BINNENLAND SPORT LAND- EN TUINBOUW UIT DE RIJNSTREEK Agenda STADSNIEUWS ISDAG 25 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EER5TE BLAD PAG. 2 ITALIË iTALlE WIL ONTWAPENEN, MITS.... In een onderhoud met een vertegenwoor- iger van de „United Press" heeft Musso- ni verklaart dat het fascistische Italië eel liever huizen dan oorlogsschepen zou illen bouwen. Italië is naar Genève ge daan omdat het aan alle beraadslagingen over den vrede wil deelnemen. Italië is ook tot ontwapening bereid wanneer de andere staten hetzelfde zouden doen. Het peil der Italiaansche bewapening mag ■chter niet lager worden dan dat der an- ere staten. Zoolang andere staten bewa- enen, moet ook Italië bewapenen om den rede te kunnen verdedigen. AMERIKA YOUNGPLAN-HERZIENING BINNEN EEN JAAR? Meening van dr. Schacht. In een rede van de Foreign Policy Asso ciation te Baltimore wees dr. Schacht er op, dat de redevoering van dr. Curtius al les bevestigde, wat hij gedurende zijn reis in de Ver. Staten had verklaard. Schacht meende te kunnen voorspellen, dat de her ziening van het Young-plan nog binnen een jaar officieel aan de orde zal worden gesteld, indien cr geen maatregelen wor den getroffen, die het Duitschland moge lijk maken zijn export met de helft te ver- grooten. Op deze vergadering sprak eveneens de Amerikaansche regeeringsadviseur David Friday. Hij was het met de argumenten van Schacht eens, doch meende dat er wel drie of vier jaar zullen verloopen, eer een her ziening der herstelbetalingen met succes aan de orde kan worden gesteld. ZAL HET BROOD DUURDER WORDEN? Als het maal- en menggebod zal worden ingevoerd. De akkerbouwcommissie der Holl. Maat schappij van Landbouw schrijft, dal uit 100 K.G. tarwe omstreeks 73 K.G. bloem komt en van deze 73 K.G. bloem bakt men omstreeks 100 K.G. wittebrood. Een prijsverhooging van hoogstens 1 per 100 K.G. tarwe beteekent of liever kan beteekenen een prijsverhooging van hoogstens 1 per 100 K.G. wit brood. Dit komt neer op nog geen V, cent per broodje v. R.K. LANDBOUWBEDRIJFSRAAD In de Sociëteit van de Rotterdamsche Dier gaarde heeft de Algemeene R.K. Landbouw- j Bedrijfsraad gisteren nder presidium van pa- 1 tei mr. dr. Arn. Borret S.J. zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Wij komen op deze vergadering in ons vol gend nummer uitvoeriger terug. MAATREGELEN INZAKE WERKLOOSHEID In verband met de toeneming van de werk loosheid heeft te 's Gravenhage een bijeen komst plaats gehad van de betrokken wethou ders van Amsterdam, Rotterdam, s Graven hage en Utrecht, in welke bijeenkomst ook aan wezig waren directeuren van diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon uit dio gemeen ten. Als resultaat van deze bespreking hebben B en W. der vier genoemde gemeenten twee gemeenschappelijke brieven doen uitgaan, een aan den minister van arbeid, handel en nijver heid en een aan den minister van binnenland- sche zaken en landbouw. In beide brieven wordt onder overlegging van gegevens omtrent de stijging der werkloosheid en van de uitge keerde steunbedragen de aandacht er op ge vestigd, dat die stijging niet beperkt is tot en kele gemeenten en bedrijven, zoodat het niet gaat om plaatselijke moeilijkheden; op grond hiervan wordt de verwachting geuit, dat ook de rijksregeering het hare wil doen om den toestand 't hoofd te bieden, zooals reeds thans geschiedt voor zoover betreft de door samen werking van rijk en gemeenten in het leven geroepen werkverschaffingen. Aan den minister van arbeid, handel en nij verheid wordt gevraagd een regeling b.v. als in 1929 in verband met de toen heerschende stren ge vorst is tot stand gekomen, te weten een verlenging van uitkeeringsduur uit de door rijk en gemeenten gesubsidieerde werkloozenkassen, tot welke verlenging de mogelijkheid zou moe ten worden geopend door verhooging der sub- sidieering. Aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, wordt gevraagd een regeling van werkloozensteun in het leven te roepen als vroeger gegolden heeft waarbij voor gemeenten met eenigszins omvangrijke werkloosheid steunregelingen voor rekening van het rijk en die gemeenten zouden gelden. R.-K. Kamer-Centrale Leiden. De vergadering van de R.-K. Kamer-Cen trale Leiden is Zaterdag gehouden in de Harmonie te Gouda. De vermelding „Gouda" was gisteren uit het verslag ge vallen. WATERPOLO Wintercompetitie H. Z. B. L. Z. C. I-S. V. H. I 5—1 FRANS.CH INVOERVERBOD VOOR NED. VEE. Een gevoelig nadeel voor den afzet van fok-vee Wij vernemen naar aanleiding van het be richt van het stopzetten der afgifte van in voervergunningen door de Fransche regeering aan de Nederlandsche veefokkers nog, dat wel iswaar de Veeëxport- en Handelsvereeniging te 's Gravenhage (leden van het Ned. Rund veestamboek) bij den uitvoer van vee naar Frankrijk weinig betrokken is, doch dat het met het Friesche fokcentrum anders gesteld is. Frankrijk koopt zijn Nederlandsche fok- dieren n.l. bijna uitsluitend in Friesland. De twee laatste jaren waren de Fransche koopers bijna geregeld in de weer in die provincies. Rij den verkoop van een der beste stamboek beslagen in Mei van dit jaar werd ongeveer de helft van het beslag der Franschen ipgekocht, waarbij prijzen van 1000 tot 1500 voor koeien betaald werden. Voor de provincie Friesland beteekent deze maatrege dan ook ernstige schade. In de eerste tien maanden van het loopende jaar betrok Frankrijk in totaal plm. 2500 stuks fck- en gebruiksvee, dat is méér dan één an der land, behalve België. Daarbij komt, zooals gezegd, dat de Fransche veefokkers ook belang stellen in de betere soorten fokvee (stamboekvee), en bereid zijn daarvoor bij voorkmende gelegenheden flinke prijzen te besteden. Voor ons fokvee was Frankrijk dus een afzetgebied van groote be- teekenis. Overigens is het geenszins de eerste maal, dat Frankrijk zijn grenzen voor Nederlandsch ve (uitgezonderd voor stieren) geheel sluit, doch het is hopen, dat de veterinaire autoritei ten er binnen niet te langen tijd in zullen sla gen, een regeling te treffen, die beide landen bevredigen kan. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN SCHAKEN Winterwedstrijd Leidsch Schaakgenootschap. In de hoogste groep van den winterwed strijd van het Leidsch Schaakgenootschap werden sedert de vorige opgave de volgen de partijen gespeeld: P. L. J. BassersIr. J. J. G. van Hoek 10. G. BosschaRas- sers 1/21/2, W. A. A. v. OtterloDr. C. H. HinsW. de Bruiu 10. W. H. Bos schaM. M. Segaar 1/21/2. Afgebroken is de partij HinsDemraen- dal. Het beste staan Bassers met 3 1/2 uit 4 en G. Bosscha met 2 1/2 uit 3. (Vervolg van 2e blad pag. 2). Na heropening der zitting wordt punt 9. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een nieuwe leening ter conver sie van bestaande 5-procentsleeningen, aangenomen. De leening betreft een bedrag van 664.270 tegen een rente van 4 y2 pet. Boskoopsche annexatie-plannen. 10. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, houdende boezending eener missive van het Gemeentebestuur van Bos- koou, waarbij verzocht wordt eene uitbrei ding van grenzen dier gemeente te bevor deren, met verzoek daaromtrent de meening van den Raad te mogen vernemen. De heer ten Cate Brouwer verwondert zich, dat zulk een belangrijk stuk zoo laat in den raad wordt gebracht en meent, dat het daarom beter zal zijn, het voorstel aan te houden ter nadere bestudeering De heer Boeren betuigt zijn volle in stemming met het voorstel. Spr. heeft echter eenige bezwaren en vindt b.v. dat Boskoop niet duidelijk maakt wat de financieele lasten zijn voor dat gedeel te, waarvan annexatie gevraagd wordt. Spr. ziet ook niet in, waarom de boom- kweekerij gevaar zou loopen, indien op eenige aangrenzende gronden dezelfde cul tuur zou worden uitgeoefend. Spr. meent dat Boskoop niets dan piefc- lutterigheden aanvoert om de grenswijzi ging te verdedigen. Het is te gek om los te loopen dat wij onze industriegrond aan de Gouwe zouden prijsgeven. De heer Sprey steunt ten volle B. en W. in hun voorstel en is het volkomen met den heer Boeren eens; Alphen toont veel ster keren groei dan Boskoop, en in de toe komst zal Alphen zich als centrum der Rijnstreek veel sterker uitbreiden dan Boskoop. De heer den Hertog voelt wel iets voor de motieven van Boskoop, maar is. alleen tegen de annexatie omdat we 10.000 per jaar belasting zullen derven. Als Boskoop echter 10.000 per jaar schadevergoeding wil geven, welnu geef dan Boskoop zijn zin. De heer Ruting is het ook met B. en W. volkomen eens, eerst moet Alphen ten voordeele van Boskoop een nieuwe weg helpen aanleggen en nu zullen ze nog eenige honderden H.A. willen inpalmen. De heer den Ouden voert aan dat de kweekers uit Alphen in Boskoop forensen belasting betalen en daartegenover heeft ze tegenover die Alphensche kweekers geen enkele financieele verplichting. Wat wil Boskoop nog meer"? Boskoop heeft er niets dan voordeel bij als deze polders bij Alphen blijven. Spr. gaat volkomen ac- coord met het voorstel van B. en W. De heer den Uil zegt- dat- de Boskoopers van een mentaliteit zijn die doen denken aan grootheids-waanzin; dat zijn we van Boskoop gewoon; maar spr. heeft zich niet voldoende kunnen oriënteeren en wil de zaak nog wel eens nader beschouwen. De heer ten Cate Brouwer wil het voor stel aanhouden om de betrokken inwoners in de gelegenheid te stellen om tegen de annexatie te protesteeren en daardoor nog meer steun verleenen aan het antwoord van den Raad. Spr. stelt daarom voor dit punt aan te houden. De voorz. zegt dat B. en W. wel eerder met deze zaak bij den Raad hadden ge komen, maar dat cr belangrijker werk op afhandeling wachtte. Echter dringen nu Ged. Staten op een spoedig antwoord aan en daarom moesten B. cn W het nu wel op de agenda plaatsen. Wat de heer den Hertog zegt is geen argument, en de heer den Hertog mag niet aanvoeren dat wij niet voldoende voor de buitenbewoners doen; de besluiten in de laatste maanden bewijzen toch wel het tegendeel. B. en W. zijn gaarne bereid, om in het antwoord nog eens extra te wijzen op de uitbreiding onzer industrieën. De heer Boeren is het niet eens met den heer ten Cate Brouwer om het antwoord uit te stellen; het zijn toch slechtB voor bereidende stappen, die we nu doen. De voorz. zegt dat deze zaak toch reeds uitvoerig in de pers is behandeld. De heer ten Cate Brauwer begrijpt niet waarom Ged. Staten aan Boskoop voet hebben gegeven om in 1921 te zeggen: „komt maar eens terug, als het jullie beter gaat". De voorz. begrijpt dit ook niet en kan zich niet indenken hoe Ged. Staten er toe zijn gekomen om dit in 1921 toe te zeggen. De Tweede Kamer staat echter op het standpunt dat het nu maar eens uit moet zijn met al dia annexatieplannen. De heer den Uil vraagt: Staan de Bos koopers bij Ged. Staten beter aangeschre ven dan het 'Alphensche gemeentebestuur? De voorz. zegt dat hij bij zijn nieuw jaarsrede wel heeft- uit laten komen, dat we nog al eens moeilijkheden hebben met Ged. Staten; dat is natuurlijk altoos zoo als men zijn rechten niet zoo maar prijs geeft-. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte z. h. st. aangenomen. 11. Voorste] van B. en W. om de tijdelij ke aanstelling van den heer J. Wolthers als 1 eeraar in lichamelijke oefening aan de openbare school voor u. 1. o. aan den Ouds- hoornscheweg, met een jaar te verlengen. Aangenomen. 12. Benoeming van een Voorzitter en vier leden der Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der arbeidsbe middeling, wegens periodieke aftreding van de heeren J. van Leeuwen, voorzitter, P. van Dijk en P. Duinker, leden-werkgever en J. M. van der Valk en J. van Wijn gaarden, leden-werknemer. B. en W. stellen voor de aft-redenden te herbenoemen. De aftredenden worden bij acclamatie herbenoemd. 13. Benoeming van een lid der plaatse lijke commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van den zeereerw. heer J. M. Hellegers. Deken J. M. Hellegers wordt met alge meene stemmen herkozen. "14. Voorstel van R. en W. tot wijziging van de gemeentebegroot-ing, dienst 1930. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. in zake crediet voor straataanleg en vaststelling van bouw grondprijzen in de omgeving van de Jong- kindt Coninckstraat en Hofzichtst-raat. De heer Boeren zou willen voorstellen dat bij uit te voeren werken eerst de va ders van groote gezinnen worden te werk gesteld. Het voorstel van B. en W., aan gevuld met het voorstel-Boeren wordt z. h. st. aangenomen. Rondvraag. De heer Sprey vraagt of in de Hoorn het fietspad niet beter kan worden onder houden. Er is al eens iets aan gebeurd, maar de toestand is wederom onhoudbaar. Voorts zou de heer Sprey de aandacht wil len vestigen op de gewijzigde postbestel lingen. Alles wat 's avonds met de treinen van zes uur hier aankomt blijft nu liggen tot den volgenden morgen. Dit is voor den middenstand zeer dupeerend. De heer Cock vraagt of een nader on derzoek ingesteld kan worden naar de wijze waarop de laatste brand in Aarlanderveen is gebluscht. Volgens spr. is hierbij nogal on-economisoh opgetreden. Voorts vraagt spreker of er geen toestemming kan wor den verleend om het uit nood geslachte vee lahgs de Machine-weg naar de slachtplaats te mogen vervoeren. De heer Boeren vraagt of B. en W. hun aandacht eens willen vestigen op het feit, dat aan de gasfabriek de Zondagsarbeid niet tot het hoog noodige wordt beperkt. Volgens spreker hapert hier nogal wat aan, en het is hem gebleken dat- het per soneel bij de directie geen voldoende ge hoor krijgt over deze zaak. De heer Herngreen antwoordt dat deze zaak de volle aandacht heeft van de comm. v. d. Water- en Lichtbedrijven. De nieuwe installatie is nu klaar en functioneert goed en er wordt door de Comm. nu met spoed gewerkt aan een nieuwe werkrege- ling, waarin zeer zeker zal worden vastge legd de allernoodzakelijkste Zondagsar beid. De heer den Uil vraagt of het juist is dat de nieuwe regeling reeds in werking is De heer Herngreen ontkent dit ten stel ligste. Ten slotte tracht de heer ten Cate Brou wer met een uitvoerig betoog aan te too- nen, dat de gronden in het Visscherpark rendabel worden geëxploiteerd (zulks in verband met een vraag van den heer Hern green op een der laatste openbare verga deringen om eens met bewijzen hiervoor te komen). De heer Herngreen legt deze verklaring volkomen naast zich neer, dc heer ten Cate Brouwer moet den offic-ieelen weg bewandelen en geen rondschrijven richten over deze kwestie aan enkele raadsleden dergelijk optreden is niet de geordende weg. Als de heer ten Cate Brouwer bewijzen wil aanvoeren moet hij die zenden aan B. en W. en dit college heeft tot taak de be wijzen door te geven aan den Raad. Dat moet de heer ten C. Br. nu toch werkelijk eens leeren. Misschien dat spr. er bij de begrooting op terug zal komen maar dat zal spr. eens eens overwegen. De heer ten Cate Brouwer zegt, als de wet-houder dezen officieelen weg wil be wandelen dat hij dan nog wel eens wat an ders zou kunnen bemerken. Als spr. eens over zekere zaken aan de gasfbriek begon, dan zouden er nog al wat brieven gewis seld kunnen worden. Na nog enkele vage opmerkingen over deze duistere zaak ging de raad te 11 uur wederom in geheime zit ting. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Nov. a.s. waargeno men door apotheek M. Boekwijt, Visch- rnarkt 8, telefoon 552. ALPHEN AAN DEN RIJN. Niet ridderlijk. Mej. A. S. heeft bij de politie aangifte gedaan tegen den win kelier M. wegens mishandeling. De politie zal proces-verbaal opmaken. BODEGRAVEN. St. Joseph-Gezellen-Vereeniging. Zon dag- en Maandagavond, werd, beide kearen voor een volle zaal, opgevoerd het tooneel- spel „Oessin-Blanda". Kapelaan v. Kessel heette alle aanwe zigen welkom en vroeg bijzondere aandacht voor het stuk, dat een ernstig stuk was en een kijk gaf op den toestand in Indië Te vens verzocht spr. eenige aandacht voor het strijkje, dat zoo bereidwillig is eeni ge muzieknummers ten gehoore te brén gen. Na eerst een vroalijk stukje muziek ging het scherm op en werden wij verrast door het kleurige interieur van een Indi sche kamer, welke uitzicht gaf op een prachtig panorama. De eigenaar van het huis, de heer Loeff, directeur van een suikerfabriek, had zijn zoon Rudolf als administrateur aan de zaak verbonden weten te krijgen. Beide hadden een vreeselijke afkeer van Indo's, dus ook van Oessin Hartman, de fabricage- chef, die Indo was. Oessin was een ijverig beambte, die nauwgezet zijn plicht ver vulde. Rudolf werkt aan een verbeterd systeem van fabriceeren, doch zelfs twee maal werd zijn verbetering als van geen waarde door de vergadering van commis sarissen afgewezen. Hij vind een vriend in Georges v. Hoven, employé aan een naburi- geonderneming, doch beiden gaen nu een leventje van pleizier leiden en verwaar- loozen hun werk. Rudolf raakt in scl-uld bij zijn vriend. De directeur wordt door den oudsten employé, de heer v. Vliet, ge waarschuwd voor de vriendschap van zijn zoon met Rudolf, wat later dikwijls tot on verkwikkelijke scènes tusschen vader en zoon aanleiding geeft. Loeff houdt eehcer de hand boven zijn hoofd. Hartman heeft intusschen een groote uitvinding tot ver betering der molens gedaan. Wanneer hij weder door den directeur wordt afge snauwd, waarschuwt hij, zijn beklag te zul len indienen en tevens zijn uitvinding voor te leggen aan den president-commissaris. George v. Hoven had uit geldgebrek de twee accepten van Rudolf verkocht aan den woekeraar Smoorman. hetgeen gezien werd door Hartman, die dit aan Rudolf meedeelt, waarop deze het huis wordt uit gezet. Eerst redt Hartman Rudolf toen deze een wanen on zich richtte, en later weer toen hij zich wilde vergrijpen aan Smoorman, en' koopt van dezen beide ac centen. Hij toont in al'es een goed hart te hebben, wat gewaardeerd wordt, floor v. Vliet en later ook door Rudolf. Wanneer hij later als adjunct-directeur benoemd wordt, weigert hij, omreden hij niet kan samenwerken met. den directeur, die ech ter daarna berouwvol zijn misdraging te genover hem inziet. Het stuk werd in alle deelen keurig gesneeld. ."Bijzonder aan Oessin Hartman en Loeff, r1ie beiden een zware rol hadden, en woordje van lof. Tusschen de bedrijven werden nog eeni ge mooie muzieknummertjes ten gehoore gebracht. De JosephgezeUen hebben hun weldoe ners en donateurs weder een genotvollen avond bezorgd. Het daverend applaus was dan ook wel verdiend. NIEUWKOOP. Verdronken. Toen Zondagmorgen de tuinder van B. zich naar zijn tuin begaf zag hij in de Voorwetering iets drijven, dat bij nader zien een drenkeling bleek te zijn. Nadat hij de drenkeling op den wal had gehaald, zag hij dat het de 69-jarige P. B. was. De ontboden plaatselijke geneesheer, dr. Koert, kon slechts den dood constatccren. De man, die zich dikwijls te buiten gaat aan sterken drank, is Zaterdagavond ver moedelijk, of beneveld door sterken <lrank of misleid door de duisternis te water ge raakt en verdronken. Schietwedstrijd. Door den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier zal op Woensdag 3 De cember een schietwedstrijd worden gehou den om prijzen, wat een zeer spannende wedstrijd zal worden, daar er onder de deelnemers een groot aantal scherpschut ters zijn die in den laatsten ondeHingen wedstrijd in een serie van 10 schoten van 94 tot 100 punten haalden. NOORDEN. Volksbond. De R. K. Volksbond hield een vergadering onder voorzitterschap van den heer P. de Jong. De G. A. was wegens ziekte niet in staat te komen. De notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken. Er is een schrijven gekomen van het Werk liedenverbond met een aansporing voor den verkoop van loten voor Herwonnen Levenskracht. De loten zijn te verkrijgen bij den secretaris. De voorz. zeide, dat veel offers worden gevraagd doch deze actie verdient aanbeveling, daar er zoovelen wachten op een plaats in het sanatorium. Medegedeeld werd, dat de heer Stehi- mets op 18 Dec. den eersten cursus komt geven. Na de afwerking der agenda las de voorz. eenige hoofdstukken voor uit de be ginsel-verklaring en werd over het een en ander van gedachten gewisseld. Vervolgens vroeg de voorz., of er nog van de jonge leden zijn, die iets voor den zang gevoelen. Wanneer er een 10-tal zijn, kunnen zij zich opgeven om later bij een feest of iets dergelijks ook nog eens op dp planken komen; 6 jonge leden gaven zich op. Verder deelde de voorz. mede, dal op 26 en 27 Nov. een uitvoering wordt gege ven voor leedn en donateurs. Nog werd met warmte aanbevolen het retraite werk. Die nog lid willen worden van de retraite- penning kunnen zich opgeven bij den heer H. van Leeuwen; het kost 1 per jaar en men kan eens in de 3 jaar een retraite medemaken, waarvoor dan door de vereeni- ging 6.50 wordt vergoed. Niets meer aan de orde zijnde, dankte de voorz. de leden voor hun opkomst en sloot de vergadering met den christe!ijken groet. Hulp in Nood bracht op 0,53. ZEVENHOVEN. Aanrijding. Alhier werd de landbou wer W., rijdende in den polder met paard en wagen, door een auto aangereden, waar door het gerij kantelde, en het paard op hol sloeg. Een zoontje van de J., dat mee reed, kwam in de sloot terecht, terwijl z'n eigen zoontje een bloedende hoofdwonde bekwam. Z0ETERW0UDE (H. R.) Tooneel. De Tooneelver. L.V.T. gaf Zondagavond wederom voor een slarnp- volel -zaal een opvoering van het blijspel „Na scheiden verblijden". Waren wij over de eerste opvoeringen zeer tevreden, dit maal was in alle opzichten het spel af. Ook zelfs de groote en moeilijke rol van den heer Rendas is op lofwaardige wijze ver vult. Ook de overige dames en heeren wa ren in hun rol zeer goed. Dit bewees ook het luide applaus na ieder bedrijf. Allen gingen zeer voldaan huiswaarts. De gri meering van den heer v. d. Pijl was af, evenzoo de muziek van den heer An toon Uljee. Tentoonstelling van schilderstukken van A. Segaar. In een lief tentoonstellingszaaltje expo seert de firma D. Sala en Zonen, Breeslraat 144 b-c, een aantal schilderstukke-, van den kunstschilder A. Segaar uit Nieuw koop. Wat zouden we uit dit landelijk gelegen dorp meer en beter kunnen wenschen dan natuurschoon, natuurschoon niet alle n uit het polderland, maar ook het bekende Giethoorn, geliefkoosd oord van kunstmin nen den. Inderdaad, ons landje is nog wel rijk aan natuurschoon, maar zoo wehiigen weten het. te waardeeren en op juiste waarde te schatten. We zien hier b.v. van die heerlijke oude bruggetjes, waardoor Giethoorn zoo be kend is, waarachter een boomen pracht en een boerderij, verscholen in het groen van lagere struiken. In „Dagelijksch werk" zien we op keu rige wijze uitgebeeld een vrouwtje aan den stoep voor haar woning, bezig met haar arbeid. „Het Wijkje" geeft een tweetal schuitjes in een polderslootje te zien, gelegen nabij het terrein, waar „De Ruigbos", het ate lier van den schilder is gevestigd. „Een Zonnige Winterdag" laat ons zien enkele ingevroren schuitjes in een sloot langs een boerenerf, waar de hooibergen nog rijk voorzien zijn van winterkost voor de koeien. We zouden zoo door kunnen gaan en wijzen op de pastelteekeningen, die zeer goed van afwerking zijn, op de stillevens, die al kleur en leven ademen, maar we eindigen met een opwekking tot een be zoek. De tentoonstelling is de moeite waard. Zij spreekt voor zichzelf. Auto te water. Tengevolge van het nemen van een to grooten bocht reed gisterenavond de chauf feur van de vrachtauto van den Z. H. B., agent de fa. W. alhier, in een der havens van het veilingterrein aan den Zoeter- woudschenweg. Door tegenwoordigheid van geest sloeg hij de ruit der cabine stuk, waardoor hij zich wist te redden. De auto is zwaar beschadigd en door den kraan wagen van de fa. v. d. Ameele uit het wa ter getakeld.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2