verdedigt dan zijn voorstel tot uitbreiding der Kerst toeslag tot de z.g. kast rekkers. Deze men- schen hebben vaak een lagere uitkeering, dan wanneer zij worden uitgetrokken. B. en W. komen hieraan, gedeeltelijk tege moet; zij willen het aantal schrijnende grensgevallen beperken, doch bereiken daardoor slechts, dat deze grensgevallen worden vermeerderd. Aanneming van spr.'s voorstel kost werkelijk niet zooveel meer en men bereikt er mee, dat allen worden geholpen. Thans kan zich het geval voor doen, dat iemand uitgesloten wordt, die lang werkloos was, doch na 1 Dec. een paar dagen heeft, gewerkt. Mevr. Braggaa rd e D o e s wijst op de groote uitgebreidheid van dc werkloos heid. Men moet zelf maar eens werkeloos geweest zijn, om te weten, wat het betee- kent. De particuliere liefdadigheid is thans ook minder in deze benarde tijden. Het besluit, van Maatschappelijk Hulpbe toon om 1.toeslag te geven in plaats van kindervoeding tijdens dc Kerstvakan tie, acht spr. een stap in dc goede rich ting. Het bedrag van 1.acht spr. even wel te laag en het is jammer, dat een be paalde groep is uitgesloten n.l. dc kinde ren van ouders, die niet van gemeentewege gesteund worden. Kunnen B. en W. hierin nog verandering brengen. De heer W i 1 m e r hecfl in dc vorige vergadering den wensch uitgesproken, dat de categorie van personen, die de Kerst- gave zullen ontvangen, zal worden uitge breid. Dat is gebeurd en ieder lid van den Raad moet met deze uitbreiding tevre den zijn. Spr. wil in gemoed e een raad ge ven. Laat de heer van Stialen en laten ook wij niet den schijn op ons laden, als zouden wij niet uitsluitend het belang van de werkloozen willen bevorderen, doch de propaganda dienen, door zaken ter sprake te brengen, welke met meer kans op succes in do Commissie v. Sociale Zaken ter spra- ko konden zijn gebracht. Het zou politiek van de slechtste soort zijn, als wij uit de ellende van de werkloozen politieke munt zouden willen slaan. Spr wil aannemen, dat de heer van Stralen het oprecht meent, doch laat de heer van Stralen dan van hem aannemen, dat hij meer succes voor de werkloozen kan hebben, wanneer hij niet direct de zaken in het openbaar be spreekt., maar overleg wil plegen. De heer E 1 k e i b o u t meent, dat B. en W. zoover zijn gegaan ah vele leden van den raad hebben gewenscht. Spr. spreekt zijn verwachting uit, dat B. en W. de re geling soepel zullen toepassen. Wethouder Goslinga merkt op, dat de heer v. Stralen wel een pleidooi heeft gehouden voor een Kerstgave maar niet voor de verdubbeling der Kerstgave op dit oogenblik. Neigens wordt meer dan 25 pet. gegeven Wat- de uitbreiding be treft, heeft de heer van Stralen de fou'en van het voorstel van B. en W. niet kunnen aa-ntoonen. Een paar gevalletjes zouden onbillijk kunnen uitvallen, doch wij zijn altijd coulant. De heer v. Stralen vraagt den heer Wilmer, of B. en W. een andere houding hadden aangenomen als spr. deze zaak ter sprake had gebracht in de Comm. voor Sociale Zaken? De houding van den heer Wilmer valt spr. tégen. Spr is er een voor stander van óm de zaken niet in het open baar af te doen, maar te. doen zooals in den Haag Wethouder Goslinga: Daar geven ze niets meer. Do heer v. Stralen: In Amsterdam komen B. cn W. zelf met voorstellen tegen de werkloosheid. In den Haag krijgen de ka-strekkers een toeslag. Wethouder Goslinga: Dat heeft met de Kerstgave niets »e maken. De heer v. Stralen: Het gaat om de algeheele werkloosheidsvoorziening. De heer Eiker bout: Geef ze dan het 'neele jaar 5.— meer. De heer Manders verklaart zich voor stander van het vonr«tel v. Stralen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 18 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de 8. D. A. P. en de hoer Minders. Daarna sluiting. Het is reeds over half 7. LEIMUIDEN. VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST PASTOOR A. H. J. SPRENG ER. Jongstleden Zondag werd 't 40-jarig Priostorfeest van den Zoereerw. Hoer A. H. J. Sprenger, Pastoor der Parochie Lei- muidenRijnsaterwoude kerkelijk gevierd. 't Was waarlijk een groolsch, een plech tig feest, 's Morgens vroeg reeds wapper den van vele buizen de nationale drie kleur versierd met den Pauselijken wim pel. Te beginnen met half zeven 's ochtends en verder om fcalfacht en vervolgens te kwart over negen naderden wij mogen wel haast zeggen alle Parochianen tot do H. Tafel, om Gods zegen over hun be minden Herder af te smecsen. Er kwam geen eind aan de rij der communicanten. Een aandoenlijk moment, te aandoenlij ker door de prachtige versiering van het kerkgebouw, die door een zee van licht, zoowel kaars- als electrisch zoo schitterend uitkwam. 't Schip was een en al wimpel, afgewis seld door keurige, hangende bloemstukken \ftn witte seringen en levend groen, 't Hoogaltaar en de Communiebank was een en al bloemen, getuigend van de ofervaar- digheid der Parochianen en hun meele ven met dit bijzonder feest. Te tien uur werd door den geachten Jubi laris in de overvolle kerk een plechtige Hoogmis opgedragen voor de Parochie met assistentie van do weleerw. Paters Cypria- nus en Bruno van de orde der Capucijnen, resp. als diaken en sub-diaken. Voor die Hoogmis werd de Jubilaris be groet met de Priester-cantate van Dobbel steen, uitgevoerd door 't R.-K. Zangkoor onder leiding van den directeur, den heer J. Snecboor, aan 't orgel de heer W. Maar schalk Deze cantate werd op voortreffelijko wijze uitgevoerd. Hierna werd door 't zelfde koor gezon gen de 3-stemraige Mis „Lauda Sion" van H. Cuypers. Dank de goede leiding van den directeur en de flinke instudeering, werd ook deze Mis voortreffelijk ten gehoore ge bracht. In de H. Mis merkten we op de familie van don Jubilaris en tevens den Edelachtb. Heer Burgenieestor der ge meente en ook den gemeente-ontvanger. Na 't Evangelie beklom de weleerw. heer Pater Cyprianus den kansel tot 't houden van de feestprodicatie en wel over 't H. Priesterschap. In keurig gekozen bewoor dingen schetste de gewijde redenaar cle roe ping, de moeite cn zorgen, de opoffering en de verantwoording maar ook tevens do voldoening en 't loon van den Priester. Tevens sprak hij den voorloopigen dank uit aan alle Parochianen, die die feest tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Na do H. Mis werd door alle geloovigen 't feest ter gelegenheid van hot veertigja- rig-jubilé van hun beminden horder gezon gen. Uit volle borst klonk de dank, de bode en tevens wensch door de gewelven. Na de H. Mis was er gelegenheid, den jubilaris te complimenteeercn. Honderden maakten van deze gelegenheid gebruik, ook tot 't bezichtigen der geschenken. Door 't Kerk- en Armbestuur waren den Pastoor als geschenk van alle Parochianen 400 overhandigd. Van de hceren zangers ont ving hij een Lof-Bur6a en een Palla, vun do Missienaaikrans twee prachtige bronzen bloemvazen, van de Meisjes- en de Jon genscongregatie een brevier voor de 4 jaargetijden, van de zelatricen een club fauteuil, van de leerlingen der leer- en der naaischool een door hen zelf onder leiding der Eerw. Zusters vervaardigd groot al- taarkleed, een klein altaarkleod, oen super- pluij, een albe, een groot kleed voor de communiebank en 0 koorknnpenkleedjes, verder nog van andore parochianen ver schillende andere mooie artikelen on bloemstukken. Gedurende den middag was de toeloop ook van vrcewdelineen om de prachtige versioring der kerk, die wat ''l innerlijke betreft een der mooiste in den omtrek is, te bezichtigen groot. Om de plechtige feestdag, alsook om de sluiting der Missie werd 's avonds 7 uur een plechtig Lof gecelebreerd, mot assistentie der weleerw. Pastoors uit dc omgeving, waaronder ook de Zeereerw. Heer Helle gers, Pastoor, Deken uit /klphen. Even als 's morgens was nu ook de kerk weer tot in de uiterste hoeken zelfs door vele andersdenkenden gevuld. O-a. werden u door het zangkoor uitge voerd 't Adoro te van Pon te cn 't O. Sa c-rum van J. Haagh. Na een drie stemmige Magnificat hield de Eerw. Pater Cyprianus do slotpredicatie. Na nogmaals in naam van den jubilaris de parochianen cn de verschillende godsdienstige en kerkelijke corporaties voor hun schat van bloemen cn de kostbare cadeaux van allerloi aard te hebben bedankt, werd de Pauselijke zo gen gegeven, waarna 't plechtige Te Deum cn 't 3-stemmig Tantum Ergo van Sehae- ken en vervolgens den zegen met 't Aller heiligste. Evenals na de Hoogmis werd nu nog door alle gelovigen 't Feestlied gezon gen. En hiermee behoorde do H. Missie en ook 't 40-jarig Priesterfeest to* 't vertelden. Dit zal echter en voor den geachten jubila ris en voor de Parochie onvergetelijk blij ven. Moge Jt echter den Zoereerw. Her der vergund zijn nog menig jaar onder Gods zegen te midden zijner kudde tot heil der zielen te mogen werken, opdat hem eens nog de gouden kroon moge sieren en hij eens deze moge verwissolen met de onver gankelijke in eon beter leven, als loon voor zijn arbeid in den wijngaard des Heeren. LEIDSCHENDAM. Geboren: Adriana Clasina d. van P. J. Roodeirijs en C. M Beukers. Neeltje Margaretha d. van C. van Os en M. van Diepingen. Ondertrouwd: Johannes Vlooswijk en Cornelia Barbara van der Helm. Gehuwd: Hubertus W. Goeman en Adriana Vermeer.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9