Firma H. M. BIESIOT BIESIOT's WINKELS BIESIOT's WINKELS LAAT U Electro Techn. Bureau O. L. VyCL ©set als «istderënb A. S0MERWIL Azn. PRACT1SCHE GESCHENKEN MARTENS Schitterende Collectie Eiectr. Ornamenten en Apparaten Fa. H. M. BIESIOT G. H. LENS Co. aagt het anderen PULL-OVER VOOR DE SINT NICOLAAS Het Kousen en Sokkenhuis MARYLANEHtf)OKTABAK SINT NICOLAASCESCHENKEN „Ja, madame, de kinderen vertelden mij, dat hier zoo'n goede rijke madame woon de en dat ik zeker wel een boterham zoa krijgen". „En wat moest ge toch voor uw baas uitvoeren?" vroeg madame, nadat zij een barer dientsboden verzocht had, een en ander gereed te zetten. „Wij trokken van dorp tot dorp; alleen 's winters verbleven wij in een groote stad, waar ik dag aan dag moest bedelen, 's Zomers matte de baas stoelen en lapte oude parapluie's op". Madame's oogen vulden zich met tranen; de gedachte aan haar lieve Agnes kwam weer met dubbele kracht bij haar op. „Wit gij bij mij blijven, lief kind, en veel van mij houden? Ik zal een moeder voor u wezen". En zonder het antwoord af te wachten zonder acht te geven op het slordige en vieze van het land, sloot zij het snikkend in haar armen en kuste zij de bleeke inge vallen wangen. Een onderzoek bij de politie en in de dagbladen leverde niets op en met goed vinden van den commissaris bleef Corry bij madame van Pinksteren. Als haar eigen kind voedde deze het meisje op, en onder de hoede edr welda dige vrouwe werd Corry een toonbeeld van ware menschenbefde, een verzorgster der armen en gebreklcigen, een andere moeder de armen. De St. Nicolaasviering in vroegere eeuwen. Ofschoon het niet met zekerheid te zeg gen is, hoe en wanneer precies de St. Ni colaasviering in deze noordelijke landen ingang heeft gevonden, kan men toch vrij wel met zekerheid aannemen, dat dit feest voor een groot deel is toe te schrijven aan de vereering, welke de zeevaarders in vroe ger eeuwen voor dezen heilige koesterden. Toen immers verschillende van onze kruis vaarders en later ook koopvaarders naar Klein-Azië voeren, om daar te strijden of handel te drijven, vereerde het volk aan de kust aldaar St. Nicolaas reeds als pa troon. De eerste gegevens van de volks viering in ons land, dateeren reeds uit 1360, wanneer er n.l. in de oude rekening boeken van het archief te Dordrecht ver meld wordt, dat de schoolkinderen er, be halve vrijaf ook teerpenningen kregen op den 6en December. Daar vooral de zeevaarders den heilige vereerden, verrezen in verschillende kust steden kerken en kapellen ter eere van deu heiligen bisschop. De oude kerk te Amster dam b.v. heette vroeger de St. Nicolaas- kerk; zij werd in het begin der 16e eeuw verrijkt met een uit zilver gegoten beeld van den patroon ter waarde van ongeveer 1000 gulden. Te Utrecht speelden de stads muzikanten op den vooravond van het feest toepasselijke liederen, terwijl op den dag zelf de misdienaars een paar nieuwe schoenen ten geschenke kregen van 4% stuiver per paar. Dat gebeurde in 1522. In 1561 werden na de Hoogmis 200 brooden onder de armen uitgedeeld; in 1575 kregen zij in plaats van brood een geschenk in geld, terwijl de schoolkinderen koekebrood ontvingen, de kinderen van de weduwe van een stadsdienaar kregen ieder een paar schoenen met 5 groot (zilveren munt) erin. De kinderbisschop, die te Oldenzaal uit een der armste jongens werd gekozen, mocht tot Onnoozele Kinderen (28 Decem ber dagelijks bij een der kanunniken gaan eten. Op Onnoozele Kinderen werden de scholieren op bier en brood onthaald, ter wijl zij met St. Jan, met hun bisschop aan het hoofd, een bezoek brachten aan een na burig nonnenklooster, waar zij den gehee- len dag te gast waren. De kinderviering in de na-middeleeuwen wordt in het al gemeen zoo beschreven, dat de kinderen op „St. her Niclaesdach" vrijaf kregen om te spelen met hun geschenken en versna peringen en dat ook toen suikererwten cn gebak, boeken als van „Floris ende Blance- floers", „De 4 Heemskinderen", „Fortuna- tus' beursje" e.a. de jeugd werd gegeven. Intusschen bezitten wij over de feestvioring te Amsterdam nog een reeks aardige bij zonderheden. Zooals wij reeds zeiden, was St. Nicolaas de schutsheilige van de schip pers. Vandaar dat zij en de vreemde va rensgezellen de ijverigsten en luidruchtig- sten in het vieren van dit feest konden worden genoemd. Met hun pronkende vrou wen of meisjes aan den arm ging het her berg in herberg uit, joelend en schreeu wend, dat hooren en zien verging. Een van de geliefkoosde wijsjes uit dien tijd luidt aldus: „Wij zullen ons scheepke wel stieren Al over die wilde see Al op Sinterclaese manieren Soo gaet er ons soellief mee". Het hoogtepunt is geweest de Sintec- klaasmarkt op den Dam, waaromheen zich in de 16e en 17e eeuw heel wat heeft af gespeeld. Reeds dagen te voren gingen de zware Klazen onder groot rumoer de buurten rond, terwijl zij met ijzeren ket tingen op de straatkeien rinkelden en op de deuren en ramen bonsden, terwijl zij riepen: „Synder ook quaje kyren?" Op do kermis was natuurlijk van alles te krijgen, ieder moest er zoo'n beetje aan verdienen. Maar bij het volk mochten toch geen Klaasjes ontbreken evenmin als het aman delbrood en de brandewijn met suiker, wel ke „bij der straeten met taefelen" werd verkocht. De geschiedschrijvers verhalen van de groote belangstelling, welke er bij alle klassen van het volk voor dit feest be stond, en verhalen dat „dat een groote me- nichte van volck uyt alle hoecken der stad" naar den Dam stroomde. Geen wonder, dat het op den duur tot allerlei uitspatingen kwam en de magistra ten meenden te moeten ingrijpen. Den 5en December 1613 werd op plechtige wijze door den burgemeester van Amsterdam afgekondigd, dat het dat jaar verboden was kraampjes neer te zetten op den Dam. Een van de overwegingen luidde, „dat d'r in de kraamen vercoft werden verscheyde goe deren, die men den cleynen kinderen dyets maecte, dat St. Nicolaes hunluyden gaf". Op 3 December 1638 publiceerde het sta Is- bestuur een nieuwe keur, waarbij werd verboden, dat de bewoners van den Dam hun pothuizen of stoepen verhuurden, om daarop poppengoed en andere eetwaren te verkoopen. Intusschen baatten deze be palingen niet zeer veel, want de St. Nico laas-vie ring bleef aanhouden en geen Am sterdammer zou haar waarschijnlijk willen missen. Maar een ander euvel had intus schen ingang gevonden en nam met hel. jaar toe n.l. het zakkenrollen. De gelegen heid was in die dagen, waar er wel eeni- ge verlichting bestond, welke echter geens zins een vergelijking kan doorstaan met de onze en ook absoluut onvoldoende was veel gunstiger voor het uitoefenen van een dergelijk bedrijf. Er hingen hier en «laar straatlantarens, maar de heeren staren daar eerst de kaarsen uit, mengden zich ver volgens in het gedrang en sloegen hun slag. Derhalve werd den 4en December 1663 oc- paald, dat de viering vóór het luiden van de poortklok moest zijn afgeloopen. Of deze verordening veel heeft uitgehaald, is niet met zekerheid te zeggen, temeer daar Je geschiedschrijver van Domselaar verhaalt, dat in 1665 „de marekt wel tot middernacht duerde met grooten toeloop van raen- schen". Ondanks de tegenwerking van de zij.le van de burgelijke overheid en van de pre dikanten, die een algeheele afschaffing van dit volksfeest" trachtten te bewerken, bleef de 6-December-viering bestaan. Eindelijk in het begin der 18e eeuw staakte men der tegenstand eenigszins, hetgeen voorzeker een geruststelling is geweest voor het volk. Melden wij tenslotte nog, dat het St. Ni- colaasfeest door de schilders der vroegere eeuwen dikwijls op het doek is gebracht; wij noemen slechts Jan Steen, Van Braken burg, Maerten van Heemskerk, Cornelius Troost en nog verschillende anderen. St. Nicolaasgebruiken en hun oorsprong. Terwijl St. Nicolaas, zooals vrijwel met zekerheid kan worden aangenomen, een Aziatisch bisschop was, vieren de meer Noordelijke volken toch reeds sinds eeuwen zijn sterfdag, als gold het de ge dachtenis van een man uit hun eigen mid den. Van dit eigenaardig verschijnsel kun nen wij de oplossing voor een groot ge deelte vinden in de geschiedenis, terwijl wij, om alle gebruiken, welke de eeuweD door aan het St. Nicolaas-feest zijn ge hecht, om goed te begrijpen, tot de folklo re moeten terug gaan; deze op haar beurt zal ons de herkomst van een groot aantal schijnbaar onverklaarbare gebruiken doen kennen. De krachtige gestalte toch van St. Nicolaas, den staf in de hand en zijn ruim- geplooide mantel om de schouders, komt sterk overeen met de figuur van Wodan, het rijzige lichaam in een wijden donkeren mantel gehuld; gezeten op zijn trouwen schimmel Sleipnir, rijdt hij door de lucht,, jaagt vrees en schrik aan en bevrucht de boomen en planten. Toen dan het Chris tendom in deze streken werd gepredikt en de persoon van Wodan vervaagde, hebben verschillende andere koningen uit dien tijd de plaats van dezen ingenomen: In Enge land Koning Arthur, in Scandinavië Ko ning Waldemar, in Sleeswijk Koning Abel en later nog Karei de Groote. Ook St. Ni colaas is een der berijders geworden, even als St. Martinus en St. Atidries. Hel paard is voor den heilige het onmisbaar vervoer middel op zijn verre tochten. Soms is hij gedwongen zijn reis te onderbreken en zijn paard te laten beslaan; de smid wordt dan rijkelijk beloond. Het gebeurt ook niet zel den. dat het paard, evenals de schimmel van Karei Quinte, als deze uit den Gu- dinsberg komt, een hoefdruk achterlaat. St. Nicolaas is het schenkingsfeest bij uit nemendheid; de goede heilige rijdt bij al len, voornamelijk bij de kinderen, en be zorgt hun vele goede gaven. Dit is een zeer duidelijke herinnering aan de tijden der Germanen, die in de perioden van den Midwinter, uitbundig feest vierden en van de goede gaven, welke Wodan bracht, smulden. Dezelfde gewoonte, welke in vele streken van ons land en ook daarbuiten op het St. Nicolaasfeest in zwang zijn, be staan elders op andere feestdagen rund dien datum, meestal op het feest van St. Martinus. Dit nu bewijst met zekerheid, hoezeer deze gebruiken los staan van de data, waarop zij heden bij het volk worden geplaatst St. Nicolaas rijdt, d.w.z. hij brengt de geschenken, waaruit duidelijk het verband van wind en vruchtbaarheid naar voren treedt. In verband met het rij den door de lucht en het door den schoor steen naar beneden komen, kunnen wij al weer een andere legende uit den tijd van na de Germanen achterhalen. Hij gold immers bij de Germanen als een vaststaan de overtuiging, dat de schoorsteen de ver binding vormde tusschen de hoogere we zens en de gewoone stervelingen, vooral de ouderwetscke breede schoorsteen, de al oude offerstede, welke steeds het middel punt was in het huiselijk leven. Door den schoorsteen immers dalen de geesten tot den huiselijken haard af, maar verdwijnen al spoedig "bij het aanleggen van centrale verwarming. Onmiddellijke betrekking be staat er dus ook tusschen het plaatsen van een schoen onder den schoorsteen en den schoorsteen zelf. „De Wilde jager" immers, die een latere hervorming is van den geest Wodan, kwam eveneens door den schoor steen naar beneden. Het plaatsen van een schoen met daarin wat strco, is al zeer oud, daar het vroeger reeds heette „voor Wode en zijn paard", terwijl in de Oudnoorsche sage het hooi heet; Sleipnir's spijs. Aan het begrip vruchtbaarheid herinnert ook de peperkoek in zijn tallooze grillige vor men en benamingen, waaraan oud en jong zich te goed doet. Ook de gard of roede, hoe weinig men het ook zou vermoeden, herinnert aan het vruchtbaarheids-idee Het is een oud Indo-germaansch volksge loof, dat het treffen van dier of plant met een roede onder zeker plechtigheden dat dier of die plant vruchtbaar maakt. Mann- hardt vooral heeft over dit onderwerp in zijn „Baumkultus" onder den titel van „Der Schlag mit den Lebensrute" een meester lijke gedachte en keurig uitgewerkte ver handeling geleverd. Hieruit kan men z'en, dat de herder in Beieren thans nog gedu rende den winter de roede achter de stal deur plaats en er in de Lente het vee mee naar buiten drijft onder het uitspreken van een klein versje, waarin duidelijk de idee van vruchtbaarheid naar voren drijft treedt. Vandaar dat ook bij de Germanen de gewoonte bestond evenals bij de .Ro meinen (vooral bij de Lupercalia) elkaar duchtig met de roede te bewerken; oude»3 rosten hun kinderen genoegelijk af en ver loofden elkander in de vast overtuiging, dat dergelijke geeselingen geluk zouden brengen. Het geluk kwam al dadelijk in den vorm van de pepernooten, welke hun naam ontleenen aan de naam „pfefferen', zooals het geeselen heette. Het voor U aangewezen ai e voor St. NICQL^i^S-CAGE^IftiX. Konevaarstr. 24 J Telefoon 2669. m> tijdens komende St. Nicolaasdagen, bij het koopen Uwer versnaperingen, niet alléén leiden door lage prijzen. blijft hare, door al de levert in alles uitsluiten heid, zeer lage prijzen. Profiteert van deze kei e getrouw en in, in evenredig- :oopen derhalve in BIESIOT'S FIJNE BANKETLETTERS, STAVEN, HAMMEN en HARTEN, SPECULAAS-POPPEN, MARSEPEIN-, SUIKER- .CHOCOLADE-FIGUREN en DOOZEN CHOCOLADELETTERS, enz., enz. Naast onze eigen artikelen een groote sorteering luxe doozen, surprises, Ringers Chocolad°figuren en Drost-Chocoladeletters Haarlemmerstr. 164 Hoogewoerd 22 Haarlemmerstraat 53. Doezastraat 13 hoek Molensteeg. Donkersteeg 7 Steenstraat 55 Heerensingel 53 hoek Lage Rijndijk. met Lunchrooms. Aanbevelend, X.B. vraagt bij uwe aankoopen Biesiot's reclamebon. Zij kost U niets en geeft recht op zeer fraaie en nuttige geschenken. het succes op Uw feestavond, met 1ste rangs artisten en dito muzifeM is kolossaal. 'laat Uw fedsiavond verzorgen, op billijke condities en treedt in overleg met JAN GORDIJN pianist-arrangeur Sophiatraat 60, Leiden. Geef uw Jongen een goede warme met of zonder kraag Een groote sorteering moderne dessins Iets aparts vindt u bij ons zijn wij flink gesèrt^erd 'v^' Fijne Kousen, Zakdoekh^ in doos, Kleedjes Handsdpoenen, gevoerd en ongeëerd met bont en wol in Gazell^Nappa en Zijde WARNECKE - Stationsweg 4 TABAKSFABRIEK 15 en 20 cents per half ons NIEUWE RIJN 39—40 E tylJN RUIME SORTEERINtfl DAMESTASSCHEN I PORTEMONNAIES PORTEFEUILLES ACTENTASSCHEN SIGARENKOKERS 1 PAPIERMANDEN 155 KOOPT U BIJ HAARLEMMERSTRAAT 245 4IEUWE RIJN 58 Fluweel SchoorsteenJoojjfers 1.75 Pluche T^elkl^edenv./f!^^^^!\6.90 Divankleeden, reclamepirfjs 6.95 Witte KLeedjes, re^l^vanaf 0.09 Ontbijtla&ens,odrnt, flinke maat 0.89 Gebloemd Iroordfluweel, coupon voor een japon (5^/2 el) 4.25 Crêpe de Chine Damesshawl, groote maat (50 x 160) 1.75 Tochtdekens, diverse kleuren1.35 Effen Damesjasschorten 1.48 Fantasie Schortjes, gekleurd 0.89 Pompadour Satinet Damesschort 1.90 Gummi Schortjes, extra prijs0.29 Reeds bij aankoop van 50 cent ontvangt U een geschenk van SINT NICOLAAS die tot en met 5 Dec. i e d e r e n middag in onze zaak aan de kinderen geschenken uitdeelt. (117)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 20