RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 MOORDZAAK-LANS VOOR DEN HOOGEN RAAD. Acht cassatiemiddelen. Voor den Hoogen Raad werd gisteren hel cassatieberoep behandeld in de zaak van J. G. van O., door het Haagsche Hof destijds veroordeeld tot twintig jaar gevan genisstraf wegens moord op den heer Lans te Rotterdam. De raadsman van den verdachte mr. Kokosky te Amsterdam voerde acht cassalieiniddelen aan, o.a. dat het Haagsche Hof James Polak heeft ge hoord als getuige èn deskundige, terwijl hij slechts als getuige was gedagvaard, voorts, dat het Hof verzuimd heeft te be slissen over een door mr. Kokosky 19 Sep tember j.l. voor het Hof gedaan verzoek om schorsing van de zaak, ten einde op heldering te krijgen in de schrifturen aan de verdediging onttrokken, n.l. dat een an der de dader van den moord op Lans zou zijn; voorts, dat het Hof slechts bewezen verklaard heeft, dat de verdachte het oog merk had onderscheidenlijk het giroboek, het bankbook en het kasboek als ec-ht te gebruiken, doch niet bewezen heeft ver klaard, dat dit oogmerk ook gericht was op het als onvervalscht gebruiken zulks niettegenstaande art. 225 Wetboek van Strafvordering uitdrukkelijk bepaalt, dat het oogmerk gericht moet zijn op als echt en onvervalscht gebruik. Ten slotte wees mr. Kokosky er op, dat de Officier van Justitie te Rotterdam en de Procureur-Generaal voor het Haagsche Hof dezelfde waren geweest, uaarcegen hij bezwaar maakte. Vooraf had het lid van den Hoogen Raad mr. Taverne, als rapporteur tn eze zaak een uitvoerig overzicht van het verloop er van gegeven en den Hoogen Raad met tee- keningen van het betrokken pand, de om geving en de inwendige situatie, op de hoogte gesteld van verschillende bijzonder heden om ten slotte in den breede de be handeling in de verschillende instanties na te gaan. «Tel." FAILLIETE „VERTROUWENS- VEEHANDEL". Een lijst van schulden en vorderingen van 152.000. In de faillissementszaak der Commandi taire Venootschap „Vertrouwensveehandel" te Amersfoort, die relaties had over het geheele land, en van haar beheerend ven noot den heer O. Hoekstra, zijn door den curator mr. L. R. van der Mark de door hem voorloopig erkende en betwist vorde ringen gedeponeerd ter griffie van de rechtbank te Utrecht en van het kanton gerecht te Amersfoort. De lijst van schul den en vorderingen beloopt in totaal 152.4(30 over 90 crediteuren. De verificatie-vergaderingen hebben plaats op 1 December a.s., des voormiddags 10 uur, in het gerechtsgebouw te Utrecht. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Een niet zee-waardig schip- Ter strafzitting van het kantongerecht alhier van gisteren stonden niet minder dan 92 zaken ter rolle. Als kantonrechter fungeerde mr. A. N. L. Otten. Na dc be handeling van een 11-tal kinderzaken kwam in behandeling de zaak tegen den schipper H. v. N., bevarende het schip „Hoop en Vertrouwen", gedomicilieerd te Alphen a. d. Rijn. Verdachte wis in verzet gekomen tegen een vonnis der vo rige zitting tegen hem gewezen terzake wegens overtreding der scheepvaartwet en zee ongevallenwet, waarbij hij was veroor deeld tot een geldboete van resp 300 subs. 30 d. en 25 subs. 10 d. De gepleegde overtredingen kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat verdachte met zijn schip, dat uit sluitend is bestemd voor de binnenvaart dus niet zeewaardig is zonder een daarvoor vereischt wordend certificaat van deugdelijkheid van de scheepvaartin spectie een zeereis had gemaakt naar De nemarken. De kantonrechter vroeg waar om hij in verzet van het vonnis was geko men. Verdachte deelde mede, dat hij de boeic wat uoog vond en bovendien meen de niet strafbaar te zijn wat de zenonge- vallenwet betreft omdat hij geen personeel in dienst had, althans geen gehuurd per soneel, doch een stuurman die voor 140 had aangenomen hem op deze reis visa- versa in deze kwaliteit te zullen vergezellen De ambtenaar O. M. eischte na hernieuw de toelichting voor overtreding der scheep vaartwet 1 maand voorw. hechtenis met J proeftijd van 1 jaar en voor overtreding der zeeongevallenwet een geldboete van 400 subs. 40 d., waarna de kantonrechter direct vonnis wijzende voor het eerste feit verdachte veroordeelde eveneens tot- l maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, met daarnaast do nieuwe geldende bepaling, dat bij herhaling <-n dus bij tenuitvoerlegging van dit von nis de straf ook gewijzigd kan worden in een geldboete van 300 en voor het tweede feit tot een geldboete van 25 subs. 10 <1. Verdachte verklaarde, hierna afstand van honger beroep te doen. Eenden-kwaad. J. B. C. te Ter Aar, die niet was ver schenen en tegen wien verstek werd ver leend, had hem toebehoorende eenden op een andermans erf laten loopen, hetwelk werd bevestigd door de gehoorde getuige B. M. uit Ter-Aar. Eisch 4 of 2d; uit spraak 5 of 2 d. Dcllemansstreken. N. B. v. H. uit Koudekerk, wiens zaak de vorige zitting was aangehouden voor het hooren van verbalisant, was ten laste gelegd met een 2-wielig motorrijtuig zonde rverlichting onder de gemeente Bos koop op den Zijdeweg de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebebn gebracht door woest rijden en bovendien niet te hebben voldaan aan het stopteeken van verbali sant, dien hij zelfs bijna omver had gereden als deze niet vlug terzijde was gesprongen. De verbalisant, de gemeenteveldwachter van Boskoop K., hierna gehoord, verklaar de overeenkomstig zijn verbaal, doch kon niet pertinent verklaren dat verdachte het was geweest, hoewel hij wel met diens tij dens de overtreding vlug opgenomen signa lement overeenkwam. De ambtenaar, die derhalve de tenlastc gelegde feiten niet wettig overtuigend bewezen achtte, con cludeerde tot vrijspraak. Conform wees de kantonrechter hierna vonnis. Zoowel de ambtenaar als de kantonrechter wezen de minder gunstig bekend staande verdachte echter met ernst er op, om het thans hoe wel niet bewezen feit niet meer te herha len en zijn dollemansstreken langzamer hand eens te laten varen. Beter uitwijken. Hierna kwam aan de orde de zaak te gen de meubelfabrikant M. G. uit den Haag tegen wien verstek werd verleend wegens niet verschijning. Hoewel verdach te zich liet vertegenwoordigen kon zijr. ge machtigde niet worden gehoord, omdat de ze niet in het bezit bleek van een behoor lijke volmacht. Verdachte moest te recht staan wegens overtreding der motor- en rijwielwct, doordat hij op 3 Augs. 1930 op den Gouwsluischeweg to A1 p h e n geen voldoende ruimte ter plaatse op den weg bleek dus de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht toch was door gereden en de thans als getuigen gehoor de C. P. Zw. en diens verloofde mej. K. had aangereden. Bovendien werd nog ge hoord de getuige P. C. v. Z., die allen overeenkomstig het ten laste gelegde ver klaarden .De ambtenaar O. M. eischte te gen verdachte een geldboete van 10 subs. 4 d., conform waartoe verdachte werd ver oordeeld met toewijzing van de civiele vordering van getuigen Zw. en mej. K., resp. groot 50 en 1.—. Een baldadig „elftal". De deurwaarder riep hierna de namen af van 'n elftal Alphenscbe jongelui, die zich in strijd met de pol.-verord. hadden opgehouden op den openbaren weg de Rui- ter-Raadwijkstraat en bij den kapper V. een ruit hadden vernield. Het geheele corps verdachten, die bijna allen waren versche nen, ontkenden en beweerden ter plaatse genoemd wc-l te hebben geloopen doch niet stil te hebben gestaan. De verbalisant, de gemeente-veld wachter J. V. en de kapper V., werden hierna als getuigen gehoord. Eerstgenoemde bevestigde zijn proces-ver baal en hield vol dat verdachten bij diens verhoor hoofdelijk hadden bekend. Getuige V. verklaarde wel te hebben gezien, dat verdachte R. in het winkelraam zat en hij wel eenige jongens had- zien loopen, doch de andere verdachten had hij niet erkend. De ambtenaar eischte hierna tegen alle verdachten een geldboete van 3 sub3. 2 d., voor de minderjarigen te vervangen door 1 week tuchtschool. De kantonrechter achtte het ten laste gelegde ten aanzien van R. bewezen en veroordeelde de/e tot 5 boet subs. 2 d., doch sprak de ande re verdachten vrij. Een onschuldige schuldige. J. P. V. te Nieuw veen stond terecht wegens overtreding der veiligheidswet n.l. het niet voldoende beschermen van een z.g. cirkelzaag. V. deelde mede, dat hij met een en ander niet bekend was en bij aan schaffing der zaag van een en ander ken nis aan den burgemeester zijner woon plaats te hebben gegeven, van wien hij thans een verklaring in het geding bracht. De getuige P. BI. uit Nieuwkoop die met de zaag had gewerkt bevestigde de tenlaste legging, doch deelde mede, gemakshalvp de bescherming uit eigen beweging bij het zagen van een kort stuk hout te hebben weggenomen. De ambtenaar en kanton rechter, die met een en ander rekening wilde houden, eischte tegen verdachte 3 of 3 d., waarop een veroordeeling volgde van 2 subs. 1 d. Verschillende zaken. C. J. Sch. was niet verschenen. Deze ver dachte had zich te verantwoorden wegens openbare dronkenschap. De verbalisant, de agent van politie G. N. alhier, bevestig de zijn verbaal. Eisch 3 d. hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrich ting; vonnis conform. Eenige jongelui, G. S. den H. en W. W. uit Koudekerk werden na het hooren van getuige M. P. den H. wegens gepleeg de baldadigheid, het wegduwen en rijden van een motorrijtuig, veroordeeld tot 8 subs. 4 d„ terwijl de oveneens terecht staan de J. den H. werd vrijgesproken. Wegens jachtwetovertreding had zich te verantwoorden H. B. uit T e r-A a r, d'e de ten hem gelaste gelegde feiten ontkende en beweerde te hebben gewandeld. De rijksveldwachter, J. VI. uit Ter-Aar gehoord, bevestigde zijn verbaal en gaf een duidelijk resumé van het ten laste geleg de. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 25.subs 10 d. met verbeurdverklaring van het jachtgeweer. De kantonrechter, dadelijk vonnis wijzende, veroordeelde B. conform met wijziging van de boete van 25 in 15 subs. 5 d. C. B. uit Zwammerdara, die van de hem ten laste gelegde overtr. polderregle ment, het open laten van hekken, zich niet was bewust, werd veroordeeld tot 4 subs. 2 d. M. K. uit Boskoop, wegens overtr. politieverordening dier gemeente, fietsen op een weg op een tijdstip dat dit veïboien is, bekende doch beriep zich op bijzondere omstandigheden n.l. ziekte van zijn vrouw, waarvoor hij geneeskundige hulp moest halen; hij werd veroordeeld tot 2 of 1 d W. G. V., leerplichtwetovertreding, word veroordeeld tot 3 subs. 1 <L L. V. had niet voldaan aan de betrekke lijke motor- en rijwielreglemtenen om op eerste aanmaning van ambtenaar in func tie te stoppen. V. beweerde den onderha- vigen ambtenaar, den inspecteur van po litie H. v. B. het stopteeken niet te hebben zien geven. Niettegenstaande veroordeelde den kan tonrechter verdachte tot 10 subs. 5 d. A. v. W., orgeldraaier, die zonder ver gunning muziek had gemaakt in de ge meente Koudekerk, werd veroordeeld tot 3 subs. 2 d. Wegens baldadigheid had zich vervol gens te verantwoorden J. P. v. V., die met een uit papier geperste bal tegen de ra men van het Hotel „De Vergulde Wagen" had gegooid. V. ontkende. Het ten laste gelegde was echter geconstateerd door 2 agenten van politie te dezer plaatse. Ver oordeeling conform de eisch tot 6 subs. 3 d. O. O. uit den Haag, wegens overtreding der politieverordening fietsen zonder licht en rijden op een weg te Boskoop op een tijdstip dat dit verboden is, werd ver oordeeld tot 2 X 5 subs. 2 X 2 u. F. B., Boskoop, die voor het laatstge noemde zelfde feit terecht stond, werd eveens veroordeeld tot 5 subs. 2 d. Deze verdachte beriep zich er echter op met de betrekkelijke bepalingen niet bekend te zijn geweest. C. v. M., graanhandelaar, werd wegens overtr. arbeidswet veroordeeld tot 2 X 6 subs. 2 X 6 d. G. v. D., die nog al eens last met buren bleek te hebben en thans terecht stond omdat hij niet voldoende had gezorgd voor een behoorlijke afvoerpijp van het hemel water, waardoor dit op het erf van zijn buren terecht kwam, hield een heel be toog en meende vrij uit te gaan en beweer de, dat het water op zijn eigen eri terecht kwam. Veroordeeling 5 subs. 2 d. Hij dronk slechts cider. F. W. v. KI. uit H a z e r s w o u d e, die wegens openbare dronkenschap teiecht stond, hoewel hij beweerde slechts cider te hebben gedronken tot groote hilariteit van het publiek, werd veroordeeld tot lü subs. 5 d. P. v. D., die met een rijwiel links op het trottoir had geloopen en bekende, doch zich niet bewust was in overtreding te zijn geweest, werd veroordeeld tot 2 subs. 1 d. K. E. uit Aalsmeer had ook niet vol daan als bestuurder van een 4-wielig mo torrijtuig op den Ziendewog onder deze gemeente aan het stopteeken van den rijks veldwachter U. Veroordeeling 10 subs. 4 d. Nadat vervolgens nog was gehoord W. W. uit Uithoorn wegens overti der motor- en rijwielwet, wiens zaak werd uit gesteld tot het hooren van 'den verbalisant, werd de zitting door den kantonrechter geëindigd verklaard en werd in de overige zaken verstek, verleend. Waar geen woon plaats staat vermeld is deze Alphen a. d. Rijn. ALLERLEI. De bloemen in November. Op tal van Hollandsche bloemenveilingen is de han del in deze maand bijzonder vlot geweest. Niet alleen dat de vi-aag steeds zeer groot is en blijft, doch ook de hoedanigheid der bloemen is heel mooi. Vooral nu men de meer oude warenhuizen welke lijden aan z.g. tomatenmoeheid in den herfst voor de bloementeelt te gaan gebruiken, is de herfsthandel sterk toegenomen. De actie Sfaatsboomkweekerij. Het bestuur der vereeniging „De Nederland- sche Tuinbouwbeurs" heeft in zake de ac tie tegen de Staatsboomkweekerij een adres samengesteld, hetwelk nog voor de behandeling der begrooting van Water staat bij de Tweede Katner der Staten Generaal zal worden ingediend onder toe zending van een afschrift van dit adres aan vele leden der Komen Het inslaan van zaden. De tijd van het inslaan van zaaizaden is weer daar, de nieuwe zaadcatalogi komen reeds af, en een ieder zal goed doen om niet lang te wachten met het bestellen in dit jaar. Het ongunstige weer heeft wel invloed gehad op de zaadteelt, zoodat de voorraden niet overweldigend groot zullen zijn, althans van enkele bepaalde soorten. Ook komt men spoedig te staan voor het feit „uit verkocht". Zilveren medailles. De Vaste Keu- ringscommisie der Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde heeft aan twee West- landsche' kweekers op hun inzendingen een zilveren medaille toegekend. De heer J. A. v. d. Sande te Poeldijk verwierf de zilve ren medaille met een groep nieuwe Chry santhen, terwijl de heer A. A. Vollebregt te Honselersdijk een zilveren medaille ont ving voor eveneens een groep nieuwe Chry santen: Dc heer v. d. Sande ontving op verschillende inzendingen Chrysanthen-va riëteiten getuigschriften eerste klasse. De slateelt. In de kassen wordt thans het uitzetten van sla met kracht doorge zet, er is en blijft een heel flinke voorraad harde slaplant van do variëteit „Meiko ning" een reeds oud doch zeer gerenom meerd soort-. De volgende week is men voornemens een aanvang te maken met het uitzetten van sla in de thans in orde gemaakte bakken. Handappelen. De handel in handap pelen is in de week van 16 tot 22 Novem ber nog vrij belangrijk, vooral in de om streken van Tiel, waar nog heel wat voor raad aanwezig is, hoewel de aanvoer ver mindert. De prijzen van handappelen zvn nog steeds vooruitgaande, de Goud-Rci- netten halen bijna 50 per 100 K.G. WAAR SINT NICOLAAS ZIJN INKOOPEN DOET. In het Speelgoedmuseum te Sonneberg. Ergens verscholen in de bosschen van Thuringen ligt de speelgoedstad Sonne berg, een Duitsche stad, waarin reeds sinds eeuwen voor het vermaak der kin deren wordt gezorgd. Hier wordt het speel goed, en wel voornamelijk het houten speelgoed vervaardigd. Maar ook de pop pen uit Sonneberg en vele andere dingen, die de harten der kleinen vlugger doen kloppen, genieten wereldvermaardheid. Sonneberg bezit trouwens 'n eigenaardige bezienswaardigheid, namelijk het „Duit sche Speelgoedmuseum", dat elk jaar dui zenden belangstellenden naar deze stad trekt. In een vleugel van de niet ver van het station gelegen Nijverheidsschool is deze vriendelijke en leerrijke schatkamer ondergebracht Het speelgoedmwse im werd eigenlijk eerst in 1901 opgericht. Maar de kern bestond reeds: De particuliere verza meling van wijlen Kommerzienrat Adolf Fleischmann. Met deze verzameling en wat oud speel goed, dat door de Kamer van Koophandel van Sonneberg ter beschikking weid ge steld. werd de grondslag voor het Speel goedmuseum gelegd. Men vindt er oud hou ten speelgoed bij, dat zeker uit net jaar 1735 stamt. Het snroekt vanzelf, dat. deze, bijna twee eeuwen oude stukken, h'ie primitief zij ook mogen zijn, do. op l-.ultureel gobied, waard ovals'e voorwerpen van het- Museum zijn. De „groote" en de „kleine kinderen" 'aten eciitei het oud3 op zij liggen ri vol gen, zooals eens de jongens en meisjes van Hameln den „rattevanger" met zijn fluit volgden, den toovenaar. die de andere groote groeien van het Museum heeft op gebouwd. Wie zou overigens ook niet blij ven staan voor deze „Thüringsche Kermis" die in 1910 op de wereldtentoonstelling van Brussel kon worden bewonderd? Men heeft hier te doen met een 12 op 7 meter gróót poppentooneel, dat het markt plein van een kleine stad voorstelt. Op dit door vakwerkhuizen omzoomde plein speelt zich inderdaad drukke Jaarmarktleven eener kleine stad af. Men ziet hier de bon te phantastische groep der kermisreizigers met den clown en den berentemmer. De kunst-rijdster te paard en het rijk gezadel de kameel ontbreken evenmin. Ginds staat de weelderige versierde hooge draaimolen. Ginds een speelgoedtentje met paard en harlekijn, met zeilboot en trommel. Elders zien wij 'n paard geduldig voor de huifkar staan. De straatmuzikant speelt viool. Over al staan kijklustige poppen-mensehen met kinderen van eiken leeftijd en met honden van bijna alle rassen. Zelfs de bekende Thüringsche mantel, waarin een vrouw haar zuigeling draagt, is hier in miniatuur aanwezig. Op de Brusselsche Tentoonstel ling werd dit werk bekroond met den Grand Prix. Dergelijke groepen zijn sinds tientallen van jaren een specialiteit van de speelgoed industrie van Sonneberg geweest. Reeds bijna een eeuw geleden werden zij ver vaardigd. „Een volksfeest op de Rosenau bij Coburg" en de eigenaardige groep „Het ontwaken van Gulliver in Lilliput" had den reeds in 181 te Londen algemeene bewondering verwekt. Deze. groep, waar van meerdere exempl. bestonden is door de directie van het Museum aan de hand vaar oude dagbladverslagen weer opge spoord kunnen worden. Een der exempla ren was een groote bezienwaardigheid op de Berlijnsche Bedrijfstentoonstelling van 1844. Een andere „Gulliver" trok op de In dustrietentoonstelling te New-York zoo veel kijklustigen, dat de Duitsche vertegen woordiger op deze tentoonstelling het raadzaam achtte er een hekje omheen te zeten. Het exemplaar, dat naar Londen ging, werd bekroond, maar de prijs kwam niet in handen van de Duitsche vervaardi gers, maar vau de Engelsche tentoonstel- Iers. Men behield deze groep aan de over zijde van het Kanaal. Zij weid later ten toongesteld in het Kristalpaleis te Syden ham bij Londen en aldaar algemeen bewon derd. Toen in 1901 het Speelgoedmuseum te Sonneberg werd geopend, werd de groep, die door de-familie Fleischmann in bruikleen was afgestaan, terugverlangd, maar eerst in 190S kon Gulliver de terug reis naar Duitschland aanvaarden. Toen een kruier de glazen kast met de groep op een handwagen wegreed, werd hij door honderden kinderen gevolgdThans heeft Gulliver in het Museum van Sonneberg een eereplaats gekregen. Op zeer grappige wijze heeft men uiting gegeven aan de ver- Uilbreiding Delftsche veiling. De Ver eeniging „De Delftsche Veiling" heeft thans moeilijk meer tot wasdom te brengen grond liggende langs den spoorlijn „Mar lotshoeve" groot 5 H.A. 80 Are van de ge meente Delft aan te koopen. Ook zal in verband met gehouden besprekingen om trent een productenaanvoer per as tot ver. bouwing worden overgegaan. Voorts zal statutenwijziging plaats hebben. Opgekuilde andijvie. Thans komt aan de veilingen de opgekuilde andijvie, d.w.z., dat de kroppen vooraf door middel van afkuilen meer vereischte kleur verkrijgen. Deze andijvie, welke op het land niet of al thans moeilijk meer to wasdom te brengen was, brengt nu heel aardige prijzen op. De late andijvie is intusschen in de Sep tember- en Octobermaand heel slecht ge weest. Verschillende partijen konden meer malen geen kooper vinden. CORRESPONDENTIE. Den vragensteller omtrent een erfenis kwestie, die gaarne antwoord ontving per brief, verzoeken wij, zijn naam en adres op te geven, anders kunnen wij onmogelijk aan zijn verlangen voldoen. schillende karakters der dwergen van Lil liput. De dappersten wagen zioh zelfs in de zakken van het vest van Gulliver. An deren zijn echter op de boomen gevlucht en loeren tusschen de takken door vt>l angst naar het moester. Men ziet zelfs Lilliputsehe rijpaarden steigeren bij den aanblik van zooiets ongewoons. De Gulli- vergroep is overigens ook voor den Hertog van Coburg vervaardigd. Ook dit exem plaar is later naar Sonneberg terugge keerd. Voor groote kinderen is het bijzonder aantrekkelijk hier de ontwikkeling van het speelgoed van Sonneberg te vervolgen. Voor den Dertig-jarigen Oorlog dreef de bevolking van deze streek reeds handel in houten speelgoed. Uit een oud docu ment blijkt, dat Sonneberg in 1735 reeds speelgoed voor de gansche wereld vervaar digde en een stad van pakhuizen was. Tot de waardevolle herinneringen, die het Mu seum bezit, behooren oude, uiterst primi tief gesneden dieren, die met bessensap zijn gekleurd. Het is vrijwel onmogelijk, de gesneden en gedraaide voorwerpen uit dien tijd te beschrijven: deze ruitertjes en paardjes, met de veulens aan hun zijde, deze herten en slaande koekoeken, deze kegelvormige vrouwtjes met op hun armen een zuigeling, die zich beweegt, als men aan een touwtje trekt! Een zeer belang rijke persoonlijkheid was de sombere no tenkraker. Hij wordt ook heden nog be- schouwd als een soort beschermheer der industrie van Sonneberg. Daarom stond hij ook in de inflatiojaren afgebeeld op het noodgeld der stad. Het lievelings'nstru- ment der kinderen uit het tijdperk van den postwagen was klaarblijkelijk een ge draaide posthoorn. Talrijke gezinnen leef den van het vervaardigen van dit speel goed. Het is bekend, dat hier in één jaar tijds meer dan 56.000 posthoorns werden vervaardigd. Hout was het eerste materiaal, waar men mee werkte. Spoedig echter zocht men een andere stof, waarmede betere effecten kon den worden bereikt. Deze stof noemde men „brooddeeg". Het was een mengsel van leemwater en meel. Met deze massa wer den eerst de houten figuurtjes beplakt. Aldus kon men de gewenschto bijzonderhe den modelleeren. Houten poppen kregen, bijvoorbeeld, gezichten of ook gansclje hoofden uit brooddeeg. Voor de houten rompen der poppen werd door de draaiers, die op het platteland woonden, gezorgd Het bewerken met brooddeeg en het be schilderen der poppen geschiedde echter in de stad. Na eenigen'tijd begon men met het ma ken van figuren, die geheel uit deeg wer den vervaardigd. Het deeg werd eenvoudig om een ijzeren geraamte gevormd. Derge lijke figuurtjes, die natuurlijk geheel met de hand werden gekneed, waren vaak zoo smaakvol en sierlijk, dat men ze gerust als kleine plastische meesterwerken kon beschouwen. Maar het brooddeeg was een verraderlijke stof. Wanneer het te snel droogde, kreeg het barsten. Droogde het langzaam, dan begon het vaak te schim melen. Bovendien waren de muizen er uiterst verlekkerd op. Hoe vaak zijn niet, tijdens het transport van het speelgoed, hoofd en beenen van ruiter en paard door de muizen opgeknabbeld! Het jaar 1807 bracht een groote veran dering in de speelgoedindustrie van Son- neber. Het „papier-maché", dat in Frank rijk reeds sinds langen tijd werd gebruikt, werd door den fabrikant Müller te Sonne berg ingevoerd. De minerale stoffen, die dit materiaal bevatte, bedierven de muizen spoedig den appetijt en men was gered1 Ook het papior-maché werd eerst uit sluitend met de hand bewerkt tot in 1920 de persvorm uit zwavel werd «uge voerd, waardoor het mogelijk werd in kor-, ten tijd van een bepaald monster duizen den exemplaren te vervaardigen. In het economisch gebied van Sonne berg, dat thans ongeveer 80.000 inwo'-.ers telt, is heden de helft der bevolking recht streeks of onrechtstreeks in dienst van de speelgoedindustrie, of van de bedrijven, die van haar afhangen. Voor den noriog was dit gebied met meer dan 1/3 geïnte resseerd in de Duitsche speelgoed indus trie. Dit peroent is sindsdien slechts een weinig gedaald. Do gansche Duitsche uit voer aan speelgoed en kerstboomversieri a gen bedroeg in het jaar 1929 ongeveei 463.000 dubbele centenaar met een waarde van 121 milliocn mark. In het binnenland worden bovendien nog 154.000 dubbele oen tenaar met een waarde van ongeveer 40 millioen mark afgezet. Deze cijfers klin ken droog. Wij kunnen ons ook inderdaai met den besten wil niet voorstellen, welk overweldigende hoeveelheid kindervreugd^ zij vertegenwoordigen. Huisbewoner: Om 's hemelswil, agent, ei is een dief op mijn kamer; in den tuin is een vechtpartij en op de straat is een man overreden. Agent: Ja, hoort 'ns meneer. Ik heb hier mijn handen vol.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10