BINNENLAND De Man van Nergenshuizen UIT DE RADIO-WERELD MAANDAG 8 DECEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HOOGE RAAD DER NEDERLANDEN. De nieuwe president en vice-president. Bij K. B. is benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van Oranje-Nassau jhr. mr. \V. H. de Savornin Lohman, president van den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gra- venhage. Hem is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als zoodanig, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem in verschillen de rechterlijke betrekkingen aan de ko ningin en den lande bewezen. Benoemd zijn met ingang van 1 Januari a.s. bij den Hoogen Raad tot president mr. A. Fentener van Ylissingen, thans vice-pre sident, tot vice-president mr. H. M. A. Sa- velberg, thans raadsheer in gemeld college. DE ZENDERBOUW. Het vraagstuk van de zend apparatuur. Een spoedige beslissing te verwachten. Met betrekking tot den zenderbouw, merkt de minister in zijn Memorie van Antwoord op het V.V. der Tweede Kamer inzake de begrooting van P. T. en T. op, dat niet alleen van de A.V.R.O., doch ook van de V.A.R.A. verzoeken terzake zijn in gekomen. Deze aangelegenheid wordt mede behan deld in bet antwoord van den minister op de vragen van den heer F. Vos. Nadien zijn nog andere oplossingen van het zen- dervraagstuk aan de hand gedaan, waar over uit den aard der zaak het advies van den Radioraad is gevraagd. Het eindadvies van dit college is inge komen op 7 Oct. j.l. doch werd op 29 Oct. gevolgd door een minderheidsnota, waarin mede beschouwingen omtrent het vraag stuk van de zendapparatuur voor den Ne- derlandschen Omroep zijn neergelegd. Naar hij verwacht zal de minister thans spoedig in staat zijn, een beslissing in dit zeer belangrijke vraagstuk te nemen. DE POSTTARIEVEN. Geen verlaging te verwachten. Naar de minister in de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over cje begrooting der P. T. en T. mede deelt, laat de huidige depressie niet na haar invloed op de bedrijfsontvangsten uit te oefenen; de winst over 1930 zal daar van den druk ondervinden en niet onbe langrijk blijven beneden de resultaten der laatste jaren en daar op het oogenblik nog geen vooruitzichten van een kentering ten goede in het bedrijfsleven bestaan, mag de raming der ontvangsten 1931 niet te laag genoemd worden. Slechts is noodzakelijke voorzichtigheid in acht genomen. Hieruit volgt, dat tot voortgaan op den weg der tariefverlagingen niet uitsluitend op grond van het tot dusver waargenomen batenverloop, mag worden besloten, wil de bedrijf sstabiliteit niet in gevaar worden gebracht. In verband met een en ander kan de mi nister hoe aantrekkelijk terugkeer tot het stuiversport ook hein overigens moge toeschijnen geen vrijheid vinden voor het tegenwoordige verlaging der posttari»- ven. te bevorderen. DE INVOERING VAN HET GESPREKKENTARIEF. Aantal telefoonaansluitingen krachtig er door bevorderd. Geen tariefverlaging voor ge sprekken met Indië. In de memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over de begrooting der P. T. en T. merkt de minister op, dat de invoering van het locale gesprekkenta- rief, naar moet worden aangenomen, de toeneming van het aantal telefoonaanslui tingen krachtig heeft bevorderd. Niettegen staande de economisch ongunstige tijds omstandigheden, kwamen in de eerste ne gen maanden van het loopende jaar 15466 nieuwe hoofdaansluitingen gereed. Tegen 9847 gedurende 't geheele jaar 1929. Boven- DRAIStflAvArWALKEItjBORtfS-- ft A ^LF.VF.ljfpyh -~ LEEUWAI dien verminderde 't opzeggen van abonne menten, wat met het voorgaande, in de tegenwoordige ongunstige conjunctuur, een opmerkelijk bewijs voor de aantrekkelijk heid van het nieuwe tarief kan worden ge noemd. Gerekend naar het aantal aansluitingen op 1 Januari 1930 in elk der drie hieronder vermelde groepen bedraagt de toeneming van het aantal aansluitingen, percentsge wijze uitgedrukt, in het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 September 1930: a. in netten zonder gesprekkentarief 3.72 pet. b. in netten, waar het gesprekken tarief is ingevoerd op 1 April '30 of later 6.26 pet. En in netten, waar het gesprekkentarief is ingevoerd op 1 Januari 1930 11.03 pet. De minister kan geen vrijheid vinden te bevorderen dat het 10 cents tarief ook voor afstanden van 10 tot 15 K.M. zal gel den. De uitkomsten van berekeningen geven allen grond om te verwachten dat de auto matiseering ook financieel succes zal ople veren. De meaning dat het tarief voor telefoon gesprekken met Nederlandsch-Indië wel zeer duur is, kan de minister niet deelen. De minister kan ofschoon hij het groote nationale en economische belang van den hierbcuoelden dienst ten volle erkent, geen vrijheid vinden voor het oogenblik tariefs verlaging is overweging te nemen. SPOOR- EN TRAMWEGEN TARIEVEN. Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Waterstaat voor 1931 is het volgende ontleend: De leden, die de vraag stelden, of de ta rieven niet te hoog zijn en deze vraag o.a. motiveerden met het argument, dat, aan- gei ien na 1 Juli 1926 geen algemeene ta riefsverlaging heeft plaats gehad, de tegen woordige vrachten hooger zijn dan op grond van het index-cijfer tè rechtvaardigen is, schenen zich niet voldoende rekenschap te geven van het ieit, dat de exploitatiekosten waarvan bij de spoorwegen de personeels kosten een zoo belangrijk deel uitmaken, met het indexcijfer geen gelijken trev. hou den. Worden de spoorwegen reeds hierdoor tot een tariefpolitiek genoopt, deze laatste is te meer noodig, nu, als natuurlijk ge volg van de op bijna elk gebied ingetreden malaise, een verder voortschrijden van de reeds sinds eenigen tijd te constateeron vervoersvermindering te verwachten is. Wanneer men zich beroept voor tarief ver laging op het motief, dat hierdoor aan het geheele bedrijfsleven steun zou worden verleend, merkt de minister op, dat dit be roep hierop zou neerkomen, dat de staat dien steun zou moeten betalen in den vorm van dekking van spoorwegtekorten, welke in dit geval immers met groote waarschijn lijkheid zouden zijn te verwachten. Het tijd perk der spoorwegtekorten van 19211923 ligt te versch in het geheugen, dan dat iemand herhaling daarvan zou kunnen wen- schen. Nu er speciaal aangedrongen is op ver laging van de vrachten voor tuinbouwpro ducten en men zich beroept op hetgeen Duitschland en Italië doen om met hun tarieven tuinbouwproducten te bescnermen merkt de minister op, dat aangezien over het algemeen de Nederlandsche spoorweg tarieven voor tuinbouwproducten zeer goed den toets der vergelijking met de tarieven in andere landen kunnen doorstaan, van de Nederlandsche spoorwegen niet kan wor den gevergd, dat zij zich met hun vracht prijzen juist zullen richten naar Italië (met zijn als gevolg van de valuta uiterst lage personeelkosten) en Duitschland, te minder daar een beschermingspolitiek als in die FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 47) Hij stond op en keek op zijn horloge. „Nu moet ik weg'', zei hij. „Ik heb beloofd, dat ik hem om kwart over tweeën zou komen afhalen en men moet zoo'n Sherlock niet laten wachten. Morgenochtend vertel ik je mijn wedervaren. Hoe laat begint die cricketwedstrijd „Ja, dat weet ik niet", zei ik, „het zal wel zoo iets van elf uur zijn." „Nu, dan kom ik in den loop van den morgen wel aan. Tot morgen dan. oude jon gen en vergeet vooral niet dat alle vrouwen geboren leugenaarsters zijn." „Behalve Mercia", voegde ik er bij. xvn. Ik reed met mijn auto tot vlak voor Barham Bridge en stuurde haar toen op een strook grasland, dat parallel liep met den weg. Het scheen, dat Mercia een tame lijk eenzaam plekje voor onze ontmoeting had uitgekozen. Op eenigen afstand rechts stond op een lagen heuvel een oude, ver weerde, vervallen windmolendoch met uitzond ng van dit schilderachtige monu ment, verbrak niets de eentonigheid van iet uit estrekte vlakke Suffolksche land schap. Nadat ik de poort had geopend, volgde ik heb oneffen pad, dat in vroegere dagen blijkbaar de rijweg van den mole naar was geweest. Ik bedacht, dat indien Mercia valsch spel met mij speelde, ik nu een uitstekende schietschijf voor iemand in den molen zou zijn, maar die gedachte moet al van uiterst snel voorbijgaanden aard geweest zijn, anders zou mijn bloed niet zoo snel door de adeien gevloeid en mijn hart zoo gepopeld hebben. Hoe dit ook zij, ik liep het heuveltje op en keek, toen ik bovenaan was, nog eens goed om mij heen, of er niemand in de buurt zichtbaar was, die mij mogelijk kon gevolgd zijn. En toen ik mij weer om draaide, zag ik Mercia. Zij stond in den deurpost van den molen bleek en mooi al6 altijd en baar wederzien deed mijn hart opspringen bij wijze van triomfkreet. Ik moest mij zelf geweldig beheerschen, an ders had ik haar in mijn armen genomen en haar welkom gekust. „O, wat doet het mij goed, U weer te zien", zei ik, terwijl ik beide handen uit strekte. Zij deed een stap terug, alsof zij be vreesd was. Ik stapte over den drempel. „Neen", zei ik, „ik ben met de auto gekomen; hij staat beneden aan den weg." Een zuchtje van verlichting ontsnapte haar mond. „Ik was zoo angstig. Ik dacht, dat zij eenige achterdocht ^coesterdcn. On ze bijeenkomst is krankzinnigenwerk." „Dan hoop ik, dat ik nooit weer verstan dig mag worden," zei ik onbezorgd lachend. „O Mercia, mijn lieve, blanke, he melschoone Mercia, zou je denken, dat er iets op deze wereld bestaat-, dat ik d;~ doen zou, om jou te zien." Mijn gloedvol gesproken woorden brach ten een licht blosje op haar gelaat. Zij landen bestaat, aan de Nederlandsche han delspolitiek vreemd is. Volledigheidshalve zij vermeld, dat Nederland voor het ver voer van fruit steeds en voor het vervoer als vrachtgoed van andere tuinbouwpro ducten niet zelden goedkooper is dan Duitschland. Voorzichtigheid is te meer geboden, daar verlaging van de tarieven voor den tuin bouw als vanzelf zou leiden tot tariefver laging ook op ander gebied. Evenals de le den, die in verband met de vraag om ver laging van tarieven voor tuinbouwproduc ten aandrongen óp eenzelfden maatregel voor alle land- en tuinbouwproducten als mede voor de in land- en tuinbouw ge bruikte bedrijfsmiddelen, als veevoeder en kunstmest, zouden ook anderen, met name door de huidige malaise getroffen indus trieën niet rusten, voordat hun grondstof fen en producten eveneens in de tariefver laging zouden zijn betrokken. De reductie-overeenkomsten voor buiten- landsch fruit zijn een onmisbaar wapen ge bleken in den verdedigingsstrijd, welken de Nederalndsche Spoorwegen hebben te voe ren tegen het vervoer via buitenlanrlsc'ne havens. De vraag of de tarieven voor het reizi- gersvervoer te hoog zijn, moot ontkennend worden beantwoord. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Vóór 1 Januari a.s. een verzoekschrift indienen. In verband met de} aanstaande perio dieke verkiezingen vbor de Provinciale Staten en Gemeenteraden, vestigt het Da- gelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij et- de aandacht op, dat de Kieswet het z.g. stemmen bij volmacht ook voor deze ver kiezingen mogelijk maakt en regelt. Zooals bekend, is het recht om te stem men bij volmacht in art. 4a der Kieswet alléén toegekend aan, kiezers, indien hun beroep of werkzaamheden medebrengen, dat zij herhaaldelijk, of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam plegen te zijn buiten de gemeente waar men kie zer is. Het daartoe strekkend, met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeen tebestuur, moet vóór 1 Januari 1931 zijn in gediend. Een model van dit verzoekschrift wordt op verlangen ter Secretarie der ge meente uitgereikt. De verdere procedure wijst zich dan vanzelf. Ten slotte, hij die bij de verkiezing voor de Prov. Staten gebruik maakt 'an het recht, in een andere gemeente te stemmen dan in die op welker kiezerslijst hij voor komt, gesteld dat de reden daarvoor hem thans reed9 bekend is. kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. Uiteraiard zal dit geval zeer zelden voor komen. Hoofdzaak is dan ook dat zij, die in de termen vallen van het recht van stemmen bij volmacht gebruik te maken, "óór 1 Januari a.s. (later kan het niet meer) hun desbetreffend verzoekschrift indienen. Wordt hieraan tijdig gedacht, dan kan ntg een aanzienlijk aantal stemmen tot zijn recht komen, welk aantal anders 'erlo- ren is. Het D. B. vestigt er daarom nog eens bijzonder de aandacht op. UIT HET BOUWBEDRIJF. Het Coll. contract. Te Haarlem zijn de onderhandelingen over de totstandkoming eener nieuwe Lan delijke Collectieve Arbeidsovereenkomst in de bouwbedrijven voortgezet, onder leiding van den heer H. J. L. Klein-Schiphorst. Behandeld werd het voorstel der werk gevers om een nadere omschrijving op te nemen van de aansprakelijkheid voor de stakingen en andere acties van afdeelin- gen en leden der arbeidersorganisaties, ook indien zij zonder instemming of voor kennis van hun hoofdbesturen of in strijd met besluiten van organisatie of bondsbe- stuur zijn gevoerd. Van patroonszijde werd aangevoerd, dat stond tegen den wand van den molen ge leund en hief haar handen waarschuwend omhoog. „O, spreek zoo niet", fluisterde zij. „Onmogelijk", zei ik haar teeder aan ziende. „Ja, lieve Mercia, je kan evengoed de zon bevelen niet te schijnen, als mij te zeggen, dat ik je niet mag beminnen. Je bent mijn Mercia." Ik wilde haar hand nemen, doch zij weerde mij af. „U moet zulke dingen niet zeggen", riep zij half schreiend. „Is het niet genoeg, dat ik getracht heb, U te redden. U is toch niet onbarmhartig? Ga, o ga weg, nu het nog tijd is. Kruis mijn pad niet meer, en laat ik U vergeten." „Ik wil niet", zei ik halsstarrig. „Ik be min je met al mijn kracht, Mercia, en den geheelen moordenaarstroep uit Zuid-Ame- rika duld ik niet tusschen jou en mij." Zij keek mij treurig en medelijdend aan. „Weet U wel, wat U zegt. Begrijpt U niet, hoe onmogelijk het is, dat do dochter van Manuel Solano ooit iets voor U kan zijn?" „Neen', zei ik moedig, „dat zie ik niet. Ik heb je reeds onder eed verklaard, dat ik roet den dood van je vader in geenerlei be trekking sta. en dat geloof je toch ik weet, dat je me gelooft." Zij hief haar oogen naar mij op. „Ja", sprak zij kalm. „Ik geloof U, ondanks n-.ijn eigen oogen, ondanks alle bewijzen van San Luca tegen elke redelijkheid in Daarom is het, dat ik tracht U tegen de anderen te beschermen." Een rilling van triomf doorhuiverde mij. .Mercia", fluisterde ik zacht, „Mercia". Wederom hief zij haar handen op, om mij tot maigiag te manen. .Maar als U mijn vader niet heeft ver moord, dan weel U toch, wie het deed Zeg Programma's voor Dinsdag 9 December. Hil-ersom, 298 M. Uitsluitend A. V. R. O.-uitzending. 8.009.55 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVR O-kwintet. 12.002.00 Concert Tuschinsky-orkest o. 1. v. Max Tak. 2.002.30 Vrouwenhalfuurtje. 3.004.00 Knipcursus. 4.00—4.30 Gramofoonplaten. 4.305.00 Piano-studiemuziek. Egbert Veen en Louis Schmidt. 5.00—5.30 Kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel. 5.305.45 Gramofoonplaten. 6.457.00 Concert AVRO-octet. 7.007.30 Engelsch Fred Fry. 7.308.00 Dr. Rud. Mengelberg spreekt over Gustav Mahler. Ruth Kischarndt (zang). 8.008.45 Concert Omroeporkest. 8.45—9.00 Piano-recital Pierre Palla. 9.0010.00 Operas-concert m. m. v. Ital. artisten en versterkt omroeporkest. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.00 Jack Hylton's Band uit het Carlton Hotel, Amsterdam. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M (8.00—8.00 K. R. O.). 8.00—9.15 Concert. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.0012.15 Politieberichten. 12.151.45 Concert KR O-trio. I.452.00 Gramofoonplaten. 2.00—3.00 Vrouwenuurtje. 3.00—3.30 Knipcursus. 5.006.30 Gramofoonplaten. 6.307.15 Schriftverbeteringscursus. 7.157.45 Prof. dr. J. de Jong, voor dracht. 7.458.00 Politieberichten. 8.00S.15 Gramofoonplaten. 8.1510.30 Uitzending Kerstoratorium uit Concertgebouw. Concertgebouw-orkest o. 1. v. H. Cuypers. 10.30—10.40 Vaz Dias. 10.4011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orge spel Edward O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.30 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. thans geen voldoende verhaal bestaat, in dien de individueele arbeiders of hunne plaatselijke bestuurders „uit den band springen", terwijl de gevolgen van onjuiste handelingen der werkgevers wel op dezen verhaalbaar plegen te zijn. De arbeiders vertegenwoordigers achtten de voorgestelde regeling niet noodzakelijk, omdat stakingen en acties' tijdens den duur der overeenkomst zeer weinig voorkomen. Zij achtten het voorgestelde bovendien een zijdig. Overeenstemming over dit punt werd voorshands niet bereikt. De arbeidersorga nisaties hadden voorgesteld plaatselijke commissies in te stellen om overtreding der overeenkomst te voorkomen of te doen be ëindigen. Van werkgeverszijde werd mede gedeeld, dat de meerderheid in de patroons bonden van oordeel is, dat deze taak even goed door de plaatselijke besturen kan wor den verricht. De werknemersvertegenwoor digers meenden, dat die besturen dikwijls niet voldoende actief zijn. Ten slotte was er een patroonsvoorstel, oia> tijdens den duur van een collectief con tract geenerlei staking uitsluiting of actie toe te laten. Nadat gebleken was, dat de werknemers ernstige bezwaren hadden, werd overeengekomen, dat deze een re dactie zouden ontwerpen welke als leidraad voor de verdere besprekingen kan dienen. De conferentie werd verdaagd tot 8 De cember. mij de waarheid, o, om Godswil, zeg mij de waarheid." De onweerstaanbare smeekbede, zoo meewarig door haar gesnik, deed mijn be sluit wankelen. Maar ik had mijn eerewoord verpand aan Northcote eii met groote in spanning tot zelfbedwang, gelukte, het mij, mijn eed getrouw fce blijven. ..Ik weet niets met zekerheid", zei ik „In dien de anderen meenen, dat ik schuldig ben, dan dwalen zij. Maar waarom laat je dien menschen niet aanzichzelven over?" Zij schudde haar hoofd en haalde haar schouders op. ,,'t Is nu te laa't. Er is maar een uitweg, om aan den Bond te ontkomen de dood Toen zij bij mij kwamen en mededeelden, dat U nog in leven was, sloot ik mij, over spannen als ik was, bij hen aa.n, vrijwillig en zonder voorbehoud. Ik dacht, dat ik tenminste in staat zou zijn mijn vader te wreken. Op dien avond in Park-Lane ech ter, kwam ik tot de overtuiging, dat ik mij vergist had. Ik bedroog hen, en loog hen allerlei verzinsels voor. Het zou toch geen nut gehad hebben, hun de waarheid te zeggen, zij zouden 't nooit gelooft heb ben. Zelfs nu geloof ik, dat zij mij nog wantrouwen." Haar eenigszins onsamenhangend ver haal, deed mij voor 't eerst iets van de werkelijke waarheid vermoeden. „Mercia", zei ik. „wie denk je, dat ik ben Zij staarde mij verbaasd aan. „U is Ignace Prado", sprak zij zacht. „Ik bezweer je bij al wat heilig is, dat het niet waar isik ben Ignace Prado niet", zei ik ernstig. Er volgde eenige oogenblikken van klemmende stilte. Dan legde zij als bij plot selinge ingeving haar hand op mijn arm. 6.20 Lezing en berichten. 7.00 Concert. Brahm's Pianokwartet. 7.20 Lezingen. 8.05 Orkestconcert. 9.20 Berichten, koersen en lezing. 10.00 Tooneeluitzending. 10.55 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Der Czarewitsch". Operette van Franz Lehar. Langeoberg, 473 M- 6.207.20 Gramofoonp'aten. 10.4011.20 Liederen-voordracht. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.35—5.35 Orkestconcert. 7.059.20 Concert. Orkest, sopraan en tenor. Kalundborg, 1153 M 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Concert. Orkest en zangeres. 4.204.50 Kinder uurtje. 7.208.10 Orkestconcert. 8.109.10 Zang en voordracht 9.3010.20 Jazz-Symphonie concert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Orkest en solist. 9.20 Speciale uitzending. Uitz. op golf!. 338.2 M. 6.20 Gramofoonplaten. 7.35 Kamermuziek. 8.35 Concert. Orkest en solisten. Toe spraak. Georganiseerd door de Sarov. Z e e s o n, 1635 M. 5.4011.15 Lezingen en lessen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.201.50 Gramofoonplaten. 1.50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50—7.50 bezingen en lessen. 7.50 Radio-Experiment: „Wir horen Le- bensvorgange". 8.20 Berichten. 8.30 Cabaret. 9.30 Politiek overzicht. Daarna berichten Radio-storing. De omgeving NoordeindeVarkenmarkt wordt, naar men ons mededeelt, dagelijks gehinderd door een bezitter van een Radio toestel, die voortdurend met zijn toestel genereert. Wat gij niet wilt dat u ge schiedt, doe dat ook aan uw omgeving niet, is het verzoek van de omgeving-be woners. R. K. HANDELSH00GESCH00L. Dr. ïr. P. Scholl. door het Curatorium der R. K. Handelshoogeschool toegelaten als privaat docent in de chemie en tech nologie der vezelstoffen, heeft op Donder dag 4 December, zijn werkzaamheid aan gevangen met een openbare les over de ontwikkeling der Nederlandsche Textiel industrie en de grondslagen van het *ve- tenschappe ijke onderzoek voor dezen tak van nijverheid. Afzonderlijk werden besproken de wol-, de katoen-, en de kunstzijdeindustrie, ter wijl bijzondere aandacht gewijd werd aan het verfproces van deze grondstoffen. Er bestond groote belangstelling zoowel uit hoogeschoolkringen als daarbuiten voor dezo voordracht, eene belangstelling, die zeker blijvend zal zijn, gezien het groote belang, dat Tilburg en in het algemeen Noord-Brabant bij deze industrie heeft. Het contract in het bloembollenbedrijf. Daar noch de werkgevers-, noch de werknemersbonden vóór 1 December 1.1. het collectieve looncontract, geldende voor het geheele bloembollenbedrijf, hebben op gezegd, is die loonovereenkorast geconti nueerd tot 1 Maart 1932. Onder de voor waarden van dit contract werken ongeveer 4000 arbeiders. „Wie is U dan?" fluisterde zij met wan hopige stem. „Spreek, zeg het mij als U niet wilt, dat ik krankzinnig word." Ik vatte haar handen en trok haar naar mij toe. „Mercia, lievling", zei ik, terwijl ik haar voorzichtig in mijn armen sloot en haar in haar lieve verbaasde oogen keek. „Je moet mij je vertrouwen schenken, zooals ik je mijn liefde geef. Wij zijn beide verward ge raakt in een net, dat door den duivel zelf is gespannen en God weet alleen, hoe al les zal afloopen. Luister. Ik zweer je bij mijn liefde, dat ik Ignace Prado niet ben en niets van je vaders dood afweet. Meer kan ik op 't oogenblik niet zeggen, maar je moet mij gelooven, je zal mij geloo- ven", voegde ik er opgewonden aan toe, toen zij zich aan mijn omarming onttrok en bleek, naar adem snakkend tegen den muur steun zocht. „Ik gevoel, dat U de waarheid spreekt", hijgde zij, „maar o God, U verkeert' in zoo'n vreeselijk gevaar. Guarez en de an deren zullen U zoo zeker vermoorden, als hot waar is, dat de zon opkomt, tenzij U onmiddellijk verdwijnt. Zij zijn vast over tuigd, dat U Ignace is en uw neef Mau rice Furnivall hij is de man, die U heeft verraden was de eerste, die den „Bond" kennis gaf, dat U in Londen was." „Ja", zei ik somber, „ik dacht wel, da ik die vriendelijkheid aan hem te dankei had." „En wilt U nu heengaan, wilt U nn oi middellijk vluchten „Mercia", zei ik vastberaden, „ik za gaan op hetzelfde oogenblik, dat jij gaal Als je denkt, dat ik mijn lijf zal redden e jou bij die bende sluipmoordenaars late dan vergis je je deerlijk." (Wordt vervolffdi

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9