22ste Jaargang DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 No. 6757 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS BINNENLAND 3)e SeidóelieGou/tai/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 oent per week Franco per post f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen De oogen op ons gevestigd 't Is gemakkelijk te applaudisseeren, als er gesproken wordt over het katholieke leven. En 't is gemakkelijk te spreken of te schrijven over het katholieke leven. Waar 't op aankomt isde daad van het Katholiek-zijn.... De daad wordt geëischt van alle Ka tholieken, vooral van hen, die maatschappe lijk vóóraan staan, moet het daadwer kelijke katholieke leven in bijzondere mate duidelijk en Haar zijn, lichtend over hun omgeving. Prof. dr. F. Weve O.P., van de Katholie ke Handelsschool te Tilburg, heeft bij de opening der jongste algemeene vergade ring van de R. K. Werkgeversvereniging een betoog gehouden, waarin hij wees op de geweldige verantwoordelijkheid der ka tholieke werkgevers, wijl zoovele oogen op hen gevestigd zijn, om te zien, of in hun sociaal gedrag de goede vruchten van den goeden boom zich openbaren. „Economi sche actie is noodzakelijk", riep hij uit, „maar meer dan dat, duizendmaal meer is het noodzakelijk, dat de katholieke ge dachten in het zakenleven zooveel mogelijk tot werkelijkheid worden". Er volgde naar het verslag zegt op deze inleiding een daverend applaus. De vergadering onderstreepte daarmede de sterke dingen, die door piof. Weve wa- En dit houdt een groote belofte in voor heden en toekomst, merkt het „Cen trum" op. Want het spreekt vanzelf, dat men het niet bij een applaus, hoe daverend ook, zal laten, nooh willen lal en. Allerminst in een tijd, die zóózeer be hoefte heeft aan katholieke daden en een katholiek zakenleven, als de onze. Zooals men gisteren in onze courant heeft kunnen lezen bedraagt het aantal Katholieken over heel de wereld 341.430.900 In Europa alleen 208.882.000. Als ètl deze inderdaad Katholiek zouden leven, althans ernstig daarnaar zouden streven, wat zou de wereld er an ders uitzien.... zoo zullen velen onzer ver zuchten I Een verzuchting als deze is ech ter min of meer misplaatst, min of meer huichelachtig, als men niet zelf tracht de katholieke beginselen te beleven....! VOLKENBOND DE ECON. VOLKENBONDS CONFERENTIE Laatste beslatten. De economische volkenbonds-conferentie heeft gisteren haar werk vrijwel beëindigd. He en morgen zullen alleen nog twee formeele slotvergaderingen plaats vinden. De conferentie heeft gisteren de regeeringen uitgenoodigd, de kwestie vaü de in krachttre- ding van de conventie-Colijn over de afschaf fing van de in- en uitvoerverboden opnieuw in overweging te nemen. Voorts heeft zij haar waardeering uitgespro ken voor het werk van 't economische volken bondscomité met betrekking tot niet-tarifaire kwesties en heeft daarom den wensch uitge sproken, dat vooral die vraagstukken spoedig zullen worden voorbereid, zoodat een interna tionale conferentie daarover mogelijk zal zijn die uitzicht biedt op internationale overeen stemming. Gistermiddag is de tweede commissie der economische conferentie bijeengekomen om de wenschen te behandelen van de Oosl-Europee- sche landbouwstaten met betrekking tot de voorkeurrechten. De behandeling van deze aangelegenheid heeft weinig reden tot tevredenheid voor die staten opgeleverd. Weliswaar heeft een onder commissie eenige principieele regelen vastge steld, die in acht genomen moeten worden bij onderhandelingen over voorkeurrechten, doch daarbij is uitdrukkelijk erkend, dat voor keurrechten alleen verleend kunnen worden met goedvinden van alle uitvoerstaten, die m het bezit van de. meest-begunstigingsclausule zijn, zooals met betrekking tot den graan-uit- voer het geval is met Amerika, Canada en Ar gentinië. Daar het zeer onwaarschijnlijk is, dat deze staten hun goedkeuring zullen geven aan voor keurrechten van Europeesche staten voor de landbouwproducten uit Oost-Europa, heeft de zaak practisch haar beteekenis verloren. Bovendien bleek bij de discussies in de com missie, dat Frankrijk Italië en Oostenrijk in geen geval bereid zijn, op het denkbeeld van de Oost-Europeesche staten tot het verleenen van voorkeurrechten in te gaan. Tsjecho-Slowakije gaf een ontwijkend ant woord, Zwitserland heft geen beschermende rechten op granen, zoodat van de staten, die het meest in aanmerking kwamen voor het ver leenen van voorkeurrechten aan Oost-Europa, alleen Duitschland overblijft, dat zich bereid heeft verklaard, in onderhandeling met die staten te treden, onder de voorwaarde dat Ar gentinië, Canada en de Vereenigde Staten van Amerika, zich niet daartegen verzetten. De eenige winst, die voor de Oost-Europee sche staten uit deze economische conferentie dus is voortgevloeid, bestaat hierin, dat de con ferentie een aanbeveling aan het financieele volkenbondscomité heeft aangenomen een aan beveling om met grooten spoed en ernst de kwestie van het landbouwcrediet in studie te ENGELAND VREEMDE BEZOEKERS BIJ SOKOLNIKOF Moest de Sovjet-gezant terug naar Moscou? Te Londen heeft zich, naar de „Daily Mail" meldt, Dinsdagavond een opzienbarende epi sode afgespeeld, welke in verband schijnt te staan, met de jongste geheimzinnige gebeur tenissen in Sovjet-Rusland. Het blad ver neemt, dat na de ontdekking van zekere feiten door de Gepoc drie personen in het begin van de vorige week naar Londen zijn gezonden met de opdracht, den Sovjet-gezant aldaar, So- kolnikof .naar Moskou terug te brengen. Naar verluidt, was bedoelde ontdekking gedaan door middel van het onderscheppen van brieven en documenten, welke door Sokonikof waren ge richt aan den voorzitter van den raad van volkscommissarissen Rykof en aan andere te genstanders van Stalin. Soko'.nikof echter was door vrienden van de kcmst dezer personen verwittigd en schijnt ze kere voorzorgsmaatregelen te hebben genomen, welke hem in staat hebben gesteld, de „gas ten" uit Moskou in het gebouw van het gezant schap gevangen te houden. Zij bevinden zich daar nog steeds zoo verzekert het Londen- sche blad en zullen eerst weer in vrijheid worden gesteld, wanneer omtrent de huidige situatie in Rusland meer licht zal zijn ver spreid. 'i i_. lu/iiERDAM is men bezig met de restauratie van de öt. Laurenstoren, een lastig karwei, dat op een hoogte van 64 meter wordt uii voerd. Een van de werklieden in zijn hoogen schommel NOORWEGEN KONING HAAKONS REGEERINGS- JUBILEUM. Communisten verstoren de orde. Gisteravond vond ter eere van het regee- ringsjubileum van Koning Haakon te Oslo een fakkeloptocht plaats. Een optocht van ruim 15.000 personen trok, terwijl de sneeuw zacht viel, met brandende fakkels door den donkeren nacht naar het koninklijk slot. Kort te voren hadden de communisten in de stad een betooging tegen den koning gehouden. Op het Youngsstorr waren zij bijeengekomen en hadden zij redevoeringen aangevoerd tegen het Koninklijk Huis, waarbij volgens de poli tie de menigte geprovoceerd werd tijdens den fakkeloptocht een paniek te veroorzaken. Met den gummistok joeg de politie de communis tische betoogers uiteen. Inmiddels hadden zich in de hoofdstraten en in de Carl Johannstraat duizenden verzameld, terwijl ook duizenden voor het koninklijk slot een plaats hadden gezocht, zonder dat de po litie den weg voor den fakkelstoet vrij kon houden. Er ontstond een vreeseijk gedrang en bereden troepen moesten tenslotte de menigte uiteendrijven en ruimte voor de fakkelstoet maken. Het scheen eenige minuten, alsof er werkelijk een paniek was ontstaan, doch vrij spoedig was de orde hersteld en de rust te ruggekeerd. In volle pracht kon vervolgens de fakkeloptocht plaats hebben De duizenden fakkels wierpen een fantastischen gloed op het fraaie en mooi gelegen slot. De koning verscheen met den kroonprins op het balcon en hield een korte toespraak. Tenslotte zong de om het slot geschaarde menigte van 30.000 menschen het Noorsche volkslied, naar de stad terugkeerde. RUSLAND DIENSTPLICHT VOOR VROUWEN IN RUSLAND Men schrijft ons: Op grond van de beschik king van het Russische ministerie van oorlog van 15 Juli 1.1. is de wettelijke dienstplicht in gevoerd voor vrouwen, die gezond en zonder kinderen zijn. Dezen zijn verplicht een maand in oefenkampen op te komen, teneinde voor den militairen dienst te worden afgericht. Zij, die lid zijn van de Komsomola (communisti sche jeugdorganisatie) en die den verplichten militairen cursus reeds hebben gevolgd, behoe ven slechts twee weken op te komen. Zooals men weet, was tot nu toe het toetreden van vrouwen in den militairen dienst vrijwillig en werden de uit vrouwelijke vrijwilligers opge richte militaire afdeelingen door mannen ge commandeerd. Het is de bedoeling, dat in de toekomst ook vrouwelijke aanvoerders zullen worden opgeleid. CHINA. MGR. SOGIU f De Italiaansche legatie bevestigt, dat de Apostolische prefect van Hinganfu, mgr. Gio vanni Soggiu, van de conventueelen, die den lsten Augustus 1928 gewijd werd, door bandie ten is vermoord. NIEUWE BESTUURSFUNCTIE VOOR TSJANG HSU-LIANG? Het telegraafagentschap Indo-Pacifique meldt uit Sjanghai, dat berichten uit Nanking bevestigen, dat maarschalk Tsjang-Hsu-Liang afstand gedaan heeft van de. post van gou verneur-generaal van Mandsjoerije, ten gunste van zijn oom Tsjang Si-siang. Tsjang-Hsu-liang zal het bestuur van de gebieden ten Noorden van de Gele Rivier in handen nemen. AMERIKA CANADEESCH STAATSMAN LAAKT AMERIKA'S POLITIEK In een rede te Ottawa, zeide sir Robert Bor- da, die tijdens den oorlog Canadeesch eerste- minister is geweest, dat, ofschoon dt Ver. Sta ten ongetwijfeld het recht hebben om de terug betaling te eischen van de oorlogsleeningen, de resultaten bewezen hebben, dat de toestand van dit land en van de geheele wereld veel minder benepen zou zijn, indien zij er van af gezien hadden. De geheele wereld zou veel welvarender zijn, indien de oorlogsschulden 10 jaren geleden waren kwijtgescholden. ARENTINIE.I PARAGUAY, URUGUAY Hernieuwen, in Lujan's heiligdom, hun vriendschapsverdrag. In het in heel Zuiden Amerika beroemde Mariaheiligdom van Lujan (Argentinië) heeft, naar men meldt uit Montevideo, hij gelegenheid van het derde eeuwfeest van het genadebeeld der Moeder Gods, een treffende plechtigheid plaats gevonden. De regeeringen van Argentinië, Paraguay en Uruguay hernieuwden er, onder de bescher ming van de H. Maagd, het accoord van trou we vriendschap, hetwelk deze drie republie ken vereenigt en den hechten band vormt tus- schen hun volken, welke zich één voelen door rasse-bewustzijn, taal en godsdienstig leven. Tienduizenden geloovigen, vertegenwoordi gers der drie landen, gingen bij die gelegen heid naar Lujan, niet enkel, om bij deze plech tigheid officieel tegenwoordig te zijn. doch ook om zich persoonlijk, tegelijk met hun land, onder de bescherming te stellen van de H. Maagd. Aan den apostolischen Nuntius le Buenos Ayres, het Episcopaat van Argentinië, de aarts bisschoppen van Montevideo en Assumption waren de eereplaatsen afgestaan bij dit natio nale feest: er waren vertegenwoordigers der regeeringen en uit de provincies, heigeen aan geheel deze plechtigheid een officieel karakter gaf. De pauselijke nuntius droeg de pontificale H. Mis op in het heiligdom, waar een geweldi ge menigte geloovigen en de duizenden regee- ringsafgevaardigden en provinciale autoriteiten hadden plaats genomen. De feestrede werd uitgesproken door den aartsbisschop van Montevideo. Na een roeren de lofprijzing van de H. Maagd, schetste de prelaat de beteekenis van deze daad die een nieuwen band legt tusschen de drie republie ken. De akte van toewijding werd alsdan voor gelezen door de afzonderlijke kerkelijke auto riteiten. uit de drie landen, terwijl de klokken der basiliek de lucht vervulden met hun blijde bronzen klanken en overal in de straten de vlaggen wapperden der drie landen die hier, bij Maria, van hun onderlinge vriendschap ge tuigden. NAAR DE MISSIE. Zusters Dominicanessen. Op Vrijdag 28 Nov. a.s. zullen zich per s.s. „Colombia" naar de West-Indische Missie begeven de volgende Zusters van de Congregatie der Dominicanessen van Voorschoten: Zr. Amelia Peterbroers en Zr. Digna Westhuis, beiden van Schiedam, Zr. Magdala Havermans van Baarle-Xas- sau en Zr. An ton ia van Marrewijk van Kwintsheul. De eeiste drie zullen zich via Curasao naar Aruba begeven; de laatste naar St. Martin. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De laatste besluiten der economische volkenbondsconferentie. Zal de DO X den Oceaan oversteken? (Luchtvaart, 2e blad.) BINNENLAND. De onderwijs-begrooting in de Tweede Kamer. (1ste blad). De winkelsluitingswet in de Eerste Ka mer. (1ste blad). Het hoog water rond Lobith. (Gem. Be richten, 3de blad). Werkloozenrelletjes te Haarlem. (Gem. Berichten, 3de blad). Te Linne is een schip tegen den stuw van de Maas gevaren en gebroken. (Gem. Berichten, 3de blad). EERSTE KAMER Verschillende wetsontwerpen. Z. h. s. worden aangenomen de wetsont werpen: wijziging art. 440 Wetb. v. Straf recht; onteigening noodig voor aanleg van havens met bijkomende werken in den Binckhorstpolder in de gemeente 's-Gra- venhageonteigening noodig voor de ver betering en den aanleg van een gedeelte van den weg van de Meern naar Oude Wa ter in de gemeenten Linschoten, Monifoort en Willeskop; onteigening noqdig voor de verbetering en den aanleg van een weg van Weurt naar Druten in de gemeenten Berningen, Ewijk en Druten vaststelling slot rekening Curasao over 1926. Arbeidsbemiddeling. Aan de orde is het wetsontwerp tot wet telijke regeling van de arbeidsbemidde ling. De heer Gelderman (V. B.). consta teert dat blijkens de memorie van toelich ting dc Regeering zelf niet overtuigd is van de groote noodzakelijkheid van dit wetsontwerp, dat de minister van zijn voor ganger heeft ovorgenomen Spreker deelfc de bezwaren, die de heer Colijn in de Tweede Kamer naar voren heeft gebracht. Met name moet hij opkomen tegen het uit- sie-vingssysteem van particuliere ar beidsbeurzen met winstoogmerk. We) zou hij zich hebben kunnen vereenigen met een scherpe controle op die particuliere instel lingen, waarvan er nog 154 bestaan, name lijk 64, die zich voornamelijk bezig hou den met de bemiddeling voor dienstperso neel, 50 voor .C" nkunstenaars en amuse mentsbedrijf, 29 voor het scheepvaart be drijf en eenige diversen. Daar de vergun ningen worden beperkt tot de vóór 1929 opgerichte, zouden die instellingen dus vrijwel uitsterven. Toch zijn er vele onder die uitmuntende diensten bewijzen en met hun ingeschrevenen uitstekend weten om te gaan. Spr. zal het antwoord van den minister afwachten, alvorens definitief zijn stem te bepalen. De heer De Bruyn (R.-K.) wijst er op, dat slechts enkele werkgevers- of werlcne- meis-organisaties zich met de arbeidsbe middeling bezig houden. Door de openbare «'be. sbeurzen werden in 1928 niet min der aan 237.364 personen geplaatst tegen over slechts 16.472 door de niet-openbare d.i. cr.gevter 6 pet. terwijl het aantal aan biedingen bij de laatste niet meer dan 8.07 pet. van die der openbare bedroeg. De overheid heeft er goed aan gedaan, zelf arbeidsbeurzen in het leven te roepon De hen Danz (S.D.A.P.) acht de rege ling noodzakelijk, daar het particulier ini- "i cf volkomen heeft gefjald. De heer I oil ema (C.-H.) vraagt waar om het pl eigenlijk noodzakelijk is, de ar- beidsbemidelmg, zooals die was 'geregeld bij a!g. maatregel van bestuur, in een wet telijke regeling op te nemen. De eenige re den zou zijn, de particuliere bemiddeling met winsi oogmerk aan banden te leggen en daarmee zou spreker accoord gaan, doch hij ziet 'ïiei in, dat daarom het geheele instituut der arbeidsbemiddeling wettelijk moet worden geregeld. Spreker erkent den plicht tot arbeiden, maar niet den overheid«r 'iebt om ieder, die zulks wcnschfc aan arbeid te helpen. De heer Kranenburg (V. D.) zal van harte voorstemmen, daar de noodzakelijk heid van een wettelijke regeling door de praciijk is bewezen. De Minister van Arbeid, Han del en N ij verheid, mr. Ver schuur, is van meening, dat de Staat zich geroepen kan achten, in een materie als

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1