uitsfuitepsP PIIROL UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 8 DECEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Brand te Amsterdam. Een oude vrouw gered. Zaterdagmiddag tegen tweeën heeft in perceel Gerard Doustraat 184 te Amster dam een korte, maar hevige brand ge woed op de zolderverdieping. Op de derde verdieping woont mej. Th Schreijer, die kamers verhuurt. Zij ging naar den zolder om bedden op te maken en toen zij weer naar beneden wilde gaan, bemerkte zij, dat er brand was ontstaan. Haar man had met een lucifer op den Lusschenzolder van de derde verdieping naar iets gezocht, en de weggeworpen lu cifer vormde vermoedelijk do oorzaak van den brand. Een agent van politie van bet bureau Stadhouderskade, de beer Sauer, die op straat vernam, dat de oude juffrouw nog boven was, rende de trappen op en haalde haar naar beneden. Zij kwam zoodoende met den schrik vrij. Inmiddels wa6 de brandweer gewaar schuwd. Met twee stralen werd het. vuur in korten tijd bedwongen. De zolder brand de geheel uit, verzekering dekt de schade. SCHEEPSRAMP BIJ HANKAU. 300 Slachtoffers. In de nabijheid van Tankau is een diep geladen boot, de „Ientau" geheeten, gezon ken, Slechts vijf passagiers konden wor den gered; 300 opvarenden verdronken. 21 GEWONDEN BIJ EEN AUTOBUS ONGEVAL. Zaterdagavond heeft in de omgeving van Klein Herritz, bij Troppau een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Een autobus, welke schouwburgbezoekers naar Boemer- sta<lt overbracht, kwam in botsing met een personenauto, waarbij de autobus omsloeg. Van de 25 inzittenden werden 21 gewond, verscheidenen van hen ernstig. Aan de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur is het te danken, dat de autobus niet in een greppel terecht is geko men. Onder een ijzeren deur verpletterd. Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingesteld tot aanvulling van artikel 30, let ter E, der wet van 15 Juli 1929 (Staatsblad no. 388) houdende herziening van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en Ge meenten en wijziging van eenige bepalingen der provinciale wet en der Gemeentewet. In haar toelichting tot dit wetsontwerp merkt de Regeering op dat volgens de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten de Ge meenteraden bevoegd zijn omtrent de ta rieven en de grondslagen van de wet op de perscneele belasting bepalingen te ma ken, welke afwijken van He wettelijk gel dende. Tevens zijn zij bevoegd, de Gemeen te voor de genoemde belasting te elassifi- ceeren. Een en ander moet intusschen, om voor een bepaald belastingjaar te werken, geschied, zijn minstens vier maanden vóór dit belastingjaar. Gebleken is, dab deze laatstgenoemde termijn niet behoort te gelden de eerste maal, dat de Gemeente verordeningen van dien anrd maakt. Niet in alle gemeenten is zulk een verordening tijdig gereedgekomen, terwijl bovendien, wat de classificatie be treft, art. 8 van de wet op do personeele belasting aan de gemeente het recht geeft, binnen 6 weken nadat de Koninklijke Goed keuring aan een classificatie-verordening onthouden is een nieuwe verordening te maken. Deze laatste zal bijna steeds na 1 September 1930 zijn of worden vastgesteld. De eiach van vaststelling vier maanden vóór het belastingjaar wordt daarom in het thans ingediende ontwerp voor de eer ste vaststelling der betreffende verorde ningen opgeheven. LETTEREN EN KUNST MOLENBOER'S MOZAÏEKEN. Men schrijft uit Parijs aan het „Hbld.": Het laatste werk van den schilder Ant. Molkenboer, een twee meter hooge cruci fix dat eind November is geëxposeerd ge weest in het Hotel der Invalides, is thans toegevoegd aan de tentoonstelling van mo derne schilders en beelhouwers in de Cer- cle d'Jéna. De nieuwe toepassing van ko per, waarin een mozaïkzett.ing van Vene- tiaansch émail, wekt vooral de belangstel ling van architecten en vak-mënscben. In verband daarmee vernamen wij dat reeds vóór eenige maanden „les Amis de la Mosaïque" aan het thans in aanbouw zijnde Nederlandsch gebouw in de „Cité universitaire" te Parijs, hebben aangebo den een mozaïk door Molkenboer te ont werpen en uit te voeren in samenwerking niet den architect Dudok. Dit stuk zal wor den aangebracht in de mozaïekgalerij en de motieven bevatten, gelijk in overeen stemming van architect, schilder en de Raad van Beheer van de „Centre d-'Etu- des Franco-NeéiTandaises" is vastgesteld. ■r GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN ROEIBOOT OMGESLAGEN. Twee arbeiders verdronnken. Zaterdagmiddag kwamen de gebroeders W. en P. Rijke oud resp. 20 en 22 jaar en A. van Dinteren, oud 70 jaar, werkzaam in den Biesbosch, door den polder Gesterd van hun werk. Plotseling sloeg het ijzeren roeibootje, waarin zij zich naar huis be gaven, door onbekende oorzaak om. De ge broeders Rijke uit Hank (N.-Br.) verdron ken jammerlijk. Van Dinteren werd gered door passeerende arbeiders. De slachtoffers waren ongehuwd. Hun lijken zijn nog niet gevonden. De verslagenheid in het dorp is groot. SCHIP GESTRAND. Behouden in de haven van Enkhuizen gebracht. Tengevolge van den zwaren mist is gis termiddag het schip „Nederland", «chip per H. Poel uit Wüdervank nabij Andijk op een blinden dam geloopen. Het schip was geladen met onbereide suiker. Het bleek, dat een lek was ontstaan, roodat ook de lading gevaar liep. Uit Enkhuizon vertrok het motorschip „Wal'y" ter assi stentie met aan boord de schippers Goos, van Hurk, Blok en Edelenbusch. Na een moeitevollen tocht werd het schip bereik', een deel der lading overgenomen, waarna het lukte het schip vlot te sleepen en be houden in de haven van Enkhuizen te bren gen. Aan den grond geloopen. Zaterdagavond te half zes is het Bel gische stoomschip „Pionier" van den Bel gischen Lloyd, even ten zuiden van Bath aan den grond geloopen. Het schip, was op weg naar Antwerpen. Enkele Belgische en een Duitsche sleepboot zijn ter assisten tie vertrokken. BRANDEN. Boerderij afgebrand. Zondagavond is te Someren bij Helmond de boerderij in eigendom toebehoorende en bewoond door den landbouwer W. v. d. Heuvel, tot den grond toe afgebrand. Van woning, schuur en stallen bleven slechts enkele stukken muur over. De inboedel kon slechts gedeeltelijk in veiligheid wor den gebracht, terwijl van het vee vier var kens een prooi der vlammen werden. De brandweer kon slechts weinig tegen de vuurzee beginnen en moest zich er toe be palen de belendende perceelen te behou den. De oorzaak van den brand is onbe- kend. De schade wordt door verzekering gedekt. Huis afgebrand. Te Ommelanderwijk bij Veendam is Zondagmorgen een arbeidershuis, bewoond door drie gezinnen afgebrand. De verzekering dekt de schade, welke ongeveer 6000 bedraagt. COCAINE-SMOKKELAFFAIRE IN ZUID-LIMBURG. Een bende opgespoord. De politie in Zuid-Limburg droeg -edert geruimen tijd kennis van het feit. dat er in Limburg een bende cocainosmokkelaars opereerde. De bende bestond uit een ha f dozijn personen, zoowel Nederlanders als Duitschers, en de hoofdzetel is het nabu rige Aken. De politie ging hun gangen na en kreeg er de lucht van, dat zij een hoe veelheid cocaine trachtten te verkoopen aan een echtpaar uit Spekholzerheide- Kerkrade. De levering' had Zaterdag te Maastricht plaats, doch het bleek, dat de geleverde narcotia met aardappelmeel ver mengd waren. Korten tijd nadat de ver- valsching ontdekt was, werden de vijf da ders gearresteerd. Zij zijn gevankelijk van Kerkrade naar Maastricht overgebracht en daar in verzekerde bewaring gesteld. Voorts is te Maub&ch nabij Kerkrade in het huis van den hoofddader een hoe veelheid van 1500 gram cocaine in beslag genomen. Toen de arbeiders van de firma Alfred Worth en Co. te Erkenlenz zich Zaterdag- a-vond naar huis wilden begeven, stortte, toen de laatste man de opslagplaats der gieterij wilde sluiten, de zware ijzeren deur voorover en kwam op verscheiden arbei ders terecht. Twee leerlingen werden ge dood. Een arbeider werd licht gewond. DYPHTERIE-EPIDEMIE. 104 kinderen gestorven. In een dorp in de omgeving van Banja- luka (Z.-Slavië) is een ernstige dyphterie- epidemie uitgebroken, tengevolge waar van gedurende de laatste dagen 104 kinde ren zijn overleden. Van Banjaluka uit zijn verscheiden sa nitaire expedities naar het getroffen ge bied gezonden. AARDVERSCHUIVINGEN IN GRIEKENLAND. Ernstige materieele schade. Naar uit Thessalie wordt gemeld, wor den de berichten over ernstige aardver schuivingen in de buurt van de stad Trik- kala bevestigd. Daarbij zijn zeven huizen ingestort en geheel vernield, terwijl vele andere huizen ernstig werden beschadigd. Er heeft zich een paniek van de bevolking meester gemaakt. Het aantal gewonden bedraagt tot dusver ruim twintig. De be woners der streek overnachten in de open lucht. HET GEHEIM VAN DEN MAHARADJA. De Maharadja van Patiala, die ter bij woning van de Indische Conferentie naar Londen gekomen is, schijnt een vreeselijk geheim op zijn lever te hebben. Ofschoon hij een ongeloofelijke zelfbeheersching be zit en sprookjesachtige schatten in zijn -schatkamers bewaart, schijnt hij altijd ver volgd te worden door het idee dat hij over al geheimzinnig bedreigd wordt. Het dichte net, dat de geheime politie van Scotland Yard voor zijn bescherming om hem heen gesponnen heeft ,acht hij absoluut niet voldoende; hij is er voort durend op bedacht, om iedereen in het on zeker te laten omtrent zijn verblijfplaats en reisplannen, ja, hij leidt ie der-oen op een dwaalspoor. Op een der groote internatio nale conferenties in een West-Europeesche wereldstad doen deze omstandigheden en do verklaring ,die men er aan geeft als een Ooslersch sprookje aan. Toen de Maharadja zich naar Londen begaf, ging hij niet in Bombay over de loopplank aan boord, maar hij liet zich Js nachts door een speciaal daarvoor ge huurde stoomboot aan boord brengen, na dat het schip reeds in volle zee was. Over Marseille reisde hij naar Berlijn, liet ech t-er het grootste gedeelte van zijn gevolg direct doorreizen naar Londen om daar zijn aankomst bekend te maken. Maar pas daags voor de plechtige ope ning van het Congres, toen de Britsche autoriteiten hem reeds met bezorgdheid misten, begaf hij zich uaar Engeland. Maar in Dover herhaalde hij zijn eerste methode en bracht het publiek weer op een dwaal spoor. Na zijn landing op Engelsehe bo dem, zond hij de rest van zijn gevolg met alle pracht en praalvertoon met den luxe- trein naar Londen; hij zelf scheidde zich ongemerkt van hen af en besteeg buiten Dover een auto, die op den weg op hem wachtte. Met zijn eigen wagen volgde de Maharvadja toen den grooten weg van Do ver naar Londen, waar hij aankwam, na zijn gevolg, dat per trein de reis gemaakt had. Door een zijdeur begaf hij zich in zijn hotel en liet het heele hotelpersoneel 24 uur lang in den waan, dat hij pa-s daags na het begin der Conferentie zou aanko men. Niet alleen voor Scotland Yard is de Maharadja een voorwerp van voortduren de zorg, maar ook het Londensch publiek vraagt zich af, wat dit eigenaardig gedrag van hun gast te beteekenen heeft. Londen geldt toch zeker al-s een stad, waar men rustig over straat kan gaan. Bovendien staat de vorst bekend als iemand, van bui tengewonen moed, die hij vooral meerma len toonde, als hij zich op tijgerjacht be vond. Wat is dus de reden van deze maat regelen voor zijn eigen bescherming, waar over zijn gevolg iedere verklaring weigert. Naar uit Indische bronnen thans bekend wordt, staat de Maharadja voortdurend onder bedreiging van een eed, die twintig jaar geleden tegen hem gezworen werd. Een fanatieke Seth, die terecht of ten on rechte op bevel van den Maharadja duur de Britsche overheid geëxecuteerd werd, zwoer hem de bloedwraak van zijn stam. Vanaf dit oogenblik staat de Maharadja van Patiala onder voortdurende bedreiging, die voor hem des te erger is, omdat het niet alleen op zijn leven, maar op een ver minking van zijn lichaam gericht ia. Vol gens zijn religieuse overtuiging beteekent een verminking voor den dood de onmoge lijkheid der wedergeboorte en voor dit ge vaar vlucht de Maharadja van Patiala, een der machtigste vorsten van Indië, nu reeds twee tientallen van jaren, voortdurend ach tervolgd door een gevaar, dat zich slechts zelden, maar dan altijd in zijn onmiddel lijke nabijheid toont. Het oudste café van Parijs gaat verdwijnen. Het café „Procope" in de nabijheid van het Quartier Latin te Parijs,"dat 240 jaar geleden als eerste café in Parijs door Pro- copio, een Siciliaan, geopend werd, is thans gesloten. In dit café, tegenover de oude „Comedie Frangaise", hebben in den loop der tijden veel bekende persoonlijkheden hun vrije uren doorgebracht, o.a. Voltaire, Péron, Diderot, Rochefort en vooral ook de leden der oude Comedie Fran^aise. Gambetta heeft hier met zijn vrienden Rave en Castagilary heel wat partijtjes domino gespeeld. De tafel, waaraan Cam- betta, en ook die, waaraan Voltaire ge speeld hebben, zijn nog aanwezig. In de laatste jaren kwamen de Camelots du Roi met Maurras aan het hoofd veel in het café „Procope", waar zij voor enkele francs een gemeenschappelijken maaltijd namen. Sinds 3 jaar was het café in een vegetarisch res taurant veranderd, dat echter niet renda bel bleek. AARLANDERVEEN. Volksbond. Donderdagmiddag arri veerde in ons dorp St. Nicolaas met zijn Pieterman, die te paard een bezoek af legde aan de kinderen van leden en dona teurs van den R.-K. Volksbond alhier in de zaal van den heer W. v. d. Berg. In de zaal ontvingen de kinderen wat aardig speelgoed, moppen, pepernoten, spe- claas, chocolademelk enz. In dezelfde lo kaliteit hielden 's avonds de leden hun St. Nicolaasfeest, tevens vergadering. De voorzitter opende de vergadering voor een goed opgekomen publiekook was aan wezig de Geest. Adv., Pastoor A. J. M. Hoogeveen. Dan wercl het Bondslied ge zongen en de notulen gelezen. Op verzoek van den heer G. v. Veen, in de laatste ver gadering gedaan, zou in behandeling wor den gebracht een bespreking coöperatie. Men heeft meerdere malen coöperatief ge handeld in den bond en wel in klompen, hout, turf, aardappelen enz. Doch hier mede altijd met weinig succes. Alleen de klompenhandel heeft enkele jaren ge duurd. Het werd door het bestuur beter geacht te beginnen te sparen om dan b.v. Bij verwonde ,'of bij ruwe huid hiervan een winterprovicie op te doen. De bond heeft dan geen risico. Ook wil men de zakenman niet drukken in de gemeente, zoodat men dus zooveel mogelijk bij de le den zal koopen. Besloten werd omtrent een en ander in de volgende vergadering een beslising te doen. Het volgende punt dei- agenda was: bespreking Volkskrant. Hier voor werden een 20-tal a-bonné's geboekt, met warme aanmoediging van den Geest. Adv. Vervolgens hield de Adv. een lezing over de toestanden in Rusland en over de legers en vloten van verschillende landen. Men was zeer voldaan over deze lezing. Spr. mocht dan ook een warm applaus in ontvangst nemen. De voorz. bedankte den Adv. nament alle aanwezigen. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. Hierna sluiting door den voor zitter met den Ohr. Groet. „Hulp in Nood" bracht op 1.56. BOSKOOP. Kiesvereenigir.g. Woensdag hield bo- vengenoemde vereeniging een jaarverga dering. De voorzitter de heer A. Houdijk opende met den Ohristelijken groet, riep allen het welkom toe, sprak zijn teleurstel ling uit over de opkomst en spoorde de aanwezigen aan, in de toekomst alle ver gaderingen bij te wonen, die door de Kies- vereeniging zullen worden uitgeschreven, omdat dit van het grootste belang is voor het welslagen van de actie, die zal gevoerd moeten worden bij de aanstaande verkie zingen, wil men met succes uit den strijd komen. Dan gaf de voorzitter het woord aan den heer Boekraad als secretaris, tot voorle zing der notulen van twee vergaderingen, welke onveranderd onder dankzegging voor de juiste weergave werden vastgesteld. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag uit, waaruit bleek, dat het ledental met 4 is verminderd, door vertrek of over lijden. Thans bedraagt het ledental 483, ze ker een mooi aantal. Verder doet de secretaris nog eenige modedeelingen, aangaande de verichte werkzaamheden in het afgeloopen jaar, als ook nog een propagandistische opmerking. Ook hiervoor moest hij den dank van voor zitter en vergadering in ontvangst nemen. Een jaarvergadering is nu eenmaal een ve.gadering van verslagen, over alles en nog wat: nu werd het woord gegeven aan den heer R. Pannebakker als penningm. Hij toonde aan dat de vereeniging er goed voorstond. De kas sloot met een harig saldo van 210.De als kasnazie- ners benoemde heeren, verklaarden de kas in orde, waarna de voorzitter dank bracht voor het accurate beheer. Nu kwamen nog drie verslagen aan de beurt van de vergadering der Kamer en Staten Centrale, bijgewoond door de hee ren P. L. Binken en Blcm. Als eerste was de heer P. L Binken aan het woord, eu bracht een zeer keurig ver slag uit van het verhandelde. Hierna bracht de heer Blom een verslag uit en tot slot nog een verslag door den heer Binken. Nadat door den voorzitter de vraag was gesteld of iemand der aanwezigen nog in richtingen wenschte naar aanleiding der uitgebrachte verslagen, weid door den heer H. Mathot inlichting gevraagd over het bestuurslid zijn der Candida en, welke vragen door den voorzitter werden beant woord. Daarna bracht hij dank aan de afgevaar digden voor hunne verslagen. Aan de beurt van aftreden waren de heeren R. Pannebakkor en Th. Verbij. Bed den werden na uitgebrachte stemmen he.- i-.ozen, en verklaarden zich op de vraag van den voorzitter weer bereid. A.s aigc vaardigden voor den Centralen llaad wer den bencemd de heeren P. L. Binken en A. Brand. De heer A. Brand bespreekt de actie en wijst er op,' dat vooral den jongeren liefde ook voor organisatie en politiek moet worden bijgebracht. Spr. juicht het toe, dat het bestuur in deze richting wil wer ken en vraagt verder of het waar is dat de Prop. Club stervende is. De heer v. Koppen spreekt naar aanlei ding van hel geen de heer Brand gezegd iieert over de opvoeding der jeugd. Hij kan verklaren dat deze op de R. K. School best is, en dat zij (de leerlingen) best hun man kunnen staan op godsdienstig terrein. De heer Lünneniann vraagt naar aanlei ding van de notulen naar iets wat er niet in staat. Het geheugen wordt even opge- frischt, en de heer Brand beantwoordt de vraag, die hij, toen deze gesteld werd, niet kon beantwoorden. Verder beantwoordt de voorzitter nog de verschillende sprekers, waarna ook de heer Van Vliet nog even gelegenheid krijgt als bestuurslid der Prop. club nog tco te lichten, waarom de club de actie niet zal leiden. De voorzitter antwoordt, dat hierover een vergadering zal worden gehouden, waarna het bestuur zijn gedragslijn zal vaststellen. Hierna sloot de voorzitter onder dank zegging met den Ohristelijken groet. NOORDEN. Naaikrans. Het bestuur van den R. K. Naaikrans is voornemens op den 2den Kerstdag een liefdadigheids-loterij te organiseeren ten bate van haar vereeni ging, welke tot doel heeft het verstrekken van kleeding aan behoeftige gezinnen. Dc hoofdprijs zal bestaan uit oen compleet wasch taf el-stel. In Groningen al op de schaats. In Oostelijk Groningen werd Zaterdag op landijs reeds schaatsen gereden. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN DE WITTE LIJKWADE OVER HET MAASDAL. Reeds 70 döoden. Het aantal slachtoffers in de Maasvallei is thans, ondanks het feit, dat de mist is opgetrokken, tot zeventig gestegen, terwijl nog honderden personen zijn aangetast, meldt de „Tel.". Wat de ware oorzaak betreft, tast men nog steeds in het duister. Dr. Lacomble, inspecteur van de rijkscommissie voor Volksgezondheid, geeft als zijn meening te kennen, dat de oorzaak alleen in den on gewoon dichten mist moet worden gezocht. Alleen oude personen, die aan long-1 of hartziekten leden, zijn gestorven. Wel is waar bevindt zich ook een persoon van 47 jaar onder de slachtoffers, doch dit waB een oud-strijder, die waarschijnlijk tijdens den oorlog aan gasvergiftiging heeft gele den. Een meisje van 20 jaar, dat eveneens gestorven is, leed aan een ernstige keel ziekte. Het is mogelijk, aldus dr. Lacomble, dat de zware mist langen tijd schadelijke dam pen in de lucht heeft vastgehouden. Be treurenswaardige atmosferische omstan digheden hebben op deze wijze haar na tuurlijken inyloed doen gelden op men- schen met een zwakke gezondheid, wier hart, longen of keel niet in orde bleken. Dr. Lacomble is de meening toegedaan, dat een lijkschouwing overbodig is, daar zij waarschijnlijk slechts organische gebreken aan het licht zal brengen. Dr. Timbal, directeur-generaal van den. rijksdienst voor volksgezondheid, is even eens van oordeel, dat de bijzondere zware en koude mist de oorzaak is van den dood van zooveel menschen. Dit oordeel acht hij echter niet definitief, zoolang niet ver schillende individueele gevallen zijn onder zocht. In tegenstelling met do opinie der offi cieel© persoonlijkheden is de bevolking evenwel van meening, dat de ramp moet zijn teweeggebracht door het neerslaan van gevaarlijke uitwasemingen der fabrie ken. De menschen uit de streek verklaren, dat de nevel als een ondoordringbaar doodskleed over de Maasvallei dreef. De mist was zoo dicht, dat men Donderdag ochtend niets kon onderscheiden op den afstand van een uitgestoken hand. Er wa ren zonderlinge glinsteringen in den damp, die met een zoeten smaak in de keel brandde en hoestbuien verwekte.De geheele streek was als lamgeslagen. De eenvoudi ge boerenbevolking meende, dat het einde van de wereld gekomen was. Er wordt aan herinnerd, dat ook in 1911 een enorm dichte mist i$ neergeslagen, die de oorzaak was van den dood van talrijke stuks hoornvee. In sommige gedeelten van het Maasdal drijft de boer thans zijn die ren naar de hoogere streken, waar de lucht zuiver is, wanneer hij mist ziet opkomen. NIEUW BANKSCHANDAAL TE PARIJS. 41/2 millioen francs verduisterd. De Parijsche politie arresteerde twee le den van den raad van commissarissen van de Banque Commercials de France. Een derde commissaris, tegen wien eveneens een arrestatiebevel was uitgevaardigd, is gevlucht. De bank hield zich voornamelijk bezig met hei verhandelen van geldswaar dige papieren. Van verschillende effecten bezitters had zij ongeveer 7 millioen francs aan papieren in haar*bezit, die zich m hel bankdepot moesten bevinden. In werkelijk heid bleek het depot nog slechts voor 2 1/2 miliioen francs aan waarden te bevatten. De rest hadden de drie commisasrissen ten eigen behoeve aangewend. Brutale bankroof te Chicago. Een bandiet is de Slate Bank te Chicago binnengedrongen en heefl, onder bedrei ging met zijn revolver, 25 personen, be dienden en cliënlen, gedwongen naar den kelder te gaa-n, waarna hij de vlucht nam met een buit van 40 tot 50 duizend dollar, i Engelschman met een partij diamant aangehouden. Naar uit Wilna wordt gemeld, is aan het Poolscho grensstation Stolpce, een Engelschman, zekere Harrys, die uit Mos kou kwam, vastgehouden, omdat men op hem een partij diamant had gevonden. Na legitimatie kon Harrys, na 200.000 zloty aan douanerechten te hebben betaald de reis naar de grens voortzetten, onder begeleiding van twee Poolscho douane- amtcnaren. Harrys bevindt zich op weg naar En geland. 418 Rendieren overreden. In November zijn door den Noord-Zweed- schen Spoorweg (Lapland Express) niet minder dan 418 rendieren overreden en ge dood. Zes krahkzinnigen ontvlucht. Geholpen door drie gewapende bondge noot-en, zijn Donderdagmorgen zes krank zinnige misdadigers er in geslaagd, te Beacon, in den staat in New York, uit het Stoatsziekenhuis te ontsnappen. Totnogtoe zijn vergeefsche na-sporingen gedaan. Men vermoedt, dat zij New-York hebben be reikt, waar zij in de massa verdwenen zijn. Twee der ontvluchten zijn misdadigers, een derde is een habitueele brandstichter. De mannen, die hun medewerking aan de ont vluchting verleenden, klommen achter de gevangenis op een hooge schutting, waar zij den nachtwaker afwachtte. Nadat- zij dezen hadden gekneveld, drongen zij in de keuken door, waar zij den nachtkok knevelden. Daarna knevelden zij achtereen volgens zes man van het dienstdoend per soneel. Met de sleutels, die zij den nacht waker haddon afgenomen, openden zij een der slaapzalen, waar 70 personen in bed lagen. De zes personen, voor wie zij geko- men waren, stonden reeds gekleed klaar en begaven zich zonder tegenstand te ont- moeten naar een gereedstaande auto. Een j kwartier na de vlucht eerst werd alarm ge- i slagen door een waker, die zich van zijn banden ha-d weten te bevrijden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10