Igoederen-Afdeeling I HAARLEMMERSTRAAT 130*136 ACADEMIENIEUWS TELEGRAMMEN DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HU Hooaiiic] U UIT ONZE zij is de gra b*»1 meest uitgebreidste hier ter stede j BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in tien morgen van 24 Nov. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 760.8 te Toulouse. Laagste barometerst.: 732.6 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 25 Nov.: Matige tot krachtige tijdelijk stormach tige Zuid-Westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 10.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 4.24 uur tot Woensdagmorgen 7.09 uur. WINKELSLUITING ST. NICOLAASDRUKTE. Van 26 November tot en met 6 Decem ber a.s. (behalve Zondag, 30 Nov.) mogen de winkels geopend blijven tot 11 uur-des avonds. Het winkelpersoneel van 18 jaar of onder mag vanaf 25 November tot en met 5 December (let wel 5 Dec) gedurende die periode 62 uren per week en 11 uren per dag arbeid verrichten. Naast de arbeidslijst moet een ge schrift hangen, waarop de werk. en rust uren zijn aangegeven. R.-K. verpleegsters. Door mevrouw M. E. SteijgerAsper- slagh werd Maandagvond een lezing ge houden voor de R.-K. verpleegsters der afd. Leiden over het misdeelde kind. Helder en duidelijk was de voordracht van mevrouw Asperslagh, die tot het ein de toe met zeer veel aandacht werd ge volgd. Vooral voor verpleegsters, die door haar arbeid met dergelijke kinderen in aan raking komen, was deze lezing van zeer veel nut. Kapelaan Van Schaik was dan ook aller tolk, toen hij mevr. Asperslagh uit naam van alle aanwezigen hartelijk dankte en haar als 'n kleine herinnering een kalender aanbood, als aandenken tevens van den R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters, door welken bond deze kalenders worden uitge geven voor het ondersteuningsfonds der verpleegsters. Jaarfeest R. K. Graf. Bond. Zondag j.l. vierde de R. K. Graf. Bond afd. Leiden zijn 22ste Stichtingsfee6'. Begonnen werd met een H. Mis, opge dragen in de kapel der Eerw. Zusters Do minicanessen aan de St. Jaoobsgracht, on der welke H. Mis de gezangen werden uit gevoerd door eenige leden der afdeeling, onder leiding van den heer Riebeek, orga nist aan de kloosterkerk Haagweg. Zon der uitzondering naderden allen tot de H. Tafel. Hierna had een gemeenschappelijk ont bijt plaats in het gebouw der St. joseph- Gezellen-Vereeniging. Tijdens het ontbijt werd een collecte ge houden voor de R. K. Steenzetters en had een verloting plaats ten bate van het vaandelfonds. Hiermede was de ochtendviering ten einde en daarmede ook het schoonste ge deelte van den feestdag. 's Avonds had er te 8 uur een feestelijke bijeenkomst plaats in de Concertzaal „Con cordia", waar schoone muziek en leutige voordrachten de aanwezigen amuseerde. Te omstreeks 11 uur eindigde deze be schaafde, op echte roomsche wijze gevier de feestdag. Bescherming van slachtoffers in den naaimachinehandel. Wij herinneren den lezers er aan dat hedenavond tusschen 7 en 8 uur in het ge bouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken te Leiden (Ingang Leven daal) gelegenheid bestaat om mondeling klachten in te dienen tegen den laatsten tijd aan het daglicht gekomen onoirbare practijken in den naaimachinehandel. Ook degenen, die inlichtingen daarom- rent kunnen verstrekken zullen in het al- emeen belang handelen door zich aldaar »ij de Commissie* die het kwaad afdoende 1 kunnen bestrijden zoodra zij de wijze n colporteeren enz. in alle bijzonderhe den kent, tijdig aan te melden. Indien het publiek aan den oproep ge volg geeft zal men niet alleen talrijke ge dupeerde werkloozcn kunnen beschermen, doch ook kunnen bewerkstelligen, dat de genen, die zich ten onrechte achter hun col porteurs en reizigers trachten te verschui len, ten deze niet vrij zullen uitgaan. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 223. Sociëteit voor Che mische Industrie Katwijk. Katwijk, Prins Hendrikkanaal. Uïttr. Comm.: Mr. W. C. Beucker Andreae, 's-Gravenhage, d.d. 15 Juli 1930. De 2de ploeg dienstplichtigen der lich ting 1930, niet bestemd voor kaderoplei ding bij het onbereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie alhier, sinds 16 Juli voor eerste oefening onder de wapenen, vertrekt 31 December met groot verlof. Bij ministerieele beschikking is hier ter stedo een militaire werkplaats voor zadel makers opgericht. De wethouder van Financiën, de heer Goslinga. zal deze week niet Woensdag, doch Donderdag te 2.30 uur spreekuur houden in het Raadhuis, Rapenburg 12. De gewone maandelijkschc vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zal gehouden worden op Vrij dag 12 December in h4t Nutsgebouw. Als spreekster zal optreden mej. dr. J. A. Nij- land te Amsterdam, met het onderwerp: Het handschrift van Vondel's vertaling naar Tasso's „La Gerusalemme Libera ta". Op Ret bureau van Gemeentewerken is hedenmorgen door B. en W. aanbesteed: Het inrichten van een terrein ten Zuiden van den Haagweg tot speelterrein (Wes terkwartier) en het bouwen van een brug wachters-posthuis op den Oude Singel na bij de Pauwbrug (in 2 perceelen). Ingeschreven was als volgt: Hoek en Joh. Smits, Alphen a. d. Rijn, I 4789; Warnaar en Hoogstraten, Leiden, I 4973, II 1339; v. d. Velde en de Jong, Oegst- geest, in massa 5000; v. d. Lelie en Kan tebeen, Leiden, I 4690, II 1790, in mas sa 6460; Ballen, Leiden, "I 4884, II 1194; Brakman en Beuter, Voorburg, I 5733, II 1751', in massa f 7484; W. E. Neuteboom, Leiden, II 993; Koster en Co., den Haag, I 5279, II 1359; Muggè en van Klaveren, Leiden, II 989; Mar- celis en Heemskerk, Leiden. I 4739, II 971, in massa f 6999; Langeveld, Leiden, I 1992, II 1092. Voorts is aanbesteed: het vernieuwen van het riool in den Ma red ijk vanaf de Rijnsburgersingel tot de Aloëlaan met bij- behoorende werken. Hierop was a's volgt ingeschreven: Warnaar en Hoogstraten, Leiden 3949; de Winter en v. Weerpn, Leiden f 5100: Bax en Steenkist, Haarlem 4848; Mar- eeli8 en Heemskerk, Leiden 3089; Ko ning. Voorschoten 3724; v. d. Geer en Stuifzand, Leiden 4555; J. H. Sanders, Delft 5124. MUZIEK. Kolisch-Wiener Kwartet/'' Het wereldberoemde sensemblc Kolisch- (Wiener) Kwartet zal op het tweede abon nementsconcert van de Concertdirectie Dr. G. de Koos hetwelk zal plaats vinden op Vrijdag 28 Nov. a.s. om 20 uur in de Stads- gehoorzaal een kamermuziek-avond geven. Dien avond zal het ensemble kwartetten van Mozart, Bartok, Beethoven ten ge- hoore brengen. Buitengewone piana-matinée Robert Casadesus. De beroemde Fransche pianist Robert Casadesus zal op zijn piano-matinee, Zon dagmiddag a.s. in de groote Stadsgehoor zaal, werken van Rameau, Chopin (Sonate H-raoll op. 58), César Franck (Prélude, Choral et Fugue) en Liszt ten gohoore brengen. LEIDEN. Econ. doctoraal-examen Indologie de heer H. H. Dingemans (Den Haag): doctoraal-examen geneeskunde de hee- ren S. A. Liezenberg (Haarlem) en C. W. Schoorel (Den Berichten in een groot gedeelte van onze vorige oplage reeds geplaatst. STORM EN HOOG WATER. Hoog water rond Breda. Breda ligt le midden van een groote wa tervlakte. Aan alle kanten staan uitge strekte landerijen blank. Tusschen Gimie ken en Breda zijn verscheidene straten overstroomd waardoor oa. een Christelijke NUTTIGE EN ZEER WELKOME ST. NICOLAAS. GESCHENKEN Voor Heeren, gjfieel voerd /4.95 Jï95 Nappa Hands^oenffT in diverse modekleuren, votfr Dames, met fraaie Bontrai^rfen geheej O QC gevoed 4.25 3.75 Nappa Handschoenen voor Jongens en Meisjes in alle maten voor handen. Opgericht 1875 HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG 2-4—6 school moest worden gesloten. Verschillen de beekjes en riviertjes zijn buiten hun oevers getreden. Ook ten Noorden en Westen van Breda staan veel landerijen onder water. De grachten en singels in de stad.,staan abnoraal hoog. De storm heeft hier Zaterdagavond een slachtoffer geëischt. Omstreeks 8 uur kwam de 28-jarige kruidenier A. W. v. P. aan de Parkkade om de daar liggende schippers zijn koopwaar te brengen. Hij moest op vier naast elkaar liggende sche pen klanten bedienen, doch is slechte on de eerste drie geweest. Tuschen het derdo en vierde schip is hij vermoedelijk door den storm op zij geworpen en mis gestapt Het loeien van den wind heeft zijn hulpgeroep overstemd. Gistermorgen is zijn lijk door de politie opgehaald. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Eén doode, vier gewonden. Heden morgen omstreeks 10 uur hoeft op den nieuwen Straatweg nabij de Vechtbrug nabij Muiden een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Twee luxe auto's kwamen met elkaar in botsing. Doordat belde of althans een van beide auto's oen zeer snelle vaart had, was de botsing buitenge woon hevig. Een der auto's vloog tenge volge van de botsing in brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de be stuurder van den wagen niet meer uit de auto kon komen. De man werd grootendeels verbrand'uit den wagen gehaald. Nadat dr. Niekerk uit Muiden de eerste geneeskun dige hulp en pastoor Koevoets, eveneens uit Muiden, geestelijken bijstand had ver leend, werd de ongelukkige naar Amster dam overgebracht. Een der andere inzit tenden brak een been en kreeg een ern stige hoofdwonde. Hij en nog twee andere personen werden naar de Majella-stichting te Bussum overgebracht. Nader vernemen wij nog het volgende: De heer P. Ingelse uit Bussum was met zijn %wagen naar Amsterdam geweest u.u een monteur van zijn fabriek te halen. Hij was op den terugweg naar Bussem, toen hij nabij de Vechtbrug in botsing kwam met de auto van den heer F. Wel- ter uit Klaten (Java) die tijdelijk hier te lande vertoeft. De botsing was zeer hevig en beide wagens werden nagenoeg geheel verwoest. De auto van den heer Ingelse vloog direct na do botsing in brand. De heer Ingelse, die den wagen bestuurde, brak een been en kreeg een ernstige hoofd wonde. Hij is in de MajeUa-stiohting te Bussum opgenomen. De monteur, J. M. J. van Giessen uit Schiedam, is verbrand. Toen hij uit den wagen gehaald was, leefde hij nog, doch hij is latei in het Burgerziekenhuis te Am sterdam, waarheen hij werd vervoerd, overleden. In den wagen van den heer Welter zaten nog de dames Sanders en Doelman. Do heer Weiter en de beide dames, kregen niet-örnstigc verwondingen. De heer W. en mej. S. zullen eenige dagen in de Ma- jellastichting te Bussum moeten blijven, terwijl mej. Doelman nadat zij in dit zie kenhuis was geholpen, onmiddellijk weer kon vertrekken. Nekkramp. Bij het 6-jarig zoontje van den heer H. Kampyon te Nieuw-Wolda is nekkramp geconstateerd. Het kind is naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd Woonhuis uitgebrand. Uit Veenendaal wordt ons gemeld: Za terdagavond is het woonhuis van den landbouwer H. van Brugge aan de School straat onder Ederveen totaal uitgebrand. De zoon van den heer v. Brugge had zich met een petroleumlamp naar boven bege ven. Op onverklaarbare wijze kwam hij te vallen. De lamp viel stuk, waardoor de op zolder aanwezige voorraad hooi vlam vatte. Eenige oogenWikken later stond het huis in lichte laaie. Van den inboedel kon niets worden gered. Een en ander was laag verzekerd. Boot terecht. De kapitein van de hedenmorgen te Schellingwoude binnengekomen Lemmer boot deelde mede, dat hij voor de Lemmer haven drijvende had aangetroffen een boot, bemand met een persoon. Waarschijnlijk is de boot een oudorlosser van de Zuider zeewerken en betreft het hier het schip, dat gisterenmorgen door den vuurtoren wachter op de Ven op ongeveer 3 Kilome ter Noordoost van dezen vuurtoren met de noodvlag in top werd gesignaleerd. W1SSELNUTE KRING EN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.23i/j Londen 12.06l/9 New York 2.48>/9 Panjs 9.76i/4 Brusse 34.641/2 Zwitserland 48.15l/2 Milaan 13.01 Madnc 27.80 Oslo -- 66.471/2 Kopenhagen 66.471/g Stockholm 66,72l/2 We*ne) 35.— Praai, 7.37 Prolongatie 11/4 0/q BEURSOVERZICHT. De affaire ter beurze had vandaag eeni ge uitbreiding ondergaan, doch de tend enz was beslist flauw. In de eerste plaats had den Kon. Olie ernstig van aanbod te lijden en na lager inzet daalden de koersen tot het laagste peil, dat de vorige weken werd bereikt. Amerikanen hadden een beperkte markt en ondergingen weinig wijziging. Van de Industrieeiep traden Margarine Unies weer op den voorgrond. Het fonds was aangeboden en daalde zelfs een ogen blik beneden 200 pet., waarna een herstel intrad. Philips wederom lager evenals Accoustieken. Aku's boden goed weer stand. In de Suikers was het ook al niet gunstig gesteld. H.V.A.'s verloren een 10-tal pets. en diverse minder courante soorten brachten het er niet beter af. Rubbers ge drukt, ofschoon de Rubberprijzen goed ge handhaafd bleef en de Engelsche voorrad on juist volgens raming waren toegenomen. Tabakken eveneens gedrukt en de voor naamste Sumatra-soorten leden niet onbe langrijke verliezen. Scheepv. stil. Scheepv. Unies leger. Mijnwaarden veronachtzaamd. Amerikanen hadden een kleine markt met overwegend lager koersen. LAATSTE BERICHTEN HET H00GE WATER. Uit Ubbergen wordt ons geseind: Ten aanzien van den toestand in de pol ders Ooy en Erlekom boven Nijmegen, kun nen wij melden, dat nog geen rivierwater iri deze polders is binnengestroomd. De bevolking is evenwel ernstig bevreesd, dat de overlaat zal gaan werken, waardoor eenige honderden menschep hun woningen zullen moeten verlaten. Allerwegen is men dan ook bezig have en goed zooveel mo gelijk in veiligheid te brengen. Stallen en hooger gelegen plaatsen worden in gereed heid gebracht om er tijdelijk te kunnen verblijven. Een gedeelte van den veestapel is reeds in veiligheid gebracht om zoo noodig terstond te kunnen vertrekken. Men verwacht, dat de val zoo spoedig zal intreden dat de polders niet zullen worden overstroomd. Wij vernemen, dat de burgemeester van Ubbergen dezer dagen een telegram heeft gezonden aan den minister van Waterstaat, waarin opnieuw op den gevaarlijken toe stand van do polders van Ooy en Erlekom wordt gewezen. Geef rekenschap van uw rentmeesterschap. Hot Gerechtshof tc den Bosch heeft arreBt gewezen in de zaak tegen den rent meester W. C. Th. L. uit Utrecht. Deze was door de rechtbank te den Bosch ver oordeeld tot 10 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, terzake dat hij tusschen 1 Januari 1924 en 1 Dec. 1928 te Grave, terwijl hij als rentmeester tegen loon in dienst was van het Burgerl. Armbestuur, St. Catharina gasthuis en Weezeufonds en het succursaal St. Elisabeth te Grave, op zettelijk zich wederrechtelijk heeft toege ëigend diverse obligaties ten nadeele van bedoelde instellingen. Het Hof veroordeel de verd. tot 10 maanden gevangenisstraf. Wegens valschheid in geschrifte door -*en aanslag biljet voor de grondbelasting 1928 voor het hospitaal van St. Catharina of het Gasthuis te Grave valschelijk op te maken en te vervalschen was dezelfde verd. door de rechtbank te den Bosch veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Het Hof heeft ook deze straf in een onvoorwaardelijke veranderd. BIOSCOPEN. Casino; Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen Trianon: Goedgekeurd. City: Niet afgekeurd voor volwassenen De Waal watt nog itttdi. De stand van de Waal was hedenmor gen 12-52 M. boven N.A.P., hetgeen een was beteekent van 34 c.M. De Waalkade dreigt geheel onder te loopen. Het water staat thans tot aan de electrische centrale. Wanneer de was nog aanhoudt, zal met het leggen van dammen worden begonnen. Schip in nood. Tuschen Kuinre en Schokland verkeert, een onbekend schip in nood. De motorred dingboot „Hilda" is van Lemmer vertrok» ken ter assistentie. De postvluchten naar IncTTf. Aneta-Vaz Dias meldt, dat volgens een radiografisch bij de K.L.M. ontvangen te legram het 3c postvliegtuig voor Indië, do P.H.A.G.A., hedenmorgen te 9.40 uur (A'damsche tijd) te Batavia is geland. Overval te Lonneker. Te Boekelo onder de gemeente Lonneker is gisteren de 05-jarige alleenwonende landbouwer W. A. door twee als heer ge- kleede personen, die zich voor belasting ambtenaren uitgaven, overvallen en aan handen en voeten gebonden. Zij dwongen den ouden man te zeggen, waar zijn geld was opgeborgen. Op zijn aanwijzing namen zij 500 uit een lade mede. Van de dader» ontbreekt elk spoor. Het Rijnwater zakt. KEULEN, 23 November. (V. D.). He denmorgen wees de peilschaal te Keulen 18.14 M. an. Uit het gebied van den Boven- Bijn en de zijrivieren wordt val van het water gemeld. Maar te Keulen blijft het water nog stijgen. De ontvluchting van majoor Franco. PARIJS, 25 Nov. (V. D.). Volgens uit Madrid ontvangen berichten toont men in Spaansche regeeringskringen groo te onrust in verband mot de ontvluchting uit de gevangenis van den wegens republi keinsche actie gearresteerde vlieger-offi cier majoor Franco. De ongerustheid over de ontvluchting schijnt voornamelijk ver oorzaakt te worden doordat deze samen valt met de steeds weer opduikende ga- ruchten betreffende een komenden militai ren opstand. Majoor Franco geldt als de onbetwiste leider van liet corps luchtvaart- officieren, waarvan bekend is, dat zij bereid zijn aan een opstand deel te nemen. Majoor Franco zou Zondagavond de mi lilaire gevangenis te Madrid verlaten 0111 begeleid door een officier van de civiele garde naar de vesting San Christobal over gebracht te worden om daar zijn 8 maan den gevangenisstraf uit te zitten. Ernstige mijngasontploffing in Zuid-Afrika. JOHANNESBURG. 26 November (V.D.) In een kolenmijn te Groot Vlei aan den Zuidelijken Rand vond een ernstige ont ploffing plaats, waarbij één Europeesche en twee jnlandsche mijnwerkers werden gedood en drie inlanders ernstig gewond. De dijk doorbraken in België, BRUSSEL, 25 November. (D. V.). Bij Dendermonde zijn 40 gaten van 50—80 M. breed in de Scheldedijk geslagen. Te Gem bergen moesten weer 100 huizen worden ontruimd. De water voorziening-van Ant werpen te Waalhera wordt ernstig be dreigd. Het garnizoen uit Mechelen is ter bescherming tegen het opkomende water vertrokken. De vorig jaar herstelde bres sen zijn nog intact gebleven. Bij Hoboken heeft het Scheldewater een bres in de dijk geslagen, die 100 M. breod is. Uit Frankrijk wordt een val van de Maas gemeld. Litwinof vorzitter van den Raad van Volkscommissarissen? KOWXO, 25 Nov. (V. D.). Uit Moskou wordt gemeld, dat het voornemen zou be staan Litwinof na zijn terugkeer te Mos kou te kiezen tot \-oorzitter van den Raad van Volkscommissarissen der Sovjet-Unie, aangezien Rykof na afloop van zijn verlof niet meer op zijn post zou terugkeereq. Litwinof zou echter plecht* voorzitter van den Raad willen worden, wanneer hij de functie van Volkscommissaris van Buiten- landsche Zaken erbij zou kunnen blijver be kleedcn. In December zal, naar verluidt, het Centraal Comité der Communistische Partij der Sovjet-Unie hierover beraad slagen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3