RECHTZAKEN STADSNIEUWS DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERiTE BLAD PAG. 2 RUSLAND DE PR0CES-C0MEDIE TE MOSKOU. De „Matin" publiceert ©en verklaring: van den broeder van den hoofdbeschuMigde in het Moskousch© ingenieurs-proces, pro fessor R-amsin, waarin hij aantoont, dat het onmogelijk is dat zijn broeder zich te Pa rijs met tegen de Sovjet-Unie gerichte on derhandelingen zou hebben ingelaten, laat staan, dat hij deze zelf zou hebben gevoerd. CHINA HEVIGE STRIJD IN HOEPEH. Regeeringstroepen slaags met roode benden. Hevige gevechten hebben plaats gehad tusschen roode troepen en regeeringstroe pen, die trachtten twee zendelingen te be vrijden, die in het Noordwesten van Ho^peh word Ai gevangen gehouden. Van de zijde der regeeringstroepen zijn naar erkend wordt 200 man gedood of gewond, doch de verliezen der rooden moeten 1000 man be- loopen. Britsche marine-adviseurs naar China. De Admiraliteit deelt mede, dat in over eenstemming met de in de maand Juni 1929 te Nanking geteekende Chineesch- Britsche vlootovereenkomst een Britsche missie naar China zal vertrekken, teneinde de Nationalistische regeering te adviseo- ren en bij te staan bij de voorgenomen re organisatie en moderniseering der Cbinee- sche vloot. LETTEREN EN KUNST Het Schild, Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. Het December-nummer van het Schild ligt weer voor ons, een rijk gevarieerd nummer. Wie de gezamenlijke jaargangen eens door zou bladeren, zou versteld staan over de veelheid van onderwernen, daarin besproken. Het zijn niet alleen de branden de vraagstukken van den dag, maar ook be spiegelingen over hetgeen voorbij is, doch waaruit nuttige leering is te trekken. Er zijn ook onderwerpen, welke van alle tij den zijn. Zoo is de inleiding van dit De cember-nummer gewijd aan „De vitale groei der Kerk", een onderwerp dat oud is als de Kerk zelf en jong als de groeikracht van haar immer nieuwe ontwikkeling. Het is prof. dr. Fr. Feron, uit Roermond, die hieraan een studie wijdt, naar aanleiding van een mooie parallel door mgr. d.Her- bigny getrokken tusschen den opgroêienden Christus en de ontwikkeling zijner Kerk. Wij lezen n.l. bij St. Lucas, dat „Jezus toenam in wijsheid en jaren en irf welgeval len bij God en de menschen". Zoo ook neemt de Katholieke Kerk toe in wijsheid, n.l. in ontplooiing van haar geloofsinhoud in jaren, niet alleen in den zin van toene- mer.den bestuursduur, maar ook in breed heid van kracht en uitgestrektheid van werkking en in welgevallen bij God en de menschen, n.l. als bruid Christi en als door dringende zuurdeesem in het leven der menschen. Een treffende parallel met meesterhand uitgewerkt. Dat er bekeeringsgeschiedenissen in dit Apologetisch maandblad voorkomen, is te begrijpen. Deze aflevering bevat er twee, n.l. een van den bekenden Engelschen let terkundige en criticus Mr. W'augh, wiens overgang tot de Katholieke Kerk in Octo ber van dit jaar groot opzien heeft ge baard, en een meer „gewone" van F. Pau- lus, die oprecht verhaalt hoe de genade Gods hem greep en hoe Gods wegen won\ derbaar zijn, zelfs in het meest eenvou dige bekeeringsproces. Vervolgens had dr. L. Bender O.P. in een vorige aflevering beloofd, de lezers van het Schild nader in te lichten over het probleem van huwelijkscontract en huwe- lijksontbinding, waaromtrent zoovele mis verstanden bestaan. Dit artikel behandelt speciaal de huwelijken van ongedoopten, waarvan een of beiden overgaan tot de Ka tholieke Kerk. Het gegeven is voor leekenbegrip niet gemakkelijk en de aan hef van pater Bender's artikel „Verschil lende lezers zonden mij vragen"zal ook in het vervolg nog wel bewaarheid worden, veronderstellen wij. Waarop de ge leerde schrijver hun het antwoord niet schuldig zal blijven. In het bijzonder had den wij de stelling, dat het huwelijk in zich onontbindbaar is gaarne wat steviger gefundeerd gezien, daar deze stelling een der „scharnieren" is, waarom het betoog draait. Prof. Verhaar zet aijn verhandeling over de Anthroposophie voort. Na een tweetal inleidende artikelen in vorige afleveringen maakt hij thans een aanvang met de uit eenzetting der Anthroposophische leeringen en practijken. Voor deze artikelenreeks bestaat zeer veel belangstelling en ook in anthroposophische kringen worden de uit eenzettingen van prof. Verhaar met aan dacht gevolgd. In wezen verschilt de An throposophie niet van de theosophische levensbeschouwing, al wil de Theosophie meer zijn een levensbeschouwing van „Gods-wijsheid" (Theo Gods en Sophie wijsheid) terwijl de Anthroposophie meer den nadruk legt op den mensch en het menschelijk weten. De schrijver komt in dit artikel tot deze slotsom dat de ver schillende deelen, waaruit de Anthroposo phische leer bestaat, wijsgeerig en weten schappelijk onhoudbaar zijn; vaak ont breekt elke argumentatie en in de meeste gevallen zijn de stellingen in flagranten strijd met de geopenbaarde waarheid. Een andere serie artikelen wordt even eens thans aangevangen, n.l. een studie van K. Lautenschutz over Erasmus, wiens persoon gesteld wordt in het licht van zijn tijd de eenige manier om een persoonlijk heid te begrijpen. Tenslotte een Kerstmeditatie van Zr. Hildegard O.S.B. als herinnering, dat de Decemberma-and de maand is van het Kerstfeest. De gewone rubrieken „Op den Uitkijk", „Vragenbus" en „Nieuwe Uitgaven" zijn als Bteeds uitnemend verzorgd. HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank veroordeelde D. K. te Leiden tot 14 dagen gevange nisstraf, terzake openbare dronkenschap, verzet en mishandeling van een agent van politie en bovendien ordeverstoring tijdens een godsdienstoefening op een Zondag be gin Juni van dit jaar. POGING TOT MOORD TE SCHIESR0EK. Voor het gerechtshof stond gisteren in hooger beroep terecht de 34-jarige land bouwer J. W. V„ die op 5 Juni jj. door de Rotterdamsche rechtbank was vrijge sproken van de hem ten laste gelegde po ging tot moord op 10 November 1929 op zijn vader A. C. V. te Schiebroek. Subsi diair was aan beklaagde poging tot zware mishandeling ten laste gelegd. Als eerste getuige werd voorgeroepen de vader van verd., de 79 jarige veehou der A. C. V., die den president verzocht van het geven van getuigenis verschoond te b'ijven. De president liet, na hierin te hebben toegestemd, diens verklaringen voor den rechtercommissaris voorlezen. Mr. A. Dirkzwager, rechtercommissaris te Rotterdam, die de instructie in deze zaak leidde, antwoordde op een vraag van den pres., dat de verklaringen van get. A. C. V. in volkomen kalrnen toestand waren afgelegd. Get. heeft den indruk, dat de verklaringen van get. V. zoowel in het zie kenhuis als daarna volkomen naar waar heid zijn afgelegd. Later heeft get. zich op het verschooningsrecht beroepen. Verd. ondervraagd, zegt dat hij niets van deze verklaring begrijpt. De verstand houding tusschen hem en zijn vader is thans goed. Mr. Rolandus Hagedoorn wijst op ver schillende tegenstrijdigheden in de ver klaringen, speciaal wat het herkennen door get. van zijn zoon betrof. Mr. Dirkzwager zegt op een desbetref fende vraag van den verdediger persoon lijk overtuigd van verd.'s schuld te zijn. Get. D. J. S., boerenarbeider heeft in den vroegen morgen van 10 Nov. 1929 een man ontmoet op het erf van zekeren van A., die naar schoenen zocht. Get. herkent in verd. dezen man. De pres. maakt get. opmerkzaam, dat hij vroeger minder pertinent in zijn ver klaringen was. Hierna laat de pres. een getuige a dé charge voorkomen, n.l. den kapper H. C. G. uit Overschie, tegeu wien de vorige get. den dag voor de behandeling der zaak te Rotterdam gezegd zou hebben, dat het zeer donker was en hij niemand positief kon herkennen. Beide getuigen worden met elkander ge confronteerd. Get. S. zegt zich niet te kun nen herinneren dit gesprek te hebben ge voerd. Get. G. houdt vol. Get. W. A. M., boerenarbeider, heeft op den bewusten morgen van 10 Nov. 1929 get. J. V. in diens woning aangetroffen, zittend op een stoel en geheel bebloed. Op een vraag van get. wie dat gedaan had, kreeg hij van V. ten antwoord: „Je kent toch dien smwel?" Get. P. A. de H., 59 jaar, zonder be roep, te Schiebroek, verklaarde de familie V. goed te kennen. Er was vaak herrie. Toen get. dan ook op den bewusten mor gen te hulp werd geroepen omdat V. aan gevallen was,«dacht hij onmiddellijk aan diens zoon Jozef, dien hij er wel voor aan zag zijn vader ernstig te kunnen mishan delen. Get. had zekerheidshalve zelf nog een mes bij zich gestoken. Toen hij ter plaatse kwam werd hem bevestigd, door V., dat hij door zijn zoon Jozef mishan deld was. Get. heeft vroeger waargenomen, dat verd. met een emmer naar zijn vader wierp. Verd. zegt, dat get. zulks liegt. Getuige Lagendijk, rijksveldwachter, be gon met mede te deelen, dat er te Schie broek twee veldwachters noodig waren, één voor de familie V. en de andere voor de overige bewoners. Get. deelt mede, op den bewusten morgen naar de woning van Baarst e zijn gegaan, waar hij Jozef V. aantrof, bezig zijnde andere kleeren aan te trekken. Get. nam de kleederen in be slag, alsmede twee scheermessen. De procureur-generaal vraagt den get. naar diens oordeel over verd. Get. antwoordt dat er veel klachten over hem waren. Hij is een bruut, die gauw tot mishandeling overgaat. Dr. D. M. van Londen, zenuwarts te Rotterdam, heeft een onderzoek naar de geestvermogens van verd. ingesteld en acht hem van psychopatischen aanleg en ver minderd aansprakelijk. Get. achtte verd. wel tot doodslag in staat. De procureur-generaal zegt., dat de ver klaring van dezen get. niet als deskundig, doch in het algemeen geldend moest wor den beschouwd. Mr. Rolandus Hagedoorn vraagt dezen get. of het mogelijk is, dat V. onder den indruk van een kwestie, even te voren met zijn zoon, waarbij bedreigingen zijn geuit, zoodanig onder den invloed komt, dat hij door de emotie onbetrouwbare verklarin gen aflegt. Get. gelooft van niet. De verdediger meent uit de verklaring van dezen deskundige te mogen oprdaken, dat de verklaringen van den vader van verd. wel spontaan zijn geweest, doch ten slotte daarom als „spontane reactie" fou tief kunnen zijn. De burgemeester van Schiebroek J. P. H. Dhont. is meermalen tusschenbeide moeten komen om de orde in het huisge- Be Ko&uSe in aantocht, daarom is onde\ de geschen ken een doos of tube Pjirol voor ruwe en schrale huid, dubbel vteljrom. zin V. te herstellen. Nu eens gold het Ka- rel V., dan weder den verd. Jozef. Twee maanden te voren is hij door een anderen zoon, Andries, geroepen, om hulp te ver- leenen, doch toen get. ter plaatse arriveer de, vond hij de familie rustig aan het thee drinken. Hij achtte verd. tot daden als hem ten laste gelegd in staat. Verder verklaart get., dat er zeer veel klachten omtrent verd.'s broer Karei binnenkomen. Mr. J. Leopold,/ notaris te Rotterdam, is belast geworden met het opmaken van de boedelscheiding, waarbij zich moeilijk heden hebben voorgedaan, voornamelijk door verd. veroorzaakt. Get. heeft zich dan ook niet verwonderd, toen hij. van dezen aanslag hoorde. Ook met de andere zoons waren moeilijkheden. Get. heeft verd. nooit voor vol aangezien. Na den dood van de moeder heeft verd. zich niet ongunstig over haar uitgelaten. Get. J. M. J. BaarsVermeulen, verd.'s zuster, verklaarde dat haar broer op 7 Nov. nadat hij bij zijn vader de deur was uit gezet, bij haar zijn intrek had genomen. Een paar dagen later vond get. een vuil overhemd, dat zij in de keuken op de tafel wierp, waarop een schotel kippenbloed stond. Dr. W. van Aijn, apotheker-scheikun dige, heeft het overhemd onderzocht en op de rechtermouw twee bloedvlekken en op beide mouwen nog kleverig bloed gevon den. Het maakte op get. den indruk dat het bloed door opspatten daarop moet zijn gekomen. In geen geval is het bloed van kippen afkomstig. Er waren duidelijk strie men van vegen aanwezig. Op de plaatsen waar niet geveegd was, waren bloed- korstjes aanwezig. Verd. zegt, dat hij van deze verklaring niets begrijpt; hij vindt het eenvuodig be lachelijk. Inspecteur van politie J. van Tos heeft een rapport opgemaakt, deelde mede dat hij op het erf van Karei V. een sloothaak heeft gevonden, welke verborgen was. De lamp op het erf was vernield. Dit moet met deze sloothaak geschied zijn, iets an ders was er niet. Get. heeft voorts het bedoelde overhemd in ontvangst genomen en aan den rechter commissaris ter hand gesteld. De afstand tusschen de woningen van Baars en Ver meulen is door get. opgemeten en bedraagt ongeveer 1000 M. Langs den weg 2150 M., welke in 2 min. 5 sec. kan worden gefietst en in 7 minuten geloopen. Mr. Rolandus Hagedoorn bestrijdt de waarde der proeven. Hij wil gaarne ƒ1000 uitloven aan iemand, die in< het holle van den nacht op een hem onbekend terrein dien afstand in genoemden tijd aflegt. Op een vraag van den verd. verklaart get. dat hij niet wist dat de gevonden sloothaak van get. Karei V. was. Get. H. W. Alberti, commissaris van politie te Maassluis, heeft op verzoek van den rechter-commiss^ris verslag uitge bracht. Get. heeft de zaak gereconstrueerd waarbij hem is gebleken, dat. de aans'ag ongeveer te 5 uur is gepleegd. Volgens get. liep de klok ter plaatse voor, hetgeen steeds bij boeren het geval is. Get, bevestigt de verklaringen omtrent de verschillende handelingen, die er noo dig zouden zijn geweest om van de eene woning naar de andere te loopen en den tijd dien elk van deze hande'ingen in be slag namen. De terechtzitting wordt te 6.40 geschorst tot heden 10 uur. ZWENDEL MET H0LLANDSCHE KAAS. Vijfduizend brieven in één postbestelling. Voor het Haagsche Gerechtshof stonden in hooger beroep terecht de 33-jarige koop man A. J. de G., alhier en de 38-jarge koopman J. W. die in Maart j.l. voor de Haagsche rechtbank terecht stonden ter zake dat zij in Engeland en Amerika met het oogmerk om zichzelf wederrechtelijk te bevoordeelen verschillende menschen be wogen hebben tot zending van één shilling (zestig cent) door het plaatsen van annon ces in Engelsche en Amerikaansche bladen, waarin gratis een Edammer kaas van vier pond werd aangeboden. De advertenties waren onderteekend Verkoopkantoor Hol- landia. Het O.M. bij de rechtbank had tegen W. een jaar en drie maanden en tegen G. zes maanden gevahgenisstraf geëischt. De rechtbank had beide verdachten vrijgespro ken, van welk vonnis de officier in hooger beroep is gekomen. Als tolk trad op mevr. H. Tuckermann, die als zoodanig werd beëedigd. De eerste getuige inspecteur van politie J. L. Holstein, verklaarde aan het postkan toor een groot aantal brieven en postwis sels k een sh. in beslag te hebben genomen. Get. H. W. Parker zeide, dat hij de an nonce in een tijdschrift had opgemerkt en den indruk kreeg, dat het hier een reclame voor Hollandsche kaas betrof. Daarop zond hij het bedrag in, doch hoorde er verder niets van. Na een opmerking van den verdediger dat verd. toch niet zulke dure reclame zou den maken, antwoordde de president jhr. mr. von Weiier, dat soms tonnen gouds aan reclame besteed worden. De volgende Engelsche getuige W. Stnm- berg legde een soortgelijke verklaring af. Get. J. Melles, inspecteur van politie uit Rotterdam, heeft een bezoek gebracht aan het kantoor van Hollandia aan do Pie- ter Bothstraat alhier. Hij kreeg niet den indruk met een zaak te doen te hebben. Tijdens zijn bezoek werd een mand met 5000 brieven bezorgd, waarvoor 45 straf port verschuldigd was. Hij noemde verd, W., een der geraffineerdste oplichters. Verd. W. zeide, dat alles wat get. mede deelde onjuist was. De politie ging bet pu bliek waarschuwen o-a. in de kousen- en horlogeszaak, waarbij verdachte vroeger betrokken was, zoodat er klachten kwamen. Hij zeide steed-s door de politie ge dwarsboomd te zijn. Op een vraag van den procureur-gene raal, mr. de Visser, deelde get. Me!sing mede, dat er niet het minste spoor van een serieus kantoor was waaruit kon blijken, dat de duizenden ingekomen brieven wer den beantwoord. De directie wist bovendien niet eens wat een kaas kostte. De procureur-generaal mr. de V»sser, requisitoir houdend, zeide dat de vraag is of men hier met een serieuze zaak of met oplichters te doen heeft. Uit de adverten tie blijkt, dat ieder, die deze las, den in druk kreeg, gratis een kaas te zullen ont vangen. Wat was de bedoeling van ver dachten met het plaatsen dezer annonce? Zelfs al zouden later coupons gezonden zijn, om de inzenders middels plaatsing van deze coupons gelegenheid te geven tot ontvangst van een kaas (het sneeuwbal systeem) dan zou er naar spr.'s meening oplichting aanwezig zijn. De bijvoeging dat slechts aan één persoon één kaas kon worden gezonden, bewijst dat men hier niet met handel te doen heeft. Her verweer van verd., dat de politie te 3poedig ingreep en zij daarom aan bun voornemen geen gevolg konden geven om de kaas af te zenden, is ontzenuwd door de feiten. Van een serieus kantoor is hier niet de minste sprake. Verd. de Gr. is hier als strooman opge treden (directeur), terwijl verd. W. de eigenlijke uitvoerder was. Spr. acht de oplichting bewezen en meent dat het vrijsprekend vonnis der rechtbank ten onrechte is gewezen. De procureur-generaal vraagt dan cok vernietiging van dit vonnis en vcroordee- ling van verd. de G. tot zes maanden en van W. tot één jaar en drie maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. F. W. Nanning acht geen enkel bewijs van oplichting aanwezig en pleit bevestiging van het vonnis der rechtbank. Het Hof zal over 14 dagen arrest wijzen. INGEZONDEN STUKKEN ONGEOORLOOFD SCHOOLVERZUIM IN LEIDEN. Weledele Heer, Vergun mij in verband met de besprekin gen van het ongeoorloofd schoolverzuim in Leiden eenige opmerkingen te maken. Voor het Rijksschooltoezicht is het land verdeeld in 58 inspecties. In het bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Juni 1029 No. 119 wordt een overzicht gegeven van het be trekkelijk verzuim op de lagere scholen in het jaar 1928 en voor elke inspectie opgo- geven, hoeveel ongeoorloofde per tien duizend schooltijden in dat jaar voor kwamen. Hieronder volgen de namen der inspec ties in volgorde van opklimming der onge oorloofde verzuimen: Zutphen 2, Zwolle 3, Apeldoorn 4, Hil versum 4, Sneek 4, Roermond 4, Tilburg Deventer 5, Arnhem 6, Amsterdam 6, Assen 6, Almelo 7, Appingedam 7, Doetin- chem 7, Alkmaar 7, Breukelen 7, Heeren veen 7, Neuzen 8, Enschede 8, Ommen 8, Zuidhorn 8, Venlo 8, Tiel 9, Amersfoort 9, Utrecht 9, Leeuwarden 9, Nijmegen 11, Goes 11, Dokkum 11, Groningen 11, Gorin- chem 12, den Haag 12, Zaandam 12, Bieda 13, den Helder 13, 's-Hertogenbosch 14, Veghel 14, Roozendaal 15, Nijkerk 16, Maastricht 16, Helmond 17, Haarlem 18, Hoorn 19, Dordrecht 20, Schiedam 21, Delft 23, Eindhoven 24, Gouda 24, Middelburg 25, Heerlen 26, Sittard 26, Franeker 27, Borger 27, Rotterdam 30, Brieile 31, Win schoten 48, Emmen 78, Leiden 91. Waar het aantal ongeoorloofde verzui men per tienduizend over geheel Neder land in het jaar 1928 slechts 17 bedroeg, maakt Leiden toch wel een zeer droevig figuur. Zoowel in het belang van hen, die gere geld 'de school bezoeken als van de vcr- zuimers, is het dringend noodzakelijk, dat alles in het werk gesteld wordt, dit schrik barend verzuim terug te dringen. De leerplichtwet heeft niet alleen de be doeling de overtreders te straffen, maar ook het kind te beschermen tegen de on gunstige sociale en economische omstan digheden. Wanneer deze ongunstig zijn en het kind wordt daarom van school gehou den, zal het misschien zijn geheele verder leven daarvan het nadeel ondervinden. Zoo vernam ik laatst een treffend voor beeld. In een der groote Leidsche fabrie ken werd een der arbeiders, die zich gun stig onderscheiden had, aangewezen tot magazijnmeester, een functie, die in alle opzichten een bevordering was. Na eenige dagen bleek, dat hij vroeger door veelvul dig schoolverzuim te weinig onderwijs ge noten had. De eenvoudige administratie en de berekeningen daarbij waren hem te moeilijk. Hij moest weer naar zijn oude be trekking terug. Aangenomen nu, dat inder tijd gezinsbezwaren oorzaak van dat schot 1- verzuim waren, dan is het onrechtvaardig, dat het kind alleen zijn geheele leven daarvan de last moet dragen. Bij de berechting heeft het mij meerma len getroffen, dat zeer nauwkeurig wordt nagegaan of voor de ouders verontschuldi ging te vinden in, maarof daarbij het belang van het kind even zorgvuldig in het oog gehouden wordt? De vraag stellen is haar beantwoorden. Zou de heer Nord Thomson, die zoo over tuigd is, dat de moeilijkheden, waarmee een groot arbeidersgezin te kampen heeft, on derschat worden, niet het initiatief willen nemen tot het organiseeren van gezinshulp, die vrouwelijke bijstand verleent, daar waar de omstandigheden zoo zwaar zijn. Medewerking van Vereenigingen als Ar- Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Dec. waargenomen door apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. menzorg, Jeruël, het Leger des Heils e.a. zou stellig wel verkregen worden. Het gezin, het kind en de school zou den de zegenrijke gevolgen ervaren, als dan de rechter niet tot devies neemt: sum mum jus, summa injuria: het hoogste recht is het hoogste onrecht, maar liever ge dachtig blijft aan deze woorden: lmmedica- bile cura ense recidendum est: men sch.ro- me niet, zoo dit noodig is, het mes aan de wond te leggen. U beleefd dankend, Hoogachtend, J. BAAK Jz. ST. JOSEPH'S-GEZELLEN-VEREEN. Senioren- en Commissarissen-cursus. Het was een goede gedachte van het Centraal Verband der Gezellen-\ ereeiiigin- gen voor de leiders, die met den prases het inwendige bestuur vormen, een cursus te organiseeren. Het Gezellenhuis aan het Rapenburg was de plaats waar uit de wijde omgeving allen tezamen kwamen n.l. van de Gez.-Ver. van Voorschoten, Noordwijk, Katwijk, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Langeraar, Roelofarendsveen, Woerden, Bodegraven, Zoeterwoude, Voorhout en Leiden. De vice-praeses van Leiden, kap. II. v. d. Ven, opende met gebed en een woord van welkom tot zoovele leiders uit de vereenigingen van stad en omgeving. Als gastheer was 't hem vooral een genoegen welkom te mogen heeten den geachten lei der van den cursus, pater P. C. Biesta O.P., lid van den Centnalen Raad. en vooral be kend als praeses van „De Liebaard". Na medegedeeld te hebben de volgorde van deze vergadering, gaf hij het woord aan den zeereerw. spreker, die dooi allen met een geestdriftig applaus werd begroet. Rede pater Biesta. De reden, aldus ving de eerw. spreker aan,, waarom he. Centraal Verband u heei. uitgenoodigd, is gelegen in het feit, dat aan u, senioren en commissarissen, zulk een belangrijke taak is opgelegd. Welnu, de taak van u zullen we bezien vaii don praetischen en den ideëelen kant. Voor dezen avond dan over de practische zijde va-n uw mooi werk. 1868 is het jaar, waarin het katholiek sociaal vereenigingsleven in ons land zijn intrede deed. Immers, voor dien tijd was dit werk hier niet bekend. Toen kwam de Gez.-Ver. eerst in Amsterdam, toen in Bergen op Zoom en vanaf dien tijd dus dateert ons groote sociale leven Het kleine plantje, dat toen smalend een Duitsch plantje werd genoemd, is in ons bisdom gegroeid tusschen de druivenkasseu en de bloemenvelden, in de dorpen en de steden, tot een krachtigen boom. Van Nispen was de eerste Centraal - Praeses, daartoe benoemd door de 5 Bis schoppen van Nederland. Kolping's ideële opvoedingmethode is gegrondvest op den godsdienst. Spr. weidt clan uit ever de be teekenis van den praeses en diens g'uote taak in de vereeniging. We willen niei eerst vormen organisatie-menschen maar voor alles christen-menschen en al de uiringen v n ons veieenigi.uswerk, e... door den Godsdienst, spreken zoo mooi van o:ize actie. ieeKensc.iool e.i ambae. i-o derwijs bloeien en de meer dan 100 vereeni gingen getuigen van de groote kracht en het onbetwistbare bestaansrecht der Gcz.- Vereeniging. Dan komt spr. tot de taak der senioren en commissarissen en drukt hen vooral op het hart contact te zoeken met alle leden, doch vooral met de zwakkere broeders. Voorts moet gij, als vertrouwensmannen der vereeniging, achter uw praeses staan en van alles op de hoogte zijn. Met tal rijke voorbeelden toont spr. aan hoe ver keerd het is naijverig te zijn; wel is liet goed te wedijveren.Niet alleen het orde nen der tafels en stoelen, maar ook het or denen van alle vereenigingszaken is uw plicht, en b.v. het lezen en doen-lezen van ons zeer goed geredigeerde „Kolpings- blad" is een pracht-werk en zal ook 'oo- nend zijn. Bij al ons werk zal echter ons dienen \an belang zijn, want hoe villen wij gediend worden als we zelf niet dienen kunnen In goed gekozen woorden vertelt spr. uit eigen ondervinding en spoort tenslotte aan niet te denken, dat we de gemakkelijkste maar wel de meest dankbare taak hebben. Met een aansporing om van de gedachten- wisseling gebruik te maken eindig.Ie de eerw. spreker zijn eenvoudige, maar hoogst leerzame causerie. Gedachtenwisseling. Na de pauze was er gelegenheid tot ge dachtenwisseling, waarvan eerstens de heer A. P. Vreeburg gebruik maakte, die de vraag stelde hoe 't kwam, dat alleen in ons bisdom de Gez.-Ver. bloeit. Pater Biesta antwoordde hierop, dat de oorzaak vooral ligt in de leiding der Gez.-Ver., waarvan werd gezegd, dat we aan den lei band van den priester liepen. Maar nu is er een groote kentering en de toekomst is bijzonder hoopvol.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2