BINNENLAND KERKNIEUWS I HEERENBMI ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET HOüGE WATER. Even voo rbij den Eltenschen berg is de groote verkeersweg welke van Zevenaar naar Duitschland loopt, door liet water meer dan 80 c.M. overstroomd. Een enkele auto waagt het nog, om dezen hoofdw eg te kiezen daar anders slechts langs een grooten omweg de plaa ts van bestemming bereikt zou kunnen worden. CENTRAAL VERBAND DER ST. JOSEPHS-GEBELLEN- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND. Vanwege het Centraal Verband der St. Josephs-Gezellen-Vereenigingen, woi den in den loop van December, in verschillen de centra op plaatsen en data Vs hier onder aangegeven, cursussen georganiseerd voor senioren en commissarissen. Te Alkmaar op Dinsdag 9 en op Dinsdag 23 December in het Gezellenhuis: Vevdrou- kenoord 12 voor de vereenigingen van Alk maar, Assendelft, Bergen, Heiloo, Langen- dijk, Limmen, Uitgeest, Warmenhuizen, Wormer en Zaandam. Te Den Haag, op Dinsdag 2 en op Dins dag 9 December in het Gezellenhuis: Hof- wijckplein 74 A voor de vereenigingen van Den Haag, Delft, Kwintsheul, Leidschen- dam, Losduinen, Rijswijk, Scheveningen, Schipluiden en Voorburg. Te Haarlem, op Dinsdag 2 en op Dinsdag 16 December in het Gezellenhuis: Jans straat 59 voor de vereenigingen van Haar lem, Bennebroek, Beverwijk, Haarlemmer meer, Halfweg, Heemskerk, Heemstede, Hillegom, Langeraar, Schoten, "V elsen- Noord, IJmuiden, Zandvoort, en Zilk. Te Hoom, op Woensdag 10 en op Woens dag 17 December in het Gezellenhuis: Kerkstraat 24 voor de vereenigingen van Hoorn, Grootebroek, Hoogkarspel, Lutje broek en Bovenkarspel. Te Leiden, op Woensdag 3 en op Woens dag 10 December in het Gezellenhuis: Ra penburg 52 voor de vereenigingen van Lei den, Bodegraven, Boskoop, Katwijk, Lis- se, Nieuwkoop, Noord wijk, Oegstgeest, Roe lof arendsveen, Sassenheim, Voorhout, Voor schoten, Wassenaar, Woerden en Zceter- woude. Te Rotterdam, op Donderdag 11 en op Donderdag 18 December in het Gezellen huis: Stationsplein 10 voor de vereenigin gen van Rotterdam, Berkel en Rodenrijs, Gouda, Hoek van Holland, Oudewater, Pijnacker en Schiedam. Alle cursusavonden vangen aan te kwart over acht (alleen Hoorn te half acht) en worden resp. gegeven door de Z.Z. E.E. H.H. Pater P. O. Biesta O.P., Rector Boo nekamp, Pater L. D. Oorsprong O.P., en den heer Joh. Sluijter. De bedoeling van deze cursussen is o.m. den senioren en commissarissen een uiteen zetting te geven van doel en wezen der Gezellen-Vereeniging en hen voor oogen te houden het essentieele van het werk van Adolf Kolping, het bevorderen van de ge- zinógedachte; en uitvoerig te behandelen de godsdienstige, sociale en cultureele roe ping der Gezellen-Vereeniging, zooals die werd uitgedrukt in het Program van 1921. A. R. K. A. Aanwas met honderden leden. Eigen bureau. In de A.R.K.A. Algemeene Roomscb- Katholieke Ambtenarenveecniging komt teefcening ten goede. Tot voor enkele jaren leek 't wel alsof deze organisatie haar hoogtepunt bereikt had, alhoewel misschien evenveel R. K. ambtenaren in dienst der Overheid nog buiten deze organisatie ston den als toenmaals haar ledental bedroeg. De congressen stonden vaak in het tee- ken van ontevredenheid over hare onvol doende outillage en trage uitbreiding van het ledental, niettegenstaande reeds lang de tijd rijp was voor meer intensiviteit, zoowel naar binnen als naar buiten. Het was inderdaad eene gelukkige ge dachte van hen, die meenden dat het be reiken van het doel alle Roomsche amb tenaren in Overheids- of semi-Overheids- dienst in de A.R.K.A. te vereenigen al leen kon worden bereikt door 't brengen van offers; offers tot versterking der geld middelen verhooging van contributie offers ook aan tijd en arbeid om onze ka tholieke confraters te bereiken en hen naar de propagandavergaderingen te voe ren. Gelukkig heeft de organisatie deze vin gerwijzing begrepen en opgevolgd, want de juistheid dezer inzichten is door do feiten achterhaald, immers thans plukken we de vruchten. Om te beginnen: A.R.K.A. kreeg de be schikking over een confortabel pand, ge legen aan de Koningin Mariastraat no. 11 te 's-Gravenhage, waarin thans hare bu reaux zijn gevestigd. De inrichting is na genoeg gereed, terwijl aan de outilleering krachtig wordt gewerkt; vertrouwd mag worden, dat deze weldra eene vergelijking met die der zusterorganisaties zal kunnen doorstaan. Niet-Hagenaars gelieven te onthouden dat althans momenteel nog de kantoren, zoowel van het Holland- sche als het Staatsspoorstation met lijn 4 gemakkelijk zijn te bereiken. Van niet minder beteekenis zijn wijders ook de vruchten der propaganda. Alhoe wel van verschillende rayons de resultaten nog niet bekend zijn, mag toch nu reeds van zeer beduidend succes worden ge waagd, want meerdere honderde nieuwe leden zijn gewonnen en nog dagelijks wordt dit getal soms met tientallen tegelijk ver groot. En wanneer wij ons rekenschap ge ven van de offers door onze mannen aan tijd en arbeid gebracht, dan zijn we voor deze werkers met respect en dankbaarheid vervuld; inmiddels zijn uit den aard der zaak wel de belangrijkste aanwinsten ten bate van de meer katholieke milieux in het Zuiden te boeken. Wanneer enkele onzer zusterorganisaties zich aan onze propaganda ergeren en wan neer „Het Volk" het Bisschoppelijk ver maan omtrent de organisatiewijze onz9r roomsche ambtenaren natuurlijk sma lend becritiseert, dan kunnen we reke nen op 't goede pad te zijn en wordt onze vooruitgang in ledental daardoor tevens bevestigd. Een omvangrijk en misschien wel ingrij pend werkprogram staat de A.R.K.A nog te verwezenlijken, want laten we 't maar eerlijk zeggen, dat nog slechts de eerste stappen zijn gedaan op den langen weg, welke voeren moet naar de vervulling onzer idealen. Nog steeds ervaren wij dat soms de ka tholieke ambtenaar met tegenwerking in zijne carrière te kampen hee'ft. Nog steeds zijn er openbare lichamen, waar 't katholieke element als ware 't besmet geweerd wordt; zal dan het stokpaardje van den zoogenaamden ach terstand 't katholiek intellect nooit voor goed op stal komen? Nog steeds wordt in meerdere inrichtin gen geen, of in meerder of mindere mate onvoldoende rekening gehouden met al gemeene katholieke belangen Allerminst zullen we in gebreke blij ven te juister tijd en plaats daartegen op te treden. Om echter iets te bereiken moe ten we sterk zijn, en weten en kunnen uit dragen, dat alle katholieke ambtenaren achter ons staan. Zóó bezien, werkt het lidmaatschap der A.R.K.A. ook mede, tot verhooging van het katholieke saamhoorig- heidsgevoel en naastenliefde. Wijl over dit onderwerp, zoowel in de Roomsche pers als in ons vakblad o.i. reeds voldoende is gescheven, zullen wij ons hier verder van beschouwingen over de wenschelijkkeid voor katholieke amb tenaren in Overheids- of semi-Overheids- dienst om tot het lidmaatschap der A.R.K. A. toe te treden, onthouden. j Wel moge andermaal tot hen eene op- wekking uitgaan om thans niet langer te dralen en in elk geval, wanneer onze pro pagandisten zich aandienen, hen welwillend in de gelegenheid te stellen hunne beweeg redenen nader te kunnen ontwikkelen. J. L. P. HEIJTVELDT. EEN NATIONAAL R. K. FILMCONGRES Reeds eerder werd medegedeeld dat op 14 October door de Katholieke Filmcen trale een Nationaal Katholiek Filmcon gres zou worden gehouden. Door bijzondere omstandigheden kon echter deze datum niet gehandhaafd wor den. Thans is als datum definitief daarvoor vastgesteld 10 December a.s. Het congres zal gehouden worden in het gebouw Amicitia, Westeinde Den Haag. Door het bestuur der K. F. C. zullen binnen enke'e dagen eenige stellingen ge publiceerd worden, die op het congres kunnen besproken worden en door het be stuur zullen verdedigd worden. Het ligt in het voornemen 2 vergaderingen te hou den n.l. een des morgens om half elf en een 's middags om 2 uur. Programmaboekjes en toegangskaarten kunnen worden aangevraagd aan de Ad ministratie der K. F. C., S'teenschuur 17, Leiden. ESPERANTO-RADIO. Den laatsten tijd boden zich jaarlijks diria- tot vierhonderd ca-ndidaten voor het Esperanto-examen aan, dit jaar zelfs ruim 600. Honderden volgden den Espe- raato-cursuis van den K. R. O. De schrifte lijke cursus van Nijmegen had reeds ruim 15000 leerlingen, terwijl er nu weer 5000 dien cursus volgen. Nu mag men toch wel aanpemen, dat er onder die ruim 20000 nieuwe esperantisten pl.m. 5000 Katholie- j ken zijn. En dan vragen we ons af: „Waar blijven die menschen?" 't Is niet genoeg Esperanto te leeren, men moet er ook mede j werken! En dat kan men alleen goed, als men lid wordt van de Katholieke Espertan- to-Vereeniging. Het is toch al dikwijls ge- I noeg van bevoegde zijde herhaald: „Om iets goeds tot stand te brengen, moet men zich vereenigen: de éénling vermag niets!" I De neutrale vereenigingen leggen een acti viteit aan den dag om van te watertan den: gaan dan de nieuwe Esperantisten alleen die gelederen versterken? Laat dit toch niet gezegd zijnEsperanto zelf is slechts een middel; doel is: De wereld- hulptaal zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan de Katholieke Kerk; en hoe sterker wij zijn, hoe meer de belangen en- i zer Moeder de H. Kerk bevorderd worden Va-n andere zijden gebruikt men Esperanto voor alle mogelijke doeleinden, laten wij j dus hetzelfde, je beter doenKomt dus, sluit u bij ons aan. Geeft u spoedig op bij i de R. K. Esperanto-Club uwer inwoning, of, zoo er geen is, bij J. A. Leibbnand, Ro- 1 zenstraat 12, Tilburg. Het kost u slechts 2 a 3 gulden en u ontvangt gratis het maandschrift, u blijft van alles op de hoog- j te: examens, congressen, enz., u bevordert de Esperanto-beweging, de vredesbeweging maar vooral, u kunt zoodoende medehei- pen aan de verdediging en uitbreiding i van de Katholieke Kerk. Heeft Kardinaal van Rossum niet gezegd: „Esperanto van dr. Zamenhof zal aan de Kerk groote dien sten bewijzen!", terwijl Z. H. Pius X niet aarzelde te verklaren: .„Ik zie in Espe ranto eèn waardevol middel tot bewaring der éénheid onder de Katholieken der ge- heele wereld!". Nog eens: Komt ons helpen in onzen nuttigen arbeid; toeft niet langer: „N e- derlanda Katoliko" wacht u. Frater WIGBERTUS VAN ZON, Reus el 1930. „De Hanze" is er weer vlug bij. Gisteren is in de Eerste Kamer der Sta- i ten-Generaal de Winkelsluitingswet aange- j nomen en heden berichtte ons het Centraal j Hanze-Bureau te Utrecht, dat reeds thans ter perse is een volledige handleiding „De Winkelsluitingswet" waarin niet alleen de geheele wet is opgenomen, maar waarin ook tal van vragen over de toepassing dei- wet worden beantwoord. Het boekje is van de hand van den heer J. P. de Brabander, directeur van het Cen traal Hanze-Bureau te Utrecht en zal reeds binnen eenige dagen verschijnen. Audiëntie. Z. D. H. de bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag en Donderdag geen audiëntie verleenen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto aangereden en gedood. Een 77-jarige man is gisteren te Am sterdam tegen een auto opgeloopen. Of schoon de chauffeur nog sterk remde, was een aanrijding niet te voorkomen. De man is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn overle den. Auto te water. Een doode, een ernstig gewonde. Gisterovond raakte te Wildervank de auto van den heer Engelkes, rustend land bouwer, te water. De passagiers konden slechts met veel moeite worden gered. De heer F. Veenhuizen uit Veendam werd in ernstigeq toestand naar hel ziekenhuis te Groningen vervoerd de beide andere pas- hagiers kwamen met den schrik vrij. De heer Engelkes zelf werd dood opgehaald. Auto van een dijk gereden. Donderdagavond was een familie uit La ren in twee auto's op weg naar een brui loft van een familie te Westenholte bij Zwolle. De chauffeur van den eersten auto kende den weg, de chauffeur van den tweede, de heer Kuypers uit Laren, echter niet. In de bocht bij het Frankhuis, dichtbij de bestemming, waar de weg loopt over den Zwartewaterdijk, kwamen uit de an dere richting twee of drie auto's, waarvan de eerste zijn licht dempte, de volgende niet. De chauffeur werd hierdoor verblind, waardoor de auto de bijna drie meter hooge dijkglooiing afreed. De auto sloeg twee maal over den kop en kwam in een kolk terecht, maar bleef gedeeltelijk hangen op de daar liggende houtvlotten. Met groo te moeite slaagde de bestuurder, er in de overige vijf inzittenden te redden Een meisje van 20 jaar had haar pols gebroken, een meisje van 15 jaar een sleutelbeen Verder had men slechts lichte kneuzingen opgeloopen. De marechaussee stelt een on derzoek in naar den autobestuurder, die zijn licht niet zou hebben gedempt. KAMPIOEN VENDELZWAAIEN. De heer H. A. Derksen, kapitein vendelzwaaier der Smit Gangulphus en Sint Laurentius gilden, is in den ouderdom van 73 jaar te Huissen overleden. Hij was de oudste ven delier in den lande en was begiftigd door H. M. de Koningin met de gouden medaille van Oranje Nassau. Door een auto gegrepen. Vrijdagmiddag is op den Veldensohen Weg te Venlo een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De 68-jarige heer H. Offergeld uit Ble- rik die per fiets links overstak naar den Genooierweg, waar een luxe auto van den heer A. van Geffer passeerde, gegrepen. De man, die met een hoofdwonde op de tramrails terecht kwam, is in zorgwekken- den toestand per politie brancard naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Verdronken. De vijftigjarige mej. J. H. Apeldoorn Groenendijk, die thuis hoorde op het in de Delfshavensche Sohie te Rotterdam lig gend schip „Johanna", ging Donderdag avond de stad in, doch zij keerde niet te rug. Daar men een ongeluk vermoedde, begon de rivierpolitie te dreggen en Vrij dagmiddag werd het lijk van de vrouw in de nabijheid van het schip opgehaald. Waarschijnlijk is zij bij het aan wal gaan gestruikeld met het gevolg, dat zij over boord sloeg en verdronk. De stuurman de Groot is tijdens stormweer op de Noordzee over boord van den IJmuider stoomtrawler geslagen en verdronken. Hij laat een vrouw en een kindje achter. HET HOOGE WATER DE GELDERSCHE IJSEL. De toestand bij Deventer minder gunstig. Uit Deventer werd gistermiddag gemeld: De nog steeds aanhoudende was van den IJsel heeft tengevolge, dat de toestand in en om de stad thans buitengewoon cri- tiek is geworden. Den geheelen dag. ver toonde het waterpeil een stijging van om veer één centimeter per uur, zoociat om streeks 3 uur het bedenkelijke peil van 6.38 M. bereikt werd. Dat de toestand de volle aandacht van de autoriteiten heeft, blijkt uit het feit, dat Zaterdag de commissaris der Konin- ging in Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, in gezelschap van den burgemeester en den wethouder van pu blieke werken de meest boctreigde punten van de stad zal komen bezoeken. Daarna zal de commissaris zich waarschijnlijk naar het overstroomde gebied van de Bolks beek begeven. De in aanleg zijnde dijk rondom de Ho ven de wijk op den linkeroever van den IJsel begint zwak te worden. Men heeft thans een bewaking door drie ploe gen ingesteld zoodat dag en nacht de toe stand gecontroleerd kan worden en wan neer hetgeen men zeker meent te kunnen verwachten, de was van het IJselwater aanhoudt, dan is het bijna onvermijdelijk, dat 't nog niet. beklonken dijkslic-haam zal worden weggeschoven. Vele woningen zul len dan niet alleen ernstige wateroverlast ondervinden, maar de meegevoerde mod der zal zeer zeker nog veel ernstiger scha de aan meubilair enz. berokkenen. Op de Welle de groote IJselkade is thans tusschen Vischpoort en Melkster- straat geen verkeer of passage meer moge lijk, terwijl vandaag het water ook Achter de Muren alles blank zette, zoodat in aller- l ijl steigers voor de daar staande woningen moesten worden gebouwd, j De dijk bij de Wilpsche Klei begint vrij I veel water door te laten en in verband I met het feit, dat het lichaam van deze waterkeering door vroegere hooge water- I standen reeds sterk doorweekt werd, i maakt men zich hier ernstig ingerust. Iu- dien het water hier nog circa 20 c.M. stijgt, is het geenszins uitgesloten, dat deze wijk over de geheele lengte begint I over te ..loopen. Dan zal de woonwijk Steenenkamer niet gespaard blijven. De steenfabriek De Vlietberg en Petra zijn reeds volkomen geisoleerd en hebben alles losse arbeiders moeten ontslaan. Ook de overstrooming van de Voorster Beek neemt een hoe langer hoe ernstiger karakter aan. De weg van Voorst tot Kla- renbeek is over een grooten afstand geheel blank gezet. Op last van den Rijkswater staat is in verband met den critieken toe stand in dit gebied de sluis in den rijks weg DeventerZutphen gesloten. Het dichten van de bres in den dijk van de Bolksbeek is gisteren goed gevorderd en al laat bier en daar deze waterkeering nog sterk door, toch mag gelukkig gezegd worden, dat het ergste hier achter den rug is en althans geen grooter gevaar meer schijnt te dreigen. Dat een zeer groot ter rein hier is geïnundeerd, valt natuurlijk niet ineeDS te verhelpen. De Rijnvaart wederom geopend. Naar wij vernemen, zal de scheepvaart van Rotterdam naar het Ruhrgebied he den worden hervat, terwijl de vaart van het Ruhrgebied naar Rotterdam Maan dag wederom zal worden geopend. Val bij Arnhem. Uit Arnhem wordt gemeld: Sedert gistermiddag is de Rijn hier gaan vallen. Om elf uur 's avonds was.de stand 4 centimeter lager dan vanmorgen. De Beersche overlaat werkt nog. In den stand van de Maas is in den af- geloopen nacht weinig verandering geko men. Sedert gisterenavond negen uur wijst de peilschaal 11.03 M. aan. Sedert gister ochtend is er dus 1 c.M. val geweest. De Beersche overlaat werkt nog krach tig over de volle lengte met een diepte van 16 c.M. Op den Elftweg staat nog 98 c.M. water. Sedert Donderdagmorgen vijf uur is het water hier drie c.M. gevallen. De commandeerende officieren van de troepen! uit Venlo en Den Bosch hebben e-en bezoek "gebracht aan de omgeving va-u Mars en Wyth en hoewel het gevaar daar teer plaatse zoo god als geweken is, zullen te Den Bosch 25 man gereed worden ge houden om indien zulks noodig zou zijn, assistentie te verleenen. DE WERKLOOZENRELLETJES TE ROTTERDAM. Het gemeenteraadslid Van Burink gearresteerd. Nadat het gisteren gedurende den heelen middag in Rotterdam vrij onrustig was geweest, zijn tegen 10 uur weer ernstige ongeregeldheden ontstaan, doordat het toen bekend werd, dat het communistisch gemeenteraadslid, de heer G. van Burink, gearresteerd was en op het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer was opgesloten. Deze arrestatie heeft door twee recher cheurs op den Gondschen Singel plaats ge had, op last van den commissaris van Ac tieve Dienst. De oorzaak daarvan zijn en kele opruiende zinsneden, die de heer van Burink zich op de vergadering in het Al gemeen Verkooplokaal heeft laten ontval len. Hij heeft daar zijn menschen er op attent gemaakt, dat de landarbeiders in het Noorden er niet bang voor waren, om een „knolsmeris" uit den zadel te lichten. En ook heeft hij hen aangespoord, om over de Hoogstraat te loopen, waar „mooie rui ten waren, om in te gooien". De menigte van werkloozen, waarbij zich als steeds, vele opgeschoten jongens had den gevoegd, hebben het de politie naar aanleiding van dit voorval weer lastig ge maakt. De gummistok en de sabel moesten er weer aan te pas komen, om de joelende manifestanten uit elkaar te jagen. Toch hebben zij nog kans gezien om Bij de firma Metz en in een bakkerij aan de St. Jacobstraat ruiten in te gooien. In ver band met dit alles heeft de politie nog twee arrestaties verricht. Om half twaalf was alles weer rustig in de stad. Nader verneemt de „Msb." nog, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de heer van Burink naar het Huis van Bewaring zal worden overgebracht. Ofts Hoeveel fijne Stopt U uit één. Hoeveel Houdt U Zochten 'X een streeling vgéf den neus Wie éénmaal Deed metéén zijn levenskeus CJiiige DoorfJibo» ECHTE FRIESCHE 20-50 a PER ONS Ttleiattge mvt rijpe tabakken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9