De Merapi-ramp neemt buitengewone afmetingen aan 22ste Jaargang MAANDAG 22 DECEMBER 1930 No. 6778 3)e Zeidbcho, (Sou^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ÜE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week - - f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2-95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adv ertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Campagne tegen het Kerstfeest Zooals onzen lezers bekend is, wordt in Rus land met alle middelen er naar gestreefd, om een viering van het Christelijke Kerstfeest te verhinderen. Ook in Duitschland is op de laatst gehouden vergadering der communistische partij een plan ontworpen om een campagne te voeren tegen het Kerstfeest. De strijd tegen het Christelijke Kerstfeest moet in Duitschland volgens Russisch model georganiseerd worden onder leiding van een deskundige, die daartoe in Moskou een spe- cialen cursus heeft gevolgd. De campagne tegen het Kerstfeest wordt overal zoo intensief mogelijk doorgevoerd, vooral in Berlijn, Saksen en in het Roergebied, maar ook op het platteland, waar een zeker percentage der bevolking tot de industrie- arbeiders behoort. Waarom die afkeer voor het Christelijke Kerstfeest? Dc verklaring ligt o.i. klaar voor ons. Er is geen feest, dat zóó diep de Christelijke Waar heid dringt in de geesten, die zich daarvoor open stellen; geen feest, dat zóó aantrekkelijk de Christelijke Waarheid voorhoudt aan allen, die zijn van goeden wil. In de schoonheid en aantrekkelijkheid van het Christelijk Kerstfeest ligt de verklaring van den afkeer voor dit feest bij allen, die het Christendom, en in het bijzonder de Katholieke Kerk, haten. Die afkeer vindt zijn oorsprong in de vrees de vrees van door hun haat dood-ongèluk- kige menschen. De vrees, dat op het Christelijk Kerstfeest de lichtende Waarheid de geesten zal trekken en de weldoende warmte de harten zal ver kwikken de vrees misschien ook. dat zij zelf in hun bruut ongeloof zullen worden veront rust. Het Christelijk Kerstfeest houdt ons voor in het klaarste licht de groote waarde van iederen mensch als zoodanig, de betrekkelijke niets waardigheid van alle rang- en standsverschil. Christus is mensch geworden en geboren in een stal te Bethlehem, voor iederen mensch. Christus is mensch geworden en heeft door Zijn voorbeeld geleerd, dat de menschen-waar- de niet ligt in uiterlijke grootheid, maar in een leven van heiligheid, van innerlijke vervol making, in een leven van zelf-ver loochening, van offerende liefde. Tegen dit Christelijke Kerstfeest, zoo ont zaglijk-rijk aan de heerlijkste lessen voor in dividu en maatschappij, gaat de atheïsten campagne!. - i BUITENLAND DUITSCHLAND DE KERSTFEESTDAGEN DER NAZIS. Bisschoppelijke maatregel tegen een geestelijke, die er het woord voerde. De bisschop van Augsburg heeft, naar de bladen melden, den katholieken geeste lijke, dr. Hauser, pastoor der gemeente Strassberg, bij Augsburg, verboden nog spreekbeurten te vervullen. Genoemde geestelijke had, altijd volgens de Duitsche bladen, bij een Kerstfeest der nat,ionaal-socialisten in Augsburg van zich zelf getuigd, dat bij nationaal-socialist is. En in zijn feestrede had hij getracht, te bewijzen, dat de nationaal-socialistische leer geenszins in strijd is met de leer der Katholieke Kerk. Hij had zich ook uitgesproken tegen de verordening van het bisschoppelijk ordina riaat van Mainz. Ook op andere vergaderingen van de nationaal-socialisten zou dr. Hauser reeds herhaaldelijk het woord hebben gevoerd. FRANKRUK. DRIE AFGETREDEN MINISTERS. Hun heengaan wordt ongunstig beoordeeld. De ontslagneming, een uur vóór dat de Kamerzitting van Donderdag begon, van drie leden van het kabinet-Steeg, de minis ter voor pensioenen Thoumvre, de onder minister van landbouw, Cautru, en de on derminister van binnenl. zaken, René Co- Acht inlandsche dorpen van den aardbodem verdwenen Het aantal slachtoffers tot 700 gestegen Talrijke vluchtelingen door den modderstroom geïsoleerd. Anefa seint uit Weltevreden: Het aantal dooden, als gevolg van de uitbarsting van den Merapi is thans tóege nomen tot 7O0. terwijl gevreesd wordt, dat. nog zeer velen meer, die worden vermist, eveneens zijn -verbrand. Acht inlandsche dorpen zijn totaal verwoest, terwijl een uit gestrekte streek vruchtbaar land bedekt is mei. gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naar béneden vloeit, waardoor andere dorpen met verwoesting worden be dreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de stedèn van Midden-Ja va binnen, in vele gevallen van hun «innen beroofd door de verschrikkelijke tooneelen, die zij hebben aanschouwd. Het geheele district Stroemboeng is een met zware brandwonde® aan beenen en voeten, zijn in de hospitalen opgenomen. Magelang herbergt 2000 vluchtelingen, Moentilan en Salam (beide gelegen aan den j straatweg MagelangDjokjakarta in de Residentie Kedoe> elk 500, terwijl velen zijn gevlucht naar de hoóger gelegen heu- j veis, alwaar ze onbereikbaar zijn door den 1 modderstroom. Men kan deze menschen echter niet voorzien van levensmiddelen. De bevolking verkeert, in een paniekstem ming. De Merapi werkt, voort, doch is door de wolkenmassa aan het oog onttrokken. De militairen verleenen op krachtige wijze hulp. Nader wordt door Aneta geseind, dat de hoofdplaats van het onderdistrict Sroem- boeng (ten Z. W. van den Merapi), die door den modderstroom werd bedreigt, ware brandende hel geworden. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rook zuilen en verblindende vlammen uit, of schoon het onderaardsch gerommel is op gehouden. De resident, die het getroffen district bezocht, kwam in verscheiden hui zen, waar de mannen en vrouwen, blijkbaar uit angst voor de komende ramp, zelf moord hadden gepleegd. De eruptie is een van de grootste cata- strophen, welke Midden-Java ooit getrof fen hebben- Het is onmogelijk in het getroffen ge bied door te dringen als gevolg van de le vensgevaarlijke gasvorming. De omvang van de schade valt nog niet te berekenen, doch stounverleening, ook uit Nederland, is dringend geboden. De modderstroom blijft zich snel voortbewegen door de Kali Blongkeng, doch deze treedt somtijds bui ten de oevers, waardoor verschillende des sa's worden overvallen. Hierdoor zijn de menschen niet in staat te vluchten. Langs de wegen worden inecngeschroriipelde lij ken. in groepen van soms dertig tegelijk, aangetroffen. Tallooze gewonden, meestal door de militairen is ontruimd. De ramp neemt buitengewone proporties aan. De modderstroom is sinds Zondagochtend we der vier K.M. vooruitgestroomd. 140 H.A. sawah, 900 H.A. bouwland en 1500 stuks grootvee zijn tot nu toe reeds verloren ge gaan. Men verwacht echter geen aanzien lijke vergrooting van het doodental meer, aangezien vrijwel alle in de gevaarlijke zone liggende dessa's zijn ontruimd. Afgrijselijke tooneelen speelden zich in enkele huizen af. Voor den desolaten mod derstroom staande zag de resident plotse ling een klein jongetje, slechts gekleed- in een armoedig jasje, volslagen krankzinnig, met verbrande beenen en voeten. Het ventje werd gered en op den rug van een sergeant naar een ziekenhuis gebracht. De resident bezocht een verlaten huisje, al waar hij zeven kinderlijkjes aantrof, ter wijl de moeder, krankzinnig geworden, zich had opgehangen. Te Moentilan staan alle locomotieven onder stoom gereed om op alle ventuali- teiten voorbereid te zijn, hoew el Moentilan zelf momenteel geen gevaar loopt. ty, heeft veel commentaar uitgelokt, zelfs bij de rechterzijde, waar men zich uittor- aard over de spoedige afbrokkeling van het nieuwe ministerie verheugde, doch niet verheelde dat men de houding der drie ministers niet fair vond. Na gedurende vier dagen aan de beraadslagingen der regee ring te hebben deelgenomen en zelfs actief aan de opstelling der regeeringsverklaring te hebben meegewerkt, kwamen zij plot seling tot de ontdekking dat zij het poli tiek niet konden verantwoorden deel uit te maken van een kabinet, dat den steun der socialisten zou erlangen. De „Oeuvre"', die hen „verraders" noemt, vertelt dat de drie heeren omstreeks één uur 's middags den premier Steeg van him voornemen in kennis stelden. De Kamerzit ting, waarin Steeg zijn ministerie zou voorstellen, begon om drie uur. Do minis ter-president merkte op dat hij de hou ding der drie ministers onbegrijpelijk vond. Hij riep in allerijl zijn collega's bijeen voor een kabinetsraad, welke tot kwart voor drie duurde. In den loop der bespreking stelde hij voor om president Doumergue het ontslag van het geheele ministerie aan te bieden. Doch de gverige leden van het kabinet meenden dat Steeg dit niet meer kon doen, daar het zijn plicht was voor de Kamer te verschijnen. Het was dus niet in een zeer opgewek te stemming dat de nieuwe premier zijn intrede deed in het parlement. N00RDWIJK. Dit nummer bestaat uit drie bladen PASTOOR TH. P C. SARTER. t In het 60e jaar van zijn H. Priesterschap is gistermorgen in het St Jeroensgesticht onze oud-Pastoor Theodorus Petrus Conradus Sar- ter in den ouderdom van ruim 84 jaar overle den. Zacht en kalm is zijneerw. in den Heer ontslapen. Pastoor Wijtvliet stond de over- ledene in zijn laatste oogenblikken bij. Vanavond te half acht zal'de Rozenkrans worden gebéden in de Parochiekerk. Morgenmiddag te 1 uur precies zal het stof felijk overschot van den overledene vanuit het St. Jeroensgesticht overgebracht worden naar de Parochiekerk. Van 2—6 uur zal cr voor de parochianen gelegenheid bestaan, een afscheidsgroet bij hun oud-Pastoor te brengen. 's Avonds te half acht zullen de Metten wor den gezongen, de Lauden Woensdagmorgen te 9.30 uur, waarna de plechtige uitvaart en be grafenis. Pastoor Th. P. C. Sartor werd 1 Augus tus 1846 te 's Gravenhage geboren en 15 Augustus 1871 te Haarlem priester ge wijd. Aanvankei ijk benoemde Z. D. H dc Bisschop hem als assistent te Haarlem in de St. Jozefparochie. Echter was zijn ver blijf daar van korten duur, daar hij na drie maanden benoemd werd als Kapelaan t,e Vlaardingeu. Deze standplaats was echter ook van korten duur, daar Kapelaan Sartor reeds in Maart 1872 naar Haarlem werd teruggeroepen, nu als kapelaan der St. Jozefparochie, in welke standplaats Zijn eerw. ruim 10 jaren verbleef. Op 30 Sep tember 1882 kwam de benoeming al' als kapelaan der St. Catharinaparochie te Amsterdam. In onze hoofdstad arbeidde Zijneerw. bijna 6, jaar tot 2 Juni 1888, waar op kapelaan Sartor benoemd werd tot pastoor te Nieuw-Vennep, alwaar hij 16 jaar aan het hoofd der hem toevertrouw de kudde heeft gestaan. Den 24en Fabruari 1904, deed pastoor Sartor zijn eerste intrede in Noordwijk als herder en opvolger van onzen grooton Patroonheilige St. Jeroen. Dat onze beminde pastoor in de 18 jaar, waarin hij de St. Jeroenparochie heeft mogen besturen, hard heeft gewerkt, daar voor spreken de feiten nog op den huidigen dag. Men zie slechts onze R. K. Jongens- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het roode leger in China door de regee- ringstroepen omsingeld. De uitbarsting van de Merapi neemt catastrophale vormen aan. Reeds 700 slachtoffers. (1ste blad). Een aanvaring in de Deensche wateren eischt 41 slachtoffers. (Buitenlandsche Be richten. 2de blad). BINNENLAND. Te Sliedrecht werd een echtpaar door kolendamp bedwelmd. De man overleed. (Gem. Berichten, 3de blad). OMGEVING. Overleden is de zeereerw. heer Th. Sar- ter, em. pastoor van Noordwijk. (lste blad) Met het oog op de beide Kerstdagen verzoeken wij inzenders van de gewone wekelijksche copie voor het Zaterdagnum mer te zorgen, dat deze voor Woensdag 12 uur op ons bureau is. school aan de Zeestraat, de groote uit breiding der R. K. Meisjesschool aan de Bronckhorststraat en last, not least ons schoone St. Jer<»ens-gesticht, de kroon op zijn werk, het ideaal waarnaar pastoor Sar tor altijd had gestreefd. Dit grootsche werk getuigt wel het meest van het priester- hart van den lr.or; te zorgen voor ar men en behoeftigen, zieken en ouden van dagen. De weldaad, welke pastoor Sartor door deze stichting voor Noordwijk heeft tot 3tand gebracht is onberekenbaar. Zijn zorg voor de noodlijdenden is als vastge legd in dit hechte monument, hetwelk een sprekend voorbeeld zal zijn, hoe de. pa rochianen de deugd moeten blijven beoefe nen welke zij leerden van hun afgestorven Herder. Ook voor de sociale vereenigingen heeft, pastoor Sarter veel gedaan. Wel gaf Zijn eerw. zich hiervoor niet op ^en eersten aandrang gewonnen, doch hij wist zien reeds op bejaarden leeftijd van het „vroe gere" los te werken en zich te geven voor het „tegenwoordige". Hij heeft aan de op komende sociale vereenigingen in zijn tijd zijn steun gegeven op de hem eigen be scheiden, maar daarom niet minder krach tige manier. Op 15 Augustus 1921 werd op luisterrijke wij-ze door de parochianen het gouden Priesterfeest herdacht, waarbij aller wensoh was, dat Zijneerw. nog lang voor het parochiewerk mocht gespaard blijven. Dit heeft echter niet zoo mogen zijn, daar pastoor Sarter allengs zwakker van ge zicht werd, welke in 1922 zelfs zoo erg werd, dat. deze tot bijna volslagen blind heid overging De pastoor vroeg ontslag en vestigde zich daarna in het St. Jeroens gesticht, alwaar Zijneerw. kalm en rustig zijn laatste levensjaren heeft gesleten in gebed en volle overgeving aan Gods heili ge wil, welke hem dierbaarder was dan het licht zijner oogen. Wij vertrouwen, dat in deze dagen Noordwijks parochianen veel voor hun be minden oud-Herder zullen bidden, opJit de poorten van het Hemelsch Jerusalem spoedig voor hem geopend zullen worden Dat hij ruste in vrede! ENGELAND MIJNSTAKING IN ENGELAND VOORKOMEN. De vertegenwoordigers van de mijnwer kersbonden in Lancashire en Cheshire heb ben met 820 tegen 168 stemmen het voor stel van den nationalen industrieraad in zake een voorloopig spread over-plan (ver deeling van de arbeidsuren over twee we ken) aangenomen. Naar het oordeel van bevoegde kringen beteekent de aanneming van dit voorstel het einde van het stakings gevaar in de mijnindustrie, daar hierdoor een meerderheid in het geheele land ten gunste van het voorstel wordt verzekerd. SPANJE. WIJZIGING IN DE SPAANSCHE REGEERING? Naar verluidt zal in den Spaanschen re- geeringsvorm wijziging worden gebracht. Naar in de Parensche pers verluidt,- heeft minister-president Bereguer reeds met vel schillende politici bespreking gehouden. De. nieuwe regeering zal tot stand ko men daar er nauwe samenwerking heorseht tus-schen conservatieven en liberalen. Van andere zijde verneemt men, dat de heele tegenwoordige regeering zal aftre den om plaats te maken voor een kabinet van uiterst rechts. Generaal Berenguer verklaarde aan een Spaanschen journalist, dat hij aan den da tum 1 Maart 1931 voor de nieuwe verkie zingen van de Cortez blijft vasthouden. Hij zelf zou zich uil het openbare leven terugtrekken, zoodra hij zijn plicht tegen over zijn koning en vaderland zal kebbeu vervuld. De kabinetsraad heeft bevestigd dat <le verkiezingen op de vastgestelde data zui- j len worden gehouden. Het zou echter niet, verwonderlijk zijn, indien deze door do ge beurtenissen eenigszins werden vertraagd. De kabinetsraad nam geen enkele bo- sliss-ing ten aanzien van het proces tegen de in verband mot de jongste gebeurtenis sen gearresteerde personen, teneinde aan de burgerlijke en militaire rechtbanken vol komen vrijheid to laten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1