««"Abdijsiroop DZ AFGZLOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Verdrijf diön hoest dit Uw ^uc!en dag vergalt SPORT De Man van Mergenshuizen ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Revolutie. Het woord „revolutie"', dat eertijds slechts met een vreeselijk rol lende „rrrrr" behoorde te worden uitge sproken; dat aldus roffelend uitgeroepen iederen toehoorder een koude rilling over het lijf liet loopen; dat visioenen opriep aan barricades en guillotines, aan tierende benden, bloed en tranen; een woord, dat straalde in „tranenlichtfonkeling en in den glans van bloei" dat gruwelijke, gevlees de woord wordt thans gehoord of gelezen met een glimlach en een schouder-ophalen. Revoluties zijn operettes tegenwoordig. De kranten zijn blij als er eens wat gebeurt, maar gewoonlijk gaat het te gauw of mis lukt het; de 6ensatie is weg! Zoo hebben we in den loop van het jaar revoluties gehad successievelijk in ongevee.r alle staten van Zuid-Amerika. Niemand let er meer op. De jongste revolutie is deze week geweest in Guatemala. Daar is do president ziek en het bewind werd waar genomen door den interim-president Pal- ma. De militairen waren echter om de een of andere reden ontevreden met hein en bestormden derhalve het presidentieole paleis. Dat gaat zoo met militairen, niet waar. Delftsche studenten doen het ook, maar overigens hebben militairen het monopolie daarvan. Toevallig zaten daar de minis ter van oorlog en een 15-tal hoofdofficie ren. Zij werden en passant gedood. Voor de lest werd de interim-president wegge- i jaagd, de regeering incluis en een nieuwe regeering gevormd, 'n Half uur later was alles gebeurd en afgeloopen. Franco. Als een late Sinterklaas surprise heeft ook Spanje een revolutie franco per luchtpost thuis gestuurd gekre gen. De samenzwering stond onder leiding van den bekenden Spaanschen vlieger, ma joor Franco, die dezen zomer een vlucht over den Oceaan heeft gemaakt, daarna gearresteerd werd, blijkbaar reeds in ver band met deze samenzwering, en ten slotte uit de gevangenis ontsnapte en de wijk nam naar Portugal. Het organiseeren van een Oceaanvlucht is evenwel iets anders dan het organiseeren van een opstand. In één opzicht komen beide met elkaar overeen: beide hebben n.l. rekening te houden met onbetrouwbare elementen. Bij de revolutie in Spanje bleek het garnizoen te Jaca het onbetrouwbare element; het kon zich blijkbaar niet lan ger inhouden en begon op eigen houtje de revolutie drie dagen te vroeg. Deze voorbarige voortvarendheid kostte den leiders het leven, want de regeerings- troepen kwamen, zagen en overwonnen; zij versloegen het handjevol revolutionairen in het oude garnizoensplaatsje aan den voet der Pyreneeën en fusilleerden de beide ka piteins Gallan en Hermandez. Toen braken de stakingen 'os in diverso steden. Het vliegkamp Guatro Vientos (De Vier Winden), waar intusschen Franco was komen aanvliegen, kwam eveneens in op stand. De vlie-gofficieren stegen iri hun „kistjes" en strooiden biljetten uit over Madrid, aansporend tot deelneming aan den opstand. Doch het garnizoen te Ma drid bleef de regeering trouw en zoo mis lukte ook deze samenzwering. De stakingen luwden weer en majoor Franco met zijn aanhangers lieten de Vier Winden in den steek en vluchtten door de luchten naar het vrije Portugal. Thans denkt de Spaansche dictatuur er hard over, om aan Portugal het verzoek te richten om Franco franco retour te zen den, doch het betreft hier een politiek misdrijf en het. is niet de gewoonte, poli tieke misdadigers uit te leveren. De Spaansche koning glimlacht philoso phised 't Is een raar vak, dat van koning, maar hij rolt er nogal genoegelijk door heen. Veel oppositie is er wel, maar de de- publikeinsche actie verloopt in allerlei zelfstandige bewegingen, eenerzijds van de socialistische vakvereenigingen, van revo lutionaire professoren en studenten, ander zijds in die van ontevreden militaire junta?, en de regeering is aldus in staat met al deze op eigen hand ageerende rebellen ge'eidelijk af te rekenen. Totdatja, als de rebelsche geesten eens esnig werden! De Ronde Tafel. Na al deze re- volutieberichten, doet het weldadig aan, te lezen, hce ijverig de donkerkleurige Britsch-Indiërs bezig zijn met het knutse len aan hun fe.'eralen staat. Zooals men zich herinnert zijn zij rond om de z.g. ronde tafel vereenigd te Londen en naar gemeld wordt schieten zij al aar dig op met het uitwerken van een plan voor het scheppen van een Britsch-Indische federatie met een stelsel van twee kamers. Het lijkt niet onmogelijk, dat bedenkingen weg te nemen welke de Britsch-Indische vorstenlanden, naijverig op het zeggen schap over eigen aangelegenheden, nog hebben. Men voorziet dus dat deze Indi sche conferentie, die aan Westerlingen een mooi voorbeeld van degelijk werk geeft want de Engelsche gedelegeerden staan buiten het eigenlijke constructieve werk met. dat plan over niet al te langen tijd gereed zal zijn. Er zijn alleen nog ernstige moeilijkheden tusschen de Hindoe's en Mu zelmannen over de vertegenwoordiging der laatsten. Totdusver hebben de Muzelman nen gestaan op het behoud van afzonderlijke kiezerscorpsen die hun eigen vertegen woordigers zouden aanwijzen. Het doel was beveiliging van hun belangen. De Hindoe's willen den Muzelmannen in Bengalen en Punjab tegemoetkomen, waar de afzonder lijke kiezerslijsten voor Hindoe's en Mos lims zouden blijven bestaan. Dan zou er een regeling voorgesteld zijn, waarbij voor de Mohammedanen ook hun overwicht in Sind, als nieuw te creëeren provincie, en in de Noordwestelijke provincie verzekerd zou worden. Hoewel de onderhandelingen tus schen de twee gezindten in welwillenden geest voortduren, zijn zij nog niet tot over eenstemming gekomen. Daar dit ten slotte echter op een kwestie van loven en bieden neerkomt, zal op de een of andere wijze wel overeenstemming bereikt worden. De groote kwestie van dominion-status wordt blijkbaar tot het laatste bewaard en dan kan men verwachten dat Britsch-Indiö zich eensgezind zal toonen. De conserva tieve politicus Churchill heeft het dienstig geacht den Britsch-Indiërs toe te roepen dat zij niet behoeven te denken dat een conservatieve Engelsche regeering den In- dischen nationalisten werkelijk aandeel in het centrale bestuur zal geven en dat zulk een regeering niet voor onderdrukking van Gandhi's beweging met geweld zou terug deinzen. Hij stelt zich daarmee aan het hoofd van de die-hards. Maar dat Chur- chill en zijn aanhangers het gros van de conservatieven niet achter zich kunnen hebben, is gebleken uit de wijze waarop de conservatieve Times hem de les heeft gele zen. Churchill, merkt zij stekelig op, heeft evenmin gezag om uit naam der conser vatieven te spreken als de moordenaars te Calcutta de leden van de Indische confe rentie vertegenwoordigen. De Maharajah van Bikaner, een van de op de conferentie aanwezige vorsten, ant woordde Churchill met woorden die niet mis te verstaan zijn. Het middel om Britsch-Indië onder de Britsche kroon te houden ligt, meent hij, in de erkenning door het Engelsche parlement van de rechtmatigheid en de kracht der Indische beweging. Deze erkenning heeft ertoe geleid, besluit hij, dat Canada en Zuid-Afrika nu steunpilaren van het Britschp rijk zijn. Winston Churchill kon reeds na de redevoeringen die vrij wel alle voorname Indische woordvoerders over de noodzakelijkheid van zelfstandig- making van Indië in het begin van de con ferentie hadden gehouden, geen illusies meer hebben. Deze uitlating van een der voornaamste.vorsten was dus eigenlijk over bodig. Als de Engelsche regeering niet ge zind zou zijn, zich naar den wensch van Indië te schikken, blijft haar slechts „de gewelddadige onderdrukking van Gandhi's beweging" over, een methode die op den duur even weinig succes belooft als zij in Ierland gehad heeft. ikken onze adem- ze te hulD wanneer É.*Ge Ge dat ken. r de fgewoon verzach- u. iu|.™r.v»v.. —1 borstversterkend, i Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. ..Voor de Borst" i Alom verkrilgoaat Prijs PI 1-50. PI. 2.75. Fl.4.50 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! VOETBAL Overzicht R. K. FEDERATIE. We zitten op het oogenblik in de don kere dagen voor Kerstmis, voor voetbal wel een zeer ongeschikte tijd, want we weten thans op geen dag te zeggen wat het weer in de komende dagen zal brengen. Nu is het vriesweer, dat de velden doet stijven en aan de wintersport bij uitnemendheid, het schaatsenrijden, doet denken, dan dooit het weer en worden de velden tot een papperige massa. Nu eens hangt er een ondoordringbare mist en op een anderen dag hebben we nog weer regen en zoo le ven we gedurende de week in voortduren de onwetendheid of het voor den Zondag vastgestelde programma nog zal worden afgewerkt. De wedstrijden in de eerste klasse E worden intusschen bij de week interessan ter. Is de spanning aan den kop wat ge weken doordat D. H. L. onverslaanbaar is en met een mooien voorsprong zoo goed als onbedreigd de leiding heeft, onder aan de ranglijst wordt het een gedrang van je welste. D. E. M. sluit op het oogenblik de rij, maar ondanks de sléchte resultaten van dit seizoen gelooven we toch niet, dat de Beverwijkers daar zullen blijven. We mee- nen, dat zij het op den duur toch wel zul len bolwerken en misschien blijkt morgen reeds, wat de toekomstige plannen van D. E. M. zijn. G. D. A. zal het morgen dan ook zeker niet gemakkelijk hebben. Maar dan komen ook Graaf Willem, welke club morgen van de leiders verliest, en Lisse, dat bij H. B. C. op bezoek gaat, weer in het gedrang. Zal Lisse zich, na den goeden wedstrijd van jl. Zondag, kunnen handhaven op hun buurtgenooten? We gelooven, dat dit niet onmogelijk is, indien de ernstige wil voor zit om te winnen en voorloopig uit moei lijkheden te geraken. S. J. O. is thans op het hellende vlak gekomen, en we meenen, dat het heel wat moeite zal kosten om daarvan terug te keeren. Na de zware nederlagen tegen D. H. L. en Lisse hebben de Noordwijkers zeker een nieuwen dosis moed en zelfver trouwen noodig om het verloren terrptn te herwinnen. Maar daarvoor is de wed strijd morgen bij T. Y. B. B. in Haarlem nn juist niet de beste gelegenheid. Of den ken do Noordwijkers er anders over? D. O. N. K. krijgt thuis bezoek van Leo- nidas, dat wel eenigermate teleurstelt in dit seizoen, ondanks de Rotterdammers toch de tweede plaats bezet-'.en. Mogelijk hebben de Gouwenaars gelegenheid een gelijk spel, waarin Leonidas nogal sterk is te forceeren. In de tweede klasse O zijn drie wed strijden vastgesteld. Leiden heeft een vrijen Zondag, maar Teijlingen en Blauw zwart hebben beide een lastigen wedstrijd. De Sassenheimers moeten nl. naar de Dui ven in Rotterdam. Weliswaar eindigde de eerste wedstrijd op 28 September in een klinkende zege voor de Teijlingers, maai de Duiven zullen zich thans, nu zij er wat beter ingekomen zijn, niet zoo sterk laten kortwieken. Het zal zeer de vraag zijn, of de Sassenheimers het tot een overwinning zullen kunnen brengen. Blauw Zwart krijgt thuis bezoek van de Schiedammers, die zij dit seizoen nog niet ontmoetten. Het zal een zware wedstrijd worden waarbij wij Excelsior de beste kan sen geven, indien Blauw Zwart tenmin ste niet de overwinningenreeks der laatste weken voortzet. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Zondag a.s. Duiven I—Teijlingen I in Rotterdam om 2 uur. Was de thuiswedstrijd ten gunste van Teijlingen, zoo zal in Rot terdam aangepakt moeten worden willen wij eenzelfde resultaat boeken. Vertrek is bepaald om 11.45 uur vanaf K. S. A. per bus. Denkt er alle aan om op tijd aanwe zig tc zijn! Teijlingen II moet naar de Leiden-re- serves om 2 uur. Dit zal zeker een pittige wedstrijd zijn, daar beide ploegen aan elkaar gewaagd zijn. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf K. S. A. Teijlingen III ontvangt A. S. C. II uit Zoeterwoude om 2 uur op Sporthof. Dit is reeds de vijfde wedstrijd welke zij thuis spelen, wat geen beste verdeeling voor dit elftal kan genoemd worden. De Junioren komen beiden in het veld, het le elftal ontvangs S. J. C. I om 12.30 uur op Sporthof. Teijlingen II moet naar Meerburg II, om 12.30 uur vangt de wed strijd aan. Vertrek per auto vanaf K. S. A. om 11.30 uur. Allo op tijd! Zooals reeds eerder vermeld zal a.s Za terdagavond om 8 uur de Kerst verloting plaats vinden in het K. S. A.-gebouw, Wij raden aan, dat allen, die in 't bezit zijn van .loten, present zullen zijn, opdat tege lijk de prijzen worden medegenomen. In het nummer van 22 Dee. a.s. zal de uitslag der verloting worden gepubliceerd. Wedstrijd programma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. KinibriaGrevenbicht; R. K. V. V. L. Caesar; ChévrcmontMar sa naSitt, Boys—Helios; V. V. H.R. K. O. N. S.; ValkenburgO. V. C. Eerste klasse B. VenloKolping; MuloVel. Boys; UnionD. E. V.; WilhelminaR. K. T. V. V. Eerste klasse C. P. H.'s Heerenberg; QuickN. E. O.; V. D. Z.—Grol; De Zweef—S. D. O. U. C. Eerste klasse D. V. V. Z.-V. I. C.; WilskrachtH. M. S.; LimvioE. M. M.; S. D. O.P. V. C.; R. K. A. V.De Meer. Eerste klasse E. H. B. C.Lisse; D. O. N. K.Leonidas; D. E. M.—G. D. A.; D. H. L.—Graaf Wil lem; T. Y. B. B.—S. J. O. Tweede klasse O. SpartaanGraaf Floris; DuivenTeij lingen; Blauw ZwartExcelsior. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging 0. V. V. Zondag a.s. geniet het eerste elftal zijn eersten rustdag en ook den 2den Kerstdag is het vrij van de competitie. Het is heel goed gezien om dan ook geen vriendscnap- pelijken wedstrijd te spelen, want op 28 Deo. komt Victrix op bezoek en dan moe ten onze jongens 'frisch ^ijn. De tweede elftallers ontvangen thuis V. V. L. II uit Voorschoten, dat dit seizoen aardig op dreef is. Onze jongens hebben nu in 4 weken geen wedstrijd gespeeld en zullen er dus Zondag di/bbel „zin"' in heb ben. Wanneer ze de zaken ook ernstig opnemen en van het begin af aan flink aanpakken geven wij hun een kans op een overwinning. Aanpakken dus jongens. Het derde elftal gaat niet naar Meerburg wijl O. V. V. wegens #ziekte geen vohedig elftal kan samenstellen. De Junioren ontvangen tenslotte weer R. W. D. Of de wedstrijd nu zal door gaan? We zullen er tenminste maar op rekenen. Wanneer onze junioren zoo spe len als den laatsten tijd kan het een aar dige wedstrijd worden. Maar.de „Dui vels" zullen wel geducht van zich afbijten en onze jongens zullen het hard te verant woorden hebben. We gelooven echter aan een „Leidsche" zege. Komt jongens, maakt ons eens beschaamd. R. K. Sportvereeniging „St. BernardusL Voor a.s. Zondag zijn voor de elftallen van „St. Bornardus'' de volgende wedstrijd den vastgesteld. Het eerste elftal der ju nioren moet op eigen terrein den strijd aanbinden tegen een dito elftal der sport vereeniging „Lisse". Deze wedstrijd is niet zooals de jongens gewoon zijn vastgesteld te 12.30 maar te 12 uur. Hiervan moeten de junioren dus goede nota nemen. Het tweede elftal der junioren moet een bezoek gaan brengen bij het junioren-elftal van „A. S. C." Deze wedstrijd is vastgc sleld te 12.30, dus allen uiterlijk 11.45 reis vaardig Het eerste elftal wacht thuis een zwa re tegenstander nl. „St. Lodewijk I" uit Rotterdam, een elftal dat tot heden nog aan den kop staat der afdeeling. Wij kun nen dan ook niet anders voorspellen dan een nederlaag voor V. V. B., maar in dien St. Bernardus van het begin tot het einde toe alles op alles zet, kan het mis schien wel eens een verrassing worden. Dus eerste elftallers, doet allen uw best, maar dan ook op sportieve wijze. Deze wedstrijd is op verzoek van Sl. Lodewijk vastgesteld te 1.30 uur. Het tweede elftal kan Zondag uitrus ten tot een volgende week. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. D. O. S. 1 ontvangt morgen H. B. C. Ill dat momenteel onderaan staat. Toch ra den we de D. O. S.-menschen aan de zaak niet al te gemakkelijk op te nemen, anders kon H. B. C. hun nog wel eens te vlug ai' zijn. De reservcn gaan naar A. S. C. I. Ook hier zal het aan spanning niet ontbreken; met een beetje aanpakken achten we de D. O. S.-spelers best in staat zich de Zoe- terwoudsche favorieten van het lijf te houden. Thuis werd zeker onverdiend van hun verloren. Beide wedstrijden vangen te 2 uur aan. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag zal het een drukke dag worden voor de A. V. V.-elfta-llen, daar dien dag alle vijf de elftallen voor de competi'ie in actie zijn. Het le elftal speelt om 2 uur op eigen terrein tegen V. A. C. I uit Den Haag. Dit zal een strijd worden tusschen twee gelijkwaardige tegenstanders, zoodat het een mooie en spannende wedstrijd worden zal. Wij gelooven echter wel, dat A. V. V., dat in een nieuwe samenstelling uitkomt, de beide puntjes kan thuishouden, mits men elkaar goed begrijpt en er goed wordt samengespeeld. Het 2e elftal trekt naar Wateringen om daar te 2 uur Velo 1 te ontmoeten. Het 2e elftal wist tot nu toe nog geen enkel puntje te bemachtigen, zoodat het tijd wordt, dat men eens begint. Tegen Velo zal echter aanpakken de boodschap zijn, daar Velo een geestdriftige ploeg is, die alles zal doen beide puntjes te Wateringen te houden. Wij vertrouwen echter, dat al len zich geheel zullen geven en nu einde lijk eens een puntje medebrengen; met een gelijk spel zijn we dus reeds tevreden. Het 3e elftal gaat eveneens naar Wa<te- fciet de |a haling sorgaaen. Kon her ademen moeilijk wanneer G1 vlugy< kunt a' die \mge^ Sehoeft niet T geen wanhopige pc moeilijk op te '.ossen Neem dadelijk Ab bijzonde-e samenstel gewezen middel Bu FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 58) ..Mag ik ook mee?" vroeg Billy, terwijl hij kalm een sigaret opstak. „Dat is mijnheer Logan, mijnheer de inspecteur", zei ik. „Ik weet niet of U hein ook moet arresteeren. De inspecteur schudde zijn hoofd. „Ik heb geen bevel tot inhechtenisneming voor U, mijnbeer", zei hij tegen Billy, „doch aangezien U in gezelschap van mijnheer Burton is hier gekomen, zal ik U tot mor gen onder bewaking stellen." „Dat vind ik een uitstekenden maatre gel", antwoordde Billy vriendelijk. „Ik moet even de auto in de garage brengen dan kom ik terug en ga naar bed. U kunt dezen agent wel bij mij laten. Hij kan hier wel een bed krijgen en dan wandelen wij morgen samen naar Bowstreeet." Ik weet niet, of inspecteur Neil al dik wijls dergelijke arrestaties had geleid, maar de wijze, waarop wij de zaak opnamen, vond hij blijkbaar origineel en humoris tisch tevens. „Zeer goed, mijnheer", zei hij mei een broeden glimlach. Toen wendde hij zich tot den agent en vervolgde: „Jackson, jij ben tot morgenochtend verantwoordelijk voor dezen heer. Je kunt mij in Bowstreet telefoneeren, als je verder iets hebt fce rap porteeren." De agent salueerde. „En telefoneer nu om een taxi." Toen de man naar de telefoon ging, kwam het aardige kamermeisje, dat al dien tijd bevend op den achtergrond had 6taan luisteren, plotseling naar voren Haar ge laat was lijkbleek en zij wrong haar han den, om er medelijden mede te krijgen. „O, mijnheer, wat beteekent dit alles? Zij zullen U toch niet gevangen nemen, mijn heer?" Zij hijgde de woorden uit en keek mij smeesend aan. „Het zal zoo'n vaart niet loopen", zei ik sussend. „Blijf jij maar hier, om op het huis te passen. Ik kom bimie een paar dagen te rug." „O, mijnheer", snikte zij. „Tk hoop niet, dat ik iets heb gezegd, dat ik niet behoorde te zeggen. Zij hebben ons al maar uitge hoord, over alles. O, ik zou niet graag iets in uw nadeel hebben willen zeggen, om de geheele wereld niet, mijnheer De droefheid van het arme meisje was zoo ongeveinsd, dat ik er werkelijk door getroffen was. Ik legde mijn hand op haar schouder. „Het is over het algemeen genomen het beste, om de volle waarheid te zeggen", zei ik, „en ik weet zeker, dat je dat gedaan hebt." „Houd er den moed maar in,-meisje", zei Billy met een vriendelijk knikje,,'t zal best afloopen, let maar op mijn woorden." Een scherp honk-honk van een autohoorn klonk nu buiten en werd gevolgd door het snorrend geraas van een taxi, die voorreed. Ik wendde mij tot den inspecteur. „Dat zal uw taxi zijn", verklaarde ik. „Komer er nog handboeien of zoo iets bij te pas Hij schudde zijn hoofd en glimlachte op nieuw: „Ik denk niet, dat het noodig zal zijn, mijnheer." „Bonsoir, Billy", zei ik. „Morgenochtend kom je toch, hé Zal je goed op je bewaker passen. De keukenmeid heeft den sleutel van den kelder." „Goed", zei hij. „Wij zullen het er eens van nemen, agent, nietwaar?" Op deze zeer ongebruikelijke wijze ging ik de trap af, om mijn gerechtelijk verhoor wegens moord te ondergaan. Onderweg naar Bowstreeet wisselden wij niet veel woorden. Ik zag dat een ge sprek of vragen stellen toch geen nut zou hebben en zooals begrijpelijk, had ik vol doende stof, om te overdenken. De geheele zaak had zich zoo onverwacht en vlug af gespeeld. dat ik nu eigenlijk pas begon te beseffen, dat het een uitgemaakte zaak was. Het scheen mij niet aan twijfel onderhe vig, dat Padro zijn dood gevonden had, on der de handen van Da Costa. Dat de rest van de bende aan dit feit geen schuld had, daar had ik overtuigende bewijzen voor. Waar en wanneer het drama zich had af gespeeld, kon ik onmogelijk gissen en het was een even onoplosbare vraag voor mij, hoe de politie, het geheim van mijn iden titeit had ontdekt. Het overhaaste vertrek van Maurice stond ongetwijfeld hiermede in verband en nu kon ik begrijpen, waar om hij mij bij het lezen ❖an het telegram met die vreemde uitdrukking had aange zien. Niettegenstaande het ernstige van den toestand, gevoelde ik mij niet bijzonder ze nuwachtig. Trouwens mijn meest naar vo ren tredende gewaarwording, behalve een hevig verlangen, om zoo spoedig mogelijk naar bed te gaan, was het geestverlichten- de gevoel, dat deze geschiedenis ten einde was. Hoe verzot ik ook op een avontuur lijk leven ben, van deze Northcotezaak had ik meer dan genoeg. Het yervulde mij met een nieuwe, ongekende vreugde, dat ik weer Jack Burton was, zelfs met de aan klacht wegens moord, die boven mijn hoofd hing. Mijn overpeinzing werd onderbroken toen de taxi voor het politebureau stopte. De inspecteur stapte het eerst uit en ik volgde, tot verbazing van verschillende nachtelijke slenteraars, die ons van af het trottoir aan den overkant nagluurden. Wij gingen direct de trap op en kwamen in een hel verlichte gang. Een agent, die daar de wacht had, begunsligde ons met een doordringenden, nieuwsgierigen blik, en tikte eerbiedig tegen zijn helm, het geen natuurlijk niet voor mij bestemd was. De inspecteur opende een deur aan de rechterzijde. „Wilt U maar binnegaan", sprak hij, zijn stem verzwarend. „Dit is mijnheer John Burton", zei mijn vrijbeidsberoover met een vergeeflijk tikje trots in zijn stem. Daarna wendde hij zich tot mij. „Inspecteur Curtis zal U de aan klacht voorlezen." Insnecteur Curtis was spoedig zijn oogenblikkelijke emotie te boven. „Waar heeft de arrestatie plaats gehad?" vroeg hij op scherpen toon, terwijl hij mij met buitengewone belangstelling opnam. „In Park-Lane", antwoordde de andere. „Ik was juist bezig inlichtingen in te win nen, toen mijnheer Burton binnenkwam met een vriend, die de auto bestuurd had. Ik heb den laatste onder bewaking gesteld. Er is geen verzet geboden." Inspecteur Curtis kniktetoen stond hij op en ging naar een soort stellage, die te gen den muur stond en samengesteld was uit vakjes. Uit een dier hokjes haalde hij een opgevouwen papier, dat er tamelijk of ficieel uitzag. „Ik zal U de aanklacht voorlezen", sprak hij. Ik vrees, dat ik niet juist en woordelijk den inhoud van dit onbegrijpelijk docu ment zal kunnen weergeven. Om kort te gaan, het beschuldigde mij, van, op den 5en Septembernacht op een plaats, genaamd Baxter's Rents in Eaststreet, Steyney, moedwillig iemand met name Stuart North- cote te hebben vermoord. Het zal nauwe lijks noodig zijn te zeggen, dat, doodop van den slaap, als ik was, ik al mijn energie moest te werk stellen, om te luisteren naar het lange relaas, dat de goede man lang zaam en op zeer ernstigen toon voorlas. „Ik dank U zeer", zei ik, toen hij klaar was. „Pardon", voegde ik er toe, want het was mij niet mogelijk, al had ik er mijn le- ven mede kunnen redden, om een langge- rekien eeuw te onderdruken. „Ik moet U werkelijk mijn verontschuldiging aanbie den", hernam ik, maar ik ben dood van den slaap. Beiden glimlachten. „U kunt onmiddellijk uw appartement betrekken", zei inspecteur Curtis, terwijl hij het document krakend opvouwde. „Het is U ook toegestaan, met uw advocaat te confereeren of een of andere boodschap te laten bezorgen." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13