22ste Jaargang VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 No. 6764 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling f 2.50 per kwartaal f 2 60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeehngen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Sint Nicolaas Het Sint Nicolaas-feest wordt algemeen Maar o.i. terecht is er dezer dagen ergens opgemerkt ('t is ons ontgaan, waar we 't lazen) dat de feestviering, zooals wij die kennen, met den Heiligen Bisschop en Belijder van Myra niets te maken heeft. Er wordt veel gegeven op Sint Nicolaas, maar: aan het voorbeeld van Sint Nico- laas> het voorbeeld van weldadigheid wordt door ons te weinig gedacht! Dten Katholieken wordt door de Kerk voorgehouden, de heiligen te vereeren door hun goede voorbeelden na te volgen. En in de liturgie der Kerk spreken die goede voorbeelden tot ons. Zloo houdt het Epistel morgen de ver maning in, dat wij weldadig en mededeel zaam moeten zijn. Vo'gens de geschiedenis muntte Sint Nicolaas uit in weldadigheid en daarom houdt de H. Kerk ons deze deugd op diens feestdag voor. Ook het Evangelie van den 6en Decem ber geeft ons de les, dat wij een goed ge bruik moeten maken van onze bezittingen; evenals Sint Nicolaas dit deed. Als w a a r 1 ij k het voorbeeld van Sint Nicolaas 'ns onze Sinterklaas-viering zou leiden DUITSCHLAND DE NOODVERORDENING. Een meerderheid verwacht. Op grond van de beraadslagingen in den rijksdag neemt men aan, dat de regeering een meerderheid van ongeveer 15 stemmen voor het handhaven van de noodverorde ning zal krijgen. De sociaal-democraten en de Duitsche voflkspartij zullen bij de stemming voltallig aainwezig zijn. COMMUNISTISCHE RELLETJES. Ongeveer 250 communisten, die voor een deel in de roode marine-uniform gekleed waren, trokken gisteravond langs den Al- tensteinweg te Hamburg, waar zij in bot sing kwamen met een aantal politie-agcu- ten, die zij mishandelden. Te hulp geroepen politie voerde met den gummistok een charge uit. In de buurt van de Grossneumarkt is met messen naar de politie gestoken Een hoofdagent kreeg een mossteek in den hals en in een vinger. Een afdeelingscommissaris kreeg mes steken in den rug en werd aan het gelaat gewond. Een andere hoofdagent werd dooi een steek in den halsslagader gedood. De communisten vluchtten ten slotte en wisten op twee ij^a in de duisternis te ont komen. Te Leipzig hebben gistermiddag com munistische betoogers getracht, de peh'tie- afzetting voor het raadhuis te doorbreken. De politie maakte daarop van de wapens gebruik en verwondde een 7-tal hunner met revolverschoten. Toen de schoten ge lost werden, stoof de menigte naar alle kanten uiteen. De politiemacht is versterkt. Bij een „hongeroptocht" der communis ten kwam het gisteravond in Plauen voor een gebouw, waar door nationaal-socialis- ten een vergadering werd gehouden, tot een botsing tusschen politie en communis ten. Bij de ontruiming van de straat Vver- den verscheiden agenten door steenwor pen gewond, een zelfs zoo zwaar, dat hij in bewusteloozen toestand naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. Bo vendien werd een aantal buitenstaanders NACHTELIJKE MANOEUVRES DER NAZI'S. De politie arresteert 350 deelnemers. Een troep nat.-socialisten uit Breslau hadden het plan opgevat in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Jaschkowitz. een dorp aan de Oder op eenigen afstand ten Z.O. van Breslau, een „veldoefening'- te houden. De politie, die hiervan de lucht had ge kregen, hield een oogje in het zeil. Omstreeks 200 leden van de „storicaf- deeling" verlieten, ieder afzonderlijk, te gen den avond Breslau, om zich buiten de stad aaneen te sluiten. Allen waren gewa pend, gekleed in veldtenue, en zelfs de ziekendragers ontbraken niet. Meermalen werd geschoten en er werden ook vuurpij len afgestoken. Kort na middernacht arriveerden de troep in het park van Jaschkowitz, waar zij door een andere troep werden ontvan gen. Op een kasteel in de buurt, eigendom van den grondbezitter v. Olffen, was vopr 450 personen nachtlogies gereed gemaakt. Weldra verscheen een afdeeiing politie, die onmiddellijk overging tot de arresta tie van 350 nat.-sociaiisten. Bij het verhoor, dat men hen deed on dergaan, ontkenden allen, deel te hebben genomen aan een velddienstoefening, maar verklaarden, dat zij slechts gevolg hadden gegeven aan een uitnoodiging van v. Olffen. Ook betwistten zij, dat zij wapenen bij zich zouden hebben gehad. De politie deelde mede, dat de arrestan ten inderdaad geen wapens bij zich had den, doch dat deze onder stroo verborgen lagen. Zij nam n.l. een aantal karabijnen, brownings e.a. revolvers, pistolen, drie handgranaten, munitie enz. in beslag. Ver der werden nog 1000 stalen helmen gevon den. - Op een der deelnemers aan de nachte lijke wandeling vond de politie een onder- teekend bevelschrift, waarin de opmaisck met onbekend doel, te houden in veldtenue, werd gelast. Bij de arrestatie loste de politie alleen eenige schoten met loskruit, daar een aan tal nat.-sociahsten door de lamen van bet kasteel trachtten te vluchten. Bij het krieken van den dag werden de aangehoudenen met vrachtauto's naar Breslau overgebracht, waar het publiek bij hun aankomts op het politiebureau groote belangstelling toonde. Een gioot aantal hunner werd gisteren in den loop van den dag weder op vrije voeten gesteld. Von Oelffen, die met twee zijner bedien den eveneens is aangehouden verklaarde dat men in den nacht van Dinsdag op Woensdag voor een Putsch vau links vrees de, die volgens hem geircht was tegen de nationaal-socialisten. Hij had op grond hiervan het verzoek ontvangen den natio naal-socialisten gastvrijheid te verleenen. FRANKRIJK MINISTERCRISIS IN FRANKRIJK. De senaat brengt Tardieu len val. Het kabinet Tardieu is gisteren door den Senaat tot aftreden gedwongen De dagorde zonder vermelding van vertrou wen in het gouvernement dooi het kabi net afgewezfen werd met 147 tegen 139 stemmen aangenomen. De ministers ver lieten daarop de zaal. De uitslag bleek een verrassing te zijn ook voor den senaat zelf. Een eigenlijke strijd is mei geleverd. Senator ïléry hield een waar requisitoir, waarin alle grieven opgesomd werden, die de radicalen tegen Tardieu hebben, doch hij sprak weinig over de buitenlandsche politiek en Tardieu hield een uitvoerige verdedigingsrede, waarna om zeven uur de zitting geschorst werd. Na de heropening kwam het eerst de dagorde zonder toevoe ging in stemming overeenkomstig het re glement. Zooals vermeld, werd zij aange nomen. Het debat was ingeluid, zooals gezegd, door senator Hery, in verband met zijn in terpellatie over de algemeene politiek der ergeering. De senator bracht ter motiveering van zijn interpellatie alle argumenten te berde, die de pers van het linksche kartel al we ken en maanden tegen de regeering-Tar- dieu aanvoert. Hij verklaarde in verband met de aan vallen van rechts dat hij inderdaad voor de ontruiming van het Rijnland gestemd had, wijl immers de bezetting geen voor waarde was voor Frankrijk's veiligheid en het vredesverdrag ze niet duurzaam had De bezetting, aldus Hery, is geen waar borg geweest, maar slechts een dwangmaat regel tegenover Duitschland, om zijne ver plichtingen na te komen. Men is van meening geweest, dat men geen dwangmaatregelen meer noodig had. De gebeurtenissen in het Rijnland hebben ongetwijfeld in dit opzicht een ontgooche ling gebracht, en de verwachtingen der re geering zijn ijdel gebleken De rede van Hery was geen betoog, be doeld om het kabinet neer te vellen, doch veel meer stembuspolitiek, met anticlerica- lisme doorspekt, ze maakte hoegenaamd geen indruk op den senaat. Daarentegen was het antwoord van Tar dieu zakelijk. Hij gaf een beknopt over- zicht van zijn regeeringsbeleid, v\ ees op de vergiftigde atmosfeer en vroeg een stem ming, die klaarheid zou brengen Zijn rede impressioneerde den senaat zoodanig, dat men tijdens de pauze het crisisgevaar geweken oordeelde, doch de radicalen verzamelden hun mannen. Even voor de stemming kwam de leider der radicalen in den senaat en de J(.uve- nel verklaren, dat zij tegen het kabinet zouden stemmen, aldus een wachtwoord gevend, waarop de oppositie zich kon her stellen. Deze was als een man opgekomen, terwijl bij de regeeringspartijen enkele se natoren ontbraken. Dit werd Tardieu noodlottig, hij kwam 8 stemmen te kort. Het succes van den aanval cvertrof de verwachtingen der radicalen, die even snel uit de wandelgangen verdwenen als Je le den der regeerings-partijen. Ook in de wandelgangen van het paleis Bourbon was iedereen verdwenen. Men haastte zich, cm te dineeren en de avond besprekingen, in de verschillende groepen te gaan meemaken. Tardieu riep zijn ministers om half ne gen bij elkaar voor den ontslagbrief dien hij om negen uur aan Doumergue overhan digde. In de parlementaire kringen is men over tuigd dat men wel afgebroken heeft, doch dat het opbouwen zeer moeilijk zal zijn. Een lange ingewikkelde crisis in een on gelukkige atmosfeer en bij verwarde par tijen staat het land. te wachten Men kan geen naam noemen van den senator of van het kamerlid, dat door de omstandigheden de aangewezen man zou zijn, om Tar.lieu's opvolger te worden. ENGELAND DE ALGEMEENE STAKING IN ENGELAND VERWORPEN. De conferentie der afgevaardigden van mijnwerkers heeft het voorstel tot het afkondigen eener nationale staking met 230.000 tegen 209.000 stemmen verworpen. SPANJE. DE AANSLAG OP BERENGUER. De dader schoot in de lucht. Volgens nadere mededeelingen omtrent den moordaanslag op minister-president Berenguer schoot Ilizo, de dader, in de lucht. De kogel drong in het plafond van het vertrek door. Berenguer, die van zijn broer vergezeld was, trad op Ilizo toe; Berenguers breeder ontrukte hem het wa pen, terwijl Berenguer hem vo slagen kalm vroeg: „Wat wilde u doen, u schoot im mers niet op mijl" Ilizo antwoordde, ge lijk reeds gemeld, dat hij tegen het regime, dat Berenguer vertegenwoordigde, wilde protesteeren, zonder bloedvergieten echter. Berenguer verklaarde tot de journalisten dat het incident geen enkele bcteekenis heeft en dat er geen verdere gevolgen aan zullen worden gegeven. PORTUGAL REVOLUTIONAIR COMPLOT IN PORTUGAL. 20 arrestaties. Vo'gens een bericht uit Lissabon, heeft de po.itie aldaar Inch- gekregen van een revolutionair complot, in verband waar mede 20 personen gearresteerd zijn. Ook zijn ruim 100 bommen, die voor een aanval op de kazernes bestemd waren, in bes'ag genomen. Verschillende leden van politieke par tijen, die met radicale elementen in ver binding stonden, moeten bij het complot betrokken zijn. - Het onderzoek duurt nog voort. POLEN P0LENS NIEUWE KABINET. Pilsoedski aan „Oorlog". De Poolsche president heeft gisteren het ontslag van het kabinet Pilsoedski aangenomen en tegelijk de leden der nieu we regeering benoemd. Premier is Slawek en Pilsoedski treedt weer op als minister van oorlog. De be richten, dat Pilsoedski zich uit de politiek zou terugtrekken, b eken dus weer voor de zooveelste maal onjuist te zijn. TWEEDE KAMER BINNENLAND§CHE ZAKEN EN LANDBOUW. Het amendement-Vliegen op de begroo ting van Onderwijs, K. en W. om het sub sidie voor het orkest te Maastricht te ver- hoogen met 2000, wordt thans verworpen met 45 tegen 39.stemmen. Het betreffende artikel en de begrooting worden hierna z. h. st. goedgekeurd. oortgezet wordt de behandeling van de afd. Landbouw der begrooting van Bin- nenl. Zaken en Landbouw. De heer Bra at (P. B.) betreurt dat de commissie-Lovink nog weinig adviezen aan de Regeering schijnt te hebben gegeven. De heer Bakker (Chr. H.) bepleit o.m. verlaging van vrachttarieven voor produc ten voor export bestemd. Wanneer men dat doet, schaadt men de binnenschipperij niet. De heer v. d. Sluis (S. D.) dient een motie in vragende aanstelling van een di recteur-generaal van den landbouw. De heer Vos (R.-K.) bespreekt o.m. de lage suikerprijzen en meent, dat het com- penseerend invoerrecht die prijzen niet voldoende aanvult. De regeering zorge er voor, dat onze suikerbietenteelt, die zoo veel menschen werk verschaft, niet ten on der ga. Spr'. hoopt, dat het ontwerp-tarwe- wet spoedig kan worden behandeld. Spr. dringt er op aan aardappel-poot- goed te brengen onder de landbouwuitvoer- wet. De heer Weitkamp (Chr. H.) betwij- feit of de regeering volledig met de land- bouwtoestanden op de hoogte is. De heer E b e 1 s (V. D.) dringt aan op her-taxatie van boerenplaatsjes, die krach tens de landarbeiderswet in tijden van hoogconjunctnur uitgegeven zijn. De heer Til anus (Ohr. H.) zegt, dat hij zeer ingenomen is met het plan om 10 nieuwe land- en tuinbouwscholen te stich ten en dringt er in dit verband op aan dat het zevende leerjaar mag worden doorge bracht op een land- en tuinbouwschool, evenals dat ook toegestaan is voor stads kinderen, die naar de ambachtsschool gaan. De heer B i e r e m a (V. B.) acht direc- ten steun voor den land- en tuinbouw noo-. Hij wil de vrijhandelspolitiek handhaven, maar.... excessen afwijzen voor bepaalde takken van bedrijf. Verlaging der spoorweg tarieven acht spr. noodzakelijk. De heer v. d. Heuvel (A. R.) wenscht den minister geen directeur-generaal op te dringen. Veel beter acht spr. een ministe rie van landbouw en een directeur-gen. zou een zoodanig departement in den weg staan. Spr. steunt het betoog van den heer Ti- lanus inzake wettelijke regeling van het land- en tuinbouwonderwijs. De heer v. Z a d e 1 h o f f (S. D.) dringt aan op een verbod tot het vangen van zangvogels, die bij tienduizenden de grens overgaan, hetgeen spr. een schande acht. Mevr. B a k k e r—N o r t (V. D.). sluit zich daarbij aan. Do heer Lockefeer (R.-K.) zegt, dat de crisis de geheele Zeeuwsche welvaart dreigt te vernietigen. Spr. wenscht steun aan de bietenteelt. Geld wil hij o.a. vinden in verhooging van het invoerrecht op siga retten. De heer L o v i n k (Chr. H.) pleit voor de wetenschappelijke voorlichting van Aalsmeersche kweekers. De heer Z ij 1 s t r a (A.-R.) meent, dat geen enkel gebied zóózeer door de crisis getroffen is als de Groningsche en Drent- sche veenkolonies. Hij hoopt, dat spoedig crisismaatregelen te wachten zijn. De heer Floris Vos (Middenp.) pleit voor een afzonderlijke departement van landbouw. Als alternatief wenscht spr. een directeur-generaal. Bij verlaging der spoortarieven bestaat de kans, dat de binnenschipperij wordt be nadeeld. Spr. is voorstander van steun met baar geld aan den landbouw. Hij geeft daaraan de voorkeur boven een maal- en menggebod. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Comrr.unistenrelletjes in Duitschland.. Het kabinet-Tardieu door den Senaat ten val gebracht Te Delft is een Loidenaar rret een auto te waier geraakt en verdronken. Te Nootdorp is een Leidsch ingezetene per fiets te water gereden en verJronkcst. BEGROOTING VAN FINANCIEN. In de avondvergadering van gisteren was de begrooting van Financiën aan de orde. Daarbij werden de volgende moties in- Een van den heer Ketelaar (V. D.), luidende: „De Kamer, v*.n oordeel, dat een afdoen de verbetering in den toestanu der oude gepensionneerduii niet mogelijl is zonder herziening der pensioenwetten gaat over tot de orde van den dag." Een tweede van den heer T e r Laan (S. D.), ook betrekking hebbende op pen sioensverbetering en strekkende tot wijzi ging van het K.B. van 22 Juli 1930 in dien zin, dat met behoud van het maximum van 80 pet. van den grondslag vóór 1920 de be perkende bepalingen dienen te vervallen. Nog een motie van den heer E b e 1 (V. D.): „De 'Kamer, van oordeel, dat de afschaf fing van den accijns op geslacht gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag." En e<en van den heer D e Visser (C.P.): „De Kamer, van oordeel, dat het bande- rolle-systeem niet langer dient te worden gehandhaafd, gaat over tot de orde van den dag." Met genoegen zal spreker zijn stem ge ven aan de moties-Ketelaar en -Ter Laan. Wij willen nog even de aandacht vesti gen op een pleidooi van den heer F 1 e s- kens (R.-K.) voor een herziening van den kinderaftrek voor de inkomstenbelasting op zoodanige wijze, dat aan de groote gezin nen meer wordt tegemoet gekomen. Hij acht daarvoor te meer redenen aanwezig, wijl de verhouding tusschen den driiV - de directe en indirecte belastingen in ue laatste jaren aanzienlijk ten ongunste der groote gezinnen is gewijzigd. Spreker zou een progressieven aftrek wenschen, te be ginnen bij 100 per kind en eindigende met een maximum van 000 per kind, in gevolge art. 38 der wet op de inkomsten belasting en hij zou het maximum bij 11.000 inkomen willen zien ingetreden. En wij laten hier verder volgen het ant woord van den minister aan de verschil lende sprekers. De Minister van Financ i ën, jhr. De Geer, de Bprekers beantwoorden de, zegt overweging teo van wenschen van de heeren IJzerman en Oud inzake vermeerdering van vrijstellingen en invoe ring van halfjaarlijksche plaatjes voor de rijwielbelasting. Spr. deelt nog mede, dat de heer Braat hem heeft doen weten, dat hij de vergade ring moest verlaten, doch dat hij had wil len pleiten voor afschaffing van den vlcesch- accijns met behoud van het invoerrecht op buitenlandsch vleesch. (Gelach). Spr. bestrijdt de motie-Ebcls, doch hij geeft den heer Ebels in overweging, in elk geval in diens motie neer te loggen de woorden, dat ook het compenseerend in voerrecht op vleesch moet worden afge schaft, daar anders een onzuivere stemming zou worden verkregen. Intusschen spreker zal de motie in geen geval Kunnen uitvoe ren. Openstelling van belastingbetalingsgele genheden op de postkantoren heeft geen opheffing van ontvangkantoren tengevolge, wel echter van zitdagen, daar anders pen serie van drie betaalgelegenheclen in plat telandsgemeenten zou bestaan. Spr. kan thans niet medewerken aan de maatregelen, die de inkomsten van den Staat verminderen; de overschotten van vorige jaren zijn allang geen overschotten meer; in zooverre is de Staat te vergelij ken met een particulier gezin, dat, wan neer er eenmaal een overschot is, voor vol gende jaren niet tegelijkertijd duurder kan gaan wonen en tot gelijken prijs als het overschot een auto met chauffeur er op na houden. Spreker is bereid den door den heer Knottenbelt geuiten wensch inzake boete verlaging te overwegen. De toegezegde herziening van de russi ficatie van Helmond en Eindhoven wil spr. antwoordend op een vraag van den heer Van Poll, gaarne bespoedigen. Trouwens, ook voor andere plaatsen, waar belang rijke verschuivingen zouden hebben plaats gehad, is spr. tot onderzoek bereid.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1