DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT De Man van Nergenshuizen ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Vredelievendheid. Het Noorsche Storting heeft Donderdag de No bel vredesprijzen toegekend voor 1929 aan Frank Kellogg, den oud-staatssecre taris van de Vereenigde Staten, voor zijn aandeel aan de opstelling en onderteeke- ning van het verdrag van Kellogg te Pa rijs en voor 1930 aan Söderblom, den Zweedschen aartsbisschop van Upsala, voor zijn voortdurende werkzaamheden in woord en geschrift ter bevordering van de vredesgedachte. Daar de Nobelprijs een som is, welke meer dan 100.000 bedraagt, komt deze hoofdprijs uit de loterij den winnaar van zelfsprekend wel gelegen. In 1911 was het de Nederlander Asser die voor zijn vredeswerk met dezen Nobel prijs werd beloond, overigens hebben wij Nederlanders nimmer een prijsje gewon nen voor onze vredelievendheid, wel voor onze prestaties op het gebied van de na tuurkunde en de geneeskunde. Leiden spe ciaal kan er zich op beroemen eenige van deze beroemde mannen onder haar bur gers te hebben geteld: zooals: prof. Lo- rentz, prof. Kamerlingh Onnes en prof. Einthoven. Wat voor een stad als Leiden ook al een niet geringe prestatie is. Overigens is het wel eens noodig, de mannen, die zich voor den vrede verdienste lijk maken, als -voorbeeld te stellen, want heel erg vredelievend ziet onze aarde er nog niet uit. Poolsche terreur. Neem bijv. maar eens de Poolsche verkiezingen. Een vredelievende strijd zal men zeggen. Wat is verheffender dan een opgewekt politiek leven, waaraan vooral in de verkiezings dagen uiting wordt gegeven. Maar zooals dat er in Polen naar toe gaat, is de aardig heid er van af. Pilsoedski wilde een meer derheid hebben om zijn hervormingsplan nen door te zetten. Hij heeft die meerder heid gekregen maar ten koste van heel wat stokslagen en aframmelingen, welke zijn soldaten de weerlooze bevolking toe dienden, als zij meenden, dat deze niet al te sterk Pilsoedski-gezind was. De liefde voor Pilsoedski en zijn regeering werd er dan met de zweep ingeslagen. Dit was vooral het geval in Opper-Silezië waar een sterke Duitsche bevolking woont, die den euvelen moed had eigen oppositie- candidaten voor te stellen. Vanzelfsprekend neemt de Duitsche regeering het voor haar stamgenooten op en na aan haren con sul-generaal te Kattowitz opdracht te hebben gegeven een onderzoek in te stel len, heeft zij met het verzamelde mate riaal in handen het noodig geoordeeld om den Volkenbondsraad van de Poolsche bui tensporigheden op de hoogte te stellen. Aanvankelijk was de Duitsche regeering van plan een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad aan te vragen, maar ten slotte is zij van dit plan afgestapt en is besloten deze kwestie in de eerstvolgen de bijeenkomst van den Eaad aan de orde te stellen. De Eaad komt half Januari weer bijeen en zal.... Ja, wat zal de Raad er mee doen? Het betreft hier weer een z.g. minder heidskwestie, n.l. een kwestie omtrent den toestand van de nationale minderheden in het een of ander land. Zulke kwesties krijgt de V. B.-raad herhaaldelijk te behan delen en het resultaat is gelijk nul. Er wordt een commissie benoemd, die veel te laat komt ep niets meer kan constateeren, die van dit negatief resultaat een uitvoe rig rapport opstelt, en dan halen de hee- ren hun schouders op en spreken woorden van vrede en verzoening. Voor de rest: im Westen nichts Neues. Intusschen dreigt aan beide zijden van de Poolsch-Duitsche grenzen een ernstige toestand te ontstaan. De Duitsche natio nalisten nemen weerwraak tegen de Pool sche inwoners van Duitschland en hier en daar is het reeds tot ongeregeldheden ge komen. De betrekkingen tusschen Duitschland en Polen, die toch al zeer koel waren, zullen van dit geharrewar wederom een slechten invloed ondervinden en de sociaal-demo cratische „Vorwarts" waarschuwt tegen het gevaar, dat de benden Nationalisten aan weerszijden van de Poolsch-Duitsche grens op een goeden dag een grens-inci- dent verwekken, dat ontzaglijk politiek kwaad kan stichten. Zij vindt, dat de Vol kenbondsraad eindelijk moet handelen, als de bescherming der minderheden niet tot een klucht verlaagd wil worden. Ja, maar hoe Zoolang er geen Volkensbondspolitie is om in onrustig gebied de orde tusschen de elkaar bestrijdende nationalisten te handhaven, zullen de besluiten welke men te Genëve neemt, even weinig effect blij ven sorteeren als tot dusver, schrijft de „N. B. Orb." Het Roode Rusland. Van Po len is het slechts een wipje naar het Roode Rijk. Dezer dagen is Rusland weer flink over de tong gegaan. Allerlei ge ruchten deden de ronde. Stalin zou ver moord zijn, in Moskou zou een opstand zijn uitgebroken, enz. enz. Inmiddels is geble ken, dat ook deze berichten voor de zoo- veelste maal onjuist waren. Dat zij zoo gemakkelijk geloof vinden is zeker wel te verklaren. De telkens nieuwe vervolgingen in Rusland tegen z.g. contra^ revolutionaire elemeenten, de onderlinge strijd onder de bolsjewistische leiders, de verbanning van Rykow, de onthulling van plannen voor een militaire samenzwering, dat alles geeft toch wel blijk van het be staan van een buitengewoon gespannen toestand en in die omstandigheden is het te begrijpen dat geruchten, gelijk in het laatst der vorige week in omloop zijn ge bracht, zoo gemakkelijk verspreiding vin den. Het is dan ook volstrekt niet noodig aan een of ander doelbewuste manoeuvre te denken, zooals Stalin zelf, blijkens door hem afgelegde verklaringen schijnt of al thans voorgeeft te doen. Zulke geruchten ontstaan van zelf en moeten dit wel in een land, waar elke vrije meeningsuiting on mogelijk is en waar de heerschende ter reur elk oogenblik daden van tegengeweld kan doen verwachten. Het is begrijpelijk dat Stalin, die met zijn geestverwanten .in de bolsjewistische partij nog altijd de macht in handen heeft, smalend zich uitlaat over de booze ge ruchten, die omtrent hem in omloop zijn gebracht, maar zijn eigen maatregelen too- nen dan toch wel zeer duidelijk, dat het verzet tegen zijn politiek in Rusland ern stiger en voor hem gevaarlijker wordt. Bij die toenemende spanning zal men vermoedelijk wel telkens weer moeten re kenen op geruchten als die, welke thans onjuist zijn gebleken. Het ditmaal ge beurde bevestigt alleen, dat men zulke geruchten met uiterste voorzichtigheid moet beschouwen. „Duistere machte n". De Sov jets werken het ontstaan van geheimzinni ge geruchten overigens aardig in de hand, want zij doen alles om binnen- en buiten land te doen gelooven in het bestaan van allerlei duistere machten die tegen het Sovjetregiem zouden ageeren. Op het oogenblik is te Moskou weer een groot proces aan den gang tegen de z.g. „industrieele partij". De voornaamste be klaagde is een zekere prof. Ramzin, die met loffelijk berouw allerlei „bekentenis sen" doet omtrent geheimzinnige acties, waarbij hij betrokken zou zijn. Een geheele reeds bekende Europeesche figuren wor den daarbij genoemd en aangeklaagd als medeplichtigen, zooals: Poincaré, Tardieu, Briand, leden van de vorige conservatieve Engelsche regeering, de Poolsche regeering en die van de Randstaten, en zelfs sir Hen ry Deterding, de olieman. Wat een geluk voor SovjeLRusland, dat prof. Ranzin net op het juiste moment zoo'n hevig berouw heeft gekregen. „Al deze beweringen, zegt de Russische financieele, industrieele en commercieele bond te Parijs, die ook al op het zondaars bankje is gezet al deze beweringen zijn pure verzinsels. Dergelijke bekentenissen moeten door de agenten der G. P. Oe gefabriceerd of den beklaagden door folteringen afgedwon gen zijn. „De Sovjet-machthebbers hebben er be hoefte aan, aan het Russische volk de mis lukking van hun zinnelooze oeconomische plannen te verklaren en deze mislukking in de oogen van zekere politieke kringen van het buitenland te rechtvaardigen. Met dit doel is dit monsterachtige proces aan gespannen." Men mag benieuwd zijn, of prof. Ramzin zijn zonderlinge beweringen soms nog met schriftelijke stukken, die dan den toets van een degelijk onderzoek moeten kunen weer staan, zal trachten te staven of zich alleen zal blijven beroepen op woorden die ge sproken en daarna vervlogen zouden zijn. Voorloopig kan men niet veel waarde hechten aan verklaringen van dezen met den dood bedreigden beschuldigde, die plotseling in de rol van beschuldiger is op getreden. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Overzicht De vele terrein-afkeuringen der laatste weken dreigen hier en daar eenigen achter stand te doen ontstaan en die vrees wordt nog vergroot door het feit, dat in Brabant, Limburg en Gelderland het spook der overstroomingen rondwaart, waarin na tuurlijk ook verschillende voetbalterreinen deelen. Wanneer we nu nog 'n winter krij gen, wordt het nog erger. Maar, laten we er den moed maar inhouden! We hopen, dat er morgen meer ge speeld zal worden dan vorigen Zondag. En dan krijgen we belangrijke wedstrij den. Noordwijk spant de kroon in de eerste klasse E. Daar immers komt D. H. L. op bezoek bij S. J. C. De eerste ontmoeting tusschen beide clubs eindigde in een groo- te (61) overwinning der Delftenaars, maar sindsdien zijn de Noordwijkers zeer sterk vooruitgegaan. Hoewel we ook mor gen rekenen op een nederlaag der S. J. C.'ers gelooven we toch, dat zij ook wel in staat zijn voor een kleine verrassing te zorgen nu zij in eigen- omgeving spelen. Het zou de spanning in deze afdeeling niet weinig ten goede komen. Voor Lisse staat er nog steeds veel op het spel. De eenige overwinning op D. O." N. K. had pr^actisch geen waarde, wijl ook Graaf Willem op denzelfden dag twee punten rijker werd. Wijl de Hagenaars mor gen tegen H. B. O. weer een kleine kans hebben om te winnen zal het voor Lisse aanbeveling verdienen het beste beentje voor te zetten tegen G. D. A. Wie weet, wat er dan nog gebeurt! T. Y. B. B. krijgt het morgen in Rotter dam wederom hard te verantwoorden. Een nieuwe nederlaag tegen Leonidas lijkt ons het meest waarschijnlijk. D. O. N. K. tenslotte kan van D. E. M. winnen. In de tweede klasse O wordt het mor gen een spannende wedstrijddag voor de zwakkere clubs in deze afdeeling. Immers Leiden ontvangt het Haagsche Lenig en Snel. 't Gaat er thans om welke van deze twee clubs de slechtste papieren heeft. Het zou er leelijk uit gaan zien voor de Rood zwarten, indien zij ook dezen wedstrijd verloren. Intusschen heeft ook Blauw Zwart een kans op de laatste plaats, wijl ook deze club een slecht seizoen doormaakt. De spe lers zullen zich danig in moeten spannen, indien zij den Duiven een punt afhandig willen maken. Teijlingen ontvangt Graaf Floris op be zoek. Na de nederlaag in Rotterdam zui den de Sassenheimers wel oppassen voor meerdere verliespunten. Zij kunnen dan ook ongetwijfeld wel winnen. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Zondag zullen er drie elftallen in het veld komen. Gelukkig zijn de weersomstan digheden zoo, dat het nu al buitengewoon tegen moet loopen willen we Zondag weer niet spelen. Leiden I krijgt „Lenig en Snel" uit Den Haag thuis. Een elftal dat niet mee valt. Er moet gewerkt worden willen wij met een gelijk spel uit 't veld komen. Maar er is niets verrassender dan voetballen Leiden II gaat naar Meerburg. Zooals bekend is dit een zware partij. We zullen niets voorspellen, maar afwachten. Onze spelers weten waar zij zich aan te houden hebben en dan zullen wij wel zien wat de uitslag is. Leiden III zou O. V. V. bekampen. Deze wedstrijd is uitgesteld wegens kerkelijke redenen. Men neme er goede nota van. De Junioren krijgen de junioren van Teijlingen thuis. Verloren ze vorigen keer met 20, zij zullen zeker nu hun best doen de verloren punten in te halen. Zij zijn nu op eigen terrein, wat ook wel iets scheelt. Jongens, zorgt er voor, dat jullie op tijd zijt, want direct na dezen wedstrijd is er weer een. De aanvoerders worden er aan herinnerd, dat ruilformulieren en een kort verslag moeten gedeponeerd worden bij Jac. Janson, Pieterskerkhof 30. Do athileten van „Leiden" worden a. 8. Maandag verwacht om precies acht uur in het gymnastieklokaal aan het Pieterskerk hof. Zij zorgen op tijd te zijn en te ver schijnen in witte shirt, zwarte korte panta lon en op gymnastiek-schoenen. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". A.s. Zondag om 2 uur op Sporthof Teij lingen IGraaf Floris I. De Gr. Fl.-man- nen schijnen het wel te meenen in de R. K. Federatie. Dat hebben verschillende clubs al ondervonden, en zoo zal Teijlingen zich a.s. Eondag ook geducht moeten wezen wfl zij Gr. Floris er onderhouden. Het belooft een spannende wedstrijd te worden. Teijlingen II gaat op bezoek bij S. J. C. II te Noordwijk. Het is nu door de weers omstandigheden 4 weken geleden, dat de reserves gespeeld hebben, zoodat het in 't begin wel wat vreemd zal aandoen, doch denkt er aan Teijlingers^ van begin tot ein de spelen, dan is succes niet uitgesloten. De wedstrijd vangt om 12 aan; vertrek per fiets om 11.15 uur van K. S. A. Teijlingen III ontvangt het 5e elftal van S. J. C. om 12 uur op Sporthof. Men zou zeggen: dat is een gemakkelijke wedstrijd, doch derde elftallers, weest op uw hoedé 1 Het eerste elftal der junioren gaat op bezoek bij Leiden I. Daar wacht den Teij— lingers een warme ontvangst, doch laat het een mooie en eerlijke strijd zijn. De wed strijd vangt aan om 12.30 uur. Vertrek per fiets om 11.30 uur vanaf K. S. A.! De kleinste Jnioren ondernemen de reis naar V. V. B. te Hazerswoude om ook daar het jongste elftal tp ontmoeten om 12.30 uur. Vertrek per auto om 11.30 uur van K. S. A. Wedstrijd programma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. R. K. O. N. S.—Kimbria; O. V. C.—R. K. V. V. L.; ChévremontMarsana; Valken burgV. V. H.; CaesarSitt. Boys; He liosGrevenbicht. Eerste klasse B. MuloD. E. V.; Venl. BoysGennep; R. K. T. V. V.Union; WilhelminaVenlo. Eerste klasse C. De ZweefQuick; V. D. Z.—Achilles; 's Heerenberg—S. D. O. U. C.; Grol—P. H. Eerste klasse D. P. V. C.Limvio; De MeerH. M. S.J V. I. C.Wilskracht; S. D. O.V. V. Z.; R. K. A. V—E. M. M. Eerste klasse E. Leonidas—T. Y. B. B.; D. O. N. K.—D. E. M.; Graaf WillemH. B. C.; LisseG. D. A.; S. J. C.—D. H. L. Tweede klasse O. Spartaan—Excelsior; LeidenLenig en Snel; Blauw ZwartDuiven; Teijlingen Gr. Floris. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Het eerste elftal speelt morgenmiddag te 2 uur op eigen terrein tegen V. V. L. I uit Voorschoten. Na het succes van Zon dag jl. tegen H. V. C., zijn wij geneigd A. V. V. ook tegen V. V. L. een kansje te ge ven, mits er met hetzelfde enthousiasme wordt aangepakt, want V. V. L. beschikt over een elftal, dat tot heel wat in staat is en niet gemakkelijk te overwinnen is. Wij rekenen er op, dat de eerste elftallers hun best zullen doen om in een mooien en fairen wedstrijd minstens één puntje te bemachtigen. Het 2e elftal speelt eveneens thuis cu wel te 12 uur tegen V. V. P. I. Wij geven hier het 2e elftal weinig kans op de over winning, daar V. V. P. over een zeer sterk elftal beschikt en de resultaten van A. V. V. tot heden niet zoo schitterend waren. Of gaan de 2e elftallers er anders over den ken en voor een verrassing zorgen? Wij zullen het voorloopig maar op een gelijk spel houden. Het 3e elftal trekt naar Hoornpark om daar te 12 uur Valkeniers III te bekampen Tot heden bereikte het derde elftal mooie resultaten en wij gelooven, ook wel, dat zij tegen Valkeniers succes kunnen behalen indien er maar van begin tot einde flink aangepakt wordt en er goed wordt samen gespeeld. De beide Junioren-elftallen zijn vrij. R. K. Sportvereeniging „St. Bernardus". Voor de elftallen van „St. Bernardus' zijn voor a.s. Zondag de volgende wedstrij den vastgesteld: Het eerste elftal'der jun. moet een bezoek gaan brengen te Alphen aan den Rijn, waar zij te 12.30 zullen moe ten kampen tegen het junioren elftal der sportvereen. „Alphensche Boys". Het tweede elftal der jun. krijgt thuis bezoek van het tweede jun. elftal der sportvereen. „Teijlingen". Ook deze wed strijd is vastgesteld te 12.30. Dus junioren zorgt, dat gij allen op tijd op het terrein aanwezig zijt. Het eerste elftal moet de reis onderne men naar 's-Gravenhage, waar het te gast moet bij de sportver. „V. A. P." Daar deze wedstrijd is vastgesteld te 2 uur, is het vertrek per auto vanaf het V. V. B.-terrein uiterlijk 12.30. Voor het tweede elftal is eveneens een wedstrijd vastgesteld te 2 uur, dit elftal krijgt thuis bezoek van het tweede elftal der „Alphensche Boys". Het belooft dus Zondag (mits de regen wederom geen spelbreker wordt) voor de spelers van „St. Bernardus" een spannende voetbaldag te worden. En gij supporters van V. V. B., wilt gij a.s. Zondag een voet balwedstrijd bijwonen komt dan allen eens een kijkje nemen op het V. V. B.-terrein, of vergezelt, indien het mogelijk is, een der beide elftallen, die elders moeten gaan spelen. U zult er zeker geen spijt van heb ben. R. K. Sportvereen. „Alph. Boys". Als het weer medewerkt staan er voor onze vereeniging weer twee mooie wedstrij den op het programma. Het tweede elftal gaat nl. op bezoek bij de dito's van V. V. B., die naar wij reeds meermalen hebben gelezen kampioens illusies hebben. Onze jongens weten dus waar zij zioh aan te houden hebben. Als zij van het begin tot het einde, dus ook het laatste kwartier (denk aan Meerburg, toen wij een kwartier voor het einde een mooie 31 voorsprong in een gelijk spel werd om gezet) zich geheel geven, gelooven wij wel, dat er minstens één puntje mee naar Al phen komt. Het eerste elftal ontvangt thuis de reser ves van Blauw Zwart uit Wassenaar, die er tot nog toe niet veel van terecht hebben gebracht. Wij zouden geneigd zijn hier eegi overwinning voor onze jongens te voorspel len, alsons eerste niet zoo wispelturig was. Winnen kunnen ze, dat hebben ze in de laatste wedstrijden bewezen, maar In elk geval verwachten wij hier een fairen wedstrijd, die het aanzien ten volle waard zal zijn. Tot ons groote genoegen en dat der der de elftallers zelf niet het minst, kunnen wij mededeelen, dat thans ook ons derde elf tal door den D. H. V. B. is ingedeeld en wel in de vijfde klasse D., waai-in ook ons tweede elftal is ondergebracht. Dat be looft wat te worden! FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 40) Zij keek mij peinzend aan. „Ik weet niet, hoe ik het moet zeggen, maar ik vind dat je dan laatsten tijd erg veranderd bent." Dit was zooveel als een directe aanval, maar ik doorstond hem kalm. „Ja", zei ik, „ik ben veranderd." „En in je voordeel", voegde zij er aan toe. „Stuurt, toen je voor het eerst hier kwam, na je aankomst uit Zuid-Amerika, had ik een hevigen afkeer van je." Ik maakte een buiging. „Daar hadt U het volste recht toe", zei ik. „Ik weet niet, hoe je levenswijze daai'- ginds is geweest", vervolgde zij, „en daar om past het mij niet een oordeel over je te vellen, maar geheel mijn gevoel, mijn in stinct zei mij, dat je slecht was, door en door slecht. Ik vreesde het ergste van je invloed op Maurice". Het idee, dat iemand in staat kon zijn, Maurice, indien mijn oordeel over genoemd jongmensch juist was, nog meer te demora- liseeren, kwam mij voor, de grens van het humoristische te bereiken. Haar plotseling ontleden van North- cote'e karakter was ontstellend genoeg, om mijn glimlach te weerhouden. „Het zal zijn eigen schuld zijn", zei ik openhartig, „als Maurice door mij in ongelegenheid zou komen." Zij legde haar hand op mijn arm. „Ik ge loof je, Stuart", sprak zij. „Sedert je hier bent, hebben zich al mijn vroegere mee ningen over jou gewijzigd en wel dermate, dat van mijn eerste indrukken niets is over geschoten. Het is opmerkelijk, want in den regel faalt mijn eerste indruk nooit." „Het doet mij genoegen, dat ik de uit- zondering op dien regel mag zijn", ant woordde ik. „En ik ben blij dat Maurice iemand heeft, die waarachtig belang in hem stelt", voegde ik er bij. „Ach", zei ze, „het was juist over hem, dat ik eens met je wilde spreken." Ze aar zelde een oogenblik. „Ik vrees, dat Maurice in slecht gezel schap verkeert", vervolgde zij. „Sedert een paar maanden is er iets, dat hem vreese- lijk heeft veranderd. Het is mogelijk, dat het zijn financieele toestand is. Ik weet, dat hij zwaar gewed heeft op de wedren nen, maar ik kan het niet van mij afzetten, dat er nog iets anders is, iets veel er gere." Ik was overtuigd, dat ik vrij nauwkeu rig wist, wat dat iets anders, veel ergers was. „Er is behalve jou niemand, bij wien ik daarover mijn hart eens .kan luchten", ging zij meewarig voort. „Jij bent tenminste onze naaste bloedverwant en hebt veel in je leven ondervonden. Jij weet aan welke verleidingen een jongmensch als Maurice bloot staat. Daarom vraag ik je, of je mij den dienst zou willen bewijzen, te trachten hem te helpen. Ondanks al zijn gebreken is hij toch het kind van mijn dierbare Alice. Als het alleen een geldkwestie is, dan zouden wij wel in staat zijn, dat on derling te regelen. Ik vx-aag hem echter niet gaarne zelf iets over die aangelegenheid. Hij zou het veel beter met jou kunnen be spreken." Ik had werkelijk met de goede vrouw te doen. Mauxice lag haar blijkbaar na aan 't hart en ofschoon ik vast geloofde, dat de hondsvot van plan was, mij te vermoox*- den, was ik toch niet voornemens nog meer voren op haar zorgdoorploegd gelaat te brengen. „Ik geef U mijn woord", zei ik eenvou dig, „dat ik alles zal doen, wat in mijn vermogen is, om Maurice buiten ongele genheid te houden." Zij schonk mij een zwak, dooh zeer dui delijk dankbaar glimlachje. „Ik bedank je, Stuart", sprak zij. „Het spijt mij, dat ik je verkeerd beoordeeld heb." Toen stond zij op van haar stoel en keek naar de tennisspelers, die nu lachend en pratend uit de deur van de biljir' kamer kwamen, welke in den tuin uitkwam. „Ik moet nu voor mijn huishouden gaan zorgen", sprak zij. „Ik heb nog niet eens het menu voor vanavond vastgesteld. Wat ik zeggen wilde, als je op de eendenjacht gaat, zal het wel laat worden, denk ik. Ik zal het Maurice even vrageu." De bewuste kwam juist het grasveld over, hij keek mij vrij koel en zeer achter dochtig aan, hetgeen in het geheel niet kleurde bij zijn mooi wit flanellen pak. Tante Mary ging naar hem toe en vervolg de, na eenige oogenblikken met hem ge sproken te hebben, haar weg naar huis. Miss York wuifde mij met haar racket toe. „Wij verwachten heel veel applaus van U, mijnheer Northcote", riep zij vroolijk. „U behoeft niet in uw handen te klappen, als dat hinderlijk voor uw pols is, U kunt uw bijval wol op andere wijze uiten." „Ik verzeker U, dat het tennisveld er van zal galmen", antwoordde ik bemoedi gend. Miss York lachte. „Nu, dan is het in or- de", sprak zij. „Daar komt lady Baradell Zij zal U wel te hulp komtn." Al had ik weg willen gaan, dan zou het toch al te laat geweest zijn. Bevallig en kostbaar gekleed als altijd, kwam Lady Baradell uit den tuin naar de plaats waar ik zat. „U heeft het U zelf gemakkelijk ge maakt, zie ik", zei ze glimlachend. „O, laat dat maar aan Northcote over", riep Yane, terwijl hij een sportjasje van de meest potsierlijke kleuren combinatie aan een boompje achter zich hing. „Jij hebt het beste deel gekozen", voeg de Maurice er bij. „Wij zijn eigenlijk alle maal d^rwaas, om zoo in de barre zon te tennissen." „Welnu, laat ons hopen, dat er eenige methode in je dwaasheid zal liggen", ant woordde lady Baradell. „Als toeschouwers zullen wij zeer critisch zijn." Zij liet zich in den stoel vallen, welken tante Mary zoo juist had verlaten en wuifde zich met een groot palmblad, dat zij in haar hand hield, de begeerde koelte toe. „Stuart", zei ze, toen de anderen hun plaats op het tennisveld hadden ingeno men, „ik zou wel eens willen weten, wat je van mij denkt." „Op 't oogenblik", zei ik, „denk ik, dat U de mooiste vrouw van Suffolk is." Zij lachte en keek met haar wonderlijke gouden oogen zijdelings naar mij op. „Ik geloof, dat ik gisteravond overspannen van zenuwen was", sprak zij zacht. „Maar je was ook vreeselijk wreed, Stuart. Er zijn verschillende manieren om een Jobstijding mede te deelen." En toen opeens vroeg zij ademloos: „Wie is het?" Ik aarzelde een oogenblik. „Ik twijfel er aan, of U mij zoudb gelooven", zei ik, „als ik U de waarheid zei." „Verlorei!" riep miss York triomfante lijk, toen Vane met veel kracht en te wei nig xichtingsvermogen een bal in den moes tuin deed terecht komen. „Verloren!" herhaalde Lady Baradell met half gesloten oogen over het tennis veld starende. „O ja, Stuart, ik zal je wel gelooven." Ik leunde met mijn ellebogen op mijn knieën en keek haar rustig, doch ernstig aan. „Binnen een maand zult U mij alles van gisteravond vergeven." Er volgde een oogenblik van stilte. Dan antwoordde zij op gedempten toon: „Er kan tusschen ons geen kwestie zijn van vergiffenis." Juist zag ik, terwijl zij sprak, de deur van de biljartkamer opengaan en tante Mary, vergezeld van een rijzig, ernstig uitziend heer in donker coetuum naar bui ten komen en de richting van het tennis veld nemen. Lady Baradell lachte vriendelijk. „Mijn echtgenoot", sprak zij, „bezit alle deug den, zelfs die van accuratesse." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13