EEN WERKTIJDENBESLUIT VOOR KANTOORPERSONEEL BINNENLAND WOENSDAG 3 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 UITERLJK 1 MEI A.S. IN WERKING. De regeering heeft thans bij den Hoo- gen Raad van Arbeid een voor-ontwerp werktijdenbesluit voor kantoren aanhangig gemaakt. In paragraaf 6 van Hoofdstuk 4 der Ar beidswet 1919 zijn bepalingen vastgelegd betreffende de arbeidstijden in kantoren waarbij aan een nadere regeling bij alge- meenen maatregel van bestuur zijn overge laten: a. Zondagsarbeid voor vrouwen; b. arbeid na één uur des namiddags op Za terdag; c. voorschriften in zake rusttijden. De wet zelf bepaalt: a. dat een jeugdig persoon niet op Zondag mag werken; b. dat een man of een vrouw die op Zondag meer dan vier uur arbeid verricht een vrijen dag in de week moet hebbenc. dat 's Zaterdags na éen uur niet gewerkt mag worden, behoudens uitzonderingend. dat een jeugdig persoon niet tusschen zes uur 's namiddags en acht voormiddag mag werkene. dat de maximum-arbeidsduur is 8 1/2 uur per dag en 48 uren per week, behoudens uitzonderingen. Bij het onderzoek naar de bedrijfsbehoef- ten, waarmede de ter uitvoering der wet te stellen bepalingen hebben rekening te hou den, is gebleken, dat een groep van onder nemingen in zoo bijzondere omstandighe den verkeert ten aanzien van de tijden waarop noodzakelijk overgewerkt moet worden, dat voor deze de mogelijkheid die de wet laat om de in de wet gestelde gren zen te overschrijden, niet toereikend is. Dit zijn de ondernemingen in zeehaven plaatsen waar de kantoorarbeid afhanke lijk is van de onzekere tijdstippen van aan komst van zeeschepen. Alvorens de wet voor die kantoren kan worden ingevoerd moet dan ook een wijziging worden aan gebracht. Dit behoeft echter geen reden te zijn om met de invoering op de overige kantoren te wachten tot de wet gewijzigd zal zijn. Het is daarom de bedoeling het be paalde in paragraaf 6 van Hoofdstuk IV der Arbeidswet 1919 en dit werktijdenbe sluit voor kantoren in werking te doen tre den uiterlijk op 1 Mei 1931 voor ar beid in alle kantoren behoudens in de kantoren van reederijen van zeeschepen en voor de zeevaart werkende ondernemingen van stuwadoors, cargadoors, expediteurs, veemenscheepvaart bevrachters en sleep diensten; in de kantoren van de groothan delaren in ruwe katoen en katoenen ga rens te Rotterdam en in de kantoren van Noordzeevisscherij-ondernemingen, zee visch-veilingen, zeevisch-handelaren en zee visch-expediteurs. Voor deze kantoren is een voorstel tot wetswijziging in voorbe reiding Zondagsarbeid voor vrouwen. a. het verkoopen van plaatsbewijzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangsbewijzen voor pu blieke vermakelijkheden, vergaderingen en tentoonstellingen, het verrichten van admi nistratieve werkzaamheden, onmiddellijk met bovengenoemden verkoop verband hou dende; b. arbeid in kantoren van bad- en zweminrichtingen. Werkzaamheden op Zaterdag middag. Art. 3. De zoover mogelijk doorgevoerde stilstand van het bedrijfsleven op Zater dagmiddag strekt zich ook uit over het groote meerendeel der kantoren en het is de bedoeling van den wetgever geweest hiervan alleen de noodzakelijke gevallen uit te sluiten. Een man of een vrouw mag in kantoren op Zaterdag na 1 uur des namiddags den hieronder genoemde arbeid verrichten: a het verkoopen van toegangsbewijzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangsbewijzen voor pu blieke vermakelijkheden, vergaderinge en tentoonstellingen en het verrichten vad ad ministratieve werkzaamheden, onmiddel lijk met bovengenoemden verkoop verband houdende b. arbeid in kantoren van bad- zweminrichtingen c. arbeid in kantoren van spaarbanken en banken van leening; d. arbeid in kantoren van notarissen, deurwaarders en advocaten; e. arbeid in advertentie- en nieuwsbu- reaux en in kantoren van dagbladonderne mingen, die een Zaterdagavond-, een Zon dagochtend- of een Maandagochtendblad uitgeven. Opgemerkt wordt, dat journalis tieke werkzaamheden ingevolge art. 4 twee de lid onder c der wet niet als kantoorar beid worden beschouwd f. arbeid in reisbureaux g. arbeid tusschen 1 en 3 des namid dags in kantoren voor den geld- en effec tenhandel h. arbeid tusschen 1 en 2 uur des middagh, bestaande in het uitbetalen van loon en uilkeeringen uit ziekenfondsen en de daarmede in verband.staande boekhou ding i. arbeid Jn verband met den verkoop of de verzending van op dien dag aange- veorde visch, schaal- of schelpdieren; j. arbeid, bestaande in het behandelen van dien dag ontvangen en te verzenden spoedeischen brieven en telegrammen en het bedienen van telefoontoestellen k. arbeid in kantoren van begrafenison dernemingen; 1. arbeid in kantoren, behoorende bij broodbakkerijen, of bij fabrieken of werk plaatsen, waarin krachtens het Werktijden besluit voor. fabrieken of werkplaatsen 1923 op Zaterdag na 1 uur des namiddags ar beid wordt verricht; m. arbeid in bankkantoren, die ver band houdt met het bijhouden der girore keningen en met mededeelen van den stand der rekeningen aan rekening-couranthou ders *n. arbeid in bankkantoren, noodig voor de afwerking van beurstransacties van dien dag. 2. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags in kantoren den hier onder genoemden arbeid verrichten: a. arbeid in verband met veilingen van land- en tuinbouwproducten b. arbeid in kantoren, gevestigd in de gemeenten Alkmaar, Axel, Genemuiden, Harderwijk, Helmond, Hoorn, Leiden, Roermond, Siltard, Stavoren, Utrecht, Venlo, en IJzendijke, dóch ten hoogste tot 4 uur des namiddags. Yoor arbeid na 1 uur des namiddags, die langer dan twee uren duurt, is een ver vangende vrije midag of Maandagmorgen een niet overdreven compensatie. Voor ar beid, als bedoeld in dit artikel, die regel matig op Zaterdagmiddag gebeuren moet, is de vervangende middag of Maandagmor gen op de arbeidslijst of op den rooster vermeld. Voor arbeiders, die incidenteel op Zater dagmiddag moeten werken, zal op de ar beidslijst de Zaterdagmiddag gemeenlijk als vrije middag zijn aangegeven en moet in de plaats daarvan in de volgende week een vrije middag op Maandagmorgen worden gegeven. Salarisgrens 3000. In artikel 7 worden overeenkomstige be palingen g'egeven als het z.g. Bazenbesluit DE BRANDWEER heeft tot taak de naleving van het nieuw rookverbod in groote warenhuizen na te leven. De man van het vuur heeft in de Bijenkorf te Amsterdam even het oog voor een stofje. DE AANSLAG op den Japanech De gewonde prem cn minister-president Hamachachi. ior wordt weggedragen. voor fabrieken en werkplaatsen, met dit 'nrincipieele verschil, dat gebruik gemaakt is van de bevoegdheid gegeven in artikel 91 onder b. der wet om de werktijd- en ad ministratieve bepalingen niet toe te pas sen op personen met een in geld vastge steld jaarlijksch loon in de onderneming van ƒ3000 of meer. Speciaal worden hier voorts genoemd de personen, die weten- schappelijken arbeid verrichten van eenigs zins hoog peil, waarbij gedacht is aan af gestudeerden van een Handelshoogeschool of een Universiteit, ook al bedraagt hun salaris nog geen 3000. Rusttijden. Artikel 10 regelt meer bepaald de rusk tijden. Als regel wordt voorgeschreven dat de arbeidstijd in een kantoor eiken dag na ten hoogste 5 1/2 uur arbeid moet wor den afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van een half uur. De arbeidstijd voor kantoren is niet, zooals die voor fabrieken of werkplaatsen en winkels, begrensd binnen bepaalde tijd stippen van aanvang en einde. Echter wordt in artikel 11 van het ontwerp werk tijdenbesluit voorgeschreven, dat een vrouw, die in een kantoor arbeid verricht, een dagelijkschen onafgebroken rusttijd moet hebben van. ten minste elf uren, waarin de tijd tusschen 11 uur des namid dags en 7 uur des voórmiddags begrepen moet zijn. Voor wakers en voor stokers van ver warmingsinstallatie wordt het geven van nauwkeurig vastgelegde rusttijden niet mo gelijk en niet noodig geacht. De tijd gedu rende welken zij aanwezig moeten zijn is voor een belangrijk deel met rusttijd gelijk te stellen. Ten slotte opent artikel 18 de mogelijk heid om voor bepaalde kantoren onder be paalde omstandigheden zonder vergunning af te wijken van de vastgestelde rusttijden, biV. wordt voor deze kantoren ten verschui ving van dan arbeidstijd, waarbij niet lan ger dan 8 1/2 uur per dag en 48 uur per week gewerkt wordt, zonder nadere ver gunning mogelijk. R. K. DIOC. LAND- EN TUIN- BOUWBOND. Algemeene vergadering te Haar lem. De nood breedvoerig be sproken. Voorstel van West- Friesland om te demonstreeren in Den Haag aangehouden. In gebouw „St. Bavo" te Haarlem hield de R. K. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond zijn algemeene vergadering. Ongeveer half elf opende de voorzitter, de heer G. W. Kampschöer de vergade ring met den christelijken groet en een woord van welkom, speciaal tot het lid van de Tweede Kamer, den heer Chr. v. d. Bilt en den heer Mr. H. van Haast-ert, die in den middag zou spreken over de crisis in den land- en tuinbouw. De gewijzigde statuten werden vervol gens vastgesteld. Daarna werd de begrooting aangeno men. De post contributie-instellingen is op 210 gebracht voor de Onderlinge Ziekte erzekering en op 200 voor de Ongeval lenverzekering. Na eenige besprekingen werd de post .ngenomen; het H. B. zal overleg plegen over het bedrag. De afdee ing Spaarnwoude verzocht een actie te voeren onder de verpachters, dat deze 20 pet. van de pachtsom aan de pachters terug betalen. Het H. B. ver klaarde te mceten ageeren tegen een aparte organisatie van pachters; het is bereid, zijn bemiddeling te verleenen bij pachtverlaging. De geestelijke adviseur, rector Kok wees er op, dat de overzijde er op werkt, van de ontevredenheid gebruik te maken. Spr. de afdeelingen op den plicht, om zich met deze aangelegenheid bezig te houden. Egmond-Binnen wenschte het H. B. op te dragen actief te blijven ten aanzien van de steunverleening aan de noodlijdende tuinders. Het H. B. verklaarde zich be reid, actief te blijven in deze aangelegen heid. Rector Kok wees op de vele moeite, die ?.n zich heeft genomen om steun van rijk, provincie en gemeente te krijgen. Maar het zijn hier ook weer de afdeelin gen, die moeten zorgen voor ondersteu ning, door bij de betrokken gemeente aan te kloppen, wanneer er werkelijk gebrek is. Daarna werd gepauzeerd. Rector Kok kreeg na de pauze aller eerst het woord en wenschte den voorzit ter geluk met zijn volledig herstel (ap plaus). Dreker verzekerde de vergadering, dat het hoofdbestuur alles in het werk stelt om de crisis voor den boer zooveel moge lijk te verzachten. Niets laat het onbe proefd, om steun te verleenen aan de noodlijdenden, die zware tijden moeten doormaken. Vervolgens wees de adviseur op de onjuistheid van het vergaderen met niet- katholieke vereenigingen, zooals dit in de Haarlemmermeer geschiedde. De voordeelen, aan de leden van.den L. T. B. geboden zijn vee vuldig. Het land- bouwhuishoudonderwijs heeft in ons bis dom zijn intrede gedaan n.l. in Zeeland, de Streek en het Westland zullen volgen. Tenslotte wees spreker op de goede medewerking van het boekhoudkundig bu reau en drukte de vergadering nogmaals op het hart, zich toch te abonneeren op „De Boerenstand". Wat de pacht betreft, adviseerde spreker de afdelingsbesturen zoo spoedig mogelijk te vergaderen, opdat voor de nieuwe pachthuren verlaging ver kregen zou kunnen worden. Dan was het woord aan Mr. E. van Haastert, die een rede hield over den slechten toestand in den !and- en tuin bouw. Spreker wees allereerst op het ur gentieprogramma van de gezamenlijke landbouwbonden. Bevordering van den afzet kan volgens spr. verkregen worden door: le den prik kel voor vraag naar producten te verhoo- gen; 2e de transportkosten te verlagen; 3e de beletselen voor den uitvoer weg te ne men door het voeren van actieve handels politiek; 4e de bevordering van anti-dum ping maatregelen. Spr. wees op het be ang van het tarwe- wetje. De uitvoer van de producten wordt zeer belet door de abnormaal hooge spoor wegtarieven en door de te hooge kolen- prijzen. Actieve handelspolitiek moet gevoerd worden. Spr. noemde verschillende voor beelden, waarbij Nedeilandsche landbouw, producten zwaarder met invoerreohten be last worden dan dezelfde producten uit andere landen. Wanneer er gevraagd wordt, bes'oot spreker, „wachter wat is er van den nacht?" voorloopig afwijzend is. is het antwoord: „de dag daalt en de nacht is op komst". Er komen donkere tijden, doch we kunnen troost zoeken in ons geloof en de nood zal ons beter leeren bidden. Een machtige ster in den nacht zal zijn: de broederlijke eenheid. Indien de solidariteit iD dezen tijd wordt ver sterkt, zullen we later misschien kunnen zeggen, dat uit deze zware beproevingen vreugde was te putten. De heer Machielse te Grootebroek zou aan het gesprokene van den inleider een practische les wi len toevoegen. Van een groot aantal afdeelingen is nJ. een voorstel in gekomen om over te gaan tot het houden van een massa-demonstra tie te Den Haag, om het publiek en de re geering te overtuigen van den nood in land- en tuinbouw. Het hoofdbestuur achf- te den tijd daarvoor nog niet gekomen, doch wilde het principe wel aanvaarden. De transportkosten'en kolenprijzen blij ven maar even hoog. In den kring West-Friesland weten we, dat we als Katho ieken, onder Katholieke beginselen, moeten strijden, aldus spr. Maar we moeten strijden, we moeten de monstreeren. Als eep ieder overtuigd is van den kritieken toestand, zullen er dui zenden optrekken naar Den Haag als dit gevraagd wordt. En wie zal er nu onder de boeren en tuindeja niet overtuigd zijn van den zwarten nacnt waarin we leven? Laat het H. B. overgaan tot demonstree ren, West-Friesland is paraat-. Het zal een geweldige demonstratie worden. Het voorstel van West-Fries and tot hei houden van een demonstratie werd dan in behandeling genomen. Pastoor Gielen uit Lutje-broek verdedig de dit voorstel en wenschte een goede voorbereiding. Alle middelen zijn beproefd om verbetering te krijgen, nu moeten we hard roepen, want wie het hardst roept wordt het besre gehoord. We kunnen niet wachten tot de dijken doorbreken en de overstrooming er is, wij moeben alarmee ren I (luid applaus). De boeren vertegen woordigen een zeer groot deel van de Ne- derlandsche bevolking. Door onze demon stratie zu'len we een noodkreet slaken bij de regeering. Er kan deze week iets ge beuren; laten we hopen, dat ons een sur prise van den minister van landbouw wacht. De voorzitter deelde mede, dat het voor stel bij het H. B. een ernstig punt van be spreking heeft uitgemaakt. Er kan heden ten dage niet alleen van nood, maar er moet helaas van armoede gesproken wor den. De regeering heeft weinig gedaan. Spr. vroeg of nu het oogenblik daar is om te komen tot een massa-demonstratie. Wat zal ze te weeg brengen als ze zal mis lukken? Dan zijn we meer achteruit, dan vooruit gegaan. Het oordeel is gevraagd van den Ned. Boerenbond. Het advies luidde: nog wachten! Er is reeds lang gewacht, maar het zi-t in het karakter van den eenvoudigen boer om op •een afstand te blijven, waar het demon streeren betreft. Dat is de reden geweest, waarom het prae-advies van het H. B. Pastoor Gielen achtte nu den tijd van de uiterste noodzaak aanwezig, maar hij legde zich gaarne neer bij het standpunt van Wanneer zal mogen blijken, dat- geen krachtige maatregelen genomen worden is de tijd tot demonstreeren aangebroken. Rector Kok beschouwde demonstreeren als een middel van de uiterste noodzaak. Spreker nam aan, dat West-Friesland ge reed is, maar de praktijk heeft hem uit gewezen, dat het een heksenwerk is, om 50.000 boeren bij elkaar te krijgen. Dan is er nog het gevaar, dat verkeerde elemen ten misbruik zullen maken van het op trekken der Roomsche boeren en tuinders. Spr. heeft a!le hoop op Mgr. Nolens, die bij de laatste begrooting gepleit heeft voor de boeren en tuinders. Actief moeten de menschen blijven, maar ook vertrouwen hebben. het hoofdbestuur. Spreker vertrouwde ech ter, dat het denkbeeld zou blijven leven. In de rondvraag werd dan de organi satie van de jeugd ter sprake gebracht. De jeugdorganisatie. De heer Groen antwoordt den heer Paa-r- dekooper, dat de vraag, hoe het staat met jeugdorganisatie, nog moei'ijk te beant woorden is. Op verschillende plaatsen zijn de tuindersjongens aangesloten bij de St. Josephsgeze lenvereenigingen, terwijl op andere plaatsen dit. hoofdzakelijk om stan- denversc-hil, niet het geval is. Evenwel zal een conferentio gehouden worden vau het bestuur van den Diocesanen Jeugd raad, der St. Josephsgezellen-vereeniging, van de K. J. M. V. en het L. T. B.-hoofd- bestuur, om te trachten een bevredigende oplossing te verkrijgen. De heer Groen spra'k daarna, naar aau- uE UUD.SiE INWuNER VAN ALBLA^EKDAM, de hoer G. de Bruin, wordt deze week 101 jaar. Hij geniet nog een goede gezondheid.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5