ACADEMÏENIEUWS SPORT TELEGRAMMEN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 27 Nov. 1930, medegedeeld, door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 761.5 te Wéenen. Laagste barometerst.: 738.S te Lerwick. Verwachting tot den avond van 28 Nov.: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind., Gedeeltelijk be wolkt. Aanvankelijk droog, doch 's nachts iet® kouder. LUCHTTEMPERATUUR. 8.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 4.22 uur tot Vrijdagmorgen 7.12 uur. PROF. DR. W. H. KEESOM. De algemeene vereeniging van het In stituut du Froid heeft in haar zitting van 26- dezer, te, Parijs gehouden, benoemd tot president van dit instituut prof. dr. W. H, Keesom, alhier. LETTERKUNDIG LEVEN OP JAVA EN BALI. Voordracht prof. dr. C. C. Berg. Prof. dr. C. C. Berg heeft gisteravond de reeks Indische voordrachten aan onze Universiteit voortgezet met een lezing over „Letterkundig leven op Java en Bali", waaraan het volgende is ontleend: Dat de letterkunde van Java en Bali in zoo menig opzicht verschilt van de letter kunde elders in den Indischen Archipel, aldus ving spr. aan, is in hoofdzaak liet ge volg van den grooten invloed, dien de Hin doe® op de geestelijke cultuur van Java en Bali hebben uitgeoefend. Ten gevolge wan de vestiging van de Hindoe's is er op Java een Hindoe-Javaansche maatschappij ont staan boven de eigenlijke Javaansche maatschappij met eigen cultureel leven. De letterkunde, die wij tusschen 1000 en 1500 n. Chr. op Oost-Java vinden en die later op Bali is voortgezet, vertoont een innigen samenhang met de letterkunde van Voor- Indië. De gedichten uit dien tijd zijn vol gens Voor-Indisch'model geschreven in e.en moèilijk verstaanbare kunsttaal; de Oud- Javaansche dichter is in de eerste plaats geleerde; hij schrijft voor geletterden en vindt het niet prettig, wanneer men zijn product al te gemakkelijk begrijpt. Zóóveel wordt van het intellect van zijn lezers ge- eischt, dat men zich moeilijk den kring dier lezers zeer uitgebreid kan voorstellen. Niet alleen de moeilijkheid van taal en stijl hield echter het aantal geletterden be perkt er waren ook wetten, die aan groo- te groepen kennisname van die geschriften verboden, waarin dingen ter sprake kwa men, waarvan hun stand niet op de hoogte behoorde te zijn. Op Bali hebben de vor sten nog in de tweede helft van de vorige eeuw verordeningen uitgevaardigd, waar door het lezen van bepaalde boeken ver boden werd aan alle niet-priesters, en wel op strenge straffen. Wat voor het hui dige Bali geldt, geldt in hoogere mate voor Oud-Java: de Oud-Javaansche letter kunde is kaste-letterkundezij werd in de eerste plaats beoefend aan het hof der Javaansche vorsten en is slechts langzaam doorgedrongen in andere kringen, waar de Voor-Indische invloed zich minder sterk heeft doen gelden. In den tijd van de vestiging van de Hin doe's op Java zal het eigenlijke Javaansche volk ook wel reeds een eigen letterkunde bezeten hebben, maar daar deze slechts mondeling werd overgeleverd schrift en schrijfmateriaal zijn door de Hindoe's in gevoerd kunnen wij ons slechts op in directe wijze een denklieeld vormen van den aard dier inheemsche litteratuur, b.v. door bestudeering van het letterkunde be zit van de huidige primitieve volkeren in andere gedeelten van den Indischen Ar chipel. Het primitief letterkundig bezit be staat uit mythen, legenden en geschiedkun dige verhalen, die door bijkans ieder ge kend worden, en verder uit litanieën, die bij godsdienstige plechtigheden opgezet worden en slechts aan ingewijden, too\c- naars en priesteressen, bekend zijn. Wan neer op Java in den loop van den tijd het Hindoesche element opgaat in het Javaan sche volk om daarvan voortaan slechts als maatschappelijke stand gescheiden te zijn, komt er een vermenging tot stand van Ja vaansche en Hindoesche elementen ïn do Javaansche letterkunde. Dc vormen Wij ven in vele opzichten hun Yoor-Indischc herkomst verraden, maar op den inhoud gaat de inheemsch-Javaanscbe geest hoe lan°er hoe meer werken. Vooral op midden-Java, dat sinds het begin van de 17e eeuw op litterair geb ed den toon aangeeft, constateeren we de overwinning van den eigen inheemschen geest op het van elders geïmporteerde. Men kan er onderscheiden een mondeling en een schriftelijk overgeleverde letterkun de. De mondeling overgeleverde letterkun de hangt nauw samen met het wajangspel, een spel, waarin de leider, de dalang, uit leer gesneden poppen laat optreden in men3chenrollen, terwijl hij zelf hun lotge vallen verhaalt, soms in den vorm van ge sprekken tusschen de acteerende poppen, soma echter ook in eigen woorden. Recente onderzoekingen hebben hét waarschijnlijk gemaakt, dat het wajangspel op oeroude "godsdienstige riten teruggaat. Wij kunnen dan ook een wajangvertooning het best vergelijken met een kerkdienst en de wa jang-litteratuur met de gewijde teksten, die dienst doen bij kerkelijke ceremoniën. In de schriftelijk overgeleverde letter kunde speelt de babad de voornaamste rol. De babad bevat de geschiedenis van Java van het begin van de wereld af; hoewel zijn historische waarde gering is, heeft hij bij de Javanen hetzelfde aanzien ah de Bijbel bij de Christenen: de inhoud er van is onaantastbare waarheid. Een groot ge deelte van de babad bestaat uit verhalen, waaruit de afkomst van den vorst van Java moet blijken: zoowel de helden van de Voor-Indische gedichten als de Moham- medaansche heiligen en propheten worden er onder zijn voorouders genoemd. In de laatste jaren is de Europeesche invloed op de Javaansche cultuur snel en sterk toegenomen. Een van de takken van overheidszorg is het op ruime schaal ver spreiden van goede en goedkoope littera tuur. Daardoor heeft het letterkundig leven op Java de laatste jaren een heel ander aanzien gekregen. Het Kantoor voor de Volkslectuur, de gouvernementsinstelling, die met de taak van het verspreiden van goede lectuur belast is, past zich op Java zoovee! mogelijk aan aan den bestaanden smaak en de bestaande behoefte, maar niettemin verspreidt het ook in vertaling Europeesche werken, zoowel ontspannings lectuur als populair-wetenschappelijke werken. Nog niet heel lang geleden was lezen de kunst van een betrekkelijk klei nen kring; thans vermindert het aantal an- alphabeten jaarlijks met duizenden Dat dit een revolutie op geestelijk gebied be- teekent, zoo besloot spr., laat. zich hoeren. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Naar een conflict? In de gisteren gehouden gecombineerde vergadering van hoofd- en afdeelingsbcstu- ren der drie landelijke vakbonden van bak kersgezellen, t.w. den Algemeenen, den Roomsch-Katholieken en den Chr. Bond, heeft de houding der Leidsche Bakkerspa troons vereeniging en van dezelfs hoofdbe sturen een punt van zeer ernstige bespre king uitgemaakt. Geconstateerd werd dat ondanks de stellige toezeggingen, besprekingen welke tot een beslissing kunnen leiden, achter wege blijven, en hoewel reeds maanden lang onderhandeld is, het bereiken van een resultaat noodeloos wordt vertraagd: "de houding der Leidsche bakkerspatroons- vereeniging, in deze zaak aangenomen, werd als niet loyaal getypeerd en zeker allerminst bevorderlijk voor den goeden gang van zaken in het bakkersbedrijf. Besloten werd nogmaals bij de patroons- vereeniging op het nemen van een beslis sing aan te dringen en mocht onverhoopt dit niet tot het gewenschte resultaat lei den, desnoods met geforceerde middelen op afsluiting van een collectieve arbeids overeenkomst aan te sturen. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 229. Wed. J. H van Rossum du Chattel, Leiden, Haarlemmer straat 82,Goud, zilver, byouterieën, le derwaren, antiquiteiten, Engroshandel en Agentuur. Wijz. uitgeoef. bedr.winkelzaak is opgeheven, thans alleen: handel in anti quiteiten 3347. S. de Roos, Noordwijk a. Zee, Oude Zeeweg 42, handel in tabak en sigaren. Wijz. handelsn. thans: Selecta S. de Roos. Opheffing: 4999. Naamlooze Ven nootschap L. Frankfort en Co.'s Agenturen en Importhandel, in liq. Leiden, Nachte gaallaan 4. Hedenmiddag te half twee had. in de Oosterstraat een aanrijding plaats. Een luxe auto van v. H. reed met groote snel heid dcTor die straat, toen plotseling do 6-jarige T. L. den weg overstak en door de auto werd aangereden. Het ventje be kwam ernstige ontvellingen en werd door den ontboden E. H. dienst verbonden. Te gen den bestuurder is proces-verbaal op gemaakt. In den afgeloopen nacht zijn in de Doe lensteeg alhier twee bovengrondsche tele foonleidingen vermoedelijk door kwaad willigen doorgestenden. Dit is reeds de tweede maal, dat dit hier geschied is. Gistermiddag is van een trein van de N.Z'.H.T.M. de achtertruc van den tweeden wagen op de Breestraat nabij de Kore- vaarstraat uit de rails geloopen, doordat de wissel versprong. De-wagen werd door personeel weer in de rails gebracht. Er ontstond een half uur vertraging. Voor het solistendiploma orgel is aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag geslaagd onze stadgenoot de heer A. Martijn, diiecteur-oiganist der St. Jo zefkerk. Geboren: Johanne d. van F. van Dissel en C, Verbiest Sara d. van N. Holswilder en J. A. Spierenburg Abraham z. van A. v. d. Waals en A. W. v. Iterson Cornells z. van G. F. van Kleef en M. C. van Zanten Wilhelmus Johannes z. van W. F. Steenvoor den en A. Mourits Johannes Arnoldus z. J A. Brouwer en L. Sloos Johanna d. van P v. d. Luit en M. W. de Graaf Jansje d. van J. Piket en J. Robbers Willem Frede- rik z. v. J. Dreef en A. W. Taverne Petro- nella d, v. J. J. W. van Went en P. J. Riet bergen Catharina Christina d. van J. A. Riebeek en A. Boom Willem Simon z. van S Planting en S. Olivier Maria Gepke d. van U. de Vries en M. Raes Pielernella d. van N. Neuteboom en A. H. Laman Ingeborg d- van C. L. van Dam en S..M. Stolze Su sanna d. van M. Stikkelrum en C. Honsbeek Thomans z. van T. van den Berg en J. Kruijk Liesje d. van Y. de Daas en L. van der Ham Gerardus Pieter z. van T. H. W. Sand- berg en H. G. van Zanten Gijsbertus z. van G. Verver en P. Huter Catharina Maria d van P. J. C. de Hen en C. M. van Rongen Cornelia Maria d. van N. v. d. Hoogt en M. C Craa Johanna Maria d. van M. D. J. Been en C. J. v. Musscher Maria d. van C Planje en S. Neuteboom Theods. Ants. Igenatie z: van J. van der Meter en A. Vol- water Wilhelmina d. van J. J. Glasbergen en W. Boerhof Gertrude d. van J. H. Schoo en W. Verhaar Wilhelmus Corns. Ants. z. van P. A. F. Kneijber en M. A. Lomboo Geertruida Maria Joha. d. van P. J. Stuifzand en J. van der Ploeg Cornelia Geertruida d van M. J. Montanus en A. van Rijn Jo hannes z. van J. van Iterson en E. Singerling Ale z. van L. Brouwer en D. Reitsma Jo hannes z. van J. Louwrier en J. Crama Jo seph Antoniu9 z. van H. L. van Wel en H. J. Catin Gerrit Johs. Hendrs. z. van G. Ver beek en J. Planje. Overleden: N. Stuurop d. 4 m. C. P. Kooreman d, 7 d. A. Singeling d. 21 j. J. Burger m. 58 j. P. v. Staveren wedr. 91 j A. v. Kesteren z. 11 j. M. G. Scheffer Engelenburg vr. 55 j. S. C. Pijnakervan Everdingen vr. 62 j. C. Westerduin wedr. 65 j. S. v. d. HuizenBolstier wed. 87 j. A Loncel wedr. 77 j. J. v. d. Burg d. 4 w. W. v. Diemen z. 9 j. M. J. Kraan z. 1 j. A Bavelaar m. 72 j. P. G. Schouten z. 18 m Getrouwd: B. J. Baaten jm. en J. W. Galjaard jd. H. H. M. Bary jm. en J. J. M Kerkvliet jd. A. Luijk jm. en J. J. M. v. d Born jd. C. T. A. den Hollander jm. en C Moene jd. T. C. v. Bellen jm en M. J. H Vlekke jd L. de Gans jm. en J. J. La- brujere jd. F. J. v. Gessel jm. en G. Dub- belaar jd. J. Guldemond jm. en A. Slinger- and jd. C. F. Hemerik gesch. m. en J. J. A. Korteweg jd. P. v. d. Hoed jm. en M. Tierolf jd. C. P. H. den Hollander jm. en W. C. Swanenburg jd. C. J. v. Leeuwen jm. en E. E Goddijn jd J. N. J. Perquin jm. en G. Bus jd. M. J. Scheer jm. en P. J. R. Rie beek jd. A. v. d. Wijngaard jm. en N. Cor- nelisse jd. E. Zens jm. en J. Rakke jd. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen Wis- en Natuurkun de letter J mejuffrouw A. M. W. Stroeve (den Haag); Candidaats-examen Egyptische taal en letterkunde de heer B. H. Strieker (Rot terdam) (cum laude). Voor het examen van Apothekers-assi stent te Leiden is geslaagd mejuffrouw A. de Jonge (Rotterdam). VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Afgewezen protesten. De protestcommissie van de K. N. V. B heeft de protesten van L. F. C. (L. F. C. A. S. C.) en van de Zeemeeuwen (U. V. S. de Zeemeeuwen) afgewezen. W löS JiïLN UiLKKINGEN AM.STERD h M; (Niet offieieelX Berlijn 59.23 Londen 12.067/lö New York 2.48/9 Parijs 9.761/^j Brusse 34.64 'Zwitserland 48.12 Milaan 13.01 Mad.if 27.671/o Oslo - 66.45 Kopenhagen 66.45 Stockholm 66.70 We-me? 35.— Praat 7.37 Boedapest. Prolongatie l1l4 °/0 BEURSOVERZICHT. In de ochtenduren heerschte ter beur ze een gedecideerd vaste tendenz en dit in oogenschouw nemend, viel de opening van het officieel verkeer sterk tegen. Dit was vooral het geval met de Suikers. H. V. A.'s konden vanmorgen een koers van 410 bedingen, maar 'bij de officeele ope ning kon niet meer dan 404 worden bedc>- gen, waarna een verdere reactie van eeli 14-tal pets. was te registreeren. Ook de minder courante soorten liepen onder beurstijd terug. Voor Kon. Olie bestond weer groote belangstelling. De opening stelde zich 'n 8-tal punten boven het vo rige slot. Op het verhoogde niveau kwam er vrij veel materiaal aan de markt en de noteering liep dan ook ruim 5 pet. terug. De Amerikaansche soorten lagen op den achtergrond. Industrieelen waren gedrukt. Philips iets lager, evenals Margarine Unies Aku's ongewijzigd, evenmin als Aocoustie- ken. Rubbers iets hooger, ondanks een kleine daling der rubberprijzen. Tabakken goed prijshoudend; hier en daar golden de noteeringen iets hooger, doch van groo te beteekenis was dat allerminst. Van de Mijnwaarden werden Alg. Exploraties in een open hoek op onveranderde prijzen afgedaan. Scheepv. buiten de aandacht. Amerikanen gedrukt. Er vormde zich een klein hoekje in Russen, die onveranderd bleven. LAATSTE BERICHTEN OMGEVING. LISSE. J. M. D. Graaf van Lynden t Dinsdag is op het kasteel Keukenhof overleden Jan Maurits Dideric Graaf van Lynden. De overledene was kamerheer in buitengew. dienst van H. M de Koningin. Hedenmiddag heeft Z. K. H. Prins Hen drik een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij de familie Graaf- van Lynden in het kasieel Keukenhof. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. op de nieuwe Protestantscho begraafplaats. BINNENLAND. EERSTE KAMER. ONTWERP-WINKELSLUITING AANGENOMEN. De Eerste Kamer heeft heden het wets ontwerp inzake winkelsluiting aangenomen met 35 tegen 13 stemmen. Tegen: de heeren v. Wassenaer v. Catwijck (C.-H.), Pollman (C.-H)., Dobbel- mann (R'.-K.), Gelderman (Lib.), v. d. Bergh (Lib.), ter Haar (C.-H.), de Gijselaar (C.- H.), K (Lib.), Fock (Lib.), Smeenge (Lib.), Rink (Lib.), de Savornin Lohmann (C.-H.) en den voorzitter. Voor; S,D.A.P., V.D., A.R., R.-K. be halve de heer Dobbelman, en van de C.-H. de heer v. d. Hoeven. De vergadering wordt tot nadere bijeen roeping verdaagd. HET HOOGE WATER STERKE WAS VAN DE IJSEL. Autobusdiensten gestaakt. De IJsel bij Deventer is in den afgeloo pen nacht zeer sterk gestegen en bereikte thans den noodstanö van 6 M. boven N. A. P. De schipbrug moet worden weggenomen en het verkeer wordt over de spoorbrug geleid. Reeds staan de wijken rondom de oude haven blank. De woonwijk de „Ho ven" op den linkeroever van de rivier wordt bedreigd, terwijl te vreezen is, dat de daar in aanleg zijnde dijk zal worden, weggeslagen. De Tramweg Mij. DeventerZutphen Emmerik heeft in verband met de over- stroomingen door de Baaksohe Overlaat doen dienst op het traject ZutphenSteen- deren stopgezet. Door autobussen tracht men via Hengelo (in Gelderland) het ver keer te onderhouden. De rijksstraatweg De venterZutphen wordt met overstrooming bedreigd. Ten Oosten van Deventer heb ben de Bolksbeek, do Schipbeek en de Dorderbeek uitgestrekte gebieden over stroomd. Vele boerderijen zijn geïsoleerd. Uit Doetmchem wordt ons gemeld Door den was van het water heeft de tram ZutphenEmmerik thans ook den autobusdienst op het traject Baak—Zut phen moeten staken. De verbinding Doe- tinchemZutphen wordt nu onderhouden via Hummelode Bremer, gemeente Steen deren—HengeloVorden. Tusschen 's Hee- renberg en Emmerik stroomt het water over den weg. De tramdienst weet zich te handhaven maar de treeplanken gaan reeds door het water. Tusschen Gendrin gen en 's Heerenberg staan honderden H.A. b'ank. De nachtauto-postdienst Arn hem—Emmerik is over 's Heerenberg ver legd, daar de directe weg is versperd. DE DREIGENDE DIJKDOORBRAAK BIJ LOBITH. Het gevaar geweken. Uit Lobeth wordt gemeld: Gedurende den geheelen nacht is aau de versterking van den Rijndijk bij Spijk doorgewerkt. De dijk is thans zooveel ver sterkt, dat men hei gevaar voor een door braak als geweken kan beschouwen. Voorloopig wordt aan de versterking en verhooging van den verzakten dijk nog doorge werkt. DE BEERSCHE OVERLAAT. De weg Heumen—Overasselt blank. Uit Overasselt wordt ons gemeld: Door het kwelwater staat de weg van Heumen naar Overasselt blank. Weer een dijk doorgebroken. Uil Dieren wordt gemeld: Hedennacht is in den dijk, die het kas teel de „Geldersche Toren" te Spankeren omgeeft, een g&t geslagen van 10 Meter. De oranjerie van het kasteel staat gedeel telijk onder water, terwijl de kelders ge heel zijn ondergeloopen. De IJsel wast nog steeds. Kweldijk doorgebroken en weer hersteld. Gisterenavond werd door den dijkwaoht te Lent in het district Over-Betuwe, ont dekt dat de kwelkade, aangebracht ter versterking van den zwaren Betuwe-ban- dijk doorgebroken was, waardoor ernstige gevaren zouden bunnen ontstaan. Het, ver moeden bestaat, dat de kwelkade moedwil lig is doorgestoken. De politie heeft on middellijk een onderzoek ingesteld. De kwelkade is inmiddels hersteld. Bijna een halve ton schade aan tie middensluis te IJmuiden. Bij het vertrek uit de middensluis te IJmuiden is Vrijdagavond 1.1. het motor schip „Orinoco" van de HamburgAmeri- ka-Linie in aanvaring geweest met een drietal meerstoelen, waarvan er twee ge heel onder water werden gedrukt, terwijl de derde ernstig ontwricht werd. Het on derzoek naar de aangerichte schade heeft thans uitgewezen, dat deze niet minder dan 45.000 bedraagt. Voor het opruimen van de wrakstukken is gisteren gebruik gemaakt van een bok der Amsterdamsche Droogdok Maat schappij. DE VLUCHTEN NAAR INDIE. Het zesde vliegtuig vertrokken. Met de vliegers Beekman en Blaak en den mecanicien Naber als bemanning is hedenmorgen te kwart voor 7 het zesde postvliegtuig van de K L. M., dc P. H. A. G. R. naar Indië vertrokken. Behalve familieleden en kennissen van de beman ning was ook ditmaal de directeur van de BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. City: Niet afgekeurd voor volwassenen. K. L. M. de heer Plesinan aanwezig, om afscheid te nemen en een goede reis te wenschen. Het vliegtuig heeft 191 K.G. post en 24 K.G. goederen aan boord. Overreden. Uit Groningen wordt ons gemeld: De 53-jarige E. Middel uit Foxhol is gisteravond op den weg tusschen Hooge- zand en Foxham door een auto, die moest uitwijken voor een andere auto en die juist de lichten doofde, overreden. Voor dat de ziekenauto uit Groningen arriveer de, was de man die weduwnaar was, reeds overleden. De marechaussee stelt een on derzoek in. Boerderij* afgebrand. Uit Erlekom wordt ons gemeld: Hedenmorgen is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand ontstaan in de kapi tale boerderij, die behoort aan de N.V. Steenfabrieken Steekerdon te Erlekom en die bewoond wordt door den heer W. J. Het vuur breidde zich snel uit en weldra stonden zoowel het woonhuis als de stallen en opslagplaatsen in lichte laaie. De brand weer uit Beek kon weinig tegen de vuur zee uitrichten. Tien koeien kwamen in de vlammen om. De geheel e oogst ging verlo ren. Alles is geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. De spoorwegmannen en het dragen van insignes. Dezer dagen vond een bespreking plaats tusschen de directie en den personeelraad der Ned. Spoorwegen over het verbod tot het dragen van insignes. Hierbjj lichtte de directie toe, dat heb verbod inzake het dragen van insignes in dienst of op de uniform algemeen geldt, behoudens de en- ke'e reeds jaren geleden verleende ver gunningen. Zij verklaarde zich bereid als haar verzoeken daartoe bereiken, na te gaan of ten aanzien van bepaalde insignes ontheffing van het verbod kan worden ver leend. ZULLEN DE V. S. TOETREDEN TOT HET PERM HOF TE DEN HAAG? NEW YORK, 27 November. (V. D.) Naar uit Washington wordt gemeld, staat het thans vast, dat president Hoover den Se naat een wetsontwerp zal voorleggen tot toetreding van de Vereen. Staten tot het Permanente Hof van Internationale Jus titie te den Haag. Het staat echter niet vast of dit wetsontwerp n'og in deze zit ting zal worden behandeld of zal worden uitgesteld tot den winter 19311932. ERNSTIGE ONLUSTEN IN PERU. NEW YORK, 27 November. (V. D.) Uit Peru worden weer ernstige onlusten ge meld. Te Lima zouden b'.oedige straatge vechten plaats vinden en verscheidene per sonen zouden standrechtelijk zijn gefusil leerd. De censuur belet het seinen van uit voerige berichten. Men herinnert zich, dat twee maanden geleden in Arequipa een militaire opstand uitbrak tegen president Leguia, waarbij zich ook het garnizoen van Lima, met het gevolg, dat president Leguia ondanks zijn groote aanhang moest vluchten. Naar wordt gemeld, is thans tegen de voorloopige militaire dictatuur, die na de vlucht van president Leguia werd ingesteld, onder leiding van overste Sanchez Lerro een nieuwen opstand uit gebroken. Aanslag op den D-trein BerlijnStockholm STETTIN, 27 Nov. (V. D.) Gisteravond te 21.50 uur is op den D-trein Berlijn Stockholm, die des avonds te 8 uur uit Berlijn vertrekt, tusschen de stations See- hausen en Prenslau een aanslag gedaan, die gelukkig geen ernstige gevolgen had. Een anderhalf centenaar wegende kilo- me erpaal was uit den grond gehaald en met eenige brokstukken hout over de rails gelegd. De locomotief ruimde echter met de baanschuiver de hindernis op zij, die gedeeltelijk verpletterd werd. Zonder op onthoud kon de trein zijn weg vervolgen. Te Angermünde is inmiddels een persoon gearesteerd, die van den aanslag verdacht wordt. Duitschland verzoekt een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad In verban?! met de Poolsche terreur. BERLIJN, 27 Nov. (V.D.). Naai aanlei ding van het verslag aan het Ministerie van Btritenlandsche Zaken uitgebracht door den Duitschen consul-generaal tc Kattowitz omtrent het optreden der Pool sche regeering tegen de Duitsohers in Po len tijdens de afgeloopen verkiezingscam pagne en op grond van andere materiaal heeft het Rijkskabinet gisteren besloten, om overeonkomstig de bepalingen van het. Volkenbondspact aan het secretariaat van den Volkenbond te verzoeken, den Vol kenbondsraad in buitengewone zitting te willen bijeenroepen, aangezien het bo- schikbare materiaal hiertoe voldoende aanleiding biedt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3