UIT DE OMGEVING DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. TOÜRISME PER VLIEGTUIG. De heer Stork, die 15 jaar in Amerika heeft ge woond, brengt met zijn echtgenoote een bezoek aan Nederland. Het echtpaar Stork heeft een vliegmachine meegenomen en nadat dit gemonteerd wordt, zal de heer Schmidt Cranz, instructeur van de Nat. vliegschool het invliegen. Daarna zal mevrouw Stork er vluchten mee ondernemen. Rechts mevr. Stork in gesprek met den heer Schmidt Cranz. HILLEGOM. Het wordt te erg. De klachten over het electriciteitsbedrijf zijn legio en niet ongegrond. Het wordt toch werkelijk te erg. In de laatste weken is men herhaal delijk van stroom verstoken. Mandagavond duurde de ellende zelfs 1 uur en den vol genden morgen werd weer geen stroom geleverd, tot ongerief van motoren, radio, schellen etc. Lisse geeft aan Leiden de schuld. Hoe het zij, er moet verbetering ko men. Hier en door wordt zelfs al weer een gasleiding bijgemaakt „l'Amitié". Gisteravond gaf de R. K. Tooneelvereeniging „l'Amitié" haar eerste uitvoering in dit seizoen in „Flora". De groote zaal was vol en de stemming was uiterst gezellig. Opgevoerd werd „Truu je Meyer", vroolijk spel in 3 bedrijven. De rollen bleken goed te zijn ingestudeerd, zoodat we vlot spel te zien kregen. Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. Décors, grimme en costuums verhoogden het kunstgenot. Na de uitvoering bleef men nog een poosje gezellig bijeen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De brandweer. Naar aanleiding van het minder vlotte verloop der werkzaam heden van de brandweer bij de brand op Vrijdagavond der vorige week, zijn ver schillende personen behoorende tot de brandweer als hiertoe niet behoorende, ten gemeentehuize uitgenoodigd om ge hoord te worden. Het verhoor werd afge nomen door den heer J. Dubbeldam, wet houder van Publieke werken. Bij dit on derhoud maakte de organisatie der brand weer vooral een punt van bespreking uit. Tuinbouw. Dat het weer der laatste dageu niet het gewenschte is door land en tuinbouwers, laat zich gemakkelijk be grijpen. De producten, die nog te veld staan, hebben er van te lijden en men wordt in het algemeen ten zeerste belem merd in de werkzaamheden. Ook voor de bloembollenkweekers is het nadeelig. De dagen zijn toch al zoo kort. De prijzen van bloemkool en fijne peen zijn nog zeer goed. Met'de bloemkool zal het over een week zoo goed als afgeloopen zijn. Met de winterproducten is het nog misère. Weinig vraag en lage prijzen. LEIMUIDEN. Uitvoering Muziekgezelschap Symphonie- Dinsdag 23 Nov. hield het Fanfarecorps Symphonie onder voorzitterschap van den heer J. A. Bakhuizen, burgemeester dsr gemeente, zijn eerste winterconcert m de groote zaal van den heer J. Sneeboer te Leimuiden. De heer J. A. Bakhuizen opende dozen avond met een hartelijk welkom tot de aanwezigen en sprak de hoop uit, dat deze avond weer een succesvolle avond voor het muziekcorps zal zijn. Hierna werden door het muziekcorps een zestal muzieknummers op uitstekende wij ze ten gehoore gebracht, waarvan wij noe men Officer of the Day, marsch van R. B. Hall, Bellatrix, Ouverture van M. Cal- dero en L'aurore d'un beau jour, fantasie van J. Martin. Na de pauze trad het trio van Laar uit Amsterdam voor het publiek op. Gezien het applaus dat meermalen in de zaal op steeg, vielen deze humoristen bij het pu bliek zeer in den smaak. Ofschoon voor den eersten maal dat het trio hier optrad, hopen wij toch nog meer van hun fijna humor te genieten. De groote zaal was evenals dit vroeger bij uitvoeringen van het muziekgezelschap het geval was, tot in de uiterste hoeken bezet. Het is een groote verbetering te noemen, dat thans het buffet niet meer achter in de zaal geplaatst is maar in de kleine zaal aan de groote grenzende. De zaal kan nu nog meer publiek bevatten en men kan veel rustiger van het gebodene genieten. Te ongeveer half twaalf sloot de voorzit ter het officieele gedeelte van dezen avond. Hij herdacht de groote verdiensten van den thans afgetreden voorzitter, dr. Bout hoorn. Hij memoreerde al hetgeen ge noemde heer voor de vereeniging gedaan heeft en sprak den wensch uit, dat hij nog lang getuige mocht blijven van den bloei van Symphonie. De voorzitter bedankte daarna allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, inzon derheid den Directeur en het trio van Laar. Voorts bracht de burgemeester het corps nog lof toe voor het gepresteerde bij de Oranjefeesten. We zouden hier op Lei muiden niet gaarne onze Symphonie mis sen. Spr. hoopte, dat het onder de bekwa me leiding van den Directeur, den heer A. van Leeuwen, nog vele leden zullen toe treden. Hierna bleef men nog tot onge veer een uur bijeen voor een dansje. Personalia. Tot voorzitter van de IJs club Werkverschaffing te Leimuiden is door het bestuur met algemeene stemmen benoemd de heer H. J. Visser. Tot voorzitter van het Muziekgezel schap Symphonie is in de vacaturo ont staan door het aftreden van den heer L Bouthoorn, benoemd de heer J. A. Bak huizen, burgemeester der gemeente. LEIDSCHENDAM. St. Willibrordusfeesten. Dinsdag en Woensdag werden in het Patronaatsge bouw een tweetal feestavonden gegeven ter viering van de jaarlijksche St. Willibrordus feesten door den R. K. Volksbond, a-fd, Leidschendam. De Harmonie „St. Cecilia" zette den avond in met een vroolijk en keurig stukje muziek. Om pl.m. 7.30 uur opende de Voorzitter de feestavonden met den Ohristelijken groet en heette allen, in het bijzondet Burg. Keijzer, de Wethouders, de Bestu ren der verschillende Organisaties, enz. van harte welkom. Hij bracht dank aan de leden, die zoo spontaan aan den op roep van het Bestuur hadden gehoor gege ven en in zoo grooten getale hadden deel genomen aan de Algemeene H. Communie en tegenwoordigwaren bij de H. Mis op Zondag jl., waardoor de feesten op zoo mooie en geestelijke wijze waren ingezet. Hij dankt ook den Pastoor en kap. Pronk voor hunne medewerking. Hij vertrouwt, dat met aller medewerking het jaar 1930— 1931 voor de Standsorganisatie een vrucht baar jaar moge zijn. Uit het programma hebben allen kunnen zien, wat er deze avonden gegeven zal wor den, zoodat hij hierover niet verder behoeft uit te wijden, doch hij verzoekt èn voor muziek èn voor tooneel de grootste stilte en aandacht. De Voorz. doet verder een beroep op de aanwezigen om gedurende de pauze een kaart, welke enkele dames zullen aanbie den, te koopen ten bate van Herwonnen Levenskracht, terwijl hij de collecte voor „Hulp in Nood" ten zeerste aanbeveelt en vertrouwt, dat allen steeds èn Harmonie èn Tooneel zullen blijven steunen, opdat deze tot grooten bloei en groei mogen ko men. Door allen wordt staande onder begelei ding der Harmonie het Strijdlied gezon gen. De Voorz. héét den Geestel. Adviseur die intussohen binnengekomen is, hartelijk welkom. De Harmonie brengt nu eenige mooie en vroolijke nummers ten gehoore terwijl zij verder gedurende den avond met keurige muziek voor een aangename en ïnooie af wisseling zorg droeg. De tooneelolub „St. Genesius" ver schijnt dan voor het voetlicht. Opgevoerd wordt het. drame in een bedrijf „Moeder bede", een mooi en leerzaam stuk, dat door St. Genesius op juiste en keurige wijze werd weergegeven en waarin de rollen zonder uitzondering in goede handen wa ren en zeer juist werden vertolkt. Het sohitterende tooneel en de prachtige cos tumes verhoogden niet weinig het succes. Dat de aanwezigen het stuk mooi vonden, bleek ten duidelijkste uit de groote aan dacht en stilte, waarmede het gevolgd werd en het applaus, dat den spelers ten deel viel. Hierna werd nog opgevoerd het blijspel in 2 bedrijven „De Vliegende Student", een jolige klucht, die zeer goed werd gespeeld en welke de lachspieren nog eens danig in werking bracht. Aan het einde dankte de Voorz. allen voor de opkomst en medewerking, in het bijzonder nog de Harmonie en de tooneel- club, voor hetgeen zij deze avonden had den ten beste gegeven en den Geestel. Ad viseur voor zijn steun en medewerking. Hij hoopte steeds op aller medewerking te mo gen blijven rekenen, opdat het werk der afdeeling en onderaf deelingen groote vruchten zou afwerpen. Met een vroolijk stukje muziek werden deze schitterend geslaagde avonden ge sloten. ROELOFARENDSVEEN. Kiesvereeniging. Dinsdag had in het café van den heer Van der Geest alhier de jaarvergadering plaats van de R.-K. Kiesvereeniging. De voorzitter de heer J. J. de Koning Bpreekt zijn genoegen uit voor de flinke opkomst der leden, memo reert nog even de totstandkoming van de waterleiding alhier, hetgeen zeker tot be vordering zal strekken van de gezond heidstoestand in de gemeente Alkemade, heet alien welkom, in het bijzonder den weleerw. heer kapelaan v. Kan en opent dan de vergadering met den Chr. Groet. De notulen van de vorige vergadering wer den na lezing onveranderd goedgekeurd. Dan kwam aan de orde het jaarverslag, hetgeen zeer kort was, daar er dit jaar geen verkiezingen zijn geweest. De voor zitter dankt den secr. voor het uitge brachte verslag. De penningmeester doet verslag betreffende den toestand der kas. Er was een batig saldo van 61.aanwe zig. Een commissie bestaande uit de hee- ren E. Koek en C. van der Wereld heeft alle bescheiden gecontroleerd en heeft alles in de beste orde bevonden. Op voor stel van den voorzitter wordt besloten den penningmeester te dechargeeren. De heer Frans Huigsloot wordt benoemd tot lid van de Commissie tot nazien der Rekening van den penningmeester van de Centrale. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De heer de Koning nam staande de vergadering de benoe ming aan, terwijl aan den heer Zwartelé kennis van zijne herverkiezing zal worden gegeven. De voorzitter doet nog mededee- ling van de gelegenheid om te stemmen bij volmacht en van hetgeen moet geschie den om hiervoor in aanmerking te kunnen komen. Dan deelt de voorzitter mede, dat personen, die voor 15 Mei 1931 25 jaar oud worden aan de verkiezing voor candidaten in de Kiesvereeniging kunnen deelnemen, mits zij voor 1 Januari 1931 lid der Kies vereeniging zijn. Bij de gratis-verloting vielen de prijzen ten deel aan M. Klerks, W. Kuiper, M. Verdel, P. de Jong, G. van Haestregt en N. Bakker. Bij de rondvraag vraagt de heer H. van Klink qf er meer mannen dan vrouwen lid zijn. De voorzitter antwoordt bevestigend. Tegen 3 mannen zijn 2 vrouwen lid. Door den heer C. van der Wereld wordt ge vraagd of do verhooging van de contribu tie ad 0.05 aan de Centrale blijven is. Hem wordt geantwoord, dat deze ver hooging slechts voor een jaar is. De voorzitter geeft bij deze gelegenheid te vens nov een uiteenzetting betreffende de den hoofdbestuurder, den heer Salman, op duidelijke wijze uiteengezet. Het regie uitgaven der Centrale, waarbij blijkt, dat deze slechts een gering bedrag voor huis houdelijk gebruik over houdt. De heer Gortzak geeft zijn misnoegen te kennen over het genomen Raadsbesluit aangaande de straatverlichting in het jaar 1931. Dan zullen wij 2 maanden verstoken zijn van licht, wat zeker gezien het kleine voordeel zeker niet opweegt tegen de noodzakelijk heid van de verlichting. Spr. constateert hierbij 2 stroomingen in den Raad: Boe ren tegen Tuinders. Daar spr. toch aan het vragen is vraagt hij of het bestuur ook niet inziet de nood zakelijkheid van een oandidaat voor de Provinciale Staten uit den Tuinbouw en den Landbouw. Volgens spr. moet men uit eigen boezem met een candidaat komen om de eigen belangen zooveel mogelijk te doen behartigen. Ook de heer P. de Jong is er van over tuigd, dat er veel voor onze gemeente kan worden bereikt, indien er iemand is om de groote belangen van den tuinbouw speciaal naar voren te brengen. De voorzitter vraagt den heer Gortzak of hij hieromtrent een voorstel wenscht te doen, hetgeen bevestigend wordt beant woord. Het bestuur zal dit voorstel behan delen, waarna binnen korten tijd wederom een ledenvergadering zal worden belegd teneinde gelegenheid te geven om een of meer candidaten voor te stellen. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten. Geforceerde tulpen. Woensdag zijn door Gebroeders Huigsloot alhier de eer ste geforceerde Scarletten naar de bloe menveiling verzonden. De tulpen waren van buitengewoon goede kwaliteit en trokken algemeen de aandacht. Dit zijn de eerste tulpen, welke uit deze omgeving zijn aan gevoerd, zoodat wij genoemde heeren met dit succes kunnen feliciteeren. Volgende week zal de eerste zending naar Engeland plaats hebben. SASSENHEIM. St. Deus Dedit. Donderdagavond ver gaderde de R. K. Landarbeidersbond on der presidium van den heer N. v. d. Zwaan in het K.S.A.-gebouw. Te 7 uur werd deze vergadering geopend. De voorzitter betreur de de slechte opkomst; oorzaak was zeker wel het slechte weer, aangezien de agenda zeer belangrijk was. Oa. voor de mede- deelingen van het reglement van het pen sioenfonds was zeker grooter belangstel ling noodig geweest. In de eerste plaats verwelkomde de voorzitter de eerw. Kap. Velthuyse en vertrouwde, dat deze als toekomstig adviseur aangenaam zal sa menwerken, en aan de vereeniging zijn volle aandacht zal schenken. Het eenige agendapunt, hetwelk den heelen avond in beslag nam, werd door ment pensioenfonds, de rechten en plichten der werknemers ten opzichte van het fonds werden op begrijpelijke wijze uitgelegd. Een der voornaamste punten was wel, dat slechts 26 weken per kalenderjaar de uit- keering wordt verstrekt. Ook het aantal dienstjaren zal een groote rol spelen voor het bedrag der uitkeering. Het hoogst aantal dienstjaren bezorgt de hoogste uitkeering. Van groot belang is dat alle werkgevers tot het fonds worden gebracht, waardoor het fonds aan billijke eischen kan voldoen. Ook kan aan invalide arbei ders uitkeering worden verstrekt. Men komt hiervoor in aanmerking, als blijkt dat ook de Rijksverzekeringsbank de invalidi- teit bevestigt. Na de rede van den hoofd bestuurder volgden natuurlijk verschillende vragen. Er werd namelijk gevraagd of ook een weduwenfonds in het leven is geroepen. Het antwoord hierop was, dat men zoo ver nog niet is. Om dit te bereiken zijn meer geldmiddelen noodig. De uitkeering geschiedt alleen aan de genen, die bij een georganiseerden patroon werken, maar als de firma niet meer be staat vervallen de jaren aldaar gewerkt. Veel moeilijkheden werden besproken aangaande het organiseeren van arbeider en patroon, daar een ongeorganiseerde met veel dienstjaren bij een georganiseerden patroon wel trekt, en een arbeider welke lid is van zijn organisatie niet trekt als de patroon ongeorganiseerd is. De voor zitter besloot deze discussie met een waar- deerend woord voor het hoofdbestuur en wees op de noodzakelijkheid van de orga nisatie, vooral voor de jongeren. Ook werd door den hoofdbestuurder nog een propa gandistisch woord uitgesproken, waarna door den voorzitter de vergadering werd gesloten. Vereen, van Huiseigenaren. Dinsdag avond hielde de Vereeniging van Huiseige naren „Sassenheim en Omstreken" haar 16e jaarvergadering in de voorzaal van het gebouw voor K. S. A. te Sassenheim De voorzitter, de heer G. Lekkerkerker, open de de vergadering met een kleine toe spraak, als altijd weer wijzende op het schoone doel der vereeniging, elkaar voor huur schade te vrijwaren, en van eventueel minderwaardige huurders goeden te ma ken, en het onvermijdelijke kaf, eruit te schudden. De agenda werd punt voor punt afge handeld, waaruit kleine op- en aanmerkin gen werden gemaakt, en besprekingen wer den gehouden. Uit het finantieel verslag bleek, dat de kas, bij de lage premiehef fing van y7 ct. per huis en per week, toch nog in goede positie verkeerde, 't bedrag in guldens moest toch nog met vier cijfers worden geschreven. Het aftredende be stuurslid, de heer S. F. Barnhoorn van Lisse, werd bij acclamatie herkozen. Voor den heer J. W. v. d. Klugt van Noordwij kerhout werd gekozen de heer C. F. Be- melman aldaar. Besloten werd de gratis uitkeering van huurschade bij brand, in het vervolg te beperken tot een maximum- uitkeering van 6.per week, bij een duur van hoogstens 10 weken. Door het bestuur zal in overweging worden genomen,-en uit gewerkt de mogelijkheid van een uitkee ring van huurschade door wanbetaling. Ook een systeem om collectief te verwijderen ongewenscht „klein vee" in huizen m.n. wandgedierte, en het voorkomen dat nieu we huurders die meebrengen. Voor huur- vergoeding bij ziekte van den huurder, dacht men dat dit meer op den weg der huurders zelf zou liggen, een verzekering doorvoor in het leven te roepen. Na de rondvraag sloot de voorz. de vergader,ng en ging men na het houden van een verla ting, en noch even gezellig samenzijn, te vreden over het welslagen dezer vergade ring, huiswaarts. Gehuwd: Cornelis van der Laan 24 j. en Jacoba Margaretha Johanna Brouwer, 23 j. Gevestigd: Lydia Both. geb. de Roode B dorpstraat 4, van Alphen aan den Rijn. Agatha Nieuwenhuys, Hoofdstraat 107, v. Lisse. Jannetje v. d. Wallen Rusthoffl. 32, van Leiden. Nicolaas v. d. Raad Hoofdstraat 82, 'van Noordwijker- hout. Johan Pera Westerstraat 9 van Heemstede.. Francina Ruygrok, Hoofd straat 27 v. Voorschoten. Theo ter Horst Hoofdstraat 115 v. Bergh. V ertrokken: Johannes Theodorus v. Schie en gezin v. Charbonl. 33 naar Am sterdam. Frans Nietske v. Hoek-straat 17 naar Wassenaar. Jacoba Brouwer van Hoofdstraat 212 naar Voorhout. Simon Eikelenboom v. Hoofdstraat 121 naar Den Haag. DE DIJKDOORBRAAK TE MAASBRACHT. Tusschen Maas- bracht en Roosteren is de afsluitdijk van het Julianakanaal door gebroken. De foto toont de totaal verbroken oeververbinding. DE OVERSTROOMING IN FR ANKRIJK. Ook de omgeving van Parijs werd door de overstrooming geteisterd. Viry-Chatillon is door het water geisoleerd. Bovenstaande foto geeft een detail van de overstrooming.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5