MAANDAG 15 DECEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDF BLAD PAG. 5 Haandag voetbal R. K. FEDERATIE. Overzicht De dag van gisteren viel voor de voet ballers nogal mee, maar de regen had hier en daar zijn werk al gedaan. Vrijdag en Zaterdag was bet bepaald slecht voor de terreinen en het valt ons bepaald mee, dat het grootste gedeelte van het pro gramma nog is afgewerkt. De twee eenige wedstrijden in de eerste klasse E leverden overwinningen op voor de thuisclubs. Van Graaf Willem ver baast ons dit niet zoozeer als van Lisse. We schreven Zaterdag wel, dat Lisse er elke week beter inkomt en dat een gelijk spel tegen de Noordwijke*s ons niet zou verbazen. Dat de Lissenaren het tot een overwinning wisten te brengen, pleit voor hun goeden wil en het stemt tevens tot blijdschap, hoe onwelkom deze nederlaag voor S. J. C. dan ook is. We hebben thans goede hoop, dat de Lissenaren zich zullen handhaven in deze klas-se. Intusschen blijft de strijd tusschen Lisse en Graaf Willem interessant. Beide ploegen gaan in haar overwinnigen gelijk op en D. E. M. wordt daarvan thans de dupe, want de Be- verwijkers verhuizen door hun nederlaag tegen Graaf Willem voorloopig naar de laatste plaats. De stand in deze klasse is nu als volgt: gesp. gew. gel. ver. v.t. pnt. D. H. L. g 7 1 44—9 15 Leonidas 7 3 3 1 2412 9 T. Y. B. B. 6 4 1 1 38—22 9 G. D. A. 7 3 2 2 14—15 8 S. J. C. 7 3 1 3 23—25 7 D. O. N. K. 7 2 2 3 9—16 6 H. B. C. 6 2 13 11—19 5 Gr. Willem 7 2 5 1426 4 Lisse 7 2 5 14—40 4 D. E. M. 8 116 18—26 3 In de tweede klasse O kon Teijlingen het wederom niet bolwerken tegen de Spar taan, maar het feit, dat de nederlaag tot 21 beperkt bleef zegt wel voldoende, dat de Sassenheimers hard gewerkt hebben. Intusschen zijn zij reeds zooveel punten kwijt, dat de kans op een goed eindresul taat De uitslagen. O e f-e n w e d st r ijd. Nederïandsch ElftalTwente 71 Eerste klasse A. Helios—R. K. V. V. 1. 2—1; R. K. O. N. S.Chèvremont 11; M^rsa-saGreven- bicht 22; Sittardsche BovsValkenburg 1—0; O. V. C.—V. V. H. 4—2. Eerste klasse D. P. V. C.-R. K. A. V. 4—2 Eerste klasse E. Graaf Willem—D. E. M. 4—3; LisseS. J. C. 4—1. Tweede klasse O. TeijlingenSpartaan 12. R. K. FEDERATIE ELFTAL- TWENTSCH ELFTAL 7-1. De publieke belangstelling was voor deze te Almelo gespeelde ontmoeting, naar de weersomstandigheden vergeleken zéér groot. Onder de officieele personen be merkten we alle heeren geestelijken, den wethouder den heer Ter Steege en de raadsleden mr. Roolvink en den heer Kok. Precies 2 uur laat de heer v. Veen uit Am sterdam beginnen. De hoogeerw. heer de ken v. d. Waarden doet onder luid gejuich den aftrap. Het Federatie elftal neemt di rect den aanval over, maar deze strandt op buitenspel. Na 13 minuten spelen geeft C. Alsemgeest de R. K. F.'ers de leiding uit een voorzet van Lemmers, die zeer goed speelde, maar na een duel met Ger- ritjans 10 minuten na rust moest uitvallen, waarvoor Lieshout, Kolping, inviel, terwijl na de rust Vollenbroek in het Twente-elf- tal de plaats van Eustenbroek innam, die ook geblesseerd was. Over den wedstrijd kunnen we zeer kort zijn. Het Federatie-elftal speelde ondanks invrlVs voor Jongblcets, Laarhoven, Kort man, waarvoor invielen Hom, Berger, La Croix een goede partij en was het meeste in den aanval. Het Twentsche elftal viel tegen en we gelooven, dat de elftalcom missie de beschikking wel heeft over be tere spelers materiaal, de doel verdediger had goede, maar ook zeer vele slechte mo menten, terwijl de linksbuiten Gerritjans en de linkshalf Teesink een slechten wed strijd speelden, Barkel was de s-ter van het veld, terwijl in het R. K. F.-elftal Berger ons Jongbloets totaal deed vergeten. Hij maakte na een half uur spelen 20, terwijl Oostermeijer 4 doelpunten voor zijn reke ning nam en daarmede den stand opvoer de tot 6—0, waartegen Vollenbroek de eer redde en er 61 van maakte.. Vijf minuten voor tijd maakte Berger er niet een prachtkopbal 7—1 van, waarmede het einde van dezen eenzijdigon wedstrijd aanbrak. „Mndrmrg.'' Lisse ISJ.C. I 4—1. Om kwart over 2 stellen beide elftallen zich onder leiding van scheidsrechter van Rooy op. De toss wordt door Noordwijk gewonnen en Lisse trapt tegen een stevig windje in af. De eerste aanval is voor Lis se en het laat zich aanzien, dat de verde diging van SJ.C. direct haar vorm te pak ken we S.J.C. te zien doelpunten, doch de len van S.J.C., doch deze vindt de achter hoede va.i Lisse in goede conditie. Het ter rein is nog al drassig en Lisse weet zich hieraan het eerste aan te passen, zoodat ze voorloopig het meest in den aanval is. Als ongeveer 20 minuten is gespeeld den- kïj we S.J.C. te zien doelpunten, doch de keeper van Lisse redt schitterend. In dev.e periode valt vooral het goede opstellen op, zoodat S.J.C. geen kans krijgt. Diverse schoten vangt hij op schitterende wijze. De wedstrijd is het aankijken ten voile waard en daar de partijen om beurten in de meerderheid zijn, is van eenig over wicht geen sprake. Zoo verstrijkt de eerste helft en als de scheidsrechter half time blaast is de stand nog 00. De thee schijnt beide ploegen goed te hebben ge daan, want met vuur werpen zij zich in den strijd, Lisse houdt zijn mooi open spel en zoowaar na 10 minuten spelen heeft de linksbinnen van Lisse door een snellen aanval van rechts succes (10). Lisse nu, eenmaal het doel gevonden hebbende, is niet meer te houden. Bij een algemeenen aanval van Lisse maakt een S.J.C.-er hands in het beruchte gebied, wat den scheids rechter niet ontgaat. Hij wijst naar de witte stip. De midhalf van Lisse plaatst zich achter den bal; wel stopt de S.J.C.-kee per, docht de toestoimende midhalf heeft geen moeite (20). Lisse speelt nu gerus ter, doch ze zitten nog fanatiek op den bal en dat wordt hun beloond, doordat een back van S.J.C. den bal in eigen d iel trapt (30). S.J.C., niet onmoedigd, neemt nu het spel gelieel in handen en door een free-kick krijgt zij penalty. Deze wordt in een doelpunt omgezet (31). In deze pe riode moet de midhalf van Lisse uitval len, doch met 10 man spelen zij enthou siast verder. De tijd verstrijkt al meer en meer en als nog 10 minuten is te spelen raaakt weer een S.J.C.-er hands, de links uiterst plaatst zich achter den bal en voor de 4e keer moet de Noordwijksche keeper visschen (41). Als beide ploegen nog een aanval hebben ondernomen fluit scheids rechter van Rooy, welke goed voldeed, ein de en heeft Lisse z'n tweede overwinning binnen. Teylingen I—Spartaan I 1—2. Om precies twee uur blaast scheidsrech ter Paardekooper beginnen. Spartaan is geheel volledig en Tëylingen1-mist de mid half Casper, waarvoór-de nieuwe speler C. Coppers is ingevallen. Ook de midvoor v. d. Ploeg blijkt absent. De eerste oogen- blikken leveren al eenig gevaar op voor Teylingen, daar de voorhoede van Spar taan geweldig op den bal zit. Eenige har de schoten gaan naast of over. Als we het begin aanschouwden meenden we dat het er zeer slecht voor T. zou uitzien. De spe lers moesten eerst even aan elkaar gewen nen, en het snelle tempo der Spartanen overblufte in het begin. De rollen werden zoo nu en dan wel eens gekeerd, maar over het algemeen bleef Spartaan sterker. Dank z:: de achterhoede bleven doelpunten voor loopig uit. Eens dachten we dat T. de lei ding zou veroveren, doch het harde schot van Homan tipte de keeper juist corner. Bij het T.-heiligdom werden de kansen nog al eens verprutst door van dicht bij enkele malen naast te schieten. Het samenspel der gasten was mooi en heel wat gevaar lijker dan dat van T. Onze achterhoede kon dan ook niet verhelen dat zij zich dik wijls gepasseerd zag. Ook hét opvangen en plaatsen der halfs, stak af bij dat der on zen. Na een half uur spelen zagen we weer een snellen Spartaan-aanval, de linkervleu gel bracht snel op, passeerde de backs en plaatste onberispelijk in het hoekje (01). Na de aftrap onderneemt T. eenige -aan vallen, doch het schieten is te zacht om succes te boeken. Nobel en Chr. Homan in de voorhoede werken hard waardoor het spel zelfs ver plaatst wordt. Verschillende corners zijn het resultaat van eenige snelle doorbraken. Dan de kans van deu clag, doch nu brengt de bovenlat redding. Spartaan heeft meer succes, want na een goed staaltje driehoek- spel wordt Homan gepasseerd en verdwijnt no. 2 in de touwen. O.i. had Paardekooper dit kunnen voorkomen. Daarna is het rus ten. In de tweede helft begint de spanning te komen, enthousiast werken de Teylin- gers (jammer dat enkelen het tempo niet kunnen volgen) en Spartaan wordt op eigen helft teruggedrongen. De keeper weert zich als een leeuw. Schot op schot keert hij, of hij weet door corner te redden. Het wil niet lukken bij de T.-aanvallen. Intusschen naderen de tactisch spelende Spartanen nogal eens gevaarlijk de T.-veste zonder de score te vergrooten. T. krijgt dan een penalty te nemen als in 't beruchte gebied hands wordt gemaakt. De teleurstelling was wederom groot, want het tamme schot stopt de keeper gemakkelijk. Nog wordt -Je moed niet opgegeven en Chr. Homan laat eenige goede staaltjes voetbal zien, doch de'achterhoede bezweert het gevaar, meest door corner. Dan weer een snellen ren met een keurigen voorzet, welke Nobel onhoud baar inkogelt (12). Direct hierop volgen eenige vrije trappen, welke voor den kee per geen bezwaar bleken. De druk op het Spartaan-doel houdt aan, doch niets mocht meer baten. Waren de eerste oogenblikken zoo geweest, het voordeel had zeker aan de kant van T. geweest. De stand bleef echter onveranderd, tot het einde aanbrak. Te An .n hie'.d de A. V. A. C. een u.ietal VELDLOOPEN, welke dour den hevigen regen meer op een loop door het water beteekenden. Een oude nieuweling de heer J. Vlottes, die 65 jaar oud is, in actie. R. K. S. V „Leiden". De voor gisteren vastgestelde wedstrij den zijn all,e' wegens' "afkeuring van terrei nen nië't doorgegaan. Mogen we den leden nog even herinne ren aan den clubavond, morgenavond te 8 uur in het Bondsgebouw 1 Wie het wel meent met de vereeniging, mag op dezen avond niet ontbreken. DIOC. HAARL. BOND. De uitslagen. Tweede klasse C. bant.poort IIO.V.V. I 23; D.S.S. I B.S.M. I 1—2. Tweede klasse E. St. Lodewijk I-A.V.V. I 4—0. Derde klasse E. S.J.C. III—H.B.C. IV 9—1. Derde klasse F. BI. Zwart II-S.J.C. III 2-5. Vierde klas G. S.J.C. 1V-V.V.L. II 1—1. Vijfde klasse D. Meerburg liSJ.C. Y 60; Teylingen III— Alph. Boys II 4-1. Juniorencompetitie District Leiden. Afdeeiing A. O.V.V. I—R.W.D. I 4—1. (Vriendsch.). R. K. Sportvereeniging Meerburg Zootorwoude (H. R.). Van de drie voor „Meerburg" vastgestel de wedstrijden kon er slechts een doorgang vinden. Op eigen terrein bond Meerburg li den strijd aan niet S. J. C. V en de reserves wisten met een 60 overwinning de beide punten te bemachtigen. Met rust leidde Meerburg slechts met 10, maar daarna kwam de voorhoede eerst gced los, schep te zich legio kansen, waarvan er vijf benut werden, zoodat een goede, alleszins ver diende overwinning behaald werd. Hot tweede komt er werkelijk aardig goed in en 't zal nog wel menigen tegenstander doen struikelen. Zondag a.s. moet Meerburg I de uitwed strijd gaan spelen tegen Alphensche Boys I. Supporters, die het elftal wenschen te vergezellen, en de reis per autobus willen maken, moeten zich daarvoor vóór Don derdag a s. opgeven aan den heer Th. Ber gers, aan het bekende adres. Hedenavond om 7 uur gymnastiek voor de adspiranten, en om 8 uur voor de junio ren. Vooral de laatstgenoemden mochten wel eens beter op les komen. De laatste weken was do opkomst tenminste nief zoo bijs'er groot. We hopen dan pok. dat alle junioren, met hedenavond te beginnen, v. "ii zoo weinig mc-'pk verzuimen zullen, temeer, drar het bestuur zich voor- ste't, binnen afrieibaren tijd een gymnas- tiekuitvce vin«r te geven, waarvoor natuur lijk een goede voorbereiding noodzakelijk Santpoort II—0 V. V. I 2—3. Onder leiding van den heer Hofmami wordt begonnen. O. V. V. telt 4 invallers. O. V. V. wint den toss en verkiest den stormwind in den rug. Het veld is zeer g ad, doch bespeelbaar. De O. V. V.'ers zijn veel vlugger dan de Santpoorters en meer malen wordt het Santpoorterdoel onder schot genomen. De keeper blijkt echter uit het goede hout gesneden en geeft met thuis. Wanneei de midvoor van O. V. V. onhoudbaar doe.punt, wordt deze geannu leerd wegens off-side Dit ontmoedigt de O. V. V.'ers schijnbaar en wanneer de Santpoorters 'ns keurig doorbreken brengt de keeper op verbluffende wijze redding. Even daarna komt de rechtsbuiten geheel alleen voor den keeper, deze redt door den bal weg te stompen, de linksbinnen vangt hem op en koge t keihard in (10). O. V. V. houdt vol en aanstonds is het Santpoort-doel weer in gevaar. Een der backs bewerkt den bal met de handen en de toegestane penalty wordt ingeschoten (1—1). Santpoort is geregeld iets te laat bij den bal. Het duurt ook niet lang of de linksbinnen van O. V. V. schiet buiten be reik van den doe'man onhoudbaar in (12). Santpoort probeert het spel te verplaatsen maa.r telkens stuit zij op de zwoegende ach terhoede. A's O. V. V. weer eens voor het Santpoort-doel komt. schiet de rechtsbin nen onhoudbaar in (13). O. V. V .blijft sterker tot de rust. Na de rust begint O. V. V. dadelijk weer goed. Een snelle aanval wordt be sloten met een listig schot van den mid voor, maar de keeper is op zijn pest en stept zeer fraai. Dan komt Santpoort ge steund door den wind geweldig -pze'ten, maar de O. V. V.'ers houden voet bij .tuk en redden menig hachelijke situatie. Lang zaam verstrijkt de tijd en wanneer er nog een kwartier te spelen is, ziet Santpoort haar zwoegen beloond door een zeer fraai doelpunt (23). Vlak hierop schiet de rechtsbinnen schijnbaar onhoudbaar in. Heel het Santpoortepubliek juicht reeds, maar Ouwerkerk redt op zeer fraaie wijze. Dan gooit O. V. V. er weer een schepje op. Heel Santpoort wordt teruggedrongen en de Santpoorter doelverdediger krijgt heel wat te verwerken. Niets mag echter baten en wanneer de scheidsrech'er het einde aankondigt, heeft O. V. V. ve-diend gewonnen. De heer Hofmann leidde tot aller tevredenheid. (Noot van de redactie: Bij het schrijven der verslagen gelieve men slechts één zijde van het papier te beschrijven). R. K. Sportver. „St. Bernardus". Maakten wij Zaterdag melding van vier vastgestelde wedstrijden voor de elftallen van „St. Bernardus", het programma is gisteren, vanwege de regen van Zarordag geheel in duigen gevallen. Zoowel het „St. Bernardus"-terrein a's de terreinen elders waar de elftallen op bezoek moesten, waren in zoo slechte conditie, dat de wedstrij den Zaterdag allen waren afgelast. DE SPORTBEOEFENING KATHOLIEKEN DER ATHLETIEK VOOR VROUWEN. Bector S. Braakman, Geest. Adviseur van de Dioc. Haarl. Sportbonden, schrijft in „Sint Bavo" het vol Ik ontving voor korten tijd geleden van een ernstig sportman de vraag ter beant- wording: „Mogen de meisjes aan athle- tiëk doen, waaronder verstaan wordt: hardloopen, discus- en speerwerpen, kogel- stooten en slingerbal 1 En dan natuurlijk ook eventueel uitkomen in wedstrijden op het groene veld." De lezer (lezeres) moge bedenken, dat wij nu eenmaal leven in een tijd, waarin de couranten, ook de onzen, in beeld en geschrift wijzen op het heldenfeit van de drie Hollandsche dames, die zijn vertrokken naar Afrika om daar ons volk te vertegenwoordigen bii zwemwedstrijden en waarvan we natuurlijk eerstdaags een opgetogen verslag vernemen, als gold hef onze koene zeevaarders van weleer, die 't eerst de Kaap de Goede Hoop hebben om gezeild. Het is dus zeer verstandig bovengenoem de vraag te stellen, opdat althans de ka tholieken van do tegenwoordige sportexces- sen bevrijd blijven. Bovendien beschouwen velen hoewel zeer ten onrechte athletiek en gymnas tiek als broertje en zusje en meenen bij de thans ietwat mildere bepalingen voor het toelaten van gymnastielrwedstrijden door dames, dat er ook wel plaats zal zijn voor bovengenoemde sportpraestaties. Terloops zij er hier op gewezen, dat de R.-K. gymnastiek-vereenigingen van dames en meisjes goed doén het besluit van het Doorl. Episcopaat van dezen zomer en dat is gepubliceerd in St Bavo en in Dux, Aug. 1930, nog eens nalezen en misschien opne men in het Huish. Beglement waar zij in haar goedgekeurde statuten beloven zich te zullen houden aan de Bisschoppelijke voorschriften. Wanneer de Bisschop dan ook Zijne goedkeuring verieent aan Statu ten, die spreken van het geven van wed strijden en uitvoeringen, clan vertrouwt Hij vanzelfsprekend op. het naleven van. deze gewichtige beslissing. En wie de tekst na-' leest en vooral, wie de geschiedenis kent der laatste 10 jaren op het gebied van gym nastiekoefening, begrijpt dat hier de voor zichtigheid de eerste deugd is, die moet worden onderhouden. Maar athletiek is geen gymnastiek en heeft derhalve met bovengenoemde mil dere bepalingen niets te maken. Gymnastiek mag volgens deskundigen zelfs geen sport genoemd worden en athletiek is kracht sport. Gymnastiek geeft behalve een ferme lichaamsoefening, ook orde en tucht te leeren, netheid en gehoorzaamheid. En daarom kan het door onze katholieke mei3- I jes ook in erkende R. K. vereenigingen wor den beoefend, maar dan ook uitsluitend in katholieke vereenigingen. Zelfs veel I strenger dan dit b.v. bij voetbal vereen igiu- gen het geval is. Want gelden voor dit spel in alle vereenigingen gelijkluidende regels en voorschriften, bij de gymnastiek is dat wat andex-s. Hier is keuze van systeem, van methode bij uitvoering en nog van ldeeding. En 't geeft groot ver- I schil naarmate die keuze verschilt. Een katholieke opleiding van onze gymnastiek- leeraren van de menschen, die deze keuze moeten doen is dan ook het vraagstuk van den dag. Maar athletiek heeft met dit alles eigen lijk weinig te maken. Dat bestaat vooral in 't kracht patsen, om nu ook maar een krachtterm te gebruiken, wat vooral voor 1 jongens zeer aantrekkelijk is en in goed/ georganiseerde wedstrijden ook wel aan te j bevelen. Van vrouwen en meisjes zegt onze H. Va der Paus Pius XI: „Wanneer de hand der vrouw zich moet verheffen, dan wenschen en bidden Wij, dat dit altijd en alleen voor gebed en wel doen moge zijn". En deze woorden werden gebezigd rechtstreeks in verband met de gymnas tiek- en athletiek wedstrijden in Mei 1928 door het fascisme te Rome georganiseerd voor de vrouwelijke jeugd, toen de Paus hierover een brief schreef aan den kardi naal-Vicaris van de stad Rome. En dat toch van onzen sportlievenden Paus Pius XI! We hebben mooie katholieke gymnas- tiekvereenigingen ook voor meisjes: de Ma- ria-Congregaties en ook de Graalbond kun nen op dit terrein veel moreel en lichame lijk goed bewerken, de ouders behoeven hunne kinderen niet naar neutrale vereeni- gingen te zenden, maar laten wij ons wach ten voor elke overdrijving, die altijd schaadt. Vooral wanneer ze tegennatuur lijk wordt, wat in het onderhavige geval door vele medici wordt geconstateerd en trouwens door het gezond verstand van ieder weldenkend monsch wordt beves tigd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5