UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS ACADEMIENIEUWS TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 15 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 15 Dec. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 778.7 te Haparanda Laagste barometerst.: 743.1 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 16 Dec.: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind. Nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken. Wellicht eenige sneeuw of regen. Iet-s kouder. LUCHTTEMPERATUUR. 1.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 4.15 uur tot Dinsdagmorgen 7.35 uur. LEIMUIDEN. Belasting. Ten gerieve van de belas tingbetalers van Leimuiden en Rijnsater- woude zij vermeld, dat de ontvanger der Directe belastingen en accijnzen te Alke made, standplaats Roelofarendsveen be kend maakt, dat voor 1 Jan. 1931 betaald moet worden Grond- en Personeele belas ting en vergunningsrecht voor Tabaks accijns. In zijn eigen belang wordt ieder belanghebbende aangeraden hiervan nota te nemen. Geschenken vcor den pastoor. Zon dag j.L na de kerkelijke diensten, werden de parochianen in de gelegenheid gesteld de door de leerlingen der lagere school en der naaischool vervaardigde cadeaux voor den zeereerw. heer pastoor te bezichtigen. Deze geschenken mochten zeer den bijval van de bezichtigers wegdragen. ROELOFARENDSVEEN. Film. Donderdag- en Vrijdagavond heeft alhier in de St. Pancratius-zaal een vertooning plaats gehad van het machtige filmwerk „Het is Volbracht" een Passie meditatie in 8 acten. De zaal was beide avonden goed bezet. Behoudens enkele episoden speelt de film geheel tijdens het leven van Christus op aarde. Dit verheven onderwerp is door het uitstekende spel, zoowel van de hoofd- als de nevenfiguren op uitstekende wijze uitgebeeld. Wij zul len, daar de film reeds talrijke malen in de pers besproken is, geen uitvoerige be schrijving ervan geven. Een ieder, die daar toe in de gelegenheid is, raden wij gaar ne aan dit stichtende en aangrijpende film werk te gaan zien. Behalve in de St. Panc^atiuszaal is de film ook in de Meisjesschool voor de school jeugd vertoond. STOMPWIJK. Geboren: Joseph Christianus Hendri- kus z. van L. Bentvelz-en en M. Kragt Johanna Petronella Catharina d. van W. M. Reurings en L. J. Dons Francina Barendina d. van N. C. de Pree en M. de Leeuw. Ondertrouwd: Cornelis Johannes Lemmers en Petronella Adriana Romeijn. VOORSCHOTEN. Ds. H. Alting. De zeereerw. heer Ds. H. Alting, emeritus-predikant, alhier, is Zondagmorgen overleden. In 1906 vesiigde de overledene zich in deze gemeente, bij zijne benoeming tot predikant bij de Gere formeerde Gemeente alhier èn is alhier tot aan zijn emeritaat als zoodanig werkzaam geweest. SASSENHEIM. Sociëteit. Uitgaande van de .midden- standsvereeniging „De Hanze" zal olken Maandagavond in het K. S. A.-gebouw een sociëteits-avond worden gehouden. De le den worden zooveel mogelijk verzocht deze avonden te bezoeken. Werkloozen. Heden zijn eenige werk- loozen aan het werk geste'd door de ge meente. Het eerste plan is demping van de Haven, waarmede reeds een begin is gemaakt. WARMOND. Werkloozen. Volgens mededeeling van den correspondent van de arbeidsbemidde ling is het aantal werkloozen in deze ge meente reeds gestegen tot 44. Volgende week zullen meerdere werkloozen door de gemeente te werk worden gesteld. Werkloosheidscommissie. Door B. en. W. is als secretaris der werkloosheids commissie alhier aangewezen de heer S. W. Hogenboom, ambtenaar ter secretarie de zer gemeente. Belangrijke verbetering. De gemeente is er in geslaagd aan te koopen het pand eigendom en bewoond door de dames Breu- ninghoff aan de Dorpsstraat alhier. Het pand zal d-oor de gemeente worden afge broken, waardoor de weg daar ter plaatse belangrijk zal worden verbreed, hetgeen voorziet in een reeds lang gevoelde en noodige verbetering. Diphtheritis. Hoewel den laatsten tijd geen nieuwe gevallen van diphtheritis in deze gemeente zijn voorgekomen zullen op advies van den plaatselijken geneesheer de reeds vastgeste de en aangekoudigdo uitvoeringen door diverse vereenigingen nog geen doorgang vinden. BOSKOOP. Kiesvereeniging. Op Dinsdag 16 De cember zal de R. K. Kiesvereeniging des avonds te 8 uur in het R. K. Vereenigings- gebouw een propaganda-vergadering hou den toegankelijk voor alle Katholieken bo ven 16 jaar. In deze vergadering zal door len zeer eerw. pater Hugo Ponsioen O. F. M., uit het klooster te Woerden, een rede gehou den worden over het onderwerp: Waarom lid der R. K. Kiesvereeniging Het bestuur der R. K. Kiesvereenigiug doet een beroep op de Katholieke jongeren van 1825 jaar deze vergadering in groote getale te komen bijwonen. NOORDEN. Miltvuur. Op het openbaar slachthuis te Amsterdam is bij een varken, afkumstig van den veehouder J. L. Koole miltvuur ge constateerd, waarom op zijn veestapol van toepassing zijn verklaard de maatregelen, welke gelden voor verdacht vee en aan den ingang van het besmette erf het voorge schreven waarschujwingsbiljet is aange bracht. WOERDEN. Het oude stadhuis. Het oude stadhuis-, thans gebruikt als kantongerecht, is ein delijk van electrisch licht voorzien. Deze verlichting, die reeds lang noodzakelijk bleek te zijn, had verschillende bezwaren vanwege de aanleg. .Door zeer zorgvuldig te werk te gaan is men erin geslaagd elke ernstige beschadiging te voorkomen. Het welk een prestatie mag heeten van de uit voerder. „Katholiek Woerden". We herinno ren de lezers er nogmaals aan, dat Woens dag 17 Dee. a.s. de tweede lezing zal wor den gehouden, uitgaande van „Katholiek Woerden''. Als spreker treedt op de wol- eerw. Pater J. Colsen C.M. uit Nuth (L) met het onderwerp: „Gezonde verhoudin gen tusschcn de verschillende standen". Fiets gestolen. Zaterdagavond is we derom aangifte gedaan bij de politie dat een bij de kerk geplaatste fiets door een kerkganger is vermist. ZWAMMERDAM. Geboren: Hendricus Jcsef z. van H. A. Disseldorp en A. Koppenrath. Ondertrouwd: Engel Verdoold jm. 19 j. en Maggeltje van Dijk jd 16 j., te Waarder. Overleden: Dirk Kruijfc 74 j., eehtg. van H. de Heer. SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO- TRAJECTINA. De Societas philologica Lugduno-Tra- jectina heeft Zaterdag j.l. t.e Leiden hare 77ste bijeenkomst geh -uden onder "oorzib- terschap van prof. dr. C. W. Vollgraff. Prof. Vollgraff gaf een verhandeling over den Latijnschen kalender, dien men naar Philocalus noemt en meestal rfcelt in het jaar 354 na Chr., dus tijdens de regec- ring van Constantius II. Het is de vraag of deze dateering juist is. Immers deze ka lender bevat nie s christelijks, is veeleer uitgesproken heidensch, terwijl Constauiius juist den ouden godsdienst op alle manie ren heeft trachten uit te roeien. Deze moeilijkheid bestaat niet, als men het jaar 361 beschouwt als dat, waarin de kalender samengesteld is; dan toch is Ju lianus, de hartstochtelijke verdediger van het heidendom, reeds tegen Constantius opgestaan en heeft allerwegen het herstel van den ouden cultus bevolen. De Caesar, die op een der afbeeldingen voorkomt, is dan niet Constantius Gallus, maar Julia nus. Spreker wijst tenslotte op de mork- waardige overeenkomst tusschen een an dere afbeelding in den kalender en een dezen zomer in Argos door hemzelven op gegraven mozaiek. Dr. A. Rutgers van der Loeff 'eest een vertaling in dichtvorm voor van Horatius' Carmen Saeculare en nog drie kleinere oden, waarvan de eerste inspiratie hem klaarblijkelijk is gegeven door een kort lied van Catullus, dat ook in Nederland- sche vertaling werd voorgedragen. Dr. J. W Ph. Borleffs geeft inlichtingen over een nieuw gevonden handschrift van een zesbal geschriften van Tertullianus: n.l. een codex die zich in Troyes bevindt en afkomstig is uit het beroemde klooster van Clairvaux. Hij toont aan, door ie be spreking van eenige passages uit Te-rtul- lianus' geschriftje over den doop, hoe on- «gemeen belangrijk deze vondst is voor het Jierstel van den oorspronkelijken tekst. 1 Door gebrek aan tijd moest een laatste bijdrage uitgesteld worden tot de volgende bijeenkomst. STr- AGNES-CONGREGATIE. Parochie 0. L. Vr. Hemelvaart. 14 December was een vreugdedag voor de Parochie van O. L. Vr. Hemelvaart. 140 adspirant-leden der Sfc Agnes-Congregatie deden hun Plechtige Opdracht.. De leider van de Triduum-oefeningen, de zeereerw. pater H. van der Hulst S. J., hield een opwekkende predikatie, waarin hij de congreganisten de H. Maagd Maria tot lichtend voorbeeld stelde. Hij spoorde hen aan, om bij leed en wederwaardig heden, waaraan niemand ontkomt steun te zoeken bij Maria, de Moeder Gods. Toen kwam 't plechtig oogenblik, waar op allen met de brandende kaars in de hand zich naar 't altaar begaven ora de medaille te ontvangen. De Directeur der Congregatie, de hoog- eerw. heer Deken, feliciteerde in gloedvolle woorden de leden, die zich nu onder Ma ria's bescherming hebben gesteld en Ineld hum voor om 's morgens en 's avonds toch nooit te vergeten de drie Weesgegroeten te bidden ter eere van de Onbevlekte Ont vangenis van de H. Maagd Maria. Met Te Deum en Lof werd de Plechtig heid gesloten. A.s. Dinsdag is er bijeenkomst der St. Agnes-Congregatie voor de beide afdeslin- gen, waaronder de diploma's worden ui> gereikt en waar de regeling voor de toe komst nader zal worden bekend gemaakt. HET ST. ANTONIUSPATRONAAT. 121l3-jarig bestaansfeest. Zaterdag bestond het R.K. Jongenspatronaat „St. Antonius" 12*/a jaar. Op den 13den Juni 1918 werd door den wel eerwaarden pater A. J. van Lubeek in de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen dit jongenspatronaat opgericht. Op de eerste vergadering werd het bestuur j samengesteld, dat toen gevormd werd door de i volgende heeren: Pater A. J. van Lubeek, voor zitter; J. Dingjan, vice-voorzitterj W. A. M. Heydeman, secretaris; C. J. van Leeuwen, 2e secretaris; J. van Noord, penningmeester en verder de heeren C. H. van der Drift, C. W. Lindenhof en L. G. J. Peterse. Gedurende het eerste half jaar werd het pa tronaat ondergebracht in het St Vincentius- gebouw, waar men in de achterzaal bijeen kwam. Van den beginne af werd er godsdienstonder richt gegeven, een retraiteclub, een bibliotheek, een "paarkas en een arbeidsbeurs werden opge richt. Op 12 Januari 1919 had de plechtige ope ning plaats van het nieuwe patronaatsgebouw aan de Haarlemmerstraat door pastoor Crom- bag z.g. Hier breidde zich de zorg voor de geestelijke vorming der jeugd verder uit. Er kwam een zangkoor, een tooneelclub en een gymnastiek- I veroeniging, welke laatste later werd overge- heve'.d naar „Jeanne d'Arc". Intusschen zorgde directeur en bestuur Ijve rig voor de financiën, wat vooral geschiedde door het plaatsen van lammetjes bij landbou wers in den omtrek. De jongens kregen ook onderwijs in de Kerk muziek en hielden maandelijks met de leden van het bestuur een algemeene H. Communie. Op 7 September 1919 had de plechtige intro- nisatie plaats door Pater E. Vrijmoed, O.F.M. terwijl in Sept. 1919 door den onlangs over leden Pater F. Driessen een triduum werd ge geven. Het koperen priesterfeest van den directeur I Pater van Lubeek werd in datzelfde jaar met I passende luister gevierd. Spoedig echter werd het gebouw aan de Haarlemmerstraat verkocht en werden de |r-n- gens ondergebracht in het gebouw der Militai- ren-vereeniging. De liefste wenschen van den directeur, Pater van Lubeek, was echter een eigen gebouw te kunnen bezitten en toen Pastoor Crombag achter de kerk een parochiezaal liet bouwen, werd het patronaat daar ondergebracht. 15 Juni 1924 werd de jeugdafdeeling der Derde Orde opgericht, Intusschen werden nog verschillsnde feesten gevierd, zooals het 40-jarig Priesterfeest van Pastoor Crombag en op schitterende en niet te vergeten wijze het zilveren klooster jubileum van den Directeur. En het bestuur spaarde en was zuinig met het doel, toch eens een eigen gebouw te mogen hebben. Met behulp van Pastoor Crorabag, die vol- lcdigen steun toezegde, kon eindelijk in Oc tober 1926 worden aangekoent een fabrieks gebouw aan de Caeciliastraat, dat in een mooi ingericht Patronaat werd omgetooverd, zoodat het in Mei 1927 plechtig kon worden ingewijd. Zoo strekte de zorg van directeur en bestuur zich steeds verder uit, totdat de dag kwam, dat de directeur en oprichter, Pater A. J. van Lu beek zijn jongens zou moeten verlaten, daar hij door zijn kerkelijke overheid naar Nijmegen werd overgeplaatst. In zijn plaats werd benoemd Pater A. A. A. Smitz, die het werk, de zorg voor de jongens, met ijver heeft overgenomen. Een congregatie, waarvan al meer dan 100 jongens lid zijn, werd reeds door hem opge richt. Thans, na 121/s jaar, is bestuur als volgt samengesteld: Pater A. A. A. Smitz, directeur, W. A. Heydeman, secretaris, J. P. C. Schra- ma, penningmeester en verder de heeren Vree burg, Bleys, van Velzen en van Baal. Zoo is de geschiedenis van het St. Anthonis- patroiaat, het zijn slechts enkele feiten, maar feiten, die bewijzen, wat er m die 12jaar voor de geestelijke vorming der jongens is gedaan aan arbeid van den eenen en financiee- len steun van den anderen kant. En wel mogen bierbij genoemd worden, de namen van den oprichter Pater A. J. van Lu beek, die bijna 121/s jaar de leiding had en i zichzelven gaf voof de jeugd en van den heer W. A. Heydeman, de eenigste, die het patro naat 12'/3 jaar wist trouw te blijven en nu nog, van de oprichting af, als secretaris in het be stuur zitting heeft. Wegens de adventstijd is de feestviering uit gesteld en zal in Januari a.s. het 12*/s-Jarig bestaan feestelijk worden herdacht. De gisteren gehouden collecte voor de weezen hebben de volgende bedragen op gebracht: in de St. Petruskerk na liefda- digheidspredicatie van den weleerw. pater Salesius Lemmens O.F.M. uit Woerden, 561.18; in de Kloosterkerk aan den Haag- weg, na liefdadigheidspredicatie van den weleerw. pater Huinbertus Randag 116.28. Wij verwijzen naar een advertentie van Zandvliet's Boekhandel, Haarlemmerstraat 117, alhier, waarin wordt aangekondigd de derde druk van Ina Boudier-Bakker's „De Klop op de deur". Daar de eerste twee uitgaven van dit werk binnen zeer korten tijd waren uitver kocht en velen moesten worden teleurge steld, kan men zich reeds nu in het bezit stellen van een bon, goed voor een exem plaar van gemeld werk, dat bij verschij ning dan aanstonds wordt, toegezonden. Door de politie is aangehouden de 53- jarige N. H. H. uit den Haag, die zich in de Diefsteeg vermaakt had met het in smijten van een ruit. De aandacht wordt gevestigd op een advertentie in dit blad, waarin aangekon digd wordt de opvoering van de operette „Een Dag Khalif", door de Burgerzang school. De uitvoering is ten bate van de vereen. „Schoolkindervoeding". Zaterdagmiddag is brand ontstaan in een schakelkast, welke bevestigd is aan een mast van de eleotrische tramlijn op de Steenstraat, ter regeling van de eleotrische wissel daar ter plaatse. Het vuur werd met zand gebluscht, de brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Toen de stroom weer werd ingescha keld, sloeg de deur van het transformator huisje af, waarop de draden met het wissel werden doorgeknipt om verder onheil te voorkomen. Zaterdagmiddag geraakte de 5-jarige M. L. in het water van de Heerensingel. Twee politie-agenten en twee burgers kwamen eraan te pas om den jongen te redden. De jongen heeft van het koude bad geen nadeelige gevolgen ondervonden. Om 8 uur vanmorgen heeft in de Oude Vest bij de Pauwbrug een aanvaring plaats gehad tusschen een motorboot, bestuurd door W. F. B., wonende alhier en een zand- sleep. De kapitein van eerstgenoemde boot had door de dichte mist het roode waar- schuwingslicht niet opgemerkt. Van de motorboot werd de voorsteven ingedrukt: ook brak de „bating" af, waarvan de brok stukken tegen het been van den kapitein W. B. sloegen. Ofschoon oogenschijnlijk geen letsel was veroorzaakt, werd de man door den E. H. D. voor nader onderzoek naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen Indisch Recht de heeren M. H. O. Misero (den Haag) on C. II. Geel (Rotterdam). LAATSTE BEPJCHTEN Tuberculosebestrijding in Zuid-Holland. De districtsvorming in de provincie Zuid Holland, in 1929 ingezet met de op richting van het tuberculose-district Rot te rdam-AYest, zal worden voortgezet met de opening van twee nieuwe districten, Lei den en Dordrecht. Door bet bestuur der Provinciale Zuid- Holandsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose zijn in verband hiermede be- noemd, behoudens ministerieele goedkeu ring: tot districtsarts te Leiden dr. G. Brou wer, thans assistent-geneesheer in het sa natorium Zonnegloren I tot districtsarts te Dordrecht dr. F. C. Brugning, thans tijdelijk hoofd van de me- dische afdeeling van de Inspectie Genees kundigen Dienst der Landmacht; tot distriet.shuisbezoekster te Leiden me juffrouw J. Nijland, thans provinciaal huis bezoekster in Zuid Holland tot dietrictshuisbezoekster te Dordrecht mejuffrouw J. Schillemans, thans huisbe zoekster aan het consultatiebureau te Rot- j terdam. R. K. Volkspartij. i Gemeld wordt: In zijn vergadering van Zaterdag jl„ te Utrecht gehouden, heeft het partijbestuur der R. K. Volkspartij een rapport, behan deld van zijn leden C. D. Wesseling, Den Haag, en J. Houtsma, Zwolle, over door hen gevoerde onderhandelingen met een delegatie der Democratische Partij (Prof. Heeres) ter zake van de wenschelijkheid en mogelijkheid, om op politiek terrein, speciaal met, het oog op de komende Sta- ten- en Raadsverkiezingen tot samenwer- j kin er te geraken. j Het initiatief daartoe is ontstaan na de I Anti-Vlootplanmeeting op 28 Sept. j). te I Amsterdam, door beide partijen georgani seerd. Het partijbestuur dor R. K. V. P keur de het beleid zijner delegatie goed, ver klaarde zich'in princine tot samenwerking bereid en droeg het Dagel. Bestuur op, de besprekingen met de Democratische partij voort te zetten, en zoo mogelijk tot een goed einde te brengen. Romeinsche sarcophaag gevonden. Uit Maastricht wordt ons gemeldTe Simpelveld is een zeer belangrijke vondt gedaan, die lot nu toe eenig in Nederland is; n.l. een Romeinsche sarcophaag. Deze heeft een lengte van 2.40 M. en een breed te van 1.05 M. Het inwendige is geheel in hout relief gebeeldhouwd. Tn de kist wer den behalve de resten van beenderen en asch ook sieraden gevonden. Woer een middel tegen mond- en klauwzeer. Door den heer H. Cillekens te Roermond is aan den minister van Landbouw onder zoek gevraagd onder toezicht van dr. Fren- kel, directeur van den vee-artsenij-kundi- gen dienst te Utrecht, naar de toepassing van een middel tegen mond- en klauwzeer waaraan de heer Cillekens het recept in zijn bezit heeft. Aanzienlijke pachtverlaging. Uit Den Burg (Texel) wordt ons gemeld: Bij do verhuring van twee hoerenhof steden door notaris Mulder te de Waal op Texel bleek een aanzienlijk lagere pacht te moeten worden toegestaan. De eene boerderij werd voor 2.025 in plaats van 3.300, de andere boerderij voor 2.000 in plaats van 3.700 verpacht. Eenige andere perceelen daalden meer dan 40 pet. in huur. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Niet afgekeurd v. volwassenen. ERNSTIGE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN AMERIKAANSCH PLEZIERVAARTUIG. Het schip gezonken; drie dooden. NEW YORK, 15 Dec (Y. D.) Uit Miami in den staat Florida wordt gemeld, dat een ernstige ontploffing plaat-s heeft plaats gevonden aan boord van het pleziervaar tuig Eureka'1, dat ruim 150 passagiers aan boord had. De „Eureka" was in volle zee toen een der ketels oxplodeerde. Tot nog toe konden 144 passagiers gered worden, terwijl drie dooden werden geborgen. Tal rijke personen worden nog vermist. Bij het erddingswerk speelden zich vreeselijke too- neelen af. Een kleine stoomboot, die te hulp was gekomen, was spoedig overladen met menschcn. S'echts het energiek© in grijpen van de kustwacht, voorkwam, dat het ongeluk grootere afmetingen aannam en het aantal slachtoffers grooter werd. De „Eureka", die weinig minuten na de ontploffing zonk, was een dier pleziervaar tuigen, wier bodem gedeeltelijk bestaat uit glasplaten om de passagiers in de gelegen heid te stellen de prachtige koraalriffen en andere onderzeesche wonderen, van de Go'f van Mexico, d-oor het doorzichtige water heen, waar te nemen. RANGEERTREIN RIJDT OP DE MENSCHEN IN. Drie dooden, vele zwaar gewonden. ROME 15 December. (V.D.) Uit Agram in Kroatië wordt gemeld, dat op het sta tion aldaar gisteren een ernstig ongeluk plaats vond. Vele Beiersche boeren en boerinnen hadden deelgenomen aan de speciale Zondagsmarkt, die gisteren te Agram werd gehouden. Terwijl een groot aantal bezoekers en marktkooplieden met hun koffers en manden op het station ston den, werden 7 wagons van den gereedstaan- den trein eruit gerangeerd. Terwijl zich nog ongeveer 30 menschen op de rails be vonden, kwam de rangeertrein weer in volle vaart het station binnen gereden en reed op de menschengroep in. Drie perso nen werden gedood en velen zwaar gewond. Men hoorde een ontzettend gegil. De machi nist kon de machine niet direct tot stil stand brengen en men zag hoe de machine drie vrouwen meesleurde. Mannen en vrou wen werden bloedend op zij geslingerd en een onbeschrijfelijke paniek ontstond op hot station. Behalve den gewonden moest de eerste hulp, die spoedig ter plaatse was, nog 30 andere personen bijstand verleenen, die alleen door het zien van het afgrijse lijke schouwspel onwel waren geworden. Spoedig verschenen ook de directeur der spoorwegdirectie te Agram, het hoofd der politie te Agram en de banus van het banaat Agram om een onderzoek in te stellen. De rangoerchef van het hoofdstam tion en zijn plaatsvervanger werden gear resteerd. Uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat het stationspersoneel aan de ramp schuld heeft. Noch de stationschef noch de onder-chef bevonden zich, toen het on geluk gebeurde, op hun post. Een wandelende berg. PARIJS 15 December. (V.D.) Te St-. Foy l'Argentière bij Chambery in het departe ment Isère werden tengevolge van een aardstorting verscheidene huizen ernstig beschadigd. Vele huizen, die groote scheu ren vertoonden, moesten worden ontruimd. Uit nauwkeurige berekeningen is gebleken, dat de positie van den berg in korten tijd ongeveer 42 c.M. is veranderd. Van de be volking heeft zich een groote ongerustheid meester gemaakt. AMSTERDAM, 15 Dec. Vee. Aangevoerd 600 vette koeien le kwal. f 1.001.03, 2de kwal. 0.901.00, 3de kwal. 7890 cent, mindere soorten 6874 cent 80 melk- eu kalfkoeien 275380, 85 vette kalveren le kwal. 0.94—1.00 2e kwal. 8292 cent, 3e kwal. 7482 cent per kg. levend gewicht: 29 nuchtere kalveren 1218 per stuk; 85 schapen 35—40 per stuk930 varkens vleeschvarkens wegende van 90110 kg. 6162 cent, zware varkens 5961 cent en vette varkens 5658 cent; 107 paarden 100—200. ROTTERDAM, 15 Dec. Vee. Aange voerd: 458 vette runderen, 281 vette kalve ren, 1094 schapen of lammeren, 1411 var kens. Prijzen per half kg.: k-oeien 5055, 4648 en 3237.5 cent, kalveren 82.587.5, 67.572.5 en 5560 cent, schapen 3540 en 2732 oent, lammeren 2026, varken-s 24, 23 en 22.5 cent. Overzicht: koeien en ossen willige han del, prijzen le en 2o kwal. iets hooger, 3e kwal. gelijk. Vette kalveren gelijke handel prijzen hooger. Schapen en lammeren vlug ge handel, prijzen hooger; Varkens tame lijke handel, lagere prijzen. BOSKOOP, 15 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 38— 66 cent, Golden Ophelia 1.202.40, Mar- oel Rouyer 1.70—2.70, Hadley 0.701.40 Claudius Pernet 1.602.60, Columbia 0.80—1.50, Butterfly 0.80—1.60, Mac Keiler 1.00—1.80, Wilh. Kordes 1.40— 3.90, Rosalandia 0 801.40, Phoebe 1.20 —1.90, Kilham 1.30—2.80. Florex 1.30— 2.00, Joanna Hill 1.001.20, Pearson 53 70 cent. Diversen: Chrysanten 2080 cent per bos: Beshulst 4081* cent per kg. VEUR, 13 Dec. Groentenveiling. Krop sla le srt. 7.80—10.10, 2e srt. 4.60— 5.80, stoofsla 5—11, peen 12.50—18.10, b'oemkool le srt. 7.30—9.50, 2e srt. f 2.50 4.60, uitschot 11.30, tomaten (mid.) 812, andijvie 1.101.50, boerenkool 2346, spruiten ft—12.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3