De één-wording der Ter Aarsche Veilingen De Kwakel te Katwijk-Rijn gered! DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE ÖLAD PAG. 6 Geen toenadering tusschen de Commissie en den L. T. B. Het hoofdbestuur van den L. T. B. had gistermiddag een bijeenkomst belegd in het Palronantsgebouw, waartoe waren uitgenoodigd de besturen der drie plaat selijke veilingverenigingen en de com missie. Van het hoofdbestuur van den L. T. B. waren tegenwoordig de geest, adv., rec tor J. P. J. Kok en de heer Groen. De com- misie was vertegenwoordigd door den heer Jonker. De heer Groen opende de bijeenkomst en zette in 't kort. de stand van zaken uiteen, en zeide, dat vorige week een vergadering van de Kath. tuinders was gehouden, om reden de commissie op een voorstel, alle tuinders van Ter-Aar bijeen te roepen ter uitéénzetting van het L.T.B.-advies, niet inging. En ook hierom, omdat met het standpunt van den L. T. B. in de commis sie in 't, geheel geen rekening is gehou den. Dit blijkt uit het feit, dat de N.V. vorm wordt voorgesteld, zouder dat het Hoofdbestuur daar ook maar eenigszins van in kennis is gesteld. Toen vernam hot H. B. ook, dat op het gemeentehuis een vergadering met Ged. Staten had plaats gehad, waarbij wel ge bleken is, dat de een-wording der veilin gen door een paar dingen vertroebeld werd. Op de eerste plaats werd daar de ge dachte gewekt, dat de L.T.B. zich wel zou kunnen vereenigen met de stichting van een N.V. Spr. zegt, dat daar nooit met één woord van gerept is. Op de tweede plaats werd de één-wor ding gekoppeld aan de steunverleening door de Provincie aan noodlijdende tuin ders. Het Hoofdbestuur heeft een onder houd gehad met den heer Borghols en deze heeft verklaard, dat Ged. Staten aandrin gen op één-wording, voordat tot steunver leening wordt overgegaan. Maar Ged. St. verbinden die steunverleening niet aan een N.V„ doch nemen genoegen met elk idee van veilingorganisatie. En al zou de fusie der 3 veilingen mislukken^ dan nog betwij- lelt Bpr. of de steunverleening daardoor zou worden bemoeilijkt. De heer L. Hoogervorst Czn. zeide hiervoor toch wel bevreesd te zijn. De voorzitter scheen die vrees niet te deelen. De heer P. A. Post lichtte toe, dat op de vergadering in het gemeentehuis de heer Borghols wel de één-wording, doch niet de N.V.-vorm heeft geëischt. De voorzitter, zijn inleiding vervol gend, gaf nog in 't kort een uiteenzetting van de veilingvorm, door den L. T. B. voor gestaan, namelijk een veiling gebaseerd op plaatselijke vereenigingen. Bezwaren ziet spr. niet. Om aan de veiling te kunnen deelnemen moet men thans toch ook lid van een vereeniging zijn. De heer Heydener stelde hier de vraag, of een Katholiek lid mocht zijn van een neutrale organisaties. „Tuindersbe- lang" zal, wanneer het plan-L.T.B. door gaat, eigenlijk een neutrale organisatie worden. De voorzitter antwoordde, dat het H B» rekening houdt met het bestaande feit, dat een 130 Ter-Aarders de bisschop pelijke bepaling op de standsorganisatie niet nakomen. De heeren Lek en Post voeren over dit. punt eveneens het woord. De heer Mank merkt op, dat er geen enkel Ka tholiek tegen den L.T.B. is, maar spr. acht de contributie te hoog. Ook de beer A. C. Hoogervorst verklaarde, dat nie mand tegen den L.T.B. als zoodanig is. De heer Jonker heeft vernomen, dat ieder Katholiek zich mag aansluiten bij een neutrale organisatie. „Tuinderabe- dan geen bezwaar: waarom St. Phocas zich niet zou aansluiten bij de neutrale vei ling. De voorzitter antwoordde, dat deze gedachte wel zou opgaan, als de prac- t ij k niet anders was. Laten wij voorop stellen, dat de leden van den L. T. B. hun vak- en standsbelangen behandelen in hun afdeeling. Maar speciaal de andere vei Iers zijn het, die zondev opzet van de veilingvereeniging een vakorganisatie maken. Wanneer naast de veiling niet stonden en staan de Tuinbouwbonden, dan is dat toch het noodwendig gevolg? De heer Jonker meent, dat de stich ting eener neutrale veiling die niets meer zal zijn dan een verkoopscentrale een stijging van ledental in de standsorga^ nisalies zal veroorzaken. Spr. geeft de ver zekering, dat wat niet op veilinggebied ligt, door de neutrale veiling ook niet zal worden aangeroerd. De heer Kammeraadis niet bevreesd dat. de veiling zich gaat bemoeien met andere zaken, mits dit goed in de statu ten is vastgelegd. Spr. verwacht ook een opbloei der bonden. De voorzitter antwoordt, dat de er varing heelt geleerd dat door een neutrale veiling, als door de commissie voorgesteld, juist afbreuk wordt gedaan aan de stands- organisatie. Het gaat hier niet om de Kath. of de meeste .Protestanten, maar degenen, die nergens bij thuis hooren en zich ner gens willen organiseeren, zij zijn het, die aan de veilingbesturen de behartiging hun ner algemeene belangen opdragen. Over de contributie zeide spr., dat een speciale re geling is getroffen voor „helf-tuinders", ter wijl ook bij onmacht over verlaging ge sproken kan worden. De heer Jonker wees op de eierenvei- ling te Gouda, welke opgebouwd is uit L. .T B., Holl. Mij. van Landbouw en Chr. tuindersbond. Deze veiling staat er slecht voor wegens het onophoudelijk gekrakeel der bonden. Het advies is gevraagd aan vooraanstaande mannen op tuinbouwge bied en deze hebben allen geadviseerd een N.V. of Coöperatie, behalve het H. B. van den L. T. B. Om alle Katholieken moge lijk te maken lid te worden, is toen de N.V.-vorm gekozen. De commissie heeft a. gezegd en zal ook b. en c. zeggen. Rector Kok betoogde,, dat proefon dervindelijk bewezen is, wat er terecht komt van de standsorganisaties, wanneer het plan der commissie uitgevoerd wordt. De voorzitter zeide, dat wanneer de veiling der commissie tot stand komt, deze veiling gedwongen zal worden zich met zaken in te laten, welke niet bij haar thuisbehooren en dat de standsorganisa ties er door zullen worden benadeeld. De voorgestelde vorm van veiling moge niet de meest gebruikelijke zijn, zij is gezien de plaatselijke omstandigheden de bes te. vorm voor een centrale veiling. Rector Kok achtte nu gebleken is dat „Tuindersbelang" en ,.De Hoop Ge leidt ons" een beslissing hebben genomen het beste, dat „St. Phocas" op haar standpunt blijft staan en in vrede met de andere veiling samenwerkt. Mogelijk kan een overeenkomst worden gesloten, waar bij bcconcurreering der twee veilingen is uitgesloten. Ook spr. spijt het, dat er geen toenade ring is, doch spr. heeft als geest. adv. idea len na te streven, die hij niet prijs geeft. De heer E s v e 1 d betuigt zijn spijt, dat het zoo meet loopen. Spr. wijst op de on- eenigheid tusschen de Katholieken, die door de ééne veiling zou worden bijge legd. Ook de heer Jonker wijst eveneens op droeve toestanden van naijver, die zich hier in Ter Aar voordoen. De heer Van Dam geeft in overweging gehoord de bewering, dat geen enkel Katholiek tegen den L. T. B. is, doch wel tegen gedwongen lidmaatschap thans alle Kath. tuinders bijeen te roepen en krachtig uiteen te zetten, wat de L. T. B. kan en moet zijn. De voorzitter zal dit idee met de ander leden van het H. B. bespreken. Na nog eenige discussie, waarbij ern stige critiek werd geleverd op het plaat selijk bestuur van den L. T. B., sloot de voorzitter deze vergadering. In een daaropvolgende vergadering van het H. B. van den L. T. B. met het bestuur van „St. Phocas" werd besloten, op 29 De cember de gewone jaarlijksche algemeene vergadering te houden. LEIMUIDEN. Eeen trap van een paard. Bij het beslaan van een paard kreeg de hoefsmid B., Woensdagmorgen een trap tegen zijn been met het noodlottig gevolg dat dit brak. Twee geneeskundigen (Dr. Bouthoorn en Dr. van Wijk) waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste genees kundige hulp. Het bleek daarbij dat de breuk zoo ernstig was, dat onmiddellijke overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk was. RIJNSBURG. Bloorr.onhandel. De volgende prijzen werden betaald. Roode en Rose Anjers 1.501.70, Groote Chrysanthen per stuk 1215 cent, Troschrysanten per bos 20—30 ceni, Spaansohe Peper per mand 2.50 3.30, Fransche Anjers 1.10—1.30, rozen per bos van 20 stuks Columbia 1.001.10, Hadley 1.30—1.50, Butterfly 0.00—1.10, Rosalandia 1.00—1.10, Golden Ophelia 0.901.10, Tulpen per 100 Scarlet Due 2.202.70, Wipe due maximus 3.40— 3.60, Due de Berlin 4.204.80, Hyacin then per 100 5.5011.80. VOORSCHOTEN. Gevonden: Een hondenketting, een on derdeel van een motorrijwiel, een knip tang. Verloren: een portemonnaie met in houd, een paar handschoenen, een gouden kaagspeld, een gedeelte van een beenbeu gel. Geboren Leendert, zoon van Jac. Overduin en H. Schijf. Lena Johanna, dochter van A. Ober en S. E. Nasveld. Gevestigd: A. Nagtegaal van Lei den W. Gawrosch van Duitsohland J. L. Huijzer en gezin van 's-Gravenhage E. Drillenburg, ook genaamd Lelyveld en gëzin van Groningen H. Ch. J. v. d. Toorn Vrijthoff, van Doorn M. W. van Alphen van Alblasserdam P. A. M. van Slirger!and van Voorburg. Vertrokken: G. Geriach naar Arnhem D. Smits naar 's-Gravenhage A. Akkerman naar 's-Gravenhage H. Zuijderduin naar 's-Gravenhage Th. J. Wesselingh naar Hazerswoude C. van Baardwijk naar Voorburg. W0UBRUGGE. Geen belangstelling. Door B. en W. dezer gemeente was de gelegenheid gesteld bij inschrijving een perceel tuinland te ver huren, doch daarvoor bleek geen animo. Getracht zal worden, dat land uit de hand te verhuren. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De raad dezer gemeente kwam Woens dagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester J. Schokking. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de notu len der vorige vergadering na een opmer king van dr. Eijkelenboom en de heer P. Guyt, vastgesteld. Ingekomen stukken. Allereerst eenige missiven van Ged. Staten meldend de goedkeuring van in vorige vergadering ge nomen besuliten. Een verzoek van het schoolbestuur der R. K. St. Jozefschool om gelden beschikbaar te stellen voor meubi leering van het 4de leerlokaal als gevolg van in gebruikneming van dit lokaal we gens vermeerdering van het aantal leer lingen, wordt in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Dan stellen B. en W. voor de rekening van het Grondbedrijf, dienst 1929 ter on derzoek in handen te stellen van de daar voor in de Raadsvergadering van 18 Juni 1930 benoemde Commissie. Aldus besloten. Praeadvies op het verzoek van mej. E de Lange om verhooging van haar salaris als vroedvrouw. B. en W. adviseeren niet tot verhooging over te gaan. Besloten wordt volgens voorstel van B. en W. De toenemende werkloosheid. Ingekomen is nog een adres van don Christ. Besturenbond waarin de raad ver zocht wordt hierna te noemen maatregelen in ernstige overweging te nemen aange zien de werkeloosheid zich ook in deze ge meente uitbreidt en reeds het dubbele ge tal werkeloozen van vorig jaar is ingeschre- ven.Die maatregelen zijn volgens genoem den Bond: a. te komen tot werkverschaf fing, b. steunuitkeering aan de uitgetrok ken uit de werkeloozenkassen en ook aan hen, die nog geen rechthebbenden zijn uit bedoelde kas. Het bestuur deelt tevens mede, dat er reeds uitgetrokken georgani- seerden zonder werk loopen, zonder eeni- gen steun en dat het getal hiervan zich iederen dag uitbreidt. B. en W. stellen voor dit adres in han den te geven van B. en W. voor het uit brengen van praeadvies. Hiertoe wordt zonder h. st. besloten. Voor en tegen de Kwakel. Volgt het praeadvies op een aantal adressen met verzoek tot behoud van de Kwakel. In de vergadering van 16 Mei 1.1., zeggen B. en W., is door ons reeds mede- deeling gedaan dat door hen ernstig ge poogd is om de tegenwoordige tram brug te doen vervangen door een die ook voor voetgangers en ander verkeer zou kunnen dienen. Deze poging heeft echter geen suc ces gehad. Verder meenen B. en W., dat de kleine omweg die thans gemaakt moet wortlen de groote uitgave van een nieu wen Kwakel, die B. en W. ramen op 7800, niet wettigt. B. en W. adviseeren daarom op de vermelde adressen afwij zend te beschikken. De publieke tribune, bezet als nimmer te voren, liep tijdens de behandeling van dit punt zoo vol, dat de voorzitter ver bood nog meerderen toe te laten. Velen moesten zich vanaf de opening der verga dering, tot het einde, te half twaalf, met e-en staanplaats tevreden stellen. De heer R. Ouwehand verkreeg van de velen die het woord vroegen, het eerst de gelegenheid hiertoe. Spr. begon mot te zeggen, dat sinds ©enigen tijd beweerd wordt dat de Raadsleden uit Katwijk aan Zee zich van Katwijk a. d. Rijn niets aan trekken. Officieel is die beschuldiging ge- uitaan den Commissaris der Koningin bij zijn bezoek aan deze Gemeente. Daartegen wenscht spr. thans te protesteeren, omdat zulks in lijnrechten strijd is met de fei ten. Telkens als er voorstellen tot verbe tering in Katwijk a. d. Rijn kwamen, is de grootste medewerking verleent. Spr. noemt de bestrating der Sandtlaan, idem Voorstraat, Achterweg, Achterkerkweg, Molentuinweg, de rioleering Li de Com mandeurslaan, idem in de Kerkstraat. Voor al die feiten behoeide zelfs niet hoofde lijk gestemd te worden, 't Is spr. daarom onbegrijpelijk hoe men er toe kwam het bovengenoemde aan den Commissaris der Koningin voor te doen komen. In Katwijk aan Zee zijn veel slechtere wegen en stra ten dan in Katwijk a. d. Rijn. De rioleering in Katwijk a. d. Rijn is in orde. In Kat- j wijk Zee komt het nog voor dat de brand weer de kelders die volgeloopen zijn bij stortregens, leeg moet zuigen. Veilig mag nagerekend worden of aan Katwijk a. d. Rijn niet 1/7 van de uitgaven voor verbe- toring besteed wordt. Katwijk a. d. Rijn maakt 1/7' der gemeente uit. Men moet zich hierbij niet blind staren op het Zuiderkwartier. De kosten hiervan betalen de menschen zelf, omdat die kos ten in den koopprijs der gronden zitten. Die beschuldiging aan den Comimssaris der Koningin betrof 2 raadsleden van Kat wijk a. d. Rijn zelf. Willens en wetens heelt men Z.Exc. verkeerd ingelicht. Waarom heeft men niet gezegd, dat een dezer raadsleden met al de kracht die in hem was de zaak verdedigd heeft, doch de an dere twee hadden tegengestemd. Als men dat gezegd had, zou de Commissaris geant woord hebebn: „ik weet niet wat je hier komt doen". Spr. leest enkele passages uit vorige notulen voor waaruit de conclusie getrokken moet worden dat indien de leden van Katwijk a. d. Rijn het verlangen ge uit hadden tot behoud van de Kwakel, B. en W. zich hierna gericht zouden hebben. Had ik, zegt spr., nog duidelijker kunnen zeggen, dat het lot van de Kwakel in han den was van de leden uit Katwijk a. d. Rijn. Later is de zaak weer ter sprake ge bracht. Toen was de heer v. Riessen niet aanwezig en dr. Huetiug/ heeft niet ge motiveerd dat hij tot ander inzicht geko men was. Dat gaf te denken. Dr. H. was waarschijnlijk nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid. Nu komt de zaak voor de 3de maal ter tafel, hopelijk voor de laatste maal. Hoe ik zal stemmen, weet ik nog niet. Adressen maken bij mij, zegt spr. niet veel indruk. Als 10 voor ieders ha-nd- teekening betaald moest worden, zou het teekenen zoo vlot niet verloopen. Spr. zegt hetzelfde 6tandpunt in te nemen van 28 Nov. 1928. Als alle raadsleden van Katwijk a. d. Rijn eenstemmig verklaren dat de Kwakel in een behoefte voorziet, zal ik tegen het praéadvies stemmen. Spr. meent nog te moeten opmerken dat, hoewel in deze kwestie genoemd worden raadsleden van Katwijk a. d. Rijn en van Katwijk aan Zee, we raadsleden van Katwijk, van de geheel© gemeente zijn. Goen „Zeo" contra „Rijn". De voorzitter zegt er tegen op te moe ten komen als zou er onderscheid gemaakt worden tusschen Katwijk-Rijn en K.-Zee. Het bedenkelijke vindt spr. ook in de woor den van den heer Ouwehand, dat men zich laat leiden door leden van een der dorpa- deelen. Dat mag ik niet toelaten. We zitien hier, zegt spr., als bestuur van de ge meente Katwijk, helaas is er nog te veel scheiding, hetgeen al eens is gebleken. Dat doet dikwijls veel kwaad. Ook met deze kwestie. Ik ken, zegt spr., geen Katwijk- Zee en -Rijn. De heer H. Grimbergen zegt, dat het be grijpelijk is, dat spr. zich niet kan ver eenigen met het praeadvies. Deze mee ning berust hierop, dat spr. de belangen der gemeente hierin meent te behartigen. Vanaf het begin dezer kwestie heb ik het zelfde standpunt ingenomen. Een tweede oeververbinding is absoluut noodzakelijk. In een kort tijdsbestek zijn aan de groote brug betonnen palen omver gereden, de leuning is er af gereden. Voor voetgangers is het daar steeds gevaarlijk. En het verkeer neemt geregeld tce. Dat het slechts een omweg van eenige minuten veroorzaakt, is geen argument van waarde. Ook de finan cieel© bezwaren zijn van weinig beteeke- nis. Tot den bouw van een nieuw gemeen tehuis dat 200.000 moet kosten, was geen enkel bezwaar, evenmin tegen het aanbren gen van een beschoeiing te Katwijk van 80.000, evenmin tegen aankoop van Groot-Badhotel voor ruim 60.000. Daar tegenover is het bedrag, noodig vooi de Kwakel, s'.chts een luttel bedrag. Spr. ad viseert met vrijmoedigheid om gunstig op de ingediende adressen te beschikken. Dr. Hueting zegt het hierin mee den voorzitter eens te zijn, dat we zijn e^n groot Katwijk. We zijn geen vertrouwens mannen speciaal van een dorpsdeel Spr. zegt aanvankelijk niet gedacht te hebben dat men zulk een prijs stelde op behoud dezer brug. Persoonlijk maakte spr. er weinig gebruik van, doch stelde zich de vraag hoe hoog de Kwakel in de waardee ring van anderen is aangeslagen. Gezien dat de Kwakei een heel andere betcekenis had dan spr. dacht, is hij van opinie ver anderd. Is hij tot ander inzicht gekomen. Dat is toch niets vreemds. Dat zal ieder wel eens overkomen. Spr. zal dus tegen het praeadvies stemmen. De heer R. Ouwehand merkt naar aan leiding van het gesprokene door den voor zitter op, dat een raadslid geheel op de hoogte moet zijn van geheel de gemeente, doch evengoed is het begrijpelijk, dat spr. zich niet competent verklaart om te oor- deelen of een Kwakel daar ter plaatse noodig is. B. en W. hebben steeds voor oogeu gehad het advies van de meerderheid der Raadsleden van Katwijk a. d. Rijn, die zulks wel konden beoordeelen. Spr. neemt hiermede de heeren zulks niet kwalijk. Spr. leest dan nog enkele citaten uit vorige raadsnotulen, waaruit B. en W. (spr. was toen zelf nog wethouder) de conclusie trok ken, dat de Kwakel gevoegelijk kan ver dwijnen. De heer v. Riessen verwijst nog naar het rapport der hiervoor benoemde commissie waarin op een nieuwen oeverver binding werd aangedrongen. De heer L. v. d. Zwan zegt, als aanvul ling van wat de heer Grimbergen heeft gezegd-en waarmede spr. het volkomen eens is, dat vooral de leden der Tuinbouw ver eeniging veel gebruik maken van de Kwa kel. Jaren geleden bleek deze brug reeds noodig. Nu is daar veel gebouwd en ook de groen ten veiling is daar intusschen ge komen. Als de heer Ouwehand nog niet voldoende overtuigd mocht zijn van de noodzakelijkheid der brug, adviseert spr. te lezen het ingezonden stuk van den hcei v. d. Perk, de voorzitter der Tuinbouwver. Katwijk en Omstr. De heer P. Guyt zegt zijn stem te willen motiveeren en zegt ook thans van de .ven- schelijkbeid der brug overtuigd te zijn. Het bedrag dat B. en W. opgeven acht spr. veel te hoog. Een geacht inwoner, aanne mer, wil een brug, beter dan hier vroeger was, bouwen voor 2000.—. Ook al zou het 50 pet. hooger zijn vindt spr. dat niet van beteekenis. Een uefect aan de grouts Drug b.v. stopt alle verkeer daar. De heer v. Tongeren wijst er op, dat den laatsten tijd nogal ernstige besluiten moe ten worden genomen. Bij den bouw der groote brug is over de plaats nogal gespro ken. Een overgang te maken voor de Sandtlaan is op niet-medewerking van Oed. St. gestuit. Spr. vraagt, of het alsnog niet mogelijk is, pogingen te doen bi» de Prov. om bij de trambrug een groote ver- keersbrug te krijgen. De heer Ouwehand: dan moet er voor de Turfmarkt een kwakel komen De voorzitter zegt te beginnen met de geschiedenis, nu de raad voor de 3de maal voor deze beslissing staat. B. en VV. zijn de slaaf van den Raad. Alle adressen ko men bij B. en W. en die hebben praeadvies uit te brengen. Doch laa-t men bedenken, uat de Raad een prestige heeft op te hou den. De zaak is opgekomen uit den Raad. Besloten werd met bijna alg. st- om e kwa kel weg te ruimen. En dit op grond van zakelijke overwe gingen. Er zouden dus wel sterke argu- mbenten naar voren gebracht moeten wor den, om de raad te doen veranderen. Be sloten werd de kwakel weg te nemen. Wat nood, dan maar weer requestreeren. B. en W., slaaf van den raad, hebben het uit te voeren. Welk oordeel zou men nu hebben van B. en W. als deze telkens maar van inzicht veranderden. B. en W. hebben ad vies gegeven naar aanleiding van een be sluit van den Raad. Nu is de vraag, wat zijn de nieuwe argumenten. Dr. Hueting is van inzicht veranderd, de heer van Riessen idem. Waarom? Als we een telling zouden houden wie er over de kwakel gingen, zou dat getal klein blijken. De brug was in slechten toestand. Kon zoo niet blijven. Toen is gevraagd of de behoefte zoo groot was. Men behoeft slechts 6 minuten om te loopen. Is dan een kwakel noodig? Men moet voorzichtig zijn met geld uitgeven. Een argument is er dat waarde heeft. De heer Grimbergen wijst op het feit dat B. en W. zelf getracht hebben om bij de trambrug een voetbrug te krijgen. Een der eerste vragen toen ik in Katwijk kwam, zegt spr., was hoe men in 's hemelsnaam aan de Turfmarkt een dergelijke brug heeft kunnen leggen. Men vraagt 'n nieuwen over gang. Als de gemeente en de Provincie bij de Turfmarkt geen grooten brug had den gelegd doch voor de Sandtlaan, was zulks niet noodig geweest (de heer Ouwe hand: dan zou bij de Roskam een kwak kel moeten komen). Het argument van „dat er eenmaal de brug was" is zeer zwak. Spr. adviseert het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Meerburg zegt nog hetzelfde standpunt in te nemen en voor het prae advies te zullen stemmen. De Kwakel gered! De discussies die steeds in heftigheid toenamen, en ten slotte niet precies meer waren te volgen, hadden intusschen tot bij na 10 uur geduurd. In deze geladen at mosfeer werd tot stemming overgegaan. Uitslag verwerping van het praeadves mot 87 stemmen. (Alle groote dingen plegon in den Katwijkschon raad met 87 te wor den verworpen of aangenomen. Besluit tot den bouw gemeentehuis, vernietiging van datzelfde besluit. Weer een besluit tot den bouw. Benoeming gemeente-secr. Benoe ming Directeur O. W. Besluit tot aankoop Gr. Badhotel. Wederopbouw Kwakel. Al les met 87. Corr.). Tegen het praeadvie-s stemden de heeren L. v. d. Zwan, H. W. Grimbergen, dr. J. Hueting, D. v. Riessen, W. A. Rijken, R. Ouwehand, O. van Tongeren en P. Guyt. De heer v. d. Zwan kwam dan met een voorstel: de raad verleene aan B. en W. een crediet van ben hoogste 3000 om een oeververbinding te maken ter plaatse van de oude Kwakelbrug. De /oorzitter vroeg aan den beer v. d. Zwan waarop dat cijfer steunde. De heer v. d. Zwan zegt, dat hij, noch aan het gemeentehuis, noch aan Openb. Weiken te weten is kunnen komen, waarop het cijfer van 7600 dat B. en W. opgeven steunt. De voorzitter vraagt, of de heer v. d. Zwan soms meent, dat B. en W. spelen met cijfers. Weer volgt woorden wisseling tusschen den voorzitter, den heer van der Zwan en den heer Grimbergen, die zegt, dat de voorzitter zelf geconsta- teera heeft, dat de groote brug gevaar lijk is. De redactie van esn voorstel voor een nieuwen Kwakel kan geen genade vinden in de ooren van den voorzitter. De heer J. v. Duyn vraagt verdere behandeling der agenda. Straks kan dan nog een voorstel ingediend worden. Dit voorstel, aan het einde der vergade ring ingediend, luidde als volgt: De raad besluite een commissie te benoemen, die tot opdracht heeit met teekening en kos tenberekening bij den raad te komen van een oeverveibinding op de zelfde plaats als de vorige Kwakeib. ug. Op een verzoek van enkele le~en aan den voorzitter om zulk een commissie aan te wijzen, wilde de voorzitter, neg in booze stemming, geen gevolg geven. Ook het College van B. en W. niet. De raad moest dat nu zelf maar doen. Dus werd tot stemming overgegaan en werden na een tweetal stemmingen hier voor gekozen: bij eerste stemming met 8 st. de heer Grimbergen, bij tweede stem ming de heeren P. Guyt 10 st., de heer L. v. d. Zwan met 8 stemmen. De te hooge straatbelasting. De heer Eijkelenboom had een voorstel ingediend om aan de agenda toe te voe gen: het voorstel: „de raad bes uit 20 pc', ontheffing *e verleenen op de straatbelas ting dienst 1930". De heer Eijkelenboom motiveert zijn voorstel, waarbij spr. naar voren brengt dat vrceger bij de wijziging der desbe treffende verordening de bedoe ing van den raad niet is geweest meer belasting te heffen doch alleen onbillijkheden in de heffing weg te nemen. De heer Meerburg zegt zich te verwonderen, dat dr. Eijicelen- boom niet 40 pet. vraagt. De voorz. zet uiteen, dat het voorstel niet aanvaardbaar is en wel op verschillende grer n doch allereerst is de vraag aan de c: of di recte behandeling geoorloofd is. Daar voor moet de raa.d zich uitspreken. Op voorstel van den heer J. v. Duyn wordt be sloten de zaak dadelijk in behandeling te nemen. Voor slemden de heeren van Ton geren, Parlevliet, v. d. Bent, v. Duyn, Meerburg, Lodder, Rijken, v. Riessen, v. d. Zwan, Eijkelenboom, Guyt. De heer Eijkelenboom brengt dan naai voren dat ruim 300 perceelen bij de her- Bchatting niet zijn belast. Was dat wel zoo. dan zou men een anderen aanslag krijgen. Dan bedoe t spr. een middenweg te kie zen tusschen de denkbeelden van B. en W. en den heer v. Tongeren, die esn factor- cijfer wilde vastgesteld zien. Thans neeft het kohier 10.000 meer opgebracht dan geraamd was. De voorz. toont nog uitvoerig aan dat

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6