n ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 AFDEEUNG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien ua.gen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mevr. Fehmers Boer Knottnerus, Warmonderweg 37 ZATERDAG. 20 December 1930. Vigilie dag van het Feest van den H. Thomas, Apostel. Het wonder van goedheid en niede- cloogen, dat aan het ongeloof van den H. Thomas een einde maakte, bevestigde Hem zonder twijfel ook in het geloof aan Jezus' verrijzenis. Laat Hij ook hierin ons voor beeld zijn 1 Deze Apostel heeft hel H. Evan gelie verkondigd in Indië, waar St. Fran- ciscus Xaverius zijn graf heeft weergevon den. Heden, den 20en Dec., is het 25 jaar ge leden da» het decreet verscheen van Paus Pius X over de dagelijksche Communie. Het decreet stelt als beginsel: „Do veel vuldige en dagelijksche Communie, als door Christus onzen Heer en door de Katho lieke Kerk ten vurigste verlangd, moet toe gestaan worden aan alle geloovigen van welken rang en stand ook, zoodat niemand, die in staat van genade is en met een goede en vrome stemming tol de H. Tafel nadert, daarvan mag verwijderd worden. Laat ieder zichzelf afvragen in hoever re het mogelijk is dagelijks of eenige ma len per week de H. Communie te ontvan gen, opdat zij, nauw met God verbonden, de dagelijks voorkomende lichte fouten kunnen bedwingen. 0FFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bestuur. Aan de beurt van aftreding zijn dit jaar mevr. J. Manders Vermeulen en mevr. M. Melief—Tersmette, welke beiden herkiesbaar zijn. Ais lid van het bestuur heeft bedankt Mevr. J. Fehmers—Boer Knottnerus. Candidatenlijsben, eigenhandig door min stens 10 leden onderteekend, kunnen ^ot 2 Januari a.s. ingezonden worden bij de secretaresse. Candidate van het bestuur is Zuster G. M. Peperzak, Rijnsburgerweg 140. Gift. Wij werden verblijd met een gift van een onbekende geefster ten bedrage van 100. Hartelijk dank brengen wij deze geefster voor haar milde gave, voor haar medeleven met het wel en wee van onzen bond. Van het bedrag zal 50 direct in de kas van de afdeeling gestort worden en 50 in het „Eigen-gebouw-fonds'\ Moge dit goede voorbeeld veel navolging vinden Propaganda. Onze propagandaclub roept om uitbreiding, graag ziet zij jonge krach ten. Welke leden, vol vuur en ijver voor onze goede zaak geven zioh op Leidster tooneel. Voor onze onderaf- deeling „Ons Tooneel" zoekt het bestuur een leidster. Wie helpt daarin? Kookdemonstraties. Deze vangen aan Maandag 29 en Dinsdag 30 December a.s. De oproepen zullen deze week verzonden worden. De cursus: Verpleging in het Huisgezin die gegeven wordt door dr. Simons vangt aan Vrijdag 16 Januari a.s. Opgave is nog tot 1 Januari mogelijk. Moedercursus. Aanvang tweede helft van Januari. Jonge vrouwen, jonge moe ders en ook jonge meisjes, geeft u spoedig op. De cursus is voor u nuttig en noodig. Kindermiddag. Eindelijk zal hij komen, de lang beloofde en door vole kinderen lang verwachte dag. De middag zal gege ven worden op Woensdag 7 Januari a.s. om 2 uur namiddag in het gebouw „Con cordia" aan de Steenstraat. Hij zal voor de kleinen vele verrassingen bieden, doch daarover in de volgende ru briek iets meer. Alleen de kinderen van 7 tot 14 jaar zullen worden toegelaten. De toegangskaarten zullen begin Januari te gen betaling van 0.10, op vertoon van lid maatschapskaart verkrijgbaar worden ge steld bij mevr. J. Witte—Hessels Hooge- woerd 179 en bij mevr. N. van Zijp, Rijns burgerweg 90. Voor grootere gezinnen en wegens bijzondere omstandigheden kan re ductie op de kaarten worden verleend. Geen enkel kind behoeft weg te blijven Doch er zijn niet meer dan 700 plaatsen beschik baar. .HET.BÊSTUUR. Antwoord op de vragenrubriek van 6 December. Aan het geacht medelid, dat in Den Haag vernam, dat daar door die afdeeling theemiddagen werden gegeven, waarop een spreekster een of ander onderwerp van den dag behandelt, brengt het bestuur in her innering de rubriek van 19 Juli 1.1. Daarin is onder het hoofd „andere cursussen" ge vraagd, of er leden zijn die een cursus wil len volgen b.v. in handwerken, in riet- vlechten, in Esperanto of in een andere taal, en daarbij is ook vermeld, dat con versatieclubjes kunnen gevormd worden. Het bestuur juicht het denkbeeld van dit lid dus toe en zal gaarne bijvalsbetuigin gen en opgaven ontvangen. Kerstmis en de werkloozen. In de bestuursvergadering van den Dio- cesanenbond van 17 November 1.1. is de vraag overwogen, op welke wijze mede door onzen bond de gevolgen van de te verwachten groote werkloosheid in dezen winter kunnen worden bestreden. Een dei- besluiten was op te wekken tot milddadig heid. Wij wekken u daarom op, weest mild dadig, weest steeds milddadig tegenover de minder bedeelden, helpt hen, voor zoo veel in uw vermogen is, steeds, maar voor al in deze komende dagen van Kerstmis. Wij verwijzen daarvoor verder naar een hieronder in deze rubriek voorkomend stukje. Waar blijft het nieuwe lid, dat gij zoudt aanbrengen? De bruiloft van Kloris en Roosje. Wie i gaat er op S Januari a.s. mede ter brui loft? Kloris en Roosje trouwen dan in den Schouwburg op ouderwetsohe wijze. Is uw bruiloftskleed al klaar? Allen zijn wel kom Ook vaders en broers zijn ter brui loft genoodigd. De kaarten worden door de propagandisten verkocht en zijn ook ver krijgbaar bij mevr. van Zijp, Rijnsburger weg 90 en bij mevr. Manders, Degstgeester- laan 12 of kunnen bij een der andere be stuursleden aangevraagd worden. Prijzen: ƒ1.50, ƒ1.25, ƒ1.—, 0.75 en 0.50. De opbrengst is ten bate van het „Kigen- gebouw-fonds". R.-K. Ver. „Hulp in de Huishouding en baby." Geachte lezeressen v. d. Vrouwenrubriek. Hartelijk moet ik de drie dames bedan ken, die op mijn verzoek zoo vriendelijk zijn ingegaan en mij een St. Nicolaaskaart zonden met 't bericht, dat zij donatrices wenschen te worden van onze vereeniging. Jammer, dat er in plaats van drie geen dertig zijn gekomen. Zoo blijft er altijd iets te verlangen, wij laten daarom den moed ook nog niet zakken, 't Feest van den grooten H. Sint is voorbij, maar over wei nig dagen vieren wij een veel groote feest, 't feest van Christus' geboorte, 't Kerst kindje komt dan op aarde om vrede en ge luk te brengen aan ons allen. Hij de groote Weldoener van armen en rijken. O, geeft u op als donatrice in Jezus naam en gij helpt ons in Zijnen naam wel te kunnen doen aan zieke moedertjes en kleine, heel jonge kindertjes, laat deze blijde bood schap uit uw hart voortgekomen ons hart verblijden in dezen vreugdevollen tijd. Wij wenschen u allen „oen Zalig Kerst feest" en ik hoop menige kaart terug te ontvangen met„Ter eere van den lieven Jezus" word ik donatrice uwer vereeni ging. M. SiWART, penningmeesteres. Hooge Rijndijk 76. Mlssie-Naaikrans St. Franciscus Xaxerius. Ook de missienaaikrans geeft Kerstva- cantie aan haar dames en jeugdclub. Aan ieder lid zal tijdig bericht gezonden worden, wanneer weer de eerst volgende naaiavond voor club is. HET BESTUUR. Sancta Veronica. De eerstvolgende zitting zal plaats heb ben Donderdagmiddag S Januari 1931 van 2—5 in het Zita-gebouw, Pieterkerkkoor- steeg 15. Dames, die vóór Kerstmis nog wat wil len geven, kunnen altijd terecht bij onze secretaresse mevr. L. PollmannSchoon- gang, Nieuwe Rijn 1. Gedenk de armen. Zou er wel een 2e maand in het jaar zijn, waarin we zoo geneigd zijn, anderen gelukkig te maken, dan de maand Decem ber. Het sombere weer, de lange avon den, het St. Nicolaasfeest en dan het hoogtepunt, het Kerstfeest, alles is zoo bij uitstek geschikt om te doen denken aan anderen. Daarom is het zoo dubbel jam mer, dat onze eigen beslommeringen, onze eigen .financiën, onze eigen vrienden, ons zoo in beslag nemen, dat er bijna geen tijd overblijft te denken aan die duizenden voor wie het toch ook de Kerstmaand is, voor wie het juist in deze Kerstmaand zoo moeilijk is, de moed er in te houden. Ik weet wel, nijpend broodgebrek zal er niet zijn, daarvoor zorgen onze Room- sche instellingen van weldadigheid wel, maar toch. Wie heeft niet graag eens iets extra's, zooiets geheel onverwachts. Wie ziet niet graag de gezichtjes van zijn kin deren opleven door de komst van een stuk speelgoed, een stukje kleeren, wat lekkers. Het is al hard genoeg het niet zelf te kun nen koopen, de winkels voorbij te moeten gaan, die zoo uitlokkend noodigen binnen te treden. Laten we in deze heerlijke maand, gedachtig aan het Kerstkindje toch de armen, de werkloozen, de tobbers en ploeteraars niet vergeten. Een ieder weet wel waar hij zijn goede gaven kwijt kan. Een ieder heeft in zijn omgeving wel een gezin dat zonder nu bepaald behoeften te hebben aan het allernoodigste, toch geluk- kig te maken is met wat geld of kleinig heden. En voor ons zelf wordt het Kerst feest dubbel heerlijk, als we de zekerheid heben, dat we zooveel* als in ons vermo gen ligt, hebben medegeholpen, ook ande ren eenige Kerstvreugde te verschaffen. j DE REDACTIE. DIOCESANE R.-K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Op Maandag 17 November 1930 hield do Dioc R.-K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem zijn Algemeone Bestuursvergade ring in Restaurant Fleissig, te Amster dam. De voorzitster, mej. P. Post, opende de vergadering met den Ohristelijken Groet en heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder mej. D. Coebergh, voorzitster van de studieclub „St. Paula" en mevr. Peters Kalf, de eidster der Moedercursussen. Er is bericht van verhindering ingeko men van den Geest. Adviseur en van de afdeeling Voorschoten De notulen van de vorige vergadering, die reeds aan alle afdeelingen waren toe gezonden, werden onveranderd goedge keurd. Als ingekomen stukken moeten worden vermeld, twee brieven onderteekend door enkele dames, waarin zij hun klacht uit brachten over de verandering van „De Katholieke Vrouw". Dit schrijven zal aan de Federatie worden toegezonden. Hierna volgden enkele mededeelingen. Door de Federatie is het Bondsinsigne der Internationale Unie ook als het insig ne voor Nederland aangenomen. Het Dioo. Bestuur heeft 100 insignes bij het Centraal Bureau gekocht on kunnen de afdeelingen deze bestellen a 50 cent bij mej. M. Bus- kens, Mathenesserlaan 264, Rotterdam. De verkoop der Koning-Christus-speld jes blijven een succes. Bij de de Kathedraalfeesten te Haarlem is de Dioc. R-K. Vrouwenbond vertegen woordigd geweest door mej. Post-, mevr. LomenMaury en mej. Buskens. Bij de Federatie bestaan plannen om in April a.s een landdag te houden te 's-Her- togonbosch, waarbij dan de drukkerij van Teulings en de St. Jan's Kathedraal be zocht zal worden. Over de radio-lezing, die was aange vraagd, zullen binnenkort nadere bijzon derheden bekend gemaakt worden. Mej. Buskens is in de laatste Dag. Be stuursvergadering als 2e secretaresse be noemd. Vorder een verzoek aan do afdeelingen, die een jubileum vieren, dit tijdig aan het Dag. Bestuur te laten weten, opdat zij van hun belangstelling kunnen doen blijken. Een verzoek om het geperforeerde for mulier aan de agenda in te vullen en af te geven. Ten laatste deelt de voorzitter nog me de, dat volgens laatste besluit het stem recht in de najaaarsvergadering verloren gaat, wanneer do afdracht over het loopen- de jaar nog niet is voldaan en in de voor jaarsvergadering, wanneer de afdracht over het vorige jaar niet in voldaan. Mevr. Zegger doet eenige mededeelingen over het Rustfonds. Enkele afdeelingen vragen nadere inlichtingen en wordt daar op medegedeeld: dat adressen van nieuwe leden aan de Diocesane Commissie gezon den moeten worden, die dan een lidmaat schapskaart daarvoor afgeeft. Voor dege nen, die de contributie niet ineens kunnen betalen, zijn Spaarbusjes verkrijgbaar ge steld, die eens per jaar worden opgehaald. Adres secretaresse van het Rustfonds is: mevr. Schousvan Delft, Ter Hofstedeweg 30, Overveenadres penningmeesteresso mej. Dr. J. Hillen, Ingogostraat 4, Amster dam De afdeeling Leiden vraagt nog of het mogelijk is een adviseur buiten het be stuur te benoemen, daar dit dikwijls prac- tische bezwaren meebrengt Dit zou op een volgende vergadering als een voorstel moe ten worden ingediend, daar dit in de sta tuten veranderd zou moeten worden. Juffr. Peeters doet mededeelingen over haar afvaardiging naar de vergadering van Sobriëtas te Utrecht, waar behandeld werd de nieuwe richting, die Sobriëtas wil in slaan n.l. „de vereenvoudiging van het ge- heele leven." Hierna volgde de bestuursverkiezing. Het bestuur trad in z'n geheel af, vanwege de statutenwijziging, die heeft plaats gehad allen stelden zich herkiesbaar. Als candi date was ingekomen mevr. SchluterDe Nijs uit Middelburg. Mevr. Zogger stelde voor het bestuur bij acclamatie te herkie zen en de candidate uit Zeeland er bij te voegen, daar Zeeland wel een uitzonderlijke plaats in het Diocees inneemt. Na enkele opmerkingen wordt dit voorstel aangeno men De presidente wordt herkozen. Voor de commissie tot nazien der boe ken wordt benoemd mevr. Zegger, Amster dam, mevr Steger, Haarlem, mevr. Man ders, Leiden. Daarna waren aan de orde de voorstel len van het Dag. Bestuur. a Dezen winter in de afdeelingen de vraag te overwegen, of het zitting nemen van vrouwen in de schoolbesturen nuttig en gewenscht is. Mej. Post geeft hierop een kleine toe lichting. De moeder heeft uiteraard het meest met de opvoeding van het kind te maken en daarom zou het nuttig zijn als de vrouw zitting kreeg in het schoolbestuur of anders dat er z.g. ouder-commissies aan de schoolbesturen worden toegevoegd. Zoo doende wordt een schakel gelegd tusschen kinderen en onderwijzers(essen). Zij ver zocht nu de afdeelingen een onderzoek in te stellen, hoe het in de verschillende plaat sen daaromtrent gesteld is hetgeen wordt toegezegd. 1». Leden van den Vrouwenbond, die aan de opleidingsschool te Rotterdam het bakerdiploma wensohten te behalen, een even grooten financieelen steun onder de dezelfde voorwaarden toe te kennen, als vastgesteld is voor de opleiding te Am-, sterdam, aan de school van den Vrouwen bond. Door de afdeeling Rotterdam worden nog enkele inlichtingen gevraagd, n.l. of leden uit een periferie van Rotterdam ook die uitkeering kunnen krijgen, waarop toe stemmend geantwoord wordt. En of de genen, die in plaatsen wonen waar geen afdeelingen zijn, van een dichtsbijzijnde plaats lid kunnen worden, waarop ook be vestigend wordt geantwoord. De leden moeten echter minstens één jaar lid van den Vrouwenbond zijn om dezen financiee- IMTERPAROCHIEELE KOLPING'S EERSTE OPVOLGER. II. Moeilijk kon ik het mij voorstellen, hoe deze man de opvolger van ,ydcn Geze len- vader" kon zijn. En deze zelfde gedachte Icwam weer in mij op, toon ik in 1899, door den aartsbisschop tot reetor van don Mi- noritenkerk en V.-Praeses van de ICeul- sohe Gezellen vereeniging benoemd mijn eerste bezoek bracht bij den Generaal- PraeBes. Inderdaad, ik geloof, dat men zich nau welijks oen scherper contrast kan denken, dan dat tusschen Kol ping en Schaffen Kolping, de man van geweldig doorzet tingsvermogen en, vol grootsohe plannen, een organisator zonder weerga, een volks redenaar, die de kunst verstond z'n toe hoorders met enthousiasme te bozielen, maar die ook tegen zijn gezellen dikwijls streng en scherp kon zijn. Stelt u Schaffer daar nu tegenover, dan zien wij in hem iemand van fijne bescha ving en voorname afkomst, steeds zijn woorden wikkend en wegend, dikwijls dra lend in zijn besluiten; in zijn toespraken vaak tot in de finesses behandelend, in den omgang niet zelden sarcastisch, zonder echter iemand er door to kwetsen. Dit zijn alle enorme tegenstellingen. Toch was Schaffer door de Voorzienigheid voor de Gez. Ver. bestemd. Het zal hem wellicht niet gemakkelijk gevallen hebben, in Kolpings plaats te moeten treden. De algemeene vergadering van Praesi- des, die in 1864 te Würzburg bijeen was, onder voorzitterschap van Kolping zelf, had in een gedenkschrift aan het Duitache en Oostenrijksche episcopaat, do organi satie van de Gez. Ver. vastgelegd. Dit memorandum begint met de woorden: „Der Muttervorein des Verbandos in Köln". Bij haar bevindt zich het archief der be staande vereenigingen. De Praeses van de Keulsche Gesellenverein is Gen.-Praeses. Door deze regeling kwam het, dat het bestuur van de Keulsche Gezellen-ver- eeniging, toen zij na den dood van Kol ping overging tot de keuze van een nieu wen Praeses, daardoor tevens een nieuwen Generaal-Praeses aanwees. MAANDVERGADERING AFD. GEZELLEN. De traditie van het laatste half jaar getrouw was ook ditmaal wederom het aantal bezoekers van deze voor het ge- heele vereenigingsleven zoo nuttige in stelling, weer grooter als de voorafgaande maal. De groei is gestadig en zoo gezond. CURSUSSEN. Voor de boekhoudcursus wordt Iversb- vaoanfcie gegeven in deze zin, dab deze lessen vervallen op Vrijdag 26 December 1930 en 2 Januari 1931. De lessen voor de Esperanto-cursus ver vallen alleen op Maandag 29 December a.s. KERSTRETRAITE. De 57 deelnemers voor de Kerstretraite verzamelen zich Dinsdag a.s. te half vijf in .het Gezellenhuis. Men geve tevens goed acht op de bekendmakingen op het mede- deelingen-bord. len steun te kunnen ontvangen. c. De Dioc. voorjaarsvergadering te houden in het retraitehuis te Bergen en te laten volgen door een retraite. De voorzitster geeft hierop een toelich ting. Over dit voorstel worden verschillen de op- en aanmerkingen gemaakt, waarna wordt gestemd, en blijkt de vergadering vóór het voorstel. Hierna wordt de lunch gebruikt, waar na er voor de afgevaardigden gelegenheid bestaat meer met elkander in contact te komen. Na den lunch volgt voorstel-Haurlem Een reorganisatie van den Vrouwenbond in den geest van het rapport der Studieclub „St Paula", n.l. het vormen van clubs en onderafdeclingen iii den Bond De afdee ling verzoekt het Dioc. Bestuur deze re organisatie zelf ter hand te willen nemen, en niet alleen aan de plaatselijke besturen over te laten. Praeadvies: Het Dioc. Bestuur stelt voor, aan de hand van het rapport een leiddraad in groopvorm te ontwerpen voor de afdee ling. Dit voorstel wordt aangenomen. Hierna komt eerst het rapport der stu dieclub „St. Paula" aan de beurt, waarover een uitgebreide besperking volgt. Het rap port heeft tot doel eenige middelen aan de hand te doen om tot een nieuwen opbloei van den R.-K. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem te geraken. Het blijkt, dat de meeningen nogal uiteenloopen, vooral over de vraag om het wenschelijk is om groepen in den Vrouwenbond te vormen, ja of neen. Een tweede vraag was, of het op het oogen- blik nog mogelijk is meisjes onder de 25 jaar in clubs bijeen te brengen, nu de Graal is aangewezen voor de jeugdleiding. Men veronderstelt van niet. Dit rapport wordt onder dankbetuiging aanvaard en zal voor vele afdeelingen in de toekomst een leiddraad kunnen zijn. DE GEZELLEN-VEREENIGING ALS OPVOEDKUNDIG INSTITUUT. IX. Het tweede punt, dat de oorzaak is van het ontbonden maatschappelijk leven is de inzinking van eerbied voor het gezag en van bewustzijn van verantwoordelijkheid. Neem b.v. de eisoh van medezeggenschap, die toch zokcr verantwoordelijkheid vraagt Hoe kan dat bestaan, als men de verant woording niet dragen wil? Maar juist daar, waar onvervaischte oprechtheid de liefde voor het beroep levendig houdt, juist daar alleen is 't mogelijk medezeggenschap to geven. Alle hervorming geeft niet» als de geeat niot anders wordt en wie zal ar- beidsschuwheid voor liefde aanzien? Geen mensch. Doch waar de arbeid de liefde weet te kweeken, waar de mensch in zijn vakkennis ook daarvoor wat gaat voelen, daar zal een adeldom worden verkregen van rijke inhoud. Zoo voert de Gez.-Ver. haar leden op naar de kennis on de eischcn van het beroep, zoo geeft zij hem mede de gedachte aan orde en gezag en voedt zij haar leden op tot, ware burgers, die zich mede verantwoordelijk voelen voor den bloei van het geheel. Dan blijft aan de leiding, wat der leiding is en de uitvoe ring daarvan matigt zich geen modezeg genschap aan, als deze niet op haar weg ligt. Want de mensch als zelfstandige en persoonlijke productie-factor erkend de bevoegdheid van anderen maarindrin gen zonder kennis, zonder verantwoorde lijkheidsgevoel is een sinecure en daarom is zij, de Gez.-Ver., door program en vorm geroepen om trapsgewijze haar leden bij te brengen deze kern-gedachte: medezeggen schap hangt af van beroepskennis en be roepsliefde, van verantwoordelijkheidsge voel en eerbied voor gezag. Zoo begreep ook Kolping hot, zoo is het ook neergeschreven in ons program, zoo ook wordt gewerkt in dezen tijd, nu eerbied voor gezag met voeten vertreden wordt. Als dat geen opvoeden is, dan weet. ik 't niet meer. Maar niemand zal toch de waarde van dit program gedeelte ken nen, want de aard van dit opvoedkundige werk is van verstrekkende beteekenis voor de geheele maatschappij. S. M. NAAR DE RETRAITE. Als Kerstmis nadert met zijn heerlijke kerkelijke viering en blijde zang van het „Gloria in Excolsis Deo", dan weten we. <iat de tijd nabij is, waarop reeds weken en maanden de aandacht is gevestigd. Ge lijk in het leven van iederen mensch mo menten zijn van groote beteekenis on hei ligende kracht, zoo is in de St. Josoph's- Gezellen-Vereeniging de jaarlijksche Kerst- retraite heb middel geworden om dden godsdienstzin, waarop toch elk meneohen- leven is gebaseerd, to versterken en te ver broeden. Vooral dit jaar, nu er niet min der dan 57 deelnemers zijn (een aantal nog nooit, bereikt), mogen we toch wel een» de aandacht daarop vestigen. Hoe dikwijle wordt er tegenwoordig niet geklaagd over allerlei kwaads en minder waardigs (en we mogen daar nooit de oogen voor sluiten), toch is een retraito als deze 't beste bewijs, dat er ook nog veel moois is. Gelukkig 1 En ook daarvoor moeten we open oog hebben, want. het is teekenend voor dezen tijd van zooveel vaag-godsdienstig leven, dat. oen zoo groote groep gezellen een retraite gaat houden. En het is ook een belofte voor de toe komst. Het is zoo waar, wat onze Cen- traal-Praeses onlangs in „Kolpingsblad" schreef: „Kolpings work is Gods werk en op ons, katholieke jongeren, zijn de oogen gericht". Retraitantcn voor u komen dagen van groote beteekenis, zoowel voor uw geeste lijk als tijdelijk leven. Gods zegen hebt ge afgesmeekt door de Novenen, voor hot welslagen van uw retraite gehouden, moge deze Kerstretraite ieder geve versterking van uw geloof on heiliging uwer ziel. Als broeders trekt gij op naar het Clcmens- huis, als broeders zult. ge er met en voor elkander bidden, als broeders uit het Kol- pingsgezin zult gij er juichen op het Len tefeest- van uw zieleleven. God zegeno het eerzamo handwerk! God zegene het. 1 S e v e r u 8. Aan de beurt is nu de vaststelling van de begrooting voor 1931, die goedgekeurd wordt. Volgt het voorstel Kring Zeeland. Het bestuur van de Kring Zeeland, mede gehoord de respectieve vergaderingen der afdeelingen van den R.-K. Vrouwenbond te Middelburg, Vlissingen en Goes, stelt bij deze voor: in het Dioc. Bestuur uit el ke kring ten minste één vertegenwoordig ster te hebben. Praeadvies: Het Dag. Bestuur meent dit principieele voorstel te moeten ontraden, daar dit op allerlei practische bezwaren stuit en nooit in het belang van den Vrou wenbond kan zijn. Na een toelichting van de presidente omtrent het praeadvies en de practische bezwaren daaraan verbonden, heeft uitge legd, trekt de Kring Zeeland dit voorstel in. Er wordt nog voorgesteld voor Zeeland een uitzondering te maken, zoodat altijd iemand uit Zeeland zitting heeft in het bestuur, wanneer er tenminste een goede candidate is. Afdeeling Purmerend vraagt of Zeeland dan ook. niet moet zorgen meer afdeelin gen van den Vrouwenbond in Zeeland te krijgen. Andere afdeelingen vragen ook op welke manier het beste nieuwe afdeelingen gesticht kunnen worden. Er wordt geant woord, dat dit het beste aan de verschil lende kringen kan worden opgedragen. De presidente memoreert dan nog even de actie voor Heiloo en spoort de altfee- lingen aan daarvoor nog eens extra hun best te doen en dc bijdragen uiterlijk bin nen 14 dagen toe te zenden. Aan de rondvraag gekomen werd er druk gebruik gemaakt, om over verschillende aangelegenheden inlichtingen te vragen en werd de zeer geanimeerde vergadering to gen vijf uur op dc gebruikelijke wijze ge sloten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7