22ste Jaargang VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 No. 6778 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS V X S)e OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ?ooraitbetaüng Voor Leiden 19 cent per week f2J>0 pei bwarta&J Bij onze Agenten 20 oent per week f2 60 pei kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pei kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone «dvertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen FRANKRIJK. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Een minimale meerderheid. Het nieuwe ministerie-Steeg heeft, in de Fransche Kamer bij de stemming over het; eerste deel van de door de links-radicalen ingediende motie, waarin het vertrouwen in de regeering werd uitgesproken, een meerderheid van 7 stemmen gekregen;' voor stemden 291 leden, tegen 284. Nu al afgetreden. Voordat gistermiddag Kamer en Senaat bijeenkwamen voor het aanhooren van de regecringsverklaring, werd bekend ge maakt, dat de onderstaatssecretarissen Cantru (Landbouw) en Goty (Binnenland- sche Zaken) alsmede minister Thoumyre (Pensioenen) na den ministerraad van gis terochtend, die de door de regeering af te leggen verklaring en de aan te nemen hou ding goedkeurde, den premier Steeg had den medegedeeld, dat zij hun ontslag zou den indienen. Steeg stelde hiervan onmid dellijk den president der republiek in ken nis, doch verklaarde, dat de regeering zich desondanks aan het parlement zou voor stellen. Als motief voor het aftreden der drie re- geeringsleden wordt opgegeven, dat zij )i;- tot een regeering kunnen behooren, die door de socialisten wordt gesteund. Can tru staat dioht bij de groëp-Marin, Coty en Thoumyre zijn links-republikeinen, dus van de fractie-Tardieu. In de Kamer werd de regeeringsverkla- ring voorgelezen door den premier Steeg, nadat de voorzitter Bouisson om 3 uur de zitting had geopend en den wensch had uit gesproken voor een spoedig herstel van Poincaré. Bijna de geheele Kamer betuigde haar instemming met dien wensch. Steeg sloot zich namens de regeering hierbij aan. In den Senaat werden door den voorzit ter eveneens wenschen voor het herstel van den oud-president uitgesproken, waar na de minister van justitie Chéron de re- geeringsverklaring voorlas. De regeeringsverklaring. In deze verklaring wordt allereerst ge wezen op de moeilijkheden, die roet de vor ming van het nieuwe kabinet gepaard zijn gegaan. Wij zijn er van overtuigd, aldus vervolgt de regeeringsverklaring, dat in moeilijke tijden het geneesmiddel in een normaal funct ionneeren van het parlementaire ré gime is gelegen. Wij wenschen den vooruit gang en de verdediging der democratie door arbeid en in vrede te- waarborgen. Het land kant zich tegen inmenging van de haute finance in de politiek, want daar door zouden de onafhankelijkheid van den staat, de waardigheid van zijn dienaren en het prestige der volksvertegenwoordigers geschaad worden. De regeering zal zonder schroom en slechts gedreven door de zorg voor onpar tijdige gerechtigheid ingrijpen. De herinne ring aan het tragische wereldconflict leeft nog smartelijk onder ons. Zij schrijft ons je gens de voormalige frontstrijders eji de oorlogsinvaliden plichten voor, die wij zul len nakomen. De vrede met het buitenland strookt met den wensch van alle Franschen, maar allen weten ook, dat het niet voldoende is den vrede te wenschen, opdat nij definitief heersche. Belangen en vooroordeelen bren gen do volken nog steeds in tegenstelling tot elkander. Een organische, internationale acti# op economisch en moreel gebied, een gemeenschappelijke, gelijktijdige bemoeiing om arbitrage, veiligheid en ontwapening kunnen alleen te eeniger tijd alle wraakne mingen en misverstanden uit den weg rui men. Deze politiek van Earopeesohe ver zoening streven wij nadrukkelijk en met waakzaamheid na, niet uit vrees, maar om dat zij in haar menschel ijk idealisme de moest realistische van alle soorten politiek is. De oprechte vredesgezindheid van Frankrijk blijkt des te duidelijker, daar Frankrijk den anderen landen een krach tige hand toesteekt. De nationale verdediging geldt onze eerste zorg. Wij zullen de loyale toepas sing van den eenjarigen diensttijd bij vol ledig gebruik maken van dit systeem verze keren. Frankfijk, dat lang voor de werelddepres sie gespaard is gebleven, heeft er sinds eenige maanden den invloed van bespeurd. Deze crisis verlangt een des te energieker egenwecr, daar zij gepaard gaat met een -t.ijging der prijzen en der kosten van le- ^nsonderhoud. Aan dc pogingen tot gemeenschappelijke oplossing der economische wereldproble men, die te Genève werden ondernomen, willen wij actief deelnemeu. Wij zullen al dus handelen, dat wij de wereldmarkt ver sterken, zonder de buitenlandsche markten voor de Fransche productie af te sluiten. De regeeringsverklaring wijdt dan be moedigende woorden aan de industrie, den landbouw en den wijnbouw en wijst er op, dat het nieuw'e kabinet bovenal ook de ex ploitatie en de ontwikkeling der koloniën zoomede de verbetering van de materieele en moreele levensomstandigheden der kolo niale bevolkingen tot haar plicht rekent. Verder worden maatregelen tot bescher ming der spaarders tegen speculatiema noeuvres in uitzicht gesteld en nadruk ge legd op de no >dzakelijkheid van bezuini ging in de staatshuishouding. Het crediet van Frankrijk is altijd nog van den eersten rang, doch slechts met vasteu wil tot stren ge spaarzaamheid kan Frankrijk ook de fi- nancieele zekerheid in stand houden, waar op dit crediet berust. In den Senaat werd de verklaring nu en dan onderbroken door applaus van links en het centrum; na de voorlezing werd de zitting opgeheven. In de kamer heerschte tijdens de voorle zing absolute kalmteslechts de passages over den vrede en de leekenwetten werden door links toegejuicht-. SPANJE. INCIDENTEN IN SPAANSCHE STEDEN. Tijdens de oproerige beweging. In het communiqué, dat de Spaansche minister van Binnenlandsche Zaken met betrekking tot het verloop der revolufcion- naire beweging in Spanje aan de pers heeft verstrekt, worden ook enkele incidenten opgesomd, die in sommige steden hebben plaats gevonden. Te Elelie, in de provincie Alicante, een plaats die vooral door haar palmwouden bekend is, werd door een revolutionnair comité de republiek uitgeroepen. Te Cal- losa. bestormde de menigte de gendarmerie- kazerne, waarbij een der aanvallers werd gedood. In de. nabijheid van Novelda wer den de rails van den spoorweg opgebro ken, hetgeen ook in andere plaatsen van Andalusië het geval was. Naar voorts verluidt heeft in den mi nisterraad de minister van Onderwijs, Tormo, als eenige geprotesteerd tegen het executeeren der beide officieren uit Jaca, Daar de overige ministers zijn protest van de hand wezen, zal hij waarschijnlijk zijn ontslag'nemen. De divisie-generaal Requelme, die te Ali cante het bevel voerde en generaal Villa- brilli, die commandant te Burgos was, zijn naar de militaire gevangenis te Madrid overgebracht, daar gebleken is, dat zij met de revolutionnaire beweging in relatie stonden. JOEGO-SLAV1E. DE ANTI-KATHOLIEKE STROOMING IN JOEGO-SLAVIE. De koninklijke dictator van Joego-Sla- vië heeft al verschillende malen, wanneer de katholieke bisschoppen en de Kroaten protest aanteekenden tegen de toepassing der onderwijswet, uitdrukkelijk beloofd-, dat er een gunstige wetswijziging zou komen, waarin het godsdienstonderricht geheel vol gens de eischen van de bisschoppen gere geld zou worden. Maar de wet wordt nog steeds ongewij zigd gehandhaafd-. Katholieke scholen mo gen slechts opgericht en in stand gehou den worden in die plaatsen waar geen openbare scholen zijn. En de regeering zorgt er voor, dat er overal staatsscholen zijn en onder dit voorwendsel wordt aan de Katholieken geen toestemming verleend om eigen Katholieke scholen te bouwen. In Hagybecskerek, een stad van 19000 inwoners, zijn er 14.000 Katholieken. Toch heeft de regeering de scholen der klooster zusters, waarin reeds meer dan 42 jaar on derwijs gegeven werd, gesloten, omdat de regeering geen katholieke scholen kon dulden waar ook een openbare school be staat. Maar 't is wel zeer opmerkelijk, dat de regeering alleen tegenover de Katholieken zoo vreeselijk streng is, want de 1200 Joden, die er in dat stadje wonen, hebben onlangs nog toestemming gekregen om een eigen confessioueelc school te stichten. Op de handelsscholen en in de hooge klasse van de middelbaer scholen is het nog steeds verboden om godsdienstonder richt te gevep. De Maria-congregaties voor meisjes worden al geruimen tijd als staats gevaarlijk beschouwd: derhalve moesten ze opgeheven worden. In den laat sten tijd komt het steeds meer voor, dat de hoofden van scholen het aan katholieke leerlingen verbieden en onmo gelijk maken om de verplichte katholieke feestdagen te vieren. FINLAND DE OUD-CHEF VAN FINSCHEN GEN. STAF VEROORDEELD. Tot drie jaar tuchthuisstraf. Gisteren werd te Helsingfors vonnis ge wezen in het proces in zake .de ontvoering van den voorinaligeu staatspresident Stahlberg. Generaal Wallenius, de onder chef van den generalen stof en kolonel Kunssaari werden wegens vrijheidsberoo- ving onder zeer bezwarende omstandighe den tot elk drie jaar tuchthuisstraf veroor deeld en tot ontslag^ uit den militairen dienst. Verdachte J-askari, die het bevel tot de ontvoering had. gegeven, werd tot twee jaar en de leider van de met de ont voering belaste personen, een zeker Jean ne, tot anderhalf jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Verschillende andere personen, die bij dc ontvoering waren betrokken, kregen van zes tot- twaalf maanden gevan genisstraf. Nadat dit vonnis wa-s uitgespro ken werden Wallenius, Kuussaari en Jas- kari onmiddellijk naar de gevangenis over gebracht. De gerechtszitting had een volko men ordelijk verloop. ZUID-AMER1KA DE OPSTAND IN GUATEMALA. Revolutie van een half uur. De revolutie iu Guatemala Leeft niet langer dan een half uur geduurd. Toen waren de straatgevechten geëindigd met als resultaat de omverwerping der regee- ring-Palma. President Chacon zal zoo gauw zijn gezondheidstoestand het toelaat, zijn werkzaamheden hervatten. De „Associated Press" meldt- uit Guate mala dat bij de omwenteling ongeveer 60 personen zijn gedood of gewond. De troepen in de garnizoenen en de burgerlijke amb tenaren steunen de nieuwe regeering. Deze heeft geen der ambtenaren van de regeering Palma ontslagen of gevangen genomen. TWEEDE KAMER DEFENSIE. De Kamer is nog niet ver genoeg ge vorderd om morgen op Kerstreces te gaan. De deiensie-begrooting zal Woensdag ver moedelijk nog niet klaar zijn en het ont- werp-tarwewet is aan de agenda toege voegd; daarom zal de Kamer Maandag middag en -avond en zoo noodig ook Dins dag nog bijeenkomen. Gistermiddag is de behandeling van de defensie-begTooting voortgezet. De minister v-an defensie, de heer Deckers, wees er o.m. op, dab wat de mogelijkheid tot afweer van luchtaan vallen betreft-, hebben proefnemingen in Rusland aangetoond, dat de burgerbevol king wel degelijk zich daai.egen kan ver weren. De gemeenten hebben daarvoor te zorgen, het rijk wil daarbij gaarne de noodige aanwijzingen geven. Tusschen sprekers departement en den rijksge bouwendienst is daarover overleg gepleegd Het is de plicht der gemeentebesturen tot dezen afweer mede te werken. Wat de z.g. nationalistische militie be treft, is op sprekers last reeds geruimen tijd geleden een onderzoek ijigesteld naar den Bond van Nationalisten en deze na tionalistische militie. Aan spr. is niet gebleken, dat, beroeps- of re&erveofficieren of onderofficieren aan de oefeningen deelnemen. Men moet zich over dit \erbond en deze militie niet te ongerust maken» Spr. wil niet, dat door be roeps- of reserve-officieren of onderoffi cieren opleiding wordt gegeven aan een troep dei bij een of andere gelegenheid wenscht op te treden tegen een ander deel van het volk. Mooht het toch gebeuren, dan zal spr. daartegen onverwijld maatre gelen nemen. Spr., komend tot de critiek van den heer Ter Laan op sprekers beleid, zeide, dat hij zijn goede redenen had, om een vergade ring van onderofficieren in Den Haag niet »e doen uitgroeien tot een demonstratie. Hij wilde hen beschermen tegen zichzelf. De reorganisatie van de infanterie heeft niet geleid tot vermindering van beroeps kader. Wat de motie betreft, er is ook nog zoo iets als tucht en goede orde. Spreker ontneemt niemand het recht van petitie. Maar dit is heel iets andere dan dat moet worden toegelaten dat een in uniform ge kleed militair handteekenen inzamelt voor een petitionnement in het openbaar of in kazernes. Het is toch een beetje ridicuul dat een soldaat met een petitionnement in de stad loopt tegen een militairen maatre gel. Dit kan tot allerlei conflicten leiden. In het belang van de krijgstucht moet worden bepaald, dat niet zonder toeslem ming van de militaire autoriteiten hand- teokeningen door militairen in uniform worden verzameld. Spreker gelooft dus dat de Kamer de motie niet moet aanvaarden. De minister werpt den heer Albarda te gen, dat hij in zijn nationalen ontwape- ningsdrang tegen zich heeft zijn Belgi schen partijgenoot Van der Velde, volgens wien in de ure des gevaars ieder naar de wapenen zal grijpen om zich te verdedi gen, zelfs indien zij wegens anti-militaris- me zijn veroordeeld. In het uur van het gevaar leert men zijn vrienden kennen. Spr. is overtuigd dat evenals in 1914 de arbeiders Nederland in de ure des gevaars niet in den steek zullen laten. Spr. maakt slechts een uitzondering voor degenen die in dienst van een buitenlandsche macht onze hoogste goederen willen vernielen. Spr. vraagt den heer Albarda of dez9 het niet eens is dat onder de arbeiders meer propaganda moet worden gemaakt voor de internationale ontwapening, de eenige, die tot een goed resultaat kan lei den. Spr. heeft den indruk dat hier te veel propaganda wordt gemaakt voor eenzijdi ge ontwapening. Wat de international® ontwapening betreft, zijn de Neclerland- sche gedelegeerden te Genève verder ge gaan dan anderen. De heer De V i s se r (Conltn.)En de Russen dan? De Minister: De hoer De Visser denkt zeker aan internationale b e w a p e- n i n g. De heer De Visser: Neen, algeheele ontwapening. De M i n i s t- e r wijst erop, dat Neder land alles openbaar maakt wat op het gé- bied der bewapening hier te lande ge schiedt. Spr. verzocht de heeren en da mes, die voor nationale ontwapening ijve ren, met hem mede te werken ter bevorde ring van de internationale ontwapening. Dit is in de eerste plaats de taak der ar beiders, gelijk de heer Albarda op een in ternationaal oongres verklaarde. Tot die taak roept spr. de sociaal-democraten en vrijzinnig-democraten op. De algemeene beraadslagen worden ge sleten. De moties komen in stemming. De heer Marchant meent dat mili tairen in uniform zich hebben te onthou den van het inzamelen van handteekenin- gen voor een petionnement. De motie-Ter Laan (betrekking heb bende op het bovenstaande) wordt ver worpen met 48 tegen 19 stemmen. Vóór de sociaal-democraten en dc heer De Visser. De motie-V an Zadelhoff' (verbod van particuliere wapenfabricage) wordt verworpen met 42 tegen 27 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de vrijzinnig-demo craten en de heeren Floris Vos (m.p.) en De Visser. De demping van de Zuiderzee. De staatsmijnen. In de avondvergadering is: allereetsl aan de orde het Zuiderzééfonds. Bij de bespreking hierover bleek wel dat bij meerdere leden het enthousiasme voor de Zuiderzee-demping bekoeld is ten gevolge van de. moeilijke tijdsomstandig heden, de aanzienlijke tegenvallers en de daling van de grondprijzen. De Minister van Waterstaat, de heer R e ij m e r, ziet den toestand minder somber in. Als in 1932 de afsluit dijk en de drooglegging van de Wjeringer- meer gereed zullen zijn, komt de vraag aan de orde, met welken polder men zal voortgaan. De Minister meent dat de Noord-Oostelijke polder daarvoor in aan merking komt- Onderbreking van het werk moet zooveel mogelijk worden vermeden Maar de onzekerheid omtrent de resulta ten maant tot zekere voorzichtigheid. Er wordt thans een onderzoek ingesteld; eerst als het uitgewerkte plan over den N. O. polder er is en de kosten zijn nagegaan, zal men daaromtrent een oordeel kunnen vormen. De begrooting van inkomsten en uitga ven van het Zuiderzeefonda werd tenslot te zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij de begroóting van de Staatsmijnen in Limburg kwam o. a. de prijzenpolitiek in dit bedrijf ter sprake. De heer Hermans (R-K-) »ees er op, dat de prijs der kolen sinds 1922 belangrijk is gedaald, en dat in 8 jaar het bedrijf slechts 3.7 pet. winst heeft opgeleverd. De begrooting is goedgekeurd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het nieuwe Fransche kabinet onder pre sidentschap van Steeg heeft in de Kamer een minimale meerderheid behaald. De revolutie in Guatemala heeft een half uur geduurd. BINNENLAND. Vergadering van Prov. Staten van Zuid- Holiand (4de blad). De Staten van Noord-Holland hebben het voorstel om een half miilioen beschik baar te stellen voor aankoop van gronden voor de totstandkoming van een natuurre servaat in het Gooi aangenomen. (4de blad). LEIDEN. PROF. DR. H. B. GREVEN. Tachtig jaar. Prof. dr. H. B. Greven, oud-hoogleeraar in de Staathuishoudkunde aan de Leidscho Universiteit, die 21 December a.s. zijn 80en verjaardag hoopt te herdenken, heeft aan Rector e* Senaat van genoemde Univer siteit zijn wensch kenbaar gemaakt zijn 80en verjaardag alleen in den familiekring te vieren en geen bezoek of bloemen le ontvangen. JAN G. STRIENING Eervol ontslag aan de Muziekschool. Door Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier is aan den heer Jan G. Striening, wegens het bereiken van den 70-jarige» leeftijd eervol ontslag ver leend, met ingang van 1 Januari a.s. als leeraar voor het viool-onderwijs aan de Muziekschool der Maatschappij en direc teur van de orkest-afdeeling, onder dank betuiging voor de veeljarige aan de School bewezen diensten. Procurator Missie Luarifu. Mgr. Odoricus Timmer O.F.M. Bisschop tit. van Druzigare, die van 1883 af als mis sionaris in China werkzaam is en van 1901 tot 1927 als Vicaris Apostolicus het Vica riaat Luanfu-Zuid-Shansi (China) bestuur de, nam tot heden nog het ambt van Pro curator der missie waar. Thans heeft Z. D- H. ook van dit ambt on'.slag genomen en heeft zijn intrek genomen in het kloos ter te Sintswang. Tot Procurator van dc missie Luanfu i- benoemd, de zeereerw. Pater Qnintinus Pesaers O.F.*'

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1