- HaarLslr. 130-136 Illllllll UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 3 DECEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 leiding van een door den heer De Boer (Obdam) gestelde vraag, er zijn teleurstel lingen over uit, dat omtrent de provin ciale voorschotten nog geen definitieve gegevens zijn te verstrekken. Hij zou ech ter de oplossing gelijktijdig met de an dere voorschotten van den betrokkene wil len doen geschieden. Ten slotte zegde de voorzitter toe, dat het hoofdbestuur bij de provinciale besturen van Noord- en Zuid- Holland zal aandringen op dien maatre gel dien voor tuinder en landbouwer gun stig zijn in dezen crisistijd. Na nog eenige sprekingen werd de ver gadering met den christelijken groet ge sloten. „N. H. Crt." KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. Besl. is aan C. D. Kaaskooper eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oosthuizen. Notariaat. Bij Kon. Besl. is benoemd tot nota-ris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Oldebroek, J. C. Kegge, candidaat-notaris te Amerongen. WIJZIGING VERPLEGIKGS- BESLUIT 1928. Voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur. Gepubliceerd is oen voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur tot wij ziging van het Verplegingsbesiuit 1928. De wijziging van art. 65 der Arbeidswet 1919 maakt het n.l. mogelijk, in het Ver plegingsbesiuit die bepalingen te veran- 1 deren, welke met den wekelijkschen of tweewekelijkschen rusttijd verband hielden. Van den datum van invoering van dat be sluit af werd daarvan reeds de noodzake lijkheid gevoeld. Deze gelegenheid wordt benut om eenige andere wijzigingen aan te brengen, die de practijk als noodzakelijk heeft aangewe- j zen. Een der voorgestelde wijzigingen beoogt, I directeuren van verplegingsinrichtingen meer bewegingsvrijheid te schenken. De werkzaamheid van verplegenden in deze afdeelingen zal, indien art. 6 overeenkom stig het ontwerp gewijzigd wordt, tot vijf weken in twaalf achtereenvolgende weken beperkt zijn. Daarin zijn naast de vaste nachtwakers j de vaste nachtportiers en gestichtsveld- wachters genoemd. Ook hun arbeid is van I dien aard, dat zij niet. aan een vooruit vastgestelde dienstregeling gebonden kun nen worden. Een volgende wijziging beoogt het mo- i gelijk te maken, dat op den dag der dienst- wisseling langer dan tien uren per dag wordt gewerkt. Van de bevoegdheid, thans in art-. 65, tweede lid, onder a, der Arbeidswet 1919 neergelegd, is gebruik gemaakt om de mo gelijkheid te openen, dat het personeel, werkzaam in de afdeeling voor besmette lijke zieken,vijf weken achtereen in de barakken blijft, in verband met besmet tingsgevaar. Het is verder de bedoeling mogelijk te maken, dat niet-verplegend personeel op Zondag enkele huishoudelijke bezigheden verricht, wanneer vervanging niet moge lijk is, hetgeen in kleine inrichtingen som tijd sd het geval is. ONTWERP-TARWEWET. Meeningen zeer verdeeld. Blijkens het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer over het ontwerp-tarwewet (maal- en menggebod) kon men zich in de afdeelingen der Kamer vrij algemeen ver- i eenigen met het denkbeeld om maatrege- 1 len te nenien tot steun van dat deel der j landbouwende bevolking, dat in hooge ma- j te de nadeelen van de heerschende crisis ondervindt, al bestond omtrent de wijze j waarop die steun zou moeten worden ver- j leend geen eenstemmigheid. Verscheiden leden merkten op, dat de regeering met dezen maatregel niet zal kunnen volstaan. Wordt b.v. aan den landbouw in de veen koloniën en ook aan de suikerbietenteelt niet spoedig krachtige steun geboden, dan zijn de gevolgen .niet te overzien. De toe stand wordt nog erger door dumpingprak tijken van het buitenland. Het zou onver antwoordelijk zijn indien geen maatregelen werden genomen. Over het voorgestelde wetsontwerp ble ken echter de meeningen zeer verdeeld te zijn. Wij willen hier den inhoud van de „Tarwewet" in het kort samenvatten. Van de voornaamste bepalingen stippen wij aan, dat bij algemeenen maatregel van bestuur kan worden verboden of niet dan voorwaardelijk toegestaan het vervoeren, voorhanden hebben of afleveren van tar- wemcel of tarwebloem, waarvan de sa menstelling niet voldoet aan door den mi nister te stellen eischen (onder tarwemeel en tarwebloem verstaat de wet alle meel en bloem, geheel of gedeeltelijk van tarwe afkomstig). Bij alg. maatregel van bestuur kunnen verder voorschriften worden gegeven be treffende levering van hier te lande ver bouwde tarwe en van daaruit gewonnen tarwemeel en tarwebloem Een commissie zal kunnen worden benoemd, gehoord de aan te wijzen organisaties van belangheb benden, welke commissie uit ten minste vijf en ten hoogste negen leden bestaande, tot Laak heeft de regeering desgevraagd of eigener beweging, van advies te dienen en haar, desgevraagd, bij de uitvoering bij te staan. Overtredingen zullen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste 10.000. Bij aanneming van het wetsontwerp zal fle wet in werking treden op den dag na dien harer afkondiging. Bruin Nappa Dames Handschoenen, wolvoering, reclame 2.45 Tricot Slobkousen, zuiver wol, mooie afwerking. 1.25 Gebreide Jongens- en Meisjes-Handschoenen, vanaf 421/? Wollen gebreide Jongens-Sjaals, groote sorteering 0.95 Heeren Slobkousen, prima vilt, met leder afwerking 1.80 Zijden Heeren Zelf binders, kreukvrij. Groote reel. &7lf% Witte Heeren Overhemden, met zijden gestreepte borst en dubbele manchetten 2.80 Wollen Dames- en Heeren-Pullovers, van|f1.58 Bébé-Slobbroekjes, zuiver wol, in wit en ose 1.35 PEIGNOIRS IN e ilc OTE VERSC1 1/75 TOT 24.7! 1 EIDENHEID ma velvet 2.70 apart 4.75 14.75 arte dess. 8.50 Schoorsteenlóo >ers, diverse ëessins, in pr i Scboorsteenloo >ers, handweijc filet, ze Velvet en Plu< he Divaidtleeden Pluchette O vei gordijnertKm^t rand, zeer Eiken Rooktafels, met coromandel in^legd blad 13.25 Kapstokken, inassief eiken, met 5 koperen haken 3.75 Theekasten, teer modern, in prima eiken 9.10 Divans, bekleed met prima stof, geheel veerend 14.25 Rookstoelen, geheel compleet, met kussens10.80 BEZOEKT ONZE AFDEELING SPEELGOEDEREN LAGE PRIJZEN Japansche Theeserviezen, 15-deelig, mooie décors 2.48 Modern geruite Keukenladekasten 11.75 Kruidenkastjes, met 6 laden, compleet 3.25 Chocolade-Kannen, met nikkelen deksel 1.25 Fijne gelakte Japansche Naaidoozen1.65 Japansche Tafelmatjes, in fijne kleuren, per 3 st. 1.60 Bronzen Parapluiebakken 4.40 Nikkelen Theecomfooren, diverse modellen2.35 VERVOERTARIEVEN DER SPOORWEGEN. Worden buitenlandsche land- en tuinbouw- prt* iucten goedkooper vervoerd? Het Tweed© Kamerlid, de heer Kamp- schöer heeft aan den Minister van Water staat gevraagd:' Is het den Minister bekend, en, zoo ja, is de Minister bereid, mede te deelen, hoe veel gelden door de Nederlandsche Spoor wegen over het jaar 1929 zijn ontvangen ter zake van het vervoer van Nederland sche land- en tuinbouwproducten Indien dit bedrag niet met juistheid is aan te geven, is dan bij benadering te zeggen hoe groot dit bedrag is? ïs het juist, dat het vervoer van bui tenlandsche land- en tuinbouwproducten van en naar onze zeehavens geschiedt vol gens lagere tarieven dan die voor het ver voer van Nederlandsche land- en tuinbouw producten Hen centraal bureau der tuinbouwvei lingen in Nederland te 's-Gravenhage heeft in een adres aan de Tweede Kamer aan gedrongen op verlaging van spoorweg- vrachtarieven voor groenten, fruit en aard appelen. DE SOCIALISTEN DAAR EN HIER. De Belgische begrooting van landsverde diging voor 1931, aldus „Het Volk" van 27 Nov., bedraagt 1.205 millioen francs. Daar bij komen 300 millioen voor den bouw van versterkingen en het totaal der militaire uitgaven zal 1 y, milliard bedragen, d.i. 250 millioen méér dan in 1930. Tot dusver vernamen wij niet, dat de socialisten in België, althana uit pacifis tische motieven, op afschaffing van het ge heim militair verdrag met Frankrijk aan dringen of nationale ontwapening eischen. Hun geweten schijnt anders geformeerd dan dat van hun Nederlandsche partijge- nooten. „Msbd." Het variété-nummer Paul Diebel. De Vrijdenkers vereeniging „de Dage raad" te Haarlem had Dinsdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg een bijeenkomst georganiseerd, waar het be kende Variëté-nummer Paul Diebel een lezing met demonstraties ten beste zou geven. Demonstratie en lezing werden echter door den burgemeester verboden. LETTEREN EN KUNST H. J. van der Weele. t Te Den Haag is gisteren overleden de kunstschilder H. J. van der Weele, leerling van J. W. F. Kachel. Op jon gen leeftijd naar Den Haag gekomen volg de hij er de studies aan de Haagsche Aca demie voor Beeldende Kunsten. De thans ontslapene was bekend met Breitner, De Zwart en Mauve. Vooral door zijn etsen naar Mauve heeft hij zich naam weten te verwerven. Met Pieter ter Meulen is v. d. Weele een van de meest talentvolle na volgers en daarbij een eerlijk bewonderaar van Mauve geweest. De teraardebestelling zal Zaterdag o.a. plaats hebben op Oud Eik en Duinen. Annie Smulders, t Te Zeist overleed, naar het „Hbld." meldt, 54 jaar oud de schilderes Annie Smulders. Zij werd te Rotterdam geboren en bezocht er korten tijd de academie om zich later onder leiding te stellen van Jan Toorop. Tot haar beste dingen behooren haar portretten van kinderen, fijn van kleur en gevoelig van expressie. Na haar huwelijk met mr. De Block bekend is de teekening „Het Huwelijk", die Toorop daarvoor maakte heeft ze weinig meer gewerkt. bureau voor de Parochie Katwijk te stich ten. Het bestuur sympathiseerde ten zeer ste met dit voorstel en zal zulks in be stuursvergadering bespreken om daarna met een plan in de eerstvolgende vergade ring te komen. Hierna sluiting der verga dering met gebed. LISSE. Herwonnen Levenskracht. Het PI. Co mité van Herw. Levenskracht alhier ver zocht ons mede te deelen, dat bij de ge houden trekking van de Provinciale Lote rij van Herw. Levenskracht op de navolgen de nos. voor Lisse prijzen zijn gevallen: 4741, 4790, 4793, 4797, 4924, 4996. 5002, 5068, 5074, 5093, 5110, 5119, 5132, 5148 en 9275. De winnende nos. zulen door de da mesverkoopsters bij de gelukkige winners worden afgehaald, waarna de prijzen zullen worden thuisbezorgd. Voor belangstellen den ligt de officieels trekkingslijst inmid dels ter inzage bij mej. M. v. d. Lans, Ju- lianastraat en bij Th. Salman, Stations weg. St. Barbaravereeniging. Gisteravond hield de St. Barbaravereeniging haar ver gadering met een bevredigende opkomst, onder presidium van den heer W. Spren- gers. Deze opende met den christelijken groet en heette allen welkom. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Aan de orde is een voorstel van het bestuur om ook door de St. Barbaravereeniging kinderen grafwaarts te brengen. De voorzitter zette uiteen, dat dit punt al meer ter sprake is geweest. Echter zijn we steeds afge stuit op het feit, dat geen corps jonge dra gers aanwezig was. Thans zijn we zoover, dat we een corps van 14 jonge dragers heb ben, die zich met deze taak willeu belasten. Het bestuur had een tarief gemaakt. Ver schillende leden hadden hier ernstige be zwaren tegen. Ten slotte werd besloten voorloopig volgens het voorstel van het bestuur te handelen. Vervolgens ligt het in de bedoeling om ook een vast corps dragers voor de paro chie van de H. Engelbewaarders aan te stellen. Het bestuur stelde voor het contract met den houder van den lijkwagen, den heer M. v. d. Putten, met een jaar te verlen gen. Verschillende leden wenschten liever een inschrijving, vooral om ook Scheep maker, die de vereeniging altijd goed heeft bediend, een kans te geven. Over dit punt werd nog lang en breed ge discussieerd door voor- en tegenstanders. De voorz. meende, dat het bestuur het recht toe kwam elk jaar het contract met den stalhouders te bespreken en zoo moge lijk af te sluiten. Na de rondvraag werd de vergadering met den christelijken groet gesloten. Roodvonk. In de week van 23 tot en met 29 November j.l. is binnen deze ge meente een geval van roodvonk geconsta teerd. Deze ziekte breidt zich regelmatig uit en heeft zich tot nu toe reeds tot 30 gevallen uitgebreid. KATWIJK AAN DEN RIJN. Katholiek Katwijk. De vereeniging „Katholiek Katwijk" hield een ledenverga dering in het Parochiehuis. Na bespreking van het te geven St. Nicolaasfeest kwam in behandeling de te houden verloting ten bate der Centrale verwarming in de kerk. Na uiteenzetting der plannen voor de ver loting en tentoonstelling, voor welke ver loting intuschen vergunning was verkregen van B. en W., werden eenige werkzaamhe den verdeeld waarna de distribueering der loten het punt van bespreking vormde. Spontaan was door de zelatriceu een groot deel der loten voor haar rekening genomen en ook de leden van K. K. namen op zich voor de verdere verspreiding en verkno ping zorg te dragen. Drie extra mooie prij zen zullen dc hoofdprijzen zijn, terwijl een reeks van andere prijzen voor verdere aan vulling zullen dienen. Bij de rondvraag werd een voorstel ge daan vanwege K. K. een R. K. bevolkings- SASSENHEIM. Sluiting tentoonstelling. Maandagavond had ondei groote belangstelling de slui ting plaats van de tweedaagsche tentoon stelling en bazar. Na twee dagen van noesten arbeid of alles wat op deze bazar aanwezig was „aan den man" te brengen, heeft men met het rad van avontuur de laatste resten nog opgeruimd. Hierna werden bekend gemaakt de na men van de prijswinnaars van verschillen de voorwerpen op de tentoonstelling, waar naar geraden kon worden. Een keurig ge schilderd landschap, geschonken door onzen j plaatsgenoot C. J. Verlint, is gewonnen i door mej. Chr. Homan. Een gekleede pop, waarvan den naam door niemand is gera den is later weer verloot. De kribbe is gewonnen door mej. v. Resteren. Voorts zijn de diverse prijzen aan de winnaars uitgereikt. Aan het slot werd een woord van dank uitgesproken aan de bezoekers, die deze dagen de tentoonstelling hebben bezocht, tevens een dankwoord aan de dames, die gedurende deze dagen zich beschikbaar hebben gesteld. Het totaal der opbrengst is nog niet bekend, daar het bestuur nu is belast met het pakjes maken ter uit- deeling van de kleederen. I WOUBRUGGE. Lezing over lijkverbranding. In de bijzondere school alhier hield de heer H. de Boer voor een talrijk aandachtig ge hoor een lezing over „lijkverbranding". In een helder betoog toonde spr. aller eerst aan dat de lijkverbranding in strijd is met de christelijke zede en traditie. Moge al onder de oude germaansche heidenvol ken hier te lande lijkverbranding gebruik geweest zijn, te voren was dat algemeen niet het geval. Terug grijpende in de histo rie wees spr. er op, hoe juist bij de be schaafde volkeren der oudheid, Egyplena- ren, Israëlieten, bewoners van Voor-Indië groote eerbied ten opzichte van de begra ving hunner dooden aan den dag werd gelegd, hetgeen weer in nau\v verband stond met de onder hen heerschende begrip pen omtrent het voortbestaan en ré incar natie van lichaam en ziel. Waar het Chris tendom zijn invloed deed gevoelen, werd ook gebroken met de paganistische metho de om de dooden te verbranden. Het was daarom, dat onze groote staatslieden van christ. huize met klem waarschuwden te gen het thans al meer opkomende «treven de dooden weder te verasschen Het feit. dat paganistische gebruiken en factoren in ons volksleven meer burgerrecht begin nen te krijgen, bij lieden die buiten de Kerk leven, moet inderdaad als bedenke lijk verschijnsel wórden beschouwd. Ten slotte wees spr. er nog op, dat cre matie aan het wondergebeuren van de op standing des vleesches geen afbreuk kan doen. Een aangename gedachtenwisseling volgde. VOORHOUT. Dienstplicht De inschrijving voor den dienstplicht voor de lichting 1932 zal plaats hebben in de maand Januari aa. Voor deze gemeente zal op Donderdag 8 Januari 1931, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur hiervóór speciaal de gelegenheid zijn opengesteld. Mannelijke personen die in het jaar 1912 geboren zijn, moeten zich voor den dienstplicht opge ven. WARMOND. Diphtheritis-bestrijding. Door den ge meentelijken geneesheer alhier is in groote gteale de navolgende circulaire verspreid: Diphtheritis is een ernstige ziekte, die vooral bij kinderen voorkomt. In Neder land was het aantal gevallen in 1927 3629 met 2p0 sterfgevallen; in 1928 4417 met 299 sterfgeval en. Door tijdige inspuiting van serum is het nlogelijk de sterfte onder de lijders van diphtheritis te beperken, I doch een middel om deze ziekte te voor- I komen was ons tot voor korten tijd niet bekend. De wetenschappelijke onderzoe kingen der laatste jaren hebben ons ech ter een middel doen kennen dat bij alge- raeene toepassing in staat zal zijn de ver- breiding der diphtheritis in belangrijke mate te-gen te gaan en daarmede tal van sterfte ge vallen te voorkomen. Dit middel is de inenting. De kinderen worden 3 maal ingeënt en moeten minstens l*/2 jaar oud zijn. Tal van waarnemingen hebben aan getoond, dat de inenting tegen diphthe ritis niet alleen gevaarloos is doch de in geënt© kinderen veel minder door deze ziekte worden aangetast dan de kinderen welke niet ingeënt werden. Breekt ondanks de inenting de ziekte uit, dan verloopt deze gewoonlijk goedaardig. Wilt ge uwe kinderen tegen diphtheritis beschermen laat hen dan inenten. Vleeschkeuringswet. Gedurende de afgeloopen maand hadden de volgende aangiften voor slachting plaats: 8 koeierf voor bedrijfsslachting, 2 koeien huisslach ting, 34 varkens bedrijfsslachting, 12 var kens huisslachting. In totaal werd aan keurloo-n ontvangen een bedrag van 241.50 Verloren. Bij de politie is aangifte ge daan van het verliezen van een zi'veren Livrete-horloge, een aktetaseh met inhoud en een gouden zegelring. Gevestigd: M. KI. v. Seggelen van Al'kemade J. C. v. Hameren van Alke made K. Mes van Rankheel A. J. Keijzer van Leiden W. de Lee van Heemstede P. J. L. Leenen van Den Haag C. J. Duivenvoorde van Roozen- daal J. J. C. de Ridder van Apeldoorn C. van 't Westeinde van Roosendaal S. L. van Dijk van Delft. Vertrokken: C. C. v. Leeuwen naar Sassenheim A. L. Geerlings naar Den Haag B. J. Drost naar Nieuwer-Amstel A. Albers naar Nijmegen C. A. M. van Winsen naar Noord wijk G. Vogel naar Den Haag B. G. Henning naar Middelharnis J. A. Abbo naar Bergen H. v. d. Drift naar Alkemade E. L. C. Aekx naar Hilversum E. Antonin naar Duit-schland. Zuster Irmien. f In den nacht van Maandag op Dinsdag is in het Pensionaat alhier, op 83-jarigen leeftijd, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten, overleden de Eerw. Zuster Irmien. Met haar is wederom een der oude garde heengegaan. Immers, zus ter Irmien, die in 1922 haar gouden kloos- terfeest vierde en dus 59 jaar lang in de orde der Penitenten Recollectinen was, deed in 1873 haar intrede in het Pensio naat te Woerden. Van dien tijd af heeft zij met al de kracht, die in haar was, haar zorg en toewijding besteed aan het werk, waarvoor zij geroepen was. Als onderwijs kracht gaf zij lessen, zoowel op het Pen sionaat als op de buitenschool. Jarenlang heeft zij ook de zorg voor de zieken ge had. Zeer velen, zoowel in als buiten Woer den hebben haar gekend en mogen zich werkelijk tot de gelukkigen rekenen, die haar oud-leerlingen waren. Zuster Irmien was een vroom religieuze, van wie, zoo mochten haar medezusters getuigen, een stichtend voorbeeld uitging voor allen. Zooals zij geleefd heeft is zij gestorven. Na een kort ziekbed van drie dagen heeft zij haar ziel weer gegeven aan Hem, die zij gediend heeft buiten het aardseh gewoel, in de stilte van het klooster. Mogen allen, die haar kennen, een gebed storten voor haar zielsrust als een kleine belooning voor het vele wat zij van haar hebben ontvangen. Opslagplaats yoor eieren afgebrand. Maandagnacht is de groote opslagp aats van eieren van den heer D. Brouwer aan de Rietwerf te Linschoten tot den grond toe afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Ongeveer 130.000 eieren zijn verbrand, be nevens eenige honderden kisten, stroo en houtwol. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse, doch er viel niets meer te red den. Alles is laag verzekerd. De schade beloopt duizenden guldens. AARLANDERVEEN. Volksbond. Donderdagavond houdt de Volksbond alhier zijn maandvergadering en St.-Nicolaasfeest in de zaal van den heer W. v d. Berg. 1 Opening. 2. Strijdlied. 3. Voorstel onderling spaarsysteem. 4. Lezing door den geestelijk adviseur Pastoor Hoge- veen. 5. Centrale Raadsvergaderingbespre king. 6. Rondvraag en sluiting. Niet één der leden verzuime deze gezel lige vergadering. Men zal gratis chocolade melk met speculaas kunnen gebruiken. Ook niet-leden zijn zeer welkom en worden als gast ontvangen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6