D'MSDAG 25 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Hanze. De afdeeling 'Warmond van den R. K. Middenstandsvereeniging de Hanze zal hedenavond acht uur een alge- mee ne ledenvergadering houden in Hotel de Stad Rome alhier. Gezien de belang rijkheid van het programma is een groote opkpmst- gewenscht. KATWIJK AAN DEN RIJN. Do brandweer. Naar aanleiding van ons bericht over de brand van Vrijdag avond, in welk bericht staat dat de brand weer met de eerste werkzaamheden niet bijster gelukkig was, zoodat niet spoedig water gegeven kon worden, verzoekt men ons te berichten, dat de oorzaak hierin gelegen was dat onbevoegden de snuit naar het terrein van den brand hadden gebracht en getracht de snuit in werking te doen stellen. Hiermede was meer kwaad dan goed gesticht en moest een en ander weer afgesteld worden, eer de mj tor kon werken. Men had de twee monteurs te laat verwittigd, evenzoo de onder- brandmeesters. Nieuw winkelpand. De verbouwing van het voormalige Weeshuis der Nederl. Herv. Gemeente heeft haar beslag gekre gen. Er is een filiaal gevestigd door den bekenden bazar van v. d. Helm. Ons dorp is hierdoor een mooie winkel rijker gewor den. LISSE. Roodvonk. In de week van 16 tot en met 22 November 1930 is binnen deze ge meente een geval van roodvonk geconsta teerd. Werkloosheid. B:j den plaatselijken corresoondent van de Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering dezer ge meente staan '18 werkzoekende arbeiders ingeschreven. N00RDWIJK. Pastoor Sarter. De toestand van Pastoor Sarter gaat langzaam-aan achteruit. Z.E. heeft een slapeloozen nacht doorgemaakt. Direct stervensgevaar is nog niet aanwezig. „St. Hyacinthus". De bloemistarbei ders vergaderden onder voorzitterschap van den heer Jac. Zwarts in bet Juve naatsgebouw ter bespreking van het col lectief contract en eenige andere punten. Na opening en een welkomstwoord, spe ciaal tot den hoofdbestuurder, den heer B. N. Loerakker, werden de notulen der laatste vergadering gelezen en daarna on- gewijzigd vastgesteld. Hierna volgde de be spreking van het arbeidscontract, welke besprekingen zooals gebruikelijk is, niet worden gepubliceerd. Het eindresultaat was dat men zich aceoord verklaarde met het advies van het hoofdbestuur. Vervol gens zette spreker uiteen eenige in de Ziektewet naar voren gekomen practische bezwaren, waarin verandering dient, te ko men. Zoo kan het voorkomen, dat arbei ders, die enkel in het seizoen een drietal maanden in het bedrijf werkzaam zijn en na dien tijd nooit in loondiensj zijn, wan neer ze eventueel een maand na het ein digen der werkzaamheden ziek worden, recht hebben op een uitkeering volgens de Ziektewet. Daardoor gaat verloren wat de wet bedoelt, n.l. een tegemoetkoming te geven wegens loonderving. Verschillende frappante staaltjes werden door spreker gedemonstreerd. Dat zal ook binnenkort wel veranderd worden. Op een vraag van een der leden omtrent het pensioenfonds, wat zou worden ingesteld, deelde de heer Loerakker mede dat dit werkelijk er is en dat het vermoedelijk 1 Jan. a.s. in werking zal treden Het zal enkel gelden voor ar beiders in dienst van patroons, die bij het fonds zijn aangesloten. Uitbreiding zal natuurlijk wel plaats vinden, wanneer de collectieve arbeidsovereenkomsten bindend zullen worden verklaard. Het is als volgt, van toepassing. Bij 10 dienstjaren 6 per week, 15 dienst jaren ƒ7; 20 jnron ƒ8; 25 jaren ƒ9; 30 jaren 10; 35 jaren ƒ11; 40 jaren ƒ12. Het fonds keert 26 weken per jaar uit en wel van 1 December tot 1 Juni. Dit is vastgesteld, omdat verschillende 65-jarigen nog wel in staat worden geacht in den zo mer lichte werkzaamheden te verrichten. Dat voorkomt dat vreemde krachten zich hier komen vestigen en in den winter het werkloozen-aantaj kómen verhoogen. Ar beiders, die niet in staat zijn te werken, worden ondergebracht in de afd. Invalidi teit van dit fonds, zoodat dtn het geheele jaar uitkeering plaats vindt. Het invaliditeitspensioen bedraagt bij minstens 20 dienstjaren 7 per week; 25 jaren ƒ8; 30 jaren ƒ9; 35 jaar ƒ10; -10 jaren ƒ12. Eon en ander kan natuurlijk enkel nagekomen worden zoolang de pa troonsbonden contribueeren en medewer ken. Een groote stap in de goede richting voor de verzorging van de tot nu toe aan de liefdadigheid ^overgeleverde oude land- werkers! Dank werd gebracht aan den heer Loerakker voor zijn verstrekte inlich tingen. De voorzitter geeft nog in overwe ging te zorgen om niet met contributiebe taling achter te zijnanders kan geen werkloozen-uitkcering volgen. Ook moet men als men tewerk gesteld is zijn kaart inleveren. De jaarvergadering zal weer worden gehouden, zooals gewoonlijk, met een verloting van gereedschappen e.d. Men wordt er aan herinnerd dat men op den vastgestelden tijd moet komen stem pelen zoowel voor de gemeente als bij den secretaris, daar men bij-niet riohtig nako men der bepalingen kans beloopt uitgeslo ten te worden. De nieuwe geestelijk advi seur. kapelaan Heemskerk, die door om standigheden even later was gekomen, was inmiddels met eenige hartelijke woorden door den voorzitter geïnstalleerd, waarop de kapelaan bij de rondvraag het woord vroeg. Hij dankte den voorzitter voor zijn hartelijke woorden en hoopte, wanneer hij wat ingewerkt was, nuttig to kunnen sa menwerken in liet geestelijk en maatschap pelijk belang der leden. De voorzitter deel le uit goede bron mede, dat met 1 Decem ber de werkverschaffing zal beginnen. Hierna sluiting met den chr. groet. HILLEGOM. Offervaardigheid. Door den zeereerw. heer Pompe, Pasioor der St. Theresia-kerk te Rotterdam (Bloemhof) werd Zondag in de St. Joseph-kerk onder alle H.H. Missen een liefdadigheidspredicatie gehouden ten bate zijner arme werk. De daarop gevolg de collecte bracht 518.44 op; een mooi bedrag. Teckenschool. De afd. Hillegom van den Bond van Bouwvakarbeiders „St. Jo seph" heeft besloten tot oprichting eener teekenschool voor bouwkunde. De lessen vangen aan Maandag 1 Dec. en worden gegeven door Architect W. Kuitems al hier, twee avonden per week in lessen van 2 uur elk. Reeds 12 deelnemers hebben zich aangemeld. Bouwon. Het bouwen van een woon huis met bloembollenschuur voor de firma Telkamp-Van Leeuwen aan de Noorder laan (in de plaats van het verbrande com plex) is opgedragen aan den aannemer E. Schuit alhier. Misdadigers! Door het kantongerecht te Hoofddorp werden in één zitting niet minder dan 16 Hillegommers veroordeeld. Ofschoon het natuurlijk niet voor zeer ernstige overtreding was, is het tooh een beduidend aantal. TER-AAR. Lidwina-uitvoering. Zondagavond gaf de Lidwinaver. haar jaarlijksche liefdadig heidsuitvoering in het Patronaatsgebouw. Ruim 7 uur opende de zeereerw. Pastoor dezen avond, sprak zijn tevredenheid uit over de tjokvolle zaal. Vervolgens gaf spr. een korte uitleg van het te spelen stuk, zoodat het voor een ieder duidelijk was om te begrijpen. Verder wenschte hij allen een pleizierige avond, en hoopt dat een ieder zijn volle aandacht zal schenken. Er werd opgevoerd- „De Kapel in het Bosch", godsdienstig tooneelspel. Dit spel werd door de dames goed vertolkt, hoewel bij een beetje meer overtuigend spel, het zeker veel mooier geweest was. Sommige passages, die boeiend moesten zijn, waren liet niet, en hierdoor viel de Kern van het stuk een weinig naar beneden. De enscen- Dteting was prachtig. Onder de pauze, tusschen de bedrijven, werden er loten aangeboden, voor 25 cent. Een ieder nam natuurlijk de kans waar, want er stonden schitterende prijzen, zoo als taart, vleesch, een mooi piano-kleed enz. Onder groote belangstelling werden de nummers bekend gemaakt door den wel- eerw. heer kapelaan. Na deze verloting werd opgevoerd „Pol- ka-haar", blijspel in 4 bedrijven, bil uas een mooi uimig stukje, en dn lachspieren werden menig keer opgewekt. Bij elkaar genomen hebben de dames van de naaikrans, onder leiding van mej. v. ZwietenSpierenburg, ons op een aan gename manier vergast, en zij hadden hier voor na elk bedrijf, een spontaan applaus in ontvangst te nemen. Een extra woord voor mej. v. Zwieten is hier zeker op zijn plaats. De dames hebben werkelijk eer van hun werk gehad, dat bewees de volle zaal en het applaus. Ook de Parochianen hebben meegewerkt tot het welslagen van dezen avond, hoewel het somtijds eens hinderlijk was, het rumoer achter in de zaal. De grime, die als altijd op uitstekende wijze, verzorgd was door den heer J. Hoo- gervorst, had ook aandeel in het welsla gen van dezen avond. ZOETER MEER— ZEGWAART. Bijz. Vrijw. Landstorm. Alhier is ge houden een propaganda vergadering van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, afdeeling Zoetermeer-Zegwaart, in het gyinnastiekgebouw. Tot deze vergadering waren uitgenoo- digd de majoor J. Boots, commandant van het Landstormkorps Zuid-Holland West, en den res luitenant D. J. Karres, secr. der Gewest. Landstorm-Commissie, en de leiders van de afdeelingen in den omtrek. Hiervan waren o a. aanwezig de res. kapt. H. Valkenburg, leider van de afd. Pijn- acker en den heer Goldberg, voorzitter van deze afdeeling en de res luit. Poort vliet van de afd. Rijswijk. Verder waren nog aanwezig de beide wethouders van Zoetermeer, n.l. de heeren A. G. Scheer en J. W. Groeneweegen. Na opening van de vergadering door den voorzitter van de plaatselijke Com missie, den Ed.Acktb. He,r F. S. G. Bos, burgemeester van Zoetermeer-Zegwaart, die een woord van dank bracht aan den spreker van dezen avond, den weleerw. heer P Bootsma, leger-predikant te Zwolle, en de verdere genoodigden en aanwezigen, gaf het dubbel kwartet van de Chr. Zangvereen., bestaande uit de dames M. Veldhuizen. M. Krijgsman, A. de W en A. van Buitene en de heeren C. Blij- leven, J. Vermeer, J. Kardol en J. Roos, te hooren „Wij willen Holland houden"., „Eendracht maakt macht", ,.Tn Hollands duin" en „Holland". Dze nummers werden voor afwisseling voor en na de pauze op zeer verdienste lijke wijze ten gehoore gebracht. Achtereenvolgens werd nu het woord ge voerd door ds. Bootsma, majoor Boots, lui tenant Karres en kapitein Valkenburg. Daarna sloot de voorzitter, Burgemees ter Bos, de vergadering, doch op verzoek van Maj. Boots werd de vergadering vóór het sluiten verzocht, een driewerf hoera voor den Burgemeester, waaraan door al len werd voldaan. De voorzitter bracht aan den spreker, ds. Bootsma, en de overige sprekers op rechten dank voor hun moeite, die zij rich gegeven hadden om dezen avond zoo schit terend te doen slagen. Daarna zong de ge heele zaal uit volle borst: „Wij willen Hol land houden" en de voorzitter beloofde plechtig: „Wij geven Holland nooit" Gedurende de pauze gaven zich 7 'eden op voor aansluiting bij de B.V.L. en 14 le den voor de Burgerwacht. ZOETERMEER. Eeen voorjaars-vroegeling. Bij den landbouwer Glijnis alhier kan men het bijzondere feit zien van een schaap met 2 lammeren. Veor den tijd van het jaar is dit werkelijk iets bijzonders, het komt zel den voor dat vóór nieuwjaar een schaap lammeren heeft. Een vraag is nu: zijn de lammeren vroeg gekomen of laat? ZEGWAART. Een deur Ingedrukt. Vrijdagavond werden per aangespannen wagen mate rialen vervcerd naar den aannemer v. O. Bij het oprijden van het erf schrok het paard waardoor de materialen een voor deur van een woning vernielden. Onvoorzichtig. Toen de motorrijder F. L. alhier, over het Lage Einde reed op Zaterdagavond, stak een wielrijder, ge naamd M. uit Benthuizen, zonder een tee- ken te geven onverwachts de straat over. Ten einde een aanrijding te voorkomen, reed de motorbestuurder tegen den trottoir band. Hij kwam daarbij te vallen, bezeer de zich. terwijl de motor werd beschadigd. De politie maakte tegen den onvoorzichti- gen wielrijder proces-verbaal op. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN'HET VERKEER. Door een auto aangereden. Spoedig overleden. Onder de gemeente Kloetinge is de 24- jarige J. S. uit Ierseke. die per rijwiel te rugkeerde van een cuisus te Goes, door een autobus aangereden en dermate ge wond, dat hij in het ziekenhuis te Goes spoedig na aankomst overleed. Jongen doodgereden. Gisterochtend heeft op de Boompjes te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats ge had. De 14-jarige D. D. K., gewoond hebbende op den Groene Hilledijk is daar met zijn fiets onder een vrachtwagen, geladen met 5 ton cement geraakt, waarbij het rechter- achterwiel hem over den hals ging. De jongen wa« onmiddellijk dood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. Onder een wagen. Te De Werken bij Sleeswijk had de on geveer 18-jarige.arbeider de H. het ongeluk onder een bietenwagen terecht te komen, waardoor hij een gecompliceerde dijbeen breuk bekwam In bedenkeliiken toestand is hij naar het ziekenhuis te Gorinchem overgebracht. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Op een overweg blijven steken. Gisterenavond is door den trein, die tien voor negen van Rotterdam te Maas sluis arriveert nabij den overweg Booner- sluis een luxe auto, bestuurd door den heer N. uit Amsterdam gegrepen en totaal ver splinterd. Even voordat de trein ter plaatse arri veerde, wilde een auto, komende uit de richting Maassluis en een auto, die van Rotterdam kwam, elkaar op den overweg passee'ren. Eerstgenoemde auto week teveel naar rechts uit, waardoor hij in het zand tusschen de biels terecht kwam en niet zoo spoedig van daar te verwijderen was. De twee inzittenden konden zich bij tijds uit de auto verwijderen, maar niet tegenstaande een wisse'wachter nog poo gingen had gedaan den trein vóór den overweg tot stilstand te brengen, kon -liet worden voorkomen, dat de auto door den trein werd gegrepen en totaal verst Hriterd tegen het nabij gelegen wachthuisje werd I geslingerd. i Yan de locomotief geraakte de lucht- j drukrem onklaar, zoodat de reizigers van den trein hun reis niet konden vervolgen, en zich naar het station Maassluis moes ten begeven om op een volgenden trein te wachten. Het treinverkeer ondervond vijf kwar tier vertraging. Ernstige brandwonden opge'oopen. Maandagochtend is ten huize der fami'ie A. aan de Valkenboschkade te 's-Graven- hage een ernstig ongeluk gebeurd, dat echter beter is afgeloopen, dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Een 22 jarige dochter van den heer A. wa-s bezig met het wasschen van een jurk in waschbenzine. Zij kwam daarbij te dicht bij de brandende kachel, waarop de benzine in brand vloog en ook de kleeren van het meisje vlam vatten. Haar vader kwam dadelijk te hulp, met het gevolg echter, dat ook zijn kleeren in brand ge raakten. Slechts met de grootste moeite ge'ukte het de vlammen te dooven en toen bleek, dat beiden ernstige brandwonden hadden bekomen. De heer A. en zijn dochter wer den naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Daar bleek, dat de verwondin gen van het meisje van zoodanigen aard waren, dat opname in het ziekenhuis nood zakelijk was. De heer A. echter kon, na verbonden te zijn, weer naar zijn woning terugkeeren. Van een wagen gevallen. Te Kapelle (N.-Br.) viel de vijf-en-veer- tig-jarige Joh. Z. van oen met bieten gela len wagen en werd dermate gewond, dat hij Zondagmorgen in het ziekenhuis te Goes is overleden. Verdronken. Zaterdagavond werd de 16-jarige dek- knecht L. B. van de in de Leuvenhaven te Rotterdam liggende m otorboot „Broeder trouw" vermist. Daar men vermoedde, dat hij tijdens den storm over boord zou zijn geslagen, werd de rivierpolitie gewaar schuwd, die onmiddellijk begon te dreg gen, maar later in den nacht tengevolge van het hooge water dit werk moest sta ken. Gisterochtend heeft zij echter het lijk van den jongen uit de rivier, nabij he; Bol werk opgehaald. Het is.naar Crooswijk ge bracht. DE BEERSCHE OVERLAAT IN WERKING. Maandagmiddag te half vijf bereikte de waterstand van de Maas een hoogte van 10.82 Meter plus N.A.P. De Beersche Over laat, die zooals men weet bij een stand van 10.80 Meter plus N.A.P. dienst doet om het overtollige Maaswater af te voe ren, werkt thans op de twee laagste pun ten. Er is geen sprake van gevaar. Men neemt aan, dat bij toenemenden was van de Maas Wcengdagmogren de Elfxweg, die een schakel vormt in den grooten ver bindingsweg NijmegenGrave's Her togenbosch, zoodanig zal zijn overstroomd, dat het verkeer tusschen Nijmegen en Den Bosch zal moeten worden stopgezet. De was van de Maas bij Grave bedroeg van gistermorgen 8 uur tot gistermiddag half vijf 24 c.M. Verwacht wordt, dat spoe dig een daling van het water zal intre den. Wanneer dit het geval is. zal, zoodra het water lager staat dan 10.80 Meter plus N.A.P., het stoomgemaal in werking wor den gesteld, om het ondergeloopen gebied leeg te pompen. Te Lage-Zwa'uwe. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de dijkbewoners te Lage-Zwaluwo door de politie gewekt in verband met den hevigen storm en den snel-opkomenden vloed op het Hollandsche Diep. De Sint Louis-polder, Kruisgeldpolder en Eooge- en Lage Harmoniepolder overstroomden geheel. De vloed kwam met zulk een ge weldige kracht opzetten, dat het water de woningen aan den Noordelijken dijk binnenstroomde. Men heeft toen in aller ijl vloedplanken tusschen de huizen ge plaatst en het vee in veiligheid gebracht. Alle kelders liepen vol. Teen de vloed zijn hoogtepunt had bereikt wees de peilschaal een stand aan van 3.22 Meter bovert A.P. Ook de Dorpstraat had van het water te lijden. Op sommige plaatsen had het een hoogte van 1 Meter bereikt. Op Tholon. De Noordwesterstorm zweepte Zondag nacht het water uit de Schelde zoo he vig op, dat te ruim drie uur te Tholen een was van ruim 1*4 Meter werd gecon stateerd. Het water stroomde hotel Hoek en en kele huizen binnen.-Door middel van vloed- balken wist men verder doordringen van het water te voorkomen. Aan de overzijde van de Thoolsche brug is de Rijksweg over een lengte van ruim zeven Meter wegge slagen. De weggespoelde grondmassa is grootendeels terechtgekomen in den oester put waar groote materieele schade werd aangericht Een gedeelte van een bcton- muur werd meegesleept. Te Maassluis. Als gevolg van het opstuwende zeewa ter werd Zondagmorgen te Maassluis bij na de geheele buitengemeente onder wator gezet. De Taanschuurpolder staat gplieel blank. De Minister de Visser-school liep eveneens onder water. Ook de electrische kuiperij en zagerij van de firma de Neef had veel van haar water te lijden. Pontverbinding bij Huissen opgeheven. Te Huisen bij Arnhem is het pontvcer weggenomen, daar de uiterwaarden bla*>k staan. De verbinding aan het Loover met de Lijmers wordt thans onderhouden door roei- en motorbooten. DE WAS VAN DE WAAL. Toegangswegen in Nijmegen afgedamd. Maandagavond had de Waal een stand bereikt van 12.12 Meter plus N.A.P. Het water wast nog ieder uur 1 2 c.M Van den Boven-Rijn worclt nog steeds was ge meld. De regens houden aan en de lage, lan den langs den Duitschon Rijn zijn onder geloopen. Tn den Ooypoldor bij Nijmegen heeft men reeds voorzorgsmaatregelen ge nomen om de bewoners bij eventueele wer king van den Eriekomschen dam onderdak te verschaffen. Men vreest hier een toe stand als in 1926, toen groote stukken land zijn overstroomd. De toegangswegen in Nijmegen naar Groote Straat, Vosstraat en Lage Markt zijn reeds afgedamd. Aan de Lage Kade staat het water reeds een hal ve Meter tegen de buitenmuren der huizen. Maandagavond elf uur wees de stand van de Waal 12.30 plus N.A.P. en steeg het wator nog steeds. Maandagavond ging in Nijmegen de me- dedeeling, dat Keulen nog minstens oen meter was had en dat alle laag gelegen landen langs den Rijn tusschen Keulen en Emmerich ondergeloopen waren, znodat nu de volle was op de beneden Waal en Rijn zou neerkomen. De toestand in den polder te Ooy, te Beek bij Nijmegen, waar ongeveer honderd gezinnen waren was gisteravond, nog critieker geworden. Het water stond nog ongeveer 90 c.M. onder do kruin van den zoogenaamden Eriekom schen dam, zoodat de vrees groot is, dal de geheele Ooy-polder, welke reeds blank i staat van kwelwater, zal onderlooperi. De toestand van het oogenblik is critiek en Er v i wèlgfcouwd Wat hen er uitzien, als ze kj/cding droegen, ttie Jnj hun [ichaamsbou\^volkomcn passen zou. Gfeen opvul- niet dat zoo overdreven ge tailleerde in kleeding, maar de eerlijke snit en de zuivere pasvorm van de Kreymborg- coupe kleedt mannelijkl Daarom, als ge een nieuwe winterjas noo- dig hebt, denkt er dan -»tu Kreymborg-coupe 1 Kreymborg ÜHAÜ43ÏLE laJuiJaliSSTSi. £43 herinnert aan de situatie van 1926, toen de geheele Ooy-polder is ondergelooi en. In de gemeente Ubbergen-Beek zijn door de Watersnoodcommissie reeds de noodige maatregelen genomen om de bewoners bij eventueele overstrooming aan onderdak te helpen. De rivierwacht bij Millingen, is Maandag middag ingesteld. Des middags is ten Oos ten van Beek de zoogenaamde Kadiik op eenige plaatsen overgeloopen, zoodai het water in het meer, dat loopt van Nijme gen naar het Wijier, de lage polders heeft blank gezet. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Belemmering van den uitzaai. In de Brabantsche Kempen is door den voortdurenden regenval een watertoestaiid ontstaan, dat op vele akkers de w'nter- rogge niet kan worden uitgezaaid. Daar het voor dezen uitzaai spoedig te laat zal zijn en het er niet naar uit ziet, dat de waterstand op deze landerijen spoedig zal dalen, dient met een vrij wat lagerer- rog- genzaai dan normaal in genoemde land streek te worden rekening gehouden. Schip in nood. Men heeft te Lemmer noodseinen ont vangen van een tot dusver onbekend schip, dat bij de Lemsterhaven in nood verkeert. De motorreddingsboot „Hilda" en eenige Lemstervisschers zijn van Lemmer ter as sistentie vertrokken. Omtrent het bij Lemmer in nooc! vcr- keerende schip wordt nader gtfïnéld, dat dit door de motor reddingsboot „Hilda", geassisteerd door een motorvlet, met averij in binnengebracht. Het bleek te zijn het ijzeren tjalkschip „Broedertrouw", schip per Jan Harders, en gedomiliceeid to Leeuwarden. Het schip was op weg van Kampen naar Lemmer met een lading veekoeken aan boord en werd door den storm overvallen. Behalve de schipper be vonden zich nog aan boord diens vrouw en drie kinderen. De IJsel buiten zijn oevers. De IJsel heeft te Zutphen Maandagmor gen een stand van 6.78 Meter bereikt De uiterwaarden en de om de stad liggende bouw- en weilanden zijn overstroomd. Ver wacht wordt, dat de Baaksche Ovclaat hedenochtend zal beginnen te werken, waardoor de weg naar Emmerik onder wa ter komt. De tram Zutphen-Emmerik r/al dan den dienst op het traject Zutphen- Baak moeten staken. Wordt, een stand van 8.20 Meter bereikt, hetgeen niet onwaar schijnlijk is, dan zullen meer toegangswe gen naar de stad onderloopen. In Zeeland. De hooge waterstand heeft groote scha de aangericht aan de oesterkweekerij-cn ie Ierseke en Wemeldinge. Verschillende oesterzeven en -manden zijn weggespoeld. Aan het Katscheveer is groote schade aangericht aan den steiger van de provin ciale boot. Zondag kon dientengevolge de boot niet aanleggen. Ook de zeedijk te West-Kapelle heeft belangrijke schade gekregen. Zondag wa ren dertig dijkwerkers bezig om de gaten, die in den dijk waren geslagen, te her stellen. Waalwijk onder water. De toestand te Waalwijk in verband met het hooge water is aanmerkelijk ver ergerd. De geheele St. Anthoniusstranf vanaf de eerste Zeine tot bijna aan den vatertoren is één watervlakte. De bowo- ïers zijn als het ware iu hun woningen op gesloten. Ook het H. Hartplein tegenover le St. Anthoniuskerk staat grootendeels onder water, zoodat men Zondag oin de kerk te kunnen bereiken noodbruggen heeft gelegd. Ook de eerste Zeine (West zijde) is thans één watervlakte.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6