WAT ZAL IK HAAR_GEVEN? ST. NICOLAAi GESCHENKEN. l Ui RECHTZAKEN OVERSTROOMING EN NOODWEER. UIT DE OMGEVING Nuttige eu steeds Wedome MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 keer kwam. De wind loeide, de regen striemde, en zoo werd het water mei groo- te kracht opgejaagd uit De Schelde. En het ergste werd gevreesd. Alle voorberei dende maatregelen werden genomen Het water steeg voortdurend, en bereik te reeds vrij spoedig versohillende huizen. Op de dijken hield men toezicht. Met het toenemen van de wind werd het gevaar echter steeds hooger. En maar steeds kwam het water hooger. Alle kelders lie pen onder, en toen het water op z'n hoogst was stond het in sommige huizen 1.70 M. hoog. Vooral bij C. Landa was het erg. Een der kamers werd veranderd in een ruïuo, doordat het water de geheele vloer ah 't ware lichtte. Veel schade werd aangericht aan de in de kelders opgeslagen waar. Inmiddels waren soldaten opgeroepen. Een gedeelte van den havenmuur begat 't op 'n gegeven oogenblik, waardoor ook de terreinen der kazerne door het water wer den bezocht. In den dijk sloegen verschillende ga ten. Ter hoogte van de plaats waar de sui kerfabriek voorheen haar water loosde, was het het ergst. Toen het water aan het zakken was ge gaan, en burgemeester mr. dr. Blom en cle commissaris van politie op het terrein aanwezig waren, constateerde men dat hot gat hier in den dijk ongeveer 30 meter be droeg. Op een zevental andere plaatsen waren voorts nog gaten in den dijk gesla gen, van niet zulken groote omvang. Des morgens ging men direct aan het werk om de gaten te stoppen. De bewoners der Haven kregen hulp van de brandweer voor het leegpompen der kelders, waarmee men den geheelen Zondag doorging Den geheelen dag trok dit veel bekijks, terwijl 's middags op de Haven een over- groote drukte heerschtc. Het water kwam toen ook wel op de havenwal maar ver der dan de stoep op het laagste gedeelte kwam het niet. Zoo heeft de gemeente Bergen op Zoom weer eens een keer temeer groote schade gekregen door het water. Zwolle gedeeltelijk onder water. Ten gevolge van den hevigen storm is een groot gedeelte van Zwolle over stroomd. De Buitenkant, Thorbeckegracht, De We- zenlaiïtien en Gasthuisplein staan gedeel telijk onder water. Er wordt druk gedamd. De overstrooming bracht een groote me nigte op de been. Gisteravond te 10 uur was het IJselwa ter en het Zwarte Water ongeveer-15 c.M. gedaald. Vliegend stormweer te Schier monnikoog. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld -. Ten gevolge van den vliegenden storm, die te gistermiddag 1 uur zijn grootste kracht bereikte, heeft de veerboot, die den dienst tusschen Oosthorn- en Schiermonnikoog onderhoudt, een uur vertraging gehad. De afstand werd atgelegd in 2 uur Wegens den hoogen waterstand moest de boot nog twee uur wachten alvorens te landen Een groote reddingsboot, die gebruikt wordt door de Zeevaartschool, is van de leede losgeslagen en weggedreven. Persoi ulijke ongevallen kwamen niet voor. Het water zakt. Gisteravond te 6 uur was de stand van de Dordtsche Kil aanmerkelijk gezakt De peilschaal wees 50 c.M. minder aan dan gistermiddag. De windkracht neemt af. SCHIP IN NOOD? Gistermorgen kreeg de havenmeester te Enkhaizen telefonisch bericht van den vuurtorenwachter op „De Ven'', dat onge veer 3 K M. N.O. van dezen vuurtoren een diepgeladen vaartuig dreef, met de nood vlag in top. Het motorschip „Wally", bemand met de schippers Goos en Kopwenhoven, ver liet ondanks den Noordwesterstorm de ha ven en zette koers naar het aangegeven punt. Ongeveer gedurende anderhalf uur werd in deze richting gezocht, doch niets gevon den, waarop de „Wally" in de haven terug keerde. Van den wal af, heeft men met een kijker iets zien drijven in de richting van Urk. LETTEREN EN KUNST Mengelberg te Rome. Men seint aan de „Msbd." uit Rome d.d. 21 dezer: Z. H. de Paus ontving hedenmiddag in bijzondere audiëntie den muziek-dirigent Mengelberg. Door Mgr. B. Eras werd hij aan Z. H. voorgesteld. Z. H. de Paus onderhield zich geruim en tijd met den heer Mengelberg, zegende zijn dirigeerstok en verleende aan zijn moe der, die 85 jaar oud is, zijn bij zond eren ze- Bij de audiëntie was ook Mengelberg's particulier secretaris met echtgenoote aan wezig. Een aanrijding met doodelijk gevolg. De Rechtbank te Dordrecht veroordeel de A. A. K., chauffeur aldaar tot 6 weken hechtenis en ontzegde hem voor den tijd van zes maanden het recht om een auto te besturen. K. had op 21 Juli van dit jaar onder Zwijndrecht aangereden den priester-stu dent M. L. K., die aan, de bekomen ver wondingen is overleden. DE STORM IN DEN ZONDAGNACHT. Belgische dijken doorgebroken. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft boven geheel België een geweldige storm ge woed, welke gepaard ging met regen en on- De Scheldedijk bij Grembergen (in de na bijheid van Denderroonde) is op vter plaat sen doorgebroken. Het grootste gat heeft een breedte van vijftig meter. Zeer vele rivieren zijn buiten haar oevers geloopen. De schade is aanzienlijk. Het hooge water te Antwerpen. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat het water van de Schelde de dijken wegge dagen en het dorp Saint Jeanne overstroomd heeft. Te Anversville is. het water over de kaden heen gestroomd, zoodat talrijke kelders zijn volgeloopen. Te Hoboken is de dijk op drie plaatsen weg geslagen tengevolge waarvan de polder is over stroomd en de petroleura-installaties zijn ge ïsoleerd. De Nethedijk twintig maal doorgebroken. De dijk van de Nethe is tusschen Lier en Duffel op twintig verschillende plaatsen door gebroken. In de omliggende landerijen is veel vee omgekomen, dat niet tijdig uit de weiden en stallen verwijderd kon worden. Op de be dreigde plaatsen werd de dijk versterkt door genie-soldaten, terwijl het Roode Kruis waar noodig hulp verleende. Verdere overstroomingen. In de Brusselsche voorstad Anderlegt staat in vele fabrieken het water een meter hoog. De toestand in de omgeving van Charleroi is eveneens zeer ernstig. Te Montigny-Sur- Sambre is het water de huizen binnengedron gen en staat daar 1.20 meter hoog. Voor zoover valt na te gaan deden zich tot nu toe nergens persoonlijke ongevallen voor. Een spoorlijn onder water te Quaregnon. De toestand is onrustwekkend geworden in de streek rond Bergen, waar de Trouijle en de Haine uit hun bedding zijn getreden op verscheidene plaatsen, o.m. teJemappes en te Quaregnon. De spoorlijn van Bergen naar Saint-Ghis- lain werd door het water overstroomd op het grondgebied van Quaregnon, waardoor het verkeer onderbroken werd en de treinen moes ten omgeleid worden langs Flenu Elders staan de wegen onder water en verscheidene inwo ners moesten hun woning ontruimen. Kunstzijdefabrieke onder water. i te Tweebeek Te Tweebeek hebben de overstroomingen groote schade veroorzaakt. De kunstzijdefabrieken staan voiledig on der water; 5000 werklieden en werksters zijn tot werkeloosheid gedoemd. Verscheidene hui zen werden door het water overweldigd in de Schoolstraat, de Zennelaan en den Brussel- schen steenweg. Te Lemzeek staat ook de papierfabriek on der water. Zwaar onweer boven Noord- Zwitserland. Uit Bern wordt gemeld: Een buitengewoon hevig onweder heeft hier gewoed, waardoor in verscheidene plaatsen in Noord-Zwitserland schade werd aangericht. Groote stormschade in Frankrijk. De hevige storm, die boven Frankrijk heeft gewoed, heeft in bijna alle provincies groote schade aangericht, en zelfs op sommige plaat sen menschenlevens geëischt. Te Parijs kwa men verschillende bouwsteigers naar beneden. Te Rouen werd een groote kraan omver ge worpen. die terecht kwam op een kolenlichter, waarvan de schipper gedood en een knecht zwaar gewond werd. Te Le Havre zijn de havenwerken door den storm zwaar beschadigd. Te Chartres heeft de politie last gegeven, om een heel huizenblok te ontruimen, aange zien men vreest, dat de huizen zullen instor ten. Ook te Reims en omstreken heeft de storm vreeselijk huis gehouden. In een huis is de bliksem ingeslagen. Hier door werd materieele schade aangericht en de bewoners waren genoodzaakt het huis te ont ruimen. Eenige personen werden gewond. Visschersboot op den Donau omgeslagen. Uit Boedapest wordt gemeld: De orkaanachtige storm heeft hier een slachtoferfs geëischt. Op den Donau is een vis schersboot omgeslagen. Twee van de drie vis- schers konden zich zwemmend redden. De derde verdronk. Slachtoffers i Weenen. i den storm te Te Weenen bedraagt het aantal tengevolge van den storm gewonde personen 60. Een man werd door een door den wind uit de scharnie ren gerukte deur gedood. De meeste gewonden hebben beenbreuken, hersenschuddingen of schedelbreuken. De Rijn stijgt per uur 5 c.M. In den loop van den Zondag is de water stand in Rijn en Moezel verder gestegen. De peilschaal te Coblenz wees om 7 uur 's avonds een stand aan van 7.3 meter, In den middag overstroomde het water van den middenloop van den Rijn de overplaatsjes. Te Keulen is de Rijn buiten zijn oevers ge treden. Verscheidene straten zijn ondergeloo- pen. Per uur stijgt het water 5 c.M. De hui zen langs de oevers worden ontruimd. Storm en regen boven Berlijn. Ook Berlijn is gisteren door een ontzettend noodweer bezocht. Een storm met orkaankracht gierde door de straten en richtte een aanzienlijke schade aan. Van vele huizen werd het dak weggevaagd. Tot nog toe werd niemand gewond. Te ongeveer vijf uren gistermiddag woedde een hevig onweder, gepaard met bliksem en donderslag. De storm boven Hamburg. Uit Hamburg wordt gemeld: Lans de geheele kust heerscht sedert gister nacht een hevige storm uit het noordwesten, die in den loop van den dag een windsterkte van 10 tot 12 bereikte. De zeewacht meldt zelfs snelheden van 31 meter per seconde. In den namiddag brak boven Hamburg een zwaar onweer los, gepaard met hagelval. Te gen halfacht gisteravond bereikte de storm boven het centrum der stad zijn hoogtepunt. De straten in de omgeving van de haven zijn alle onder water geloopen. De noordwester dreef het zeewater met kracht in de Elbemonding en bij Cuxhaven steeg het water zelfs tot den sedert jaren niet meer bereikten stand van 2.70 meter boven normaal. Op de reede van Cuxhafen waren verscheidene schepen voor anker gegaan. Stormschade in Beieren. Zondagmorgen heeft boven Noord-Beyeren een hevig onweder gewoed, waardoor op bet vliegveld te Furth aanzienlijke schade werd aangericht. Een op het vliegveld staand En- gelsch toestel werd losgelaten en tegen een hangar gedrukt, waarbij het achtergedeelte ernstig werd beschadigd. Verder werd het dak van een hangar gedeeltelijk afgerukt en de poort ingedrukt. Een Fransch Fokkervliegtuig werd door het vallend punt ernstig beschadigd De masten van het radio-station te Stadelhelm omgewaaid. Tengevolge van den hevigen storm, die Zon dagmorgen boven Munchen heeft gewoed, zijn tegen zeven uur de beide masten van het Duitsche radiostation in Beyeren te Stadelhelm omgewaaid. De masten zijn te ongeveer 25 M. hoogte doorgebogen. Het gebouw en de machi nes werden niet beschadigd. Er is intusschen een noodmast opgericht, welke vanzelfsprekend niet zulk een goed resultaat geeft. Ook stormen in Zuid-Californië. In Zuid-Californië hebben Zaterdag hevige stormen gewoed. De wind bereikte een snel heid van 105 mijl per uur. Uit Denver meldt men 15 dooden. Uit Denver (Colorado) wordt geseind: Tengevolge van hevige stormen in de stalen Arizona, Nieuw Mexico, Colorado, Nevada, Texas en Oregon, zijn 15 personen gedood en werden er zeven vermist. Nu de groote hoe veelheden sneeuw op de wegen begint te smel ten, heeft men deze lijken gevonden. In den staat Californië werden drie lijken ontdekt in het wrak van een vliegtuig, dat in een sneeuwstorm omlaag is gestort. "JMDDOtVtW/n „MfcfiBfcN HAARLEMMERMEER. Geboren Hendrika Sophia, dochter van J. C. v. d. Graaf en C. N. Klaassen Aaltje Johanna^ dochter van J. Pierik en K. Keur Cornelis, zoon van T. Miedema en L. Bakker Gijsbert, zoon van I. Duister en T. J. van Essen Theodora Gregoria, dochter van J. A. van Leeuwen en G. Beijk Barendina, dochter van S. Pols en J. H. Buis Anna Maria Johanna Alida, dochter van S. F. v. d. Lans en M. A. Straathof Josephus Johannes, zoon van L. de Groot en A. Sebrigts Jacob, zoon van J. Groenewoud en H. G. van Duren Pieternella Klaasje, dochter van A. Kagchelland en J. Mittertreiner. Ondertrouwd: G. Beker 27 jaar en K. W. Geijtenbeek 26 jaar H. de Boer wedr. 64 jaa-r en A. de Haan wede. 49 jaar St. Nicolaas koopt zijn Uurwerk-geschenken altijd bij W. Brouwer, Haarlemmerstraat 23, Telef. 2076, omdat hij daar vakkundig wordt bediend en een zeer groote keuze aantreft, terwijl do prijzen lager zijn. 432 H. Bakker 25 jaar en L. J. Hoekman 23 jaar H .Zantman 29 jaar en M. A. M. de Jong 24 jaar N. J. Dol 23 jaar en T. van Braak 20 jaar J. de Ron, 21 jaar en G. Knol 19 jaar. Gehuwd Th. G. Hoos wede. 38 jaar en J. van Beek 31 jaar T. van Es 24 j. en M. van den Oever 21 j. Overleden: Johan Willem 3 maan den, zoon van T., Stoel en W. van Eerte.i Marijtje Grisnich 45 jaar, geh. met C. P. Molenaar Johannes Pabbruwee 56 jaar, geh. met G. C. J. CornelisSe Leen- dert Boogert 71 jaar, wedr. van J. Bax. fnet oJgemeen* stemmen getaao HILLEG0M. Mondorgelclub. De Buurtvereeniging „Patrimonium" heeft een mondorgelclub opgericht. De heer van der Kwaak geeft voor de repetities zijn autogarage gratis. De heer Dingelhof, een goede bekende op muziekgebied, heeft de leiding. Men is daar voornemens nog te vormen: een houtsnij- club, een zaagclub, een timmerclub en een voor nuttige handwerken. Aan activiteit ontbreekt het daar niet. Kamermuziek-avond. Vrijdagavond gaf „het Dietsche Trio", bestaande uit: Pierre Verdonk (piano), Louis Metz (viool) en Onne van de Klashorst (cello) in de Concertzaal van Hotel Sistermans een ka mermuziekavond. De belangstelling was goed. Het was een avond, van werkelijk kunstgenot met werken van Beethoven, Haydn en Chopin, die onberispelijk werden vertolkt. Mej. Cor Igesz, sopraanzangeres, de uitnemende directrice van het Hille- gomsch Dameskoor, zong ter afwisseliug enkele schoone liederen en werd bloemon gehuldigd. Voor de moeders, Het bestuur der Hill. Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose heeft besloten over te gaan tot op richting van een consultatie-bureau voor zuigelingen alhier. De heer Joh. E. Feisser, geneeskundig Inspecteur voor kinderhy- giëne zal Dinsdagavond in de Nutzaal het doel van dit bureau uiteenzetten. Gaarne wekken we de moeders op, deze uiteenzet ting te gaan hooren. VEUR. Geboren André, zoon van A. Stolk en Pietertje v. d. Burg. Gehuwd Adrianus Gerardus van Adrichem en Francina Johanna Helena v. d. Stap. WASSENAAR. Doodelijke botsing. Gistermorgen had op den Rijksstraatweg nabij de Eikenlaan te Wassenaar een ern stige aanrijding met doodelijke afloop plaats tusschen een personenauto, bestuurd door den geneesheer S. uit Den Haag en een motorrijwiel bereden door don heer Slats te Wassenaar. Lr. S., welke met ma tige snelheid uit de Eikenlaan kwam, wilde de richting naar Den Haag inslaan, toen links van hem de motorrijder met een snel heid van ongeveer 75 K.M. per uur kwam aanstormen. Hoewel dr. S. probeerde nog voor den motorrijder langs te rijden, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De heer Slats, die den auto blijkbaar in het geheel niet heeft gezien, reed er met onverminderde snelheid tegen aan. Zwaar gewond aan het hoofd o.a. met doorgesne den halsslagader en schedelbreuk, werd de heer Slats opgenomen en naar hot R. K. ziekenhuis in Den Haag vervoerd, alwaar hij even later aan zijn bekomen verwon dingen is overleden. De auto en he* mo torrijwiel welke beide zwaar beschadigd werden, zijn door de politie in beslag ge nomen. Voor zoover uit het ingesteli on derzoek blijkt, treft den automobilist geen schuld. „De Ort." Bedreigd natuurschoon. Men schrijft aan de „N. Rott. Ort.": Onze gemeente behoort almede tot de mooiste van het land, ook al is hier en daar de laatste jaren wel eens natuur schoon aan de uitbreiding van ons als woonplaats zoo gezocht dorp ten offer moeten vallen. Sedert eenige maanden worden wij echter met een zeer ernstige schending van het natuurschoon bedreigd. Zeer bekend is de mooie wandeling langs het boschrijke landgoed Duinrell naar de duinen en de zee over het z.g. „Wassenaar- sche slag". Even voorbij Duinrell verheft zich een machtige duinengroep; men is be zig deze af te graven en zijn wij goed in gelicht, dan zou het de bedoeling zijn een oppervlakte van meer dan 100 H.A. duin te nivelleeron. Voor de gemeente Wassenaar is hot van groot belang te weten in hoeverre uit een dergelijk stork ingrijpen in den natuurlij ken toestand van dit duingebied, nadoelen .kunnen voortvloeien. Naar wij vernemen is het uit dien hoofde, dat ons gemeentebe stuur een commissie heeft benoemd, ten einde haar over de te verwachten gevol gen voor te lichten. Deze commissie bestaat uit den heer E. D. van Dissel, directeur van het Staatsboschbeheer, voorzitter, en le den de heeren: J. P. van Lonkhuijzen, di recteur van de Ned. Heidemij W. Krul, directeur van het Rijksbureau voor drink watervoorziening; Volkersz, rijkstuinbouw- consulent; Gerbranda, houtvester, alsmede dr. Jac. P. Thijsse. Wij meenen, dat de gemeente door de instelling dezer commissie een goede daad heeft verricht. Hoewel reeds duizendon zware motorwagens met zand dreunend door Wassenaar zijn weggevoerd, beslaat het afgegraven gedeelte tengevolge van de hoogte van het duin nog slechts een kleine uitgestrektheid. Het is dus nog niet te laat om in te grijpen. Moge de commissie ech ter met bekwamen spoed hare taak ver vullen 1 HOOGMADE. Uitvoering. Zondagavond gaf de R.K. Harmonie-Verepniging de Heerlijkhei'1 Hoogmade haar eerste uitvoering in ait seizoen in de zaal van den heer Opdam. De voorzitter, de heer P. Zwetsloot Bzn., opende en heette allen welkom, inzonder heid den zeereerw. heer Pastoor en den Directeur den heer J. v. d. Kaai uit Lei den. Daarna werden een negental muziek nummers uitgevoerd, die men mocht hoo ren, niettegenstaande het corps nog too mager bezet is. Weer is gebleken, dat hier nog steeds liefde voor de muziek is, en, als er nu maar weer leerlingen komen en men krijgt den steun van donateurs en werken de leden dan staan ons weer prettige en mooie avonden te wachten. Daarna werd de lachlust opgewekt met de vroolijke voordracht „Dat heb ik niet": vervolgens Samuel Peck, detectivespel in één bedrijf, kort maar heel leuk. Na de pauze „De Hengelaar en Zee man", een voordracht die goed pakte. Hierna „Koning Stoffel" de eerste klucht in twee bedrijven, die de aanwezigen bij zonder heeft vermaakt. Tot slot een voordracht „Robert en Bertrand". Tusschen de bedrijven werd een collecte gehouden voor de reparatie van instru menten, welke 8.42 opbracht. Na afloop dankte de voorzitter allen voor opkomst en medewerking, waardoor de avond zoo goed was geslaagd. Tusschen de bedrijven wist mej. M. Op dam door haar vroolijk gegeven piano muziek de goede stemming er in te hou den. Dit is dikwijls een moeilijk vraagstuk In dezen tijd. Maar makkelijk is het éan goede oplossing_-"te vinfle^ door onze é^Tages met ïanj- dacht te bezichtigen en ofizi magazijnen tb bezoeken./ Wij brengen een \keurj vap Ook nu geldt het bekende 2, Wij verwachten Uw bezoek I Rottebd. Esgros-Magaz. v/h. HAARL.STRAAT 116-120. N00RDWIJK. Em. Pastoor Th. P. C. Sarter. Onze rustend Pastoor Th. P. C. Sarter, sinds eenige jaren verblijf houdend in hei, i St. Jeroens-gesticht, is gisteren van dc laatste H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De nacht is rustig geweest, maar de toestand is langzaam achteruitgaande. I De zeereerw. heer Sarter is van 1904 tol I 1922 pastoor dezer parochie geweest Rectificatie. In het verslag van Za- 1 terdag over de te houden bijzondere re- I clame door de Noordwijksche winkeliers J staat abusievelijk vermeld, dat een 2-tal deelnemers aan deze attractie deelnemen Dit moet zijn: een 25-tal deelnemers. SASSENHEIM. Collecte. De gisteren gehouden col lecte voor de Missie in Karironde (Oegan da), na predikatie door Pater Stam, heeft opgebracht 522. VOORSCHOTEN. Uit een pot met heete koffie gedronken; aan de gevolgen overleden. Gistermiddag had een klein kind van den heer Th. W. het ongeluk te drinken uit een pot met heete koffie. Onmiddellijk is heb kind vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Leiden, alwaar het aan de gevolgen reeds is overleden. Feestavond „Herw. Levenskracht". Zondagavond is er een feestavond geweest in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier, ten bate van het nieuw te bouwen Sana torium voor „Herwonnen Levenskracht". De alhier bekende humoristen „Klaare en Flora" uit Rotterdam, die al meer hier zijn opgetreden, waren aanwezig en amuseer den de aanwezigen met hunne komische voordrachten ten zeerste. Het muziekge zelschap de „Funny Boys" uit Wassenaar verleende zijn medewerking en gaf ver schillende mooie nummertjes ten gehoore. Het was een welgeslaagde avond.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7