UIT DE OMGEVING ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 DE LEiDSCHE* COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto over den kop. Gistermiddag vier uur is een vrachtauto op den Rijksstraatweg te Lage Zwaluwe, komende van het dorp Moerdijk en rij dende in de richting Zevenbergsche Hoek, tengevolge van den zwaren mist. bij het paseeren van een anderen auto. geslipt en tegen een boom gereden. De auto sloeg over den kop. waardoor de inhoud krui denierswaren over den weg vielen. De auto word zwaar beschadigd en moest wor den weggesleept. De bestuurder, L. uit Roosendaal, werd gewond .en door ma réchaussees verbonden- Verdronken. Te Muiden is de visschèr U. 8. verdron ken. De ongelukkige is vermoedelijk ko mende of gaande naar zijn bootje, liggende in een der vestinggrachten, uitgegleden en te water geraakt. Aan de gevolgen overleden. De landbouwer C. v. D.. die Maandag avond op den Oostelijken Havendijk, onder Roosendaal tengevolge, van den mist door een goederentram werd aangereden, waar door hem Dinsdag" in het ziekenhuis „Cha- ritas" zijn rechterarm moest worden ge amputeerd. is aldaar aan de bekomen in wendige kneuzingen ook zijn borstkas was ingedrukt voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden overleden. De man laat vrouw en kinderen achter. Vrouw in brand geraakt. Donderdagmorgen is de 54-jarige mej. A. Twigb te Capelle aan den IJssel in brand geraakt. Zij wilde een in brand ge vlogen pan vet naar huiten brengen, doch hierbij vatten haar kleeren vlam. Deerlijk verbrand werd de vrouw naar een zieken huis te Rotterdam gebracht. Twee zwervers te water. In de Haagsche zwervers wereld heeft zich Woensdagavond een tragi-comedie af gespeeld, welke gelukkig een goeden af" loop had, schrijft de „Res.-bodé". De 51-jarige opperman A. van K. en de 515-jarige echoenmaker G. J., beiden zon der vaste woonplaats, keerden terug van hun „dagtaak" welke zij besloten hadden met een bezoek aan diverse kasteleins, welk bezoek niet geheel zonder invloed was gebleven. Nu wilde het geval dat zij zich als onderdak voor den nacht een onbeheer de schuit, die aan den Trek vliet lag, had den uitgekozen, waartoe zij over de, smalle, loopplank boven het water moesten balan- ceeren. Het behoeft wel,geen nader bet-oog d'at dit. een minder geschikte bezigheid is voor lieden die niet geheel brandschoon meer zijn. Het onvermijdelijke geschiedde dan ook: de voorste week van den rechten weg af <>n plonsté in het ijskoude water van den Vliet. Zijn trouwe lotgenoot wilde hem na tuurlijk ook nu niet in den steek laten en volgde hem pardoes. Gelukkig dat. een schipper, wiens naam onbekend gebleven is, getuige was van het drama. Hij snelde toe en wist beide drenkelingen door hand reiking op het droge te brengen. Ondanks hun natte kleeren, gingen zij later toch weer in de schuit, de politie vond hen daar en nam hen mee naar het. bu reau, vanwaar de. Geneeskundige Dienst hen naar den Centralen Post bracht. De stakkers, die in heb bezit, waren van een fl'esch spiritus, hadden ernstig van rle kou geleden. Schepen aan den grond. Heb Engelsche stoomschip Taan j worth is gisteren tijdens mist, nabij VHssiiigen aan den grond gevaren. Het gisteren van Vancouver binnenge komen Nederlandsche motorschip Amstel- «Iijk, is bij YTaardingen tegenover de Kruit boeien aan den Noordwal aan den grond gevaren. Men hoopte vannacht, bij hoog water, vlot te komen. Schepen in den mist. Het motorschip „Indrapoera" kwam gis termiddag om 3 u. 45 m. van Batavia den Nieuwen Waterweg binnen en het stoom schip „Volendam" om 3 u. 15 m. van New- York. Om elf uur 's avonds waren beiden schepen nog niet voor de stad, daar zij wegens toeneménden mist iu den Nieuwen Waterweg geankerd zijn blijven liggiie. Ver der liggen nog 24 schepen binnengekomen iii den Nieuwen Waterweg geankerd. Het stoomschip „Batavia V" is gisteravond om 7 uur wel van de Boompjes naar Londen vertrokken, doch is ook ten anker gegaan. BRANDEN. Boerderij afgebrand. Te Siegerswoude is de boerderij van den lieer 8. W. IJ. een prooi der vlammen ge worden. Een koe verbrandde vier diereu moesten worden afgemaakt. Brand in een mandenmakerij. Te Rotterdam heeft gistermorgen bij het Kralingscheveer een felle- brand gewoed in de mandenmakerij van den heer G. v. H. De brand brak omstreeks half zeven uit. Het personeel was even te voren aan den arbeid gegaan en een hunner had de kachel aangemaakt. Het duurde niet lang of men bemerkte, dat de schoorsteèn in brand stond. En vóór de menschen eigenlijk goed wisten wat er aan de hand was, hadden ook de teenen vlam gevat. Snel greep het vuur om zich heen en in minder dan geen tijd sloegen de vlammen uit. De belen dende en in de nabijheid gelegen gebou wen liepen gevaar om ook door het vuur aangetast, te worden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch het leverde nog al wat moeilijkheden op vóór men water kon geven. Een zuig- buis werd in de rivier gelegd, terwijl over een lengte van 80 tot 100 M. het. water moest gepompt worden. Op die manier zou men niet opgewassen zijn tegen den brand en daarom liet men een motorspuit komen. Deze verscheen een kwartier later en werd onmiddellijk tewerk gesteld. Het. geheele gebouw, als mandenmakerij ingericht, brandde op dat. oogenblik van onder tot boven. Men had echter kunnen zorgen, dat de andere loodsen en werk plaatsen niet bij den brand werden betrok ken. Oiu lialfacht bestond er geen gevaar voor uitbreiding meer.. De brand kon beperkt blijven tot het eene gebouw, waarin hij was uitgebroken. De manden en teenen, opgeslagen op den zolder, leverden nog wél eenigeh tijd tegenstand, doch om ne- gén uur kon met watergevel) gestopt wor den. ERGERLIJKE VERWAARL00ZING VAN EEN PLEEGKIND. Een jongen overleden. Naar het „Dagbl. van Rotterdam" ver neemt is er bij de Rott-erdamsche justitie een klacht in behandeling betreffende de verwaa-rloozing van een 17-jarigen knaap. De jongen, wiens ouders overleden waren, woonde met een jonger broertje ten huize van een familie aan de Linker Rottekade. Voor het jongste kind werd een vergoeding van 10 per maand gegeven, terwijl de oudste jongen, die werkzaam was op het kantoor van een zeepfabriek, 50 per maand aan zijn pleegouders betaalde. De klacht is ingediend door een ouderen broer, een kantoorbediende uit Vlaardin- gen. Toen op 30 Augustus j.l. de oudste jon gen bij zijn broer op bezoek kwam hoorde hij, dat deze sinds Woens-dag tevoren ziek was. Hij vond hem in een slecht gemeubi leerd sousterrein op bed liggen. De broer, wien de jongen zeer ziek leek, ging onmid dellijk een dokter halen. Deze constateer de een zeer ernstige buikvliesontsteking als gevolg van een verwaarloosde blinde darmontsteking, en achtte onmiddellijke overbrenging naar hei ziekenhuis „Eudo- kia" noodzakelijk. Nog dienzelfden avond is de jongen geopereerd, waarna hij den volgenden avohd om 9 uur is overleden. De klacht, tegen de familie ingediend, is gebaseerd op verschillende feiten. Zoo wordt beweerd, dat de jongen tevoren tegen zijn familieleden had geklaagd over slechte behandeling. Hij zou geslagen wor den en kreeg te weinig eten. De jongen moét tweemaal om een dokter gevraagd hebben, zonder dat daaraan gevolg wérd gegeven. In déze zaak zijn reeds verschillende personen gehoord. DE BER00VING TE SPEKHOLZERHEIDE. De daders gevat. De marechaussee te Spekholzerheïde heeft Donderdagavond gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld een vijftal jongens uit- Spekholzerheïde van 1517 jaar. verdacht van medeplichtigheid aan de berooving. gepleegd in den laten avond van 7 Nov. j.l. De employé van de Coöpe ratie „Ons Dagelijksch Brood", mej. G., werd een tasch ontrukt, die 500 bevatte, toen zij van haar werk kwam en met de ejectrische .tram naar Heerlen wilde gaan, waar zij woonde. De berooving geschiedde door G., terwijl J. op den uitkijk stond. Het vijftal, dat het plan van de berooving reeds langen tijd te voren heeft opgemaakt, verdeelde den buit broederlijk. De gearresteerden hebben aan de politie de plaatsen aangewezen, waar hun deel was geborgen, zoodat nog onge veer 400 in beslag kon worden genomen. De jongens zijn door het lezen van sen- satielectuur tot deze daad gekomen. Zij zijn naar Maastricht overgebracht, om voor den officier van justitie te worden geleid. Berucht inbreker gearresteerd. De Brusselsche politie heeft gistermor gen in samenwerking met een vertegen woordiger van de Amsterdamsche politie den 33-jarigen Pool Wladislas B. van zijn bed gelicht. B. leefde sinds vier maanden te Brussel onder den naam van Jan Soeteu- dijk. De man heeft in Nederland verschil lende inbraken gepleegd. Hij was in het bezit van een Nederlandsch en een Belgisch paspoort. Een revolver met honderden patronen werd bij hem aangetroffen. Nader meldt men ons, dat de arrestatie van Wladislas B. gevraagd is door de Ne derlandsche Justite. De Amsterdamsche re cherche heeft de aanwijzingen aan de po litie te Brussel verschaft, waardoor zijn aanhouding mogelijk werd. Deze Pool wordt verdacht van inbraken te Alkmaar, Voor burg, Velsen en Amsterdam. Naderende koude? Langs het zeestrand tusschen Kijkduin en Hoek van Holland hebben verschillen de vogelkenners zeevogels gerapporteerd, welke zich nimmer in deze landstreek op houden, doch in het hoogere Noorden ver blijven. Dezelfde vogels heeft' men twee jaren geleden waargenomen, toen de stren ge vorst in aantocht was. Men vermoedt, dat deze vogels ook thans weer de voorboden zijn van een strenge vorstperiode. OUD-MINISTER J. B. KAN is benoemd tot lid van den Raad van State .en adviseur honorair van het departement van Binenlandsche Zaken. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN TWEE VAARTUIGEN GEZONKEN. Zeven personen verdronken. Uit San Francisco wordt gemeld: In de nabijheid van Tomales is door de woelige zee een motorboot vergaan. Zeven der op varenden verdronken. Een schip, dat te hulp wilde komen verging eveneens; drie opvarenden konden zich zwemmend in vei ligheid brengen. DE MIJNRAMP TE ALSD0RF. Nog steeds worden lijken gevonden. In de mijn Anna II te Alsdorf, waar on langs de bekende mijnramp plaats had, werden gisternamiddag nog drie lijken ge borgen. Twee lijken konden worden ge ïdentificeerd. liet derde is waarschijnlijk van een jongen mijnwerker. Het is vrijwel zeker, dat op andere plaat sen nog meer lijken zullen worden gevon den. Brand op een tankschip. Uit Belgrado wordt gemeld: Op een groot petroleumtaaikschip op den Donuj is gistermorgen brand uitgebroken. Het is een sleepsohip, dat 2 andere tankschepen naar Boedapest moest sleepen. Men Vas in dè buttrfc van Paiicsöva voor anker gegaan. Door onvoorzichtigheid mee een lantaarn is de brand ontstaan. De ka pitein is omgekomen. Een matroos werd ernstig gewond. De beide andere tankschepen zijn dade lijk naar den anderen oever gebracht. Men verwachtte ieder oogenblik een ontplof fing. De vlammen waren kilometers ver te zien. Een krankzinige neger doodt drie menschen. Een B. T. A.-telegram uit Perpignan meldt In de citadel, waar het 24ste regiment Senegaleesche tirailleurs gelegen is, werd plotseling een neger krankzinnig. Hij greep zijn geweer en vuurde in het rond. Een sol daat, een vrouw en een oude man, die juist voorbijgingen, wei-den gedood. Een Sene galeesche korporaal en een arbeidster wer den gewond. Een compagnie Senegaleezen heeft thans 't fort omsingeld, waar, naar men meent, de neger zich ophoudt. HEVIGE STORMEN. Gisternacht en -ochtend is Algiers door een cycloon geteisterd. Gistermiddag verklaarde de havenmees ter, dat de schade voor de haven alleen reeds meer dan 30 millioen francs bedraagt. Het is een catastrofe zooals Algiers tot dusver nog niet heeft gekend. Tot dusver zijn er nog geen berichten omtrent ernsti ge persoonlijke ongelukken binnengekomen. Naar voorts gemeld wordt heerschen op de Zwarte Zee sedert eenige dagen hevige stormen, waardoor het scheepvaartverkeer geheel stil ligt en veel schade aange richt is. Men vreest, dat verscheidene Russische schepen en een Grieksch stoomschip zijn EEN DEENSCH GELEERDE IN MONGOLIË GEARRESTEERD. Met paarden naar Oerga gesleurd. Familieleden van den bekenden onder zoekingsreiziger dr. Krebs, die zich als farmer in de Mongoolsche Sovjet-republiek had gevestigd, hebben bericht ontvangen dat Krebs op last der Sovjet-regeeripg is gearresteerd en met touwen tusschen twee paarden vastgebonden, naar de hoofdstad Oerga is gesleurd. Den Deenschen gezant te Moskou is ver zocht een onderzoek naar deze aangelegen heid in te stellen en Krebs zoo mogelijk hulp te verleenen. Sinds zes maanden is geen bericht van Krebs ontvangen, doch het blijkt dat zijn arrestatie een jaar ge leden heeft plaats gehad. Krebs was Nan- sen's voornaamste assistent bij diens re liëfwerk in Rusland. »Tel." Een bankstaking in het vooruitzicht? Uit Berlijn wordt gemeld: De bij de loonsovereenkoinst vopr de bankbedrijven betrokken werknemersbonden zijn giste ren bijeengekomen om hun houding te be palen ten opzichte van het eindresultaat van de eerste stemming, Deze stemming heeft plaats gehad in alle Berlijnsche bankzaken met inbegrip van de Reichskreditgesellschaft. Ook bij de Kommens- und Privatbak, de Deutsche Bank bleek het meerendeel van het personeel aan de stemming te hebben deelgenomen. De verwerping van de arbitrale uitspraak door de organisaties zou door vrijwel alle bankemployés zijn goedgekeurd, terwijl zich tevens de meerderheid van het" perso neel van alle bankbedrijven heeft uitge sproken voor het nemen van de noodige strijdmaatregelen. Wat er verder zal gebeuren zal afhan gen van de besprekingen, die heden plaaus hebben. Goudmaker Kurschildgeri vcor den rechter. Gistermiddag is te Dusséldorf het proces begonnen tegen den „goudmaker" Kur- schildgen uit Hilden wien oplichting in vijf tien gevallen ten laste wordt gelegd.. Bc- klaagd^ zegt dat zijn uitvinding echt „ge weest" is maar op de vraag van den voor zitter waarom hij dan in het voorloopig onderzoek niet de gelegenheid aangegre pen had om, in het bijzijn van deskundigen, goud te maken, antwoordt hij dat hij zich in de gevangenis ziek gevoeld had en niet in staat was geweest zijn wil te concen- treeren. Als eerste getuige verschijnt een advo caat uit Dusséldorf die een lang verslag doet van zijn bevinden met bekl. Getuige zegt, dat hij bekl. een laboratorium ter beschikking heeft gesteld en dat. hij met eigen oogen gezien heeft, dat bekl. wit lood in zijn toestel in goud veranderd heeft. De staaf lood was niet alleen met een laagje goud ovex-trokken, maar bleek ook van bin nen goud te bevatten. Bij een andere proef had bekl. gewoiie kalk in zijn toestel gedaan en dit opgelost in een vloeistof die naar benzine rook. De advocaat zegt ten slotte: „Mijn belangstel ling in beklaagdes experimenten heeft mij 15.000 mark gekost maar ik ben op dit oogenblik nog overtuigd, dat wat ik gezien heb, geen bedrog is geweest. (Reclame) DE LICHTSTAD JTAN BRABANT, EINDHOVEN, hSUt ook jjjn eigen- aardigheden. Vermaard is de verkeers puzzle, die zich er voordoet op de plek hierboven afgebeeld. Wie probeeren zou, als automobilist, motor- of wiel rijder hier eeti Oplossing - te vinden- moet goed in de-kennis dier verkeers borden ingewijd zijn. AALSMEER. Gemeenteraad. De gemeentei'aad heeft gisteren het nieuwe lid den heer J. P. Berghoef, tot wethouder gekozen. De begrooting werd vastgesteld, voor wat den gewonen dienst betreft, op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 608.109, en voor den kapitaaldienst op f 2.230.547. Centrale Veiling. Het bestuur van de Centrale Veiling stelt aan de leden voor, te besluiten tot vergrooting van de bestaande gebouwen, i-aming 600.000, en de oude veiling van de hand te doen, daar deze voor de vev- eeniging jaarlijks een verlies van ruim 4000 oplevert. H00GMADE. IJsclub. Woensdagavond hield de IJs club haar jaarvergadering in café Opdam. Aanwezig waren 72 leden. Na opening door den voorzitter, den heer C. van Rijn D.zu. werden de notulen gelezen en goedge keurd. De penningni., de heer J. Jansen, bracht financieel verslag uit, waarbij bleek, dat een batig saldo in kas was van 141.69. De kasnazieners, de heeren J. Kapteyn Jzn. en J. P. van Leeuwen, verklaarden de boe ken in den besten staat te hebben gevon den. De voorzitter bracht dank aan den penningm. voor zijn nauwgezet beheer en aan de kasnazieners voor hun rapport. Bij de bestuui'sverkiezing werden de heeren X. P. van Wieringen en Jac. v. Tol G.Czn. bij acclamatie herkozen. In de va cature wegens vertrek van den heer W. C. van Daan werd gekozen met meerder heid van stemmen de heer L. Zwetsloot Jzn. Bij een bespreking van de belangen der vereeniging bleven de loonen bepaald op 25 ets. per uur en 7 uur per dag. Tenslotte kwamen de vergassingen aan de orde. Van de dames waren de gelukki gen Neeltje Ploeg Wdr., 2e pr. Peternella v. d. Geest. 3e pr. Pietje van Leeuwen Gd., 4e pr. Klaziena Disseldorp Nd., 5e pr. M. v. d-. Meer Schrama, 6e pr. A. Zwetsloot v. d. Meer en de troostprijs Corn. v. d. Meer Salm. Daarna kwam de heeren-verrassiug aan de orde. Door den bode werd eerst een sigaar aangeboden, en vervolgens werd ieder een kansje gegeven met te trekken uit de van ouds bekende trommel. Hierna sloot de voorzitter deze plezierige verga dering. KATWIJK. Personalis. Do* hem- J. C. Tieleiman, 'ambténaar ter 'sécrcTarié alhier, 1s 'gisteren geslaagd voor de acte Staatsinrichting M. O. ulSSE. Harmonie „Adolf Kolping". Gisteren avond hield dc R. K. Harmonie „Adolf Kolping" haar ledenvergadering in het ge bouw van het Patronaat. De VooYzitter, de heer J. v. d. Voort opende deze bijeenkomst met groet en richtte een woord van wel kom tot de leden, in het bijzonder tot de .eden van den Rand van Bestuur. De voor zitter kon met vreugde constateorén de zeer snelle vooruitgang van het corps. Vooraanstaande perscuen, welke de laatst gehouden uitvoeringen hebben bezocht, constateerden dat deze Muziekvereeniging dank zij de energieke leiding van den heer Dik iiit Leiden, kuil bogen op beste krach ten. De voorz. hoopte, dat de leden Steeds de repetities trouw zouden bezoeken. De penningm. bracht financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 349.57 1/2 uitgaven 149.40, alzoo een voordeelig saldo van 200.17 1/2, wat een zeer ster ke aanwinst is voor de kas. Vervolgens bracht de heer M. Vermolen, als afgevaar digde naar de vergadering van den R. K. Z.-H. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen, gehouden in het gebouw „Ami- citia" te Den Haag verslag uit. De voorz. dankte den afgevaardigde voor zijn uitgebracht verslag. Vervolgens werd de kwestie LisseLoosduinen, wat betreft het behaald.e aantal punten op het concours tc Rotterdam, door den voorz. duidelijk aan de vergadering uitgelegd. In tusschen is de eerw. Vice-Praesea ter ver gadering gekomen, en wordt verwelkomd door den voorzitter. Gekomen aan de rondvraag vroeg de heer Hoogervorst, of het waar is dat door deze Ver. een bogrooting is gemaakt. Spr. vindt het een zeer gevaarlijk punt. Dc voorz. licht dit punt nader toe, en zegt dat het geen begrooting is die aan banden gelegd wordt. De heer M. van Stijn vroeg meer zelatrices aan te werven, daar voor sommigen de wijk te groot is. Voorts vroeg spr. of er nog een onderlinge feestavond wordt, georganiseerd. De voorz. zegt, dat het. niet in de bedoeling is een feestavond te organiseeren, het andere jaar zal het eerste lustrum feestelijk worden gevierd. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Zelfs thans met !e naderende Kerstdagen zijn de prijzen der tulpen te laag voor den trekkers al was cr voor scarlet due iets meer vraag. Be taald werd voor: Witte due max 2.10 3.30, Due de Berlin 4.104.30, Scarlet due ƒ2.202.40, Hyacintlien wit 9.9.20, idem rood 9.109.40, Rozen per bos van 20 stuks: Hadley 2.10—2.40, Rosalandia 1.70—2.10, Butterfly 1.60—1.80, Groote Chrysanthen per stuk 0.14—0.16, Troschry- santhen per bos 0.170.30.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9