DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Te 's Gravenhage. De gevolgen van de doorbrak van den kistdam bij de Scheveningsche haven, waardoor het doorgravingswerk onder wa ter is geloopen, vallen bij nadere beschou wing, naar wij vernemen, mee. Men is on middellijk begonnen met het uitspuiten van het ingeloopen water, een werk, dat, naar het zich laat aanzien, in twee dagen gereed kan zijn. De vertraging in den voortgang van het geheele werk zal waar schijnlijk zeer beperkt kunnen worden. De schade aan het bouwwerk zelf, dus de schade aan bestrating e.d. buiten beschou wing gelaten, wordt geacht, zoo er daar aan eenige schade is geleden, van geringe beteekenis te zijn. Groote schade aan een in aan bouw zijnde boerderij. Zondagmorgen heeft de zeer hevig woe dende storm ernstige schade toegebracht aan de kapitale boerderij „Labor Sanat" der Psychiatrische Inrichting „Brinkgre- ven", onder den rook van Deventer gelegen. Genoemde boerderij werd dezen zomer door een fel'en brand tengevolge van blik seminslag geheel in de asch gelegd. Onder architectuur van ir. W. P. C. Knuttel, ar chitect te Deventer, werd door den aan nemer Dreyerink uit Hengelo (O.) de we deropbouw ter hand genomen, en hier mede was men reeds zoo ver gevorderd, dat de boerderij weer onder de kap stond. Reeds waren 40 stuks vee in den stal ge borgen en juist Maandag zou het werkvolk het z.g. „pannenbier" krijgen, daar Zater dag de vlag op 't geraamte van het dak geheschen was. Zondagmorgen te 11 uur stortte echter, tengevolge van een feilen rukwind, dit geraamte met donderend geraas in elkaar. Op het dak bleef niets overeind, zoodat men met den opbouw der gebinten geheel opnieuw zal moeten beginnen. De schade is. hoewel nog niet precies geschat, aanzienlijk. UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN ONTVLUCHT. Achttien jaar in een hel. Te Maastricht werd Zondagavond een zwerver aangetroffen en onderdak ver leend op het politiebureau. De man was in het bezit van geldige papieren en bleek een Deventenaar te zijn. E'. C. v. W., die in 1918 werd ingelijfd in het vreemdelingen legioen en begin October wist te ontvluch ten op een schip naar Marseille, vanwaar hij zwervend te Maastricht belandde op doortocht naar Deventer. Bom gevonden in den Wieringermeerpolder Bij het graafwerk in den Wieringermeer polder is door een graafmachine op 1.34 M. diepte een groote bom uit den grond op gehaald, welke gelukkig niet ontplofte. Het. projectiel, dat gedateerd is op 1926 en vermoedelijk tijdens een oefentocht door een vliegmachine in zee is geworpen, is naar Den Helder overgebracht, waar het gedemonteerd zal worden. De ontvluchting van twee inbrekers. Omtrent de ontvluchting in den nacht van Zaterdag op Zondag van den 22-jari- ge J. van E. en den 1*7-jarige H. G., bel den woonwagenbewoners, uit het politiebureau te Tubbergen, vernemen wij nader: De ontvluchting heeft plaats gehad met hlup van buiten af. Zij waren opgesloten in twee cellen achter de politiewoning. Eon deur geeft toegang tot een gang, aan wel ker beide einden de cellen zijn geplaatst. De deur naar deze gang was van buiten af vermoedelijk met een looper geopend In de gang hingen de sleutels van de cellen, zoodat het heel gemakkelijk ging, toen men eenmaal in de gang was de gevangenen te bevrijden. De vluchtelingen hebben voor zij ver trokken zoowel de celdeuren als de gang deur weer gesloten. Gisteren zouden de beide verdachten ter beschikking van de justitie te Almelo wor den gesteld, doch toen men Zondagochtend in de cellen kwam waren de vogels gevlo gen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN NOODLOTTIGE BRAND. Twee dooden. Tuschen Homburg en het dorp Obersted- ten brak Zaterdagnacht brand uit in een groote hoeve. De schuur die geheel met oogstvoorraad was gevuld, werd door het vuur vernield. Een arbeider die nog pocg- de iets te redden, kwam in aanraking met de sterkstroomleiding, die door den brand was losgeraakt en werd op slag gedood, een ander liep zware brandwonden op De brandweer hoorde, terwijl ze poogde het vuur te blusschen, wanhoopskreten uit een schuur komen, klaarblijkelijk had een das- looze voor den nacht een onderkomen in de schuur gezocht. Het geheel verkoolde lijk van den onbekende werd later onder het puin van de schuur gevonden. NOODLOTTIGE INSTORTING IN SAKSEN. Negen dooden. Bij de montage van een mijnbrug op de bruinkoolmijn Klein Leipisch (prov. Sak sen) heeft gistermiddag een ernstig onge luk plaats gehad. De mijnbrug stortte in, de monteur en arbeiders, die er aan werkten meesleurend. Fr werden negen personen gedood en tien vaar gewond. Van de gewonden hebben er 's zulke ernstige kwetsuren bekomen, dat j waarschijnlijk niet zullen herstellen. AAN DEN NOOD ONTSNAPT. Het geheele personeel van de Associa ted Press te Spokane in den staat Wash ington is naar Reuter meldt aan den dood ontsnapt door het tijdig ontdekken van een geheimzinnige helsche machine, bevat tende veertig staven dynamiet, in staat om een heel huizenblok in de lucht te doen vliegen. De machine werd op het bureau bezorgd in een hutkoffer; zij was verbon den aan een electrische batterij en een uurwerk. De naam van den afzender bleek onjuist te zijn; een smid nam de machine in allerijl uit elkaar, twee uur vóór deu tijd dat de ontploffing moest plaats heb ben. Terwijl de passagiers dansten Terwijl 250 passagiers aan het dansen waren op het dek van het s.s. „Cathay" liggende aan de Pyrmontkadje te Sydney in Australië, drongen, naar een N.T.A.-be- richt meldt, twee dieven de hut van den administrateur op nog geen 20 M. afstands binnen, sloegen den administrateur bewus teloos en ontkwamen met 1800 dollar uit de brandkast. De frauduleuze Beurspraktijken in Frankrijk. Te Bordeaux is een beursmakelaar we gens misbruik van vertrouwen en verduis tering gearresteerd. Het passief zou 30 millioen, het actief .13 millioenbedragen. Drie procuratiehouders van den make laar zijn eveneens gearresteerd. Franco uit de gevangenis ontsnapt. De bekende aviateur Franoo, die korten tijd geleden was gevangen genomen en een andere commandant, die zich even eens in gevangenschap bevond, zijn er in geslaagd te ontvluchten. „Racketeering". De directeur van de strafgevangenis te Sing-Sing, in den staat New York, heeft van veroordeelden in zijn gevangenis ver nomen, dat er ongeveer 10.000 menschen te New York zijn die eon eerlijk stuk brood verdienen met „racketeering". Met dat zonderlinge woord wordt het bedrijf aangeduid van lieden, die aan win keliers e.a. geld afpersen, onder bedroi- ging dat zij inders in hun bedrijf zullen worden lastig gevallen. Het zijn de struik- roovers van de moderne Amerikaansche groote stad. En geïllustreerd blad voor de Stad van het Vaticaan. Met Kerstmis 1930 zal voor het eerst verschijnen een geillustreerd blad voor de stad van het Vaticaan, onder den titel „Het Vaticaan in Beeld". Voorloopig zal deze illustratie om de twee .maanden wor- den uitgegeven. De leiding van dit blad is in handen van Graaf Delia Torre, directeur van de „Osservatore Romano", verder Mgr. Barthelemy Nogara, prefect van de pauselijke musea en kunstwerkplaatsen en Mgr. Aug. Mercati, prefect van de Vati- caansche Archieven. De rijkste man van Engeland. Sir John Reeves Ellerman die als de rijkste man van Engeland wordt beschouwd is dezer dagen zeventig jaar geworden. Hij woont in Londen en zijn vermogen wordt geschat op 80 millioen pond ofwel 1000 millioen gulden. Sinds jaren trachten re porters en redacteurs van groote Engclsche couranten dezen rijksten man van Enge land te interviewen. Sir John Ellerman heeft oo'k steeds aan de aanvallen der fo tografen weten te ontsnappen. Hij gaat al tijd te voet en zeer eenvoudig gekleed naar zijn kantoor in de Londensche bin nenstad. Zijn vrienden hebben hem be loofd dat zij hem zullen helpen om zijn in cognito te bewaren. Sir John Ellerman is de zoon van een eenvoudig koopman uit Hamburg, die zich 80 jaar geleden in En geland gevestigd heeft. De rijkste rran van Japan. Takatishi Mitsui, die uit een oud solda- tengeslacht stamde, begon ongeveer 250 jaar geleden een klein winkeltje en daar naast oen wisselkantoor, hetgeen feitelijk verboden was omdat de geldhandel behoor de tot het monopolie van een groep gun stelingen van den keizer. Thans behcersc'nt de firma Mitsui geheel het economisch le ven var. Japan. De deposito's bij de Mit- sui-Ginko bank bedroegen volgens de laat ste balansopgave 650 millioen Yen. De firma Mitsui is de grootste kolenhandelaar: hun eigen mijnen produceeren telken jare 5 millioen ton steenkool. Dan drijven zij een groothandel in ruwe zijde, katoen, olie, suiker, hout, rubber, cement, papier, thee, zout en tabak. Zij fabriceeren machines van locomotief tot naaimachine. De geza menlijke eohepen -die onder de vlag van de firma Mitsui varfen hebben meer tonnen inhoud dan de geheele Fransche handels vloot. Het kapitaal van de firma Mitsui bedraagt ruim 2 milliard Yen. Een der fir manten moest in het afgeloopen jaar 3 mil lioen Yen inkomstenbelasting betalen. De tegenwoordige bedrijfsleider is Takuma Dan Mitsui, wiens groote talenten aan den dag kwamen toen hij de regeering wist te overtuigen van het groote staatsbelang om het geweldige mijnbedrijf in het district Fukuoa aan de firma Mitsui te verkoo- pen. Moderne slavernij. Het is een schande voor onze moderne mogendheden dat er thans nog 5 millioen menschen in slavernij leven. De streken waar de slavernij thans nog bestaat zijn vooral Abessynië, Soedan, Arabië, Sierra Leone en Liberia. In Abessynië zijn er nog Feodale-heeren die 1500 slaven bezitten. Ieder jaar worden daar ongeveer 10.000 slaven op de publieke markt verkocht. In Soedan is de toestand al niet veel beter. Een der voornaamste oorzaken van het steeds blijven staan van de slavernij is gelegen in het feit dat de leer van Moham medanen de slavernij als een wettig geoor loofde instelling beschouwt. In enkele Ara bische steden wordt dan ook traditiege trouw een slavenmarkt gehouden. Het lot der z.g. halve-slaven is ook diep-treurig. Langs de Perzische Golf wonen parelvis- schers die gedwongen worden om hun klee- DE STORM EN OVER STROOMINGEN. DE TOESTAND IN BELGIE. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt: Dank zij de afwezigheid van wind, is de situatie Maandag in de omgeving ran Ant- erpen stationnair gebleven, 's Morgens was de vloed al 50 c.M. beneden het peil, dat hij Zondag bereikte. Ook in de streek van Namen schijnt het ergste geleden te zijn. Te Hastière bleef hot water zijn zelfde niveau behouden, ter ijl het te Dinant en Namen aan het zak ken is gegaan. Yan a'lerwege uit het Waalsche komen gerustellende berichten binnen. Nu het ginds opgehouden heeft te regenen, is de onrust der bewoners haast geweken, te mer daar Maandagmiddag het niveau der Maas en der Sambre aanzienlijk daalde. De zijrivieren der Sambre zijn dan ook in haar bedding teruggekeerd. Anderzijds wordt uit de streek van Den- dermonde gemeld, da-t de toestand daar nog steeds zeer critiek is. Maandagmiddag is het er weer beginnen te regenen en hoe wel de diepte van het water 's morgens slechts 5 meter bedroeg, strekt de over strooming zich meer en meer uit dit ten gevolge van nieuwe bressen en barsten in de dijken op den weg van Dender- monde naar Grimbergen, van Grimbergen naar Hamme en naar Zele. De geheele streek van HamnïeMoer- zeke is thans ondergeloopen. De waterspie gel komt tot de eerste verdieping der vil la's. Alleen het station van Grimbergen, dat op een hoogte staat, is gespaard ge bleven, evenals de spoorlijn, die het met de brug verbindt. Tengevolge van de vele wagens, solda ten, gendarmen en politie ziet het er in deze geteisterde streek uit, alsmen er in oorlogstoestand zou zijn. Roode Kruis-bri- gades rijden voortdurend op en neer om voeding aan te brengen en ouderen van dagen en kinderen, voor zoover deze nog niet eerder waren vertrokken, in veilig heid te brengen tegen de eventueele ge beurtenissen van den nacht. Onder de vluchtelingen bevond zich ook een geheele nederzetting Bohemers, die se dert een paar weken een woonwagenkamp in de omgeving van de thans doorgebro ken dijken hadden opgeslagen. Onder de grijze lucht en den voortdu- renden regen, heeft de geheele streek een buitengewoon tragisch aspect en is duide lijk op alle gezichten een groote conster natie te lezen. Voor zoover 'men thans reeds heeft kunnen nagaan, werden niet minder dan 100 gemeenten, zoowel in Wal lonië als in Vlaanderen, door den waters nood geteisterd. IN FRANKRIJK. Het water van de Seine stijgt nog steeds. De toestand ziet er zeer critiek uit. Tot nog toe heeft zich echter geen enkel on geval voorgedaan. Parijs staat reeds voor een groot gedeel te onder water, waardoor 3000 inwoners ge troffen worden. Naar uit Verdun gemeld wordt is het geheele dal van hel Maas-departement van Zuid tot Noord overstroomd. IN DUITSCHLAND. JJit Hamburg wordt gemeld. Gistermor gen vroeg was het weer aan de kust veel rustiger geworden. De windsterkte bedroeg nog slechts drie en ook het water is aan merkelijk gezakt. Niettemin, zijn nog verscheiden kelder woningen overstroomd, en werden huizen door het water beschadigd. Bij Bergedorf is Zondag een dijk over een lengte van twintig meter doorgebro ken. Het tehuis voor oorlogsverminkten Nettelnburg werd overstroomd, doch, aan gezien ook hier het water valt, bestaat er geen verder gevaar. Uit alle deelen van Zuid- en West- Duitschland, Tirol en Zwitserland komen nog steeds berichten over de schade, door den storm van gisteren aangericht. Te Karlsruhe is nog een kerktoren in gestort. De waterstand van de rivieren ten Zuid-Oosten van Hannover en ook van de Moezel, de Inn, Neckar en Rijn schijnt den hoogsten stand te hebben bereikt. In het Rijnland is het vandaag droog en zonnig weer, wat veel tot verbetering van den toestand kan bijdragon. Uit Zwitserland wordt nog gemeld, dat tengevolge van den storm in een meetge- bouw van de krachtcentrale St. Gallen Appenzell bij Herisau, kortsluiting ont stond, met het gevolgd, dat het meetge- bouw in brand vloog en geheel uitbrandde. ren en levensmiddelen tegen abnormaal dure prijzen te koopen, zoodat zij op den duur zelf verkocht worden om hun schuld te betalen. In Sierra Leone bestaan twee geheime genootschappen de Alligatoren en de Lui paarden die met alle mogelijke dwang en machtsmiddelen de slavernij beschermen. In sommige Koloniën is de slavernij moeilijk af te schaffen omdat de bevol king het zelf niet wil en omdat de macht en invloed van de stammenhoofden wordt afgemeten naar het aantal slaven. In Liberia waar' de Volkenbond een on derzoek liet instellen bleek dat de slaver nij een gevolg is van de daar bestaande re geeringsvorm. Daar leven nog 100.000 men schen in slavernij. In China bestaat nog de kinderslavernij. Kleine meisjes worden door de ouders ver kocht en na 10 of 12 jaar komen ze meest al in een buitenlandsch bortTeeT tereent. In de Britsche kolonie Hongkong zijn ei' wel 10.000 slachtoffers van dit onmensche- lijk systeem van gewin. KATHOLICISME EIN FASCISME 'IN ITALIË Door Mgr. ENBICO PUCCI. Rome, November 1930. De Katholieke Jeugdbeweging neemt in Italië een zeer gewichtige plaats in, waar mee in de toekomst degelijk rekening dient te worden gehouden. Weliswaar is de vrijheid van vereo.niging in het Fascisti sche Italië door het politieke monopolie van den staat beperkt, mar de Katholieke jeugd kan toch, ingevolge de bepalingen an 't concordaat, onder toezioht van de Katholieke actie haar werkdadigheid ont plooien en nu het fascistisch regiem zich langzamerhand ontwikkeld heeft, is de Ka tholieke jeugdbeweging ook gevrijwaard 'an tegenwerking of verdachtmaking van den kant der Fascistische organisaties. Het terrein van Kerk en Staat voor ieders werkzaamheden, is zorgvuldig afge bakend. Vroeger kon men in de Corriere d'Italia voortdurend lezen, dat de Fascis tische staat bijna dezelfde was als de Ka tholieke staat. Maar toen de plaatselijke Katholieke Jeugdvereenigingen in de pro vincie door een troep fascistische herrie makers werd lastig gevallen, toen was i wel benieuwd om te weten, wat de Corriere daarvan zou zeggenNiets Nu liggen deze feiten heel nuchter voor ons. De Minister van Justitie, Rocco, heeft in de inleiding van zijn boek „De Veran deringen die hebben plaats gegrepen in het Staatsbestuur", verklaard, dat de fas cistische staat zijn eigen moraal, zijn eigen godsdienst, zijn eigen politieke zending in de wereld, zijn beoefening der sociale rechtvaardigheid en eindelijk ook haar eigen economisch program heeft. De Fas cistische staat moot de zedelijkheid verde digen en propageeren en derhalve kan zij zich niet afzijdig houden van godsdiensti ge vraagstukken. Het fascisme moet den godsdienst, dien zij voor den eenig waren houdt, erkennen en beschermen en dat is dus de Katholieke godsdienst. Uit deze be kentenis en uit heel den geest van het boek spreekt duidelijk, dat het katholicis me de staatsgodsdienst is en dat het con cordaat zeker wordt uitgevoerd. De Duce stelt dat zelf ook op hoogen prijs. Maar toch mogen we niet uit het oog verliezen, dat de staat, wanneer hij zijn wil kenbaar maakt, eischt en onverbiddellijk eischt, dat zij gehoorzaamd zal worden en de eischon, die zij aan de jeugdorganisatie gesteld heeft, zijn wel van dien aard, dat zij uit de eigenaardige moreele opvattingen van den staat zijn voortgekomen. De fascistische staat wil dus met den Katholieken staat zijn, maar zij houdt ook rekening met den Katholieken godsdienst, zooals zij ook vriendelijk staat tegenover een cultureele taak, die Italië te vervul len heeft of tegenover de zucht naar ex pansie voor het Italiaansche volk. Maar het fascisme wijkt geheel af van de beginselen die door Leo XIII over de Christelijke Democratie zijn gegeven waar uit dus blijkt dat het slechts ten deele is doorgedrongen in de beginselen van het Katholicisme. Datzelfde beeld zien we ook in de dag bladen wanneer men daarmee vergelijkt wat de Osservatore Romano zegt: men ziet dan een kring van gedachten over het politieke en sociale leven, die in hun we zen en in hun uitingsvormen aanmerke lijk veel verschillen van de Katholieke be grippen over staat en volksgemeenschap. Het zijn vaak allerlei richtingen en stroomingen naast elkaar die bij de Fascis ten meestal een vitalistische kleur hebben. Men laat het ook vaak voorkomen alsof het fascisme iets heel nieuws ontdekt en doorgevoerd heeft b.v. de sport voor vrou wen en meisjes. Men heeft er het oude li berale regiem een verwijt van gemaakt, dat zij dit over het hoofd gezien heeft, maar men moet daarbij niet vergeten dat in vroegere jaren de vrouwensport ook in an dere landen van Europa haast niet be oefend werd. Maar ook hier ging het zoo als overal elders. Sport en volkshygiëne worden gezien en beoordeeld zonder de Christelijke opvatting en gedachtenwereld te zien die dat alles heel kalm en plicht matig behandelt. De Katholieke jeugd moet in dezen stormachtigen tijd het kompas van de oudere ervaring tot richtsnoer nemen: het congres van de Katholieke jeugd van Ita lië gaf daar dezer dagen het bewijs voor, hetgene duidelijk bleek bij do behandeling van de versohillendo vraagstukken die be sproken en behandeld werden. Zij noemen zich vol trots Volontari del Papa vrijwil ligers van den Paus. Do H. Vader heeft de duizenden afge vaardigden in een grooto audiëntie plechtig ontvangen: Z.H. was ton zeei-ste ver heugd dat er reeds zooveel jongens inge schreven waren, en dat er thans weer 50.000 nieuwe leden waren aangenomen, terwijl er 800 nieuwe kringen waren ge vormd. De H. Vader waardeerde net dat 1 deze jongemannen de Encycliek over de opvoeding bestudeerdon die in de Katho lieke vereenigingen zoo goed verzorgd is. Ten slotte was de H. Vader blij dat het godsdienstonderricht dat op de middelbare scholen gegeven werd, zoo'n gunstige in vloed uitoefende op den godsdienstzin van het volk. Do Paus vermaande de jongens om ijverig te werken voor de missie. De opvoeding der jeugd ligt dea Paus zeer na aan het hart, en zij heeit zoo'n heerlijk sociaal apostolaat te vervullen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7